PAGIM Consument moet beschermd tegen „onwaarachtige aanprijzing" Kleding voor a.s. moeders. GOED GEKLEED GAAN Koningin Elizabeth en de mode EATEROAG 25 MAART 1961 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT 10 Gehcc! nieuwe voorjaarscollectie i PositiepaJcjes rokken blouses japonnen Enige uren nadat in Parijs het Syn- Mji!l dicat Haute Coiffure Frangaise de nieuwe haarmodelijn had gepresen teerd, hebben Franse modellen in het restaurant op Schiphol, waar heen zij na de Parijse show waren gevlogen, dezelfde lijn getoond. Op de foto twee modellen, die de lijn „Audace" zijn genoemd. Links Liliane met het rode kapsel „Pourquoi pas?" en rechts Monique met het zwarte kapsel „Cassecou". Nederlandse Huishoudraad blijft strijden tegen misleidende reclame ln een advertentie voor lakens kon men onlangs lezen: „Het fijnste, sterkste linnen wordt gebruikt voor deze lakens"; een opmerking die verderop gevolgd werd door de aanprijzing: „Het zijn honderd procent graslinnen lakens, waarop tien jaar garantie wordt gegeven". Iedere huisvrouw die weet dat „gras linnen" alleen maar een mooie naam is voor gewone katoen, zal onmiddellijk inzien dat hier sprake is van een zeer misleidende aanprijzing van waren, en waarschijnlijk zal zij zich ook wel realiseren dat de waarde van de toevoeging „tien jaar garantie" gerust twijfelachtig mag worden genoemd. In een andere advertentie werd een bepaald soort handbreiwol aangepre zen met de omschrijving „pure wool with synthetic fibres". Géén pere wol dus, want er zijn synthetische vezels aan toegevoegd en bovendien wordt 't percentage van die kunstvezels niet vermeld. Dat dekens vaak worden aangeprezen als zuiver wollen exemplaren, terwijl ze maar een bepaald percentage wol bevatten, is een feit waartegen diverse huishoudelijke voorlichtingsinstanties al meer dan eens gewaarschuwd heb ben. Deze misleidende reclames gaan zelfs zover, dat dekens die geen draad wol bevatten, worden voorzien van een etiket waarop „zuiver wol" ver meld staat, terwijl er ten overvloeden ook nog een schaap op wordt afge beeld Dit zijn slechts enkele voorbeelden uit een „bloemlezing", samengesteld uit de vele misleidende vormen va.n reclame die de Nederlandse consu ment en vooral dus de huisvrouw be dreigen. De Nederlandse Huishoud raad vermeldt nog veel meer van zul ke voorbeelden in een van de laatste nummers van haar „Maandelijkse Mededelingen". Want de NHR strijdt onvermoeid tegen excessen in de re clamevoering, heeft enkele jaren ge leden een nota overhandigd aan de staatsecretaris van economische za ken waarin „de wenselijkheid van be scherming van de consument tegen onwaarachtige aanprijzing" werd be handeld, en heeft zich nu opnieuw met een dergelijke nota tot het minis terie van economische zaken gewend, dat het onderwerp ..misleidende aan prijzing" in studie heeft. Sedert hel uitgaan van die eerste nota namelijk is het met de betrouwbaar heid van aanprijzing eerder slechter dan beter geworden; de ervaringen, zo vermeldt de raad, waren van dien tegen advertenties, folders, schrif turen en dergelijke, die oneerlijke beweringen bevatten, of in grote letters oneerlijke beweringen be vatten en in kl'cïne lettertjes daar op een correctie geven. Als voor- be.ekl wordt hier genoemd een ad vertentie, waarin met grote let ters een piek-up met vier platen wordt aangeboden, die samen een waarde van bijna honderdviifen- twintig gulden vertegenwoordigen maar voor slechts een tientje kun nen worden verworven. In de klei ne lettertjes van de tekst staat dan vermeld, dat hiermee bedoeld wordt: „Tien gulden of meer per maand". Bezwaar heeft de NHR ook tegen ad vertenties die meer beloven dan ooit te realiseren is (men biedt handcrè