F.L.N.-bankbiljettenpers één dag voor het draaien gevonden SCHOOL IN JELSUM GESLOTEN WEGENS STRAAUAGERGEVAAR „GEMEENSCHAPPELIJK BELANG" BESTAAT HALVE EEUW DERDE „REINAERTSTOET" IN HULST OP ZONDAG IS JUNI P K V i iV i; A X hj.E IV N ft, y tt A N 7 ZATERDAG 18 MAART 1961 VREEMDE HOUDING VAN NEDERLANDERS Negentig miljoen Franse francs voor wapenaankoop bestemd (Van onze correspondent iri Bonn). Medio volgende maand begint voor liet Landgericht in Osna- brück het proces tegen de 60-jarige Haarlemse chemigraaf A. O., de 37-jarige Duitse bouwvakker H. S. en de 37-jarige Algerijn A. A. Zij werden in juni van het vorige jaar gesnapt, een dag voor zij in een geheime drukkerij in Osnabriick zouden beginnen met de vervaardiging van 90 miljoen ,,oude" Franse francs, bijna 700.000 gulden, waarmede de Algerijnse vrijheidsbeweging F.L. N. agenten en wapenaankopen wilde financieren. Ook werd ge arresteerd in verband met deze zaak de Nederlandse drukker H. H. Hij werd evenwel over de Nederlandse grens gezet en vrij gelaten, hetgeen in Westduitsland het vermoeden heeft gewekt, dat hij de geheime dienst als informant heeft gediend. In Nederland werden gearresteerd de Amsterdamse redactie-stenograaf S. S. en de Griekse ingenieur M. R., die-zich nog altijd in hechtenis be vinden en wier voortdurende gevan genschap al aanleiding heeft ge vormd lot de vorming van comités die voor hun vrijlating ijveren. Voorts is er op de een of andere manier bij betrokken de Amstelveènse drukker uitgever en oud-verzetsstrijder J. Z., die o.m. secretaris was van de inter nationale commissie van oud-verzets strijders die een onderzoek heeft in gesteld naar de gedragingen van de vroegere Westduitse minister voor vluchtelingenzaken, prof. Oberlelnder tijdens de uitwassen van Lemberg in iuli 1941 (waar 32 Poolse intelec- t.uelen door de Nazi's werden omge-, bracht). Precisiewerk Precisiewerk hadden de valsemun ters geleverd in hun werkplaats in Osnabrüek en deskundigen hebben eenstemmig verklaard, dat het moei lijk genoeg zou zijn geweest om de valse francbiljetten (van 10.000 francs) van de echte te onderschei den. In- een rijk-geïllustreerde reportage heeft het Westduitse weekblad' „Der Stern" zich beziggehouden mét deze grootste munt-vervalsing, sinds Adolf Hitler opdracht gaf om voor miljoenen aan valse Engelse ponden te drukken, die in Engeland in om loop zouden moeten worden gebracht om de Britse economie te storen. Een paar proefdrukken had de bende „ge trokken", maar het bankbiljetten- papier was vochtig geworden. Daar door moest de grote druk worden uit gesteld. Net op dat moment, greep de Osnabrlickse politie op aanwijzing van de Westduitse geheime dienst in. Daardoor werd de Franse minister van financiën de vraag bespaard, hoe zijn bankbiljetten-circulatie plotse ling met honderd miljoen was geste gen. Vierde internationale Het komende proces in Osnabriick zal zicli uitsluitend bezighouden met de strafrechtelijke zijde van de munt-vervalsing. De politieke achtergronden zullen vermoede lijk onbelicht blijven, tenzij, deze door 'de beklaagden en de getui gen zelf er in worden gehaald. Hoofdbcklaagden zijn de Algerijn A. A„ die heen en weer reisde tus sen Tanger. Parijs en Keulen en voor de bondsrepubliek geen ver blijfsvergunning had; A. O. die zich behalve met het vervaardigen van vals geld ook schijnt te heb ben beziggehouden met het inrich ten van oen wapenfabriek ih Ra bat en de verzetsstrijder H. S., die in 1984 naar Nederland was ge vlucht en sinds 1950 