Zeeuwse geitenfokkers hebben 25 afdeling en PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer WALCHEREN SPORT EN WEDSTRIJDEN P HO V H U A L hi Als ts U W S h 'J O U K A N '1 WOENSDAG 22 MAART 1961 JAARVERGADERING TE MIDDELBURG Leden (372) hebben in totaal 709 geiten De provinciale vereniging ter verbe tering van Let geitenras in Zeeland telt 25 afdelingen, die samen 872 le den bebben, niet 709 geiten. Zo bleek dezer dagen tijdens de jaarvergade ring van deze vereniging in hotel „De Eendracht" te Middelburg, uit het jaarverslag van secretaris K. Kleinepier. Er zijn drie afdelingen opgegeven, namelijk Middelburg, Ritthem en Nieuwerkerk, zo meldt het verslag. Er waren in 1960 20 dekbokken. in 21 plaatsen werden de jaarlijkse keu ringen gehouden, waarop in totaal 333 dieren werden aangevoerd. Er zijn in 1960 31 geiten gecontroleerd ARNEMUIDEN Gemeentewerklieden ook vijfdaagse werkweek De gemeenteraad van Arnemuiden zal in zijn donderdagavond om half acht te houden vergadering onder meer spreken over de invoering van de vijf-daagse werkweek voor de gemeentewerklieden. Per 1 mei aanstaande zal ook in Arnemuiden de vijf-daagse werkweek gedeeltelijk worden ingevoerd en per 1 mei 1962 zal deze invoering volkomen moeten zijn. B. en w. schrijven de raad ook voor het administratieve apparaat een dergelijke werkweek te willen invoeren. Een definitieve regeling werd hier voor echter nog niet getroffen. Voorts vermeldt de agenda het ver lenen van een garantie aan enkele vissers die van schip moeten veran deren vanwege de verplaatsing van Veere naar Colijnsplaat. De grond prijzen voor het uitbreidingsplan moeten worden vastgesteld en men zal spreken over de verhoging van de wethouderswedden. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Jaarlijkse uitvoering Nieuwlands koor De chr. gem. zangvereniging ..Nieuw lands Koor" hield dezer dagen in zaal Pluijmers haar jaarlijkse op voering onder leiding van dirigent J. Hekhuis. Mevrouw Jeras-Janse heette alle aanwezigen hartelijk wel kom. Ze wekte vooral de mannen op om lid te worden. Er zijn namelijk te weinig mannen lid van de vereni ging. Na een samenvatting van alle evenementen waaraan het koor had meegewerkt, werd gezamenlijk ge zang 132 1 gezongen. Daarna werd het eerste gedeelte van het pro gramma afgewerkt onder leiding van de heer J. Hekhuis. De onder breking van de heer M. Reijnoudt met pianospel en de heer L. v. Ee- nennaam met zijn solo voor bugel viel zeer in de smaak. Luus Cop- poolse en Ineke Walraven gaven ook nog enkele nummers op gitaar en zang. Na afloop van de zang nummers bedankte mevrouw Jeras- Janse alle leden voor het gebodene en gaf zij de heer Hekhuis een en veloppe met inhoud voor het vele werk dat hij voor de vereniging ge daan heeft in het afgelopen seizoen. Na de pauze werd het toneelstuk „Dokter in het Paradijs" opgevoerd. SINT-LAURENS N.C.V.B. hield j aarvergadering De afdeling St. Laurens van de N.C. V.B. hield dezer dagen, onder voorzit terschap van mevrouw D. H. Baas, haar jaarvergadering. De secretares se, mevrouw Christiaanse-Boon, gaf haar jaarverslag in dichtvorm. Hoog tepunt van de avond was de verto ning van enkele films over het be zoek van het koninklijk paar en prin ses Beatrix aan de west. Een koortje en mevrouw Jansens- Balkenende zongen enkele liederen. op melk en vetgehalte. De hoogst geklasseerde geit was Nellie van de heer A. van Eenennaam uit Souburg met 1419 kg melk en een vetgehalte van 3.42% in 342 dagen. Bij de 5-ja rige gelten was de hoogst geklas seerde Marie van de heer K. Kleine- pier uit Zoutelande: melk 