Strafvervolging tegen directeur G.W. in Goes „Gemeenschappelijk Belang" te Vlissingen recipieerde in goud BILT. Zeeuwse Almanak ERE-ZILVER VOOR „GOUDEN" MUZIKANT IN HEINKENSZAND Een nieuw jeugdgebouw voor Vrije Evang. Gemeente Yerseke 2 f RU V t «V u I A L, hi Z hi ki U W S hi 'J U U tt A«!f VRIJDAG 24 MAAKT lllbl SECRETARIS DE RIDDER DEELDE IN HULDE Felicitaties omlijnden scherp plaats van woningbouwvereniging EEN STREEP ZONLICHT gleed woensdagmiddag door de rui ten van hotel „Noordzee-Boulevard" te Vlissingen en zette het bestuur van de gouden woningbouwvereniging „Gemeenschap pelijk Belang" in een feestelijke gloed. Met een anjer op de revers van hun jas zaten de bestuursleden daar tegenover een groot aantal receptiegasten en in hun midden troonde een „gou den" secretaris: de heer W. de Ridder. Bij de oprichting van „Gemeenschappelijk Belang" in 1911 nam hij het secretariaat op zich en daarom werd deze middag een deel van de waarderen de woorden en de felicitatie op zijn persoon geprojecteerd. Dat gebeurde in een omgeving, die feestelijk was getooirf niet tiental len bloemstukken en waar de siga renkisten voor de bestuursleden zich gaandeweg hoog opstapelden. Het was dus voor deze Vlïssingse wo ningbouwvereniging feitelijk „alles goud wat er blonk". In tal van toespraken werd deze middag de belangrijke plaats van „Gemeenschappelijk Belang" in het openbare en persoonlijke leven van de Vlissingse gemeenschap scherp omlijnd. De vele verdiensten werden duidelijk opgehaald en met felicita ties beloond. Gelukwensen aan het adres van het bestuur met officiële toespraken en simpele handdrukken. En daarachter stonden de stedelijke overheid, zusterverenigingen, over koepelende organisaties, zakenrela ties en ook bewoners van de huizen, die de bouwvereniging in de halve eeuw te Vlissingen heeft doen verrij zen. Voorzitter J. Marijs mocht ver tegenwoordigers van al deze in stanties een welkom toeroepen. Hij gaf daarop meteen het woord aan de jubilerende secretaris, die in een kort resumé het wel en wee van „Gemeenschappelijk Be lang" naar voren haalde. Deze ging daarbij terug tot de be ginjaren met hun vele moeilijkheden als kleine huizen, verwaarloosde hui zen en alle gevolgen van dien. Sober en zakelijk was het verslag van de heer De Ridder. Maar in de kille cij fers was te beluisteren, hoe groot de voldoening voor het verenigingsbe stuur is geweest, over het feit, dat men honderden gezinnen aan een ge riefelijke woning heeft kunnen hel pen. En om zijn woorden te staven had de burgemeester tevoren uit de doe ken gedaan, dat ook „Gemeenschap pelijk Belang" in de uitgebalanceerde vorm, die de woningwet van 1902 kreeg een juiste aanpassing heeft gevonden. Volkshuisvester De heer D. Stam uit Middelburg ver tegenwoordigde de hoofdingenieur-di recteur van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in Zeeland en voegde in die kwaliteit het jubilerende be stuur vele goede woorden toe. „Ge steund door het voorbeeld van pio niers heeft U het ambt van volks huisvester uitstekend vervuld". In deze opmerking stak de heer Stam zijn waardering voor de „gouden" vereniging niet onder stoelen of ban ken. En passant deed hij het bestuur nog enkele suggesties voor de toekomst aan de hand. „Zet eens een vrouw achter de bestuurstafel", zo gaf hij de heren in overweging". Ook de bewoners waren op deze receptie, present. Een comité uit hun midden had gelden ingeza meld. Het resultaat van deze ac tie bood de lieer S. Sohier nu symbolisch aan: een schrijftafel met stoel voor het verenïgings- kantoor, dat eerstdaags zal wor den afgeleverd. Arm vol De nationale woningraad, de vereni ging „Goed Wonen", de Woning stichting Vlissingen 1952 en de Fe deratie Zeiand van woningbouwver enigingen hadden de heer A. C. v. d. Velde afgevaardigd. Met een arm vol geschenken verscheen deze voor de bestuurstafel om zo de waarde ring van alle organisaties over te brengen. Ook de r.-k.-wonïngbouw- ver. „St.