PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT U.N.0. GAAT PORTUGEES BELEID IN ANGOLA BEOORDELEN Makarios: geen tweede maal president Rebellen vermoorden blanken en zwarten in Noord-Angola Honderd jaar voor Engelse spionnen Meer bescherming tegen gevaren bij bespuitingen in fruitteelt Vijfdaagse Kwaliteit 204e jaargang - no. 70 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kolc. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 23 mrt. '61 nuvbttiENTiEPKlJS ii cent per m m MlUim. p advertentie 4,—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. ..Brieven bureau van dit Dlad*- 25 cent meer. Giro oo 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60. tel 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61. tel. 3841: Goes Grote Markt 2. tel. 6140 ib.g.g. adv 6213), Oostburg. G F ce Pauwstr 9 i'erneuzen Brouwerijstraat 2. Ziertkzee <-eo 'ei 3425 adro tel 2094. ONGEBRUIKELIJKE AGENDA-PROCEDURE Een moreel sterk Nederlands voet balelftal heeft gisteravond in een lichtwedstrijd in het Rotterdamse Feijenoord-stadion elf teleurstellende Belgen een verrassend grote neder laag toegebracht: 62'. Vooral na de rust was er vaak ontreddering te bespeuren in de Belgische defen sie. Op dit moment heeft Kruiver de bal, voordat twee uit positie gespeel de Belgen gevaarlijk kunnen worden. Voor het verslag van deze wedstrijd zie pag. 9 en 10. (Foto P.Z.G.) Zonder tot stemming over te gaan en ondanks fel verzet van de Portugese gedelegeerde heeft de agendacommissie van de algemene vergadering van de U.N.O. woensdag besloten de kwestie-Angola op de agenda van de algemene vergadering te plaatsen. Dr. Vasco V. Garin had namens Portugal heftig tegen dit besluit geprotesteerd. Hij baseerde zijn protest op het feit, dat de veiligheidsraad een verzoek om U.N.O.-ingrijpen had afgewezen, dat Angola een integraal deel van Portugal ïs en de gehele kwestie derhalve een Portugees-binnenlandse aangelegenheid vormt, en dat er geen sprake is van een schending der mensenrechten in het betreffende gebied. De Portugese afgevaardigde zei dat het verzoek tot bespreking van de kwestie-Angola slechts een aan gelegenheid van politieke propaganda is. De gebeurtenissen in Noord-Angola, „waar buitenlandse aan vallers onze grenzen overschreden en laaghartige en gruwelijke daden van barbaarsheid en terreur begingen", was kennelijk opgezet om samen te vallen met het debat in de U.N.O. De aanvallers hebben ondernemingen vernield, mannen, vrouwen en kin deren van blank en zwart ras laag hartig gemarteld, verminkt en ver moord. „De U.N.O. behoort zichzelf niet in een positie te manoeuvreren waar hij door een onwettig debat riskeert de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor nog meer van zulke misdadige activiteiten", aldus Garin. Felle aanval Negenendertig landen uit Afrika en Azië hebben aangedrongen op behan deling van de kwestie-Angola door de algemene vergadering, nadat Li- berië in de veiligheidsraad een klacht tegen Portugal had ingediend, die snel werd afgehandeld door de zaak over te dragen aan de algemene ver gadering. Tijdens het debat over de voordracht van de Afro-Aziatische landen deed de Russische gedelegeerde Zorïn een nieuwe felle aanval op Portugal. Hij verklaarde dat de crisis in Noord- Angola liet gevolg is geweest van „wrede onderdrukkingsmaatregelen van de Portugese kolonialisten tegen een onafhankelijkheidsbeweging". „In Angola gebeuren ernstige din gen en de Verenigde Naties moeten onmiddellijk stappen nemen om aan deze bedreiging van vrede en veilig heid een einde te maken", aldus Zo- rin, die opmerkte dat het verzet van de Portugese afgevaardigde hem had gesterkt in dc overtuiging dat de U. N.O. met spoed dient op te treden. De Amerikaanse gedelegeerde Ste venson had voorgesteld de kwestie eerst door de politieke commissie te laten behandelen, doch met tien stem men voor en geen tegen werd be sloten deze gebruikelijke procedure niet te volgen. Moordpartij De zware regenval van de laatste dagen heeft de achtervolging van de rebellen in Noord-Angola ernstig be moeilijkt. Bovendien schijnen dé op standelingen, die de vorige week op H.M. de Koningin heeft woensdag middag een bezoek gebracht aan liet marine-opleidingscentrum in Hilver sum. Foto: In de schoolbank