Bretagne: land van poëzie aan het eind van een werelddeel Lag gebied Atlantis in de Egeïsche Zee? ADMINISTRATIEVE WANORDE BIJ GEMEENTE DANTUMADEEL WOENSDAG 22 MAART 1961 PROVIN ClALli /j tü U W 8 E COURANT 13 i Aiivertentte.j GEHEEL EIGEN KARAKTER Land van Tristan en Isolde In de dertiende eeuw schreef een Franse dichteres: „Kreta; ne is poëzie". De reiziger, die vandaag de dag door het land trekt, kan met eigen ogen zien, dat die zinsnede nog steeds waarheid bevat. Als men op de hoge rotsvesting staat, met de rusteloze branding beneden zich, of het nu is bij Kaap Fré- hal of bij Kaap Graz, men voelt als het ware datgene, wat wij Europa noemen. Er heerst een bijna plechtige stilte: men heeft het einde van een wereld deel bereikt. Deze randzone van dit werelddeel heeft door de eeuwen heen haar eigen karakter bewaard. Dit ka rakter vertoont een grote overeen komst met dat van Calabrië, Apu- lië, de zuid- en westkust van Spanje. Het kan in Bretagne nog gebeuren, dat oudere mensen het lioofd schudden, als men ze in het Frans aanspreekt. Zij spreken al leen het Bretons. De ..volksmond namen" van de meeste plaatsen ten westen van St.-Malo zijn ook bijna niet uit te spreken. Zij zijn van Keltische oorsprong Het is het land van Tristan en Isolde. Vakantieoord Bretagne is voor de Fransen een ge. liefd vakantieoord, vooral voor na tuurvrienden en kinderrijke gezin nen. De kust is dan ook een waar bad- en zeilparadijs. Men zal er de prentbriefkaartenschoonheid van het zuiden tevergeefs zoeken. De rot. sen rijzen er steil uit zee op en de luchten veranderen er snel. Er heerst een klimaat van tegenstellingen. Niet alleen de zomer, maar ook de herfst en het voorjaar lenen zich uitstekend voor een vakantie in Bretagne. De kust is er niet alleen maar eenzaamheid; wie dat wil, kan er ook terecht in' modebad plaatsen: Dinard, Beuden of La j Baule. Het strand wordt er schoongehouden. er zijn zwemba den, die niet afhankelijk zijn van het tij en er zijn golflinks en ten nisbanen. Steenland Verrassend is steeds de overeen komst met de structuur van dc Scan dinavische kust. Het binnenland van Bretagne heeft sterke overeenkom sten niet het achterland van Lii- becker Bocht en ook tussen Nornian- dië en het Belgische landschap kan men vele punten van overeenkomst vinden. Overal, ook in Bretagne heg gen, die het land afsluiten en die men in Noord-Duitsland knicks noemt. Zij vormen een bescherming tegen erosie en zandverstuivingen. Soms ziet men in plaats'van een ve getatie een stenen wal als afschei ding. Het is een steenland, Bretagne. De megalieten, de bijna manshoge stenen in het land, geven de afschei ding van de percelen aan. Bij Caraac staan ze in een rij van meer dan twee kilometer lengte, in een bijna mythisch tijdperk opgericht. Een ander karakteristiek beeld van het land zijn de diepe insnijdingen van de rivieren tussen St.-Malo en Dinard. Bij vloed dringt het water dan ook ver het land in. En nog diep in het land is de invloed van het ge tij merkbaar aan klimaat en plan- te'ngroei. Meeuwen vliegen over de bossen, die langs het water staan Hel geheel herinnert sterk aan dc Noorse fjor den. Het water wordt hier en daar overspannen door grote stalen boog bruggen. Vaak echter is de reiziger aangewezen op veren en moet hij wachten om overgezet te worden./ De Bretoenen (het ietwat vreem de Nederlandse meervoud van een Breton) hebben verweerde gezich ten met diep-liggende blauwe ogen, net als alle Noordeuropese kustbewoners. Zij leven in hoofd zaak van wat de zee hun oplevert. Schilders In Bretagne is ook lieflijkheid en zachtmoedigheid te zien. De voortui nen van de boerderijen worden vaak opgevrolijkt met kleurige