-Willibrord" bood geluk wensen aan. Dit bij monde van de heer F. Schets: waarna de heer H. van Rooijen dit namens de protes tants-christelijke Vlissingse fracties in de raad deed. Nadat tenslotte nog geschenken namens twee Vlissingse zakenliedenwaren overhandigd was nog het woord aan oud-wethouder van openbare werken M. A. van Po- pering. Vele telegrammen belandden nog op de bestuurstafel. De Vlissingse woningbouwvereniging Gemeenschappelijk Belang" heeft woensdag haar gouden jubileum ge vierd. Eiwas ook een gouden jubi laris in het bestuur: secretaris W. de Ridder. Namens het bestuur overhan digde voorzitter J. Marijs (rechts) hem een elelctrisch scheerapparaat Foto P.Z.C.) Respect Nauwelijks had de lieer De Ridder zijn overzicht beëindigd of voorzit ter Marijs stond op om zijn naaste medewerker te huldigen voor het werk in de afgelopen vijftig jaar. „Wij hebben er respect voor", zo zei hij. En om de dankbaarheid van het bestuur in een tastbaar bewijs om te zetten bood hij hem een electrisch scheerapparaat én een kistje sigar ren aan. Alle sprekers, die daarna aan het woord kwamen, ruimden in hun toe spraak waarderende opmerkingen voor de heer De Ridder in. „Uw ver eniging heeft een eervolle rol in het leven van "Vlissingen gespeeld", zo zei burgemeester inr. B. Kolff, die met de wethouder van openbare wer ken, de heer F. G. Smit, het gemeen tebestuur vertegenwoordigde. „Met vijftig jaar ervaring heeft U in deze stad zeer goed werk gedaan". yAN .mn TOT LEEUWEN WEG „Leeuwen terug" konden we enige tijd geleden in deze onvolprezen ru briek met genoegen vermelden. Dat sloeg dan op de twee leeuwen die eens het bordes van Axels stadhuis sierden. Nu moeten we helaas mel den, dat de leeuwen niet terugkomen. Ze gaan weg. Indertijd vroeg de heer Oggcl in de raad of de lieve dieren niét konden terugkeren. Een voorstel dat met bereidwilligheid werd be groet. Nu heeft men echter ontdekt, dat de leeuwen die het gemeente en provinciewapen dragen gron dig moeten worden hersteld. Een be drag van ƒ1000 zal hiervoor nodig zijn. Voorts zal het plaatsen op een sokkel nog eens 500 extra met zich brengen. l)it bleek te veel. Men zal do leeuwen nu conserveren en op slaan in de kelders van het gemeen- TEKST Aan de kanten van de weg, die de techniek in de loop der jaren, steeds maar voortschrijdend, is gegaan, vindt men vele afgedankte, in on bruik geraakte zaken. Sommige ver- twijnen als zijnde waardevol voor de historie in de musea, andere zaken raken helemaal in het vergeetboek. Wie van de jongere generaties her innert zich bij voorbeeld nog de pa théfoon, een tweedekker, een gari baldi of het verschijnsel jo-jo Weinigen, vermoedelijk. Met het ver dwijnen van die zaken, verliest men vtuilc ook het begrip voor de schrijf wijze er van en dat geeft, soms merkwaardige effecten. Zoals de man ondervond, die voor dituw en ons dagblad, een advertentie opgaf aan reit enthousiast, maar nog niet zo bijster goed. ingespeelde, nieuwe ac quisiteur. Het was een annonce voor een vroeger veel in de handel zijnd, artikel, voor bretels met name. Maar op de advertentie-afdeling heeft het wel even geduurd voor en aleer men tot deze ontdekking kwam. In zijn tekst had de acquisiteur na melijk opgegeven, dat het hier ging om „bruttels" tehuis. Misschien kan een actie „Leeuwen los" in het goede Axel de dieren weer op hun plaats brengen. LAATSTE AVOND Zaterdagavond zal voor de laat ste maal in dit seizoen de „In stuif" te Sirjansland voor de jeugd zijn geopend. Men zal dit gebeuren illustreren met de prachtige film „Dik Trom" en voorts zal men dan op een ge slaagd seizoen kunnen terugzien. Met de instuif hield het actieve bestuur met echtgenotes de jeugd niet alleen van de straat, men verschafte de jongelui bovendien aangename bezigheid. Nu moei de jeugd er weer een zomertje de straat op. Men rekent er overi gens wel op dat de avond zo goed zal slagen dat iedereen in de herfst met plezier weer naar de „Instuif" terugkeert. KREEFTEN Per 1 april wordt fu Yerseke weer gestart met de kreeftenvisserïj. Dan zal het seizoen weer geopend zijn en de vissers hebben besloten om, even