pSr tfegen Kreiolaufstomgen Kennedygeef meer wapens aan Laos Boeren uit herverkaveling gaan naar Noordoostpolder Huidige voetbaltoto blijft gehandhaafd UITGIFTE GROND FLEVOLAND IS NOG IN STUDIE Algerijnse gemachtigde kwam niet Sic betörnï.'h und elastisch f VRAGEN UIT KAMER OVER COMMISSIE OMROEPWET DONDERDAG 23 MAART 1981 PROVINCIALE EJSBUW SB COURANT X MINISTER KORTHALS IN EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van het Zuiderzeefonds is gistermiddag in de Tweede Kamer aandacht gevraagd voor de recreatie en de industrialisatie in de Zuiderzeepolders. Bij mi nister Korthals werd er op aangedrongen de minder goede grond voor bebossing, de betere voor de agrarische sector te bestemmen. Rond de dorpen en aan de randmeren zou men plaats voor het stichten van fabrieken en het scheppen van ontspanningsmogelijkheden gereserveerd willen zien. De heer Eiewenga (a.r.) brak een lans voor de jongere aannemers, die naar zijn mening bij eventuele on derhandse aanbestedingen een kans dienen te krijgeh. De heer Van Coe- vcrden (lt.v.p.) wees erop, dat zo veel mogelijk agrariërs dienen te worden aangetrokken, wil ook de in dustrie op gang kunnen komen. De agrarische ontwikkeling van ooste lijk Flevoland, aldus de heer Van Coeverden, dient te worden overge laten aan de praktische boer. Ook de heer Ritmeester fv.v.d.) zei de overtuiging te hebben dat de ont wikkeling van oostelijk Flevoland met de industrialisatie dient samen te gaan. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat hier meer voor recrea tie is gezorgd dan in de Noordoost- polder het geval is. De heer De Rui ter (c.h.u.) meende dat versnippe ring van gronden moet worden te gengegaan. Hij wees er voorts op, dat in een zekér tempo moet wórden gewerkt, zonder dat er hiaten ont staan. Minister Korthals stelde Iiem op dit punt genist en zei ook toe, dat de studie over zuidelijk Flevoland, die nog niet is voltooid, met kracht zal, worden voortgezet. Doorschuif systeem Ken uitgifteplan voor oostelijk Flevoland is eveneens nog in stu die. De uitgifte is overigens in eerste instantie een zaak van het ministerie van financiën. Het standpunt ten aanzien van de grootte van de bedrijven is nog niet bepaald. Het ligt in de bedoe ling, dat de polder zal worden be zet door boeren uit de Wieringer- meer en de Noordoostpolder. Naar de laatste gebieden gaan dan boe ien, afkomstig uit de herverka- velingsgebieden. De vraag beantwoordend of ook aan dacht wordt besteed aan de geeste lijke verzorging in de arbeiderskam pen van de IJselmeerpolders voor zover het humanisten betreft, zei de minister, dat van de 25.000 die voor de geestelijke verzorging is uitgetrokken, het humanistisch ver bond naar rato van het aantal aan geslotenen een bijdrage ontvangt. De bewindsman deelde voorts mede te overwegen bij wijze van proef 'n aantal grootbedrijven in de polders te vestigen. Ten aanzien van de aan bestedingen zei bij dat die slechts in bijzondere gevallen onderhands geschieden. Waterschappen komen er pas nadat de provinciale indeling tot stand is gekomen. Aan recreatie en industrialisatie zal, aldus de heer Korthals, veel aandacht worden be steed. Het ligt in de bedoeling van de mi nister de. landarbeiderswoningen in eerste instantie in de dorpen, te bou wen, mocht later evenwel blijken, dat er aan meer woningen behoefte is, dan kunnen die ook buiten deze dorpen door particulieren wor den gebouwd. De begroting werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Kerk in Zuid-Afrika aanvaardt apartheid De Nederduits Hervormde Kerk van Zuid-Afrika heeft besloten zich terug te trekken uit de We reldraad van Kerken. Op een algemene vergadering, die door 500 afgevaardigden uit alle de len van liet land werd bijge woond, stemden slechts 13 af gevaardigden tegen dit besluit. Het besluit van de Nederduits Hei- vormde