In Eede staat een huis: een voorbeeldhuis Boete van f 150 voor passeren op kruispunt 16e HUISHOUDBEURS Zaamslag zal G.S. verzoeken om woningwetwoningen THOLEN KRIJGT BINNENKORT EEN EILANDELIJKEV.V.V. RAPPORT OP KOMST OVER DE BRANDWEREN VAN SCHOUWEN DONDERDAG 23 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 llllllllilllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllinilllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll j „MIJN TAPIJTEN hangen aan het plafond!" Met uitgestoken vinger wijst mevrouw Mille- Dierick naar de lage zoldering van haar bijna even lage boer derijtje aan de Sarabeitsweg in het vlakke Zeeuws-Vlaamse land bij Eede. Vettige touwtjes omvatten daar, vlak boven haar hoofd enkele tientallen ponden gespierd varkensvlees. „Een zeug van over de 300 pond", zo licht de boerin haar wintervoor raad toe. En om eventjes fijn tjes te laten uitkomen, dat haar „zolderingstapijten" hier voor het laatste jaar prijken, troont ze ons mee naar een splinter nieuwe woning, enkele meters verderop, waar in een hypermo derne koelkast de rest van de slachtresultaten worden be waard. Hoe het was en hoe het beter kan Zien we u straks ook op de in het nieuwe R.A.I.-gebouw? (van 16 f/m 26 maart as.) Meer ruimte, meer bewegingsvrif- heit' het woninginrichting, koeltechniek, was- behandeling, verwarming, voedings eer ruimte, meer bewegingsvri|- middelen, kinderverzorging, nuis- id, dus prettiger kennismaken met houdelijke apparaten. Demonstra- it laatste nieuws in: Keukens, ties, mode-shows, camping-show, •hobby-order Lente-Flora, Heren-hobby-ofdeling, stands voor verkeer en tourisme. dagelijks geopend van 10-17 en van 19-23 uur.toegangsprijs 2.-p.p. {incl. belasting) HUISHOUDBEURS: WELBESTEDE GEZELLIGHEIDI EXTRA ATTRACTIE DEMONSTRATIE 25.000,— MILJONAIRSBED Wie dus Op deze eenzame Sara beitsweg het erf van het boeren gezin Mille opdraait, vindt er bin nen een kring van enkele honder den vierkante meters een sterk staaltje van bedrijf en woning hoe-het-was en hoe-het-toch-ei- genlijk-veel-beter-kan. Over een week of wat betrekt boer Mille namelijk met vrouw en kinderende de tweede voor beeldwoning in Zeeland, die met medewerking van het ministerie van landbouw in het kader ■van de streekverbetering is opgetrokken. Voor mevrouw Mille betekent dit, dat haar woning eind april of be gin mei officieel wordt geopend. Nu is deze term op alle mogelijke nieuwe gebouwen van toepassing, maar voor een gewoon woonhuis staat zij toch wel wat curieus. Het duidt erop, dat een dergelijke woning in de publieke belangstel ling komt te staan. Niets minder dan dat is nu in Eede juist de bedoeling: de bewoners staan startklaar om een gezonde inte resse voor hun huiselijke omge ving en sfeer op te wekken. Twee middagen in de week zal de voor beeldwoning open staan voor ie der, die zijn licht wil opsteken over woningverbetering en inrich ting, gebaseerd op een voor de streek bereikbaar niveau en van een kwaliteit en comfort, die tot een maximum zijn opgevoerd. „Van de voute tot de koelkast", zou het motto kunnen zijn voor wat de landelijke commissie voor voorbeeldwoningen met haar „bui tenpost" in het Zeeuws-Vlaamse land heeft bereikt. Mevrouw Mille kon geen woorden genoeg vinden om te vertellen hoe ingenomen zij is met haar nieuwe woning. Veertien jaar geleden stapte zij met haar man het lage boerderijtje binnen. Elektrici teit was er niet en er stond een pomp voor de deur. Die staat er nu nog, maar in haar nieu we huis hangt een elektrische geiser aan de muur en er staat een