volgde H.M. de Koningin een les over het verkeer. Naast H.M. de Koningin de commandant van het opleidingscen trum kap. t.z. H. J. Baay. vele plaatsen in Noord-Angola toe sloegen, het onderling contact te hebben verloren. Reeds zijn vele opstandelingen In handen gevallen van de eenheden van leger, politie, parachutisten en inboorlingen die de achtervolging hebben ingezet. Betrouwbare cijfers over de slachtoffers van de terreur actie, of over de gemaakte gevan genen, ontbreken echtei*. Bij de verhoren van de eerste ge vangenen zou gebleken zijn dat de aanvallers order hadden op een bepaald tijdstip in actie te komen en alle Angolezen, blank of zwart, in de hen aangewezen sectoren om het leven te brengen. De Portugese minister van overzee se gebiedsdelen, admiraal Vasco Lo pez Alves, zal een bezoek brengen aan Angola. Geen wijziging opvattingen over kinderbijslag (Van onze parlementaire redacteur) Het mondelinge overleg, dat woens dagmorgen in Den Ilaag werd ge voerd tussen vertegenwoordigers van de regering en de bijzondere kamer commissie over het wetsontwerp al- feniene kinderbijslagverzekering, eeft geen enkele wijziging gebracht in de wederzijdse standpunten. In Haagse politieke kringen ziet men daarom op dit ogenblik nog geen en kel perspectief voor een oplossing, die noodzakelijk is, wil een nieuwe kabi netscrisis in de naaste toekomst wor den vermeden. Kringen die het kabinet-De Quay na staan, zijn dan ook pessimistisch ge stemd. Engelse bankrovers stalen 70.000 pond sterling Woensdag voor het ochtendgloren is ingebroken in een bank in de Engel se stad Cambridge, waarbij voor een bedrag van 70.000 pond sterling is buitgemaakt. De inbraak wérd ontdekt toen bank bedienden zich om negen uur aan het bijkantoor van Barclay's vervoegden. Een zware kamermuur was met ex plosieven weggeblazen en de stalen kasten opengebroken. TIJDENS PERSCONFERENTIE Gehoor gegeven aan wens van volk De president van Cyprus, de Grieks- orthodoxe aartsbisschop Makarios, lieeft woensdag op een persconferen tie op London Airport bij zijn terug keer naar Nicosia gezegd, dat hij voornemens is zich uit de politiek te rug to trekken, wanneer zijn eerste ambtstermijn als president zal zijn verstreken. De aartsbisschop zei dat hij na de onafhankelijkheid van de vroegere Britse kolonie het presidentschap op zich had genomen omdat het volk dit wenste en hij zich er niet aan wilde onttrekken. „Ik ben echter niet voornemens mijn politieke loopbaan voort te zetten, en zal daarom alleen gedurende de eerste ambtstermijn president zijn", zei hij. De aartsbisschop, die in Londen een gedeelte van de Gemenebestconfe rentie heeft bijgewoond, zei dat het hem veel genoegen deed deel te kun nen uitmaken van de Britse volke rengemeenschap. Hij wist hierin het overgrote deel van de bevolking van Cyprus achter zich, zei hij. Gevraagd naar de Enosis. de „aansluiting bij Griekenland-beweging", zei de aarts bisschop dat hij „geen enkele moge lijkheid tot slagen" van haar streven voorzag. Over het uittreden van Zuid-Afri- ka uit het Gemenebest zei de pre sident, dat hij hoopte dat dit land de condities zou scheppen die te rugkeer in de schoot van het Ge menebest mogelijk zouden ma ken. Hij wilde de mogelijkheid niet uitsluiten dat dit „in de ko mende jaren" zou kunnen plaats vinden. IWulat een jury van twaalf man nen na een proces dat acht da gen had geduurd zijn „schuldig" had uitgesproken, heeft lord Parker in de Londense ,t01d Bailey" woensdagmiddag Gor don Lonsdale, de hoofdverdach te in het geruchtmakende spio- nageproces, veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf. Peter John Kroger en zijn vrouw in wier woning de radiozender van de spionnen stond, kregen beiden twintig jaar gevangenisstraf opge legd. Juffrouw Ethel Gee en haar verloofde Henrv Houghton, die bij de marinebasis te Portland werkten en de spionnen van geheimen voorza gen, werden beiden veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisshtraf. Deze vonnissen waren ongewoon zwaar, aangezien de straf die op spionage en medeplichtigheid aan spionage staat, vijftien jaar be draagt. Lonsdale had de leiding van het groepje, waarvoor Houghton en UiJ UC viuuwoou rinegeheimen sta ng hadden op de bestrijding van zijh verloofde bij de vlóotbasis te