Kerk betekent, dat deze kerk de apartheidspolitiek aanvaardt. Zij zal dus aparte diensten houden voor blanken en piet-blanken. Profensor S. P. Engelbreclit, hoog leraar in de theologie namens deze kerk aan de universiteit van Preto ria, verklaarde in verband met het uittreden: ,,wij kunnen de Wereld raad van Kerken niet naar Zuid- Afrika laten komen om ons te vertel len wat wij hier moeten doen". Dr. A. J. G. Oosthuizen, één van de belangrijke theologen van Zuid-Af rika, zei dat de wereldraad gelijk heid in Zuid-Afrika wil zonder enig voorbehoud. De raad wil dat „de Amerikaanse manier van leven" hier in Zuid-Afrika zegeviert en „daar kunnen wij niet mee akkoord gaan", aldus dr. Oosthuizen. De drie „boerenkerken" van Zuid-Af rika de Nederduits Gereformeerde Kerk, de Nederduits Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerk van Suid- Afrika hebben samen 559.285 niet-blanke leden. Cubanen in ballingschap kozen tegenregering Dr. Miro Cardona is door de Cubanen in ballingschap gekozen als leider van een Cubaanse tegenregering. Jo sé Miro Cardona was eerste mi nister in een van de oude kabinetten van Castro. DRONKAARD MET TWEE HOOF DEN. In de Zweedse universiteits stad Lund is een dronkaard aange houden met twee hoofden. Het ene zat waar men het redelijkerwijs mocht verwachten, het andere droeg hij onder de rechterarm. Het was een hoogglanzende en welgevormde schedel. De man kon niet zeggen hoe hij aan het bij-hoofd gekomen was, en de politie heeft het nu maar als presse-papier op het proces-verbaal gezet. LITS-JUMEAUX. Volgens de Londen verschijnende News of The, World raken de lits-jumcaux uit de mode. „Meer en meer echtparen- stappen over op bet enkelvoudige bed", schreef het blad.. De reden is' de meest voor de hand liggende: men slaapt beter". Jam63 Pcttigrew van de Sunday Pic torial heeft het ten gunste van de lits-jumeaux opgenomen. Hij noemde de toegenomen belangstelling voor het enkelvoudige ledikant „betreu renswaardig". Het is niet bekend of hij is getrouwd. Zestien arrestaties in Kaapstad In Kaapstad zijn zestien personen gearresteerd tijdens een herdenkings bijeenkomst tijdens liet luncliuur van het incident van Sharpeville. Zij werden op een borgtocht vrijge laten. Tot de arrestanten behoorde Anthony Eastwood, student aan de universiteit van Kaapstad en zoon van de Rhodesische minister van trans port. De Zwitserse autoriteiten heb ben woensdag op de komst ge wacht van de Algerijnse onder handelaar Taieb Boulahrouf, die om een onderhoud had ver zocht teneinde de laatste tech nische bijzonderheden te be spreken alvorens de Franse ge delegeerden aan de conferentie tafel te Evian te ontmoeten. Volgens de jongste berichten bevond de Algerijn zich echter nog in Rome. Hij zou de Zwitserse autoriteiten heb ben bericht, „dat hij spoedig zal ko men". Verwacht werd dat Boulahrouf ook een voorbereidend onderhoud zou hebben met de Franse diplomaat Bru no de Leusse. De Leusse werd binnen een dag in Genève verwacht. In de Franse hoofdstad was echter nog niet bekend of hij al was vertrokken. De Zwitserse regering heeft gewei gerd enige officiële mededeling te doen over de op handen zijnde bespre kingen tussen de Zwitserse en de Al gerijnse afgevaardigde Boulahrouf. VOOR REGERING BOUN OUM Hoop dat druk Russen weerhoudt President Kennedy heeft op dracht gegeven tot het op gro ter schaal verstrekken van mi litaire hulp aan de regering Boun Oum in Laos, en heeft de leden van de acht landen om vattende Zuidoost-Aziatische verdragsorganisatie ZOAVO KABINET STELT VOOR Voortaan ook meer dan een prijs per winnaar De regering heeft thans bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de loteri jwet met betrekicing tot de sportprïjsvragen. Hoewel de reeent verleende vergunningen tot het aanleggen van sport- prijsvragen, niet hebben geleid tot