in Osna brüek leefde. Hun opdrachtgever was de Griek M. R., chef van de weinig bekende „Vier de internationale", een organisatie van Trotzkiïsten, die probeert invloed te krijgen bij de leiders van de jonge Afrikaanse naties. Zij heeft goede relaties met. de F.L.N en verleent deze alle mogelijke steun. S. S is uit gever en redacteur van het blad „Vierde Internationale". Hij en O. H„ hebben volgens „t>er Stern" legi timatiebewijzen vervalst voor de in Frankrijk levende Algerijnse agen ten. M. H. heeft daarbij* geholpen, alsook Joop Z. die zijn drukkerij ter beschikking stelde. Het werk, dat dit kwartet leverde, was zo uitstekend, dat het in maart 1959 de opdracht kreeg tot de vervaardiging van valse 10.000 franc-biljetten. De F.L.N. fi nancierde het project. Eerste „tran che": 90 miljoeh francs. Daarna schijnt Joop Z. er genoeg van te heb ben gekregen. Hij trok zich uit de affaire terug. De overgeblevenen her innerden zich de Trotzkiïst S. in Os nabriick. Zo kwam de onderneming- haar Osnabrüek, via een schijnfirma. die' „Honimpex" werd genoemd en die zich officieel bezighield met de aan- en verkoop van gebruikte machines. (Later bleek aan de politie dat „Ho nimpex" niet was ingeschreven bij de plaatselijke Kamer van Koophan del. Ook dit leidde tot het onderzoek). „Honimpex" was gevestigd in een onaanzienlijke schuur in de Johan- nisstrasze 19-20. De machines werden uit Düsseldorf geleverd. De nummer machines en het papier kwamen uit Amsterdam. Het is niet zeker, of zo als wordt beweerd, Joop Z. bij de le vering daarvan is betrokken geweest. Dit zal de rechtszaak nog moeten op helderen. Ter voor-financiering stort te de F.L.N. een bedrag van 50.000 Zwitserse francs. Einde mei 1960 wa ren de voorbereidingen voor de druk van 90 miljoen „oude" Franse francs gereed. Alleen had men nog enige moeilijkheden met het watermerk. Voor de rest waren de proefdrukken verbluffend goed. Op 10 juni 's middags om drie uur klopte evenwel de „Kriminalpolizei" op de deur van de „Honimpex". O., H. en S. werden gearresteerd. De ge heime dienst liet in Keulen de Alge rijn A. A. in verzekerde bewaring stellen en na het eerste verhoor gin gen details naar Nederland op grond waarvan ook M. R. en S. S. achter de tralies kwamen. Waarom hot project faalde? „Der Stern" waagde de volgende ver moedens al te groot perfectio nisme en de mogelijkheid, dat één der medeplichtigen H. tege lijk in dienst stond van de Neder landse geheime dienst. De West duitse justitie weigert hierom trent mededeling te doen. Het is evenwel opgevallen, dat H. niet In arrest bleef, over de grens werd gezet en op vrije voeten kwam. Zeker is, dat de geheime diensten van de Bondsrepubliek, Frankrijk en Nederland nauw hebben sa mengewerkt om het valsemun ters-complot te torpederen. IN VERLENGDE VAN STARTBAAN Onderis wilden kinderen van school houden De gemeenteraad van Leeuwarder- adeel heeft donderdagavond zonder hoofdelijke stemming besloten de openbare lagere school te Jelsum zo spoedig mogelijk'1 te ontruimen we gens het gevaar, dat de straaljagers Voor de school opleveren. Deze school staat namelijk in het verlengde van de startbaan van de vliegbasis Leeu warden. Zolang er te Jelsum nog geen nood- school zal zijn gebouwdj zal het on derwijs worden gegeven in kerkelijke lokaliteiten tot en met 31 mei. Dan hoopt men de noodschool, tot welker böuw eveneéns donderdag in principe werd besloten, gereed te hebben. De streefdatum voor oplevering van een nieuwe school is februari 1962. Bur