Bombardementen op Angolese rebellen Geen Russische censuur meer voor buitenlandse pers KLANKBORD Vier variaties op het thema sarcofaag.. VRIJDAG 24 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 LAATSTE COMMUNISTISCH LAND Gecentraliseerde controle op nieuwsbronnen blijft bestaan Donderdag is de opheffing aangekondigd van de censuur op de berichtgeving der buitenlandse correspondenten uit Rusland. Van nu af aan zullen de correspondenten in de Sowjet-Unie hun berichten telefonisch en telegrafisch ongecensureerd mogen doorgeven, zonder de voorafgaande goedkeuring van „glawlit", het Russisch eufemisme voor censuur. Er zijn aanwijzingen dat de Sowjet- beambten ook andere maatregelen overwegen om het werk van de bui- tenlandsé journalisten te vergemak kelijken. De naleving van de censuur was niet uniform. Zij varieerde van uiterst scherp in tijd van oorlog en tijdens de laatste jaren van het Stalinistisch tijdperk, tot ta melijke mildheid in de afgelopen jaren. Ontvoerde jongen vermoord Het tienjarige slachtoffer van een ontvoering is woensdag ge bonden aan een boom aange troffen bij Belleville in Ontario, gestorven aan ontbering. Vie entwintig uur daarvoor had de hopman van de jongen de hand aan zichzelf geslagen, na door de politie te zijn verhoord. Thomas McNevin, zoon van een ar beider in het Canadese landbouw centrum Belleville, was maandag uit zijn woning ontvoerd toen hij met vriendjes hockey speelde. Zijn vader kreeg het verzoek 25.000 te betalen wilde hij zijn zoon terughebben. De padvindershopman. Warren Wil liamson. 41, zei dat hij door de ont voerders was aangewezen als hun ..bemiddelaar" om het geld in ont vangst te nemen. Hogere resultaten Proost en Brandt Sterker nog dan 1959 is 1960 voor Proost en Brandt N.V. te Amster dam een voorspoedig jaar geweest. Het resultaat liet, aldus het verslag, dat van zijn voorganger duidelijk achter zich. De winstmarge op han delswaren en de opbrengst van ei gen prodnkten steeg van ruim f 13 miljoen tot ruim f 14,7 miljoen. Na aftrek van lonen, kosten, mate- riaalverbruik enz. resteert een bru towinst van f 2.3 miljoen (v.j. ruim f 1.9 miljoen), waaruit o.m. wordt afgeschreven f 1 miljoen (f 846.104) en voor belastingen gereserveerd f 610.000 (f 475.000). Uit dc netto-winst van f 47§.870 if 475.662) wordt, zoals gemeld, een onveranderd dividend van 9 pet. voorgesteld. Venlose pseudo-fotograaf komt 11 april voor Voor de meervoudige kamer van de rechtbank Roermond zal op 11 april om tien uur de behandeling beginnen van de strafzaak tegen de 25-jarige K. M„ die in mei van het vorig jaar nabij Yenlo het zestienjarige meisje J. van G. liceft gedood. Te verwachten is. dat: de zitting met gesloten deuren zal plaatsvinden, be halve wellicht voor het gedeelte van de behandeling der zaak betreffende een aantal door K. M. gepleegde diefstallen, die eveneens in de ten lastelegging zijn opgenomen. Ver dachte is geruime tijd ter observatie opgenomen geweest in de psychiatri sche observatiekliniek te Utrecht. Vanwege het openbaar ministerie is een vijftiental getuigen en deskundi gen gedagvaard. Mr. E. Franquinet zal de zitting presideren. Als raads man is' aan verdachte toegevoegd mr. R. J. van Boven, advocaat en procu reur tc Roermond. De tenlasteleg ging omvat: moord, subsidiair res pectievelijk: gekwalificeerde dood slag. doodslag, het plegen van een gewelddadig zedenmisdrijf met do delijke afloop, zware mishandeling, en de bovengenoemde diefstallen. Geen waarborg Er is geen waarborg, dat de nieuwe toestand voor onbepaalde tijd zal voortduren, Waarschijnlijk zal ver antwoordelijkheid-achteraf blijven bestaan voor de correspondenten, zo als het geval is in Polen en Zuid- Slavië en zal men moeten rekening houden met de mogelijkheid dat men ter verantwoording wordt geroepen voor wat de Sowjet-beambten als overtreding of niet-objectieve bericht geving zouden kunnen beschouwen. Bovendien zal het systeem van gecentraliseerde controle op nieuwsbronnen bestendigd blijven. De buitenlanders worden nog steeds sterk beperkt in hun be wegingsvrijheid en zonder officië le goedkeuring mogen zij een ge bied om Moskou met een straal van 40 kilometer niet