voetbalpools waarvoor geen belangstelling bestaat, is de hui dige situatie toch niet bevredi gend, zeggen de ministers. Dit is het pand nummer Ja, Ken sington in Londen het nieuwe Imis voor prinses Margaret van Engeland en haar man, Antony Armstrong Jones. Buckingham Palace heeft be kendgemaakt, dat de -prinses en haar man, die nu in hun tijdelijke zoo- ning, Kensington Palacè 10, wonen, hun nieuwe verblijven tegen het ein de van 1962 zullen kunnen betrek ken. Het gebouw zal eerst worden gerestaureerd en verbouwd, hetgeen bij elkaar een zevenhonderdduizend guide*» riaat kosten. Het kabinet heeft zich verenigd met de gedachte een wetsontwerp aan hangig te maken, dat. bij wege van voorlopigg regeling, de thans aller eerst nodige continuiteit voorshands verzekert. Anderzijds is in het wets- voorstel uitdrukkelijk vastgelegd, dat de in de huidige wét geregelde mate rie over enige tijd nader zal worden bezien. Wat de sportprijsvragen betreft is het onderhavige voorstel er vooral op gericht de huidige praktijk, met weg neming van bepaalde hindernissen, op het ogenblik te bestendigen. Ander zijds menen de ministers dat gelet op de bedenkingen, die zijn gerezen tegen 't definitief vastlegden der voor waarden, waaronder sporïprijsvragen kunnen worden aangelegd en gehou den. thans aan een voorlopig gelden de regeling de voorkeur dient te wor den gegeven. De ministers denken daarbij aan een termijn van ongeveer 4 jaren. In de bepaling van de prijsuitkering is een kleine technische wijziging aangebracht. De praktijk leerde dat het kan voorkomen dat een deelne mer twep of meer prijzen wint. Vol gens de oude redactie zou dan slechts één prijs mogen worden uitgekeerd, ook al bleef deze aanzienlijk beneden liet bedrag van f 50.000 verzocht een middel te vinden om het land voor communisti sche. overheersing te behoeden. Uit kringen rond de president is hier evenwel aan toegevoegd dat Kenne dy nog steeds hoopte dat diplomatie ke druk de Russen ervan zou kunnen weerhouden hun wapenaanvoer voor de linkse opstandelingen in Laos te staken. Kennedy, steeds meer bezorgd over de toestand in Laos, heeft dinsdag voor de tweede maal deze week, ge confereerd over Laos met zijn mili taire "en diplomatieke adviseurs. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk had daarna een onderhoud met de Britse en Franse ambassadeurs in» Washing ton. Minister Rusk vertrekt donderdag naar Bangkok. Hij zal daar worden geadviseerd door admiraal Harry D. Feit, opperbevelhebber van de Ame rikaanse zeestrijdkrachten in het ge bied van de Stille Oceaan en verte genwoordiger van de Verenigde Sta ten op de conferentie in Bangkok van militaire adviseurs van de ZOA- VO. Onder de wapens die de Verenig de Staten in groter hoeveelheden aan Laos zullen leveren, zal zwa re artillerie zjjn om de troepen van de regerlhg in Vientiane in staat te stellen de rebellen verder oprukken naar de reeds bedreigde stad te verhinderen. Vragen over bemiddeling premier van Malakka Het Tweede-Kamerlid de Kadt (p.v.d. a.) heeft aan de minister-president en de minister van buitenlandse zaken de volgende schriftelijke vraag ge steld: Kan de regering duidelijk maken hoe het mogelijk is, dat de premier van Malakka verklaart zowel van Neder landse als van Indonesische zijde een afwijzing te hebben verkregen inzake zijn bemiddelingsvoorstel om tot een regeling te komen van het geschil tussen Nederland en Indonesië betref fende Nederlands Nieuw-Gujnea, ter wijl van Nederlandse zijde is mee gedeeld, dat de bemiddelingspogingen zijn gestrand op een uitsluitend Indo nesische weigering? Nieuwigheid van een rijwieltentoon stelling in de Duitse stad Neuren berg: een stel trappers op een stan daard om in de luie stoel bij de ka chel op te trappen. Voordeel, het be vorderen van een gezonde bloedsom loop. De weerstand van de trappers