1531 kg en vet 5.13. Op 30 augustus werd een derde provinciale keuring te Goes ge houden. waarvoor 102 dieren werden aangevoerd. Er vielen 37 eerste, 33 tweede en 26 derde prijzen. Kampioe- werd Elly van Lewendijk, die te Den Bosch op 30 september reserve- kampioen werd. Eigenaar Is de heer Sanderse te Ni'euwdorp. Besloten werd om de contributie met 50 cent te verhogen tot f 2,50 per lid, omdat de finan ciën er niet rooskleurig voor staan. Men hoopt op subsidie van het rijk en de provincie. De ver eniging kan anders de bokhou- derij niet meer voldoende steu nen, met f 90 subsidie per bok. Tijdens de vergadering werd beslo ten, dat in die gemeenten, waar de aanvoer bij keuringen maar gering is, een stalkeuring gehouden zal worden. Na de afhandeling van de verschil lende huishoudelijke zaken hield de heer A. de Jong een inleiding over de geitenfokkerij in enkele Westeuropese landen. Burgemeester Van Dongen over reis naar Spitsbergen Voor leden „Inter Scaldis" Burgemeester J. M. A. C. van Don gen van Aardenburg heeft maandag avond zijn ervaringen op Spitsber gen verteld aan de leden van de per- noneelsvereniging „Inter Scaldis" te Vlissingen. Zoals bekend heeft de heer Van Dongen daar enkele jaren doorgebracht, van 1923-1928. Een paar jaar geleden bezocht hij Spits bergen opnieuw, nu met fotoappara tuur. Het gevolg daarvan was, dat de Inter Scaldis-leaen in 't Anker naast een boeiend betoog, ook een serie fraaie en vaak suggestieve dia's kreeg voorgeschoteld. „Spitsbergen is in geen enkel opzicht te vergelijken met Nederland", aldus de inleider. Zo is er geen bevolking, er zijn geen wegen, geen auto's en het is er drie maanden aan één stuk nacht in een jaar. „De hoogtepunten zijn dus niet Kerstmis en Pasen en dergelijke, maar de postbode en de dag-dat-de-zon-komt", zo zei de heer Van Dongen. Spreker, die er vijf jaar heeft „overwinterd" in gezelschap van een Duitser en een Noor met de naaste buren op 80 km afstand, verklaarde, dat naar zijn mening het grootste gevaar van dit leven schuilt in de eenzaamheid en de stilte. Dit is erger dan de koude of scheurbuik. Op Spitsbergen geldt het „claim recht". Ieder land kan er beslag leg gen op een stuk grond, zo bleek uit de woorden van de heer Van Dongen. In 1924 kwam het gebied aan Noor wegen. Na de pauze gaf spreker en kele indrukken weer van de expedi tie, die op zoek ging naar de ontdek kingsreiziger Nobile, van welke groep ook de heer Van Dongen deel uit maakte. De voorzitter van „Inter Scaldes", de heer L. Mathijssen, had de bijeenkomst met een kort wel komstwoord geopend. VLISSINGEN Partij van de Arbeid vergaderde In de Noorderkapel bij de Johannes- kerk kwam vrijdagavond de afdeling Vlissingen van de Partij van de Ar beid in vergadering bijeen. De heer M. J. van Poelje memoreerde de vie ring van het 15-jarig bestaan van het Gewest Zeeland. Het deed hem genoegen, dat ook de afdeling Vlis singen de leden iets kon aanbieden, in de vorm van de vertoning van films zowel in zwart-wit als in kleuren over de reizen en het le ven aan boord van de walvisvaar der „Willem Barendsz". De heer Veldkamp, employé bij het Nederlands Loodswezen te Vlissin gen, die acht reizen met deze walvis vaarder heeft gemaakt, nam zijn ge hoor, door middel van films, mee op zijn tochten. ,Het leven aan boord van het schip was zodanig verfilmd, dat men een goede indruk kreeg van het wel en wee van de -bemanning. Aan de hand van enkele voorwerpen lichtte de heer Veldkamp op deskundige en in teressante wijze de film toe. Voor de aanvang van de films had de vergadering enkele huishoudelijke