InMiddelburgs Trefpunt' expositie van „waardeloze materialen"... P.v.cLA. bereid tot dragen van regeringsverantwoordelijkheid Kamitatoe zal met Ileo overleggen I Kamitatoe Ileo ovei MacMillan verwijt Verwoerd Zuidafrikaanse afscheiding VRIJDAG 24 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MR. BURGER OP PARTIJCONGRES Voorwaarden: oplossing vraagstukken inzake Nieuw-Guinea en woningnood (Van onze parlementaire redacteur) Mr.. J. A. W. Burger, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A. en als zodanig de politieke leider van de georganiseerde democra tische socialisten in Nederland, heeft donderdag op het driedaagse congres dat de P.v.d.A. op 23, 24 en 25 maart in Rotterdam houdt, in een grote po litieke rede verklaard dat de P.v.d.A. terstond bereid is tot de vorming van een sociaal en cultureel progressief kabinet, dat in zijn program heeft staan de afwikkeling van het Nieuw-Guinea-vraagstuk, de oplossing van de woningnood, de hernieuwing van een uitzicht biedend landbouwbeleid en een politiek van vermogensspreiding. Hij ontzenuwde daarmee de stel ling dat Nederland onbestuurbaar dreigt te worden, doordat de P.v.d.A. niet bereid is regerings verantwoordelijkheid te aanvaar den voordat zij de verkiezingswinst heeft binnengehaald, die als ge volg van haar oppositierol mag worden verwacht. De P.v.d.A. is niet bereid om gemakkelijk en op losse voet aan een kabinet deel te nemen, aldus mr. Burger, maar zij wijst de niet bewezen beschuldi ging af, dat als zij tot regeren zou worden geroepen partijpolitieke belangen oij haar zouden prevale ren. Fiasco land in derdaad onbestuurbaar ïc, zou wel eens dichtbij kunnen liggen. De heer Burger heeft althans 't fiasco van de regering-De Quay in alle dui delijkheid gesignaleerd. „Dit kabinet doet het niet bij het Nederlandse volk" zo zei hij, „en wel bepaaldelijk omdat het onbekwaam en dubbelzinnig ope- Leidse arts naar Gent voor hartoperatie Onder leiding van dr. Braun uit Lei den zal op 28 maart in het Acade misch ziekenhuis in Gent een ingrij pende hartoperatie worden uitge voerd. Een Belgische meisje, dat thans 19 jaar oud is, werd op zevenjarige leef tijd getroffen door kinderverlam ming. Een infectie van de hartklep vliezen had tot gevolg, dat in het hart van het kind drie gaatjes ont stonden. Tijdens de operatie zal het hart worden blootgelegd en zal de functie daarvan worden waargeno men door een kunsthart terwijl het hart wordt „gerepareerd". De eigenlijke ingreep zal worden-ver richt door de Gentse chirurg Fritz de -Rom. Een twintigtal specialisten zal de operatie, die door de Leidse arts -zal worden geleid, bijwonen. Prof. Witteveen: revaluatie verdient toejuiching De revaluatie van de gulden, zo schrijft prof. dr. H. J. Witteveen, hoogleraar aan de Economische Ho geschool in Rotterdam, in de onlangs verschenen E.S.B., is voor onze gehele samenleving volkomen onverwacht gekomen. Het besluit verdient in het bijzonder om twee redenen toejuiching: in de eerste plaats, omdat hiermee de prin cipiële lijn weer is opgevat, die in Bretton Woods is getrokken en die ons voor ernstige structurele en con juncturele storingen in de wereld economie kan behoeden. Dit wekt de hoon, dat de ..new page", die Keynes wilde helpen schrijven en waaraan hij zijn laatste krachten heeft gegeven, thans werkelijk zal worden gelezen en toegepast. In de tweede plaats, omdat, deze prin cipiële stap een reële basis schijnt voor de strijd tegen de inflatie, die in hoe langer hoe ruimer kring weer klank begint te krijgen. In mei nieuwe nationale actie van de NOVIB De NOVIB de stichting Nederland se Organisatie voor Internationale Bijstand heeft donderdagmiddag in Den Haag meegedeeld in mei een nieuwe actie een guldenactie te zullen gaan voeren in het kader van de anti-honger-actie van de voedsel- en landbouworganisaties van de Ver enigde Naties (F.A.O.). reeTt". Van een