Het raadhuis van Brouwershaven blijft zetel van gemeentebestuur Cultuurtechnisch werk op Tholen gereed EEN JAAR GEËIST TEGEN VLISSINGS SCHOOLHOOFD VOOR HET EERST VROUWELIJK RAADSLID IN SOUBURG MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 ZES TEGEN VIER STEMMEN. Handtekeningenactie in de nieuwe gemeente zonder resultaat Het oude stadhuis van Brouwershaven is definitief aangewezen als huis van de nieuwe gemeente van die naam. Met zes tegen vier stemmen werd in de gisteren gehouden raadsvergadering het meerderheidsvoorstel van b. en w. aangenomen om het oude stadhuis te laten restaureren en in te richten als gemeentehuis. Ondanks de handtekeningenactie in de nieuwe gemeente, waarbij het merendeel van de stemgerechtigde inwoners zich tegen Brouwershaven uitsprak, ondanks de vurige pleidooien die verschil lende raadsleden gisteravond afstaken voor een meer centraal gelegen plaats en ondanks een vernietigend oordeel, dat de gemeentesecretaris A. A. Gunst gaf over het oude Brouwersliavense stadhuis als werkruimte. vooral kritiek van de heer Moermond, die de adressanten „Bezitters van een benijdenswaardige naïviteit" noemde. „Men moet geen bestuurscentrum in de periferie van de gemeente vesti gen" zo zei hij. „Bouw een nieuw ge meentehuis in Noordgouwe, dan doet U twee-derde van de gemeente een genoegen". Kritiek had de heer Moer mond ook op oud-burgemeester J. L. van Leeuwen, die zich naar zijn smaak niet met deze zaak had moe ten bemoeien. Na deze aanvallen deed wethouder J. Dekker (p.v.d.a.) een korte poging het meerderheidsvoorstel te verdedi gen. Maar omdat geen nieuwe ge zichtspunten naar voren kwamen, kon dit de oppositie maar weinig be vredigen. „Vaag", zei de heer Van der Bijl, waarmee de zaak was afge daan en men tot stemming overging. Enige raadsleden uit de kernen Zonnemaire, Noordgouwe en Drei- schor, wisten hun standpunt geargu menteerd te verdedigen. Hun voor naamste motief: Brouwershaven ligt met 1100 inwoners in een uithoek van de gemeente en Zonnemaire en Noordgouwe liggen centraal en zijn gemakkelijk bereikbaar voor de ove rige 2600 mensen. De Brouwersha ven-stemmers stelden er weinig te genover. Een verrassing kwam van twee P.v. d.A.raadsleden, de heren J. van der Doel uit Dreischor en P. van der Vel de uit Zonnemaire. die met hun par tijgenoten uit Brouwershaven rnee- f ingen. Van hen moest de heer Van er Doel in deze vergadering een fel le aanval van zijn dorpsgenoot J. J. Klaassen (prot. chr.) doorstaan. De heer Klaasse citeerde namelijk woor den van de heer Van der Doel, die hij enige tijd geleden in de raad van Dreischor had gesproken. Tegen vestiging te Brouwershaven waren wethouder L.M. Moermond (v.v.d.) en de lieer Klaassen, bei den uit Dreischor, mevrouw E. P. Motmans-van der Feen (v.v.d.) uit Noordgouwe en de heer J. A. van der Bijl (prot. chr.) uit Zonnemai re. Het elfde raadslid A. C. Visser (p.v.d.a.) uit Noordgouwe was verhinderd de vergadering bij te Standpunt Mevrouw Motmans was de eerste die het standpunt van de „handtekenin- gengroep" verduidelijkte. Zij zei uit sluitend het belang van het grootste deel van de gemeente op het oog te hebben. Als bijkomend bezwaar noemde zij de restauratiekosten, die bijna een half miljoen gulden zullen bedragen. Nieuwbouw zou in totaal een bedrag van 220.850 gulden heb ben gevergd. De restauratiekosten komen grotendeels van Monumenten zorg. in welk verband mevrouw Mot mans erop wees dat dit geld ot' het nu van de gemeente of van Monu mentenzorg komt toch door de be lastingbetaler moet worden opge bracht. Vernietigend Als spreekbuis van de secretarie-per- soneelsraad vroeg zij het oordeel van de gemeentesecretaris. Dit was ver nietigend: „Er is te weinig ruimte in het gebouw, er is geen licht en geen lucht". De heer Van der Bijl betoog de dat het belang van vier kernen prevaleert boven dat van één kern. Met het stuk van de „zes van Brou wershaven"een pleidooi voor deze kern zo vervolgde hij is de nieuwe gemeenschap niet gediend. De samenstellers van dit stuk kregen Bromfietser door vrachtauto geschept Vrijdagmiddag is