1 JO KOPPEJAN, de grutten ontgroeid) Thoolse filiaalhouder hield gelden achter «é1- HIIBWl HERZIENE UITBREIDINGSPLAN MIDDELBURG NIET REËEL WERKEN VOOR „HET VRIJE VAN SLUIS" AANBESTEED TERNEUZEN: ZICH DYNAMISCH ONTWIKKELENDE GEMEENTE HARRY MORGAN UIT AMERIKA WEER IN NEDERLAND ZATERDAG 18 MAART 1961 H HO V IN O I A LB 'A If I-. 11 W S h O U U A S T |lllllllllllillllll!!llllllll!lllllllll!lll||||l|||||illll||||!lll!lliillllll!lll|||||||||||||||il||||||inil|||f|||!l||H!ii||[|||||||i||||||||[||||||||||||i||||||||||[||||in!i[|!IIIIIIIU||||||||||II|||||||||||||ll|||||||||||||l!lllllllllllll|[||||||||||||||illllllllll||||||!im -r "Mta.tnu TO KOPPEJAN zou krui- j denier worden. Aan de voet van de Veerse dom zou hij suiker afwegen en zeep poeder slijten. Zijn bestem ming werd gemarkeerd door dozen dorp en baaltjes bas terdsuiker, de bakens waar tussen zijn levensscheepje zou laveren. Nu gaat het er in deze rege len niet om de kruideniers in het hokje van de fantasielo ze lieden te stoppen. Maar als je amper twintig bent en bij voorkeur boeken leest met boeiende titels als „Trammelant op Trinidad" en „Meesterstunt in Mexico" dan drukken de spliterwten zwaar. De doem van het krentenwe- gen werd Jo Koppejan te machtig. Hij vluchtte. In een gigant van een vrachtwagen. Een brullende machine, een meesterstunt op zichzelf, in staat om alle roerselen van Trinidad te overstemmen. Jo Koppejan rijdt nu in een G. M.C. en hij zit hoog te paard. Hij is de grutten ontgroeid. Hoog1 te paard: dat geeft te kenden. Maar voor Jo Koppejan geldt dat alleen in letterlijke 7,in. Hij is een rustige, beschei den jongen, die zijn „drang naar avontuur" heeft omgezet in de klinkende munt van tech niek. motoren, machines. „Hij is één bonk auto" wordt er van hem gezegd, en trekkend met de wenkbrauwen voegt men daaraan toe: „maar-ie-gaat-er -mee-door!" En zo is liet, Johannes Koppejan, 21 jaar, in Veere geboren en in Veere wonend, is één van die onverschrokken chauffeurs die op groeiende Delta-dammen met kolossen van vrachtwagens ma noeuvreren. Zand, klei en mijn- steen heeft Koppejan in de Zand- kreek en het Veerse Gat laten tui melen. Iedere lading bracht de eilanden een stukje dichter bij elkaar. De Zandkreekdam is klaar en ook bij de Vcerse-Gatdam heeft men op het ogenblik Koppejan en z'n kiepauto niet nodig. Maar ook nu levert hij een luid ruchtige bijdrage aan een bijko mend werkje van 't drie-eilanden- plan dc aanleg van de nieuwe weg tussen de Zandkreekdam en de Rijksweg bij Goes. Als straks dit weggedeelte klaar is, zal geen sterveling zeggen: „Kijk, dat danken we nu aan Kop- ^Zeeuwen tij Je ^e(t aw evkcw pejan". Dat zou te ver voeren. Even dwaas als het zou zijn, bij de opening spandoeken te voeren met de leuze „Neem Koppejans zand- ladingen". Men ziet dat niet, het is ongebruikelijk. Het ligt Koppejan ook niet, thans in deze kolommen een tirade af te steken in de geest van: „En dat zijn nu de stille werkers, wier steentje altijd vergeten wordt", 't Zal hem een zorg zijn. Hij gaat stil z'n gang en doet z'n werk goed. Warm lopen doet hij alleen voor zaken als kleine giering, voorwiel aandrijving en speciale kiepei- hendels. Zijn beroepsjargon zit vol uitdrukkingen, die aan zware shag en getatoueerde armen doen den ken, zoals hij met vuur kan zeg gen: „Als je denkt 't gaat te zwaar dan gooi je de giering er bij en als laatste midael: de bak naar