PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FRANS-ALGERIJNS OVERLEG BEGINT WOENSDAG IN EVIAN Brusselse suggesties Schelde-Rijn kwestie Met pasen gedeeltelijke bloei van de Zeeuwse boomgaarden Vanuit Zwitserland telefonisch contact met Ferhat Abbas PROF. OUD TREEDT IN 1963 AF ALS V.V.D.-V00RZITTER 204e jaargang - no. 67 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; Jr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 20 maart '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,2-5. „Brieven bureau van dit blad" 25* cent meer. Giro no. 358300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. I lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. ^erneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee; red. tel. 2425. adm. tel. 2094, VIJFHONDERD HOTELKAMERS GERESERVEERD Indien het F.L.N. ermee akkoord gaat, zal het Park-hotel in de Frans-Zwitserse grensplaats Evian het punt worden waar Frankrijk zijn eerste onderhandelingen met de Algerijnse op standelingen begint. In Zwitserland begint, vermoedelijk woens dag, een voorbespreking waar veel vanaf zal hangen. Maar er worden dertig kamers in het 500 kamers grote Parkhotel ge reedgemaakt voor de Franse delegatie, terwijl de Algerijnen zes kamers krijgen en de wereldpers de overige. De midden standers van Evian wrijven zich in de handen. De besprekingen in het Parkhotel zullen, op hun vroegst, omstreeks 27 maart kunnen beginnen. Als er in de eerste week van april nog niets is gebeurd, zal men te Evian weten dat ook deze Frans-Algerijnse on derhandelingen ten slotte niet zijn doorgegaan. De Franse delegatie die in Zwitser land het „voorbereidend contact" op neemt, zal worden geleid door Bru no de Leusse, terwijl Ahmed Bou- mendjel de leiding heeft van de F. L.N.-delegatie. Indien de twee dele gaties het eens kunnen worden en van Franse zijde zal zeker om een wapenstilstand worden gevraagd komen in het Parkhotel de offi ciële delegaties bijeen. Voor Frankrijk zal die weinig ver schillen van de groep die te Melun onderhandelde minister voor Al- Twee vissers van pier geslagen en verdronken Zondagmiddag omstreeks vier uur heeft zich een ernstig ongeval voor gedaan op de pieren bij het eind van ae Waterweg in Hoek van Holland. Twee Rotterdammers, de 46-jarige C. Tiggelman, en de 50-jarige W. Debel, waren aan het vissen en zou den naar huis terugkeren, toen zij werden verrast door een hoge golf, die hen van de pier sloeg. Het stof felijk overschot van Debel is inmid dels op het strand van Hoek van Holland aangespoeld. De reddings boot is nog zoekende naar de resten van Tiggelman. 9 Te Straatsburg zal van 25 tot 29 maart het tweede Europese congres voor de vrijetijdsbesteding worden gehouden. Een twaalftal lunden, waaronder ook Ne derland, zal door ongeveer 250 afgevaar digden worden vertegenwoordigd. pillllllllllllllllllllllllllllllll^ ff Zeeland hult zich weer in bloe- M semtooi. Op vele plaatsen staan H de vroege pruimebomen reeds j§ in volle bloei, zoals hier in 's-Graven polder. s (Foto P.Z.C.) m gerije Louis Joxe had ook toen de leiding-terwijl voor het F.L.N. Krim Belkassem. de minister van buitenlandse zaken, of Ahmed Fran cis. diens collega van financiën, de leiding zal hebben. Premier Menzies keurt besluit van Beveiliging Verwoerd goed Als in Evian wordt onderhandeld, zal i de F.L.N.-deiegatie vermoedelijk in j De Australische premier Robert Lausanne of Montreux een eigen - i,ppft yondaff Ver hoofdkwartier inrichten, vanwaar on- Menzies, Iieeir ZOiiuag ver gestoord telefonisch contact kan woerds verhaal bevestigd over worden onderhouden met Ferhat Ah- (|p je][e aanval waardoor de bas, de premier van de I- .L.N.