zaken en ingekomen voorstellen en amendementen behandeld. Aankoop pand Oude Markt 29 De raad van Vlissingen krijgt onder meer een voorstel te behandelen om het pand van de heer P. Mesu, Oude Markt 29 te Vlissingen aan te kopen, ten behoeve van de uitvoering van het saneringsplan eerste fase. De koopsom bedraagt ƒ8000, onder toe kenning van een aantal vergoedin gen. t.w. 570 wegens beleggings- schade, 600 voor verhuiskosten, alsmede een vergoeding van 2895 wegens inkomensschade. Een en an der ten laste van de kapitaaldienst. De bedongen koopsom in getaxeerd door de Centrale Commissie voor Onteigeningsvergoedingen te Rotter dam. Verbetering woonwagenkamp B. en w. van Vlissingen schrijven de raad, dat het woonwagenkamp bii de Oostsouburgseweg noodzake lijk enige verbeteringen behoeft. Het terrein zou moeten worden geëgali seerd en een ingewalste puinlaag zou moeten worden aangebracht. Bo vendien zou het bestaande toilet met wasgelegenheid moeten worden ver vangen door twee toiletten met was gelegenheid. B. en w. stellen de raad voor in de eerstvolgende vergadering akkoord te gaan met het voorstel voor een en ander een krediet van 6000 gulden te verlenen. Geen aanbouw of herbouw in omgeving Lange Zelke De gemeenteraad van Vlissingen zal, gelet op artikel 35 van de Woning wet, de verordening vaststellen de omgeving van de Lange Zelke, Zee manserve en Kleine Kerkstraat ver boden gebied te verklaren voor aan bouw of herbouw van gebouwen, ge zien het feit dat dit gebied in de naaste toekomst voor de aanleg van straat en plein is bestemd. Zo spoe dig mogelijk na het van kracht wor den van deze verordening zullen stap pen worden gedaan tot aankoop of onteigening van de percelen op een door het college van b. en w. met rood gewaarmerkte kaart, voorzover deze nog geen eigendom van de ge meente Vlissingen zijn. Vervanging materieel reinigingsdienst Tengevolge van een zeer intensief en langdurig gebruik moet enig bij de gemeentelijke reinigingsdienst van Vlissingen in gebruik zijnd materieel nodig vervangen worden. Dit op zo kort mogelijke termijn, daar anders stagnaties kunnen optreden. Het be treft hier een stofvrij beladings systeem DAF roltrommel IH, een elektrische boormachine inclusief be nodigde boren en een stoomreinïger. Deze werktuigen stammen resp. uit 1956. 1942 en 1951. Het college van b. en w. zal voor vervanging van deze artikelen, die op de urgentie- lijst van kapitaalswerken in 1961 staan, aan de gemeenteraad verzoe ken haar een krediet te verlenen van f 13.000. Vernieuwing rioolinlaat aan Zeilmarkt De slechte staat waarin de riool- inlaat aan de Zeilmarkt te Vlissin- §en verkeert, is er de oorzaak van at het riool ter plaatse vervuilt, aangezien het niet mogelijk is dit te spoelen, aldus schrijven b. en w. de raad van Vlissingen. Zij wijzen er voorts op, dat de hinder van staple, die in de omgeving van de riool- inlaat wordt ondervonden, van een en ander het gevolg is. Een ingesteld onderzoek heeft aan getoond, dat het euvel slechts kan worden weggenomen door vernieu wing van de rioolschuif. De kosten van deze vernieuwing zullen ƒ16.000 bedragen. B. en w. stellen de raad dan ook voor in de eerstkomende vergadering een krediet van ƒ16.000 te verlenen, zulks ten laste van de begroting 1961. Uitbreiding laadkisten reinigingsdienst B. en w. van Vlissingen zullen de raad in zijn eerstvolgende vergade ring vragen een krediet van 7500 te willen verlenen voor de uitbreiding van het aantal laadkisten van de reinigingsdienst. Indertijd werd over gegaan tot de aanschaf van een kip auto met laadltraan en een 20-tal laadkisten. De uitbreiding van het aantal laadkisten houdt verband met de aanvragen van bepaalde bedrij ven. Bij de plantsoendienst te Vlis singen bestaat volgens b. en w. een ernstig gebrek aan schaft- en toiletgelegenheid voor het personeel. Tenéinde te bereiken dat deze dienst zo. doelmatig mogelijk werkt is het volgens b. en w. gewenst tot de aan schaf van twee schaftwagens over te faan. Hiermee zal een bedrag van 4400 zijn gemoeid. Gelijk spel voor hockeyers M.M.H.C. tegen Breda III M.M.H.C.