bo- ven". Zet zo'n joch nu eens tussen i idyllische zaken als gepar- i funieerde zeep en zoute i pinda's. Een cactus in een perk i met tere voorjaarsbloempjes. Jo 1 Koppejan helpt niet meer zo vaak in de winkel van zijn va- der. Stel je voor, dat hij bij het propageren van een nieuw was- middel zou zeggen: „Zeker me vrouw en als denkt dat 't niet meer gaat, gooit U gewoon de lage giering er bij". Hij zou een onbegrepene zijn, een verguisde avant-garclist in het rijk der grutten en ingeblikte pastei tjes. Dan zouden de pessimisten van weleer gelijk krijgen. Want eer tijds sloeg men Jootje hoofdschud dend gade. Hij was een pinnig ke reltje, over wie een zorgelijk ge stemde moeder vaak mopperde: „Er komt niks van je terecht". Toch deed hij zijn best in de win kel van zijn vader. Zo zelfs, dat toen hij negen jaar was, een des kundige opmerkte: „Daar zit een zakenman in". De techniek zou het pleit .winnen. Hu heeft Jo Koppejan als Veere- naar meegeholpen de dam op te werpen, die Veere van open water zal afsluiten. Voor Jo Koppejan was dat geen hoogver raad. Hij mijmert niet over dat soort dingen. Terwijl zijn moeder in de klederdracht van Walche ren haar breipennen op een uit een geluidskastje opstijgend roclt- rithme van „Long, long ago" laat tikken, commentarieert hij: „Ik had er werk door. Aardig werk. Als ze er niet aan begonnen wa ren, was er misschien geen werk voor me geweest, 't Zal wel een raar gezicht zijn, als de scheepjes weg zijn. Maar misschien de jacht jes. Ze zijn zo'n hele hoop van plan. Misschien dat er nog wat in zicht komt Het is een beetje eeu avontuur en dat ligt de jonge Koppejan. Na zijn Iagere-schooltijd heeft hij drie jaar gevaren. Binnen vaart. Maar de dieselmotor, het motorisch geweld van een G. M.C. 7-ouden hem voorgoed win nen. Hij beluistert zo n motor als een medicus de hartslag be luistert. Zijn hart is bij de p.k.'s onder een bemodderde motor kap. Een jong hart, de grutten ontgroeid RECHTBANK MIDDELBURG Officier eiste 6 maanden onvoorwaardelijk „Verdachte is eigenlijk een man, die de draagwijdte van hetgeen hij ge daan heeft niet voldoende inziet. Be sef van zijn verantwoordelijkheid heeft hij niet". Dit zei de officier tlllllillllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllillllllllllllin^ Vier maanden celstraf voor diefstal van fietsen Uitspraken rechtbank te Middelburg De rechtbank le Middelburg heeft vrijdag de Vlissingse bankwerker A. J. M., die tezamen nvet zijn echtge note een dozijn fietsen gestolen had om in het onderhoud van zijn gezin te kunnen voorzien, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 4 onvoorwaardelijk met af trek, en 8 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Het vonnis luid de conform de eis van de officier van justitie. De ruziezoekende paardenhandelaren S. J. van H. die vergezeld was van zijn zoon F. van H. en A. J. V., allen uit Goes, die volgens de presi dent van de rechtbank meer de hoofdpersonen waren geweest in een verhaal voor het schoolplein dan voor grote mensen, werden allen veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 1 onvoorwaardelijk en 5 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De ruzie tussen de verdach ten was gevolgd door een geweld dadig optreden tegen elkaar. De slager J. M. uit Domburg werd vei-oordeeld tot een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van 2 weken en