Piet den Drukker, een naam die Tholen iets zegt.... Kreymborg VRIJE VAN SLUIS BESPREEKT RAPPORT WATERBEHEERSING Kreymborg nu reeds specialist in het 4D maatsysteem! VRIJDAG 24 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 £IIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIII!II!IIIIII!IIIIIII[||||||||||||||||||||||||]|||||||||||[|||||||||||||||!III||||||I! Ill!llllllllllllll!lll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllll||||||||||||||||||||||||!|||||||l||||||||||[||||||l!!l|||||||||l|||||||||l!llllllllllllllllllllllllllllllllljlll Bijna 2000 voor Poolse 1 oorlogsinvaliden De door de Vereniging van Poolse Oudstrijders gehouden inzamelings- actie ten bate van de Poolse oorlogs- invaliden heeft in totaal 1961,55 opgebracht. M Hiervan hebben de Polen onderling 539,75 bijeengebracht, terwijl het resterend bedrag van 1421,80 af- komstig is van Nederlanders, die H naar aanleiding van een ingezonden stuk. giften hebben overgemaakt op de postrekening van de Nederlandse Handel Mij. N.V. te Vlissingen. Het gehele bedrag van 1961,55 werd inmiddels overgemaakt op de bank- M rekening van The Union of Polish War Disabled Ex-Servicemen Ltd., de instantie die de ca. 6000 Poolse oorlogsinvaliden in ballingschap s (voornamelijk in Engeland, Duits- land, Frankrijk en Italië) met zorg omringt en hun de helpende hand biedt. Gun Uzelf toch vaker die frisseaparte charme van een betere toiletzeep Ukunt d'OR-mec-Uw- eigen-parfum kiezen uit 4 verschillende franse creaties. Er is tevens Shampoo d'Or in 4 parfums. Vraag nu dus d'OR bij Uw winkelier: U komt er toch hij heeft het GOEDE RICHTLIJN" De proef gelukte. De besteller vroeg nog wat formeel Bent Piet den Drukker t" maar hij had het ook achterwege kunnen la- ten. Want wie in Tholen kent Piet den Drukker niet (Foto P.Z.C.). Bogert vindt het niet erg. Alle oudere mensen in Tholen hebben een bijnaam. Hij heeft er een goede verklaring voor: „Het wemelt hier van de Schotten, de Bouten en de Baaij- ens om maar eens iets te zeggen. Misschien zijn er wel honderd Schotten. Neem nu eens Jacob Schot. Die naam zegt hier niets. Zeg me z'n bijnaam en lk weet wie er bedoeld wordt..." Tussen al die bijnamen loopt die van Piet den Drukker. Twee jonge levensjaren waren bepalend voor een naam, die zelfs bij de P.T.T. bekend is. We hebben de proef genomen en de hierbij afgedrukte brief aan de hoede van de P.T.T. toevertrouwd. Op Schouwen- Duiveland verdween de brief in een rode bus. Een dag later kon de heer Bogert ons de en- veloppe laten zien. Een brief van een drukker aan „Den Drukker". Twee jaar drukwerk over stemde de bot... WIE EEN brief of brief kaart adresseert „Aan Piet den Drukker te Tholen" stelt de P.T.T. niet voor pro blemen. En dat, terwijl de burgerlijke stand geen „Piet den Drukker" erkent. Alleen de volksmond kent die naam. Dat is genoeg. De aandui ding „Piet den Drukker" be hoort tot de levende taal. Zo levend, dat de P.T.T. er niet meer aan voorbij kan gaan. Ieder jaar, als de heer P. Bo gert zijn geboortedag her denkt, bezorgt een bedrijvi ge besteller een brief, waar op alleen maar „Aan Piet den Drukker te Tholen" staat. Een merkwaardige zaak. Nog merkwaardiger als men bedenkt, dat de nu 84-jarige heer Bogert maar twee jaar drukker is ge weest. Van zijn twaalfde tot zijn veertiende levensjaar wijdde de jongeman Bogert zich in de druk kerij van de fa. Pot aan de ver vaardiging