Herverkaveling Zak van Zuid- Beveland in eindfase NU EINDELIJK BESLISSING IN KWESTIE „V.V. HULST"'t KOOP OP 1.1=1:1! VERSCHENEN: STEMMEN UIT DE KERKEN TH0LENAAR REED „ZONDER NOODZAAK" TEGEN AUTO Waar zijn onze schepen? 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 MAART 1961 JAARVERSLAG STREEKVERBETERING Dit jaar „voorlopig-definitieve" toedeling van de percelen De herverkavelingswerkzaamheden in de Zak van Zuid-Beveland naderen hun voltooiing. Dit jaar zullen de percelen „voorlopig definitief aan de gebruikers worden toegedeeld. Dit betekent, dat de streekverbetering in het eerste jaar van de tweejarige naperiode in een belangrijke fase zal zijn gekomen. Dit jaar en volgende jaren zullen voor de streek belang rijker zijn dan het laatste jaar van de hoofdperiode 1960, waarin de aan dacht steeds sterker werd bepaald tot de herverkaveling in engere zin. Aldus het in een kleurige omslag verschenen jaarverslag over 1960 van de streekverbetering „Zak van Zuid-Beveland". In het jaarverslag wordt opgemerkt, I dat men de laatste jaren duidelijk heeft kunnen constateren, dat het al gemeen belang met de herverkaveling is gediend. Met name viel een opval lend groot verschil waar te nemen tussen de af- en ontwatering in het herverkavelingsgebied en daarbuiten. De ontsluiting is sterk verbeterd. Uit het verslag blijkt voorts, dat de toekomst van de veehouderij in de Zak van Zuid-Beveland zich in 1960 als een zorgenkind heeft aangediend. Er blijkt een afnemende belangstel ling te bestaan voor het houden van melkvee: men ziet althans de eenheid van slechts enkele melkkoeien niet uitgroeien tot een economische een heid, zo wordt geconstateerd. Het to taal aantal stuks melkvee neemt eer der af dan toe. Anderzijds blijkt ech ter de mestveehouderij op de kleine bedrijven relatief nog van te grote omvang, gezien de slechte economi sche resultaten, die hiervan onvermij delijk het gevolg zijn mede in ver band met de wijze waarop de mest veehouderij wordt bedreven. Loon Het arbeidsloon is gelijk gebleven met het voorgaande jaar. Het is ech ter voor het bouwplan, zoals dat op het gemiddelde bedrijf voorkomt, nog te hoog, wordt geconstateerd. Ook aan de huishoudelijke voorlich ting wordt in het jaarverslag van de streekverbetering aandacht ge schonken. Er stond in 1960 heel wat op het programma: cursussen, lezin gen excursies, een tentoonstelling, voorlichtingsobjecten en individuele voorlichting. Door organische moei lijkheden en het voortdurende tekort aan leerkrachten moesten evenwel verschillende punten verschoven of zelfs nagelaten worden. De belang stelling kon beter zijn, wordt opge merkt. De agrarisch-sociale voorlichting be sloeg in 1960 weer een breed terrein. De werkzaamheden van de commis sie hadden bij het begin van het jaar voornamelijk betrekking op de beroepskeuzevoorlichting op de ouderavonden van de diverse scholen in het gebied. Ook werden voorlich- tings- en forumavonden belegd. De vorming van gespreksgroepen werd krachtig gestimuleerd. SCHRIJVEN SECTIE AMATEURVOETBAL Grasland Bij de definitieve toedeling komt de tendens naar voren, dat men geen grasland meer wenst. Men geeft de voorkeur aan bouwland, wanneer de grond hiervoor ge schikt is. Het ligt dus niet in de lijn der verwachtingen, aldus het jaarverslag, dat men ten behoeve van grotere economische eenheden melkvee grasland zal aanleggen op gronden, die een andere