een eveneens onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid ge durende 6 maanden, omdat hij op 3 december j.l. onder invloed van ster ke drank in Vlissingen zijn auto be stuurd had. Collects De collecte voor hel Reumafonds heeft te Yerseke een bedrag van 426 opgebracht. van justitie vrijdagmorgen, toen de Middelburgse rechtbank, gepresi deerd door iwr. P. van Empel, do zaak behandelde tegen de Thoolse bedrijfsleider P. J. B. (46). Deze verdachte was ten laste gelegd gel den ten bedrage van f 3400 te heb ben verduisterd, ten nadele van de Middelburgse firma B, en van der Ij., voor welke firma B. een filiaal in Tholen leidde. Toen de filiaalhouder tijdelijk in fi nanciële moeilijkheden geraakte, stuurde hij het geld van door hem gedane transacties niet naar het Middelburgse hoofdkantoor door maar gebruikte het ten eigen bate. Het kwam tot een gesprek met de directeur van de firma, die begrip voor B.'s moeilijkheden toonde en het nogmaals met hem proberen wil de. Desondanks ging verdachte op een kwaad moment weer op het ver keerde pad verder. Deze tweede ontsporing is hem noodlottig gewor den. B. vertelde nogmaals alles aan zijn directeur en besloot elders werk te zoeken. Hij wilde proberen het ach tergehouden geld in Duitsland terug te verdienen, maar toen hij op liet moment stond bij Venlo de grens over te steken, werd hij aangehou den. Van 3 december van het vorig jaar af bevindt hij zich in voorar rest. De officier van justitie, inr. J. L. Andreae, verklaarde weinig ver trouwen te hebben in de verklaring van B., dat hij het geld in Duitsland zou terugverdienen. „Als een dege lijk en goed timmerman is hij echter uitstekend in staat zijn brood te ver dienen en als het verdachte ernst is dat te doen, zou ook de reclassering ingeschakeld kunnen worden", ver klaarde nir. Andreae, die een gevan genisstraf eiste van 9 maanden, waarvan 6 onvoorwaardelijk met af trek, en 3 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. alsmede toe zicht van de P.CJR.V. De raadsman van B.. mr. G. A. Ren ting, betoogde, dat de bekwaamheid en de ijver van zijn cliënt een rol be horen te spelen bij de bapaling van de strafmaat. B. wil de schade ver goeden, verklaarde pleiter, maar dan moet hij ook in de gelegenheid wor den gesteld deze twee goede eigen schappen te benutten. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 29 maart LANDBOUWSCHAP TOT GED. STATEN: Verzoek om goedkeuring aan plan te onthouden De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft zich met een nota tot Ged. Staten ge richt, waarin bezwaar wordt ge maakt tegen de vaststelling van een herziening van het uitbreidingsplan In hoofdzaak van de gemeente Mid delburg. Aan het college van Ged. Staten wordt met. klem verzocht goedkeu ring aan dit uitbreidingsplan te ont houden, gezien de onverantwoorde wijze waarop in deze de belangen van de land- en tuinbouw zouden worden geschaad indien onverhoopt tot goedkeuring zou worden besloten. Zoals bekend, heeft dit plan betrek king op de toekomstig^ stadsuitbrei ding ten zuiden van de bestaande bebouwing en omgeving Seisweg en het industrieterrein. Dc Middelburg se raad heeft dit in zijn vergadering van 30 januari jl. goedgekeurd. Het Landbouwschap wijst er In zijn schrijven tot Ged. Staten op, dat een dergelijk groots opgezet plan elke realiteit mi$t en derhal ve volledig in strijd moet worden geacht