-rege- ring. Zuidalnkaanse premier zich In Evian zal dan een speciale poli- zag gedwongen uit het gemene- tiemacht van omstreeks duizend man -F de beide delegaties beveiligen. oest re ireaen. Men verwacht dat vertegenwoorffi- j "Als ikJ*1° schoenen had ge- gers van beide partijen in het begin j Staan, had lk hetzelfde gedaan van de week over technische pro- j zej minister-president Menzies. blemen, zoals veiligheid, vervoer en verbindingen, zullen spreken als i Menzies noemde het Zuidafrikaanse voorbereiding tot de eigenlijke vre- uittreden een „ongelukkige geschiede- desbesprekingen, waarvoor nog geen nis". Hij zei„Ik wil van mijn hart datum bekend is gemaakt. 1 geen moordkuil maken. Ik had graag Intussen heeft Jacques Soustelle, gezien, dat Zuid-Afrika in het ge- president De Gaulle's voormalige menebest was gebleven rechterhand, die thans echter j ..Het is en blijft een zaak die alleen scherpe kritiek op het Algerijnse i Zuid-Afrika aangaat, die rassenpoli- tiek", zei premier Menzies. „Het is even binnenlands als de Australjsche beleid heeft, verklaard, dat de vredesbesprekingen worden ge opend ip de slechtst denkbare om standigheden. Alle luid geprocla meerde eisen dank zij welke vele Franse bij het laatste referendum hun instemming hebben betuigd, zijn geheel en al opgegeven, aldus Soustelle, die een Frans Algerije voorstaat. BEGRIP VOOR STANDPUNT MR. LUNS Verbinding blijft voor Antwerpen vitaal belang (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische minister van bui tenlandse zaken, P. Wigny, besprak zaterdag te Brussel met zijn Nederlandse en Luxem burgse collega's mr. J. Luns en E. Vscliaüs de plannen van ge neraal De Gaulle inzake een nauwere politieke samenwer king tussen de landen der Euro pese gemeenschap. Voor de ont moeting tussen de drie Bene lux-ministers hadden de heren Luns en Wigny een onderhoud over het probleem van de Schel deRijnverbinding. De heren Wigny en Vschaus die reeds hun principiële Instemming met de plannen van generaal De Gaulle hadden betuigd, koesteren als nog de hoop dat nieuwe besprekingen met hun Nederlandse collega zo niet een radicale koerswijziging van deze laatste, dan toch minstens een zeke re toenadering tussen de standpunter der Beneluxlanden zullen mogelijk maken. Te Brussel legt men begrip aan de dag voor het feit dat Nederland (dat Groot-Brittannië bij de besprekingen van de zes wilde trekken), zijn om vangrijke handelsrelaties met de sterlingzone wenste te handhaven. Te Brussel meent men inmiddels niet dat de kwestie zulk een ongunstige wending zal nemen, dat Nederland zijn vijf partners van de gemeen schap in de steek zal laten. Een der gelijke stap zal tot gevolg hebben dat de Beneluxlanden in een meer ongunstige positie zouden komen te staan ten opzichte van de steeds nauwere samenwerking tussen Frankrijk en Duitsland. Suggesties In de loop van zaterdagochtend on derhielden de heren Wigny en Luns zich in gezelschap van de Nederland se staatssecretaris van buitenlandse zaken Van Houten over de netelige kwestie van de Schelde-Rijnverbin- ding, die voor de Antwerpse haven een kwestie van vitaal belang uit maakt. De Belgische minister legde er de nadruk op. dat er geen redenen zijn om de oplossing van deze kwestie, die al sedert 1867 aansleept, nog verder op de lange baan te schui ven. De sedert geruime tijd door deskundigen gevoerde onderhandelin gen schijnen eens te meer in het slop te zijn geraakt. In dit verband deelde de lieer Luns mede dat hij van zijn Belgische col lega enkele suggesties had ontvan gen, die hij ter kenuis zou brengen van de regering te Den Haag. migratiepolitiek". Tengkoe stopt met bemiddelen De premier van de Maleise