PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LAOS VIERDE FEEST ONDANKS VLOOT VAN AMERIKA Kwart miljoen mensen vluchtten uit Messina „Beslissing ligt nu bij het Kremlin" „Schoolhygiëne" laat op vele scholen te wensen over ONLUSTEN IN ZUID-ANG0LA Show Glazen speelgoed Vand aag... Sarcoi(r)agen 204e jaargang - no. 72 Dagblafl. uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P van de Velde en P B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 25 maart '61 suv&KibMHfcPKlJb it cent per ui in Minim p advertentie 4,—. lng. mededelingen driemaal tortel. Kleine advertentie» (taa*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 155. „Brieven bureau van dit oiad' 25 cent meer. Giro oo 359300 P Z C Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60. tel 2356 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3548); Middelburg, Markt 51. tel 8841, Goes Grote Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. adv 5213); Oostburg. G P de Pauwstr D tel 2395 Terueuzen Brouwerijstraat 2. Zienkzee reo rei 3425 ad». AMERIKAANSE MARINIERS IN BANGKOK Transportvliegtuigen met circa 300 Amerikaanse mariniers aan hooril hebben vrijdag Bangkok aangedaan op weg naar Oedorn bij de grens tussen Thailand en Laos, zo is in diplomatieke kringen in Bangkok meegedeeld. De mariniers zouden opdracht hebben om de Amerikaanse hefschroefvliegtuigen te „bedienen", die worden gebruikt door de rechtse regermg van Laos. Gezien het aantal mariniers is men in Bangkok echter van me ning, dat het hier gaat om een „manoeuvre" om de Amerikaanse hulp aan het rechtse leger van Laos te vergroten. Het Amerikaanse ministerie van marine heeft geen commentaar willen geven op de berichten dat de V.S. in de buurt van Laos sterke vlootstrijdkrachten samentrekken. Desondanks is men er in doorgaans welingelichte kringen te Washington van over tuigd, dat de Amerikaanse zevende vloot gereed is om eenhe den aan land te zetten, die direct in Laos kunnen worden inge zet als het diplomatieke overleg om tot een wapenstilstand te komen geen succes mocht hebben. De Amerikanen zouden op het ogen blik drie vliegdekschepen, diverse andere oorlogsschepen en 1400 mari niers in het gebied van Laös samen trekken. De Washington Post weet te melden, dat eerst troepen uit Pa kistan, Thailand en de Philippijnen zullen worden ingezet als men tot gewapend ingrijpen in Laos zou be sluiten. Na deze troepen zouden dan de 1400 Amerikaanse mariniers en de 2500 man sterke brigade van het Britse gemenebest worden ingescha- Hllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll I BENZINE I 1 GOEDKOPER H In verband met de revaluatie van de gulden hebben de grote maatschappijen in Nederland p l§ de benzineprijzen verlaagd met 0,3 cent per liter. De prij- zen van tractor- en lichtpetro- leum zijn verlaagd met 0,25 cent. jij llllllllllllllllllllllll(llllllllllillllllllllllllllllll!lll|!|||llllllllllinil!!llll!lliF In Angola zijn opnieuw onlusten uit- ebroken. Er zijn nog geen details ekend, maar volgens berichten uit het binnenland ligt het centrum van de onlusten thans in Nova Lisboa, een mijnstad in het zuiden van An gola, tussen de havenplaats Bengue- la en Silva Porto. Vrouwen en kin deren uit deze plaats zijn naar Loe- anda gevlucht. Geen Gizenga, dan ook geen consul In Leopoldstad is gisteren vernomen dat het regime van Antoine Gizenga in Stanleystad, hoofdstad van de Loemoenibistiselie Oostprovincie, de consuls van vijf buitenlandse mo gendheden zal uitwijzen, omdat hun regeringen Gizenga niet erkennen als hoofd van de wettige regering van geheel Kongo. De opperbevelhebber van het cen trale Kongolese leger, generaal Jo seph Moboetoe, heeft tegenover Uni ted Press International verklaard, dat in Leopoldstad een economische delegatie uit Stanleystad wordt ver wacht, om de mogelijkheid te over wegen van opheffing van de econo mische blokkade die de regering in Leopoldstad ten opzichte van Gizen- ga's regime toepast. keld. Deze brigade, die in Malakka is gelegerd, bestaat uit Britten, Austra liërs en Nieuwzeelanders. De Ame rikanen zouden bij hun opmars wor den gesteund door 300 vliegtuigen, de republikeinse senator Alexander Wiley verklaarde vrijdag in Wash ington: wat wij zullen gaan doen, hangt af van wat het Kremlin in J komende 48 uur gaat doen. De vroegere Laotiaanse neutrale pre mier prins Soovana Phouma heeft in Kaïro verklaard, dat hij en presi dent Nasser Aan de Verenigde Ara bische Republiek het eens zijn over de noodzaak van stopzetting van „al- vormen van buitenlandse inmen ging" in Laos. P.Z.C.