verlaten. Met enkele uitzonderingen, kan con tact met Sowjet-instellingen alleen tot stand komen via officiële kana len. Desalniettemin menen diplomatieke waarnemers de nieuwe maatregel te mogen begroeten als duidelijke winst voor de vrije berichtgeving. De Sow jet-Unie was de laatste der grote mogendheden en het enige commu nistische land dat de perscensuur zo lang handhaafde. Mogelijkheden Waarom laat het Kremlin de teugels thans wat vieren? Buitenlandse waarnemers zien deze mogelijkhe den: De vastbeslotenheid van premier Kroesjtsjew zijn beleid van bin nenlandse en interne liberalise ring, ingesteld na Stalins dood in 1953, uit te breiden. De Sowjet-leiding meent, dat de positie van de Sowjet-Unie der mate versterkt is dat men risi co's durft te nemen die Stalin beslist uit de weg wenste te gaan. Het bewustzijn dat dc censuur niet waterdicht was. Het meeste nieuws dat door de Sowjets-cen- sors werd vastgehouden, werd toch wel op de duur gepubliceerd in het buitenland. VERZAiMELDItlIT. Linda Bone uit de Engelse stad Watford waadt moe derziel alleen door. de stapels linge rie die alle kamers in haar beschei den woning tot plafondhoogte .vullen. Moeder, mevrouw Elizabeth Bone, is maandag tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld voor diefstal van één paai- handschoenen één van de naar schatting 60.000 artikelen die haar huis doen uitpuilen. Linda, die 27 jaar is, kreeg eeir boete van 50 pond in verband met de in een plaat selijke winkel gepleegde diefstal, en een voorwaardelijke veroordeling van drie jaar. Achtentwintig jaar lang, zo vernam de rechter, handelde mevrouw Bone als een hebzuchtige ekster, alles ver zamelend wat van haar gading was in haar zes-kamerwoning. Volgens de voorlopige door de politie opgesteld „voorraadlijst", had zij. in vereni ging met haar dochter, 249 truitjes, 247 tassen, 164 paraplu's, 135 paar handschoenen, 2S8 lipstickhouders, 142 japonnen, 55 tafelkleden. 58 paar kousen. 81 slips en 1210 corsages bij elkaar gebracht. Zeker nog 95 extra auto's zouden nodig zijn om wat niet is genoemd op Ie halen. „IEDEREEN OP ACHTERVOLGING DODEN" Uitlating van Amerikaanse consul wekt bevreemding De eigenaars en werknemers van de ondernemingen in Noord-Angola, waar vorige weck dc groepen op standelingen actief zijn geweest, ke ren thans terug naar hun bedrijven. In Loeanda waren woensdag totaal 3500 vluchtelingen uit; liet noorden van de Portugese kolonie binnenge komen. Het aantal doden is nog niet bekend: do enige officiële mededeling hierover luidde dat „ongeveer zeven tig mensen hot slachtoffer van de overvallen zijn geworden". De Portugese luchtmacht voert voortdurend aanvallen uit op twee bergachtige ocrwoudgebieden, waai de vluchtende opstandelingen zich schijnen te concentreren Het moei lijke terrein belemmert het optre den van politie, parachutisten en vrijwilligers ten zeerste. De algemene strategie van de achter volgde eenheden is erof) gericht zo veel mogelijk opstandelingen te do den of gevangen te nemen voor zij de grens tussen Angola en Kongo hebben bereikt. Woensdag was ge meld dat de in noordelijke richting Israël onderzoekt moord op agente in Argentinië De Israëlische politie is begon nen met een onderzoek naar de in maart vorig jaar in Argen tinië gepleegde moord op het Israëlisch meisje Nurit Eldad. Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft laten verklaren dat het meisje tij dens een bergtocht 0111 het leven is gekomen, maar de berichten dat zij was betrokken bij de opsporing van de nazi-oorlogs misdadiger dr. Mengele, zijn ontkend noch bevestigd. Volgens het Israëlische dagblad „Ma' Ariv" was het meisje vorig jaar uit Keulen, waai- zij bij de Israëli sche diplomatieke vertegenwoordi ging had gewerkt, naar Argentinië vertrokken om zich zoals viel op te maken uit een brief aan kennis sen in Israël bij haar zeven broers en zusters te voegen. Zij zou onge veer anderhalf jaar in Argentinië blijven. De Duitse dr. Mengele, die wordt ge zocht wegens hel uitvoeren van „me dische experimenten" op. en het ver moorden van gevangenen in Duitse concentratiekampen, zou zich reeds enige tijd in Argentinië bevinden. Er zijn veel