Voetganger voorrang ook bij zebra's Jury moet nu in Engels proces van hoogverraad beslissen KLANKBORD Joods geheim agente in 1960 vermoord HUIS VAN BOVEN TOT ONDER VOL MET SPIONAGEMATERlAAL WOENSDAG 22 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DIRECTE RADIOZENDER MET MOSKOU Oordon Arnold Lonsdale, één der beklaagden in het spionage- proces voor de „Old Bailey" te Londen, heelt dinsdag voor de rechter een verklaring afgelegd, waarmee hij trachtte twee medebeklaagden van schuld vrij te pleiten. Hij verklaarde dat hij de vriendschap van Peter John Kroger en diens vrouw, Helen, had misbruikt door onder de keuken van de woning van het echtpaar een krachtige radio-zender te installeren. Deze zender kan, volgens de tenlastelegging, 240 woorden per minuut naar Moskou uitzenden. Met Lonsdale en de Krogers staan verder wegens overtreding van de wet inzake officiële geheimen terecht Henry F. Hough ton, 55 jaar, en zijn verloofde miss Ethel Elizabeth Gee, 46. Het waren beambten op de Britse marine-basis in Portland. Zij hebben bekend documenten te hebben gestolen en deze aan Lonsdale overgedragen. jlilllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllll'IIIIIIIIIHIIIIilllllllllllllllillliliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^l 1 Dinsdagmiddag heeft de heer B. Koole (midden) officieel zijn June- tie als voorzitter van de Cooperaieve veiling sveremging „Walche- s M ren" neergelegd. Tijdens een drukbezochte receptie in de foyer van ff het Middelburgse City-theater kreeg de heer Koole als blijk van g waardering voor zijn vele verdiensten door de directeur-generaal n g van de landbouw, ir. .4. W. van de Plassclie. de veisierselcn, beho- rende bi) het ridderschap in de orde van Oranje Nassau, opgespeld. Ook mevrouw Koole deelde in de eer. (Foto P.Z.Ci. De zitting van gisteren verliep zeer I ongewoon. Lonsdale begaf zich niet j naar de getuigenbank, legde geen j eed af en werd niet onderworpen aan een kruisverhoor door de open- hare aanklager. Na Lonsdale legde Kroger een verklaring af, terwijl hij in de beklaagdenbank bleef. Lonsdale is de mysterieuze man van het proces. Hij beweert za kenman te zijn, die helpt bij het drijven van een fabriek van slo ten. Voor Houghton en miss Gee was hij .commander Alex John son", assistent marine-attaché van de Amerikaanse ambassade te Londen. Toen hij gisteren de schuld op zich nam. deed hij dit uitsluitend om de Krogers vrij te pleiten, terwijl hij geen enkele poging deed Houghton of miss Gee te heipen. De rechtbank beeft bewijzen dat het huisje dat de Krogers in de voorstad Ruislip bewoonden, van kelder tot zolder gevuld was met de nodige attributen om spionage te bedrijven. Lonsdale verklaarde dat deze 'alle maal van hem. waren. Bergplaats Lonsdale zei zijn verklaring af te leggen opdat de Krogers niet zouden lijden onder het feit, dat hij soriimi- ge van zijn eigendommen in hun wo ning had geplaatst. ..Ik kende de Krogers sinds 1955", verklaarde hij, „na een tijdje werd ik een goede vriend van Peter Kro ger en in dc laatste twee of drie jaar kwam ik dikwijls op bezoek en bracht soms het weekeinde bij hun door. Wanneer zij uit Ruislip weg waren, gaf Peter Kroger mij de sleutels en vroeg me in zijn huis te blijven, waar hij antieke boeken die enkele dui zenden ponden waard waren, bad staan. Zij wistén. dat ik in een zeer kleine flat in een hotel-pension woonde, waar vele leden van de staf in de flat konden komen. Ik gebruikte de ze flat als een excuus om enkele van mijn bezittingen in het huis van dc Krogers te bewaren. zoals mijn praktina-camera. van ongeveer 200 pond, enkele fotografische appara ten en andere dingen". Van de in dc rechtszaal tentoonge stelde bewijsstukken, zei hi.j dat de Ronson-aausteker en een stel boe kensteunen door hem aan Kroger wnren gegeven als verjaardugsgo- sclienken. „Ik gebruikte de badkamer van de Krogers vaak als donkere kamer. Sommige in het huis gevonden che micaliën behoren aan mij toe", al dus Lonsdale. Verder in zijn verklaring, zei Lons dale dat hij besloot valse paspoorten te verkrijgen