Een jaar geëist tegen Vlissings schoolhoofd in vervalsingszaak BILT Zeeuwse Almanak plastic horregaas Drink ZEELAND VESTIGT NIEUWE TOERISTEN-RECORDS UK-33 GELICHT EN LIJK VAN TWEEDE OPVARENDE GEBORGEN PROVINCIALB ZBEUW8B COURANT ZATERDAG 18 MAART 1961 KNOEIERIJEN BRACHTEN ROND 15.000 OP President rechtbank: „Het gebeurt meer dan wij zouden wensen" Vorig jaar werd de Zeeuwse onderwijswereld opgeschrikt door malver saties, die het Vlissïngse schoolhoofd J. G. B. (44) had gepleegd bij de aankoop van schoolnieubiiair en bij het verkrijgen van provinciale en ge meentelijke subsidies voor een kleuterleidstersopleiding in de Scheldestad. Vrijdagmorgen werd de nasleep van deze affaire, waartoe B. zich had laten verleiden omdat hij zijn ongetwijfeld grote verdiensten voor het bijzonder onderwijs op aantrekkelijker wijze beloond wilde zien, behandeld voor de Middelburgse rechtbank. Volgens de dagvaarding zou B. door vervalsing van kwitanties en door het aanzetten tot valsheid in geschrifte een bedrag van rond elfduizend gulden verkregen en ten eigen bate aan gewend hebben, terwijl in zijn woning nog eens vierduizend gulden werd aangetroffen, die eveneens voor de school bestemd waren. De officier van justitie, mr. Pli. M. Schenkenberg van Mierop eiste tegen het schoolhoofd een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van één jaar. „We worden hier geconfronteerd met een voortdurende vervalsing (gedu rende de schooljaren 1955-1956 tot 3 958-1959), die juist van iemand in uw p.ositie bijzonder afkeurenswaar dig moet worden geacht", betoogde mr. P. van Empel, de president van de 'rechtbank. B. had zich enthousiast voor de schoolzaken ingezet hij nam iedereen in de vaart van zijn geestdrift mee maar toen hij voor die goede bedoelingen verkeerde we gen ging bewandelen, zijn tevens tal rijke eerzame Vlissingse burgers onder wie de pastoor B.'s dwaal licht in het moeras gevolgd. Mr. Van Empel veronderstelde, dat menigeen door de ontdekking van deze malversaties de hand in eigen boezem zal kunnen steken. „Ik heb namelijk de indruk", aldus de presi dent, „dat het meer gebeurd dan wij eigenlijk zouden wensen". Twee figuren Twee figuren B. werden er deze mor gen ..getekend": één door de officier, die" het schoolhoofd als een geraffi neerd man kenschetste die een bij zonder groot overwicht had op allen, waarmee hij te maken had, en de an dere door de verdediger, mr. P. P. Lap, die een dringend beroep op de rechtbank deed zijn cliënt niet als een uitgekookte oplichter te zien en als Iemand, op wiens schouders alle schuld geschoven moet worden. Tn 1953, toen B. naar Vltssingen kwam. veranderde hij het r.-lc. schoolleven, dat hij min of meer in desolate toestand had aangetroffen, in korte tijd in een florissant geheel. Na enige tijd hoofd te zijn gewéést van de r.-k. lagere school, werd'hij hoofd van de nieuw opgerichte r.-k.- Advert nvtie) Centrale verwarming SAWEMA nv Nedeiihdat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 ulo „St. Paulus" en stichtte vervol gens een r.-k. kleuteropleidstersoplei- ding, waarvan hij directeur werd. Ulo-hoofd werd hij in 3957. De schoolfnventaris en verdere schoolbe- hoeften bestelde B. bij een Vlissingse firma en bij de Roosendaalse sehool- meubelfabriek N.V. Erven P. A. B., waarvan hij de directeur, F. J. M. G. Uit Roosendaal, wist over te halen de facturen te vervalsen. Voor de inven tarisstukken zoals tafel- en stoelen- setS, bureaus, kasten enz. werden al dus facturen uitgeschreven, die in werkelijkheid soms helemaal niet ge leverd werden of tegen een veel la