als vorig jaar, de vangsten gezamen lijk te veilen. EDELKARPER De visclub „Jantje van Sluis" te Sluis heeft besloten ook dit jaar weer vis te poten in de vaart naar Brugge. Men heeft de edelkarper hiervoor uitgekozen. Deze mede deling werd gedaan tijdens de onlangs in hotel „Centraal" ge houden jaarvergadering, waar men vaststelde dat 1960 een slecht visjaar is geweest. De vangsten waren niet groot, in te genstelling tot het kassaldo van de vereniging. Men besloot ook aandacht te besteden aan het on derhoud van de vlonders langs de vaart. GOUD Tenslotte nog een feestelijk bericht je: te Axel herdacht het echtpaar Van Vliet-De Winter Sn de Bankert- straat de gouden echtvereniging. Ve len zijn naar de Bankertstraat ge togen om de gouden echtelieden van de hartelijkste gelukwensen te voor zien. Reuzecaisson op transport naar het Veerse Gat Woensdag 12 of donderdag 13 april aanstaande, op een nog nader te be palen tijdstip zal uit de veerhaven van Kruiningen de 62 meter lange eri 13 meter brede BX-caisson worden versleept. Via de Westerschelde en het Kanaal door Walcheren wordt deze betonnen kolos naar de dam in het Veerse Gat getransporteerd. De scheepvaart zal bij het passeren van deze reuzesleep de nodige voorzichtig heid in acht moeten nemen en zodanig vaart moeten verminderen en vaar- ruimte vrij laten, dat dit transport ongehinderd kan verlopen. Kust bij Borssele zwart van de olie Meer dan 175.000 liter stookolie is eind januari uit de Rotterdamse tanker „Tubantia" in de haven van Temcuzen gevloeid en op het og< blik ziet de WesterscheldekusF bij Borssele er nog zwart van. Wie de dijk in de huurt van dit Bevelandse dorp van een afstand bekijkt, zou op het idee kunnen komen, dat rijkswaterstaat zich hier van do veelomstreden asfalt- glooiing heeft bediend. Dichterbij bezien, blijkt het echter een roet zwarte, vettige massa te zijn, die vooral de laatste dagen steeds ho ger tegen het dijkmassief is „op geklommen". Daar is de hoge vloed van afgelo- f>en maandag debet aan. Welcen- ang zagen de bewoners, die de kruin van de dijk beklommen om over de Schelde te turen het water vlak langs de kust maar donker in. Over een afstand van ongeveer twee kilometer was alles pikzwart: berm, paaltjes, glooiing. Overal had de drabbige substantie zich vastgezet. Ettelijke vogels raak ten in de olie verstrikt. Zo kijkt men langs deze strook Bevelandse kust dus al enkele maanden aan tegen „het staartje" van een aanvaring in de Terneu- zense haven, waarbij het Engelse vrachtschip „Fairhead" uit Bel fast do „Tubantia" van Phs. van Ommeren ramde. Twee dagen na deze aanvaring dreef de stookolie van de Zeeuws-Vlaamse kant naar de overzijde, waar de sub stantie langzaam bezit nam van de kuststrook. Een zandlaag van een meter dik heeft inmiddels de oliefilm op het strand bij Borssele bedolven. Maar op het dijklichaam houden de olie resten harnekkig stand. En dat kan nog wel eon tijdje duren Plan verbouw „Zonnehoek" gemeentehuis Duiveland B. en w. van Duiveland stellen de raad voor een plan te laten opmaken om een aan de rijksweg te Nieu- werkork staand buiten „Zonnehoek" tot een gemeentehuis te laten ver bouwen. Dit voorstel komt aan de orde in de raadsvergadering die he den, vrijdagavond, in het voormalige gemeentehuis van Oosterland wordt gehouden. De raadsbijeenkomst be gint om half acht. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING J. Vermeulen 50 jaar lid van „Euterpe" Het fanfarekorps „Euterpe" te Heinkenszand heeft donderdag avond luister bijgezet aan het jubileum van het oudste lid, de 67-jarige heer J. Vermeulen, die liet feit vierde, dat hij vijftig jaar geleden als jongen van 17 jaar lid werd van de muziek vereniging. Met een serenade huldigden de muzikanten van „Euterpe" hun tweede „bugel man", die begiftigd werd met de ere-medaïlle in zilver verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester N. W. Eisen reikte deze medaille na de serenade uit. Het was niet de eerste medaille, die dé oudste muzikant van „Eu terpe" ontving. Zeven jaar