van de „Thoolsclle en Yerseksche Courant". Hij was het jongmaatje, dat zo nu en dan de pers mocht bedienen, maar dat zijn tijd in hoofdzaak besteedde aan het vouwen van de kranten. Hij kreeg er twee kwartjes per week voor en misschien was dat de reden, dat hij er na twee jaar schoon genoeg van had. Piet ging in de mosselen. Der tig jaar lang maakte hij deel uit van de bemanning van een Thools vissersvaartuig, dat onder „commando" van zijn stief vader voer. Daarna en dat gaf hem grote bekendheid heeft Bogert nog eens een kleine dertig jaar met Thoolse bot geleurd. Met een karretje trok hij door grote delen van Zeeland en wes telijk Noord-Brabant. Hij leverde uitsluitend „levende bot" en de uitnemende kwaliteit van deze vis ligt de ouderen nog goed in het geheugen. In een grijs verle den had Pietertje Bogert dus wel eens een drukpers bediend. Maar het bleef „Piet den Drukker" en zo is het nu nog. lÖllllillllllllllllillllllllll!III!illllllllgIllllllllllllllflllllllillllllllllll[llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIjllflIIIIIP (Advertentie) Bogert is nu een man van 84. Een voor deze leeftijd nog kwieke man, met een verras send vlugge geest, die smake lijk kan vertellen over de ja ren, dat hij met hondenkar en later met een ponywagen zijn uitgebreide klanten kring bediende. Daarom zegt hij: „De naam Den Drukker daar sterf je mee. Maar ik weet dan ook nóg goed, hoe het op een drukkerij toegaat." Dan babbelt hij over wit-zetten, interlinies en lettertypes, die soms nóg wel gebruikt worden. Maar bij voorkeur verhaalt hij toch over het tijdstip, dat hij om schrijft: „Toen ik aan de negotie ben begonnen..." Hoe hij vrijdags in Bergen op Zoom „opereerde", donderdags in Oud-Vossemeer, veel in Scherpe- nisse en hoe hij op zijn negotie- reizen ook Zeeuwsch-Vlaanderen niet schuwde. Niet alleen bij zijn clientèle was hij gezien: ook zijn leveranciers mochten hem graag. Dat bleek bij de enige bekeuring, die hij ooit gekregen heeft. Hij had toen een paar botjes op zijn een paar centimeter onder de kar, die buiten zijn weten maat waren, 't Was eigenlijk dé schuld van de vissers. De vissers begrepen dat en legden - figuur lijk botje bij botje om de boe te van Bogert te betalen! Dertig jaar heeft Bogert zelf aan de netten gestaan, dertig jaar leurde hij de vis uit. Zestig-jaar- in-de-vis. Maar in Tholen bleef het Piet den Drukker. Zo kennen ze hem, als hij dagelijks zijn om metje naar een paar kennissen maakt om wat boodschappen te doen en aardappelen te schillen. Zo kent men hem ook in Sint- Maartensdijk, waar hij werd ge boren en tot zijn zevende jaar bleef wonen. In algemene vergadering op donderdag 30 maart In de donderdagmiddag 30 maart om twee uur te houden algemene ver gadering van het waterschap „Het Vrije van Sluis" in hotel ..De Een hoorn" te Oostburg zal opnieuw het rapport „Verbetering waterbe heersing", uitgebracht door de tech nische werkgroep West Zeeuwsch- Vlaanderen, worden besproken. Het dagelijks bestuur van „Het Vrije van Sluis" stelt dat het gedegen, goed gedocumenteerde en goed voor bereide rapport geschikt is om als richtlijn te dienen voor de in de ko mende jaren uit te voeren werken. „Gezien de urgentie, met name van i de Deltawerken, zuilen wij het zeer j op prijs stellen zowel met U als met I de andere belanghebbenden spoedig i overleg te kunnen plegen over wat i er gedaan kan en moet worden, om i de