bloemen. De boerderijen zelf zijn echter grijs en somber. Een constante wind schijnt een klimaat uit veel zuidelij. ker streken over te brengen. Bretagne heeft reeds vele schilders aangetrokken: de scholen van Con- carneau en Pont Aven werden be roemd. De schilders van die scholen schilderden de blauwe netten van de vissers en de roestkleurige zeilen of het licht, dat op de. botendekken valt, in Douarnenez, do haven van de sar dienvissers. Staalkleurig als bommen glanzen de visselijven in het morgenlicht. In zaknetten worden mosselen gevan. gen en in korven worden er de zee- spinnen verzameld. In -Lorient heeft de visvangst aanleiding gegeven tot de vestiging van industrie. In grote overdekte ruimten sorteren vrouwen er de vis. Zij doen dat op dezelfde onverstoorbare wijze als de vrouwen in IJmuiden of Scheveningen. Beelden Nog ouder dau de schilderkunst is Bretagne de beeldhouwkunst. Die varieert van slanke kruisen tot le vensgrote voorstellingen uit de lij densgeschiedenis, die soms zijn sa mengesteld uit wel 200 afzonderlijke beelden. Zij staan voor kerken of zo maar in de vrije natuur. In de honderden jaren zijn de heili- ïn verweerd en met mos bedekt. !en staat ervan versteld, dat met dergelijke primitieve hulpmiddelen als in die tijd een zo grote perfectie van uitdrukking kon worden bereikt. Ook de kerken, zoals de kathedra len van Quimper, St.-Brieuc en Tre- guier zijn met slanke versieringen en fijne torens van een sierlijkheid. Zoon van Clark Gable Mevrouw Kay Gable, de weduwe van de acteur Clark Gable, heeft maan dag het levèn geschonken aan een zoon van acht pond. Het kind kwam ter wereld in een ziekenhuis in Hol lywood, waar op 16 november zijn vader aan een hartaanval was over leden. Mevrouw Gable heeft al een zoon van elf jaar en 'n dochter van negen jaar uit een vorig huwelijk. Op de grens van Bretagne ligt de Gabriëlstoreneen uitloper van het fortencomplex Mont Saint Michél. die mén in dit land nauwelijks zou verwachten. Het christendom deed pas laat zijn intrede in Bretagne, maar de vroomheid van de Bretoenen is tot op heden spreekwoordelijk geble ven. In de vijfde eeuw kwam het ehris. tendom in dit land met het uit het zuiden binnentrekkeh van volken, wier monniken het land kersten den en de Druïden-cultuur sam smolten met het christendom tot een hogere eenheid. Slaap De lange slaap in vaderlijke rust van Bretagne is in de tweede wereldoor log wreed verstoord. Toen is een vol komen nieuwe tijd ingetreden. De mannen hadden meer van de wereld gezien en ook het toerisme liet de streek niet onaangetast. Reeds gaan de grote toeristenorganisaties zich voor het land interesseren. Voor de automobilist echter die op snelheid is ingesteld, is het land een bezoe king. In Normandië zijn nog wel grote autowegen. Daar zijn de kerk torens van de dorpen verbonden door een lijnrechte weg, maar ten westen van St.-Malo, de oude piratenstad een van de mooiste havenplaatsen van Frankrijk volgt de weg de bochtige kust en ook de wegen door het binnenland zijn zelden snelwe gen. Daarvoor is hel land ook te mooi. Tussen bossen, heide en kud den dromen middeleeuwse kaste len, zoals men die tegenwoordig al leen nog maar in films ziet, meestal omsloten door diepe grachten of oer oude parken. Chateaubriand noemde de Bretoe nen tegelijk trots en open, hun fantasie levendig en melancholiek en hun karakter eigenwijs. Het gevoel van achterstelling, dat veel al in kustprovincies opgang doet, is verdwenen. De Bretoenen zijn zelfbewust; en maken op grote schaal gebruik van de aantrek kingskracht van hun land op de andere Fransen. Men kan de gast vrijheid, de kwaliteit van do keu ken en de vriendelijkheid van