wasmachine klaar voor gebruik. In plaats van onder de gedeeltelijk beschoten kap in karig met licht, lucht en ruimte bedeelde opkamer tjes zullen haar zeven kinde ren de bedden voortaan ge spreid vinden in heerlijk frisse slaapkamers. Niet alles is er nieuw. Onder een Bijna is liet zover, dat de fa milie Mille aan de Sarabeits weg in Eede liaar nieuwe voorbeeldwoningkan betrek ken. Over enkele weken wordt dit domein officieel geopend. (Foto P.Z.C.). Eet lage boerderijtje met de pomp voor de deur, dat het ge zin Mille binnenkort zal ver laten heeft al een bestemming gekregen: het vee en de huis dieren krijgen een betere be huizing. (Foto P.Z.C.). Biiimiiiiiiiiiiinnnininiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii glanzende laag witte verf vinden twee dochtertjes er het ledikant terug, waarin zij jarenlang op de vliering in het oude huis hebben geslapen. „Dat is met opzet gedaan" ver telt mej. W. C. M. Arts, die de agrariseh-sociale voorlichting van de Streekverbetering Eede voor haar rekening neemt. „Wat de bewoners in hun vroegere behui zing hadden en wat met een klein opknappertje keurig in de nieuwe omgeving kon worden ingepétst, is een radertje in onze voorlich tingsmachine. Het gaat niet om allerlei nieuwe snufjes, maar het sys teem van voorbeeldwoningen is afgestemd op de behoefte van het gezin, dat er in zal huizen". Met comfort Mevrouw Mille is er gelukkig mee. „Ik heb het op U gemunt", heeft mej. Arts een jaar of wat geleden tegen haar gezegd. Dat knoopte deze boerin toen goed in haar oren. Enige tijd later kwa men er tekeningen op tafel. Op 12 mei van het vorige jaar was de aanbesteding een feit en in au gustus kwamen er betonmolens, bouwstenen, dakpannen en bal ken het erf op. Achter de kleine vensters van het oude boerderijtje, dat de laatste jaren als een te krappe jas om het negen personen tellende gezin Mille stond, hebben deze Eeaena- ren hun nieuwe domein uit de grond zien rijzen. Een huis met comfort en een plaatsje voor ie dereen. Een huis. waarop me vrouw Mille veertien jaar heeft gewacht. De oude boerderij gaat niet tegen dc grond. In de huiskamers waar nu nog iedere dag dampende schalen op tafel komen, zullen binnenkort kippen kakelen en koeien loeien. Mille heeft het alle maal precies uitgekiend: wan neer zijn gezin is verhuisd, bre ken er voor het vee en de huis dieren ook betere tijden aan. iiiiiiiiniinniiiiiiinininiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiin RAAD WOLPHAARTSDIJK BESLOOT: Vijfdaagse werkweek voor het gemeentepersoneel Voor de gemeentewerklieden van i YVolphaartsdijk zal geen werkclassi- j ficatie en prestatiebeloning worden j ingevoerd. Dit werd besloten in de j woensdagmiddag gehouden raadsver. gadering van deze gemeente. De raad I achtte invoering daarvan niet moge- lijk, gezien het geringe aantal ge- j meentewerklieden. Wel werd beslo- ten voor liet gemeentepersoneel met ingang van 1 mei 1961 de vijfdaagse werkweek in te voeren. Afgewezen werden enkele verzoeken om subsidie van de „Zeeuwse Vereni ging tot Bescherming van Dieren", de „Joliannes-stïchting" en van het initiatiefcomité „De Bevelanden". De kerkeraad van de Nederlands her vormde gemeente ontving een subsi die voor het godsdienstonderwijs op de openbare lagere school. Besloten werd de straatverlichting voortaan de gehele nacht te laten branden in het tijdvak van 24 december tot 2 januari. De raad ging met algemene stemmen akkoord met de door Gede puteerde Staten voorgestelde verho ging van de wethouderssalarissen. De gemeentelijke