gemeester A. de Boer zegde toe alles te zullen doen om de sluiting van de tegenwoordige school zo spoedig mogelijk te bewerkstelligèn, waar voor onder meer overleg met de Ge deputeerde Staten van Friesland en de onderwijsinspectie noodzakelijk is. De heer De Boer verwachtte, dat een en ander wellicht binnen een paar dagen zou kunnen worden geregeld. Huisvrouw bij val uit raam op slag gedood De 57-jarige mevrouw I. M. G. van der Haterd is gistermiddag uit haar woning aan de Havikhorst in Rotter dam bij het zemen van de slaapka merramen naar buiten gevallen. Zij kwam ruim elf meter lager op een tegelpad terecht en was 'op slag dood. Het sluiten van de school werd urgent, nadat ouders van de kin deren, die de school te Jelsum bezoeken, reeds herhaalde malen op sluiting van de school hadden aangedrongen en de gemeenteraad hadden laten weten, dat zij ern stig overwogen om hun kinderen niet meer naar de school te la- t^n.gaan. In de donderdag gohouden vergade ring zette de hervormde predikant, ds. II. Giet erna, het standpunt van de ouders uiteen. Tot het nu geno men besluit was mede aanleiding, een schrijven aan het gemeentebe stuur van de staatssecretaris van defensie, waarin onder meer werd op gemerkt. „In het algemeen dient de plaats van een gebouw ver buiten liet verlengde van de startbaan als minder gevaarlijk te worden aan gemerkt; als zodanig wordt Uw mening (de mening van b. eil tv.), dat de plaats van de school te Jelsum niet gevaarlijker is dan welke andere plants In Cnrnjum of Jelsum ook, door mij niet onder schreven". De belangstelling van het publiek voor deze raadsvergadering was bijzonder groot. Naar aanleiding van de herhaalde ziekte van de beroemde filmster Eli zabeth Taylor is besloten dat de f ilm „Cleopatra", waarin zij de hoofdrol zon vervullen niet meer in Engeland zal worden gemaakt. Dit betekent, dat de decors voor deze film, een klassieke stad van plastic, beton en hont, in de Pinr.wood studio's in En geland, i•■elke een waarde vertegen woordigen van vele miljoenen, zullen worden gesloopt. Foto: John de Cuir, chef-decorbouwer van Pivewood, brengt een bezoek aan een klassieke tempel, welke weldra onder de moker zal vallen. r wm Overeenslemming over loonadvies in de landbouw In de hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap is overeenstem ming bereikt over 'n loonadvies voor de landbouw (akker- en weidebouw en veehouderij). Dit loonadvies komt neer op een verhoging van de lonen met 8.3 procent. Het zal zo spoedig mogelijk ter goedkeuring worden voorgelegd aan bet college van rijks bemiddelaars. Daarna zal deze hoofdafdeling advi seren tot een verkorting van de ar beidstijd in de landbouw van circa vijftig uur per jaar. Hierdoor wordt ook voor de landbouw voorzien in de mogelijkheid tot invoering van een aantal vrije zaterdagen. Tussentijdse Britse conservatieve zege Behalve in Colchester en Worcester, hebben de kandidaten van de conser vatieve Britse regeringspartij don derdag ook een overwinning behaald bij de tussentijdse verkiezingen die In High Peak, in het graafschap Derbyshire, en in Cambridgeshire zijn gehouden. Evenals bij dc verkiezingen in Col chester en Worcester, was ook in de twee andere plaatsen de conserva tieve meerderheid kleiner dan bij de vorige verkiezingen. Verbaal voor expositie zedenkwetsende „weduwe" (Van een speciale verslaggever) Jhr. Sandberg van het stedelijk mu seum te Amsterdam heeft een pro ces-verbaal gekregen van de Amster damse zedenpolitie vanwege het ze denkwetsende