mes aan die in één nacht de handen gaaf en zacht zouden maken, of be paalde zeepsoorten waarvan men elke dag mooier zou kunnen worden), en tegen artikelen die, ten onrechte, wor den aanhev.olen als „onmisbaar voor aard dat de MUI zich genoopt acht een goede gezondheid". Zoals honing met klem aan te dringen op de spoedi ge totstandkoming vxan 'n wel, die de consument bescherming biedt tegen het toenemend gebruik van misleiden de aanprijzingen in de reclame. Voor al ook, omdat zo'n onjuiste of geflat teerde voorstelling van zaken boven dien de bonafide concurrenten in een nadelige positie brengt. Bezwaren Et' zijn vandaag-de-dag' zoveel geva rieerde en vaak ingewikkeldsamen- gestelde consumptiegoederen aan de markt, dat de consument zich onmo gelijk de nodige kennis van al die za ken kan verwerven; uiterlijke waar neming alleen is niet voldoende om er een doeltreffende keuze uit te maken. Het spreekt dus wel vanzelf, dat het hoogst belangrijk is wanneer die eon- cument kan afgaan op de betrouw baarheid van de verklaringen, waar van de producent zijn artikelen verge zeld doet gaan! Zijn die verklaringen onjuist, dan draagt immers de consu ment de hieruit voortvloeiende schade. Daarom heeft de NHR bezwaar begint met nylons dat wordt aangeprezen als middel te gen diverse kwalen en aan bepaalde soorten waarvan een geneeskrachtige werking wordt toegeschreven (een dergelijke werking is nimmer bewe zen), en vitaminetabletten die als on misbaar in het dagelijks menu wor den aangeprezen, hoewel het gebruik van een overmaat aan bepaalde vita minen bepaald niet meer als bevor derlijk voor de gezondheid kan wor den beschouwd. Van vermageringsmiddelen wordt vaak gezegd dat ze „volkomen on schadelijk" zijn, ook bij die artikelen waarvan dit predikaat in twijfel kan worden getrokken. Van een verkoud- heidsniasker, dat acute en chronische verkoudheirdsaandoningen in één dag zou genezen, wordt bovendien gezegd dat het middel wetenschappelijk ge controleerd en gepatencerd is: een losse bewering zonder meer. Aanbevelingen voor tandpasta zijn soms zo „overtrokken" dat ze niet al leen misleidend zijn ten aanzien van het effect van het preparaat, maar zelfs kunnen leiden tot verwaarlo zing van de mondhygiëne, doordat de gebruikers het resultaat overschatten. In het lijstje van bezwaren noemt de NHR ook „de vergelijkende aandui ding zonder meer": een aanduiding die drijft op termen als beter, goed koper, groter, sneller, witter enzo voorts. Veel adverteerders willen im poneren door quasi-wetenschappelijke terminologie; men vermeldt soms niet gespecificeerde garanties ten aanzien van samenstelling, dan wel van ge bruiksduur of waarde. En dan trekt de NHR nog te velde tegen die schrifturen, die „appelleren aan minder goede eigenschappen van de mens, of te zeer doortrokken zijn van de gedachte aan sex-apoeal" Quasi-wetenschappelijk... Ter illustratie van die quasi-weten schappelijke terminologie alleen maar bedoeld om de aspirant-koper te im poneren, vermeldt de NHR een aan prijzing van een vitamine- en hor mooncrème in onder meer de volgende bewoordingen„de byokatalytische werking is de basis voor volmaakte schoonheid, terwijl bij de bereiding voor het eerst rekening werd gehou den met de zuurgraad (Ph), de sta tische elektrische lading en de voch tigheidstoestand van de huid". Een terminologie die inderdaad indruk wekkend genoeg is om zelfs de meest nuchtere vrouw te beïnvloeden! „Ergerlijke misleiding" noemt de NHR ook de manier waarop bepaalde lessen worden aangeboden, zoals in een advertentie voor Engelse les, die belooft dat uit het hoofd leren en ge- blok zijn afgeschaft, en dat men via de betreffende methode van het eerste ogenblik af ieder Engels woord