-zaterdagnummer OP WEG NAAR AMERIKA met de „Rijndam" had de Vlissingse verpleegster Leni de Nijs een vraaggesprek met scholieren uit de Verenigde Staten, die in juni van het vo rig jaar op de kade in Vlissin- gen al musicerend po seerden voor onze rubriek .„Tussen dertien en*' twintig". Vandaag in dezelfde rubriek de ervaringen van Leni de Nijs. Op pagina negen. Voorts in dit 24 pagina's tol lende P.Z.C.-zaterdagnummer: Stemmen uit do kerken (pag. 3): „Tussen dertien en twin tig" (pag. 9); Radio en T.V. plus Films in Zeeland (pag. 11); Kerken cn Maatschappij en beurs (pag. 15); letterkun dige kroniek en kunst (pag- 17); „Uw pagina, mevrouw!" (pag. 19); feuilleton (pag. 21) en de kinderkrant met klanken uit de ether cn puzzel op pa gina 23. Staakt-het-varen Phouma verklaarde dat Nasser met hem van mening was dat een staakt- het-vuren noodzakelijk was op de weg naar proclamatie van de neu traliteit van Laos. Prins Souvana Phouma is uit Kaïro vertrokken naar Parijs, volgende pleisterplaats op zijn wereldreis. Tijdens zijn ver blijf van een dag in Egypte, heeft Souvanna Phouma donderdag in Alexandrië met Nasser gesproken. Gevraagd naar zijn mening over de aanwezigheid van Amerikaanse vlooteenheden in het zuidoosten van Azië, zei Souvanna Phouma, „dit gaat alleen de Amerikanen aan". Kort voor zijn vertrek naar Bang kok, waar hij de conferentie van de zuidoostaziatische verdragsorgani- satïe zal bijwonen, heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, lord Home, gezegd, te hopen, dat Britse militairen niet zouden zijn gedwongen in Laos tussenbeide te komen. Hij weigerde zich uit te la ten over mogelijke gevolgen, indien de toestand in het vorstendom zou verslechteren. Feest In Vientiane wisten gisteren:" waar schijnlijk niet meer dan 100 mensen, dat de' Amerikaanse president zijn bezorgdheid had geuit over de toe stand in het Zuidoostaziatische vor stendom. Bijna iedereen sliep vermoeid in na de drukke festiviteiten ter gelegen heid van de elfde verjaardag van het koninklijke leger. Parades, hard loop-wedstrijden, dansfeesten, film voorstellingen en avondlijke zwem partijen vormden de hoogtepunten van een waar festival. De koning en koningin waren speciaal naar de regeringshoofdstad gekomen om de evenementen gade te slaan. Naar men met vrij grote zekerheid mag aannemen, hebben slechts de leden van de regering, de buiten landse persmensen en de Pathet- Laorebellen, die over kortegolf- radio's beschikken gehoord, dat president Kennedy zich zorgen maak te over de voortdurende Russische stéun aan de communistische op standelingen. AARDBEVINGEN JOEGEN SCHRIK AAN Zware schokken, geringe schade De Sicüiaanse stad Messina, ge troffen door een serie aard schokken, lag gistermiddag ver laten. De burgerij was de stad uitgevlucht, uit angst onder puinhopen tè worden bedolven. De eerste schok werd gisteren om 11.34 uur gevoeld. In paniek vluchtten de mensen de straat op, denkend aan de aardbeving van 1908 die 75.000 levens had geëisd. In het volgend uur werden nog zeven schokken gevoeld. Reg- gio Calabria, aan de overzijde van de straat van Messina, een kilometer of vijftien van Mes sina, voelde de beving ook en daar ontstond paniek. Er werden wat huizen en gebouwen beschadigd. Verbindingen en de elek triciteit vielen uit, doch doden of ernstige gewonden zijn nog niet ge meld. Terwijl de schokken aanhielden, kwam de bevolking