belastingverlaging zal geen sprake zijn, slechts van be lastingverschuiving, zo vervolgde de heer Burger. Het landbouwbeleid is onbevredigend. Om partijpolitieke redenen houden de regeringspartijen het fiasco van het binnenlands beleid zoveel mogelijk verborgen. Met het buitenlands beleid, dat de heer Burger als dubbelzinnig en onwaarachtig kwalificeerde, ge lukt dit echter niet. Internationaal Veel kritiek had mr. Burger op het Nieuw-Guinea-beleid van de regering. In geval van een gewapend conflict zal Nederland alleen staan. Het ka binet heeft wel degelijk het beleid ten aanzien van Nieuw Guinea onderwor pen aan het oordeel van de Verenig de Naties. Het ruimt slechts een be trekkelijke plaats in voor de Neder landse verplichtingen jegens de Pa poea's. De vraag beantwoordend of we een toestand in het verschiet hebben, dat geen enkele regeringscombinatie meer te vormen valt, waarmee kan worden gewerkt, constateerde de heer Burger, dat de A.R.P. in feite geen zelfstandige taak heeft. Het politieke eenrichtingsverkeer in de A.R.P. staat deze politieke groepering uit sluitend toe te fungeren als hulptroep voor de K.V.P. In de richting van een samengaan met de P.v.d.A. met de protestants-christelijke partijen en dus de K.V.P. en de V.V.D. in de op positie, zag mr. Burger weinig per spectief. Djakartategen Belgen geen demonstraties Hefc militair gezag in Djakarta heeft bij monde van kolonel Ibrahim Adjie de Indonesische bevolking gewaar schuwd uiet te demonstreren bij, be zittingen van Belgen op West-Java. Hij zei: „Wij hebben de grootste sympathie voor het Kongolese volk, dat strijdt tegen het Belgische kolo nialisme, maar niemand mag zich schuldig maken aan anarchistische daden tegen Belgen of tegen hun be zittingen op West-Java". Hij voegde eraan toe, dat strenge maatregelen zouden worden genomen op grond van de krijgswetten tegen een ieder die zich aan die daden zou schuldig maken. De Indonesische regering heeft als tijdelijke maatregel aan het begin van deze maand alle Belgische bezit tingen op Noord-Sumatra „overgeno men" om geweldpleging tegen Bel gische staatsburgers te voorkomen. Kennedy geeft Russen één dag in kwestie-Laos Volgens hoge Amerikaanse functio narissen in Washington, heeft presi dent Kennedy de Russen 24 uur be denktijd gegeven over een Brits verzoek aan Moskou om in te stem men met de samenstelling van een neutrale commissie tot oplossing van de problemen in Laos. Kennedy heeft zijn steun gegeven aan het Britse verzoek en voorts de Russen laten weten, dat als zij geen zin hebben in eerlijke onderhande lingen, de V.S. zich diepgaand zul len mengen in de problemen van Laos. Vrijdag wordt .een officiële verkla ring verwacht van de president over de situatie in Laos. Volgens Ame rikaanse waarnemers hangt het van de Russische reactie af wat voor ver klaring Kennedy zal afleggen. De Amerikaanse vice-president, Lyn don B. Johnson, had kort tevoren te genover leidende senatoren ver klaard, dat de V.S. niet langer meer werkloos zouden toezien hoe Laos door het communisme zou worden verzwolgen. „ANDERE PREMIERS GESCHOKT" Hij sprak zich uit voor een sterke Westerse verdediging. Wat Nieuw- Guinea betreft, zei hij onder meer: „De P.v.d.A. wil inzake Nieuw-Guinea een internationale oplossing beproe ven, zoveel mogelijk in overleg met beiangnebbende, ons bevriende mo gendheden en in ieder geval met er kenning van de taak en de mogelijk heden die de V.N. en haar organen hebben, althans op het terrein van de regionale conflicten". Op sociaal terrein staat de P.v.d.A. herziening van de invaliditeitswet met verhoging van de uitkeringen voor. De A.O.W.