-dames versloegen Den Bosch met 20 Met enkele invallers hebben de Mid delburgse dames van M.M.H.C. hun op een na laatste wedstrijd gespeeld. De wedstrijd begon voor Middelburg tamelijk goed en daar M.M.H.C. een goed elftal had, werd de ene aanval na de andere opgebouwd. Door slor dig spel kwam 't niet tot doelpunten. Na 'n plotselinge uitval van M.M.H.C. bracht midvoor Fieke Kruyder de stand, op een niet geheel zuivere ma nier op 10. Hierna speelden (tussen enkele regenbuien) beide partijen gelijk op, maar de stand bleef tot de rust 10 voor Middelburg. Na de rust was Den Bosch wat sterker maar toch zag rechtsbinnen Honorée Sand- berg kans om de stand op 20 voor M.M.H.C. te brengen. Voortdurend bleef Middelburg in de aanval. De midvoor van Middelburg zag even voor het eind nog kans de bal, hard en hoog, in het doel te schieten maar door een misverstand werd deze tref fer afgekeurd. Het was voor M.M.H.C. een welverdiende overwinning Uitgebreid boksprogramma van D.O.S. in Vlissingen Zaterdag houdt de Vlissingse boks vereniging D.O.S. in het Concert gebouw te Vlissingen een uitgebreid boksprogramma. Het programma hiervoor luidt: A. Nagtzaam, Hoo- genband, Den Haag, tegen A. Ver kade, Nicolaas, Den Haag; B. Wig- genraad, Watermans, Den Haag, te gen H. Leijendekker, Hoogenband, Den Haag; B. Bouhuizen, Nicolaas, Den Haag, tegen P. van de Geert, Van Sinderen, Vlaardingen; D. van Hoven, DOS, Vlissingen, tegen A. Hugens, Hoogenband, Den Haag; C. de Marco, DOS, Goes, tegen F. Klaas- sen, Nicolaas, Den Haag; C. van He se, DOS, Goes, tegen Silow, Hoogen band. Den Haag; N. Driessen, DOS, Vlissingen. tegen H. Janse, Hoogen band. Den Haag; J. Pameris, DOS, Vlissingen, tegen M. Pickers. Hoo genband, Den Haag; J. de Meij, DOS, Vlissingen, tegen G. van Dossèl, Hoo genband, Den Haag; KI. van Belzen, DOS, Vlissingen, tegen Van Agt- maal; L. Koolmees, Nicolaas, Den Haag, tegen J. van Hassel, Roosen daal. DOMBURG Gymnastiekvereniging gaf uitvoering De gymnastiekvereniging „Dom burg" gaf haar eerste uitvoering in zaal „Tramzicht". De voorzitter bracht in zijn openingswoord dank aan de leider, de heer P. v. d. Vel de en aan het gemeentebestuur voor het feit, dat zij een lokaal van de openbare lagere school als oefen zaal beschikbaar gesteld had. Hij deed een beroep op de jongeren in de gemeente om zich bij de verenL ging aan te sluiten. Het programma. bestaande uit brug-, paard-, Zweedse bank- en vrije oefeningen, werd vlot en goed uitgevoerd. Er bleek flink geoefend te zijn. Na afloop van het programma volg de een gezellig bal. Op 24 maart a s. zal deze uitvoering herhaald wor den. 1744. Via reusachtige tele visieschermen, die overal in openbare gelegenheden, winkels, café's en zelfs ge woon in de straten waren opgesteld, was de wereld getuige van het historische gebeuren. Men zag hoe het ene ruimteschip na het an dere van de basis opsteeg, om zich hoog daar boven bij de indrukwekkende for matie aan te sluiten. Spe ciaal gecharterde vliegtui gen, waarin zich vertegen woordigers van allerlei lan den bevonden, cirkelden op veilige afstand