Schwartz maakt tactische fout door Wilkes niet op te stellen Laatste kluizenaar nu holbewoner-af West-Samoa voorbeeld voor Nieuw-Guinea DINSDAG 21 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 NEDERLAND-BELGIE ALS LICHTWEDSTRIJD België na gelijk spel in Parijs weer een gevreesd tegenstander „TEGEN FRANKRIJK behoeven we niet aan te treden met een minder waardigheidscomplex, maar wat zal ons in Rotterdam weer boven het hoofd hangenDeze verzuchting werd enkele weken geleden geslaakt door een Belgische voetbaldeskundige voor de Vlaamse ra dio. Inderdaad waren de Belgen niet in het minst beschroomd tegen de Franse voetballers: nog wel in het Pare des Princes te Parijs'bevochten de Rode Duivels woensdagavond j.l. een 1-1-gelijk spel. Zelfs kan ge zegd worden, dat België, vooral na de rust veel beter was dan de Fransen. Zo zeer werden de Franse spelers in de verdediging gedron gen, dat het Franse publiek in koor zong: „Stuur de junioren"Bo vendien hadden de Belgen eerder reeds een knappe prestatie gele verd door in de uitwedstrijd tegen Duitsland mei slechts 10 te verlie zen. Door dit alles wordt de Belgische angst voor Rotterdam, waar de teams van Nederland en België woensdagavond aantreden, enigszins merkwaardig.... Tegen Frankrijk vooral demon streerde België immers een goede techniek, opvallend vloeiend samen spel en een uitstekende lichamelijke conditie. Onder deze omstandigheden zijn de Nederlanders dan ook beslist niet bij voorbaat de winnaars. Niettemin Is er een verklaring voor die Belgische angst: vooral bij onze zniderbure» is nog vers in het geheugen gegrift de grote overwinning (91), die Nederland in oktober 1959 in Rotterdam be haalde. In België sprak men toen van de „Feye-moord" Een half jaar later (in april 1960) nam België weliswaar in Deurne reeds revanche door Nedeiiand met 21 te verslaan, maar weer een half jaar later (in oktober 1960) verloren de Belgen op eigen bodem met 41. Betreurenswaardig Helemaal ongegrond is dat „minder waardigheidscomplex", waarmee de Belgen naar Rotterdam komen dus niet. In dit verband is het echter op zijn zachtst gezegd betreurenswaar dig, dat de Nederlandse bondscoach Elek Schwartz in de oranje-aanvals- linie Faas Wilkes niet heeft opge steld. Daarmee Is de Nederlandse bonds coach al voor de wedstrijd begonnen met een koe van een tactische fout. Faas Wilkes opstellen betekent na melijk België reeds bij voorbaat een morele klap toebrengen Want de angst voor het Nederlandse elftal is vooral terug te brengen tot de angst voor Faas Wilkes. „Wij weten heel goed", schreef bijvoor beeld een Belgische voetbalverslag gever, „dat het voornamelijk Willtes is geweest, die ons deze zware ne derlagen heeft toegebracht". En in een ander Belgische blad werd Wil kes beschreven als een „voetballer van een andere planeet, waar een superieur ras woont". Een Belgische voetbalmedewerker aan een Nederlands blad schreef vorige week nog: Elek Schwartz zou België een grote dienst bewij zen als hij Wilkes niet opstelde".. Dienst bewezen Wel, „ome Elek" heeft onze zuider buren deze dienst, bewezen. Wilkes mag thuisblijven en de Belgen ko men met een heel wat rustiger ge voel naar Rotterdam. De absentie van Wilkes is des te meer te betreu ren nu deze Fortuna-spelers zowel in de wedstrijd tegen Feijenoord als in die tegen Ajex weer een glansrol speelde. Tegen Ajax, dat met 74 won, was Wilkes zelfs de ster van het veld en legde bij tijd en wijle op zijn eentje de gehele Amsterdamse defensie in de lure. Overbodig offer Als Schwartz inderdaad Wilkes uit het elftal heeft gehouden om het Ne derlands team te verjongen met het oog op de wereldkampioenschappen voetbal dan heeft hij daarmee een tc groot offer gebracht. Bovendien een volkomen overbodig offer, want CAROL SCHUURMAN „.speerpunt?.,» de andere Nederlandse spelers waaronder dan vele jongeren kun nen in een wedstrijd met Wilkes naast zich heel wat van deze speler leren Opnieuw heeft Schwartz Kruiver dus weer opgesteld als midvoor. Toe gegeven: geen onverdienstelijke speler, maar toch geen midvoor. Het is dan ook te vernachten, dat Krui ver teruggetrokken