MATTHlUS-PASSION" - strikt zakelijk MATTHAU5-PA55IDN I - - AJ?1:j±, Bijna 500 man in louw IN DE St.-BAAF I ZONDAG 13MAART TE AARDENBURE voordat de stoelen zijn bezet IN Aardenburg staat de daag pal voor de deur. Morgenmiddag (Passie zondag) om nalf twee zullen meer dan 250 so listen, koorleden en mu sici hun plaats hebben in genomen op en rond het amfitheatersgewijs op gebouwd podium in de machtige St.-Baafskerk. Wanneer dirigent Piet van Egmond daar dan stilte heeft verzocht voor de inzet van Bach's in drukwekkende Matthaus Passion, is voor de orga nisatoren van deze acht ste achtereenvolgende uitvoering 'n eind geko men aan een periode van voorbereiding, die hon derden „man-uren" heeft gevergd. MAANDEN tevoren wor den de eerste contacten voor de passie-uitvoering in deze West Zeeuws- Vlaamse stad al gelegd. Dan komt de systema tisch opgezette en lang zamerhand soepel lopen de organisatie op gang. Tussen het moment dat de eerste brief bij de se cretaris de deur uitgaat, en het tijdstip, waarop de laatste financiële trans acties zijn afgewerkt ligt een periode, die aan de leden van het „Bach-co- mité" in Aardenburg, de uitvoerenden en alle an dere medewerkenden ho ge eisen stelt. Het „voor spel" in strikt zakelijke zin van dit voor Aarden- burg ieder jaar terugke- heeft Ingenomen, zal zich er weinig om bekomme ren. In zakelijk overzicht mogen ze niet ontbreken. Want ook deze financiële kant heeft voor de orga nisatoren in de afgelopen acht jaren heel wat pro blemen opgeworpen. Pen ningmeester J. P. Slager van het „Bach-comité" kan er van meepraten. De uitvoering vordert elk jaar een bedrag van MET EEN REKENING, DIE „KRAP SLUIT" rende evenement wordt op deze pagina beschre ven. We hebben Aarden burg als voorbeeld geko zen, maar een kijkje ach ter de schermen bij de Hulster passie-organisa toren zou een zelfde beeld opleveren. CIJFERS van de Aar- kerlc op de middag van Passiezondag zijn plaats meer dan zevenduizend fulden. De organisatoren unnen aan de debetzij de om te beginnen een tiende deel daarvan 700,aan provin ciaal subsidie zetten. Nog eens 700 subsidie is af komstig van de gemeen te Aardenburg. Dat is overigens ook de voor waarde, die de provinci ale overheid voor haar bijdrage stelt. GEMIDDELD trekt de uitvoering 1000 a 1100 bezoekers. Aan donateurs tweehonderd in getal is men ongeveer 400 zitplaatsen kwijt. Die zelfde donateurs zorgen voor een bedrag aan in komsten, dat ongeveer 2000 beloopt. De leden van het Amsterdams Oratoriumkoor dragen de uitvoering in Aarden burg zo'n goed hart toe. dat zij voor de medewer king daaraan per man 'n tientje betalen. Met de inkomsten aan entree gelden daarbij geteld komt men tot een totaal, waarvan kan worden ge zegd, dat het met de uit gaven „krap sluit". TOCH is dat wel eens anders geweest. In de beginjaren van dit tra ditionele jaarlijkse eve nement was er nogal eens een tekort. Maar 't „Bach-comité" kan mo menteel spreken van een bescheiden bezit. Podium, houten vloer in de ach- terkerk en stilzwijgende vaste medewerking van allerlei instanties zijn daarvan voorbeelden. Tussen hel gekleurde affi ches, waarop aanlokkelijke vakantietrips naar alle delen van Europa smaakvol wor den aangekondigd hangt in de oude Belgische stad Brug ge ook een groen aanplakbil jet van de Matthaus Pas sion" in Aardenburg. Wie. aan de Noordzandstraat de deur opent van het bijkan toor van de Vlaamse Toeris ten Bond, ontdekt het daar onmiddellijk. En achter een bijna onder folders bedolven vitrine kan de heer A. C. van Laere zijn clientele uitge breid voorlichten over het jaarlijkse gebeuren in de Zeeuws-Vlaamse St.-Baafc. Afgelopen woensdagmiddag heeft de „acquisiteur" van het Bach- comité, dhr. E. O. de Cuelenae- re met ons een sterrit gemaakt langs de Belgische verkoopadres sen. „Mijn voorraad was uitge put", zo begroette de heer Van Laere zijn Aardenburgse kaarten- leverancier joviaal. De heer De Cuelenaere aarzelde geen moment. Een stapel folders, een nieuwe voorraad entreebewijzen en de map met administratieve beschei den lagen prompt op dc toonbank. Want daar is de „Matthaus Pas sion-propagandist" vlot mee. Re clame maken voor het Aarden burgse evenement Is een hobby geworden van deze hotelhouder. Ieder jaar rijdt hij er vijftien honderd kilometer voor in zijn auto. Belangeloos. Als enthou siast ijveraar voor deze plaatse lijke hoogtijdag. De acquisiteur van de Matthaus Passion de heer E. O. de Cuelenaere (réchts) in het Brugse bijkantoor van de V.T.B. Qm meèr dan