Hoge zee dwong bij Borssele bemanning motorspits in sloep Zeeuwse Almanak VERBAZING OVER BENOEMING VAN BURGEMEESTER DE WIDT SLUISBOUW IN TERNEUZEN ZAL BINNENKORT BEGINNEN PLANNEN VOOR UITBREIDING GEREFORMEERD RUSTHUIS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 21 (VIAART 1961 Advertentie Ir. M. J. Stoel Feuerstein in hoofdbestuur V.V.D. in de drukke en zeer geanimeerde algemene vergadering van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie in het Rijn-hotel te Rotterdam is ir. M. J. Stoel Feuerstein te Goes met grote meerderheid van stemmen herkozen als lid van het hoofdbestuur van de Volksnartij voor Vrijheid en Demo cratie. Tevens ls mevrouw A. Vriesman-Ger- de te Middelburg gekozen in het hoofdbestuur van de adviesraad van „Vrouwen in de V.V.D.". SPANNENDE UURTJES OP WESTERSCHELDE Reddingsboten voeren uit Ternauwernood zijn de 21-jarI« ge schipper C. J. Hoogenboom uit Middelburg en de 64-jarige opstapper L. Stoffers uit Ter- neuzen maandagmiddag op de Westerschelde vóór Borssele aan de verdrinkingsdood ont snapt. De 330 ton metende mo torspits „EVA", waarop zij voeren, kwam door de Iiarde wind en de hoge golven zodanig in moeilijkheden, dat de man nen het schip moesten verlaten. Met de reddingssloep van het schip wisten ze de veilige wal te bereiken. Alvorens de beide mannen echter vaste grond onder hun voeten voel den, hadden ze enkele spannende uurtjen beleefd op de Westerschelde. Schipper Hoogenboom vertelde ons, dat het schip, 's middags om één uur uit Vlissingen was vertrokken. „Voor de wind en met de stroom mee, ging het prima, maar in het Zuidsloe kwa men we in moeilijkheden", aldus schipper Hoogenboom, die in het havencafé aan de zeedijk te Borssele van droge kleren werd voorzien. Met niets ontziend geweld beukte golf op golf het met zand geladen schip. De dekbekleding sloeg los en enkele ruitjes van de roef werden door het geweld van het water kapotgebeukt. De schipper trachtte erger te voor komen door de „Eva" met de kop op de wind te zetten, maar het baatte slechts weinig. Het water stroomde zelfs de machinekamer binnen en dreigde het scheepje te doen zinken. Noodsignaal Van de wal af had men inmiddels reeds waargenomen, dat de „Eva" in ernstige moeilijkheden verkeer de. Het schip geraakte meer en meer uit de koers en voortgedre ven door de stormachtige zuid westen wind sloeg de „Eva" op een gegeven moment tegen de vèr in zee lopende strekdam voor de Noordnol. De schipper, die het gevaar inzag, seinde naar een passerende zeeboot, dat hij in nood was geraakt. Inmid dels waren het bergingsvaartuig „Zeeleeuw" uit Vlissingen, de sleep boot „Blankenburg", eveneens uit Vlissingen en de reddingsboot „Pre sident Wiersma" uit Breskens uitge- varen om assistentie te verlenen. De toestand werd echter al gauw zo kritiek aan boord van de „Eva", dat schipper Hoogenboom en opstapper Stoffels besloten te trachten met de roeiboot da wal te bereiken. Pogingen om het schip het haven tje van Borssele binnen te loodsen, hadden gefaald. (Advertentie) VERFVERF terwijl u I met H ij UI was- WAST wonder Vraag Uu) drogist! per pakj« VAN <3.win TOT Wijfie Voor de deur van het café aan de haven van Borssele tuurt schipper C. J. Hoogenboom door de verrekijker naar de motorspits „Eva", die hij enige tijd tevoren bij een hoge en wilde zee met zijn opstapper L. Stof fers (rechts) in de sloep heeft moe ten verlaten. (Foto P.Z.C.) „Ook met de roeiboot bleek het een riskante zaak", zei de jonge schipper van de „Eva". „Want het bootje sloeg haast te pletter tegen de glooiing". Enkele mannen schoten echter ijlings toe om de beide door natte zeelui behulpzaam te zijn bij het verlaten van de roeiboot. Van het café aan de haven uit sloegen ze de worseling van hun schip met de elementen gade. Toen waren de te hulp geschoten schepen al aange komen. De „Eva" was op weg van Vlissingen