kan verstaan. De reclamecampagnes voor de filtersigaret bieden ook volop ge legenheid voor ccn bedenkelijk sort aanbeveling. Het nut van filters ter bescherming van de gezondheid im mers staat nog geenszins vast, en wanneer 'n bepaald filtermateriaal zonder kunststoffep wordt aanbevolen als zijnde minder schadelijk voor dc gezondheid, is deze aanbeveling ook misleidend: de schadelijkheid is im mers afhankelijk van de samenstel ling van de verwerkte tabak, van aard en hoeveelheid de toevoeging en van de mate, waarin deze door het filter worden geabsorbeerd, zo tekent de NHR hierbij aan. Gewaarschuwd wordt ook tegen mis leidende mededelingen op demonstra- tieavonden, waarbij ter illustratie 't volgende voorbeeld: Op een demon stratieavond voor drukpannen kregen de toehoorsters tc horen, een dat fou tieve voeding dergelijke risico's met zich meebrengt dat er zelfs hartkwa len, rcumathiek en zenuwontstekingen uit kunnen voortvloeien. Alen kwam op deze avond (bedoeld ter bevorde ring van de al'zet van drukpannen) óp zeker ogenblik zelfs met dit angst aanjagend argument: ,,l", moeders, bent voor de. volle honderd procent verantwoordelijk wanneer straks uw bloedeigen kinderen met hartkwaal- tjes e.d. door het leven sukkelenDe XHi: spreekt dan ook terecht van „manipulaties" hij het signaleren van dit soort propaganda.... Al deze voorbeelden uit de door de raad samengestelde „bloemlezing" mogen dc huisvrouw tot leidraad zijn, zolang zij' nog niet afdoende be schermd is tegen het kwaad van de „onwaarachtige aanprijzing" IlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllli Zó eet U een kievitsei.... De vrouw die ten plattelande woont, heeft de kans dat ze op zeker ogenblik voor de taak staat om kievitseieren klaar te maken wanneer tenminste haar echtgenoot en eventueel kroost tot de hartstochtelijke rapersgerekend kunnen wor- den. Het koken van zo'n ei is eenvoudig genoeg, het opeten is volgens de kenners wat ge- compliceerder, want de tafcl- etiquette schrijft een bepaalde manier van eten voor bij het consumeren van een kievitsei. De huisvrouw vindt waar- schijnlijk de manier van opdie- tien belangrijker dan de ma- i nier van eten.... Een kievitsei kan worden op- M gediend met uitgestoken rin- getjes brood of met toast. js 'waarbij gewone boterballetjes §f of Montpellierboterworden gegeven. Montpellierboter maakt men door vijftig gram groene groenten en kruiden en een sjalotje even te blanche ren, fijn te stampen met wat ansjovis, een hard gekookt ei en een paar kappertjes, het mengsel te zeven en vervol gens te vermengen met een 'rauwe eidooier en honderd gram boter. En omdat het kievitsei een echte lentebode is, mag het gerust in een fris „jasje" wor- H den opgediend' Leg het bij- s voorbeeld in een nestje van |i sterrekersgegarneerd met ge- M sneden radijsjes. M llllllllllllllllllllllllllllllllililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllillllllllil'ï „Woonadvies" Géén nieuw verschijnsel AVoonvoorlichting" is een term, die n onze tijd veelvuldig gebruikt wordt en een begrip, waarvoor een brede belangstelling bestaat. Toeli is de voorlichting op hel gebied van dc woninginrichting niet iels van de laatste tien of vijftien jaar; reeds in dc jaren na de eerste wereldoorlog begonnen vooruitstrevende geesten adviezen op dit gebied te geven. Een pionier was Otto van Tussen broek. die kort na 1918 begon met het schrijven van boeken en artike len over woninginrichting en het ge ven van cursussen voor volksuniver siteiten en dergelijke instellingen over dit onderwerp. Hij was wel de voornaamste van degenen die in die dagen ook al te velde trokken tegen de ontaarding van de woninginrich ting; hij predikte (op niet zelden fel