duizend liefhebbers op Passiezondag van „de Mat- haus" te laten genieten komen leder jaar een kleine vijfhonderd mensen in actie. Een deel daar van zorgt er pro deo voor, dat de zaak in kannen en kruiken komt. In Aardenburg zelf besteden ongeveer 150 Inwoners vele vrije uurtjes aan de goede zaak. Comitéleden zetten hun beste beentje voor, 't gemeen- tepersoneel helpt een handje. Want er is veel te doen Er moeten rond 1300 stoelen in de kerk worden geplaatst. Op vier verschillende punten condom Aardenburg worden re clameborden opgesteld. Dan zijn er nog meer dan twintig kaartverkoopadressen in Zeeland en België. Maar daarbij blijft het niet. Aanstaande zondag worden nog verschillende personen ingezet. Speciaal voor het ver voer van uitvoerenden en belang stellenden. De Provinciale Stoombootdiensten leggen een extra dienst Vlissin- genBreskens in: 7 man perso neel. Zes chauffeurs van de Stoomtram Breskens-Maldeghem zullèn extra ritten maken. Uit het oostelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen en uit de Bevelanden rijden speciale bussen, in Amster dam worden 's morgens vroeg bussen ingezet voor transport naar het station en de Nederlandse Spoorwegen bemannen een trein stel, dat de medewerkenden van Amsterdam naar Vlisslngen brengt. De ongeveer vier uur durende Matthaus Passie slokt dus aan voorbereiding en organisatie een veelvoud aan vrije tijd en man uren op, die alleen maar bij be nadering is te schatten Zware dreunende moker slagen en korte venijni- ge hamertikken echoden de laatste weken avond aan avond weg door de hoge ruimte van de Aardenburgse Sint-Baafskerk. Viër, vijf mannen, vrijwilligers en werkende leden van het „Bach-comité", sleepten er uren lang balken, planken en grote voorraden spijkers aan. Langzaam maar zeker groeide uit deze fikse hoeveelheid, materialen onder hun handen een half cirkelvormig podium. Tussen de hoge gotische ramen en geflankeerd door kansel en orgel timmerden hier behen dige vaklieden een tweehonderd zit plaatsen. Voor de achtste keer. Daarop zullen morgen evenzoveel koorleden het Amsterdams Oratoriumkoor en het kna penkoor van de „Vredesscholen" uit de hoofd stad vier uur lang een plaats vinden. Voor de achtste keer De uitvoering van de Matthaus Passion in deze West Zeeuws-Vlaamse stad is er telkens het hoogtepunt van het voorjaar. Een evenement, dat de organisatoren in het begin heel wat hoofdbrekens heeft gekost. En dat nog wel doet. Maar toch lopen de voorbereidingen de laatste jaren wat soepeler. De mannen van het „Bach- comité" hebben er slag van gekregen: zij we ten nu uit ervaring hoe men bepaalde bronnen op het kritieke moment moet aanboren, langs - - s. Het „Bach-comité" heeft er slag van. Oplossing: een heen-en-weer-rels op de dag van de uitvoering. Maar ook die suggestie leek aanvankelijk gemakkelijker gelanceerd dan uitgevoerd. Het betekende, dat de koor- en orkestleden een dag moesten maken van maar liefst zeventien uren. En ook daartegen waren uiteraard bezwai'en. Hier botsten de belangen van de zakelijke organisatoren en de artistieke leiding. welke banen en soms ook kleine paadjes er ge werkt moet worden om alles op Passiezondag piekfijn in orde te hebben. Na acht jaar lopen de voorbereidingen dus op rolletjes. Dat betekent aan de andere kant weer niet, dat het van een leien dakje gaat. Wel heeft men een flinke dosis organisatie-erva ring opgedaan en in praktijk gebracht. De in kwartiering van koorleden en musici bijvoor beeld is eèn punt, waarvoor men in de loop van zeven periodes van voorbereiding „leer geld" heeft betaald. GEHARREWAR Vraag er gemeentesecretaris J. M. Paridaen naar en hij kan U series anekdotes ver tellen. Aan de vooravond van de uitvoe ring, na afloop van de generale repetitie, stapte hij meestal in de bus met medewerkenden, be stemd voor logeeradressen buiten Aardenburg. Het werd dan een nachtelijke toch over Oost burg, Zuidzande en Sluis, waarop het aantal passagiers bij iedere stopplaats verminderde. „Ik heb het eens meegemaakt, dat een van de vrouwelijke musici het buiten bar donker en eng vond, toen op een gegeven moment haar naam in de bus werd afgeroepen. Het kostte me heel wat overredingskracht, haar te bewe gen om toch echt maar uit te stappen De volgende dag was niemand opgetogener over de Zeeuws-Vlaamse gastvrijheid dan juist die dame Smakelijk <Jist de heer Paridaen zijn inkwartie- ringsverhalen op. Maar af en toe ligt er ook een geïrriteerde klank in zijn stem. Hij denkt dan terug aan al het geharrewar