niet het bepaalde in de Woningwet, waarin wordt voor geschreven, dat een plan van uit breiding voor ten hoogste tien jaar moet worden vastgesteld. Als wij goed zijn ingelicht, zo ver volgt het schrijven, is in het onder havige plan o.a. plaats voor de bouw van 500 woningen, een aantal dat naar de mening van het Landbouw schap, rekening houdende met de te verwachten ontwikkeling van het Zuid-Sloe, niet berust op een van werkelijkheidszin getuigend beleid, maar blijk geeft van onverantwoord optimisme. De gewestelijke raad is dan ook van mening, dat de landbouw zich tegen dit uitbreidingsplan tot het uiterste dient te verzetten. Ten aanzien van de door de gemeen te Middelburg niet nagekomen toe zegging inzake het vooroverleg, wil Examens Aan de technische hogeschool te Delft slaagde met lof voor het examen ci viel ingenieur, de heer J. J. F. Nicolai te Vlissingen. Aan de Pontseliool te Terneuzcn slaagde voor het diploma Nederlandse handelscorrespondentie mejuffrouw J. van der Peijl te Terneuzen. Voor secretaris-stenograaf le klas slaagden mejuffrouw I. Leunis te Hoek en C. Vermeulen te Terneuzen, met 165 let tergrepen per minuut. De heer J. G. Langeraar te Goes, slaagde voor hot examen kleurenad- vise.ur van de Bond van Klcurenad- de Gewestelijke Raad gaarne aanne men dat geen opzet in het spel is geweest. Wel wordt het verre van elegant geacht, dat de gedane toe zegging liij de behandeling van liet bezwaarschrift is ingetrokken. De daarvoor in de plaats gekomen be reidheid tot verleg na de tervisie- legging van plannen is o.i., aldus liet schrijven aan Ged. Staten, een ma noeuvre met afwijzende inhoud. „Van het bestuur van de hoofdstad van onze provincie, had de georgani seerde landbouw een andere houding mogen verwachten". Elektrische afslag in vismijn Vlissingen De gemeente Vlissingen wil thans de finitief een eind maken aan een vrij primitieve werkmethode, die tot dus ver in de stedelijke vismijn wordt gebezigd: de mondelinge afslag. „Wij achten de tijd aangebroken om, even als elders het geval is. de vismijn met het oog op een goede bedrijfs voering uit te rusten met een elek trisch afmijntoestel", zo schrijven b. en w. in een voorstel hierover aan de raad. De kosten van de invoering van het nieuwe systeem worden op zevenduizend gulden geraamd. Ook voor de toeristen zien b. en w. hierin nog een attractie. Zij worden dan in de gelegenheid gesteld de vis- afslag bij te wonen. Geluidshinder was er de oorzaak van, dat dit tot op heden nooit mogelijk was. VELE KERN FACILITEIT EN Aantrekkelijke folder voor industrievestiging De gemeente Terneuzen heeft dezer dagen een keurig verzorgde en rijk geïllustreerde folder doen verschij nen, speciaal bedoeld om de Indus trieën attent to maken op de bijzon der gunstige ligging van deze liaven- stad en de vele faciliteiten die deze kerkgemeente bij industrievestiging biedt. Deze snelgroeiende stad aan de Westerschelde verwierf deze fa ciliteiten van regeringswege in 1959, toen de minister van economische zaken zonder aarzeling Terneuzen als kerngemeente aamvees, aldus de folder. Voetballen voor Prinses Beatrix Poliofonds De heer J. J. den Boer te Middel burg, provinciaal vertegenwoor diger voor Zeeland van het comité ,.Z\vn!uwen_Wclpenaktie-Polio" heeft zich niet een schrijven ge wend tot de besturen van de voetbalverenigingen aangesloten bij de K.N.V.B.