Portland marinegeheimen sta len die betrekkinj verkenning atoomonderzeeërs. Lonsdale bracht de verzamelde do cumenten over naar de woning van het echtpaar Kroger, vanwaar de belangrijkste geheimen radiogra fisch in code werden overgeseind naar een post van de Russische spio nage dienst dicht bij Moskou. Vand aag.., is het 100 jaar geleden, g dat in Londen de eerste paar- dentrams verschenen. In 1885 g werden zij geleidelijk verdron- g gen door stoomtrams, ruim tien jaar later door autobus- §f sen en in 1901 bovendien door ff de elektrische trams. Deze laatste verdwenen in 1952 ge- heel uit het Londense staas- ff beeld, zodat het overheidsbe- drijf „London Transport" thans uitsluitend autobussen in ff bedrijf heeft. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiil EERSTE ONDERZOEK ONDER 4 GROEPEN Artsen trachten sneller diagnose te stellen HET ONDERZOEK, dat in het aanstaande seizoen in Zeeland wordt ingesteld naar de vergif tigingsverschijnselen bij de be spuiting in de fruitteelt, is in deze vorm en uitvoering in ons land nog niet geschied. Dit on derzoek, dat tot doel beeft te komen tot een zo goed en ge makkelijk mogelijke bescher ming van degenen, die aan ver giftiging blootstaan, en tevens tot het instellen van een vroeg tijdige diagnose, geschiedt op initiatief van de Middelburgse arts P. C. J. van der Slikke die tevens fruitteler is in sa menwerking met dokter J. R. van der Borgh, de geneeskundig inspecteur van de volksgezond heid voor Zeeland, en de ge zondheidsorganisatie T.N.O. (toegepast natuurwetenschap pelijk onderzoek). Bij de praktische uitvoering van dit eerste onderzoek zijn vier groepen betrokkenhonderd vrijwilligers, vijftig huisgenoten, vijftig buiten de provincie wonende personen, op wie een controle wordt toegepast, en de groep ziek gemeldden, van wie dus geen aantal bekend is. Tengevolge van het ondoelmatig ge bruik van bestrijdingsmiddelen zijn er de laatste jaren meerdere sterf gevallen voorgekomen. Het gevolg was, dat de belangstelling voor deze bestrijdingsmiddelen toenam door 't effect ervan op het fruit en op de werkers in de fruitteelt, met name de spuiters. Verleden jaar nam dan ook dokter Van der Slikke contact op met de Zeeuwse artsen, wie ver zocht werd gevallen van min oï meer ernstige vergiftigingsverschijn selen op te geven. Meer dan bekend Het bleek de Middelburgse arts- fruitteler, dat zich veel meer ver giftigingsverschijnselen voordoen dan algemeen hekend is, Er wa ren namelijk spuiters, die zich na verloop van een bepaald aantal uren ziek voelden, maar het niet nodig oordeelden om de huisarts te consulteren. Er ontstond daarop een regelmatig contact tussen dokter Van der Slikke en dokter Van der Borgh. De pri maire bedoeling van deze oriëntatie is de bescherming, maar ook de me dische component speelt een grote 1 rol. Daardoor zouden immers de ver- giftigingsgevallen, die er niet toe leidden om direct een arts te waar schuwen, vastgesteld kunnen wor den. Het is namelijk bijzonder moei lijk om vroegtijdig een juiste diagno se te stellen. Het probleem werden tijdens een bij eenkomst in Goes besproken met de verschillende deskundigen van de voorlichtingsdiensten in Zeeland en de plantenzïektekundige dienst. De hoofden van deze diensten zegden hun volle medewerking en die van hun assistenten toe. Voorts was er geld nodig om de onderzoe kingen mogelijk te maliën. Daartoe werd contact opgenomen met het T. N.O., dat kort geleden een subsidie toezegde. Zeeland is bij het onderzoek ver deeld in 8 rayons, namelijk: Schou- wen-Duiveland, Tholen en St. Philips- land, Noord-Beveland, Zuid-Beve land, oost cn west, Walcheren, Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor ieder rayon werd de medewerking verkre gen van een huisarts teneinde: a. contact op te nemen met de huis artsen in verband met de gemelde ziektegevallen, en b. om de groep vrijwilligers te controleren. Het T.N.O. acht het namelijk nood zakelijk, dat diegenen gecontroleerd worden, die gedurende het gehele seizoen met het spuiten belr.st zijn. (Zie slot pag. 2 kol3} fidhtlijn Een commissie van de Nederland se Onderwijzersfederatie heeft de vraag beantwoord of een vijfdaagse werkweek voor onderwij zers gewenst is. Zij heeft daarop geantwoord, dat voor zo'n vijfdaag se