op het Banckert- plein te Middelburg een verkeerson geluk gebeurd, waarbij de bromfiet ser W. S. uit Gapinge vrij ernstig aan het hoofd gewond werd. Het ongeluk gebeurde 's middags rond tien minuten voor vier. De bromfietser W. S. kwam vanuit de Dorus Rijkersstraat en wilde het Banckertplein oprijden, maar ver leende toen geen voorrang aan een vrachtauto, bestuurd door L. E. R. uit Aardenburg, die over de Poelen- daelewcg kwam. Het gevolg was, dat de vrachtwagen de bromfietser schepte. Per ambulance moest S. naar het Gasthuis worden overge bracht. De bromfiets werd vernield. De commissaris van politie te Mid delburg verzoekt eventuele getuigen zich mui het bureau te Middelburg bekend te willen maken. Leeuw van Brouwershaven met schaap in de bek Nu Brouwershaven het be- stuurscentrum wordt van het nieuwe Brouwershaven en reeds eerder de bestaande ge- g meentenaam werd gehand- H haafd voelt men zich in de j§ kernen Zonnemaire, Noord- li gouwe en Dreischor meer en meer „geannexeerd". Die g stemming vertolkte althans de heer J. J. Klaassen uit Drei- schor, toen in de gisteravond gehouden raadsvergadering 'n n - voorstel aan de orde kwam een verzoek aan de Hoge Raad te richten het gemeentewa- g pen vast te stellen. B. en w. g wilden het bestaande wapen van Brouwershaven handha- i ven; het voorstel werd met zeven tegen drie stemmen n aanvaard. Het wordt dus de g i leeuw en de adelaar van Brouwershaven. Maar eer het zover was, zei de heer Klaas- sen: „Nu wordt het de leeuw van Brouwershaven met in e zijn bek een schaap uit het wapen van Dreischor, daaron- der de hond van Noordgouwe i met zijn staart tussen de be- nen en op de achtergrond de ondergaande zon van Zonne- 1 maire". pp inwinliminium (Slot van pag. 2) schoolhoofd er van uitgegaan is, dat de kleuterleidstersopleiding een zaak van hemzelf was en hij dus daarom ook de gelden voor zichzelf gebruikte. De officier herinnerde daarbij ook aan de subsidies ongeveer f 4200 die voor de in St. Jans steen gevestigde kleuterleidsters opleiding door B. verkregen wa ren. De moeder-overste die de lei ding had van deze opleiding, was eveneens in het komplot, aldus be toogde rar. Schenkenberg. Van deze gelden betaalde zij echter wél een gedeelte aan het leraren korps, terwijl zij voorts duizend gulden aan c|e missie ter hand stelde. Over de morele zijde van deze affai re viel de officier B. ernstig aan. Hij weer er daarbij op, dat de verschil lende personen, die valse handteke ningen hadden gezet, niet vervolgd zijn omdat B. een bijzonder groot overwicht op hen uitoefende. Ook is. aldus de officier, de provin cie onvoldoende controle verweten. „Maar de provincie kan toch niet voor elke kwitantie onderzoekings ambtenaren uitsturen", betoogde, mr. Schenkenberg. „Hoewel dat nu wel licht wel gedaan zal worden", veron derstelde lüj. De officier kwam tot slot tot de con clusie, dat verdachte niet gehandeld heeft uit liefde voor het werk en het goede doel. Voor deze zeer ernstige fouten eiste hij een onvoorwaardelij ke gevangenisstraf van één jaar. Te bezwarend Mr. Lap achtte het zwart-wit pa troon, waarop de officier geborduurd had, te eenvoudig van opzet en bo vendien te bezwarend voor zijn cli ënt. De officier ziet B. uitsluitend als de schuldige, terwijl toch volgens de raadsman geen der andere er bij be trokkenen enigerlei aanmerking op zijn handelen gemaakt heeft.. „Men heeft alleen geprofiteerd van de wel willendheid en het enthousiasme van mijn cliënt", aldus mr. Lap. „Is het zo onbegrijpelijk, dat B. met een gezin van negen kinderen tot de conclusie komt, dat hij van een zo klein salaris niet kan leven? Dat hij voor zijn werk gehonoreerd wil worden?", vroeg de raadsman, die voorts opmerkte, dat de wijze waarop B. deze positieverbetering gehono reerd wilde zien, wel onbegrijpelijk is. Mr. Lap wilde de betrokkenen niet zien als de willoze figuren, zoals de officier ze kenschetste. B. heeft dui delijk gesteld, dat hij geld wilde ver krijgen via gefingeerde rekeningen, aldus pleiter, die een dringend beroep op de rechtbank deed zijn cliënt niet als een