kan door het verstellen van een schroef worden vergroot of ver kleind. EERSTE KAMER BIJEEN In economie geen extra spanningen (Van onze parlementaire redacteur). De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, meent, dat de spanningen die in de economie aan wezig zijn, ook in 1961 binnen de grenzen kunnen blijven, die voor een evenwichtige groei vereist zijn. Aan deze verklaring, die de minister woensdag in de Eerste Kamer afleg de bijdé verdediging van zijn be groting, voegde hij echter uitdrukke lijk toe. dat de voorwaarden, die aau het" centraal planbureau 1961 ten géondslag liggen en die wij niet alle in dezelfde mate kunnen beïn vloeden ook metterdaad worden vervuld. Bij behandeling van de begroting van het staatsgasbedrijf ging minister De Pous in op de betekenis, die de re cente aardgasvondsten in de provin cie Groningen voor onze nationale energievoorziening kunnen hebben. Hij was het eens met de heer Vos, dat het aardgas in de eerste plaats in aanmerking komt voor hoogwaar dige bestemmingen, die moeten wor den gevonden in de sector van de openbare voorziening. De openbare voorziening kan alleen dan belang rijk meer aardgas opnemen dan thans het geval is. wanneer dit gas op grote schaal voor ruimteverwar- i.ming zou worden gebruikt. Deze toe passing vormt daarom onderwerp van een speciaal onderzoek. Daar naast zal dit aardgas echter ook voor industriële doeleinden waarbij de minister met name dacht aan de chemische industrie ter beschik king kunnen worden gesteld. Afzet gedistilleerd steeg met negen procent De afzet van gedistilleerde dranken in Nederland bedroeg in 1960 260.000 hl ad 50% tegen 238.900 hl in 1959, een stijging met bijna negen procent. Het hoofdelijk verbruik van gedistil leerd in 1960 bedroeg 2,26 liter ver. geleken met 2,11 liter in 1959. Deze cijfers blijken uit het ontwerp-ver- slag over 1960 van het produktschap voor gedistilleerde dranken dat in de openbare vergadering van het bestuur van het schap, vrijdag te houden, aan de orde zal komen. Het Wereldgebeuren Rood en purper D: president van Cyprus, de Grieks-orthodoxe aartsbisschop Makarios (zijn naam betekent ..de gezegende") neemt niet alleen politiek, maar ook kerkelijk een machtige positie in. Op grond van eeuwenoude rechten, die stammen uit de tijd van het Byzantijnse kei zerrijk is hij op Cyprus dictator in religieuze kwesties. Hij is slechts in naam ondergeschikt aan de patri arch van Konstantinopel. Makarious heeft het unieke privilege zijn naam te mogen tekenen met rode inkt en hij mag de keizerlijk purperen man tel dragen en de keizerlijke scepter, zoals eens de Byzantijnse impei aio- ren zelf. Deze voorrechten dateren al uit de tijd van keizer Zenon, die aan het eind van de vijfde eeuw zijn ker kelijke overtuiging deed samengaan met zucht naar gebiedsuitbreiding. Behalve deze rode en purperen privi leges mag de aartsbisschojj van Cy prus zich ook nog etnarch noemen, volksleider. Uit deze bron stamt dus het politieke optreden van de nog geen 45-jarige priester met liet uiterlijk van een sportieve zestiger. Het was geen wonder dat de eenvou dige Cypriotische boeren hun aarts bisschop beschouwden als een pro feet. Toen de vorige aartsbisschop Makarios de tweede stierf, nam Ma karios de derde, te tegenwoordige president het Cypriotische heft in handen. Het kóstte hem balling schap. wekenlange conferenties, vele dode Cyprioten, maar het bracht hem ook het presidium van een vrije staat. Makarios ls als leider van een land dat bij het Britse gemene best is aangesloten, ook naar Londen geweest. Engelse bladen we ten te vertellen, dat hij zijn mond heeft gehouden bij de behandeling van de rassenkwestie die tot het uit treden van Zuid-Afrika uit het ge menebest leidde. Hij zei bij zijn ver trek uit Londen, alleen te hopen dat in de komende jaren mogelijkheden