gere. prijs. Ook leverde de Roosen daalse directeur goedkopere stoelen, terwijl het schoolhoofd voor het over blijvende bedrag andere sclioolbe- hoeften kocht, zoals schrijfmachines, een piug-pong-tafcl enz. Boze concierge Met dergelijke rekeningen met ver valste kostprijzen en andere mani pulaties slaagde B. er in een zekere ruimte in de financiële middelen te scheppen. Het kwam de gemeente Vlissingen op jond f3500 tot f 4000 té staan, welk bedrag echter nog in het bezit van het schoolhoofd aange troffen wérd. Zijn malversaties kwa men uit, toen een concierge van de ulo, die volgens B. te veel verdiende „In 1957-1958 meer dan ik van de gemeente kreeg als exploitatiever goeding", aldus B. boos werd en aangifte deed. Op deze manier kwam de Vlissingse recherche ook achter de vervalsingen, waarmee het school hoofd aan de provincie gelden tracht te te ontfutselen. De kleHterléidstersopleidlng' koh ■.na melijk alleen gesubsidieerd worden, indien deze opleiding werkte- met :te- korten. Met de lesgelden van de leer lingen kon B. alléén de leerkrachten betalen. Niet zichzelf, terwijl het schoolbestuur evenmin gelden ter be schikking kon stellen. B. besloot daarop In overleg niet de pastoor en het docentenkorps een te kort te creeëren: hij wist de docen ten te bewegen dubbele kwitanties te ondertekenen, waarbij op de tweede kwitantie veel hogere onkosten wer- VAN TOT ECHTPAAR. Een zwanenechtpaar heeft aan de Vcerseweg té Middelburg niet de rustigste plaats uitgezocht voor broedplaats. Een en ander speelt zich af in een sloot, vlak langs de weg en om moeder zwaan niet al te zeer te storen, heeft men een keu rige afrastering aangebracht om al te nieuwsgierige toeschouwers op een afstand te houden. Inmiddels wordt rustig, doorgebroed, terwijl echter een ander gevaar nadert. Men is namelijk reeds lange tijd bezig het slechte wegdek te vernieuwen en de zwanenfamilie wordt langzaam maar zeker benaderd dooi* een bord je: „Werk in uitvoering!". BAKKEN. Rurgemceslcr en wethouders, van Vlissingen schrijven de raad, dat VERWARRING.,. „We gaan terugbesloot, de kapitein van de veerboot, onderweg van Krui- ningen naar Perkpolder. Perkpolder „zat potdicht van mist", zoals dat heel. Men voer dus terug. De passagiers mopperden wel een beetje, maar ja, dat doen passagiers toch vrij snel. Ze mopperden allemaal, behalve één man. die zat te lezen. Er kwam geen klacht over zijn lippen. Terug in Kruiningen werd duidelijk waaróm de man niet geklaagd had. Toen hij van boord ging, sprak hij verbaasd tot een man van de boot diensten: ,.Hê, het lijkt hier precies op de overkant!" .Jfou, dat scheelt toch nogal een beetje", meende de man van de- boot. maar de passagier vond het allemaal heel sterk op elkaar lijken. Dat bleek ook uit zijn vólgende vraag. „Wat is de kortste weg naar Hulst informeerde hij. En toen was de man van de boot toch even met stomheid geslagen. Hij kreeg bepaald de in druk, dat de ander hem er tussen nam, maar dat was tooh echt het geval niet. „De kortste weg Ja, dan 'moet U de boot nemen, muur in tJit geval zou ik maar over Antwerpen gaan", antwoordde hij: en wanneer er 'ooit iemand in verwarring bijeen aanlegsteiger is achtergelaten, dan is het wel die passagier in Kruiningen geweest.... Hii had niets van het terugvaren ge merkt!. het hoogst wenselijk wordt ge acht 50 nieuwe jeugdnatuur- wachtafvalbakken te plaatsen. Bovendien moeten 18 bakken worden vernieuwd, zodat het gaat om een krediet voor 68 bak ken. Met de paaltjes erbij, zal een en ander f 2000 kosten. Maal ais dat fleurige gele bakken en een- schone stad