-afdeling Zeeland. Het comité heeft zich tot taak ge. steld gelden bijeen te brengen door middel van het organiseren van welpentoernooien met het doel de opbrengst daarvan ten goede te doen komen aan het Prinses Beatrix Polio fonds. Aangezien echter in Zeeland slechts een klein aantal verenigingen de be schikking heeft over een welpenaf deling en daardoor de organisatie in verschillende districten niet moge lijk is, wil men toch trachten door middel van andere acties het gestel de doel te bereiken. Tot één van die acties rekent dc heer Den Boer het houden van een collecte bij de sportwedstrijden en hij doet derhalve een beroep op de aangeslo ten verenigingen om vóór 1 mei a-s. bij één van de thuiswedstrijden van het eerste elftal, een collecte te wil len houden. Hier passeert jaarlijks ruim 8 mil joen ton per binnenschip, en bijna 5 miljoen ton per zeeschip. De folder noemt verder de aantallen zee- en binnenschepen die in 1958 in de bin nen- en buitenhaven of rede werden gelost of overgeslagen, door bedrij ven waarvan de grotere in totaal 1200 arbeidskrachten in dienst heb ben. Met tekeningen wordt duidelijk ge ïllustreerd welke aanzienlijke verbe teringen het huidige kanaal heeft na de verbreding en verdieping, waar aan binnenkort zal worden begonnen. Over de kernfaciliteiten zegt de fol der onder meer, dat de regering op de gebouwen een premie van 35 tot 75 gulden per m2 verstrekt, hetgeen neerkomt op een subsidie rond 30 tot 60 van de kosten der gebouwen. De grondprijs wordt voor de helft betaald, waardoor deze op ongeveer 4 gulden per vierkante meter komt. De folder wijst verder op de goede busverbindingen, een regionale werk plaats voor volwassenen, de diverse onderwijsinstellingen, goed geoutil leerde ziekenhuizen en kruisgebou- wen, en de diverse mogelijkheden voor recreatie. In deze snelgroeiende gemeente hebben zich de afgelopen 10 jaar rond 7500 personen geves tigd, aldus de folder. Aanrijding op Wouwsestraatweg Op de Wouwsestraatweg nabij Bergen op Zoom ontstond een aanrijding, toen P. de J„ uit Ber gen op Zoom, die met zijn auto de weg over wilde steken naai een parkeerterrein, niet lette op het achteropkomende verkeei Mi.; kwam hierdoor in botsing met een vrachtauto, bestuurd door D M. uit Wemeldinge. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De beide auto's werden zwaar beschadigd. Het waterschap „Het Vrije van Sluis" te Oostburg heeft donderdag morgen in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg in 't openbaar aanbesteed Bestek 1: het aanbrengen van een deklaagconstructie op diverse wegen in West Zeeuwsch-Vlaanderen tot 'n totale lengte van 18,175 km. Er werd als volgt ingeschreven: fa. Jacq. Blanckaert, Brugge 184.115; kon. mij. n.v. „Wegenbouw", Utrecht 184.750; n.v. Rasenberg, Breda 187.000; n.v. M. P. Hol. Hulst 190.000; n.v. Van Dijk-Pet.it, Ber gen op Zoom 193.350: n.v. „N.B.M." Zaandam 197.000; fa. J. en K. T. de Oude, Biervliet 198.100; n.v. E.L.K.. Schoondijke, 211.000. De ra ming bedroeg 177.270. Bestek 2: verbetering van de Bewes- tereedestraat te Sluis en de Olieweg te Aardenburg, tot een totale lengte van 4.499 km. De inschrijvingen wa ren als volgt: fa. M. P. Hol, Hulst S5.740; fa. Lucassc. Kloosterzande 86.900; n.v. E.L.K., Schoondijke 87.240; fa. J. en K. T. de Oude, Biervliet, 87.900; fa. C. D. de Ruijs- scher, Biervliet 88.850; fa. J. van 't Verlaat, Giessendam 