die door Peter en He len Kroger zouden kunnen worden gebruikt, omdat hij inzag.' dat de Krogers in ernstige moeilijkheden zouden komen als ontdekt werd wat hij allemaal in het huis had verbor gen. Na Lonsdale legde Kroger een -verklaring af. Hij zei dat hij een gerespecteerde boekhandelaar nas, in 1954 uit Canada naar En geland was gekomen en in Lon den een zaak had geopend. Hij en zijn vrouw hadden Lons dale in .1955 in Parijs ontmoet en hadden de indruk dat Lonsdale oosterse talen studeerde aan de Londenso universiteit, In Londen nodigden zij Iiem uit om bij hen op bezoek te komen. „Noch mijn vrouw, noch ik heeft aan spionage gedaan of activiteiten die als onregelmatig kunnen worden beschouwd", zei Kroger, „wat in de hoeken en andere plaatsen verborgen was, was ons volkomen onbekend". Overweldigend Vervolgens begon sir Reginald Man- ningham-Buller, de procureur-gene raal, aan zijn requisitoir. „Gee en Houghton hebben hun schuld in de duidelijkste termen bekend", zei hij, „en de bewijzen tegen elk der andere beklaagden zijn overwel digend". Het motief van miss Gee en Hough ton, aldus sir Reginald, was geld. Zich tot de jury wendend, zei sir Reginald, dat de" jury de verklaring van Lonsdale niet zonder verder on derzoek mocht accepteren. „Zou U werkelijk kunnen geloven, dat al deze dingen die in het huis der Krogers werden gevonden, daar buiten hun medeweten waren? Ik verzoek U te zeggen dat het volko men duidelijk is, dat de Krogers er ook in betrokken waren. „Het is zonder de minste twijfel dui delijk, dat zij alle vijf zich bezig hielden met spionage, door voor een vijand nuttige inlichtingen te verza melen en door te geven en dit deden tot schade van de veiligheid en de belangen van de staat". Voor 13.000 gulden brons uit de kerk verdwenen Toen dezer (lagen de restauratie in de Oude Kerk te Amsterdam zover was gevorderd, dat men voor de voortzetting der werkzaamheden fos- forbronzen staven nioest gebruiken, bleek dat de reeds op 26 maart van j het vorige jaar geleverde 33 staven ieder 3.80 nieter lang en circa 55 kg zwaar, waren verdwenen. Zij vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 13.000. De Amsterdamse DRANK EN MANNEN. Journalis ten vroegen een dezer dagen aan de 85-jarige mevrouw Elizabeth Ziol- kowski hoe ze er in geslaagd was zo jeugdig van uiterlijk te blijven. Zij antwoordde: „Ik heb een 'goed leven geleid. Ik heb nooit gedron ken en mij met ander.e mannen af gegeven". Zij heeft de laatste 28 jaar in de gevangenis doorge bracht wegens moord op haar man, met arsenicum. MOORD-OPSTKL. Na klachten van verontwaardigde ouders van leer lingen op een middelbare school in de Engelse stad Stafford, heelt de directie het thema „hoe ik een moord bega en mij van het lijk ont doe" ingetrokken als opgaaf voor een opstel. Dc leerlingen, veertien en vijftien jaar, hadden van tevoren Édgar Allan Poe's novelle „The loll tale, heart" moeten lezen. Hierin be graaft een moordenaar het li jijt, van zijn slachtoffer en wordt vervol gens krankzinnig omdat liet geklop van het hart van het slachtoffer hem tot een obsessie wordt. De voorzitter van de schoolraad van Staffordshire, .lohn Oxford, was het met de ouders eens en zei dat er sprake was van 'n belachelijk en zelfs gevaarlijk thema. Niettemin hield hij de verantwoordelijke on derwijzer dc hand boven het hoofd met de verontschuldiging dat deze .nog jong en onervaren" was en zelf „liet meest in verlegenheid was gebracht". recherche zoekt thans naar e de rovers. spoor Niet-roker van het jaar: prins Philip M De hertog van Edinburgh, ge- f| maal van koningin Elizabeth van Engeland, is maandag door de Britse nationale bond van m niet-rokers uitgeroepen tot één n van zijn zeven niet-rokers van het jaar. De hertog bevindt zich hiermee in gezelschap van de kran- ienmagnaat Roy Thompson, oarones dr. Edith Summerski.il, ff violist Yehudi Menuhin, waven- |i huisbaron sir Simon Marks, chirui'g Ronald Raven en s Alexandra Tolstoi, de 62-jari- gedochter van de Russische H schrijver graaf Leo Tolstoi. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï Prijs van benzine in België lager De Société Europénne des Carbu- rants, die in België een nieuwe ver kooporganisatie heeft gesticht, heeft bekendgemaakt, dat zij ge wone benzine zal verkopen tegen 7.24 Belgische frank per liter. De andere oliemaatschappijen, die in België werken, verkopen hun ben zine tegen 7,64 frank per liter. De door de S.E.C.A. bekendge maakte lagere prijs betekent, dat er nu ook in België prijsconcurren tie op de benzinemavkt is ont staan, zoals Zwitserland, Engeland er. West-Duitsland die reeds ken nen. Circus-aanklacht tegen minister Van Rooy Een advocatenfirma te Dusseldorf die het Moskouse staatscircus voor een Europese tournee had laten over komen, zal een civielrechtelijke ac tie aanhangig maken tegen de Ne derlandse minister van sociale za ken en volksgezondheid, in verband met de weigering tot het verlenen van visumverlengingen voor de me dewerkers aan het circus. Op zoek naar nazi-arts Josef Mengde Volgens de correspondent te Bariloclie van liet Argentijnse blad „La Razon" werd de j vrouw, wier lijk vorig jaar in een kloof in de buurt van liet plaatsje Bariloclie werd gevon-1 den, vermoord door nazi's om- i dat zij een joodse geheim agen- I te was, op zoek naar de schuil plaats van de nazi-arts Josef Mengele. Volgens de correspondent kwam de jonge vrouw, Judith genaamd, op 15 februari 1960 in Bariloche aan. Zij nam haar intrek in een hotel en ging enige dagen na haar aankomst een bergtocht maken naar de Cerro Lo pez. Zij kwam nimmer terug. Reddingsploegen van de plaatselijke bergbeklimmers en skiclubs zochten overal naar de vermiste. Er werd zelfs een helikopter ingezet. Pas na drie dagen werd het meisje in een kloof gevonden. In het blad „La Razon" wordt thans gemeld, dat commissaris Victor Gatica van de plaatselijke politie bij het onderzoek van de kleren van de dode belangrijke papieren in de voering genaaid vond. Uit paperassen die in haar hotel kamer werden gevonden was geble ken, dat zij doorging voor secreta resse van een ambassade in West- j Duitsland. Blijkens een papier, dat i ondertekend zou zijn geweest door president dr. Arturo Frondizi, zou zij toestemming hebben gehad om I door geheel Argentinië te reizen. V ermoord Omstreeks de tijd dat de joodse vrouw in Bariloche verbleef zou zich daar ook de nazi-arts Men gde, een berucht oorlogsmisdadi ger hebben opgehouden. In de krant wordt gemeld, dat „Judith" in een van de kampen waar de arts praktijk uitoefende zou heb ben verbleven en dat zij naar hem op zoek was geweest. Zij zou zijn vermoord door de onder grondse beweging van voormali ge nazi's die naar Argentinië wa ren uitgeweken. Uit onofficiële bron is vernomen dat de vrouw voorlopig is geïdentificeerd als Nora Eldoe, een 48-jarige Isra ëlische die een Westduitse pas had. Haar onbekende metgezel vertrok twee dagen nadat het lijk was ge vonden en hij gaf geen nieuw adres op. De ambassades van West-Duits land en Israël weigeren commentaar op deze zaak te geven. De leiding van de staatspolitie zwijgt eveneens. Het Wereldgebeuren Graag op reis - Premier tengkoc Abdoel Rachman en president Soekarno wonen niet op heel grote afstand van elkaar. Beiden staan ervoor bekend nogal verzot te zijn op reizen. Geen uitstapjes, maar officiële bezoeken aan andere staten. Niet uit persoon lijke vakantieverlangens, maar om overal waar maar enigszins moge lijk is andere staatshoofden en voor al financiële experts tot vrienden van de jonge volken te maken. Ma- lakka en Indonesië, de landen van Rahman en Soekarno, liggen dus niet zo heel ver van elkaar vandaan, maar dc prominenten houden, zich alsof er een niet aan te v'iegen of te varen afstand bestaat. De betrek kingen tussen Malakka en Indonesië zijn de laatste jaren niet al te har telijk geweest. Naar verluidt, is Soe karno nog steeds kwaad op het feit i dat Malakka Indonesische rebellen toestond op de Maleise kusten te i wonen om vandaar uit te opereren j ten tijde van de opstand op Sumatra in 1958. De tengkoe heeft geen sym pathie meer voor Soekarno sinds deze botweg geen antwoord gaf op een vraag van hem naar de moge lijkheid van een associatie van zuid oost-Aziatische staten. Toch hebben de tengkoe en de In donesische dictator elkaar ont moet. zij het indirect. Beider troepen ontmoetten elkaar in de gis tende Kongo. Hierbij is de volkomen tegenstrijdige visie van de staatslie den aan "het licht gekomen. Terwijl Indonesië zijn troepen uit het U.N.O.