oplevert, is er weer heel wat gewonnen. SPEELTUIN. Eerder in deze rubriek schreven we reeds, dat in Brouwershaven serièu- 7.e plannen bestaan voor de oprich ting van een speeltuin. Donderdag avond werd dan ook, in hotel „Ja cob Cats" een vergadering belegd, die overigens slechts door 25 be langstellenden werd bijgewond. Voorzitter P. de Moor gaf een over zicht van de reeds gedane voorbe reidende -werkzaamheden door de speeltuiricoinmissie en hij sprak er z|jn spijt over uit, dat de belang stelling zo gering bleek. Hij wees er met klem op, uat de speeltuin 111 de gemeente toch zeker in een be hoefte zal kunnen voorzien. Buiten de schooltijden zullen de kinderen, wier ouders lid zijn van de speel tuinvereniging, van alles kunnen profiteren, zo betoogde hij. Na am pele overwegingen besloot men toch tot de oprichting van een speeltuin vereniging over te gaan. In de ver eniging zal een actie worden ge houden om de vereniging zo sterk mogelijk te maken. (Advertentie) den genoteerd dan op de eerste. De tweede serie kwitanties leverde B. in bij de provincie en op deze verval ste onkostenbasis besloot de pro vincie te subsidiërenf 60 per leer ling in de werkelijke tekorten. Op deze wijze- kreeg het schoolhoofd rond f 5000 provinciaal subsidiegeld in handen, alsmede rond f6800 van verschillende gemeenten in Zeeland, die de opleiding eveneens steunden. B. gebruikte deze gelden als eigen honoraria, kocht er onder meer gor dijnen voor en loste er een hypotheek op zijn woning mee af. „Terwijl de docenten toch rekenden op een hoger salaris", informeerde de president. „Ik heb gezegd: als er nog wat over schiet", verklaarde B. Ook volgens de brigadier-rechercheur van de Vlissingse politie, die als ge tuige werd gehoord, hadden de do centen gerekend op een verbetering van hun salaris. B. zou niet gezegd hebben, dat het om een salarisverho ging voor hemzelf ging. Uit de ver klaringen van de pastoor had de re chercheur en later ook de rechter commissaris opgemaakt, dat B. de pastoor eerst kwitanties met de juis te bedragen ter tekening voorlegde, maar enige tijd later dezelfde kwi tanties aanbood, waarop dubbele be dragen voorkwamen. Deze kwitanties Advertentie J \\0"h MM!! tekende de pastoor dan ook, zonder dat hij er erg in had dat het dezelfde kwitanties waren. De referendaris van de Vlissingse secretarie H. S. gaf de rechtbank een korte toelichting op de wijze, waar op gelden worden verstrekt aan schoolbesturen voor extra behoeften. Hij verklaarde, dat deze regeling soepel kan werken. Hij geloofde niet, dat alle schoolhoofden de werkwijze van B. toepassen. Onoverzienbaar „Als werkelijk alles uitgezocht was, zou er een onoverzienbaar dik dossier zijn ontstaan, waaraan maanden en maanden gewerkt had moeten wor den", betoogde mr. Ph. M. Schenken berg van Mierop, de officier, aan het begin van zijn requisitoir. De officier ging nader in op hetgeen er feitelijk, juridisch en moreel door B. was fout gedaan. Hij wees er op. dat het (Zie slot pag. 5 kol. 2) (Slot van pag. 1 nog enkele open „plaatsjes". „Het gaat werkelijk stormachtig", zei de heer Oskamp ervan. Geweldig „Het loopt geweldig met de aanvra gen. Vooral uit Nederland, en Duits, land", verklaarde de secretaresse van de V.V.V. te Nieuwvliet, mevrouw M. Tienstra. „Ik heb al evenveel lijs ten en folders weggestuurd als gedu rende het gehele jaar 1960", voegde zij eraan toe. Van half juli tot eind augustus zijn praktisch alle zomerwoningen in Nieuwvliet verhuurd. „De aanvragen overtreffen verre het aanbod", was de mening van mevrouw Tienstra. V.y.V.