le toon) het „eerlijke wonen", en noemde elke „leugen in de vormge ving of inrichting" een doodzonde. In zijn tijd heeft hij. juist door die fel heid. menigeen wakker geschud. Als zijn opvolger wordt de jongge- stoiven Paul Brombeig genoenfd: in zijn voorschriften milder dan zijn voorgangers, maar daarom niet min der principieel. Tijdens de tweede wereldoorlog leefde hij in Amerika, waar hij een ruime visie kreeg zowel op de mens die moet wonen, als op de mogelijkheid van het wonen. Zijn SCHELDESTRAAT 20 - VLISSINGEN Pasteitjes van oud brood Oud brood hoeft niet altijd tot het traditionele wentelteefje of tot ge roosterd brood te worden verwerkt: er kunnen ook pasteitjes van ge maakt worden, die in dit geval de mooie naam „Julianapasteities" dra gen en die het vlees bij de warme maaltijd kunnen vervangen. Juliana- pasteitjes worden gemaakt van blok jes oud brood van een centimeter of drie dik, vijf breed en zeven lang die van boven rechthoekig worden ingekerfd en daarna aan alle kanten in boter lichtbruin worden gebakken. Het ingesneden kapje wordt er af genomen, de broodjes voorzichtig uitgehold en gevuld met kaasragout. Leg daarna het kapje er weer op en dien het gerecht heet op met aardappelpuree en lof sla bijvoor beeld. De Parijse mode-vorst Jean Desscs heeft voor dit voor- jaars-deuxpièces zwart-witte M s mohairstof gebruikt. Het is m een kostuum dat een verlaag- - de taille suggreert en tegelij- s boekje „Meubels en mensen" is. hoe- kertijd door dc vlinderachtige we] op vele punten achterhaald, nog j= mouwen de dit voorjaar in Pa- rijs zo favoriete „beweeglijke iijn" krijgt. Voor een echt- van een woning. .Nederlandse lente met onver- van Van Tussen- wacht-koude vlagen zullen die altijd een leidraad waarmee men bc- s slist geen ernstige fouten zal maken bij het inrichten Ook de „études" broek zijn volgens deskundigen op J ff korte, vlinder:nouwen wat het gebied van de binnenhuisarcln-i praktisch zijn! tcctuur, nog altijd zeer de moeite waard voor degenen die zich voor i;|]l!!|!||||!|inill!lll!l!lllij[ill!lll!lllllllilN!!!lll!ll!llllll!!lllilil!ll!!l![l!llllllll woninginrichting ïnteressei-en. Kleding kiezen voor bezoek aan Italië Lange wijde rokken, handgemaakte schoenen en kleine tassen Koningin Elisabeth van Engeland, zo melden ingewijden uit de Engelse modewereld, besteedt op het ogenblik veel van haar tijd aan hot uitkiezen van de kleding, die zij zal dragen hij haar staatsiebezoek aan Italië in de komende maand mei. Aan dit nieuwtje wordt nog de opmerking toe gevoegd dat de vorstin dit met bijzondere aandacht doet, omdat zij het hoge peil van de Italiaanse haute couture kent en daarom met „het beste van het beste" van haar eigen hofeouturiers op het Apenijns schiereiland wil verschijnen. De keuze van de kleding voor het staatsiebezoek blijft echter diep ge heim. Pas wanneer zij de kleren in Italië draagt, zal de buitenwereld kunnen zien wat zij gekozen heeft, want een regerend vorstin kan niet het risico nemen, dat één van haar sexegenoten tijdens een dergelijke officiële aangelegenheid hetzelfde zou dragen. Maar zijn er nouveautés in deze hijzonder garderobe, dan zul len confectiofabrikanten over de hele wereld ongetwijfeld tot een massale reproduktie overgaan en wel on middellijk! Toen Elisabeth enkele jaren geleden tijdens een officieel bezoek aan Parijs onder meer een blauwzijden mantel droeg, waren soortgelijke mantels de volgende dag reeds in Londen en New York te koop. De. hofeouturiers van cle Engelse ko ningin zijn Norman Hartnell en Har dy Amies, die beiden in Londen hun salons hebben. De hoeden van de ko ningin worden ontworpen door de modiste Claude St. Cyr, die met Hartnell samenwerkt, en door Aage Thaarup, een