geleden toen hij veertig jaar onafgebro ken werkzaam was geweest bij de landbouwer A. Vermue als land arbeider kreeg hij de ere-medaïlle in broos, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De ere-me- daille in zilver werd hem thans toegekend bij bevordering, maar dan voor zijn prestaties op mu ziekgebied. Vijftig jaar actief muzikant, waar van tevens nog ruim 30 jaar als be stuurslid. „Het is bijkans een men senleeftijd", meende de heer Ver meulen, die wij gistermiddag al schoffelend aantroffen in zijn tuin tje achter zijn woning aan de Pro vinciale weg tussen Heinkenszand en 's-Heerénhbek. De jubilerende muzikant heeft vrij wel geen repetitie overgeslagen, want de muziek ligt hem na aan het hart. „Als je iets doet, moet je het ook goed doen", merkte hij op. De thans rustend landarbeider houdt niet van half werk. Trouwens hij is er geen man naar om rustig in een stoel naast de kachel de dingen af te wachten. In het voorjaar en in de herfst gaat hij nog vaak bij zijn vroegere werkgever werken. Er is In de loop der jaren wel het ZAAK-O. KOMT VOLGENDE MAAND VOOR Twee feiten ten laste gelegd Naar wij vernemen zal de offi cier van justitie te Middelburg op korte termijn een dagvaar ding uitbrengen tegen de heer J. O. te Goes, directeur van de dienst gemeentewerken aldaar. Het is te verwachten, dat de zaak-O. volgende maand voor de rechtbank te Middelburg zal komen. De directeur van de dienst gemeentewerken wordt ten laste gelegd: 1. valsheid in geschrifte. Het betreft diverse gevallen, vernamen wij. WWVN*VVWWWVWWWW GROTE BELANGSTELLING Overhandiging van sleutel op feestelijke bijeenkomst Begin deze week was er een fecste- lijke gebeurtenis voor de Vrije Evan gelische Gemeente te Yerseke. Zon der officieel vertoon, maar onder grote belangstelling werd liet nieu we jeugdgebouw iu gebruik geno men. De aannemersfirma W. Dronkers zette in de tuin achter de pastorie een fraai gebouw neer, dat bijzonder geschikt is voor het gemeentelijke werk, Er is een ruime, praktische zaal, die door vouwdeuren gemakke lijk in tweeën gedeeld kan worden, met een flink podium. De aangren zende keuken bleek dadelijk zeer nuttig en onmisbaar te zijn. In de middaguren kwamen b. en w. van Yerseke, de directeur van gemeen tewerken en de plaatselijke predi kanten met hun dames het nieuwe gebouw bezichtigen, s Avonds was er een gezellige drukte, tijdens een feestelijke vergadering, die in ver band met de opening was belegd. De leiding was in handen van ds. D. de Jonge. Aanwezig waren onder meer kerkeraad, bouwcommissies, vrijwillige arbeidskrachten en de le den van diverse verenigingen. Na een welkomstwoord sprak aanne mer-ouderling W. Dronkers. Hij droeg het nieuwe gebouw over aan de Vrije Evangelische Gemeente, door het overhandigen van een sleutel. Ds. de Jonge gaf uiting aan zijn dankbaarheid en waardering voor het werk van de aannemers en de steun van ker keraad, bouwcomissie en de vrij willige arbeidskrachten. Vervolgens voerden diverse afge vaardigden het woord. Zij zwaaiden lof toe aan ds. en mevrouw De Jon ge voor het werk, dat zij hebben ge daan om de bouw mogelijk te ma ken. Tenslotte brachten het dames koor en de leden van de meisjesver eniging enkele liederen ten gehore. Een en ander werd per bandrecorder opgenomen, voor de belangstellen den, die de volgende dag een kijk je kwamen nemen. 2. het aannemen van een geschenk. Dit laatste valt onder artikel 362 van het Wetboek van Strafrecht. Dit artikel zegt dat een ambtenaar, die een gift of belofte aanneemt, ter wijl hij weet, dat dit hem wordt gedaan om hem te be wegen in de uitoefening van zijn ambt iets te doen of na te laten zonder overigens daardoor in strijd met zijn plicht te handelen, kan wor den gestraft met een gevan genisstraf van ten hoogste drie maanden of een geldboe te van ten hoogste 300.