geldlening aan de stichting „Nieuw Zorgvliet" voor de bouw van een nieuw bejaardentehuis, werd verhoogd met f 20.000 tot f 141.000. De raad stelde een geheel nieuwe algemene politieverordening vast, naar een ontwerp van de postcom- mandant van de rijkspolitie, de heer J. Stroo, Besloten werd de haven aan het Wol- phaartsdijkse veer te laten uitdiepen voor de watersport. Bij de rondvraag wees de heer D. Vleugel jr. (c.h.) op de slechte toe stand van de wegen op Oud-Sabbïnge. Wethouder J. Knuit antwoordde hier op, dat deze zo spoedig mogelijk zullen worden hersteld. Sluiting van mosselzaad- banken in Grevelingen De mosselzaadbanken in de Greve lingen zullen op 31 maart worden ge sloten voor de publieke visserij. Deze sluiting is een formaliteit, want mosselzaad bevatten deze banken de laatste jaren toch niet meer. Men kan er uit afleiden dat het mos selseizoen zo goed als afgelopen is. Vele kwekers kunnen niet meer aan de levering deelnemen, omdat hun voorraden uitgeput zijn. Velen zijn daarom begonnen aan het z.g. voorzaaien van de mosselen, het brengen van mosselzaad (halfwas) van de zaadpereelen naar de con sumptiepercelen ,of van het ene con sumptieperceel naar het andere. KANTONRECHTER MIDDELBURG Botsing op tegenligger was het gevolg OP een kruising in de omgeving van Kruiningen had de Belgi sche bediende L. O. V. uit Schel- lenbeeke de zesde augustus van het vorige jaar met zijn auto een andere wagen gepasseerd. Hij was daarbij tè veel naar links uitgeweken, maar zijn manoeuvre had bovendien een botsing met een tegenligger tot gevolg. Woensdagmiddag moest hij zich voor deze feiten verant woorden voor de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolen- burgh. Hij deed dat in de persoon van zijn gemachtigde, mr. F. K. Adriaanse uit Middelburg, die tevens als ver dediger optrad. Mr. T. Lebret, de officier van justitie, vond het een ernstige zaak. Een tientje of 2 dagen vroeg hij voor do kleine overtre ding, maar f 350 of 30 dagen was zijn eis 'voor het passeren- op-het-kruispunt. Mr. Moolen- burgh sloot zich, in zijn vonnis, bij deze eis aan. Vóór de 26-jarige Belgische chauf feur M. H. te Dendergem die in de vroege morgen van de 27e september zijn vrachtauto-en-aanhanger op de rijksweg bij Rilland-Bath gekeerd had, was er nogal wat. tijd verlopen. Er was niets op de weg toen hij be gon, maar tijaens zijn manoeuvre ren naderde een truc-met-oplegger. Deze wagen werd gehinderd, moest uitwijken en reed tegen een hek. „Een bijzonder gevaarlijke geschie denis," zo kwalificeerde mr. Lebret de handelswijze van H. Hij eiste 75 of 15 dagen en de kantonrechter vond het feit toch te ernstig om er iets af te doen. De handelaar H. L. uit Bergen (B.) had op 28 september, op de Kreu- kelmarkt in Goes, een personenauto aangereden, die hij wilde passeren. Omdat de dagvaardiging niet juist gesteld was, werd hij vrijgesproken. RAAD VERGADERDE „Ontvolking wordt in de hand gewerkt" Burgemeester H. D. Trimpe van Zaamslag heeft in de raadsvergade-1 ring van maandagavond zijn teleur stelling uitgesproken over liet feit, dat zijn gemeente voor 1961 geen en kele woningwetwoning heeft toege- wezèn gekregen. Hij Vroeg de raad dan ook machtiging alsnog hiertoe een dringend verzoek aan Gedepu teerde Staten van Zeeland te richten. De raad gaf unaniem liaar goedkeu ring aan dit verzoek. De heer Florussen merkte hierbij op, dat men zo vaak spreekt over het ontvolkingsprobleem van het platte land. Hij vond dat op deze wijze de ont volking eerder bevorderd dan bestre den werd. Het voorstel