rond de gro te startplaats. Zo kreeg men een uitstekend beeld van de gigantische onderneming. „Het was een uitgelezen dag met helder zicht en hier en daar een hoge bewolking, waartegen men duidelijk de bewegingen van de ruimte- vloot kon volgen. „Verloopt alles vlot, San- De Middelburgse heren-hockeyers hebben tegen Breda III feitelijk steeds over de beste papieren be schikt om beide punten thuis te hou den, maar tenslotte moesten ze toch met een 22 gelijk spel genoegen nemen. dra?" vroeg piloot Storm over zijn schouder. „Ja hoor, geheel volgens plan", antwoordde zijn verloofde. „Ik zie juist hoe freighter nummer 8 zich gereed maakt voor de start. Over enkele minuten is onze familie com pleet. Het is een fantastisch gezicht! Zal ik 't even van je overnemen? Dan kun jij ook eens kijken!" „Neen merci!" lachte Arend. „Je weet toch hoe ik over vrouwen-aan-het- stuur denk!" na ongeveer 10 minuten spe len loste midvoor W. Sandberg uit een moeilijke positie een hard schot, dat door enige andere voorhoede spelers nog van richting werd ver anderd en tenslote doel trof (10). Breda diende hierop snel van repliek en binnen één minuut bracht de Bra bantse rechtsbinnen met een onnoe melijk hard en hoog schot de partij en reeds op gelijke voet (11). Hier na ontwikkelde zich een gelijk op gaande strijd, waarin de Zeeuwen voor het doel iets gevaarlijker waren dan de gasten, zonder echter tot doelpunten te kunnen komen. De tweede helft liet een over alle li nies iets sterker Middelburg zien en na ongeveer een kwartier spelen bracht W. Sandberg, na een mooi schot uit een lange corner, Middel burg op 21. Breda bleef het antwoord echter niet schuldig en ongeveer 10 minuten la ter resulteerde één van hun uitval len in een voor de Zeeuwen vrij on gelukkig doelpunt. Middelburg kwam hierop sterk in de aanval en toen W. Sandberg bij een goede kans van de bal werd gedrongen kende de scheids rechter Huysse terecht een straf- bully toe, die strafbully-specialist W. Sandberg echter voor de eerste maal in dit seizoen miste. Wel konden hierna nog enige strafcorners wor den geforceerd, maar geen van alle leverden deze het door de Zeeuwen gewenste resultaat op. Zodoende ein digde deze strijd met een 22 ge lijk spel, waarmede de Brabanders wellicht iets meer kregen dan zij verdienden. Tenslotte valt nog te vermelden dat W. Sandberg en H. van Manen een uitstekende wed strijd speelden en dat de invallers W. Kunst en H. de Haas zich goed bij de rest van het team wisten aan te passen. Onderlinge schaakcompetitie De onderlinge schaakcompetitie van de Vlissingse schaakvereniging werd met de volgende partijen vervolgd: J. BlomA. Mabelus 0-1; J. v. d. HageJ. A. Zachariasse 1-0; A. Steketee—P. Benski P. L. An- theunisseJ. den Engelsman 1-0; M. HasselaarF. M. J. van Eekhout 1-0: A. de RidderM. de Bruijne J. CapponJ. Lagendijk 0-1; A. BoerJ. Jansen %-!*>; P. A. C. BikkerA. Willemse 1-0; J. G. Olij- veJ. Hoogstrate Vz-Vz', C. J. Mom maasP. Vijn afgebr.; C. Cappon J. A. Smits 1-0; H. Reijnhout-J. de Exter 0-1; J. M. MarcusseT. M. rle Lool'f 0-1; J. C. KoetsenruijterW. A. L Pietersz Vz-Vz', J. v. Dullemen D. Antheunisse 0-1; P. Lemson Wise 1-0; H. SmitroetersH. Kwant 0-1; M. C. BraamP. Langedijk af gebr. Wolphaartsdijk-Veere 3-1 De thuiswedstrijd tegen Veere I leverde voor Wolphaartsdijk een verdiende 3-1 overwinning op. Voor rust was Wolphaartsdijk veel ster ker. Reeds na 30 minuten opende 'rechtsbinnen Korff de score met een ver schot. Scheidsrechter Nuis keurde dit doelpunt echter af we gens buitenspel. Ondanks deze te genslag ging Wolphaartsdijk