-administrateur J.. P. de Hullu te Cadzand kon. dezelfde" optimistir sche geluiden, laten horen.„In twee- jaar tijd is het aantal aanvragen ver dubbeld. Op dit ogenblik heb ik er: 1.200 ontvangen; óver 1960 bedroeg dit aantal 790 en het jaar daarvoor rond 600", merkte hij op. Goed, alle aanvragen komen niet naar Cadzand maar deze cijfers spreken toch voor zichzelf. „Het ziet er naar uit, dat het deze zomer storm gaat lopen", was hij van oordeel. Wat de verdeling van de nationaliteiten betreft bezetten de Nederlanders in Cadzand de eerste plaats, op de voet gevolgd door onze oosterburen. Maar ook Belgen, Fran sen cn zelfs enkele typisten van een groot Londens kantoor hebben inlich tingen gevraagd aan de V.V.V.-ad- ininistrateur. Vroeger Ook bij de V.V.V. in Oostkapelle zijn du aanvragen dit jaar vroe ger binnengekomen dan vorig jaar. In deze Walcherse badplaats zijn de zomerverblijven al volge. boekt voor de tweede helft van Uit Wolphaartsdijks hotel f 2600 ontvreemd Sinds begin deze week mist de hotel houder J. F. O. te VVolphaartsdijk een bedrag van circa f2600,Het geld lag in een ijzeren doosje, dat opgeborgen was in de linnenkast op de slaapkamer. De hotelhouder kwam enkele dagen geleden tot de ontdekking, dat het doosje met inhoud was verdwenen. Ondanks ijverig zoeken werd het niet in de woning gevonden. Bij een on derzoek- constateerde de politie, dat sporen van inbraak niet aanwezig waren. Hut wordt niet onmogelijk ge acht. dat het doosje met inhoud door een hotelgast is ontvreemd. De laat ste tijd heeft de hotelhouder een groot aantal gasten gehad, dat was ingeschakeld bij enkele werken in Wolphaartsdijk. Het onderzoek wordt door de politie voortgezet. Inmiddels zijn al enkele hotelgasten gehoord. Poolse vluchteling blijft voorlopig in Vlissingen Do 20-jarigo" Poolse vluchteling, die als verstekeling op do Amerikaanse tanker „Thetis" van Gdynia naar Vlissingen reisde om in Nederland politiek asiel té vragen, bevindt zich nog steeds in Vlissingen. Hij is door de Koninklijke Marechaussee aan de gemeentepolitie overgedrageu. Men zal een onderzoek instellen naar de antecedenten van do vluchteling. Do jonge Pool, die zijn land om po litieke redenen verliet, is in de nacht van donderdag -op vrijdag van de „Thetis" naar de gemeentepolitie overgebracht, nadat pogingen van de kapitein van het Poolse vrachtschip „Pawel Finder" hem over te halen mee terug te keren naar zijn land, waren mislukt. juli en de eerste drie weken van augustus. „Het bezoek van Duit sers blijft constant", vertelde ons de plaatselijkg V.V.V.-man, „maar er zullen meer Nederlanders ko men." Er zijn in Oostkapelle cir ca 20% meer aanvragen gedaan dan vorig jaar. Zoutelande doet voor de overige Zeeuwse badplaatsen niet onder. Van de 278 verhuurmogelijkheden is voor de maand juni al rond 60% volge boekt, voor juli circa 70% cn voor augustus is de zaak geheel „uitver kocht". „Het zal veel drukker wor den dan vorig jaar", was het com mentaar van de plaatselijke V.V.V. De Nederlanders voeren de boven toon, gevolgd doör de Duitsers. Ook op Schouwen-Duiveland lopen de aanvragen enorm. Augustus ls in P.er.esse praktisch volgeboekt en dat zelfde geldt voor de maand juli. De aanvragen komen ook hiér élk jaar 'vroeger binnen. Wat de nationalitei ten betreft geven Nederland en Duitsland elkaar niet veel toe. Het hoogtepunt van de vakantie ligt ook dit jaar weer in de laatste weken van juli en de eerste weken van augustus. I11 de Zeeuwse badplaat sen is dat duidelijk te merken, ge zien het aantal aanvragen voor zo merverblijven in deze periode. De conclusie is