de herbergen roemen.,Want Bretagne is geen land van luxe hotels. Het is een land van stilte zonder tijd, zelfs aan de altijd veranderende kust. De dagen zijn er lang, de avonden plechtig. Als de wereld tussen de Rijn en de Oeral al in de nacht is verdwenen, schijnt de zon nog in Bretagne. Parijse „studiecommissie" voor openbare toiletten De Parijse gemeenteraad heeft §f s een speciale studiecommissie benoemd, die een methode n §i moet zoeken om de openbare zz 1= toiletten, die een karakteris- tiek aspect vormen van het m ze Parijse straatbeeld, tot onder- H grondse instituten te maken, zz j= De Fransman, die was ge- zz ff dwongen gehoor te geven aan f| de dwingende noden van de s natuur, kon van achter de be- zz zz schermende metalen krul met |z M nonchalante sereniteit de voor- zz bijgangers gadeslaan. zz „De Parijzenaar versierde dit M reddende instituut met de zz zz naam „Vespasienes", naar de e! ..krullerige" keizer. z| Illllllllll'llllllllllllllllllllll üllllllllllllllllllllllllllllllll Bayer wil fabriek in Antwerpen bouwen De chemische fabrieken Bayer zijn voornemens in het havengebied van Antwerpen een fabriek te bouwen. Met de Belgische havenbeambten wordt onderhandeld over verwerving van een geschikt terrein van 150 ha. Men wil in Antwerpen de vijfde fa briek van het concern bouwen. Ant werpen is gekozen wegens haar gun stige positie in het wereldschecp- vaartverkeer. Voorts -wilde het concern in het ge bied van Rijn- en Scheldemonding een nieuw steunpunt hebben in ver band met het ontstaan van een Euro pese markt. Documenten van Bar Kochba in grot gevonden In een grot bij de Dode Zee heeft e£n Israëlische amateur-archeoloog ten minste zeventig, ongeveer 1.800 jaar oude papyrusrollen gevonden. De „ontdekking werd gedaan niet ver van de plaats waar vorig jaar de „archieven" van Bar Kochba zijn gevonden. Bar Kochba leidde in de tweede eeuw de joodse opstand tegen de Romeinen. Onder auspiciën van de Israëlische regering is een grote archeologische expeditie naar het bergland bij de Dode Zee georganiseerd. De leider van deze expeditie, waaraan archeo logen, amateur-archeologen en afde lingen van 1. t leger deelnamen, is prof. Yig Ael Yadin. In een andere grot zijn skeletten en een oude munt gevonden. ff Op,. 4 juni begint het negende Stocky holmse muziekfestival dat tot 14 juni duurt en tijdens hetwelk het filharmo nisch orkest van Leningrad twee gast- concerten zal geven. Dordtse h.t.s. gedenkt vijftigjarig bestaan lands oudste middelbare (thans hoge re) technische scholen het feit her denken, dat in 1911 haar eerste lessen werden gegeven. Alle 7000 oud-leer lingen, zullen met hun dames worden uitgenodigd aan de feestelijkheden deel te nemen. Een jubileumcomité onder voorzitter schap van jhr. mr. A. Stoop bereidt de herdenking voor, met medewerking van de bond van leerlingen. Er wordt een gedenkboek samengesteld, dat de geschiedenis van de school zal verha len. In 1911 begon de school met 24 leerlingen en 3 afdelingen (werktuig bouwkunde, suikerindustrie en scheepsbouwkunde). Thans telt zij 715 leerlingen en 7 afdelingen. 0 In de Cubaanse provincie Oriënte zijn 12 leraren en scholieren van middelbare scholen verwijderd, omdat zij zich schul dig zouden hebben gemaakt aan „con trarevolutionaire activiteit". Na 32-jarige verloving eindelijk getrouwd Spoorman Phil Edwards en zijn meisje Gertrude Horn zijn H zaterdag in Gosport, Engeland, jjz getrouwd. Eindelijk mag men n wel zeggen, want zij waren al 32 jaar verloofd. Dc 61-jarige Edwards zei dat zij hun huwelijk zo lang had- s den uitgesteld, omdat zijn thans overleden moeder van mening was dat één vrouw in M huis meer dan genoeg was. En p