berichten over Mengele geweest, maar tot dusver is nog niet definitief vastgesteld of hij zich :n Argentinië schuilhoudt. Minstens tien doden na aardbeving op Flores Thans is bekend geworden dut dc aardbeving op Flores vorige week aan minstens tien mensen "het leven heeft gekost. Voorts zijn er vele gewonden. Door het ontbreken van verbindingen met dit eiland is een juiste opgave van het aantal slachtoffers en de omvang van de materiële schade op dit ogen blik niet te geven. Bij tussenpozen 1 komen nog lichte aai dschokken voor. wegtrekkende opstandelingen bij ge vechten met achtervolgende eenheden „aanmerkelijke verliezen" hebben geleden. In zee Te Lissabon wordt vernomen, dat de Amerikaanse consul te Loean da, William Gibson, tijdens een betoging van blanken tegen het Amerikaanse consulaat „tot grote verontwaardiging van blanken, zwarten en kleurlingen" heeft ge zegd, dat de blanken Angola moe ten verlaten. Het land behoort aan de inlandse bevolking, zou Gibson hebben gezegd. De auto van de Amerikaanse consul, die voor het gebouw geparkeerd stond, was door de betogers openge broken, met stro gevuld en in zee gereden. Na de betoging voor het Amerikaanse consulaat zouden de betogers, blijkens Portugese persbe richten. naar het paleis van de gou verneur dr. Silva Tavares zijn gegaan, waar zij de gouverneur hul digden en het Portugese volkslied zongen. Zij zóüden de gouverneur hebben gevraagd de orde te helpen handhaven, waarop Tavares de me nigte had meegedeeld, dat het „onder de omstandigheden van het ogenblik noodzakelijk is de discipline te hand haven". De betoging bij het Amerikaanse consulaat té Loeanda hield verband met de stemming in de agendaeom- missie van de algemene vergadering, I waar de Amerikaanse V.N.-afgc- j vaardigde (Stevenson) had ingestemd met het voorstel tot een groot de- bat over Angola. Situatie rond Laos moeilijk en potentieel gevaarlijk Gisteravond heeft president Kennedy tijdens een persconferentie verklaard, dat de situatie rond Laos „moeilijk en potentieel gevaarlijk" is. De Amerikaanse president, die een „recordpublïek" had van 426 journa listen, gaf aan de hand van een twee en halve meter hoge kaart van Laos en de omringende landen een over zicht van de toestand. De Amerikaanse president merkte op, dat bij de beëindiging van de oor log in Indo-China, bepaald was, dat Laos neutraal zou zijn. Sinds 1954 Is het land dit ook geweest en in het begin zag het er naar uit, of Laos zich langs neutrale lijnen zou blijven ontwikkelen en vrij zou blijven van buitenlandse inmenging. Het laatste jaar echter hebben de communisten steeds intensiever ge tracht de macht in handen te krijgen, aldus Kennedy. - Exporteurs tegen herwaardering De bij de Stichting Nederlandse Ey- portcombinatie (N.E.C.) aangesloten fabrikanten hebben op hun jaarverga dering een telegram gezonden aan de minister van economische zaken, waarin zij mededelen, dat de revalu atie een ernstige belemmering bete kent voor de Nederlandse export. Zij signaleren de in het buitenland epv bij Nederlandse agenten van bui tenlandse huizen heersende tendentie om op grond van de revaluatie de prijzen van grond- en hulpstoffen in buitenlandse valuta te verhogen. In het Dorchester hotel in Londen is een demonstratie gegeven met de traveletteweekender, een opvouw bare caravan. Deze praktische nieu wigheid, tvelke is gemaakt van }i- berglas en aluminium, heeft een prachtig interieur, waarin, als de travelette" is uitgeklapt, zes vol wassen mensen een geriefelijke plaats kunnen vinden. Er zijn twee vaste en twee losse-extra slaapplaat sen, wélke zijn bekleed met schuim- plastic. Voor miljoen gulden aan goud opgespoord De Argentijnse politie heeft bekend gemaakt dat zij praktisch de gehele buit van go-uden munten en ongemunt goud ter waarde van 470.000 dollar die op 15 januari op het vliegveld Ezeiza werd geroofd, heeft achter haald. Ongeveer een kilo van de lading die per vliegtuig uit Europa ai-riveerde, is niet teruggevonden, aldus de poli tie. Het geroofde goud werd bij een overval op een boerderij in San Pedro, ongeveer 160 km ten noorden van Buenos Aires, gevonden. Hogere straf voor tien jaar oude overval