volgende stappen te kunnen doen, welke zouden kunnen leiden tot het j op tijd uitvoeren van de werken als I in het rapport beschreven", aldus schrijft het dagelijks bestuur aan de i Cultuurtechnische Dienst. Bedoeld rapport werd reeds uit voerig toegelicht in een voor alle districten gehouden vergadering. Uit de vele besprekingen zijn en kele vragen naar voren gekomen, waarvan het hoofdbestuur meent deze nu reeds de Cultuurtechni sche Dienst in overweging te moe ten geven. De proef op de som. De brief, met als enige adressering „Aan Piet den Drukker te Tholen" kwam binnen 2.'t uur na „terpost bezorging" in handen van de 8//- jarige heer P. Bogert, die gedu rende twee jaar van zijn twaalfde tot zijn veertiende drukker is geiveest. De bijnaam ,(Den Drukkerbleef en wordt zelfs door de P.T.T. erkr Vragen Zo vraagt men of het als gewenst en verantwoord kan worden beschouwd, i gezien de steeds toenemende eisen van betere waterbeheersing, dat de i geprojecteerde uitwateringssluis bij I Nol no. 7 wordt voorzien van een on- derbouw voor een gemaal. Deze vraag stelt het dagelijks bestuur ook i met betrekking tot de te vernieuwen uitwateringssluis te Nummer Eén. i Voorts vraagt het hoofdbestuur zich af in hoeverre, na aanleg van de nieuwe waterleiding en bijkomende werken in de Oudelandse polder te Cadzand, een meerdere onderdroging zal optreden in die polder, dan tot nu toe het geval is geweest. „Kan verwacht worden dat de ont wateringstoestand van de laag gele gen gronden in de Strijdersgatpol- der, in de nieuwe situatie niet slech ter zal worden?" zo vraagt „Het Vrije van Sluis" de Cultuurtechni sche Dienst. Ook vraagt men zich af in hoeverre het nodig en verant woord kan worden geacht om naast het geprojecteerde gemaal te Nieuwe Sluis te kunnen beschikken over een mogelijkheid van vrije lozing, dit met het oog op eventuele calamitei ten, waardoor het gemaal zou uit vallen; alsmede ter besparing op stroom- of brandstofkosten. Het hoofdbestuur, dat van de Cultuur technische Dienst over bovenstaande punten graag een oordeel zou verne men, stelt de algemene vergadering voor goedkeuring te hechten aan het schrijven, gericht tot de Cultuur technische Dienst en aan het rap port van de Technische Werkgroep Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Het dagelijks bestuur vraagt de algemene vergadering voorts machtiging verdere onderhande lingen te voeren met diverse over heidsinstanties, het nader doen uitvoeren van de daarvoor beno digde plannen en het doen van uitgaven hiervoor, alsmede het nodige te verrichten voor het aan vragen van overheidssubsidies voor de eventueel uit te voeren werken. In de donderdag te houden vergade ring zal voorts onder meer worden besproken de verbetering van het, in de calamiteuze Adornispolder gele gen gedeelte va nde kustweg Bres- kens-Cadzand, over de verhoging van de zekerheidsstelling-polderverzeke- ring en over een machtiging aan het dagelijks bestuur inzake onderhand se verpachting van diverse percelen ten behoeve van het jachtrecbt. Dependance Lts. Terneuzen binnenkort in gebruik Stijging leerlingenaantal De dependance van de lagere techni sche school van Terneuzen kan bin nen enkele weken geheel in gebruik worden genomen. Dit deelde de voor zitter der vereniging „Technische school voor Terneuzen en omstre ken", de heer J. F. de Klerk, don derdagavond mede tijdens de alge mene ledenvergadering. Het