karakter Aan één van tentoonstellingsstukken op de expo sitie „Een bewogen beweging", die thans in het stedelijk museum wordt gegeven. Het betreffende kunstwerk in de ca talogus aangeduid als „la veuve du coureur", „de weduwe van de losbol" een produktic van de Zwitser Ro bert Müller werd in beslag geno men nadat twee officieren van ju stitie en twee hoofdinspecteuren van de Amsterdamse zedenpolitie liet obscene karakter ervan hadden vast gesteld. Jhr. Sandberg was de inzen ding niet bijzonder opgevallen. Minister Luns naar Verenigde Staten Naar wij vernemen zal de minister van buitenlandse zaken, mr. .T. M. A. H. Luns, begin april naar de Verenig de Staten vertrekken. Het ligt in het voornemen van de minister op 6 april in de Verenigde Staten -te arriveren en daar tot 17 april te blijven. Hij zal besprekingen voeren te Washing ton en daarna de zitting van de alge mene vergadering der Verenigde Na ties gedurende enkele dage» bijwor nën. Ds. W. Koole vertrok uit A.M.V.J.-hostel in Geleen De oud-Middelburger ds. W. I. Koole heeft in verband met zijn benoe ming tot directeur van de A.M.V.J. (Algemene Maatschappij voor Jon geren) te Amsterdam afscheid geno men als directeur van het A.M.V.J.- hostel te Geleen (L.). Ds. Koole was ih 11)48 de eerste directeur van dit moderne jeugdhoste! en hij heeft er de 40 kamers waren steeds bezet een tehuis voor vele jongeren ge sticht. Hij heeft zich bijzonder geconcen treerd op het jeugdwerk voor niet- katholieken. Ruim 300 jongeren heeft hij bij dit jeugdwerk betrok ken en verdeeld over diverse clubs; volleybal, jazzsociëteit, fotoclub, zangkoor, muziek- en toneelclub enz. Hij stichtte een jeugdsociëteit; verdeelde de jeugd hiervoor in drie groepen en had een eigen jazzorkest. Hij was secretaris van de algemene jeugdraad in Geleen en van de Pro vinciale Hervormde Jeugdraad. Ds. Koole was ook spreker en publicist- Hij hield lezingen voor de regionale omroep en had de leiding over het gehele pensiontehuis. Uit de grote belangstelling bij het afscheid van ds. Koole van burger lijke en geestelijke autoriteiten en van de jeugd er was een druk bezochte receptie, een koffietafel en een aan het echtpaar Koole-Schipper gewijde feestrevue bleek hoe on gaarne men deze oud-Middelburger uit Geleen ziet vertrekken. IN VLISS1NGEN Gouden vereniging met gouden secretaris Een halve eeuw geleden werd in Vlissingen de woning bouwvereniging „Gemeen schappelijk Belang" opge richt. Dat was om precies te zijn op 16 maart 1911; nu is het dus zover dat deze ver eniging haar 50-jarig bestaan kan vieren. Dat zal gebeuren met een receptie, volgende week donderdag in Hotel „Noordzeeboulevard" te Vlis singen. Voor de secretaris van „Gemeenschappelijk Be lang", de 74-jarige heer W. de Ridder, wordt het een zeer bijzondere dag, want hij be kleedt deze functie reeds sinds de oprichting. Een gou den vereniging dus met een gouden secretaris. De vereliiging heeft sinds haar oprichting in een duidelijke be hoefte vooi'zien. Dat blijkt Wél uit het grote aantal onder 'dak ge brachte leden. In 1911 bestond een grote behoefte om tot de op richting van de vereniging te ko men. De N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" had reeds de „Vereniging voor Verbetering van de Volkshuisvesting in Vlis singen en Omstreken" opgericht en als eerste particuliere vereni ging volgde „Gemeenschappelijk Belang". Het initiatief ging onder andere uit van de heren De Rid der en Stekctee en als adviseur trad op, de toenmalige Neder lands