ge bruikswijze toelaten. Het graslandareaal is sterk vermin derd. In 1957 was circa 1000 ha noodzakelijk grasland; nu is dit naar schatting circa 50, terwijl er afge zien van de dijken nog ongeveer 250 ha grasland ligt. In het verslag wordt verder opge merkt, dat aangenomen wordt, dat de groep kleine bedrijven in aantal afneemt. Over de kleine bedrijven wordt gezegd, dat deze alleen tot een bevredigend bedrijfs- en arbeids- resultaat kunnen komen door intensi vering. Genoemd worden in dit ver band fruitteelt- en tuinbouwgewas- sen. In het verslag wordt voorts uit voerig ingegaan op de technisch- economische voorlichting, waarvan diverse facetten worden belicht. De inkrimping van de melkveehoude rij heeft zijn weerslag op de ont wikkeling van de melkcontrolevere- niging in dit gebied, aldus het ver slag. In verband met een meer winst gevende veehouderij is een meer al gemene deelname aan de produktie- controle gewenst. Op veel bedrijven dient enige uitbreiding van de melk veehouderij de aandacht ter vervan ging van het roulerende handels- en slachtvee uit bedrijfseconomische overwegingen. Tweekamp Tal-Botwinnik Tweede partij in voordeel van kampioen afgebroken Vrijdagmiddag werd in Moskou de tweede partij gespeeld om het we reldkampioenschap schaken tussen de titelhouder Mïchaïl Tal en uitda- fer Botwinnik. De partij werd na de lste zet van Tal afgebroken. De analyse van de voorlopige slot stelling van de tweede partij wijst In de richting van volle winst voor wereldkampioen Tal. Zestienhonderd kijkers had men in het Variété-theater kunnen onder brengen, die met spanning wacht ten op het openingsspel, dat van zo'n beslissende invloed op het verloop van de tweekamp kan zijn. Tal bleef zijn liefde voor 1. e4 trouw, Botwin nik koos evenals in de voorafgaan de match de caro-kann verdedi ging. Hij deed er aanvankelijk op nieuw goede ervaringen mee op. Om streeks de 15e zet kon zeker van een gelijke stelling worden gesproken, waarschijnlijk was zelfs van een plus aan de kant van de uitdager SDrake. Enige aarzeling gaf de wereldkam pioen gelegenheid tot consolidatie. Nog geen openbaarheid aan inhoud van de brief De K.N.V.B.-sectie amateurvoetbal heeft, blijkens een schrijven dat de „v.v. Hulst" dezer dagen ontving, een beslissing genomen in de langza merhand berucht geworden „kwestie Hulst". In dit schrijven wordt de uitslag van het door genoemde bond ingestelde onderzoek bekend ge maakt. Het bestuur van de „v.v. Hulst" zal evenwel nog geen open baarheid geven aan de inhoud van deze brief, omdat het bestuur een bijzondere algemene vergadering heeft uitgeschreven tegen vrijdag 24 maart a.s. in het clublokaal „De Bruijn's restaurant". Een functionaris van de „v.v. Hulst" stelde echter, dat er zowel voor de bestuursleden, als voor de spelers hieraan geen ernstige gevolgen ver bonden waren. Opmerkelijk is in dit geval evenwel, dat een oi^d-bestuurs- lid in een schrijven van de bond voor enige maanden geschorst werd. In dit schrijven werd van bondszijde gesteld dat: 1. Spelers van andere verenigingen werden benaderd, waarbij bepaal de voordelen in het vooruitzicht werden gesteld, indien zij lid van de „v.v. Hulst" zouden worden. Aan de leden, door middel van consumptiebonnen verkapte beta lingen werden gedaan of ruim schoots vergoedingen werden ver strekt. De administratie niet werd ge voerd volgens door de bond vast gestelde regels. Het model-kasboek ontbrak en de vertoonde kwitan ties niet voldeden aan de daaraan gestelde eisen. 