in massa de straat op. Messina heeft bijna een kwart miljoen inwoners. Scholen en kantoren werden gesloten. Men haastte zich naar zijn gezin. Alle beschikbare politiemannen kwamen in actie, maar vaak waren zij de toe stand niet meester. In auto's, op de fiets, met paard-en-wagen of te voet wilden de mensen zo snel mogelijk de stad uit. Brandweerauto's, die uitreden om te trachten uitbreiding van branden te verhinderen, kwamen moeizaam vooruit in de stampvolle straten. Maar halverwege de middag leek de stad zo goed als verlaten. Men zag maar enkele burgers. Voor de rest waren het politiemannen, die in jeeps rondreden. „Aardbeving" is hier een gevreesd woord. Messina was er al tweemaal nagenoeg door vernield. In de omgeving van de stad werd het druk. Op de boerderijen kregen velen onderdak. Anderen hadden ten ten meegenomen om ei de nacht in door te brengen. Buiten de stad Maar velen waren in paniek ge- y^^V\iWv\'NiVWWWVWV\A'Vvlucht, met alleen in bezit van de kleding die men droeg. De politie verwachtte dat de meerderheid van de burgerij er de voorkeur aan zou geven de komende nacht niet naar de stad terug te keren. Op het observatorium van Messina vertelde men dat alle instrumenten onklaar waren geraakt bij de eerste schok en dat men niets had kunnen registreren. De vólgende schokken waren minder zwaar. De Etna, de actieve vulkaan op on geveer 65 kilometer afstand, is in de afgelopen maand nog al onrustig ge weest. Hoewel de schokken zwaar waren, is de schade in Messina niet groot. Er zijn wat huizen en gebou wen beschadigd, doch een ramp is het niet geworden. Eeji na de aard beving van 1908 genomen maatre gel heeft thans zijn nut bewezen. Toen werd bepaald, dat in de stad niet meer dan twee verdiepingen hoog mocht worden gebouwd. Prinses Paola van België heeft een bezoek gébracht aan de ltalidanse mijnwerkers in de kolenmijn van Montegnee bij Luik. Op de foto ziet men haar tijdens het bezoek: char- I mant, zelfs met een prozaïsche mijn- 1 werkershelm op....! Hoge druk met zon (Van onze weerkundige medewer ker) De afgelopen week bleef aan de koude kant, dit in tegenstelling met de daaraan voorafgaande zes weken. Toch heeft de lente nog steeds een voorsprong van ruim 14 dagen. Een hoge-drukgebied met het centrum boven Frankrijk be- Saalt het weer boven een groot eel van West-Europa in gunstige zin. De zwakke zuidwesten wind voert vochtige lucht aan, waarin plaatselijk mist kan voorkomen. Overdag zal het weer een vrij zon nig karakter behouden en regen is er tijdens het weekeinde niet te 'verwachten. De temperateur wordt geleidelijk tets hoger, temeer daar de wind geleidelijk wat meer naar zuidwest tot zuid gaat draaien. De depressies blijven op een grote afstand, zodat wij voor de tweede helft van maart de vooruitzichten gunstig mogen noemen. België had plan Ver. Naties te verlaten Premier Gaston Eyskens heeft vrij«i dag op een persconferentie verklaard dat de Belgische regering had beslo ten de U.N.O. te verlaten als de vol kerenorganisatie aan België bevel had gegeven uit Kongo te verdwijnen vorige zomer. Eyskens zei dat zijn regering de gehele houding van de U.N.O. jegens België in de Kongolese crisis als „schandelijk" (odieux) be schouwde. „Als de U.N.O. officieel had geëist dat België zijn aanwezigheid in Kon go zou beëindigen en zelfs zijn dok ters en onderwijzers zou terugroe pen, dan zou ons land dit internatio nale lichaam hebben verlaten", aldus de premier. Palais Bourbon zwaar geteisterd Deskundigen van de Parijse politie en brandweer zijn tot de opvatting gekomen, dat de brand in het Palais Bourbon per ongeluk is ontstaan. De brand, waarvan men aanvankelijk dacht, dat zijn door een bomaanslag was veroorzaakt, schijnt het gevolg te zijn van de ontbranding van gas dat zich in twee kleine kamers op de benedenverdieping had verzameld. De brand richtte aanzienlijke schade aan in de rechtervleugel van het gebouw, waar de Franse nationale assemblee pleegt te vergaderen. Het vuur