van b. en w. om aan de schoonmaakster van de openbare lagere school het in de vo rige raadsvergadering toegezegde bedrag van 400 per jaar thans te verhogen tot 600, werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Ook verleende de raad zijn goedkeu ring aan het voorstel van b. en w. om de muziekvereniging „De Volhar ding" toe tc staan het Zeeuws- Vlaamse muziekconcours op Hemel vaartsdag te houden op het gemeen telijk sportterrein. Verder was een ontwerp besluit van G.S. van Zee land aan de orde tot herziening van de wethouderssalarissen. In het ont werp wordt het bezoldigingsbedrag in klas Hl gebracht op f 1500. B. en w. stelden voor dit voorstel goed te keuren. De heer De Feijter kon zich met het voorstel verenigingen, maar wilde ook do presentiegelden voor raadsleden verhoogd zien tot 35. De raad ging met dit voorstel ak koord. De korfbalvereniging „Scampolo" werd in 1960 ontbonden. Voor korfbal wordt dus geen gebruik meer gemaakt van het sportter rein. De voetbalvereniging „Zaam slag" is bereid in liet vervolg 300 per jaar te betalen voor het februik van het terrein en het leedlokaal. Vergoedingen De vergoedingen ingevolge de lager onderwijswet 1920 werden als volgt vastgesteld: gereformeerde school Riemensstraat f 6.030, school Reu- zenhoek 2370 en aan de christelijke school in de Polderstraat 5.355. Ook de vergoedingen ingevolge de kleuteronderwijswct werden door de raad goedgekeurd. Het voorstel inzake overname en overdracht in eigendom, beheer en onderhoud van wegen werd door de raad eveneens goedgekeurd. Dit voorstel houdt in dat de Axelseweg, voorheen in beheer en onderhoud bij de polder Zaamslag aan de gemeente komt en de Pouckepoldersedijk voor heen in beheer en onderhoud bij de gemeente, aan de polder komt. In deze transactie zal de Zaamslag- polder f 36.000 bijbetalen. B. en w. van Zaamslag hebben over wogen dat de Axelscheweg, in beheer en onderhoud bij de Zaamslagpol- der, door het steeds toenemende verkeer op België en kanaalgebied het karakter van polderweg heeft verloren. De Pouckepolderschedijk, in onderhoud en beheer bij de ge meente Zaamslag, heeft echter al tijd het karakter van polderweg be- Westerschouwen raaakl plan bouw of verbouw raadhuis Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het gemeentebestuur van Westerschouwen gemachtigd een plan op te nialcen voor een nieuw of vernieuwd gemeentehuis. In de vergadering van de raad, die mor genmiddag (vrijdag) om half drie bijeenkomt, zal worden bezien of men tot verbouwing van het be staande gemeentehuis te Haamstede moet overgaan dan wel of er in deze plaats een geheel nieuw raadhuis moet verrijzen. B. en w. stellen de raad verder voor een perceel grond te verkopen voor de bouw van een nieuwe christelijke landbouwhuis- houdsehool te Haamstede. Zoals be kend heeft de Z.L.M. plannen om de oude landbouwhuishoudschool, die niet meer voldoet, door een nieuwe te vervangen. houden. De overnamen gaat per 1 april in. Het gekapitaliseerde onder houd van de Axelscheweg over 1404 meter is becijfei'd op f 54.653.S6 en dat van de Pouckepolderschedijk op f 17.700, zodat afgerond aan de ge meente Zaamslag f 36.000 zal moe ten worden betaald. De raad ging zonder hoofdelijke stemming met het. voorstel akkoord. Het voorstel van b. en w., tot ver koop van' enkele percelen tuingrond aan de Polderstraat voor dé prijs van 2 per vierkante meter werd door de raad goedgekeurd, evenals liet voorstel om dit jaar een nieuwe slijplaag te laten aanleggen op de asfaltweg Zaamslag-Griette cn de onverharde weg in de buurtschap „Reuzenhoek" gelijktijdig te asfalte ren. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot goedkeuring van de zes de wijziging van de begroting 1960 en tot de derde wijziging op de be groting 1961. OPRICHTING IN ZICHT Oud plan wordt nu werkelijkheid Een lang gekoesterde wens zal binnenkort op Tholen in vervul ling gaan: liet eiland krijgt een vereniging voor vreemdelingen verkeer, die geheel Tholen om spant. Donderdagavond 20 april aanstaande zal in Sint-Maar tensdijk de beslissing over de oprichting van deze gewestelij ke V.V.V. vallen. Enkele dagen geleden is het pad geëffend om tot deze oprichtingsvergadering te komen. Vertegenwoordigers uit hijna alle gemeenten alleen Stavenisse moest verstek laten gaan hebben geïnteresseerden in het werk voor de „toeristische industrie" naar een voorbespreking afgevaardigd. Het eerste punt van overleg betreft daar de ontwerp-statuten, die de basis van de cïlandëlïjke V.V.V. zullen vormen. Alleen de stad Tholen bezit sinds een tiental jaren een V.V.V. Wekelijks wordt op de secretaris daarvan, de heer V. Laban, een beroep gedaan en meermalen beperken de inlichtingen zich dan niet tot de plaats zelf. De heer Laban heeft de toeristen steeds alle mogelijke informaties verstrekt, maar daarbij altijd geijverd voor een V.V.V. in breder verband. Onlangs heeft de „Commissie Werk gelegenheid Eiland Tholen" de mo gelijkheid tot oprichting van een streek-V.V.V. nog weer eens onder de loep genomen. Er werd toen een sub-commissie in het leven geroepen, die zich met name op dit vraagstuk oriënteerde. De heer Laban hanteer de daar de voorzittershamer. OP TAFEL Daarna is het allemaal vlug in zijn werk gegaan. Zo konden de zer dagen de ontwerp-statuten op tafel komen. Deze worden thans nog nader uitgewerkt om bij de oprichtingsvergadering ter vast stelling te worden aangeboden. Steeds meer toeristen trekken in de vakantietijd en de weekeinden naar Tholen. Het eiland zal in de toekomst ook talrijke aantrekkelijke punten en gebieden voor de recreatiezoeken den te bieden hebben. Strijenham, de Pluimpot en de streek rondom Poortvliet zijn er voorbeelden van. Daarom is het nodig, dat er ook over dit stukje Zeeland goede voorlich ting en organisatie van het toeristi sche verkeer wordt opgebouwd. Een eilandelijke V.V.V. kan daartoe een belangrijke stoot vormen. Donder dag 20 april is dus voor de op het toerisme ingestelde sector van Tho len een belangrijke datum. De Middelburgse scholier K. A. H. werd een boete van 15 of 3 dagen opgelegd. Hij had, met zijn brom fiets, in de bebouwde kom van Vlis- singen harder dan 30 km per uur ge reden. Eis 20 of 4 dagen. De chauffeur C. M. uit Borssele had zijn autobus, in de kom van 's-Hee- renhoek. wat afgeremd voor een bocht, schoof weg en kwam tegen een gevel van een huis terecht. Toen raakte een ll-jarige jongen tussen gevel en bus beklemd en moest naar 't ziekenhuis v,-orden ge bracht. „Hij komt heel dikwijls op bezoek en brengt dan meestal wat mee," zo zei de moeder van het slachtoffer. „Toch gebeurde het on geluk niet buiten zijn schuld", zo oordeelde mr. Lebret. Maar hij waar deerde de houding van verdachte buitengewoon. Zijn eis was f 20 of 4 dagen en de kantonrechter was het er mee eens. De chauffeur-monteur C. J. C. kreeg de „symbolische" boete van fl. Hij had in een klein busje, dat berekend was op acht personen vijf tien kinderen vervoerd. Onderhoudswerken aan afsluitdam aanbesteed j rijkswaterstaat te Middelburg heeft aanbesteed het onderhouds werk aan de afsluitdam tussen Drei- schor en Sir-Jansland in het voor malige Dijkwater. Tevens onder houdswerken aan rijkszeeweringen en het directiegebouw nabij de oude hoeve en in de polder de Westeren Ban van Schouwen. Er waren 7 inschrijvers. De laagste was het aannemingsbedrijf fa. Van Dongen De Voogd te Haamstede voor een totaalbedrag van 93.265. Examens De heren A. v. d. Ven te Middelburg en P. M. Meijer te Terneuzen zijn geslaagd voor het P.B.N.A.