4. De overschrijvingsbepalingen niet in acht genomen waren en op de overschrijvingsformulieren onjuis te verklaringen bleken te zijn af gelegd. 5. Door het bestuur in algemene zin in strijd met de amateursbepalin gen werd gehandeld. Het is nu echter te hopen dat einde lijk na negen maanden een eind zal komen aan deze onverkwikkelijke affaire. Niet minder dan driemaal benevens een eindspelvoordeel in de vorm van een te mobiliseren meer derheid op de damevleugel. Toen het spel inderdaad deze wen- De afgebroken partij wordt even tueel Zondaf zaterdagavond uitgespeeld, hebben de opponenten rust. volgt de derde ontmoeting. Om de schaaktitel A. J. Niemarkt kampioen van Walcheren De heer A. J. Niemarkt is vrijdag middag kampioen van de hoofdklas schaken van Walcheren geworden, door de partij tegen de heer J. Hoog- strate te winnen. De heer Niemarkt heeft nu 3 punten uit drie partijen en is onbereikbaar geworden voor de anderen, ongeacht of hij zijn laatste partij tegen S. Sanders wint of ver liest. Advertentie uw schoenen blijven mooi met leren zolen! HOOG EN LAAG WATER 19 maart uur meter uur meter uur meter uur meter nap -f- nap nap nap Vlissingen 3.26 2.37 15.55 2.41 10.08 2.46 22.15 2.13 Terneuzen 3.57 2.51 16.26 2.56 10.42 2.63 22.49 2.29 Hansweert 4.47 2.54 17.19 2.65 11.20 2.7C 23.26 2.43 Zierikzee 4.58 1.62 17.38 1.74 10.48 1.95 23.05 1.59 Wemeldinge 5.30 1.90 18.00 2.03 10.59 2.22 23.19 1.86 20 maart Vlissingen 4.10 2.31 16.36 2.26 10.52 2.36 22.59 2.08 Terneuzen 4.40 2.46 17.06 2.42 11.25 2.52 23.31 2.24 Ha rif. weert 5.22 2.51 17.50 2.51 12.00 2.66 Zierikzee 5.42 1.62 18.14 1.65 11.33 1.91 23.47 1.60 Wemeldinge 6.11 1.88 18.37 1.92 11.47 1.16 kwam een commissie van onderzoek voor dit geval naar Zeeuwsch-Vlaan deren. Ruim 25 jaar was de heer J. Jobse te Zoutelande lid van de plaatselijke V.V.V. Op 9 maart 19SJ, trad hij toe tot de vereniging, terwijl hij op 21 februari 19S5 een bestuursfunctie lcreeg toegewezen. Tot medio 1957 verrichtte hij als bestuurslid van deze V.V.V. velerlei diensten. De voorzitter van de provinciale Zeeuwse V.V.V.. mr. J. Moölenburgh, memoreerde deze verdiensten vrijdagavond tijdens een huldigingsplechtigheid, waarbij ook mevrouw Jobse aanwezig was. Als waardering voor het vele werk in dienst van Zoutelande's V.V.V. ver richt overhandigde mr. Moolenburgh de jubilaris, méde uit naam van het hoofdbestuur van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer te Den Haag, de bron zen legpenning. Mevrouw Jobse zag met genoegen toe. (Foto P.Z.C.) Vraag de boeken (geheel vrij blijvend) ter inzage aan Uw behangleverancïer. Onbegrensde mogelijkheden voor een prachtige begrenzing van „Uw kamer van Ik". if Rath Doodeheefver N.V. Overplaatsing De heer H. Jilleba, postbeambte te Zaamslag, is op diens verzoek met ingang van 15 maart overgeplaatst naar Schoondijke. Zijn Schoondijkse collega, de heer Allaart, is met in gang van dezelfde datum overge plaatst naar Zaamslag. Slot van pag. 3) nieuwe stichting rijker was gewor den, namelijk de Protestantse Stich ting voor Verantwoorde Gezinsvor ming in Zeeland. Ze is een zelf standige afdeling van de landelijke stichting van die naam, „waarin sa menwerken de Raad voor Kerk en Gezin van de Ned. Hervormde Kerk, de Raad voor Gereformeerde Sociale Arbeid, de Vrijzinnig