-leger in de Kongo terugtrekt, zendt de federatie van Malakka nieuwe versterkingen naar de voor malige Belgische Kongo. Indonesië noemt zich neutraal. De tengkoe richt de koers naar het westelijke blok. Indonesië beschouwt zichzelf als een neutraal land en vooral be horend tot het Afro-Aziatische blok. Het accepteert hulp van beide par tijen. maar sinds het bezoek van de Russische premier aan Indonesië hebben politieke waarnemers in Sin gapore opgemerkt dat Djakarta in toenemende mate naar het commu nistische blok neigt. Toen bijvoor beeld de Tibetaanse kwestie verle den jaar in de Veiligheidsraad ter sprake kwam, was Indonesië één van de zogenaamde neutralen, die tegen een U.N.O.-onderzoek stemde. Hetzelfde was al gebeurd bij de be handeling van de kwestie Hongarije. Toen de Russen dus begonnen te ageren tegen de Verenigde Na ties en het meest tegen secreta ris-generaal Hammarskjöld. besloot Indonesië als eerste de U.N.O.-troe- VEILIG VERKEER: NOG NIET! Aan de Jan van Galenstraat in Am sterdam is een woonhuis van drie verdiepingen ingestorx. De oorzaak van de ramp moet waarschijnlijk toegeschreven worden aan overbelas ting van het dak, waar een hoeveel heid. puin en grint was bijeenge- lioopt. Wonder boven wonder h'eb- ben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan, doordat alle bewo ners toevallig buitenshuis waren. Foto: liet puin was dwars door het dal,: en de verdiepingen heen gesla gen. Veel minder kostbaar dan knipperbollen De nieuwe voetgangersregcling, die zojuist in het Staatsblad is versche nen, moet niet vóór de herfst wor den ingevoerd, zo meent het Verhond voor Veilig Verkeer. Deze regeling, die eenvoudiger is dan (le tegenwoor dige, geeft de voetgangers op alle door zogenaamde zebra's aangeduide oversteekplaatsen voorrang op alle verkeer, dus óók trams. De knipper- bolien zullen \erdwijnen en nog slechts gebruikt worden voor over steekplaatsen buiten bebouwde kom men. Het zal de voetgangers zijn verboden, binnen 30 nieter van een oversteekplaats de rijweg over le steken. Ofschoon de regeling eenvoudiger is meent „Veilig Verkeer", dat toch een ruime termijn van voorbereiding zal nodig zijn. De minister van verkeer en waterstaat heeft reeds toegezegd, dat hij hiermee zal rekening houden. Het verbond zou invoering in de ko mende zomer onjuist achten omdat het in de vakantietijd onmogelijk zou zijn. het publiek op ruime schaal voor ie lichten. Ook het samenspel met de vele betrokken instanties zou in dc zomermaanden moeilijk zijn. Ofschoon over de datum van invoe ring nog niets vaststaat, acht men oktobev een goede tijd voor de in voering. Middelen Men deukt aan voorlichting via radio en televisie, men zal de scholen inschakelen, zowel lager als voortgezet onderwijs en wil verder nog plannen uitwerken om met alle mogelijke middelen een zo groot mogelijk publick te be reiken. Het voordeel van de nieuwe regeling is. dat zij eenvoudiger is. dan de huidige: Elke „zebra" immers geeft bescherming. Óok de kostenfactor speelt een rol. De knipperbollen wer den ingevoerd ten tijde van' de be stedingsbeperking. toen het vele ge meenten onmogelijk was. de financiën ter beschikking te stellen voor de in stallatie van knipperbollen. Het voor zien van het wegdek van zebrastre- pen is veel minder kostbaar. Wel is het Verbond van Veilig Ver keer van mening, dat de plaatsen van de beschermde oversteekplaatsen met zorg moeten worden gekozen. Er zullen er moeten verdwijnen en andere zullen ervoor in de plaats moeten komen. Een effectieve voor- licliting van de gemeentebesturen zal hieraan moeten voorafgaan. Veilig Verkeer is van mening, dat de automobilisten bij het zich aanpas sen aan de nieuwe situatie de minste