door en na 20 minuten maakte rechts buiten Huisson gebruik van een aarzeling in de Veere-verdediging om in te schieten (1-0). Kort daar na was linksbuiten Steenbakker de Veere-keeper net iets te vlug af en dit betekende 20. Veere kon slechts sporadisch tegenaanvallen ondernemen, die echter geen resul taat hadden. Nadat Huissoon nog een hard schot door de lat zag ge keerd, bracht rechtsbinnen Korff nog voor rust de stand op 30, toen zijn voorzet door een Veere-speler van richting veranderd en onbe reikbaar voor de keeper werd. Na rust ging de strijd meer gelijk op, doordat Wolphaartsdijk het wel ge loofde. Veere probèerde wel hiervan gebruik te maken, maar voorlopig lukte dit niet. Twintig minuten voor het einde wist de Veere.rechtsbui- ten door te breken en met een mooi schot de eer te 'redden (31). Veere kwam toen nog wel opzetten, maar dit had geen resultaat meer, zodat met ongewijzigde stand het einde kwam. 7> e verdwenen door KEK CORBETT „Integendeel, hij kon geen dommer streek uithalen dan nu in een Rug- giero te stappen. Ik heb er namelijk voor gezorgd dat ze op een Ruggiero zullen letten. In elk geval komt hij niet ver. Misschien zit hij al achter slot en grendel voor wij weer aan wal zijn Zonder enig geruis gleed hun bootje naar het in duisternis gehulde woon schip Payne sloeg de riemen uiterst voorzichtig in het water en stuurde het vaartuigje tot heel dicht bij Plotseling zag hij een neerhangende touwladder. Hij stopte en hield zich aan de ladder vast, terwijl zijn riem onder het water tegen de planken schuurde. „Riemen inhalen", commandeerde hij zachtjes. Juffrouw Welïsh legde ze in het bootje en hij maakte de ketting aan de touwladder vast. Ze luisterden een ogenblik, maar alles bleef stil. „Mooi", zei Payne. „Nu neemt u een van de roeispanen in de hand en let goed op". „En u?" vroeg het meisje. „Ik ga eens aan boord kijken". Handig en zonder enig geluid te ma ken klom hij naar boven Toen hij het dek had bereikt ging hij even languit liggen met het oor tegen de planken. De lucht van rottend hout drong in zijn neus maar hij hoorde niets dan het rinkelen van de boot- ketting tegen de scheepswand en het schuren van de ankertxos. Voor hij zijn onderzoek verder uit strekte, keek hij nog eens acht'rom en zag juffrouw Welish rustig in de boot zitten, met de roeispaan om hoog. Ze zou wel roepen als er on raad dreigde Hij sloop naar het achterschip, waar zich de kap der kajuit bevond. Een deur gaf toegang tot de trap, die hij met enkele sprongen afdaalde, zodat de planken ervan dreunden en hout- stof op hem neerviel. Toen bleef hij even staan luisteren. Stilte. Hij hoorde alleen het gekab- bel van de golven en weer dat rinke len van de ketting En toch was daar iemand. Vlakbij in de kajuit Plotseling wat geritsel en geknars, dan het aanstrijken van een lucifer, het opflikkeren van een vlammetje. Een kaars brandde, grillige schadu wen op de muren werpend Payne zag een vuile tafel, gebarsten boekenplanken, smerig vaatwerk, lompen, spijkers en haken, blikken bussen en andere rommel. De hand, die de kaars had aangesto ken, verdween uit de lichtkring. Pay ne spande zijn ogen zoveel mogelijk in en zag nu een kooi waarin vodden als beddegoed dienst deden. Op die vodden lag een oude, grijze man hem aan te staren. „Wie heeft je daareven een bezoek gebracht?" vroeg Payne. Geen antwoord. „Ik wil weten, wat die kerel hier uitvoerde!" De man in de kooi, die noch wim pers, noch wenkbrauwen, noch tan den bezat zijn geopende mond leek een kringvormige schaduw in het rimpelige gezicht rekte de hals. Het leek wel, of