Protestantse Centrale voor Maatschappelijk Werk en andere organisaties". Er werd toen aangekondigd dat er binnen en kele dagen een schrijven over deze nieuwe stichting zou uitgaan naar alle huisartsen en predikanten in on ze provincie, welk schrijven dan ook spoedig nadien gekomen is. Daarin lezen we dat erop wordt ge rekend, dat adviezen rondom de ge zinsvorming allereerst van artsen en predikanten zullen uitgaan, maar, wanneer dit door allerlei omstandig heden niet wel mogelijk is. zullen een tweetal consultatiebureaus voor ver antwoorde gezinsvorming, te Middel burg en te Goes, hierin kunnen voor zien. Op deze bureaus is er een sa menwerking van arts, predikant en maatschappelijk werkster en de be doeling is „de nodige medische, pas torale en sociale bijstand" te verle nen. Het is dus geenszins de bedoe ling om te gaan werken buiten de plaatselijke artsen en predikanten om. Wat is dat. verantwoorde gezins vorming? We kregen een week geleden een folder in handen van een dergelijke stichting in Den Haag, die uitgaat van de Her vormde Gemeenten van Groot Den Haag, de Gereformeerde Kerken van de classis 's Gravenhage, de Christelijk Gereformeerde Kerk aldaar, de Remonstrants Gerefor- KANTONRECHTER BERGEN OP ZOOM Gehinderde automobilist reed tegen boom rechter verscheen donderdag de Tho- lenaar J. K. S., die op 14 december van het vorige .jaar op de Haisterse- weg bij Bergen op Zoom „zonder I noodzaak" tegen een andere auto zou ziju gereden. I S, reed met een snelheid van onge- veer 50 tot 60 km per uur. Toen een voor hem rijdende auto plotseling afremde en dwars op de weg kwam te staan, remde S. ook, maar hij kon niet meer voorkomen, dat hij deze auto met de zijne raakte. Hij reed nog enkele honderden meters door, zodat de situatie niet meer geheel duidelijk was toen de politie arri veerde. De officier vorderde een boete van 30 of zes dagen. Het von nis luidde conform. De Tholenaar J. H. zou op 12 ja nuari geen voorrang hebben ver leend aan de bromfietser C. P. M. uit Bergen op Zoom. H. verklaarde, dat liij bij het stoplicht in de For- tuinstraat te Bergen op Zoom zijn hand had uitgestoken om aan te ge ven dat hij de Lievevrouwestraat wilde inslaan. Hij kwam toen in aan rijding met dé bromfietser. H. hoor de een boete van 25 of vijf dagen tegen zich eisen. De kantonrechter maakte er 20 of vier dagen van. Toen de Oostburger P. P. op 6 de cember van het vorig jaar op de rondweg te Roosendaal een parkeer plaats wilde oprijden, zou hij een andere automobilist hebben gehin derd. Deze had snel moeten uitwij ken om een botsing te voorkomen. Daarbij was hij echter tegen een boom tot stilstand gekomen. De officier van justitie nam het verdachte hoogst kwalijk, dat hij aanleiding tot deze gevaarlijke ma noeuvre had gegeven. „Hij had zich wej te pletter kunnen rijden", zo meende hij. Hij vorderde ƒ60 of twaalf dagen. Nadat verdachte had verklaard erg te zijn geschrokken en in het vervolg beter te zullen oplet ten, vonniste de kantonrechter 10 of twee dagen lager. I HEEMSKIRCK 16 v. Accra A LB LASSER DIJK OLDEN8ARNEVELT HEEMSKERK 16 v. Bromorhaven Rotterdam n. Rotterdam SCHIE 17 v. R'dam HERSILIA 17 te New O.