89.700; fa. J. D. Janse, Middelburg 92.800; fa. Sponselee, Kloosterzande, 94.000: fa. J. en H. Geldof, Serooskerke, 105.900; aannemersbedr. „Zeeland", Middelburg 106.200. De raming be droeg S7.500. Bestek 3: Verbetering van dc Loo- dijk te Zuidzande en de Geertruida- dijk te Biervliet tot een totale lengte van 5.413 km, met A. fundering met hoogovenslakken. De inschrijvingen Nieuwe oplossing voor de Schelde-Rijn-verbinding? Ook nu weer wordt aan de Schelde- Rijn-verbinding aandacht besteed ir het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van verkeer en waterstaat. De aandacht wordt voornamelijk gevestigd op een artikel in het Belgisch dagblad „De Nieuwe Gids" van 9 december i960. Onder de titel „nieuwe oplossing voor Schel- de-Rijn-verbinding?" wordt in dit blad melding gemaakt van een ge sprek tussen Antwerpse Rijnreders en betrokkenen uit Rotterdam. Dit persoonlijk contact zou volgens dit artikel geleid hebben tot een plan voor het maken van een andere Schel- de-Rijn-verbindingen dan die welke door 't graven van 'n Moerdij' anaal tot stand zou komen. Die verbinding zou dan geschieden door het graven van een kanaal naar het sluizencom- plex te Ford Frederik of te Zandvliet. De waterweg van Zandvliet naar Bergen op Zoom' zou dan tevens gemoderniseerd moeten worden. Vauaf Bergen op Zoom zouden de Rijnscliopen dan de tot dusver ge volgde vaarweg volgen. Bij een verwezenlijking van dit plan zou den de Rijnvaartpremies kunnen worden gehandhaafd. Enkele kamerleden vroegen of de re gering hiervan iets bekend is. Is dit plan bijvoorbeeld ter tafel geweest bij de Belgisch-Nederlandse commis sie die met het oog op deze verbinding ingesteld is door de betrokken lege ringen hiervoor: fa. M. P. Hol, Hulst 157.000; n.v. E.L.K., Schoondijke, 159.950: J. en K. T. de Oude. Bier vliet 162.450; fa. Lucasse, Kloos terzande, 164.900; fa. Sponselee, Kloosterzande, 166.000; fa. J. van 't Verlaat, Giessendam, 166.800; fa. De Ruïjsscher, 171.900; aannemers bedr. „Zeeland", Middelburg 179.000 De raming was 158.600. B. fundering met grint-zand-cement: fa. Hol, Hulst 158.200; n.v. E.L.K. te Schoondijke 158.950; wed. Tous- saint, Cadzand 163.500; J. en K. T. de Oude, Biervliet 164.600; fa. Van 't Verlaat, Giessendam 168.300; fa. J. D. Janse, Middelburg, 173.000. E>e raming was 149.700. Bestek 4: verbetering Oranjedijk, Statendijk en Molenweg in IJzendij- ke en de Kruisdijk te Groede. met een totale lengte van 5890 km. De in schrijvingen waren: A: fundering met hoogovenslakken: J. Geldof, Seroos kerke 212.000: J. en K. T. de Oude, Biervliet 213.190: fa. Lucasse, Kloosterzande 215.700; fa. De Ruijs- scher en Zn.. Biervliet 215.950; fa. Van 't Verlaat. Giessendam 216.000 M. P. Hol. Hulst 216.000; fa. J. D. Janse, Middelburg 218.000: n.v. E.L.K.. Schoondijke. 228.500; fa. Süonselee, Kloosterzande 239.000; Mij. Zeeland. Middelburg 239.000. De raming was 208.700. B: fundering met grint-zand en ce ment: fa. Hol. Hulst 217.000; fa. J. van 't Verlaat. Giessendam, 217.000; fa. J. D. Janse, Middelburg 218.000; fa. De Oude, Biervliet 220.190; fa. Geldof, Serooskerke, 225.000; fa. E.L.K., Schoondijke 227.000; fa. Th. Cambier, Breskens 239.000. De raming voor dit ob ject was 189.500. Alle gunningen werden aangehouden. Nutsspaarbank Middelburg: tegoed ruim 17 miljoen Uit het maandelijkse overzicht van de Nutsspaarbank te Middelburg blijkt, dat het inleggerstegoed