aangezien Edwards gpen an- dere woning kon krijgen, deed hij zoals zij wenste en was ff zijn verloofde vol begrip ge- p weest. De 76-jarige bruid zei: „Wat p p een heerlijke dag ik raak p helemaal opgewonden bij de p gedachte dat ik nu huisvrouw ben". llllllllllllllllllllllllllllllllillil llllllllllllll Dr. Y. Feenstra hoogleraar te Elisabethville De generale zendingsdeputaten van de Gereformeerde Kerken hébben dr. Y. Feenstra, predikant van de Gere formeerde Kerk van Rottcrdam- Charlois benoemd lot hoogleraar aan de theologische faculteit in Elisa bethville in Kongo. Dr. Feenstra heeft deze benoeming aanvaard. Het is de bedoeling, dat dr. Feenstra ter beschikking wordt gesteld van de Evangelisch-Presbyteriaanse Kerk van Roeanda, die participeert in de theologische faculteit in Elisa bethville. Dr. Feenstra zal het vak dogmatiek doceren. Dr. Feenstra. die, wat zijn kerkelij ke positie betreft, voorlopig aan de kerk van Rotterdam.Charlois zal verbonden blijven, hoopt in het na jaar naar Roeanda te vertrekken, waar hij eerst kennis zal hebben te nemen van het leven en de proble men van de kerk in Roeanda. ONTSLAG GEMEENTESECRETARIS Ambtenaar in hoger beroep na veroordeling (Van onze correspondént) In verband met het feit, dat er wan orde heerst in de financiële admini stratie van de dienst voor sociale za ken en van de gemeentelijke werk plaats voor minder-valïden in de Friese gemeente Danturaadeel z.ou de kans bestaan, dat het gemeente- genheid gebracht, mede doordat het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid teruggave van de ten onrechte uitgegeven gelden zou eisen, in totaal een bedrag van rond 715.000,—. De deskundigen van de Vereniging van Nederlandse genieenten zijn mo menteel bezig met een diepgaand on derzoek, dat evenwel nog niet is af gesloten en zowel de minister van binnenlandse zaken als de secretaris- bestuur van Dantuniadeel iiaar huis generaal van sociale zaken wordt zal worden gestuurd en dat voor regelmatig door de gedeputeerden deze gemeente een regeringscommis- j van Friesland, die bij het onderzoek sie zal worden benoemd. Het rijk zou een bedrag van ruim zeven ton van de gemeente terugeisen. Er zou den namelijk bedragen zijn uitgege ven, waarvoor geen dekking bestaat. Zoals bekend, is onlangs een amb tenaar van sociale zaken van Dantu niadeel tot een vrijheidsstraf van 9 maanden veroordeeld, omdat hij een bedrag van rond f 465.000 zou hebben uitgegeven als voorschot aan voor steun in aanmerking komende inwo ners van Dantuniadeel.. De ambte naar is van dat vonnis in hoger be roep gegaan en deze zaak zal bin nenkort dienen voor het Leeuwar der gerechtshof. Zijn manipulaties en de wanorde hij de administratie heben de gemeente in grote verle- PROFESSOR VRAAGT - MÉT PLATO: Archeologen beginnen onderzoek grondig i De archeologen, die in Grieken land hun operatieterrein heb ben, leggen de laatste tijd bijzondere belangstelling aan de dag voor de kustgebieden rondom de Egeïsche Zee. Dit is het gevolg van het nieuwe programma, dat de Griekse dienst voor oudheid kunde heeft ontworpen. Men wil een grondig onderzoek. Dat heeft zijn redenen. Want in die omgeving ligt, in de eerste plaats, de Baai van Sala- mis. De geschiedenisboeken leren, dat daar in 480 vóór Christus een beroemde zeeslag geleverd is tussen Atheners en Perzen. Aan de westkust van Griekenland lig gen objecten, zoals de havenstad Phylos en de kuststreek bij Pyr- gos met Pnethcia, een stad- onder-de-zeespiegel Er is echter meer: De „operatic Egeïsche Zee" werd vooral gesti muleerd, toen kortgeleden bleek, dat de theorie van professor Ga- lauopoulus hoogleraar in de seismologie aan de universiteit van Athene