werkweek bij het onderwijs geen dringende sociale en opvoedkundige redenen zijn aan te voeren en zij spoort daarom aan tot bedachtzaam heid bij de eventuele invoering. Dat is een waardevol en tegelijk heel nuchtei advies. Het gaat de laatste tijd wel een beetje storm achtig toe bij de invoering van de vijfdaagse werkweek in Nederland. Dat de vijfdaagse werkweek een groot goed is of kan zijn zul-, len weinigen ontkennen, maar er zijn andere dingen, die ook belangrijk zijn. Op die andere dingen wordt in het aavies van de onderwiizersfederatie de aandacht ge- vestigd. Het advies legt de nadruk op de sociale en de opvoedkundige be langen en niet op het verkrijgen van wat meer ont spanning voor de onderwijsmensen. Wij ontkomen niet aan de indruk, dat men in andere dan onder wijzerskringen wel eens te ge makkelijk heenstapt over de bezwa ren. die aan een vrije zaterdag ver bonden zijn. Daarbij speelt dan mee, dat men het werken in een bepaald beroep of in een bedrijf wil veraan genamen om daardoor gemakkelij ker nieuw personeel te kunnen aan trekken. De vijfdaagse wordt op die manier een soort wedstrijd op de ar beidsmarkt. Dat verklaart bet „stormachtige" karakter, terwijl toch een bedacht zame invoering, uitgestreken over een reeks van jaren, bepaald verstandiger zou zijn. De onderwijzerscommissie heeft nu de moed gehad om buiten die wed loop te blijven. Wat zij zegt komt in feite daarop neer, dat ze tot aan staande leerkrachten zegt: „Wilt U bij het onderwijs werken dan is dat goed, maar bedenk, dat wij voorlo pig nog op zaterdagmorgen blijven werken en dat het van sociale en pedagogische factoren zal afhan gen óf er een vrije zaterdag komt". Een heel verstandig woord, waar voor we de commissie dankbaar moeten zijn! Er is de laatste tijd een drukke discussie aan de gang over bur gemeestersbenoemingen, waar bij er terecht nadrukkelijk op wordt gewezen, dat een burgemeester in de eerste plaats moet worden be noemd op grond van zijn bestuurs kwaliteiten. Pas in de tweede plaats dient er te worden gelet op zijn po litieke instelling. Het klinkt volko men aanvaardbaar, maar de vraag is of wel altijd deze theorie de praktijk van het dagelijkse benoemingsbeleid dekt. In ■,e jaren dertig heeft Hui- zinga hierover enkele opmerkingen gemaakt, die nog altijd het overden ken waard zijn: „Het wordt een ab surditeit en een abdicatie van elke werkelijke staatkunde, wanneer een stilzwijgend akkoord van vele partij en er een zaaivan pariteit van maakt, waaraan het belang des lands en het recht der verdienstelijken wordt opgeofferd. Termen als een roomse of een liberale vacature be hoorden in ons staatsleven onbekend te zijn." Dit citaat is uit 1934. Het is nu, ruim vijfentwintig jaar later, nog altijd actueel. pillllllllllllllltllllllllllllllllllllllM Herdershond redde kind Een vierjarig jongetje, Fonger Ringelda, te Woudsend. dankt g g zijn leven aan de opmerkzaam- g heid van een herdershond. De heer S. Visser die met zijn her- g H dershond Herta op de Indijk- sterwee wandelde merkte dat Herta bij een sloot bleef staan en aanhoudend blafte. Hoewel g de heer Visser zijn hond terug- g riep bleef deze staan en ging g door met blaffen. De heer Vis- g ser ging kijken wat er aan de hand was en ontdekte er een jongetje, dat tot zijn kin in de g moddersloot was weggezakt en g op punt stond te verdrinken. Het kind kon nu door het op ff g de wal te trekken worden ge- red. li H Fonger liep daarna haastig g H naar huis. Het bleek, dat hij met enige vriendjes het land was ingegaan, was afgedwaald g en te water geraakt zonder dat iemand het ongelijk had opge- H merkt. Gelukkig dat de herdershond f| Herta alarm sloeg toen deze g merkte dat het jongetje in le- vensgevaar verkeerde. De m dankbaarheid jegens de hond g g kent. dan ook geen grenzen.... llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliuf Selwyn Lloyd naar Bonn De Britse minister van financiën, Selwyn Lloyd, is woensdag in Bonn aangekomen voor besprekingen met Westduitse leiders over de moeilijk heden die de Britten hebben met hun betalingsbalans. De noordelijke roep van de Tonga eilanden in het zuidwesten van de Stille Oceaan ïs door een orkaan getroffen. Ruim 8000 mensen zijn dakloos gewor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1