fe deratie, tengkoe Abdoel Rah man, heeft zaterdag op een persconferentie in Londen mee gedeeld, dat hij voorzag dat er in Indonesië enige moeilijkhe den zouden kunnen ontstaan, nadat het land alle betrekkin gen met Nederland had verbro ken. Beide partijen hadden geweigerd zijn voorstel voor een beheer over weste lijk Nieuw-Guinea of West-Irian te aanvaarde.n en er was niets mee-r wat hij zou kunnen doen. Daar noch Indonesië, noch Nederland het wilde aanvaarden, had het geen zin met het voorstel voort te gaan. Op de vraag of hij de premier van India, Nehroe, had gevraagd zijn in vloed aan te wenden, antwoordde de tengkoe: „neen, dat heb ik niet ge vraagd". Moordpartij in Angola op blanke kolonisten In Noord-Angola zijn de vorige week ongeveer zeventig mensen gedood toen groepen bandieten gelijktijdig, doch op zeer uiteenliggende plaat sen, overvallen uitvoerden. Te Mbidge is vier dagen lang gevoch ten en gebruikten de aanvallers mi trailleurs: te Mavoio werden alle blanke kolonisten in hun bedden aangetroffen toen versterking arri veerde. In Madimba werden vrouwen en kinderen, die waren gevlucht, door de overvallers vermoord, voordat de uit Sao Salvador gezonden verster kingen ter plaatse waren. Kustvaarder Walcheren in Oostzee gestrand Het Nederlandse m.s. Walcheren van de rederij Groningen is zondagmid dag bij Kaarehamn op de oostkust van het Zweedse eiland Oeland in de Oostzee aan de grond gelopen. Het bergingsvaartuig Atlas is op weg om assistentie te verlenen. De toestand waarin de 400 ton metende kustvaarder zich bevindt, was zon dagavond niet ernstig. Het water peil was echter uitzonderlijk hoog, zodat zich mogelijk moeilijkheden zullen voordoen als het water zakt. In aanwezigheid van burgemeester Giorgio la Pira van Florence en de bouwer ir. Enrice Mattei, is in Mari na di Carrara in Italië, de doop ver richt van het grootste booreiland voor olieboringen op zee in Europa, de „Wild Cat" van de E.N.I.dat hier is gebouwd. Het booreiland zal spoedig naar de Perzische Golf worden ge sleept. De foto toont het boorplat- form tijdens de plechtigheid. Op de achtergrond linksboven het Indonesi sche schip y^Terauke", dat. kennelijk weer boven water is gehaald door drijvende bokken, nadat het tijdens de tewaterlating was gekapseisd. Ir. A. G. Maris in oktober met pensioen Op 23 oktober 1961 wordt de direc teur-generaal van waterstaat, ir. A. G. Maris, 65 jaar. Ilij zal dan niet pensioen gaan. Geruchten, als zou de heer Maris zijn verzocht, zijn func tie nog enige tijd te blijven vervul len, Worden door hem 'ten stelligste tegengesproken. Over de opvolging van de neer Maris is nog niets be kend. JAARCONGRES VAN DE V.V.D. Scheepvaartbelangen worden niet vergeten (Van onze parlementaire redacteur). Prof. Oud heeft op de vrijdagavond en zaterdag door nem te Rotterdam gepresideerde algemene vergadering van de Volkspartij van Vrijheid en Democratie te kennen gegeven, dat hij alleen in 1962 nog een herbenoe ming tot voorzitter van de V.V.D. aanvaardt. Met het oog op zijn leef tijd op 5 december wordt hij vijf enzeventig jaar zal hij op de al gemene vergadering in 1963 aftre den. Als prof. Oud het voorzitterschap van de V.V.D. neerlegt, zal in geen enkele grote politieke partij het voorzitterschap van de partij en van de Tweede Kamerfractie van die po litieke groep meer In één hand zijn. Vroeger was dit heel vaak wel het geval. Op het uit de Kamer geuite verlan gen om meer aandacht te besteden aan de terugkeer van spijt-emigran- ALLEEN DE VROEGE PEREN Ontwikkeling in fruitteelt twee weken vroeger Het ziet er naar uit, dat de Zeeuwse boomgaarden tijdens de paasdagen al gedeeltelijk hun bloesemkleed zullen