-'eana STAD DORDRECHT 1 HESTIA 17 te Georgetown KATELVSIA 16 v. Rto. Miranda ALGENIB 1 v. Colombo ALKMAAR I BANOCAI p e Hamourg Tripoll». O BLITAR IB io n. tli.nbon CARTAQO 17 Ho de Janeiro DALCRDIJK pan. 11 Le Havre. r. Raima» n. DAASTERKERK 18 t Swettenham. Paramaribo. JOHANNES FRANS n Amuaybay. e Fjnang NAESS COM t.a. RattAnura 17 Khorya MUNTTOREN 16 OP Thames End. MYLADY 16 V. Port Centil n. NIAS 17 te Cl Pto Noire OVERIJSEL pa n. Hamburg PRINS FREDERIK I Frcmi OUWERKERK 1 RIJNDAM 16 1 PENDRECHT I I NEOERLANDEN 16 naar Rotterdam. TAMO ig te Sapi TJIBANTJET 17 d' ARENDSKERK 16 OMka. ATTis 16 te Baltl Winstkansen aanwezig voor Middelburgse hockeyers Na de overwinning afgelopen zondag op Rapide uit Hulst, staan de Mid delburgse hockeyers ver genoeg van de onderste plaats om zondag een rustige partij hockey te spelen tegen Breda Hl. De Bredanaars zijn echter nog niet geheel uit de gevarenzone en zullen ongetwijfeld alle zeilen bij zetten om althans één winstpunt uit deze wedstrijd te behalen. Het re sultaat zal dan ook wel niet ver van een gelijk spel afliggen. De reserves zijn nog niet uit de de gradatiezone, en uit de twee laatste thuiswedstrijden zal toch ten minste één overwinning moeten komen, wil het vierde klasserschap behouden blijven. De veteranen spelen tegen Breda V en gezien de aderlating die dit team moest ondergaan ten behoeve van het tweede is een nederlaag het meest voor de hand liggend. Of het derde het daarmee eens isDe dames tenslotte komen uit tegen 's-Hertogenbosch IH en zijn hier ze ker tot een overwining in staat. Het volledige programma voor a.s. zon dag luidt: Heren 2c klas A: MiddelburgBre da III, RapideHoco, Zwartwit II Were Di. Heren 4e klas A: Breda IVTempo, Middelburg H—Tilburg V, Push IV —Were Di III. Dames 3e klas A: Middelburg Den Bosch IH, Mop IVPush V, Push IV—Were Di IH. Demonstratie voor plattelandsvrouwen Tijdens een bijeenkomst van de afde ling Zuid-Beveland-west van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen hebben twee demonstrateurs een demonstratie gegeven met diver se elektrische huishoudelijke artike len: o.m. mixer, hogedrukpan enz. meerde-Gemeente, de Evangelisch Lutherse Gemeente de Baptisten Gemeente, de Doopsgezinde Gemeente, de afdeling van de Protestantenbond en de Hen drik Piersonvereniging. Het is dus een zeer interkerkelijk verband. Merkwaardig deze alle bij elkaar te vinden. De nood is hun dus blijkbaar wel opgelegd. De Zeeuw se stichting is trouwens ook inter kerkelijk van opzet, wat wel blijkt uit de namen van hen, die in het bestuur zitting hebben. In de folder van Den Haag wordt dan ook gevraagd: Wat is verantwoorde gezinsvorming? Het antwoord wordt gegeven: „Dat is: zich veranwoorde- lijk bewust zijn bij de samenstelling en vorming van het gezin". Daarop volgde de vraag hoever die verant woordelijkheid wel gaat. waarop na tuurlijk een algemeen antwoord wordt gegeven, omdat het in ieder gezin weer anders ligt. Deze verantwoordelijkheid vraagt in elke situatie, waarin liet gezin ver keert, een eigen antwoord, dat deze ouders moeten geven en dat voor dit gezin, deze ouders, geldig is". Man en vrouw zullen samen een antwoord moeten zoeken en deze kunnen zij niet afwentelen op welke arts of pre dikant of op welk bureau dan oolc. Deze kunnen met gehuwden spreken en raad geven, maar de verantwoor delijkheid mogen ze nooit dragen. Het zou voor de onderlinge verhou ding van man en vrouw en voor heel het gezin niet goed zijn, wanneer werd gehandeld naar de beslissing van een ander. Dat is trouwens een algemene regel bij alle dingen in het leven, waar aan ons mensen een ei gen