Deen, die in Londen een mode-boutique drijft. Het koninklijk schoeisel wordt met dc hand gemaakt door schoen-ont werper Raynes. De hakken zijn ge middeld vijf centimeter hoog; derge lijke schoentjes zijn het gemakke lijkst bij het vervullen van de (vele) representatieve plichten van een vor stin. De koningin heeft schoenenmaat vier-en-een-half en kiest voor warm weer open schoenen. Heldere en soms harde kleuren zijn de favoriete tinten van de En gelse vorstin: abrikoos, geel, groen, lichte blauwe tinten, die, zo zegt men. bij cle kleur van haar ogen passen. Crème, beige, ivoor en bleekgeel zijn eveneens gelief de kleuren in tegenstelling tot donkere of zware tinten. I Nauwe rokken draagt de koningin I van Engeland nooit; ze moeten lang en wijd genoeg zijn opdat de vorstin j zich overal gracieus kan bewegen. Meestal worden de rokzomen ver zwaard, zodat een eventuele bries er geen vat op kan krijgen. Halslijnen moeten eenvoudig zijn. met zo wei nig mogelijk versiering, mouwen rei ken tot de pols en kunnen dus ge completeerd worden met lange hand schoenen. De jasjes van de koninklij ke kostuums zijn soepel of enigszins getailleerd. De hoeilcn moeten zo ontworpen zijn, dat ze zoveel mogelijk van het ge zicht van de koningin vrijlaten; zo veel mogelijk mensen kunnen haar gelaat dan duidelijk zien tijdens of ficiële gelegenheden. Handtasjes zijn klein en plat, en voorzien van beu gels zodat zij tijdens het handen sehuden aan de arm kunnen worden gehangen; in het tasje, zo vertellen ingewijden, zal men nooit geld aan- tréffen (daarvoor zorgt een hofda me). maar wel een gouden poeder doosjes, een (rose) lippenstift en een met kant omzoomde zakdoek. Voor de koninklijke garderobe zor gen twee kameniersters,, die ook mee op reis gaan; zij hebben specia le hutten op liet koninklijk jacht „Britannia" waarmee koningin Eli sabeth en haar gemaal naar Italië zullen reizen. ~Öan ozcutv C tol ozcutv Wie de geschiedenis der sociale voorzieningen als het symbool van de opgaande lijn onzer be- j schaving beschouwt, moet zich wel danig tevreden in de handen wrijven I over het bereikte resultaat. Na dc negatieve bescherming tegen I uitbuiting is met de positieve verzor- j ging thans zoveel bereikt, dat nie- 1 mand in ons goede land meer onder I een brug behoeft te slapen of honger te lijden. Wat dat betreft kunnen wij onszelf toch in alle bescheiden heid een hand geven. En dan valt er in het algemene, te vreden gemompel plotseling een ver legen stilte - als éen enkele vrouwen stem het waagt op te merken dat zij wel degelijk met haar kinderen het de halve week zonder warm eten moet stellen. En dat niet in een woonwagen of een asociale krotten- buurt. maar op een fatsoenlijke flat in een behoornjke woonwijk. Ik kwam dit onverwachte bericht tc- fen in een damesblad, en het viel aar wel bijzonder uit de toon tussen de lieve, korte verhalen en de roman tische advertenties, de zonnig kraai ende baby's en de stralende jonge moeders. Het verstoorde onbe schaamd dé illusie, die gevaarlijker is dan de wreedste werkelijkheid: dat het huwelijk een paradijs is, en Eva daarvoor alleen geschapen. Het sobere relaas trof mij zo, dat het mij niet meer losliet. Een nog jonge vrouw is met haar vier kinderen verlaten door haar man, die zich buitenshuis voor treffelijk amuseert met zijn scooter, waarop hij periodiek een andere vriendin mee uit toeren neemt. Waarbij hij en passant zijn vrouw daarvan in kennis stelt door onder haar ramen voorbij te snellen. Een hoogst stichtelijke aanblik voor zijn kinderen, die hij stelselmatig zijn verdiensten en daardoor het hoog nodige onthoudt. De moeder van het viertal is er zo doende duizendmaal erger aan toe dan een weduwe. Bij tijd