geëist Negen jaar gevangenisstraf met af trek lieeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam geëist tegen de gebroeders Gerard en Frans T. uit Velsen, die, thans bijna tien jaar geleden een roofoverval pleegden op een boerderij in Monnikendam, waarbij zij de drie bejaarde bewoners ernstig mishandelden, zodanig dat een van lieu, de 76-jarigè Pieter Laan, enige tijd later aan de gevolgen pver- leëd. De rechtbank veroordeelde de broers in januari jl. beiden tot een gevange nisstraf van zes jaar met aftrek. |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllll!!llllll[lllljlllllllllllliill|i p Een fragment van een reli- p gieuze schildering, zoals men H die lean aantreffen op de in de e§ St.-Baafskerk in Aardenburg destijds gevonden sarcofagen. Worden de kleuren doffer? zo vraagt men zich op het H ogenblik af. (Foto P.Z.C (Slot van pag. 1 en de rijksinspecteur voor roeren de monumenten in ons land. de lieer D. F. Lunsingh Scheurleer. Niet alarmerend De laatste, die enkele maanden geleden nog een bezoek aan Aar- denburgs St. Baafskerk bracht, meent dat de toestand bepaald niet alarmerend genoemd kan worden. „Het blijft altijd de vraag hoe lang je moet wachten voor je een oordeel kunt vellen over de resultaten van een con servering". zo verklaarde hij. Het treffen van maatregelen achtte hij in dit stadium onnodig en bo vendien vroeg hij zich af. wie een eventuele „revisie" van de sarco fagen zou moeten financieren. Wel gaf hij toe, dat met name de conditie van een der sarcofagen slecht is. Een probleem noemde de rijksin specteur de plaats, waar de sar cofagen staan opgeslagen. „Te stoffig", verklaarde hij. Het vin den van een geschikte opslag plaats is evenwel niet eenvoudig. Wandelende zouten „In Aardenburg zijn de sarcofa gen aan de open lucht bloot ge steld en dat kan inderdaad nade lig zijn", verklaarde professor Coremans. Hij wees er op. dat de sarcofagen doordrenkt zijn van zouten, die migreren bij tempera tuurverschillen en naar het voch tigheidsgehalte. Die „wandelende zouten" werken in op de bij de conservering aangebrachte be schermende laag en Wanneer die loslaat is het eerste verschijnsel een doffer worden van dc kleu ren. „Maar dat is eenvoudig met een voorbeeld te verklaren", aldus professor Coremans. „De be sehermende laag is een soort plastic. Wel, wanneer men van een pakje sigaretten het plastic omhulsel verwijdert, zijn de kleu ren onmiddellijk doffer. Het plas tic doet de kleuren feller schijnen dan ze in werkelijkheid zijn"! Andere behandeling? Hij zag evenmin reden tot directe- ongerustheid in het doffer worden van de kleuren. Het afschilferen van de verf achtte hij wel een verontrustend verschijnsel. „Mocht dat zo zijn en zou men ons hierover benaderen, dan zijn 1 Het Wereldgebeuren Groene deur Alle narigheid die buitenlandse correspondenten in Moskou tot gisteren ondervonden, werd ge symboliseerd door een groene, met een gordijn afgeschermde deur. Ach ter deze geheimzinnige deur. die in één van de hallen van het hoofdtele- graafkantoor van dc Russische hoofdstad staat, zitten de Sowjet- censors. De correspondenten hebben hen nooit gezien, laat staan gespro ken. Wanneer zij hun berichten brachten, was er slechts één Sow jet - meisje, dat volstond met een vrien delijke groet en „dank U wel". Daar na verdween ze achter deur en gor dijn. De buitenlandse journalisten spraken dan ook van „het ijzeren gordijntje". Voordat het meisje de berichten binnenbracht, schreef ze zorgvuldig de tijd op. het onderwerp, het persnummer van de journalist, die dan ook nog zijn handtekening moest zetten, welke nauwkeurig werd geverifieerd. Het kon gebeuren dat ze direct weer achter het gordijn vandaan kwam met de goedkeuring van de censors, maar het kwam va ker voor dat deze procedure dagen duurde. Soms ging de journalist na urenlang wachten weg. Tot zijn ver wondering kreeg hij dan veertien da gen na indiening van het bericht, zijn kopij terug; maar meestal hoor de hij nergens meer van. Gisteren is in Moskou deze censuur opgeheven. Maar er werd natuurlijk niet over „censuur" gepraat, want die bestaat er volgens de Sowjet-voormannen in de U.S.SR, niet. Zij