hervormde predikant ds. H. C. Hogerzeil. De woningnood was in die dagen groot, evenals de vraag naar wo ningverbetering. Meteen al steeg het ledental tot 74 en in 1917 konden 34 gezinnen in de eerste serie woningen trekken. Deze wo ningen staan in de Verkuyl Qüak- Icelaarstraat en secretaris De Rid der is op nummer 32 nog steeds de trotse bewoner van een dezer huizen. In de periode van 1917 tot 1961 kwam veertien maal een se rie woningen gereed, verspreid over heel Vlissingen. In totaal werden 946 gezinnen onder dak gebracht. Nu heeft de vereniging overigens nog een wachtlijst van enkele honderden, van de in to taal ca. 1300 leden „Dc moeilijkheden in het begin waren groot", weet de gemoede- De heer W. de Ridder, gouden se cretaris van gouden woningbouw vereniging. (Foto P.Z.C.) lijke gouden verenigingssecreta- ris te vertellen. Zo was de sa menwerking met bet gemeentebe stuur niet altijd even eenvoudig. Maar nu kan men met voldoening op alles terugzien. Alle verhou dingen veranderden; de samen werking met het gemeentebestuur bijvoorbeeld, is voortreffelijk. De heer De Ridder, na 50 jaar or ganisatie en notulen schrijven, zegt er verheugd over te zijn, dat zovelen konden worden geholpen, dat het woningpeil zo kon worden opgevoerd. „Ik heb altijd met ple zier geholpen", verklaart de beer De Ridder, die voorts nog voor zitter van het bejaardenhuis aan de Koudekerkseweg is. De heer De Ridder werd omstreeks het 40-jarig bestaan van de vereni ging benoemd tot Ridder in de or de van Oranje Nassau, een onder scheiding die ook weer verband hield met zijn vertrek, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, bij „Dc Schel de". Nu zou de secretaris graag zien, dat er eens wat jong bloed in het bestuur kwam. „Ik draai ook al tegen de 75Momenteel Is de heer J. Marijs voorzitter van „Gemeenschapelijk Belang" (sinds 1942). De leden van de vereniging zullen, in verband met het gouden iubiléum een attractie ontvangen in de vorm van een verzilverde lepel. Gunstige adviezen uitbreidingsplan Hoogovens Het advies van de hoge autoriteit over het uitbreiding^ programma van Hoogovens en Breedband Is gun stig, zo deelde de directie van Hoog ovens mede. De hoge autoriteit acht de nadruk clle door Hoogovens wordt gelegd op de oxystaalproduktie geheel ih over eenstemming met het door de hoge autoriteit aangemoedigde streven naar betere toepassing van ijzer houdende grondstoffen. De hoge au toriteit acht het niet noodzakelijk ter zake van de produktie van staaf- staal en draad een advies te ver strekken. H. P. L. Wiessing overleden In het Wilhelminagasthuis te Am sterdam is mr. H. P. L. Wiessing. ouddirecteur van de Groene Amster dammer, overleden. Drie weken geleden werd hij gewond bij een auto-ongeluk, waarvan hij zich aan vankelijk vrij goed leek tc herstellen. Hij was 82 jaar. ONDER REGIE VAN BEROEPSMAN „Camere" voert ook openluchtspel op De derde „Reinaortstoel" fraaier van allure en uitgebreider dan de voorgaande zal zondag 18 juni door do straten van Hulst trekken. Dit werd vrijdagavond besloten, tij dens een bijeenkomst van het orga niserende „Rolnaeïtoomité", niet de vertegenwoordigers van de deelne mende buurtverenigingen. Bovendien zal de regie van deze derde Rei- naertstoet in handen worden gelegd van een beroepsregisseur, namelijk de lieer A. van der Plaetse uit Kortrijk (België), ervaren in dit werk door onder meer het leiden van de bekende „leperse Kutten- stoet," en de „Talenstoet van Kort rijk". In zijn openingswoord zei de voorzit