naar Terneuzen. De „Zee leeuw" heeft de „Eva" in de loop van de avond de haven van Hoedekens- kerke binnengesleept. BETREKKELIJK HET gezegde „vis moet zwemmen" heeft voor hengelaars altijd een be trekkelijke betekenis. Op 1 juni gooien zij alle beperkingen op dit punt overboord. De eerste dag van de zesde maand van het jaar is voor brasems, karpers en voorns binnen het jachtterrein van de Terneuzense hengelaarsvereniging „Ontspanning na inspanning" bijvoorbeeld een fa tale datum. Dan wordt de grote schaatsvijver in de Zuidlandpolder voor de sportvissers opengesteld. En om ervoor te zorgen, dat na dat tijdstip niet iedereen „bot hoeft te vangen" wordt het viswater op het ogenblik „bezet", zoals dat in vak kringen heet. De mannen van de hengelaarsvereniging zijn namelijk druk bezig de visvijver voor het nieuwe seizoen In te richten. Kort geleden is al een honderdtal jonge karpers uitgezet en dezer dagen werd ongeveer 1000 pond brasem een voorn in de vijver losgelaten. Uit het kweekvijvertje aan de Axclse- straat werden nog eens 112 grote KENNIS Het was vijf uur in de prille morgen, toen er bij een inwoner van Breskens nogal hevig gebeld werd. „Brand", dacht de man verschrikt en hij kwam huiverend zijn bed uit. Er was geen brand. Op de stoep stond een verre kennis uit een naburige gemeente. Alsof t de gewoonste zaak van de wereld was, riep hij opgewekt'. „Goeiemorgc. Zeg, heb jij even een fietspomp voor me. M'n band is bijna leeg en ilc moet met de eerste boot mee". De man in Breskens had géén fiets pomp en hij was echt een beetje boos, toen hij zijn bed weer beklom karpers geschept en overgebracht. Morgen (woensdag) gaat de laatste vracht het water in: 700 pond bra sem en 300 pond maatvoorn. MISHANDELING. OP een van de grenzen, waar binnen deze rubriek zich be weegt, in het Zwin is een ergerlijk geval van dierenmis handeling geconstateerd. Twee jongens uit Retranchement heb ben in het natuurreservaat daar een wilde eend, die op haar eieren zat te broeden, gedood en de ei eren vernietigd. Een onverhoedse aanval op een weerloos dier gaat de rijkspolitie te ver. Er wordt dan ook een onderzoek ingesteld. ERE-BRONS. BURGEMEESTER D. C. Bouwense van Sint-Maartensdijk heeft vorige week twee inwoners uit Scherpenisse kunnen verrassen met 'n eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Voor veertig jaar trouwe dienst kreeg mej. M. Goedegebuure deze onderscheiding, terwijl de heer J. Joppe met het ere- brons werd begiftigd voro een zelfde periode van trouwe dienst op het landbouwbedrijf van de familie Ha- ge. „NABLUSSING". MEER dan een maand geleden brandde in Nïssc het café van de heer J. Jeronimus af. Vorige week smeulden in de verkoolde restanten nog enkele balken. Een voorbijganger ontdekte dat en de plaatselijke brandweer heeft daar na met slangen op de waterlei ding nog heel laat nabiussïngs- werk verricht. GOUD IN Axel herdacht het echtpaar Van Alten-Wijna aan de Prins Hendrik straat zijn 55-jarige echtvereniging. In huiselijke kring werd deze heug lijke dag gevierd. Hoofdinspecteur Van Vugt verlaat politie Vlissingen Hoofdinspecteur Q. van Vugt van de gemeentepolitie van Vlissingen, zal met ingang van 1 april aanstaande deze dienst verlaten. Hij heeft tegen deze datum ontslag verzocht en ge kregen. Do lieer Van Vugt kwam op 1 februari 1928 als inspecteur van politie naar Vlissingen. Voordien was hij enkele jaren in Middelburg werk zaam als adjunct-inspecteur. In ju ni 1936 werd hij bevorderd tot hoofd inspecteur. De heer Van Vugt, die 57 jaar oud is, is verschillende malen opgetreden als waarnemend- of plaatsvervangend conimissarin. fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| 1 Goese kleuters drinken melk in „koffiepauze" J M Sedert maandagmorgen is de Ij s openbare kleuterschool „Dui- H ventil" aan de Beestenmarkt te Goes er toe overgegaan tijdens p