werden geschapen dat Verwoerd weer met Nehroe en Menzies aan één tafel kan zitten. Belangrijker was de mededeling van Makarios dat hij (op een leeftijd dat anderen pas hun eerste stappen op het poli tieke pad doen) het voornemen heeft zich uit de politiek terug te trekken, wanneer over enkele jaren zijn eer ste en dus laatste ambtstermijn zal zijn verstreken. Michael Christedoulos Mouskos, zoals zijn eigenlijke naam was voordat hij de „gezegende" werd. heeft deze aankondiging niet zo maar gedaan, of om indruk te maken op de Cyprioten, die en bloc- zijn paleis zouden bestormen of hij alstublieft nog een paar jaartjes wil de blijven. Daar zit meer achter dit „aftreden". Met groot succes heeft. Makarios het verzet van de Cyprio ten tegen Engeland gevoerd. Hij werd verbannen, maar werd later als toekomstige president uit zijn ver banningsoord gehaald. Nu zit hij als gelijkgerechtigde met Macmülan aan één tafel. Maar Makarios weet dat zijn grote macht in zijn kerke lijke positie ligt. Er dreigen nieuwe gevaren op Cyprus. De Enosis. de beweging die voor alles aansluiting bij het moederland Griekenland zoekt, is actief. Naar bezoekers van Cyprus hebben opgemerkt, krijgt de beweging steeds meer aanhangr Ma karios ontkende op de persconferen tie deze Enosis-agitatie niet, maar hij voegde er aan toe ..dat ze geen kans maakt." Er wordt echter an ders over gedacht in politieke krin gen te Londen. Het kan nog wel een kwestie van tien, twintig jaar zijn. maar de Enosis wordt sterker. Een president zal de simpele Cyprioten niet overtuigen. Wel een kerkvorst kan zeggen hoe gevaarlijk de Enonis is. En wie kan de kerkvorst beter zijn dan Makarios zeil'? Vandaar dat hij heeft aangekondigd als pre sident af te treden en alleen maar priester te blijven. Makarios is er van overtuigd dat hij minder de Enosis kan bestrijden niet regerings decreten, dan met purper en rode inkt. ALLEEN VOORZITTER BEKEND Staatssecretaris: welke verlangens leven? De vaste commissie voor onderwijs, kunsten en wetenschappen uit de Tweede Kamer lieeft aan staatsse cretaris Scholten nogal wat vragen gesteld over de instelling van een aparte commissie, die het ontwerp omroepwet zal bestuderen: hoe haar opdracht zal luiden, of zij haar werk binnen een bepaalde tijd zal moeten voltooien, hoe zij zal zijn samenge steld, welke organisaties of instan ties er in vertegenwoordigd zullen zijn, enz. De staatssecretaris heeft geant woord, dat de regering, voordat tot de instelling van de aparte commis sie werd besloten, de voorzitter van de radioraad consulteerde. De radio- raad had zich unaniem met het voor nemen der regering akkoord ver klaard. De taak van de nieuwe com missie zal zijn, de regering te assis teren bij de voorbereiding van eer aantal wijzigingen, welke de aan hangige wettelijke regeling van het omroepwezen behoeft. De staatssecretaris ontkende, dat de behandeling van het ontwerp-om- roepwet door deze ontwikkeling nog tot enig verder oponthoud zou leiden. De bewindsman sprak de hoop uit. dat de commissie-omroepwet binnen één jaar na haar installatie haar ar beid zou hebben voltooid. De op dracht aan de commissie had de staatssecretaris nog niet gereed. Hij verklaarde zich gaarne bereid, hier omtrent te zijner tijd mededelingen te doen. Ook over de samenstelling van de commissie was behalve ten aanzien van net prof. mr. L. W. G. Scholten aangeboden voorzit terschap nog niet beslist. De staatssecretaris zou het juist op prijs stellen te vernemen, welke verlangens in dit opzicht in de Kamercommissie leefden. MAKARIOS ....genoeg van presidium... I Vanaf heden: -erin F ar ah j Koningin Farah van Iran heeft 1 =g dinsdag officieel de titel „Shahbanou" ontvangen. Dit betekent, dat zij vanaf heden j§ Keizerin Farah zal worden ge- H noemd. illllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3