wel, dat Zeeland een nieuw topseizoen tegemoet gaat! Classis Middelburg besprak mutatievraagstuk De classis Middelburg van de Ned. Herv. Kerk die donderdagavond in het Nederlands Koffiehuis te Middel burg onder leiding van de praeses, ds. J. de Boer uit Vrouwenpolder, de behandeling van het mutatie-vraag stuk voortzette, kon zich niet vereni gen met de oplossing als in de nota van de synode voorgesteld, hoewel de vergadering veel begrip toonde voor de noodsituatie waarin vele predi kanten zich bevinden. Verschillende andere wegen werden genoemd om tot een betere roulering van het pre dikantenkorps te komen. Naar aanleiding van het beleid dér generale synode,- inzake behandeling van de procedure-prof. dr. P. Smits, werden andere wegen gesteld en besproken. Besloten werd een schrij ven te richten aan de generale syno de, waarin de verontrusting wordt uitgesproken over de gang van za ken. Aan de kerkeraden wordt ver zocht juiste voorlichting te geven. AA/VVW*VVVV\\\*\'VV\AAA'\A Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 5, 7, 10 en 11. Advertentie 1 De originele pepermuntplunt! De originele 'KISG pepermunt! KUNST Johannes-Passie in Vlissingen Vlissingse Oratorium- vereniging o.l.v. Jan Kuiler. Op een wijze, die respect en vaak ook bewonderingafdwong, heeft de Vlissingse Oratoriumvereniging gis teravond in de Jacobskerk onder lei ding van Jan Kuiler een uitvoering gegeven van Bachs Johannes-passie. Respect, omdat deze vereniging on danks de handicap van een niet al te groot ledental toch in staat blijkt nu al weer enige jaren achter elkaar dit waariijlc niet eenvoudige werk uit te voeren bewondering, omdat men er tevens in slaagt deze vertol kingen over het algemeen een hoog niveau te geven. Wij willen dit jaar onze bespreking beginnen met de vocale solisten, van wie het merendeel voortreffelijk bleek. Daar was dan in de eerste plaats de alt Watty Krap, die haar niet zo groot aandeel in deze uitvoe ring subliem heeft vertolkt. Met na me moet daarvan worden genoemd de aria „Es ist vollbracht" er was op dat moment voor de luisteraar weinig meer te wensen, er klonk een prachtige stem, die met artisticiteit en met stijlbesef werd gebruikt, een volmaakte combinatie. Bovendien zorgde mevrouw S. C. Jansen uit Amsterdam in deze aria voor een uitnemende vertolking van de obli gaat gamba-partij. Deze celliste on derscheidde zich overigens de gehele avond door haar intelligente en mu zikale spel. Om thans terug te keren tot de vocalisten mevrouw Krap willen wij dus gaarne als eerste noe men met daarnaast echter de so praan Folly Collettede Vries. Ook zij zorgde voor een opmerkelijk góede bijdrage aan deze uitvoering, waarvan vooral de aria ..Zerflieasa mein Herze" moet worden geroemd. Peter de Vos die de plotseling ver hinderde Léon Combé verving zong de Christus-partij op de sobere manier, die men van hem gewoon is. De kleine partijen en de bas-aria's werden gezongen door Jan Hulsbos. Voor zover wij weten was het hier de eerste keer, dat hij in Zeeland op trad, maar het was een sympathieke kennismakingeen fraai geluid, een muzikale zanger. Een proeve van zijn kunnen gaf hij vooral in de prachtig gezongen arioso „Betrachte meine Seel". Tenslotte in deze vocale ru briek de tenor Han Le Fèvre, die de evangelistenoartij vertolkte, alsmede de aria's. Het móet ons van het hart, dat wij hem de minste van zijn broe deren vonden. Een aria als „Ach mein Sinn" kwam er nogal gekne pen uit en datzelfde gold ook voor die delen van de evangelïstenrecita- tieven, die in het hoge' register lig gen. Jammer. Ook een tenorsolist