-examen bedrijfsleider in de groothandel in bouwmaterialen. De heer R. Nonnekes te Middelburg behaalde het kostprijsdiploma van de federatie van werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf. Mejuffrouw S. M. Risseeuw slaagde te Deventer voor het examen land- bouwhuishoud-lerares. Aan de rijks landbouwhuishoudschool „Nieuw Rollekate" te Deventer slaagde dezer dagen voor de akte N.-X. mejuffrouw A. N. Risseeuw te Groede. De leerlingen van de te Bruinisse gehouden cursus voor het verkrijgen van het binnenvaartdiploma hebben deze week voor het Koninklijk On derwijsfonds in Yerseke examen af gelegd. Er werden twee verschillende diplo ma's uitgereikt, nJ. „Schipper bin nenvaart, ruime vaarwateren en ka naalvaart" en „Schipper voor de ri vieren en kanaalvaart". Twaalf cursisten behaalden deze di ploma's, 2 kandidaten werden afge wezen. Geslaagd zijn: de heren A. H. Hoo- gerheide, C. Z. Hoogerheide, H. Hoo- gerheide, H. Kik, H. Muller, J. Ju- melet, D. de Ronde, W. Okkerse, A. van Gilst en J. Padmos, allen te Bruinisse en C. Schot Jz. en B. Schot Chr.z. te Zierikzee. Voor het 2e gedeelte akte N XIX (Iandbouwhuishouden) slaagde dezer dagen mejuffrouw M. A. Meulendijk te Zetten, vroeger te Heinkenszand. NOG VERSCHIL IN VERGOEDINGEN Bij voorkeur in iedere gemeente één commandant Van de nieuwe gemeenten op Schou- wen-Duiveland heeft tot nu toe alleen Brouwershaven voor de korpsen in de verschillende kernen één brandweer commandant benoemd. De andere ge meenten zijn hier niet of nog niet toe overgegaan. De commandant van het ..samenge voegde" Brouwershaven, de heer L. M. Moermond uit Dreischor tevens wethouder in de nieuwe gemeente - zal nu samen met wethouder C. P. Kuijper van Duiveland een rapport opstellen over de brandweerkorpsen op Schouwen-Duiveland. Hoewel dit rapport m hoofdzaak zal handelen over de verschillen in de hoogte van de vergoedingen en de beloningen aan de brandweermensen in de kernen men wil meer uniformiteit op dit punt zullen mogelijk ook de brandalar- meringssystemen aan de orde worden gesteld. Dit rapport komt in bespreking bij de nieuwe vereniging van burgemeesters, wethouders en secretarissen op het eiland, die na de herindeling van 1 januari j.l. werd opgericht. Beide rapporteurs zijn voorstander van de benoeming van één brandweercom mandant in de verschillende gemeen ten. In de korte tijd dat de heer Moermond commandant is, heeft hij kunnen con stateren, dat men hierdoor sneller tot een goede samenwerking in de korp sen kan komen. Zo kan bij een brand melding een commandant onmiddellijk beslissen welk korps of welke korp sen naar de onheilsplaats moeten worden gedirigeerd en welk korps zich paraat moet houden om eventueel bij te springen. Dat iedere gemeente over meer dan een brandweerkorps be schikt, is een voordeel. Vroeger was aan het vragen van hulp uit buurge meenten de consequentie verbonden, dat de eigen gemeente hiervoor later een rekening kreeg gepresenteerd. Nu deze consequentie is "weggevallen, kan men gemakkelijker tot het vragen van assistentie overgaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17