ter van het Reinaert-comité, de heer W. Colsen, dat de organisatoren voorheen-altljd met financiële moei lijkheden te kampen hadden. Daar naast was er een streven om deze gebeurtenissen uit het regionale vlak te trekken en te plaatsen op een nationaal niveau. Dit is gelukt. Het werk van het Rcinaertcomtlé is erkend als een nationaal gebeuren, zodat In de toekomst naast gemeentelijke en provinciale garanties en subsi dies. gerekend kan worden op fi nanciële steun van het ministerie van o. k. en w. „Dit maakt alles voor ons veel gemakkelijker", al dus de lieer Colsen „maar het geeft ons ook verpllchtigen. we paraderen niet ons cultureel ge béuren nu voor dc tribune, men zal ons dus meer tnet kritische ogen bekijken". Na deze inleiding werden vrij vlot de verschillende functies en rollen ver deeld. Algemeen stemden de verte genwoordigers van de buurten in, met het streven van het comité om het Reinaertverhnal meer inhoud te geven en voor het publiek begrijpe lijker te maken. De Hulster „Culnere van Rhotorïca" zul op dezelfde dag opvoeren het openluchtspel „De Vos Iteinaerde". De Reinaertstoet, bestaande uit ze ven wagens, blijft binnen de stads poorten en zal het parkoers twee maal afleggen. De stad zelf wordt die dag afgesloten. Nederlandse Handel Mij. 12,5 procent dividend Naar wij vernemen, is in de verga dering van de raad van commissa rissen van de Nederlandse Handel- Maatschappij N.V. bpsloten aan de op 17 april te houden jaarlijkse al- femene vergadering van aandeel- ouders Voor te stellen het dividend op de gewone aandelen over 1960 te bepalen op twaalf-en-een-half pro cent. waarvan tien procent desge wenst in aandelen (over 1959 werd twaalf-en-een-half procent in con tanten uitgekeerd). Onderzoek naar vergiftiging in I fruitteelt H In een door de Kring Zeeland van dc N.F.O. aan dé Zeeuwse fruittelers toegezonden circu- laire roept dokter P. C. J. v. H d. Slikke te Middelburg de medewerking in van de fruitte- Iers voor een groots opgezet veldonderzoek. Dokter v. d. Slikke wil namelijk dit seizoen p een onderzoek instellen naar de Invloed, die het gebruik van bepaalde bestrijdingsmiddelen in de fruitteelt heeft op de fruittelers en hun personeel. Op de begin januari in Goes s gehouden Zeeuwse Fruittelers- dag heeft de Middelburgse arts-fruitkweker hierover reeds s H voorlopige mededelingen ge- daan. §1 Dokter v. d. Slikke schrijft in de circulaire, dat. de gezond- heidsorganisatie T.N.O. volle- e= dig achter zijn plannen staat. Hij heeft in de gehele provincie vrijwilligers nodig, die zich he- li schikbaar willen stellen voot H dit onderzoek. Degenen, die zich opgeven zullen het gehele sei- M M zoen moeten spuiten. Aan het fl begin en aan het eind van het seizoen zal hun bloed worden f| afgenomen. Na elke bespuiting n dienen ze op papier vast te leg- gen. wat de datum van de be- spuiting is geweest, de tijcis- m duur van dc bespui ting, do H naam van het gebruikte mid- s del, de gebruikte hoeveelheid n en de gebruikte machine. Voor de uitvoering zal Zeeland H worden verdeeld in negen ray- ons. In elk rayon zal een arts het onderzoek verrichten. Het ligt ook in het voornemen van dokter v. d. Slikke een vijftig- js tal gezinsleden van de vrijwil- j§ tigers in het onderzoek te be- trékken. Voorts zal buiten de s agrarische sector om een der- s gelijk onderzoek worden inge- steld bij een 50-tal vrijwilli- gers. Dit noemt dokter v. d. H Slikke de „vergelijkingsgroep" p iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6