-uitkeringen zou zij geleidelijk met vijftig procent willen opvoeren. De loonpolitiek zal volledige werkgelegenheid en arbeidsvrede moeten brengen. Veranderingen in het loonsysteem dat is voor de P.v.d.A. een open punt van discussie geweest mo gen de conjunctuur en daarmee de werkgelegenheid niet in gevaar brengen. Gewaarborgd moet wor,- den dat geen achterblijvers ont staan. Huurpolitiek Wat de hurpolitiek betreft is de P.v.d.A. er voorstander van dat het probleem van de woningnood niet wordt opgelost door het financieel onbereikbaar maken van begeerd woongenot, maar door het ter beschik king doen komen van het noodzake lijk aantal woningen tegen een ge fixeerde vergoeding van ongeveer een zevende van het verdiende loon. Meer dan onder het kabinet-De Quay het geval is zal de woningproduktie moeten worden gericht op de behoefte van de bevolkingsgroepen met lagere inkomens. De P.v.d.A. wil die bereiken door blijvende uitbreiding van 't aan tal woningwetwoningen. Mr. Burger pleitte voorts voor een perspectiefrijk landbouwbeleid, dat niet is gericht op sociale verzorging maar op een gezond maken van de landbouw. Hij was tegen de afschaf fing van de prijsbeheersing voor land bouwgronden. In de positie van de werkende gehuwde vrouw wilde hij verbetering zien gebracht. Hij zei tenslotte, dat de vermo- Het vliegveld van ToTcio heeft te kampen met een wilde-eendenplaag: de dieren komen daar in zulke grote hoeveelheden voor, dat zij soms het vliegverkeer ernstig bemoeilijken. Zij vliegen tegenaankomende en ver trekkende vliegtuigen aan en wor den soms in de straalmotoren van de vliegtuigen gezogen, waardoor grote schade kan worden aangericht. Om de plaag te bestrijden hebben de autoriteiten jagers toestemming ge geven bij het vliegveld icilde eenden te schieten. Foto: de jagers in actie. Op de achtergrond een DC-8 van de K.L.M. NAAR STANLEYSTAD Bevoorrading politiemacht via Matadi normaal Premier Joseph Ileo heeft donderdag voorgesteld dat Gleonas Kamitatoe. tot een akkoord met Gizenga te ko men. Ik ken hem al jaren en weet wat er in hem omgaat", zei Kamitatoe donderdag. Hij denkt ongeveer een week nodig te hebben. I .np.ndnp.la uiiueieinuaar wanten van oegeeru woongenot, maar door het ter beschik king doen komen van het noodzake lijk aantal woningen tegen een ge fixeerde vergoeding van ongeveer een zevende van het verdiende .loon. Meer dan onder het kabinet-De Quay het geval is zal de woningproduktie moeten worden gericht op de behoefte van de bevolkingsgroepen met lagere inkomens. De P.v.d.A. wil die bereiken door blijvende uitbreiding van 't aan tal woningwetwoningen. Mr. Burger pleitte voorts voor een pèrspectiefrijk landbouwbeleid, dat niet is gericht op sociale verzorging maar op een gezond maken van de landbouw. Hij was tegen de afschaf fing van de prijsbeheersing voor land bouwgronden. In de positie van de werkende gehuwde vrouw wilde hij verbetering zien gebracht. Hij zei tenslotte, dat de vermo gensvermeerdering in de privé- sfeer belastbaar behoort te zijn. Ondernemingen die door middel van de beurs publiekelijk een be roep doen op geld van het publiek dienen te zijn gehouden een juist en nauwkeurig inzicht te verstrek ken in hun financieel-economische positie, gepaard met controle van een passend orgaan. Er moeten middelen worden geschapen tot winstdeling aan loontrkkenden in een passende verhouding tot divi denden en er dienen nauwe gren zen te worden gesteld aan de cu mulatie van commissariaten. Het vliegveld van Tokio heeft te kampen met een wilde-eendenplaag: de dieren komen daar in zulke grote hoeveelheden voor, dat zij soms het vliegverkeer ernstig bemoeilijken. Zij vliegen tegenaankomende en ver trekkende vliegtuigen aan en wor den soms in de straalmotoren van de vliegtuigen gezogen, waardoor grote schade kan worden aangericht. Om de plaag te bestrijden hebben de autoriteiten jagers toestemming ge geven bij het vliegveld wilde eenden te schieten. Foto: de jagers in actie. Op de achtergrond een DC-8 van de K.L.M. Gizenga dreigt met uitwijzen consuls In een gesprek met een correspon dent van do „New-York Herald Tri bune" heeft Antoine Gizenga ge dreigd dat