moeilijkheden zullen opleveren. Min der vertrouwen heeft men, op grond van de nu reeds met de knipperbol len opgedane ervaring, in de fietsers en bromfietsers. Johannes de Heer in Driebergen begraven Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag het stoffelijk overschot van de evangelist Johannes de Heer ten grave gedragen. Vooraf is in de hervormde kerk een rouwdienst ge houden, die werd geleid door ds. W. Glashouwer. Tijdens de dienst wer den liederen gezongen uit de zang bundels van Johannes de Heer met solo-zang door John Deurman en orgelbegeleiding van Flip de Koning. Ds. Glashonwer, die tot tekst had gekozen Openbaring 22 vers 11, noemde de overledene „een vader van Israël", wiens gehele leven één getuigenis was, zelfs nog op zijn ziekbed. De bijhei is door hem door vorst, duizenden heeft hij overtuigd niet zijn Maranatha-boodschap. Johannes de Heer had bij leven zelf voor deze rouwdienst aanwijzingen gegeven en erbij bepaald, dat in déze dienst moest worden geëvangeliseerd en dat de dienst moest plaatshebben in de hervormde kerk te Drieber gen. Ds. Glashouwer noemde de overledene een leraar bij de gratie Gods in de kerk. In Johannes de Heer heeft Nederland een van zijn grote godsmannen verloren. Ten slotte sprak dc heer S. J. de Heer, een zoon van de overledene. Hij zag het leven van zijn vader als een muzikaal levenswerk, een epos. met een partituur op twee balken, namelijk de v.- en de g.-sleutel, die hij respectievelijk voorstelde als: i verlossing, verwachting, vervulling i en genade, gebed en geloof. Onder j degenen die op de begrafenis van I hun belangstelling blijk gaven was mr. A. R. Roosjen. voorzitter van de N.C.R.V., waarvan overledene jaren lang hoofdbestuurslid was Pon nam rijwielproduktie van Burgers over In een in Deventer gehouden buL tengewoxic algemene vergadering van aandeelhouders van de Neder landse rijwiel- en machinefabriek, v.h. H. Burgers, is besloten de naam van de n.v. ie wijzigen en de naam te verkopen aan de N.V. rij- wielfabriek M. Pon te Amersfoort, evenals de voorraad. De directie van Pon deelt mee dat in de toe komst in eigen fabriek het merk Burgers zal worden vervaardigd. :a, dat pas in juli verleden jaar een binnenlandse oorlog tegen commu nistische terroristen, die twaalf jaar had geduurd, met succes had weten te beëindigen, voelt uiteraard weinig sympathie voor het Russische en het neutrale blok. Het neemt geen hulp aan van welk communistisch land ook. Rahman heeft vroeger duidelijk gezegd dat „Malakka zal staan of vallen met het westen." Toen Indo nesië de troepen uit Kongo begon te rug te trekken, verdubbelde de teng koc het contigent van zijn land. Deze achtergrond geeft ook een be ter inzicht in de moeilijkheden die de tengkoe had bij zijn bemiddelingen tussen Nederland en Indonesië over de toekomst van Nieuw-Guinca. Men staat in het westen veelal wat argwanend tegenover eerst na de tweede wereldoorlog zelfstandig geworden volken. En meestal terecht. Zowel in Afrika als in Azië zijn regeringsleiders in hun enthousiasme over het vertrek van de „koloniale heersers" met hun ge hele volk in handen van crypto.com- munisten geraakt. Ook de tengkoe heeft een dergelijk verwijt te slikken gekregen. Het heeft hem er echter niet van weevhouden vastberaden de weg van het westen en die van de Verenigde Naties te kiezen. De chicanes van Rusland en de sa tellieten tegen de persoon en liet werk van Hammarskjöld zijn wat geluwd. Maar de beslissing van de tengkoe, de U.N.O.-troepen met een verdubbeld contingent te versterken, moet voor de secretaris-generaal ook een geduchte morele steun zijn. HAMMAKSKÖLD ..steun vau Malakka—. Bourguiba naar Engeland liet Britse ministerie van buiten landse zaken heeft bekendgemaakt dat de Tunesische president Habih Bourgïba Engeland vau 16-19 mei zal bezoekeu. Een woordvoerder van het „Foreign Office" deelde mede, dat Bourguiba de uitnodiging voor een officieel be zoek aan het Verenigde Koninkrijk had aanvaard. Hij wilde verder geen nadere inlichtingen geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5