hij wilde spre ken, maar hij bracht het niet verder dan wat gestamelde klanken. Pay ne begreep al gauw, dat de man stom was „Versta je me?" vroeg Payne. De oude man knikte. „Is hier een man geweest?" Weer een hoofdknik. „Wie was dat? Hoe heette hij? Wat moest hij hier doen?" De oude man stamelde iets, dat van alles of niets kon betekenen. „Heeft hij hier iets verborgen?" vroeg Payne. Nu schudde de stumper heftig zijn hoofd, maar zodra Payne dichterbij kwam hield hij daarmee op. „Nu, én?" vroeg Payne dreigend. „111 ob...", stamelde de grijsaard. „Ill ob... Ill ob...". „111 ob...'? Wat betekent dat? Kun je schrijven? Kun je opschrijven wat je bedoelt?" Wéér hoofdschudden. „Ill ob... was hij hier?" Hoofdknik. „Ill ob... is dat een man?" De oude man produceerde een reeks onheilspellende geluiden, die echter geen verwensing of iets dergelijks betekenden, maar gelach. Hij strek te de hand voor zich uit als iemand, die de grootte van een hond wil aan duiden. ..Ill ob. 111 ob..." „Wel alle...", bromde Puyne. Hij nam de fles met de brandende kaars van de tafel en verlichtte beurtelings de hoeken van de kajuit. Achter die kajuit begon evenwel het eigenlijke scheepsruim. Payne liet de oude nan in het don ker en ging tastend verder. Het ruim bleek met allerlei rommel, vaatwerk en lompen gevuld. Op een ijzeren stang hingen wat oude, ver sleten kledingstukken. Hij struikel de over een kist, bukte zich en tilde het deksel op. Het scharnier knarste, maar binnenin niets dan oude vod- denboel, totaal waardeloos. Jawel, maar daar stond toch iemand. „Heriep Payne. Geen antwoord. Hij hief de kaars omhoog. „Hallo De gestalte bewoog zich niet. Payne liet het licht boven zijn hoofd cirkelen en flikkeren, om te zien of hij zich ook vergiste. Neen, geen twijfel mogelijk. Daar stond een mens, recht overeind, maar bewegingloos met zijwaarts uitgestrekte armen. „Wat voer je daar uit?" vroeg Pay ne en zijn stem weerkaatste nol te gen de wanden van het ruim. Weer geen antwoord. Met moeite baande Payne zich een weg door de steeds dichter opeenge hoopte rommelzo. Eindelijk bereikte hij de onbeweeg lijke gestalte, 't Bleek een levens grote reclamepop, uit lompen en ijzerdraad vervaardigd. Payne werd er bijna duizelig van. De eigenaar van dit woonschip, die zonderlinge oude man, was blijkbaar een soort verzamelmaniak, die waar schijnlijk nu en dan door Stakepool zwierf en dan alles meenam wat de mensen daar niet meer konden ge bruiken Spookachtige schaduwen tekenden zich af op de wanden van deze drij vende vuilnisbelt. Payne doorzocht alle hoeken, maar vond niets van enig belang. Daareen hoop oude schoenen. De detective keek ze haastig na, maar maakte daarbij een verkeerde beweging, zodat de kaars werd uit gedoofd. Terwijl hij vruchteloos poogde zijn nat geworden aansteker te doen ontvlammen, drong in de verte het gestamel van de oude man tot hem door. „Ill ob111.... Ill ob". Opeens bedacht hij, dat de man lu cifers bezat. Tastend ging hij uit de rommelkamer naar ae kajuit te rug. „Steek de kaars aan!" commandeer de hij. Weldra flikkerde het zwakke licht weer op en bescheen de gespannen blikken van de zonderlinge grijs aard. „Ik wil weten, wie de bezoeker was" zei Payne, „en wat hij hier had le maken!" De man trok de schouders op en schudde het hoofd. ..IllIllitttle....!" Nu meende Payne iets Le begrijpen. „Moet dat soms „little" betekenen?" De oude man knikteittleIll bo.„. bobo.„". „Little Bob soms?" De oude man knikte als een beze tene. „Wat is er met „little Bob"?" drong Paync aan. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 18