als de westelijke landen de Kongolese regering in Stanley- stad niet erkennen en daar op 15 april geen ambassadeurs hebben ge vestigd, de regering alle consuls van deze landen uit liet- door haar be stuurde gebied zal wijzen. NAAR STANLE Bevoorrading politiemacht via Matadi normaal Premier Joseph Ileo heeft donderdag v oorgesteld dat Cleopas Kamitatoe, de Loemoembistïsche gouverneur van dc provincie Leopoldstad, zaterdag naar Stanleystad vertrekt, om te be middelen tussen de regering te Leo poldstad en het bewind van Antoine Gizenga in de oostprovincie. Kamitatoe en Gizenga zijn beiden af komstig uit het woongebied van de Kwliu-stam in de provincie Leopold stad. Kamitatoe heeft donderdag ge zegd dat Gizenga zijn veiligheid heeft gegarandeerd als hij naar Stanleystad gaat. Hij zal op het vliegveld officieel worden ontvangen. „Ik vertrouw dat ik in staat zal zijn UIT LUCIFERSDOOSJES EN KROONKURKEN tot et men. er in donde week m< be ze; lin sei Inmic een P. bleke: V.N.-] Moboi stad i de gel al 23 di ge betrol het V conta Maar leidin haven En dc In de kan v re tra Regeling als met Eire valt te treffen Premier Harold Maemillan van En geland heelt alle schuld voor de af scheiding van Zuid-Afrika van het Britse Gemenebest op premier Ver woerd van Zuid-Afrika geschoven. „Als Verwoerd een beetje begrip ge toond had voor de houding van zijn medeleden, zou Zuid-Afrika nog in het Gemenebest zijn" aldus premier Mae millan. „In plaats daarvan heeft hij de andere premiers geschokt door zijn halsstarrige houding". Waarnemers verwachten, dat nu Mae millan heeft gesproken, premier Ver woerd ook zijn visie op de ontwikke ling zal geven. Maemillan merkte op. dat hij niet ge loofde, dat dit het einde was van de Britse betrekkingen met de Unie. Hij kondigde aan, dat hij een wets ontwerp zou indienen tot voortzetting van de speciale wederzijdse begunsti ging, zoals die in het Gemenebest- verband bestaat, ook na 31 mei, de datum waarop de Unie van Zuid-Afri ka een republiek wordt. Dit zou de twee regeringen gelegenheid geven rustig te overwegen welke van de vroegere banden in tact dienen te blijven. Zuidafrikanen, die nu nog ingezetenen zijn van een Gemenebestlana, kunnen vi ij Engeland binnenkomen en genie ten er alle rechten van onderdanen van het Verenigd Koninkrijk. Als Zuid-Afrika dat wenst; kan deze regeling voortgezet worden, ook nadat de Unie een republiek is geworden. Een soortgelijke regeling werd reeds getroffen met Eire, dat ook geen lid meer is van het Gemenebest. Deze kwestie wordt van groot belang ge acht voor de Engels sprekende Zuid afrikanen. „Rondom het paasfeest" fraaie tentoonstelling MEESTAL worden ze weggegooid de ivaardeloze materialen als lu ciferdoosjes, jampotdekseltjes, kroonkiirken, kapotte wasknij pers, lege chocoladedoosjes enz.... Maar de jeugdige bezoekers van Trefpunt in de Lange Giststraat te Middelburg en vele van hun collegaatjes in andere steden wa ken er voor, dat die zaken niet in de afvalemmer verdwijnen. Ze kunnen ze prachtig gebruiken voor de vervaardiging van ge bruiksvoorwerpenspeelgoed enz. Tezamen met Trefpuntdirecteur P. E. Hooyer hebben de jongens en meisjes de zalen en kamers van hun clubhuis nu veranderd in een grote expositieruimte, waar hun creatieve voortbrengselen tentoongesteld worden. Tevens is daarbij een voorname plaats inge ruimd '.