met gasten en gastheren, aan ruilingen op het laat ste moment, aan onverwachte bijkomstigheden, aan klanten-met-voorkeur. Kortom, aan een passen en meten met nachtlogies, waarin ieder zich zoveel mogelijk schikte, maar dat in grove lijnen toch 'een te grot© opgaaf bleek. SLAPENDE STAD Toch heeft men dit idee doorgezet. En zo vertrekt zondagmorgen om vijf minuten voor zeven een extra trein uit Amsterdam, 's Nachts om vijf uur wordt deze extra trein op het station in Utrecht samengesteld. Dan wor den ook de instrumenten van het Utrechts Ste delijk Orkest ingeladen en vertrekt men naar het beginpunt: Amsterdam Centraal. Het tijdstip van vertrek valt dan in een nog slapende hoofdstad. Trams hebben de remises zondagsmorgens op dit uur nog niet verlaten. Daarom was een regeling nodig met het ge meentelijk vervoerbedrijf van Amsterdam. De A'damse organisatrice van de „Aardenburg se Matthë.us", de echtgenote van dirigent Piet van Egmond, heeft daarvoor gezorgd. Het G. V.B. kreeg een lijst met namen en met twee bussen worden de koorleden nu thuis afgehaald en naar het station gebracht. De plaats, waar zij 's avonds tegen half twaalf de hoofdstad weer zullen binnenrijden. Taxi's zullen de or- Voor knapenkoor zijn de bedjes gespreid id) BAKKER A. F. Gernaert in Aarden burg heeft om deze tijd van het jaar naast paaseieren en -hazen een spe cialiteit in zijn étalage aan de West straat liggen, waarmee hij de uit voering van de Matthens Passie in het commerciële vlak trekt. Dat is geen profanie, maar een nuchtere zaak, waarover de andere midden standers in de stad net zo denken. „Het is bij alle huismoeders, die gas ten voor de Mattheus Passie krijgen hetzelfde: zij halen eens uit en halen iets extra's in huis". Daarbij heeft bakker Gernaert zijn klanten nu al enkele jaren een handje geholpen. Hij heeft een typische lekkernij in de han del gebracht: ovale, met chocolade be streken broodjes, die de naam .Jak kerbilletjes" dragen. Dat kwam zo. Op een goede dag kreeg de heer Gernaert het idee de teke ning van het gemeenteblad ,,'t Kwak- kertje" een levensgroot getekende kikker als reclamestunt te ge bruiken. Hij plaatste het ding in een lichtbak en kwam toen tot de ontdek king, dat er eigenlijk ook iets bijzon ders bij hoorde. Het werden „kikker billetjes". Op do dagen rond de „Mat thaus Passion" gaan ze bij tientallen zakjes zijn bakkerij „De Gonden Eykel" nit. Het is overigens dan in veel winkels van Aardenburg extra druk. Dat betekent vroeg opstaan! Drukke zaken kestleden naar het Utrechtse station transpor teren, waar de extra-trein om half acht ver trekt. Via Rotterdam het passagiersaantal zal dan inmiddels tot 170 zijn uitgegroeid gaat het naar Vlissingen. Daar ligt een extra veerboot klaar, aan de Breskense kant staan weer bussen en om elf uur 's morgens zitten alle uitvoerenden in het koor van de kerk. Ge reed voor een korte repetitie. GOED BESTEED Zo hebben de leden van het „Bach-comité" het inkwartieringsprobleem gereduceerd tot een regeling, die ieder op zondagmid dag van een maaltijd moet voorzien. Alleen het knapenkoor komt nog op zaterdag. Voor deze jongens wordt aan de Matthaus-uitvoering al tijd een excursie vastgeknoopt. En in de ge bouwen van het jeugdcentrum „Maris Stella" zijn hun bedjes al gespreid. Dat is traditie. Daarin verandert niets. Ook de verwarming van de kerk levert nu geen enkele moeilijkheid meer op. „Daar hebben we heel wat mee afgetobd". Als de heer Paridaen over dit onderwerp op zijn praatstoel zit, ko men hem ware schrikbeelden voor de geest. Herinneringen aan formidabele industrie kachels, die dagen tevoren al werden opge stookt. Totdat er vlak voor de uitvoering een blauwe, bijna te snijden walm in het gebouw zweefde. In het transept van de kerk, dat de hervormde gemeente iedere zondag benut, is alles elektrisch verwarmd. In het ongebruikte immense schip van de St.-Baafs lag de zaak minder eenvoudig. De leien vloer bezorgde hon derden bezoekers koude voeten. Er moest dus een houten vloer komen. Dat gebeurde. Eerst in de vorm van uit zalen gesloopte dansvloeren, later door middel van een enorm plankier, dat de zitplaatsen in de hele kerk op gelijke hoogte bracht. Dat was een eerste stap in de goede richting. Een definitieve zet volgde vo rig jaar, toen men gas-straalverwar- mers huurde en daarmee alle kou en vocht uit de kerk weerde. De organisatoren hebben in de loop van acht jaren leergeld betaald. En dat was goed besteed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5