gebouw moet alleen nog worden voorzien van een centrale verwarming, terwijl het verder nog moet worden afgeschil derd. Uit het jaarverslag der vereniging blijkt dat het onderwijs voor de be staande leergangen een regelmatige voortgang had. Na de koninklijke goedkeuring te hebben ontvangen kon op 1 augustus j.l. worden begon nen met een volledige dagopleiding voor de afdeling brood- en banket bakken. Voorlopig werd hiervoor in Terneuzen tijdelijk een bakkerij ge huurd. Men hoopt zo spoedig moge lijk te kunnen beginnen met de bouw van een eigen bakkerij aan de ver bouwde dependance. Het aantal leer lingen van de dagschool, afkomstig uit vrijwel alle gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. steeg in het afgelopen jaar van 318 tot 346. De nettekosten voor de school bedroegen in het verslagjaar ruim 422.500, hetgeen neerkomt op ca. 1300. per leerling. De avondschool werd ge volgd door 220 leerlingen. Hiervoor bedroegen de kosten ruim 22.000. of wel ca. 100.per leerling. De tweede fase in net schema van overgang naar de driejarige cursus voltrok zich bij het begin van de cur sus '60-'61. Slechts een klein gedeelte van de nieuwe leerlingen werd in het oude tweejarige verband opgenomen. Het overgrote deel werd geplaatst in het eerste algemene leerjaar van de driejarige cursus. De scheepsbouwcursus onderging een zodanige uitbreiding van leerlin gen dat per 1 oktober jJ. een tweede vakleraar moest worden aangesteld. De binnenvaartschool, in de techni sche school gebuisvest, kon niet doorgaan wegens te geringe belang stelling. De begroting voor het jaar 1962, met een bedrag van rnim 474.000,aan nettekosten, werd goedgekeurd. Het aantal leerlingen voor 1962 wordt geraamd op ca. 400. Stelt uw pasvorm eigen eisen? Heeft u een „lastige maat" - corpulent, extra lang? Kreymborg was een van de eerste, die de vele mogelijkheden van het 4D maalsysteem volledig hebben ingezien, in enkele filialen werd er reeds geruime tijd mee gewerkt. Kreymborg heeft niet alleen de grootste sortering maar tevens de meeste ervaring. In de nieuwe Waarborg-kollektie vindt u tal van kostuums, gemaakt volgens dit nieuwe systeem. Een openbaring! Het kostuum van uw maat precies naar uw maat. Veranderingen praktisch overbodig I Nu slaagt u nog beter bij Kreymborg - uw Waarborg voor perfekte kleding. 25 zaken in Nederland. Voor Zeeland Lange Delft 60-62 - Middelburg, Walstraat 84 - Vlissingen. Dp aanvrage bezoeken sey U gaarne. Debat in Krabbendijkse raad werd te persoonlijk De raad van Krabbendijke heeft tij dens zijn vergadering van donder dagavond met de stem van de heer M. AVeststrate (vrije lijst) tegen, be sloten gunstig te adviseren op de door Gedeputeerde Staten voorge stelde verhoging van de wethoudprs- salarissen. In dit voorstel wordfn de ze salarissen voor de gemeente Krab bendijke gebracht van 990.00 tot 1260,00 per jaar. Alvorens dit voorstel werd aangeno men ontstond nog een korte discussie waarbij zich een complicatie voor deed. De heer Weststrate was van mening, dat de huidige salarissen ruim voldoende zijn en dgt geen re den aanwezig is, deze te verhogen. De heren M. L. Markusse (p.v.da.) en H. J. van Harn (a.r.) daarentegen betoogden, dat de uitbreiding van de werkzaamheden van het college en de grotere verantwoordelijkheid deze verhoging alleszins gerechtvaardigd maken. Ook de heer J. Zandijk (s.g.p.) was deze mening toegedaan, waarbij deze nog