aantrekken. Dit geldt voor de vroege peren, waarvan de knopontwikkelïng in een zo gevorderd stadium is, dat na enkele dagen van fraai weer de tere witte bloesems de bomen kunnen tooien. Maar voordat de boomgaarden in vol le bloei staan, zullen nog wel enige weken verstreken zijn. De gehele ontwikkeling in de natuur en vanzelfsprekend dus ook in de fruitteelt, is dit jaar abnormaal vroeg, als gevolg van het bijzonder zachte voor jaarsweer. Op zes maart zijn op verschillende plaatsen in Zeeland temperaturen van liefst 20 graden Celsius gemeten, die de ontwikkeling versneld heb ben. Veertien dagen eerder dan normaal zijn de bladeren en knoppen aan de bomen tot ont wikkeling gekomen. Niet alleen het gewas heeft echter geprofi teerd van het fraaie weer, maar ook de „belagers". Dit jaar toont in vele opzichten over eenkomst met 1957, toen er ook spra ke was van een buitengewoon vroege ontwikkeling van het gewas. Merk waardig is echter, dat de van nature vroeg bloeiende gewassen op een vrij wel normaal tijdstip zijn gekomen. Op dit ogenblik staan de krozen een weinig meer voorkomende prui- mensoort in volle luister te bloei en. Dit is echter normaal. Vroeger Maar de appels, de peren en andere frultsoorten zijn dit jaar veel vroe ger. Ook de zwarte en de rode bessen vertonen al bloemtrossen. Hier wordt nog deze week de bloei verwacht. Ook bij de bramen is de bladontwikkeling behoorlijk, hetgeen eveneens het ge val is bij de frambozen. Het is ook nog nooit voorgekomen, dat zo vroeg in het seizoen al waai- (Zie slot pag. 2 kol. 2) ten, antwoordde mr. Van Riel, lid van de Eerste Kamer, dat er voor goede arbeidskrachten in Nederland altijd plaats is, maar dat elk mens verantwoordelijkheid draagt voor zijn handelen, ook voor eventueel verkeerd handelen. Mevr. Van SomerenDowner was in lezing over radio en t.v. van oordeel dat er een tweede televisienet moet komen, bekostigd uit de opbrengst van de reclame. Reclametelevisie achtte zij ook daarom begerenswaar dig, omdat het Nederlandse bedrijfs leven op de eigen markt dezelfde mo gelijkheden moet hebben als het bui tenlandse bedrijfsleven op zijn markt en een deel van Nederland. De re clame wil zij zien als onderbrekin gen van de programma's. Tot de afgevaardigde uit Delfzijl, die suggereerde dat veel te weinig aan dacht besteed wordt aan de belan gen van de scheepvaart, zei mr. Van Riel later op de dag nog dat althans de Eersle-Kamerfractie van de V.V. D.. nauwe relaties onderhoudt met mensen uit seheepvaartkringen. De vervroegde afschrijving, waarvoor een afgevaardigde de scheepvaart op ruime schaal in aanmerking laten komen, noemde mr. Van Riel geen kwijtschelding van belasting maar hulp aan de kaspositie. Geen meningsverschillen in A.R.-partij Het partijconvent van de Anti-Revo lutionaire Partij heeft zaterdag in Utrecht een besloten vergadering ge houden. Het convent heeft zich bezig gehouden met de actuele politieke situatie. In een communiqué werd meegedeeld, dat er tussen de A.R.- bewindslieden, de A.R.-Tweede-Ka- nierfractie en de partijleiding, géén principiële of persoonlijke menings verschillen bestaan, en dat men met vertrouwen het beleid van het kabi net De Quay in de nog komende twee jaar tegemoet ziet. Uitdrukkelijk werd eveneens het vertrouwen in de antirevolutionaire Tweede-Kamer fractie bevestigd. Beurssluiting op Goede Vrijdag Het ministerie van financiën deelt mede dal de beurzen voor de geld- en fondsenhandel op 31 maart 1961 (Goede Vtijdag) zullen zijn gesloten en dat die dag voor de geldleningen als bedoeld in afdeling V (5) der beursvoorschriften 1914 niet als werk dag zal worden beschouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1