werd ontdekt na -een luide explosie die de inwoners in de omge ving kort voor 2 uur gistermorgen uit hun slaap wekte. Brandweerlieden die snel ter plaatse waren, werden getroffen door de snelheid, waarmee de vlammen zich over de beneden verdieping, waar de assemblee vergadert. verspreidden en de kantine, keukens en bibliotheek teisterden. Een brandweerman zei, dat de brand alleen door explosie zo snel en in tens kon ontstaan. De prefect van politie, Maurice Papon, die ter plaatse een onderzoek instelde, meen de eerst dat er misdadige opzet in het spel was. Later bleek dat dit niet het geval was. Een lezer wijst ons er op, dat aan de kantlijn van woensdag j.L over „Decorum" een nuance ont brak. Hij wil namelijk een duidelijk onderscheid maken tussen decorum en show. De vraag naar meer deco rum, die wij op deze plaats meenden te moeten signaleren, achtte hij veel meer een vraag naar show. En inder daad, wij geven gaarne toe, dat er een onderscheid is in het gebruik van beide woorden. Het woord decorum gebruikt men wellicht het meest, wanneer er sprake is van een func tionele „aankleding", namelijk als het uiterlijk vertoon een duidelijk doel heeft, zoals de aanduiding van een ambt. En het tegenwoordig zo ingeburgerde woord show is meer in zwang wanneer de aankleding doel op zichzelf is, wanneer het om de vertoning als zodanig gaat. De toga van de ambtenaar van de burgerlij ke stand zou dus in deze redenering als „decorum" aangeduid moeten worden, het gala-uniform van de pa raderende garde-regimenten als „show". En tenslotte is er nóg een gebruik van het woord decorum, wanneer namelijk de uiterlijke vorm van welvoeglijkheid wordt bedoeld. Onze geachte opponent gelooft nu, dat het nuttig is deze begrippen ge nuanceerd te gebruiken, want wél neemt naar zijn mening in deze tijd het show-element toe, maar tegelij kertijd neemt het gevoel voor de corum af. Er zijn leraren bij scholen van voortgezet onderwijs, die de klas binnenstappen in de merkwaardigste kleding, die men zich maar kan den ken. Dat raag te genwoordig. Maar is dat welvoeg lijk, is dat deco rum zo vraagt onze opponent. Er zijn zeevaartscholieren, die hun uni form dragen op een manier, die deze kleding notabene van adspirant koopvaardij-officieren tot een ka rikatuur maken. Is dat decorum zo waagt hij alweer. De show staat bo venaan en er wordt steeds meer aan dacht aan besteed, terwijl het deco rum verdwijnt. Helaas, zo verzucht hij. Wij geven deze opmerkingen gaarne weer als een aanvul ling op hetgeen hierover op deze plaats reeds werd opgemerkt. En men zal moeten erkennen, dat in bovenstaande redenering veel waars schuilt. Het show-element neemt in onze samenleving inderdaad voortdu rend toe en het kijkspel vraagt steeds meer de aandacht. Blijkbaar komt het tegemoet aan de spel-be- hoefte van de mens. Op zichzelf zou dat geen reden tot verontrusting zijn, ware het niet dat de mens zelf geen activiteit meer kan opbrengen. Hij wil slechts passief zijn. viert Grikenland zijn onarhan- kelijkheidsdag (1821). EN MORGEN... is het 450 jaar geleden, dat het later herbouwde kasteel Nijenrode bij Breukelen door Geldersen en Utrechtenaren totaal werd verwoest, waarna de nog bruikbare stenen wer den benut om de vervallen mu ren van Weert te herstellen. VW»W\*V\*VVVW*WV*\\** SCHOOLARTS OOSTELIJK ZUID-BEVELAND Duimendik stof en dode spinnen Er schort iets aan de hygiëne op vele scholen in het gebied van de schoolartsendienst Oos telijk Zuid-Beveland. Dit wordt gesignaleerd door dè schoolarts, mej. C. E. Pelsma te Goes, in het onlangs verschenen jaar verslag over 1960. De school arts schrijft letterlijk: „De schoolhygiëne laat op vele scho len te wensen over. In sommige scholen kan men bonken klei, proppen papier, duünendik stof en zelfs dode spinnen aantref fen." Desgevraagd verklaarde ons de schoolarts, dat het hier niet al leen oude scholen betreft, maar ook nieuwe schoolgebouwen. Zij noemt dit een „huishoude lijk probleem", dat slechts op