zal spelen, ter wijl de binnenspelers De Groot en Schuurman, die wel een uitgespro ken midvoor is, de speerpunten zijn. Samen met de talentvolle vleugel spelers Swart en Moulijn valt er misschien toch wel iets van te ma kenMaar ook voldoende om de Belgen te verslaan? Het ware ons liever geweest Wilkes in samenwer king met Bouwmeester en Moulijn aan het werk te zien. Fel op de aanval Eerlijk gezegd: we betwijfelen het een weinig. Niet langer spelen on ze zuiderburen een sterk op de verdediging ingesteld spel. Zij we ten nu, dat er in hun team kwali teiten genoeg schuilen om fel op de aanval te kunnen spelen. De rappe, technisch vaardige Jurion, de moedige Heijlens, de pas 17-jarige midvoor Van Himst, de tactische Lejeune, en niet te vergeten de gro- FAAS WILKES ...onnodig offer... ELEK SCHWARTZ ...tactische fout... te comingman Goeyvaerts en de wispelturige linksbuiten Paeschens, die tegen Frankrijk de gelijkmaker scoorde, zijn spelers, waarmee Bel gië een zeer gevaarlijk team kan opbouwen. De geroutineerde Nederlandse de fensie (Pieters Graafland, Wiers- ma, Kuys, Van der Hart, Van Wis sen en Muller zullen een bijzonder lastig avondje krijgen onder de schijnwerpers van het Feïjen- oord-stadion. Het is de eerste maal in de geschie denis, dat Nederland-België als een lichtwedstrijd wordt gespeeld. Hij had juist een off-day 2= Elek Schwartz, bondscoach H van de K.N.V.B., heeft uiteen- gezet, waarom Faas Wilkes ee niet in de Nederlandse ploeg n was opgenomen. „Reeds enkele maanden zijn ^e wij bezig met de centrale trai- ning. In die periode was Wil- kes ziek en kon hij niet in de selectiegroep worden opgeno- men. Na zijn knieoperatie is het een tijdlang zeer matig ge- gaan, zo matig zelfs dat men bij Fortuna '54 niet wist wat er aan te doen. Tegen Feyen- oord was er ineens weer de If oude vorm en speelde hij een ff prima wedstrijd. Dat was de EZ reden dat ik de week daarop ff M naar de wedstrijd Fortuna P.S.V. ben gegaan en juist ie toen had hij een off-day. s H Laten wij echter vooropstellen H dat Faas Wilkes, in zijn goe- s de vorm, onmisbaar is voor de Nederlandse ploeg, dan moet if men het ook nog vanuit een :e: ander standpunt bekijken. In ff de eerste plaats zou het onjuist ff ff zijn tegenover de andere spe- Iers, die voor deze wedstrijd zo hard hebben getraind. In de H tweede plaats is het niet goed voor de opbouw van het Neder- ee landse team. Een opbouw die, |f ij met voorronden van het toer- ee ee nooi om het wereldkampioen- ff schap tegen Oost-Duitsland en ff Hongarije in zicht, er nu een- ff maal op is gericht de wedstrij- den tegen België en Mexico als ee vooi'bereiding te zien. In deze n ff wedstrijden kunnen wij risico's ee -nemen door jonge veelbeloven- ff de spelers een kans te geven, ff ff Wanneer deze jongeren niet meespelen in een harde inter- ee ee land dan weten wij niets en f= komt er van de opbouw ook niets terecht. ff Een ding is echter zeker. Als ee ff Faas Wilkes zijn goede vorm blijft behouden dan is er zeker f§ geen reden hem niet in de Ne- jf ff derlandse ploeg op te nemen, ee ja, dan is hij zelfs onmisbaar", ff aldus de bondscoach van het ff Nederlands elftal. llllllll!illllilllllllllllll!llll!llllll[||llll!lllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllll Vanaf de Amerikaanse luchtbasis te Eglin, in de staat Florida, is een Nike Cajun-raket gelanceerd. Het doel van deze proef was de bestudering van uit zendingen met een zeer lage frequentie in de stratosfeer. De proefneming is volkomen Maandag is ook de opstelling van het Belgische voetbalelftal bekend geworden voor de interlandwedstrijd tegen Nederland, die woens dagavond in het Feijenoordstadion te Rotterdam wordt gespeeld. De opstelling van de beide teams zal dus zijn: NEDERLAND Pieters Graafland (Feijenoord) Wiersma (PSV) Van Wissen (PSV) Swart Henk Groot (Ajax) (Ajax) Jurion Goyvaerts (Anderlecht) (Brugge) Hanon (Anderlecht) Heyleus (Anderlecht) Kuys (NAC) Van der Hart Muller (Fortuna'54) (Ajax) Kruiver Schuurman Moulijn (PSV) (ADO) (Feijenoord) Van Himst Houf Paeschen (Anderlecht) (Standaard) Lejeune Lippens (Luik) (Anderlecht) Tliellin (Standaard) Del hausse (Luik) BELGIË De reserves zijn: Nederland: Lagarde (DHC), Veldhoen (Feijenoord), Notermans, (Fortuna '54), Bergholte (MW). BelgieNicolay (Standaard), Verbiest (Anderlecht), Vandenberg (Union St. Gilles), Wegria (Luik). Het Belgische voetbalelftal, dat woensdagavond in Rotterdam tegen Nederland speelt, heeft maar liefst negen wijzigingen ondergaan vergeleken bij het Belgisch elftal, dat op 2 oktober 1960 in Antwer pen met 14 van Nederland verloor. Alleen Jurion en Lippens speel den toen mee. Jurion was toen linkshalf en nu rechtsbuiten, terwij] Lippens die in Antwerpen de rechtsbinnenplaats bezette nu links half speelt. BURGEMEESTER KWAM PERSOONLIJK Nu woning in elektriciteitshuisje De 58-jarige Friedje van Heugten, vermoedelijk de laatste holbewoner in ons land heeft nu een stenen dak boven zijn hoofd gekregen. De klui zenaar die in het laatste half jaar na veel omzwervingen In de bossen onder Licsel in een hut van plaggen en takken huisde, is op vreedzame wij ze uit zijn woning gezet, en in een afgedankt en uit drie vertrekken be staand huisje van het gemeentelijk elektriciteitsbedrijf gelegen langs 't Kanaal te Derne ondergebracht. De uitzetting geschiedde door dc burgemeester mr. Hoebens persoon lijk, die zich op weg naar de holbe woner echter van een politieëscorte had verzekerd. De burgemeester zette aan Friedje die rustig toeluis terde uiteen dat aan dit leven in de bossen nu een einde moest komen en dat hij er onrechtmatig vertoefde en dat er gevaar voor brand bestond zolang Friedje daar huisde. Aanvan kelijk wilde het mannetje nog te genstribbelen. „Wie henda gij" zel-hjj>. „Ik hea - de burgemeester" repliceerde mr. Hoe bens. Toen Friedje in de gaten kreeg dat het woord van de burge meester ernstig was bedoeld, legde hij zich onmiddellijk bij het bevel van burgemeester en wethouders om de gemeentebossen te verlaten, neer. Hij stapte mee in de auto. Onmiddel lijk na zijn vertrek braken arbeiders de hut af en laadden de schamele in boedel bestaande uit potten en pan nen, die de zonderling langs de weg en op vuilnisbelten had gevonden, en een oud bed dat in de hut stond op een vrachtauto en reden ermee naar het huisje dat Friedje was aangewe zen. De enige medebewoner van Fried, een kat, die de hut met Fried deelde en half in het wild leefde, vluchtte weg in de bossen. Fried je werd hierna eveneens naar zijn nieuwe „home", iets dichter bij de bewoonde wereld gelegen, ge bracht en zal nu hier verder zijn zonderlinge leven kunnen slijten. 0 President Somoza van Nicaragua Is voor een officieel bezoek in de Guata- malaanse hoofdstad Chidad de Guata- mala. aangekomen. Ontvoerder achtjarige jongen ontkent nu Stephen Leslie Bradley heeft nu weer ontkend dat hij de achtjarige school jongen Graeme Thome uit Sydney om het leven heeft gebracht. Volgens de aanklacht ontvoerde Brad ley de jongen verleden jaar, van de vader een losgeld eisende van 25.000 Australische ponden. Deze had juist 100.000 pond gewonnen in een loterij. Bradley werd gearesteerd in Ceylon, terwijl hij met vrouw en drie kinde ren op weg was naar Europa. Advertentie AMERIKAANSE DOCENT Beste van drie alternatieven Een Amerikaanse docent in de ge schiedenis van het gebied van de Stille Oceaan, F. J. West, heeft in een artikel in het Ameriliaanse maandblad „Foreign Affairs" de kwestie van zelfbestuur voor het Australische deel van Nieuw-Guinea aan een beschouwing onderworpen. Erop wijzend dat de Australische premier, Robert G. Menzies, in juni verleden iaar heeft gezegd dat hij ervoor is Nieuw-Guinea „liever spoe dig dan later" zelfbestuur te verle nen, schrijft West dat Australië niet de laatste koloniale mogendheid wil zijn „met alle gevolgen van dien voor zijn betrekkingen met andere landen, in het bijzonder met die van Zuidoost-Azië". „Het wenst evenmin de internatio nale complicaties uit te lokken, die kunnen ontstaan wanneer een ge frustreerd nationalisme in Austra lisch Nieuw-Guinea in gewelddadig heid zou ontaarden". Volgens West zijn er „evidente ant woorden" op de twee voornaamste argumenten een strategisch en een economisch