—. Deze zaak is vorig jaar aan de orde gekomen, foen de „verschrijvingen" rond het gemeentebestuur van Goes in de openbaarheid kwamen. Nadat Gedeputeerde Staten van Zeeland op grond van hun bevoegdheden een on derzoek hadden ingesteld naar deze verschrijvingen, ljehben zij aan de of ficier van justitie te Middelburg hun vermoeden kenbaar gemaakt, dat nier sprake zou kunnen zijn van strafbare feiten. Van de zijde van de justitie is daarop een onderzoek in gesteld, dat geruime tijd beeft ge duurd. Het voorlopige onderzoek is thans afgesloten. Hieruit vlooit de dagvaarding tegen O. voort. De pre sident van de rechtbank te Middel burg heeft op dit ogenblik do zit tingsdag nog niet vastgesteld. Het is echter vrijwel zeker, dat de zaak O. volgende maand zal voorkomen. J. VERMEULEN „„„prestatie-bevordering...." een en ander veranderd in de mu ziek. Vroeger was „Euterpe" ecu vereniging, die meer naar gezellig heid keek dan zich inspande om goe de muziek te maken. „Je was echt voor je plezier in de muziek", zei de heer Vermeulen. Niet, dat hij thans geen plezier meer heeft in het „muziek maken". Vroeger beperkte men zich-tot wan delingen door het dorp, muzikale op luistering bij feestjes en bij tijd en wijle eens een festival. Nu trekt men jaarlijks naar concoursen en het is dan zaak in de „beste prij zen" te vallen. „Anders gaat de ani mo eruit", verklaarde de oudste mu zikant van „Euterpe" beslist. Op ieder concours is de heer Ver meulen prosent, want hij blaast wal graag zijn partij mee. „Niet meer zo goed als vroeger", zei hij er zelf van. „Vijfentwintig jaar lang heb ik solo bugel gespeeld, maar nu ben ik te vreden met een plaatsje als tweede man. De jaren gaan meetellen". Vrouw uit Groede dodelijk verongelukt '?e, :13-jarige mevrouw S. Synesaal* 1 eiber is woensdagavond even ua 3 uur oj» de rijksweg tussen Breskcns en Schonndijke aangereden door een personenauto en daarbij om het le ven gekomen. Ken kleinkind van ruim 1 '/i jaar, dat zij op de arm droeg werd slechts licht gewond. Zij had die middag een bezoek aan haar gehuwde zoon tc Sas van Gent gebracht, en keerde met een bus van de Z.V.T.M., vergezeld van haar kleinkind, terug naar haar woon plaats, Groede. Het ongeluk gebeur de in de buurt Krabhendljk (ge meente Groede) toen bet slachtoffer uit de bus was gestapt en vermoede lijk achter de bus om de rijksweg wilde oversteken. Op dat moment naderde uit de richting Breskens een personenauto, bestuurd door L de O te Biervliet, Daar de wouw plotse ling var» achter de bus vandaan kwam zag deze geen kans meer haar te ontwijken. Mevrouw Synesaal werd op slag gedood. Overname van de „Caltex Madrid" uitgesteld Naar de Ned. Pacific Tankvaart Maatschappij (Caltex Groep) mede deelt, zal de overname door de maat schappij van Nederlands grootste tanker, de „Caltex Madrid" vandaag op de werf van Cookerill-Ougree te Antwerpen niet kunnen doorgaan. Na do proefvaart zijn namelijk eni ge technische tekortkomingen ge constateerd, welke de maatschappij hebben doen besluiten het schip nog niet te aanvaarden. De overdracht wordt derhalve voor onbepaalde tijd uitgesteld. Hiermee komen tevens de eerste reis naar Nederland, die het schip naar Vlissingen zou aanvangen en de ont vangst van autoriteiten en belang stellenden zaterdag, in de Vlissingse buitenhaven te vervallen. Volgens de werf in Antwerpen is een storing opgetreden inde hoofdgenera tor van het schip. Om precies te con stateren wat er aan deze generator mankeert moet deze opengelegd wor den. Dit was donderdag echter onmo gelijk daar de. genevator nog gloei end heet was. Eerst vandaag zal men de machine kunnen openmaken. Hoe lang de overdracht hierdoor kan worden vertraagd valt nog niet te zeggen. De reparatie kan dagen maar ook weken duren. Jachthaven, geen werkhaven in haven van Kamperland In het verslag over de raadsverga dering tc Wissenkerke in ons blad van dinsdag werd gemeld, dat de raad In principe besloot tot het aan leggen van een werkhaven in do ha ven van Kamperland. Dit moet zijn een luchthaven. VERWACHT. WESTELIJKE WIND Wolkenvelden, maar ook plaatselijk opklar'nrven. Op de meeste plaat sen droog. Overwegend matige wes telijke wind. Weinig, verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2