en wijle kan zij weliswaar rekenen op een mager aandeel van 's mans loon. maar dat is voor haar levensonder houd een uiterst wankele basis. Want haar nog altijd wettige echt genoot heeft allang genoeg van deze onvrijwillige korting op zijn ver diensten vriendinnen zijn dure en veeleisende luxe-paardjes en dies is haar meegedeeld dat zij binnen kort waarschijnlijk die vaste bijdra ge ook zal missen, omdat mijnheer het plan koestert met scooter plus vriendin voorgoed over de grens te verdwijnen. Als dan zal het ónmoge lijk blijken hem tot enige financiële bijdrage te dwingen. Maar er is meer dat haai", die nooit in plichtsbesef en verge vensgezindheid is tekortgescho ten, doet twijfelen aan alle mense lijke rechtvaardigheid. Zolang deze man in de zin der wet gezinshoofd blijft, ontvangt hij alleen de kindei- bijslag om ze vanzelfsprekend even vlot weer uit te geven. En zo ziet zij voor haar vermoeide ogen dag in dag uit dc kinderen van buren én straatgenoten warm ge kleed en stevig gevoed voorbij hup pelen dank zij een stelsel dat élk ge zin tegemoet komt in de kosten van het kinderbezit behalve het hare. Wil zij aanspraak kunnen maken op die bijslag dan moet zij zich eerst van deze man laten scheiden, waar voor zij gronden te over heeft. Maar ongerekend haar persoonlijke gevoe lens zij wil de deur altijd voor hem od een kier laten krijgen wij hier de absurde figuur te zien dat het gezin zich eerst moet ontbinden om in leven te kunnen blijven. Deze vrouw, blijkbaar een van die taaie, stille figuren die dc strijd niet opgeven voor zij erbij neer vallen, heeft tot dusver kans 'gezien het hoofd nog juist boven water te houden door zelf te gaan werken. Alleen gedurende de avonduren, als de oudste jongen toezicht kan hou den, durft zij het huis te verlaten. Dan maakt zij kantoren schoon. Op de zaterdagmiddag staat zij in een kantine eindeloos koffie te schenken. En ai die dappere activiteiten zonder enig respijt tussendoor houdt zij nog een flat schoon en vier kinde ren redelijk in de bovenkleren zijn juist voldoende om de huur, het licht en de verwarming te betalen en plusminus de dagelijkse maaltij den, die vaak genoeg enkel uit ecu boterham bestaan. Zet zoiets in een boek en de bui tenwacht lacht om zoveel senti menteel anachronisme. In onze sociaal secuur veizekerde maat schappij nog wel. En evenwel is er geen wet tc maken die in deze nood toestand voorziet. Want er zijn waarborgen te schep pen tegen ziekte, tegen ouderdom, tegen "invaliditeit, legen weduw schap en zelfs tegen ontoerekenbaar heid Maar niemand kan garanties scheppen tegen onvolwassenheid. En liet is juist deze onvolwassenheid, die in dit geval en duizenden andere hét grote gevaar van onze tijd vormt. Alle wezenlijke problemen lopen daarop uit. Een man, die zo weinig verantwoordelijkheidsbesef heeft, dat hij zijn eigen kinderen weigert te onderhouden, is in de pu berteit blijven steken: de scooter met het vriendinnetje achterop zijn een verraderlijk symbool. Hij is steeds "op de vlucht en gaat telkens vluchtige verbintenissen aan. Hij wil niet opgroeien en blijft levenslang de egocentrische, kleine jongen. Totdat hij opeens oud zal zijn en het mij niet zal verbazen als hij dan, de scooter opgesoupeerd hebbende en door de laatste vriendin in de steek gelaten zijnde, bij de stille verbeten werkster weer op de stoep zal staan om zijn laatste dagen in de beschut ting van haar veilige moederlijkheid te slijten. Zij is er edelmoedig en olichtsgetrouw genoeg voor. Wij kunnen er weinig aan doen, be halve af en toe een pakket sturen en onze dochters deze spiegel voor houden. Onvolwassenheid is een on geneeslijk kwaad. SASKIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11