als zou het eeuwen geleden overstroomde gebied At lantis in die zee hebben gelegen, houdbaar was. Vorige schrijvers situeerden het ver loren gebied op de bodem van de Atlantische oceaan of beneden de Sahara. Professor Galanopoulus baseert zijn redenering echter op de detailleerde beschrijving van lantis, die Plato gaf in zijn „Cri- to". Hij trok zijn conclusies ver der uit de peilingen, die de Britse Admiraliteit een halve eeuw ge leden deed in de buurt van het Egeïsche eiland Santorin. Volgens de hoogleraar was Atlantis een staat, die werd gevormd door tien eilanden waaronder ook Kreta. Zo dacht Plato er ook over. De hoofdstad van Atlantis lag op een grote heuvel, die door middel van grachten en een kanaal met de zee in verbinding stond. Zo verklaarde Plato in zijn beschrij ving. Hij baseerde die op inlich tingen van Egyptische priesters, zeven eeuwen voor Christus. Een deel van de heuvel is nog te zien boven de zeespiegel, in de vorm van een eilandje tussen Santorin en Theresie. Dat pleit dus vóór Plato's theorie. Brons De Griekse professor verklaart, dat de peilingen tussen die twee eilan den deze stelling staven, omdat de maten kloppen met de afstan den, die Plato noemde. Deze wijs geer meende, dat de inwoners van Atlantis het gebruik van brons kenden. Dit zou de staat in het Bronzen Tijd. pel'lc plaatsen: 2X00-1200 vóór Christus. Het is bekend, dat een enorme ca tastrofe in dit Egeïsche gebied ge beurde, omstreeks 1500 voor Christus. „Dat is de aarbeving, die Atlantis verwoestte en in zee deed verdwijnen", zo zegt profes sor Galanopoulus. De aanstaande onderzoekingen kun nen het misschien bewijzen. uiteraard ten nauwste zijn betrok ken. op de hoogte gehóuden. Er staat, zo vernamen wij, nog niet vast, voor welk bedrag de gemeente debet staat. Intussen heeft de raad in de nacht van vrijdag op zaterdag met zijn volledige instemming eervol ontslag verleend aan de gemeentesecretaris van Dantu niadeel, de lieer D. J. Autsema. Het ontslag houdt verband met de verantwoordelijkheid van de gemeentesecretaris ten aanzien van wat er bij de dienst van so ciale zaken en de beschuttende werkplaats is gebeurd. Geen maatregelen prijzen consumptie-aardappelen Verscheidene factoren, zoals dc goe de oogst, de betrekkelijk geringe ex portmogelijkheden. de geringere vraag in het binnenland door de min der goede houdbaarheid en het zach te voorjaarsweer zijn de voornaam ste oorzaken geweest van het feit, dat de prijzen van consumptieaard appelen, met name voor wat de ex portrassen betreft, sterk zijn ge daald. Dit zegt de minister van land bouw en visserij in antwoord op vra gen van de Tweede-Kamerleden De Ruiter (c.h.u.) en Mellema (c.h.u.). Voor een paniekstemming blijkt geen aanleiding. Consumptieaardap pelen behoren tot dc produkten, waarvoor geen overheidsgaranties van kracht zijn. Voor deze produk ten is de prijsvorming geheel vrij. Aangezien de huidige marktsituatie is toe te schrijven aan factoren, die tot de normale oogst- en afzetrisi- co van de teler behoren, zijn van overheidszijde voor dit produkt geen maatregelen te verwachten. Naar de mening van de Minister ligt hier een taak voor het bedrijfsleven zelf. De minister heeft met voldoe ning kennis genomen van maatrege len. die door het produktschap voor aardappelen ter ondersteuning van dc markt zijn getroffen. Het is hem verder bekend dat ook hot Landbouw schap zich beraadt op de vraag op welke wijze, indien nodig, verdere steun aan de aardappelmarkt kan worden verleend. zenuwkalmerend. nief verdovend, maar genezend! Hét plantaardig middel waaraan men niet verslaafd raakt. VINOBASIS N.V. - AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13