de „koffiepauze" melk te ver- strekken aan de leerlingetjes. ff Het initiatief hiertoe is uitge- f§ gaan van de oudercommissie, die van mening was, dat de kleuters tijdens het koffiekwar- tiertie ook wel eens iets moch- H ten nebben. Tot nu toe is dat j= ook wel het geval geweest, maar de een bracht een sinaas- li appel mee, de ander een banaan, p een derde een rolletje zuurtjes, kortom de kinderen maakten er een gezellig snoepkwartier- n tje van als de pauze aanbrak. Teneinde meer uniformiteit in het „koffiekwartiertje" te bren- gen en de kinderen iets te ge- m ven, waar ze wat aan hebben, besloot de oudercommissie om alle kleuters 's morgens een be- kertje melk te geven. Daarmee is gisteren gestart. De dagelijkse melkverstrekking wordt geheel door de ouders |f zelf gefinancierd. Enkele jaren geleden is op deze kleuterschool een poging ge- daan de kinderen dagelijks een bekertje melk te laten drinken, m Het is toen echter bij een po- ging gebleven, o.m. omdat het personeel er wat aarzelend te- genover stond en liet met de fff gemeentelijke subsidie niet wil- H de vlotten. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bezwaar tegen uitbreiding in richting van de vest De wethouder wees er op, dat uit de ze plannen bleek, dat het rusthuis deze uitbreiding in de richting vari de vest gedacht heeft. De heer Ka- land betoogde, dat deze gedachte bij de gemeente op bezwaren stuit en dat de mogelijkheid onderzocht zal wor den of deze uitbreiding in andere richting uitgevoerd kan worden. Voorts besloot de raad om de nacht- stroomlevering met goedkope huis- houdstroom uit te breiden met leve ring gedurende de middaguren en 't weekeinde. Van deze faliciteiten zal een aantal verbruikers kunnen profi teren en wel zij, die ee~ heetwater- reservoir bezitten met een inhoud van tenminste dertig liter, en zij. die een accumulerend toestel voor ruimtever- WETHOUDER J. W. KÖGELER Nauwelijks drie jaar in Middelburg geweest Aan het begin van de maandag ge houden vergadering van de raad 1 Middelburg heeft wethouder Kö- geler zijn teleurstelling uitgespro- ken over het aanstaande vertrek j van burgemeester mr. Joh. de VVidt naar Amersfoort. „Met pijn lijke verbazing hebben wij van uw benoeming kennis genomen", betoogde de heer Kögeler. „Wij willen hiermee niets ten nadele van uw persoon of arbeid zeggen, maar wii hadden U als burgemees ter nog gaarne geruime tijd ge houden", aldus de wethouder, die voorts betoogde, dat het gemeente bestuur en de burgerij deze be noeming als een grote teleurstel ling gevoeld hebben. „Temeer", aldus de heer Kögeler, „omdat U, nauwelijks drie jaar, met veel toe wijding en energie leiding aan de stad hebt gegeven". Hoewel de raad dus enerzijds het ver trek van mr. De Widt betreurt, was er toch anderzijds verheuging |bllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil!IIJI|j 1 „Dames en heren' H In het vervolg zal Middelburgs if burgemeester de raad niet meer mogen begroetten met: „me- H vrouw, mijne heren". M Sinds gistermiddag luidt deze begroeting: „dames en heren", idat voor de p.v.d.a,. het twee- vrouwelijke raadslid, me- eh vrouw M. van Loo-Van Loo, he e§ zitting in de raad gekregen f§ heeft. Na de Installatie ver- M klaarde burgemeester Joh. de Widt, dat mevrouw Van Loo er |f niet aan hoeft te twijfelen of zij welkom is in het midden van de §f raad. De bloemen, die haar ta- m "Q feldeel sierden, vormden een duidelijke illustratie daarvan. ff §1 Na de installatie van mevrouw §j Van Loo werden de geloofsbrie- ven onderzocht van de heer A. s Maas, die de heer J. W. Kögeler (a.r.) als raadslid opvolgt. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Slot van pag. 1 een perszuiger de Westerschelde ingespoten. De bouwput voor de grote binnen- vaarlsluis krijgt een lengte van 396% meter, een breedte van 53 meter en een diepte van 9 mètei beneden het maaiveld. De kop van deze sluis begint juist beneden de oude „Gentse Poort" en eindigt tus sen de jachtwerf en het oude zwem bad. Ook hier brengt het graven van de bouwput nog al ingrijpende ver anderingen. Het gedeelte vest tus sen de „Gentse Poort" en de west- sluis moet gedempt worden. De poort zelf verdwijnt, evenals het kruitmagazijn en de grote bunker in het „wandelpark". Verder kan de huidige weg tussen de midden- en de westsluis evenmin gehandhaafd blij ven. Hier komt een geheel nieuwe weg. die vanaf de brug bij Rlbbens, dwars door het „wandelpark" gaat lopen, even voor de sportvelden - met een grote boog naar het zuiden afbuigt, om met een tweede bocht weer aan sluiting te geven op de bruggen over de huidige westsluis. Consequenties van deze veranderingen zijn verder nog het verdwijnen van de gemeen telijke sportvelden aan het weste lijk bolwerk en het afdammen en dempen van het jachthaventje ten noorden van de jachtwerf van de heci Vermeulen. Ei /.al bijzonder hard gewerkt moe ten worden aan de uitvoering van dit eerste bestek. Misschien wel dag en nacht. De bouwputten voor heide sluizen moeten namelijk op 1 Janua ri van het volgende jaar du9 over ruim 9 maanden! voltooid zijn. Alle bijkomende werken weg- omleggingen etc. medio 1962. De inschrijving voor dit eerste bestek staat open voor alle aannemers uit de Beneluxlanden. De belangstelling voor de aanwijzing Is enorm ge weest. MIDDELBURGSE RAAD De gemeenteraad van Middelburg beeft maandag tijdens zijn vergade ring onder voorzitterschap van burgemeester mr. Joh. de VVidt een vrij omvangrijke agenda met over het algemeen kleine agenda- en hamer stukken afgewerkt. Bij de behandeling van het voorstel om enkele panden in de Branderijmoléngang aan te kopen met het oog op de voorgenomen ontmanteling van de bolwerken en de mogelijke toekomstige uitbreiding van de toneelaccommodatie van de Schouwburg, deelde wethouder A. J. Kaland (c.h.) mee, dat het bestuur van het gereformeerd rusthuis in de Branderijmoléngang een verbouwingsplan voor een vrij aanzienlijke uit breiding bij de gemeente heeft Ingediend. 'warming in gebruik hebben. Het vastrechttarief wordt hierbij terugge bracht van 9 naar 5 cent per kWh. Voor de hiervoor benodigde 150 dub- bc"Triefmeters met schakelappara- tuur voteerde de raad een krediet van 17.500. Teneinde ook deel te kunnen nemen aan de „toonfrequen- te afstandsbesturing" werd voor sa menwerking op dit gebied met' de PZEM f 16.200 beschikbaar gesteld. Voor de verbetering en dq verbreding, alsmede het riolcren, van een deel van de Oosterscheldestraat (de vroe gere Lageweg) werd een krediet ver strekt van 170.000, waarvan een ton ten 'asto van het grondbedrijf k mt. Voor liet verleggen van de dfr verse bedrijfsleidingen werd f 61.800 beschikbaar gesteld. Bij de behandeling van deze voor stellen deelde wethouder Kaland mee. dat de uitgifte van gronden in de Stromenwijk dermate snel geschiedt, dat het renteverlies am per een ton bedraagt, terwijl aanvankelijk een bedrag van 280.000 was geraamd. Derde maal De heer M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a) had vervolgens aanmerkingen op het voorstel om een aanvullend subsidie van 2000 te voteren voor de restau ratie van de Oostkerk. De heer Hu bregtse wees er op, dat dit thans al de derde maal is, dat de gemeente de bijdrage verhoogt. „Kunnen we eigenlijk wel afgaan op de subsidie aanvragen voor dergelijke bouwwer ken", vroeg hij. „De raad kan toch niet steeds doorgaan met ja-zeggèn". De raadsvoorzitter betoogde, dat thans het einde van de restauratie wel in zicht begint te komen Mr. De Widt had daarom wel enige hoop. dat het de laatste verhoging zal,zijn. Tijdens de rondvraag vroeg mevrouw A. J. P. C. de Vlieger-de Vlieger de aandacht voor de verkeersveiligheid bij de zwemschool. Zij vroeg naar de mogelijkheid om de lopende en fiet