tegen het verle nen van onafhankelijkheid. Wat het strategische argument betreft, dat Nieuw-Guinea een buffer zou kun nen zijn voor Australië tegen een in vasie van het noorden uit, zegt West dat de strategische waarde van het eiland „zeer is verminderd door de gewijzigde aard van oorlogsvoe ring en bewapening". Het economische argument vindt hij echter moeilijker. De economie van Australisch Nieuw-Guinea is te een voudig en te afhankelijk van Austra- liës financiële hulp. Heeft men eenmaal het „wanneer" en het „hoe" van de onafhankelijkheid vastgesteld, aldus West, dan moet de politieke toekomst van Austra lisch Nieuw-Guinea worden bepaald. „Uiteraard moet uiteindelijk de autonome bevolking zelf beslis sen welke koers zij wil volgen, maar Australisch Nieuw-Guinea zal bijna zeker een enkele een heid worden. Het is moeilijk te zien, behalve als een juridische Geheel nieuw op het gebied van da mes-portemonnees is dit door een Amsterdamse firma uit te brengen knip-beursje, dat behalve een geld- ruimte, aan de onderzijde een han dig extra-ritsvlalc heeft voor het op bergen van make-up benodigdheden. Bij al deze affeciency is een vlotte vormgeving niet uit het oog verloren. spitsvondigheid of als een toon bank met koopjes, hoe men afzon- derlijke staten ernstig in over weging zou kunnen nemen". ONAFHANKELIJK Er blijven drie alternatieven over een staat binnen het Australische gemenebest, een bondstaat met an dere Melanesische gebieden, of een onafhankelijke staat, wellicht bin nen het Britse Gemenebest. West noemt het eerste alternatief on praktisch in verband met de econo mische, sociale en rassenverschillen tussen Australië en de betrokken eilanden. Het tweede een federa tie met Nederlands Nieuw-Guinea, Papoea (het beheerschapsgebied Australisch Nieuw-Guinea) en de Solomons eilanden is twijfelach tig omdat de economieën van elk ge bied eerder elkaar beconcurreren dan complementeren. Volgens West zou een federatie, die alleen kan gevormd worden met Ne derlands en Australiës toestemming, zeer waarschijnlijk door Indonesië worden beschouwd als „een kolo niale samenzwering" tegen Indonesië. Met betrekking tot het derde al ternatief wijst West op het geval West-Samoa, dat dit jaar onaf hankelijk wordt en in het Britse gemenebest zal worden opgeno men. „De toekomst van Nieuw-Guinea zal waarschijnlijk langs dezelfde richtlijnen worden uitgewerkt". Partij rubber ging in Vlaardingen in vlammen op Tijdens laswerkzaamheden op een terrein van de Internationale Rubber fabrieken N.V. aan de Taanderij- straat in Vlaardingen is maandag morgen tegen elf uur, vermoedelijk door het overspringen van vonken, brand ontstaan in een grote pariij ruwe rubber. Deze partij lag opgeslagen op een terrein achter de fabrieksgebouwen. Al spoedig laaiden de vlammen, aan gewakkerd door de sterke westen wind, hoog op en ontstond een enorme rookontwikkeling. Er werd groot alarm gemaakt en de brandweer ruk te met groot matereel uit. De vuur zee wera onmiddellijk met tien stra len bestreden, zodat de brand binnen het uur kon worden bedwongen. Over een schadebedrag kon men ons nog geen inlichtingen geven. Vrijlatingen en iacht op blanken in Kongo Zes leden van zendelingenfamilies, die in de chaotische provincie Kihdoe wer den gevangen gehouden, zijn gisteren vrijgelaten, aldus een mededeling van het hoofdkwartier der Verenigde Na ties iu Leopoldstad. Zes Belgen en een Nedelander zijn naar huis vertrokken, maar andere Amerikaanse en Europese inwoners van Kivoe hebben besloten er te blij ven. Intussen werd op het (JJM.O.-hoofd- kwartier het signaal „all is well" ont vangen van de 200 man tellende pa- trouillle van Maleise en Kongolese militairen die erop uit is gegaan om jacht te maken op de ..luipaardman nen" die hebben gedreigd alle blanken in Kasongo te vermoorden. Acht gewonden in Londen bij spoorwegongeluk Even buiten het Cannon-Street-sta- tion in Londen is gisteren een volle passagierstrein uit één van Londens voorsteden op het spitsuur in botsing gekomen met een lege goederentrein. Er waren acht gewonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3