in februari met f 200.935,70 van f 17.382.284,40 tot f 17.583.220,10 steeg. Ingelegd werd voor f 892.794,91 en opgenomen tot een bedrag van f 691.859,21. Het aantal rekeninghou ders steeg met 23 tot 14.977. Aan het kantoor te Middelburg werd f 752.347,90 ingelegd en opgenomen f 589.256,65. Het spaarderstegoed vermeerderde hierdoor met f 163.091,25 tot f 14.879.406,65. Twin tig nieuwe rekeningen werden aan gegaan. zodat het totaal ingeschre ven spaarders thans 12941 bedraagt. Het bijkantoor te Oostburg noteer- de een inleg van f 139.406,61 en een opname van f 102.204,32. Het totaal- tegoed steeg hiermee met f 37.202.29 van f 2.633.498.19 tot f 2.670.700,48. Drie nieuwe spaarders konden wor den ingeschreven, zodat dit aantal thans 1980 bedraagt. De zitdag te Oostkapelie gaf een in leg van f 7.673.25 en een opname van f 3.516,06 te zien. Het agentschap te Kruiningen had de volgende resultaten: inleg f 1.040.40. opname f 398.24. zodat het spaarders tegoed met f 642,16 van f 32.470.Si steeg tot f 33.112.97 Het aantal ic- keninghouders bleef gehandhaafd op 56.. Door een inleg van f 2.189.11 en een opname van f 1.978.19 steeg het saldo bij het schoolsparen tot f 59.982,16. Het aantal rekeninghou ders liep met 22 terug tot 1432. Dertien baby-boekjes werden afge geven, waarvan 12 in Middelburg en 1 te Oostburg. Op de Middelburgse boekjes noteerde men een eerste bij- storting van f 209, Het aantal in omloop zijnde spaar- busjes steeg met veertien tot 1585. Bij 221 ledigingen was er een ge spaard bedrag van f 5.996,15. In 1953 hielp hij in Dreischor Zondag 19 maart om tien voor half drie ar riveert op Schiphol Harry Morgan om in Nederland een aantal geselecteerde jonge journalisten te ontmoe ten, die wellicht in aanmerking komen voor een beurs, welke de mogelijkheid opent een jaar aan het „Ma- Iacester College" te St.-Paul te studeren. Deze beurs is ingesteld door de ..Reader's di- ;esl foundation". Morgan is geen onbe kende voor Nederland. Als 19-jarige las hij op een februaridag in '53 de koppen in de krant. „Nederland geïnun deerd duizenden dakloos". Twee dagen later vertrok hij uit Californië met een rug zak en 150 dollar in de richting New York. Al liftende daar naar toe werd hij geïnterviewd tijdens een radio-uit zending in Chicago en kreeg daardoor van de K.L.M. een biljet New. - York-Amsterdam Zijn eerste taak vond hij in 's-Gravendeel. Daarna trok hij naar Dreischor. Tijdens de opruimingswerkzaam heden en de wederop bouw ondervond Mor gan, dat sommige Ne derlanders zoals de Amsterdamse lerares Doortje Jongsma en de vuilnisman Isaak Geel hoed uit Dreischor er merkwaardige ideeën omtrent de Ver enigde Staten op na hielden. Eenmaal terug in zijn land, besloot Morgan om deze twee Nederlandse vrienden de V.S. te laten bezoe ken. Tot zijn eigen verwondering had hij binnen een minimum van tijd genoeg geld bijeen voor him over tocht. En Doortje en Geelhoed bezochten dc V.S Sindsdien heeft Morgan ook inwoners van andere landen naar de V.S. uitgenodigd, waarbij steeds ais voorwaarde gesteld werd. dat ze zelf niet fi nancieel in staat wa ren in de naaste toe komst hun overtocht le hetalen. Nadat Mor- gang afgestudeerd was, heeft de ..Rea der's digest founda tion" hem verzocht dc selectie te verrichten voor de studiebeurzen/ welke deze stichting ter beschikking stelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7