sende zwemmers een veilige over steek vanaf (le zweminrichting te waarborgen. Burgemeester De Widt verzekerde deze kwestie met de po- lltie-eommissaris te bespreken. Tijdens deze vergadering werden de besprekingen een bandrecorder vastgelegd. De heer Hubregtse meen de. dat er geen behoefte was om' de raadsdiscussies on de band vast te stellen. Mr. De Widt verklaarde, dat het college in hoofdzaak wil bekijken of deze opname een verbetering be tekent voor de notulering. De opna memicrofoons, die on de raadtafel be vestigd waren, hadden dus niets uit te staan met een versterking van het stemgeluid, zoals mep aanvanke lijk dacht.. De kwestie van de akoes tiek zal nog nader worden bekeken; zo betoogde burgemeester De Widt. over de promotie van de burge meester. „Waarmee wij U van har te gelukwensen", aldus de heer Kögeler. Burgemeester De Widt verklaarde het jammer te vinden in deze ontwik kelingsfase het werk te moeten achterlaten. „De Middelburgse tijd is een goede en een prettige ge weest", aldus mr. De Widt. f Advertentie) Ontslag ir. B. D. de Roos als leraar gymnasium De gemeenteraad van Middelburg heeft ir. B. D. do Roos met Ingang van 1 september a.s. eervol ontslag verleend als leraar van het stedelijke gymnasium. Mr. P. van Empel (c.h.) bracht ir. De Roos tijdens deze ver gadering dank voor hetgeen hij lange jaren voor dit onderwijs heeft gedaan, waarbij de raad zich gaarne aansloot. Dr. H. P. H. Camps, Ieraar in tijde lijke dienst aan het gymnasium, werd eervol ontslag verleend in verband met zijn vertrek uit Middelburg. Voorts ging de raad akkoord met de volgende voorstellen: Bijdrage depar tement Zeeland van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel (jaarlijks ƒ100); krediet aanschaffing van boekhoudmachine (ƒ14.110); krediet aansluiting rioolgemaal klein-indu- strieterr. (ƒ31.000); subsidie in res tauratiekosten van pand Wagenaar- straat 30; onttrekking aan het ver keer van een deel van de St. Barbara- gang; aankoop pand nieuwstraat 14; aankoop grond Breeweg; aankoop pand Dam 1-3; wijziging bezoldiging wethouders en verhoging presentie geld voor de leden van de raad. raads commissies en afdelingen. Slopen Marnixschool te Souburg aanbesteed Maandagmiddag werd op het kantoor van de dienst Bouw- en woningtoe zicht op Walcheren" te Souburg in het openbaar aanbesteed, het slopen en ruimen van de voormalige Marnix school en het slopen van twee wonin- -"i. Oranjeplein 4 en 6. werd als volgt ingeschreven: Van Wijne, Waalwijk, 225 aan de gemeente te betalen; C. D. G. Gebuijs, Vlissingen. 200 aan de gemeente te betalen; Hoorninck, Middelburg, 50,aan de gemeente te betalen; C. W. Westdorp Zn., Goes, 400 door de gemeente te betalen; W. Sturm, Oostkapelle 750 door de ge meente te betalen: Gebr. De Witte, Westkapelle, 1650 door de gemeen te te betalen. De gunning werd aan gehouden. A'Ho rppfi in kanaal bij Wilhelminadorp Een plotselinge rukwind heeft maan dagmiddag omstreeks vier uur de personenauto van de ongeveer 20- jarige C. A. P. Schippers uit Kort- gene pardoes in het water geblazen. Dit gebeurde langs het kanaal op de grens van de gemeenten WHhelmina- dorp en Goes. De auto, die In de richting Goes reed, werd door een plotselinge rukwind van de weg gedrukt: De wagen be gon te slippen en reed het water in, zo verklaarde later de bestuurder aan de Dolitie. Le man kon zich tijdig redden, doordat de auto aanvanke lijk bleef dri jven. Hi j lien slechts een paar natte voeten op. Een takelauto heeft de auto korte l.jd later op het droge gehaald. Voor Zeeuws nieuws zie ook pagina's 5 en 8. W\VV\WVWVVVVWW\V AFNEMENDE WIND Nu en dan buien met regen, hagel ol natte sneeuw, afgewisseld door enke le opklaringen. Stormachtige tot krachtige wind uit noordwest tot noord. Guur weer met maximumtem peraturen van omstreeks 6 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2