-oor de knutselwerkjes, die beschikbaar gesteld zijn door het museum voor onderwijs en opvoe ding uit Rotterdam. De tentoon stelling heet: „Rondom het paas feest" en „Knutselen met waar deloos materiaal". De voorzitter van de stichting „Sociaal cultureel opbouwwei'k" in Middelburg, ds. I. J. Van Houte, heeft donderdagmiddag deze ten toonstelling geopend. Hij wees er daarbij op. dat de mens 'niet meer zijn weg zal wete^ te vinclen als hij zijn werk niet gepaard kan la ten gaan met een goede levens stijl in de steeds groter wordende vrije tijd. Een van de middelen om de vrije tijd te vullen is, zo betoogde ds. Van Houte, de over daad aan blik, karton en ander materiaal te gebruiken voor crea tieve arbeid. De predikant hoop te, dat vele jongeren en oude ren door de expositie geïnspi reerd zullen worden om de afval emmer met het waardeloos mate riaal evenmin voorbij te lopen. Stimulans Tol slot vau zijn openingstoe spraak hooote ds. Van Houte, dat de stichting er in slaagt te laten zien wat het Trefpunt onder meer bedoelt met deze expositie. Afge zien van het werk van het Tref punt, hoopte ds. Van Houte, dat het publiek een stimulans zal vin den in deze vorm van creatieve arbeid. Voor een kijkje in de „keuken" van het Trefpuntwerk kunnen de bezoekers terecht in de beneden zaal, waar de nijvere handen van de Trefpuntleden in de leef tijd van viif tot twaalf jaar tekeningen, werkstukjes van pa pier, gips. hout. spatwerk enz. af geleverd hebben. Met eenvoudige middelen ge maakte paasversïeringen zijn op de bovenzaal geëtaleerd. Ouders en jonge kinderen hebben allerlei paasstukjes gemaakt als gezellig gekleurde en versierde eieren, eierstandaardjes, eierwarmers en natuurlijk haasjes, kuikens enz. Het zijn alle voorbeeldige staal tjes van creatieve arbeid. Dit geldt wel speciaal voor de door het Rotterdamse museum voor Samen met jeugdleider P. E. Hooijer bekijkt ds. I. J. van Houte na de opening van de tentoonstelling in het Trefpunt te Middelburg de creatieve produkten van vele jeugdige knutselaars. (Foto P.Z.C.) onderwijs en opvoediug gestuur de knutselwerkjes vau waardeloos materiaal. Bij het zien er van zou men zelf eens willen proberen zijn krachten te beproeven op de vervaardiging van vliegtuigen van oude wasknijpers een markt van luciferdoosjes en oude lapjes... Deze tentoonstelling is geopend tot en met dinsdag aanstaande, behalve zaterdagavond en zondag. Mary Pos bestolen dief aangehouden De Bnssumse politie heeft de S6-ja- rige loswerkman J. A. V. aangehou den, verdacht van diefstal van tra veller-cheques. Het waren twee bil jetten van 50 en vier van 100 dollar. De diefstal werd twee weken gele den gepleegd uit een geparkeerde auto, toebehorende aan de schrijf ster Mary Pos, die de wagen aan de rand van de heide had geparkeerd, omdat zij in de omgeving een wande ling maakte. Zij miste de cheques eerst een week later. Uit het politieonderzoek is ko men vast te staan, dat enige Am sterdammers de chèques in Amster dam hebben verkocht en hiervoor een bedrag van 1100 gulden hebben ont vangen. dat zij hebben overgedragen aan verdachte. Zij zouden voor deze verkoop 100 gulden „commissieloon" hebben ontvangen. Verdachte ontkent echter. Geen Frans, maar Russisch op middelbare scholen Aan de universiteit van Amsterdam is gistermiddag op een proefschrift, getiteld „The life^history of prostho- gonimus ovatus", gepromoveerd tot doctor in de wis- cn natuurkunde de heer R. Boddeke uit Amsterdam. In de bij het proefschrift gevoegde stellingen spreekt dr. Boddeke o.m. als zijn mening uit, dat het aanbeve ling verdient in het leerplan voor de b-afdeling van het gymnasium en de h.b.s. het Frans te vervangen door het Russisch. Over de overbevolking van de wereld zegt dr. Boddeke in zijn stellingen dat deze biologisch ge zien geen toekomstprobleem is. doch reeds een geschiedenis heeft van 8000 jaar. Oostduitse vice-premier Rau na hartaanval overleden Ileinrich Rau, dc Oostduitse minister van handel en vice-preniicr, is donder dag aan een hartaanval overleden. Hij werd 62 jaar. Rau was een van de oprichters van de Duitse Communistische Partij kort na de Bolsjewistische revoluti- Hij voerde in de Spaanse burgeroorlog 't bevel over de 1 le internationale ïn- fanterie-brigade. In 1942 werd hij door de Viehy-rcge- ring overgeleverd aan de nazi's en bracht de rest van de oorlog door in het concentratiekamp Mauthausen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5