gelost kan worden door een in tensiever schoonmaken van de gebouwen. „Ik zou een pleidooi willen houden, dat de gemeen ten meer geld besteden aan het schoonmaken van de scholen", merkte de schoolarts op. Op tal van scholen verschijnt de schoonmaakster slechts eenmaal in dc week, hetgeen naar het oordeel van de schoolarts te weinig is. Het euvel komt zowel voor op oude als op nieuwe scholen, verklaarde ons mej. Pelsma, maar zij weigerde ech ter' namen te noemen van nieuwe scholen, waar men in dit opzicht te kort schiet. De voorzitter van de oommissie van beheer van de school artsendienst, burgemeester A. Schip per van Kruiningen, verklaarde, dat de schoolarts hierover wel contact opneemt met de betrokken gemeente besturen. Gezien echter haar „cri de coeur" in het jaarverslag, valt het de gemeentebesturen blijkbaar ook lang niet gemakkelijk de voor het schoonmaken van de scholen beno digde gelden te voteren. Oude gebouwen Bij een bezoek aan een aantal oude scholen in het gebied van de schoolartsendienst en tijdens ge sprekken met verscheidene hoof den van scholen, is ons wel geble ken, dat de schoolhygiënïsche toe standen op deze categorie scholen veel te wensen over laten. Het geen overigens zeer begrijpelijk is, want deze oude gebouwen, waarvan sommige uit het eind van de vorige eeuw dateren, zijn uiteraard veel moeilijker schoon te houden, dan de nieuwe scholen. Het hoofd van dc openbare lagere school in Kattendijke, de heer H. M. Zweedijk de school dateert uit 1875 kan daar over meespreken. Een oud klaslokaal is bijvoorbeeld ingericht als gymnastieklokaal. In de houten vloer zitten verschillende gaten. „Bronnen van stof", merkte (Zie slot pag. 6 hol. 4) W' oensdagavond was het doodstil op straat: NederlandBelgië werd door de televisie uitge zonden en zelfs poesen en honden za ten aandachtig naar het scherm te kijken. Gelukkig was het een avond uitzending, want anders was half-Ne- derland in een arbeidsconflict ge raakt. Zoals vorige week een wilde staking uitbrak op een Westduitse werf, omdat de arbeiders een uur vrij wilden hebben om een belangrijke in ternationale voetbalwedstrijd te zien. In Bremen was de vergadering van de raad te zelfder tijd slecht bezet, omdat óók de raadsleden zaten te kijken. Dergelijke verschijnselen zijn nogal verontrustend en men vraagt zich zo langzamerhand af of in de welvaartsstaat het stadium van „brood en spelen" wellicht in opti ma forma is bereikt. Of moeten we het nieuwe medium want nieuw blijft t.v. voorlopig nog leren gebruiken? Een taak voor velen, vakbonden, jeugdorganisaties, kortom voor al die instellingen, die zich in breed verband met vorming belasten. Een taak vooral ook voor de t.v. zelf. Dit „glazen speelgoed" kan immers gevaarlijk speelgoed worden. Het eist voortdurende waak zaamheid van allen, die er bij be trokken zijn. De reportage, die een onzer redac teuren deze week schreef over de sarcofagen in de St.-Baafs- kerk van Aardenburg, heeft uitge wezen dat deskundigen het er niet over eens zijn of de in deze graven aanwezige primitieve schilderingen wel of niet aan het afschilferen zijn. Wél vindt men elkaar ten aanzien van de slechte conditie van één sarcofaag, terwijl men het er ook over eens is. dat de huidige plaats in de kerk niet de juiste is. Er rijzen nu enige vragen. Vraag één: is het niet ge wenst, dat zo spoedig mogelijk wordt onderzocht of op korte termijn een betere en verantwoorde plaats kan worden gevonden Vraag twee: zijn deze schilderingen niet van een zoda nige waarde, dat over het voortbe staan in de toekomst een zo groot mogelijke zekerheid moet worden verkregen En tenslotte vraag drie: is er nu dit alles overwegende voor de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen geen reden zich eens uitvoerig over deze kwestie te laten voorlichten Wellicht, dat hij dan tot maatregelen zal moeten besluiten. Het gaat hier. meenden wij, om be langrijke sarcof(r)agen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1