opmerkte, dat d°. heer Weststrate waarschijnlijk nog van mening was, dat het wethouder schap als een „erebaantje" moet worden aangemerkt. De heer West strate ontkende dat en voegde daar aan een beledigende opmerking toe. Op een verzoek van de heer Zandijk deze woorden terug te nemen ging de heer Weststrate niet in. Burgemeester L. Cnossen verzocht de heer Weststrate zich in het yer- volg te onthouden van persoonlijke aanvallen, daar hij anders tot verwijdering uit de raadszaal zou moeten overgaan. J. Fukkën eerste Zeeuwse zweefvlieginstructeur De Walclierse zweefvllegclub heeft het afgelopen weekend een opmerke lijk succes geboekt. Op het zweef- vliegcentram Teriet slaagde name lijk voor het examen instmetenr zweegvliegen de heer J. Fokken te Middelburg. De heer Fulcken is de eerste zweef vlieginstructeur in Zeeland. Hoewel de Walcherse zweefvllegclub nog geen eigen veld heeft, bestaat dus nu de mogelijkheid om op eigen ge legenheid starts te maken en de le den instructie te geven. Debatavond P.v.d.A. en C.H.U. in Middelburg De plaatselijke afdeling van de P.v. d.A. heeft in samenwerking met de plaatselijke afdeling van de C.H.U. op maandag 17 april in de grote zaal van „De Gouden Poorte" te Middel burg een debatavond georganiseerd. Het debat zal worden gevoerd tus sen drs. Th. J. Westerhout, lid van de Tweede Kamer en wethouder van Middelburg en de heer A. J. Kaland, eveneens wethouder. Als voorzitter van deze bijeenkomst fungeert wethouder J. W. Kögeler. Omwenteling in herenmode4 D Vandaag, vrijdag, zal een belangrij ke dag worden in de geschiedenis van de herenmode. Dan zal namelijk het nieuwe maatsysteem 4D vier dimensies aan de regering worden aangeboden. Dit nieuwe maatsy steem heeft miljoenen guldens van de Nederlandse industrie en honder duizenden dollars uit het Marshall fonds gevergd. Zeven jaar lang heeft men met de nieuwe maatgeving proeven genomen en geëxperimen teerd. In de loop van het komende jaar zal reeds 16 procent van de halfjaarlijk se Nederlandse produktie in 4D wor den uitgevoerd. De detailhandel heeft na verscheidene jaren probe ren nu ongeveer 100.000 4-D-kos- tuums bij de confectieindustrie be steld. Vooral de grootwinkelbedrij ven, die tussen de 40 en 50 procent van de 1,3 miljoen herenkostuums verkopen zijn over het algemeen voorstander van het nieuwe maat systeem. In het nieuwe systeem worden alle maten bepaald door een bandlengte en een zijlengto Er zijn in totaal 18 grondmatenvijf bandwijdten met in iedere bandwijdte weer vier lengten (in de grootste bandwijdte 2 leng ten). In die maten (8), die voor de meeste Nederlandse mannen gelden worden extra-uitvoeringen gemaakt in de heupwijdte. In de helft daar van wordt bovendien bij het bepalen van de maat rekening gehouden met de schouderhelling. Er zijn op die manier in totaal 34 uitvoeringen. Het nieuwe systeem zou twee grote voordelen hebben. Met het oude sy steem kan men 80 procent van de Nederlandse mannen kleden, met het nieuwe 90. De nieuwe pakken hoeven dus niet zo vaak meer ver anderd te worden. In de nieuwe matentabel zijn lengte en dikte-afmetingen praktisch onaf hankelijk van elkaar. Metingen van ongeveer 4000 Nederlandse mannen hebben namelijk uitgewezen, dat bij een grotere dikte een grotere lengte niet opgaat Daarom in 4D het oude uitgangspunt van de „proportio nele vergroting" losgelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21