kan een slechte dag hebben. Thans het koor. Het is te merken, dat deze oratoriumvereniging de Jo hannes-passie reeds verscheidene ma len heeft gezongen. Sommige koren werden geroutineerd uitgevoerd, ter wijl het geheel een goed ingestudeer de indruk maakte. Maar er waren enkele nadelen en het voornaamste daarvan bleek toch wel de kwaliteit en de omvang van de mannenstem men. Er zijn ondanks de medewer king van het Vlissingse Mannenkoor D.O.U. duidelijk onvoldoende bas sen, waardoor er een te gering fond is. Vrijwel voortdurend was dat merkbaar, in de koralen, maar ook in de grote koren. Helaas geen acuut euvel, maar een chronische kwaal, waaraan wel weinig te doen zal zijn. Bij de tenoren kwamen soms onzui vere intonaties voor. opvallend bij voorbeeld in het voorlaatste koraal „O hilf Christe", waar de twee des sen op „Untugond" en op „Dank- opfer' (laatste regel) bijzonder on zuiver klonken. Afgezien van deze •detailzaken de hoge sopraannoten werden ook nog wel eens geknepen mag men stellen dat de Vlissingse Oratoriumvereniging dit werk vol komen beheerst. Het orkest was als gewoonlijk de Vlissingse Orkestvereniging, aange vuld met leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Het voldeed over het algemeen, al waren ook hier enkele te laken details, zoals b.v. de fluitsolo in „Ich folge dir gleichfalls". De clavecimbelpartij was weer in goede handen bij mevrouw G. P. Maclatne Pont. Jan Kuiler leidde het geheel met vaste hand ook bij hem is een groei in dit werk vast te stel len, een groei tevens naar een eigen opvatting. Een kenmerk daarvan is de strak gezongen koralen, waarin vrijwel geen plaats wordt gegeven aan nuanceringen in dynamiek of agogiek. Er was voor deze uitvoering een grote belangstelling. De bezoekers werd een enquêteformulier overhan digd, waarin zij werden uitgenodigd hun mening kenbaar te maken over de wenselijkheid van een jaarlijkse uitvoering van de Johannes-passie. de K. Installatie mr. Rosingh op vrijdag 24 maart De nieuwbenoemde officier van jus titie, tevens hoofd van het parket van de arrondissementsrechtbank te Middelburg, mr. A. W. Rosingh, zal tijdens een bijzondere zitting van de rechtbank op vrijdag 24 maart a.s. 0111 kwart over elf geïnstalleerd worden. Vrijdag is tijdens liet bergen van de op 9 december overvaren UK-33 het stoffelijk overschot van één der opvarenden, Willem Hoekstra uit Urk, gevonden. Zonls bekend werd het lijk van de andere opvarende, zijn broer Fokke Loekstr: zondag 5 maart drijvend in de Schelde aan getroffen. pe UK-33 bleek nagenoeg geen schade te hebben opgelopen bij de overvaring door de Zweedse erts- tanker „Matarengi". Het scheepje is in de nacht van donderdag op vrij dag in het Sloe aan de grond gezet, leeggepompt cn vrijdag naar Vlis singen gebracht. Het stoffelijk overschot van .Willem Hoekstra werd aangetroffen in de kombuis, waar de man tijdens de ramp waarschijnlijk in netwerk is vastgeraakt. De familie van het slachtoffer het lijk geïdentificeerd. Reeds gis teren werd het naar Urk overge bracht waar het waarschijnlijk van daag zal worden begraven. Dit ge beurde ook met het stoffelijk over schot van Fokke Hoekstra. De UK-33 zal naar Amsterdam voor VERWACHT. reparatie worden overgebracht. Op de foto: De UK-33 tussen de ber- ;n de haven van gingsvaartuigci Vlissingen. MEER WIND Half tot zwaar bewolkt met enige re gen. Tot krachtige en langs de kust tijdelijk tot harde of stormachtige wind, ruimend naar west tot noord west. Belangrijk lagere temperaturen XFoto P.Z.C.). dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2