verantwoordelijkheid is gegeven. Er zijn situaties mogelijk dat door gezinsuitbreiding „de vreugde van het huwelijks- en gezinsleven wordt getemperd en gehinderd". Maar er zijn eveneens mogelijkheden dat juist de niet-uitbreiding van het gezin ernstig wordt bedreigd. Maar al te veel wordt tegenwoordig vooral ge dacht aan het eerste, zonder dat men zich ernstig do vraag voorlegt of dit verantwoord is. Psychiaters weten ervan mee te praten dat ook die tweede mogelijkheid tot ontsporing en zelfs tot uiteenvallen van een ge zin kan leiden. Wanneer het gaat over sexuele pro blemen en over het huwelijk, is dit een gebied, dat met voorzichtigheid moet worden betreden. Vroeger was het zo, dat men daarover niet sprak. De sluier van geheimzinnigheid, die erover lag. mocht niet worden opge licht. In gezelschap werd het open gesprek gemeden, niet allerlei toespe lingen. Dit wilde niet zeggen dat er niet over werd gesproken, maar de wijze waarop het gebeurde was mees tal minder fraai. Zo werden jongeren „ingelicht" door leeftijdsgenoten, die al wat „wijzer" waren en soms ook wel door ouderen. Hierover is geen goed woord te zeggen. Openheid Nu is er, gelukkig', op <lit gebied meer openheid gekomen en is ,er de de mogelijkheid dit onderwerp in een kring ter discussie te stellen. Het sexuele leven, wa t een deel is van het leven dat God ons geeft, is openge gooid. Romans en films hebben er voor gezorgd dat dit, soms eindeloos uitgesponnen, binnen ieders bereik komt, al is liet dat wc hier vaak een vertrokken beeld krijgen. Maar, in ieder geval weten wo daardoor dat er vele problemen en noden kunnen zijn en is het dan zo vreemd dat men, wanneer man en vrouw er samen niet uitkomen, de hulp gaat inroepen van een instantie, waar de kerk, waartoe zij behoren, achter slaat? Is bet dan zo'n vreemde gedachte dat zij, via bun huisarts of predikant, bet advies gaan vragen bij bet bureau van een stichting, waar de christelijke ethiek niet als een sluitpost op de begroting is gezet, maar waar men gezamenlijk wil staan in verantwoordelijkheid voor Hem, die het leven geeft en neemt Als zodanig willen >ve de nieuwe stichting voor verantwoorde gezins vorming in onze provincie van harte begroeten. Haar werk zal geen ge timmerte aan de weg zijn. Toch kan zij, en we hopen dit van harte, ze genrijk werk doen. H. Jaarvergadering kring Zeeland van de K.N.Z.B. De kring Zeeland van de K.N.Z.B. houdt, zoals in het kort gemeld, zijn algemene jaarvergadering te Brés- kens op zaterdag 25 maart in „Het Wapen van Breskens". De heer P. Sampon uit Sas van Gent stelt zich niet meer beschikbaar voor het ver vullen van een bestuursfunctie en de heer E. Carels heeft eveneens de wens te kennen gegeven af te tre den als lid van het kringbestuur. Voor de beide functies zijn door het kringbestuur kandidaat gesteld mej. C. Sturm (Luctor) en de heer Gunter (Bruinvis). In deze vergade ring zal een bespreking worden ge wijd aan het komende zwemseizoen en zal een afgevaardigde voor de algemene jaarvergadering in Utrecht worden aangewezen. Benoeming Tot onderwijzeres aan de lagere school te Stoppeldijk werd per 1 april a.s. benoemd, mevr. J. Slock- Kehl te Vogelwaarde. Nagekomen advertenties Heden overleed zacht cn kalm. mijn geliefde man JOHANNES MOL op de leeftijd van 73 laar. Wed. A. W. Mol Sturm Kats. 17 maart 1961. Middenstraat 23.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 4