kondigen gis teren dus bepaalde faciliteiten aan voor buitenlandse correspondenten, die hun collega's in de overige niet- communistisehe staten a priori al bezitten. Correspondenten van com munistische bladen in het buitenland vielen buiten de censuur. Er werd verondersteld dat zij de vreemdste capriolen wel zouden slikken als be horend bij het systeem. De historie van de censuur In Oost-Europa dateert al van 1730 en was ingesteld door het tsaristische bewind. Toen de bolsje wieken de macht overnamen, herstel den zij de controle op de berichtge ving met het doel „militaire en staatsgeheimen te beveiligen in de pers en ook de publikatie te verhin deren van materiaal dat de belangen van de arbeiders kan schaden". Dc naleving van de censuur was niet uni form. Zij varieerde van uiterst scherp in de oorlog en tijdens de laatste jaren van het stalinistische tijdperk, tot tamelijke mildheid in de afgelo pen paar jaar. Kharlamof, de woordvoerder van de regering, zei dat zal worden overwo gen ongehinderd fotografische nega tieven naar het buitenland te zenden. Maardc journalisten zullen af schriften van alle berichten moeten bewaren, zolang zij in Moskou blij ven. Henry Shapiro van United Press verliet de zaal van de persconferentie en vroeg New-York aan. Hij kon zijn hoofdredacteur, voor het eerst zonder vooraf te zijn gecensureerd, van het nieuws op de hoogte brengen. Onmiddellijk nadat het besluit van het Sowjet-presidium be kend was, deden allerlei veron derstellingen de ronde. Algemeen was men het er over eens dat het mildere systeem van de heer Kroesj tsjew (mild althans in schijn) ook tot uitdrukking moet worden ge bracht tegenover de buitenlanders. De interne liberalisering wordt dus uitgebreid. Anderen denken dat het zijn oorzaak vindt in het feit dat men in Moskou tot de ontdekking was gekomen dat de censuur niet he lemaal waterdicht was en dat er in de buitenlandse bladen berichten ver schenen die de censuur niet waren gepasseerd. Zij konden hiervan nooit iets zeggen, want officieel waren dit geen berichten uit de Sowjet-Unie. Toen Shapiro zijn bericht naar New- York had doorgebeld, vroeg hij aan één der begeleiders van de regerings woordvoerder die hij herkende als één der hoogste ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken, wat de ooi-zaak van deze ommezwaai as. „De bourgeois-pers heeft ons in de afgelopen drie-en-veertig jaar zo veel zij maar kon, afgekraakt en toch zijn we blijven leven. Jullie kunt ons niet meer kwetsen", was het ant woord. Maar dat het de Sowjets ernst is met de vrijheid van de bui tenlanders. is geen vraag. Nog steeds mogen zij niet buiten de veertig-ki- lometer-cirkel rondom Moskou. Ook niet nu de beperkende bepalingen zijn opgeheven. Niemand hebbe de illusie dat het communisme verandert. Al leen de methode wisselt. wij onmiddellijk bereid om de zaak in ogenschouw te komen ne men", zo verklaarde hij. Voorts gaf hij in overweging of het mis schien aanbeveling zou verdienen de sarcofagen een andere behan deling te geven, wanneer ze in derdaad in de kerk opgeslagen moeten blijven. Maar dat zou in overleg met „Den Haag" moeten geschieden en zoals de lieer Lunsingh Scheurleer al opmerkte hier speelt vanzelfsprekend de financiering een rol. Vier variaties „Toen de sarcofagen opgegraven werden, was rood rood en wit was ook wit. Dat is nu niet meer het geval", weet de heer Van Hinte pertinent. Hij betreurt liet oprecht, dat aan deze geschied kundige vondsten niet meer zorg kan worden besteed. „De situatie is bepaald niet alar merend", meent de heer Lunsingh Scheurleer, die haar nog onlangs in ogenschouw nam. „Weersinvloeden kunnen nadelig werken", verklaren prof. Core mans en ir. Sneyders. „Zo nodig komen wij graag kijken". „De kleuren worden inderdaad doffer, maar ais leek hch ik van zelfsprekend geen mening over de noodzaak van al dan iet te nemen maatregelen", zo ver klaarde tenslotte nog Aarden- hnrgs burgemeester, de heer J. M. A. C. van Dongen, die hier nog aan toevoegde: „Maar ik hch het grootste vertrouwen in de heer Van Hinte." En dat zijn dan vier variaties op het thema sarcofaag....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3