geraffineerde oplichter te zien. „Het is niet gerechtvaardigd om alle feiten hoewel hij er vele ge pleegd heeft op de schouders van B. te laden", besloot mr. Lap. Tegen de Roosendaalse firma-direc teur G. eiste de officier een boete van f 1500. Mr. Schenkenberg wilde er rekening mee houden, dat hij de eni ge is, die geverbaliseerd is, terwijl dat er volgens de officier wele dertig geweest hadden kunnen zijn. Mr. Van Empel bepaalde de uit spraak in deze zaak op woensdag 29 maart a,s. ZevibeI-„Commissie van Acht" is gestart In de laatst gehouden bestuursver gadering van Zevibel de vereni ging tot bevordering van de Zeeuwse Visserijbelangen werd met genoe gen het onderhoud gereleveerd, dat men op 28 januari j.l. met rijkswater staat had. Hit dit onderhoud zijn on miskenbaar successen voortgevloeid, welke de visserij vanuit Colijnsplaat ten góede komen. Ook werd een ruime bespreking ge wijd aan het onderhoud, dat de „Commisise van Acht" van Zevibel dinsdag j.l. zou hebben met de Com missie ex. art. 8 Deltawet. In deze te Den Haag gehouden bespreking is het Zevibelrapport over de Arne- niuidse vissers en de mogelijkheid tot het coöperatief exploiteren van de vismijn te Colijnsplaat ter sprake gekomen. De werkzaamheden van de Zevibel- „Commissie van Acht" zijn inmiddels gestart. Zij zullen het gehele pro bleem van de gevolgen van de Del tawerken voor de vissers omvatten. Als eerste punt zal de inhoud van het rapport-Havinga over de toe- Vrijdagavond werd in hotel Pax te Middelburg de beslissingswedstrijd gespeeld óm het jeugdkampioenschap schaken van Zeeland tussen A. M. Verspoor rechtsen W. van Wijnen (links). Zoals bekend eindigden deze kandidaten gelijk, ivaardoor een be slissingswedstrijd noodzakelijk werd. Gisteravond laat was nog niets be kend over de uitslag, daar de partij werd afgebroken. Verspoor heeft vier pionnen en twee lichte stukken en Van Wijnen vier pionnen en een toren. Foto P.Z.C.) „Wij willen in het centrum een gemeentehuis. Daarom a.s. vrijdag een protestmars. Opstellen voor het gemeentehuis te Brouwershaven. Aanvang half zeven. De kiezers." Zo sterk speelde de raadshuiskwestie in de nieuioe gemeen te van Brouwershaven, dat men deze week in een streekblad bovenstaande annonce plaatste. Wie „De kiezers" waren is niet helemaal duidelijk geworden. De protestmars werd wel een echec. Er kwamen S0 opgeschoten jongens en een hond, een bruine. Dat was al. De Brouwershavenaren bleven teleur gesteld in hun woningen. De jongelui vond men later terug op de overvolle publieke tribune in de raadzaal, waar zij de raadsleden uit Zonnemaire, Dreischor en Noordgouwe met ap plaus aanmoedigden. De enige die demonstreerde was het vrouwelijke raadslid, mevrouw Motmans-van der Feen uit Noordgouwe, die getooid met- een foto van het raadhuis van Zonnemaire het stadhuis van Brouwershaven binnenging. Foto P.Z.C.) Gascelien voor appels worden geopend De kwekers, die Bramley Seedling- appelen hebben opgeslagen in de gas celien van de veiling te Kapelle, heb ben tijdens een woensdagavond in de kantine gehouden vergadering, die onder leiding stond Van de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge, be sloten tot opening van de cellen over te gaan. Het totale kwantum zal evenals voorgaande jaren in gedeel ten worden vertcocht De eerste par tij zal woensdag aanstaande worden aangeboden. De kwekers besloten voorts een en ander door middel van „poolvorming" te doen. Schelde-jubilarissen in maand april Bij „De Schelde" te Vlissingen zul len de volgende personen in de maand april hun dienstjaren-jubileum vie ren. Een zilveren jubileum vieren de heren O. A. v. d. Meyden (afd. expl. personenauto's); P. J. Kljjberg (afd. gereedschaps-werkplaats). J. .T. Va der (afd. tekenkameivscheepsbouw) en L. J. Platteeuw (afd. casco-mon tage); de beide eerste jubilarissen op resp. 6 april, en de laaaste twee op 27 april. De heer W. Sanderse (Bureau hoofd- ing. scheepsbouw) zal op 18 april zijn 40-jarig dienstjubileum vieren. komstige verwaterplaatsen voor mos selen aan de orde Komen. In dit ver band werd met genoegen gewag ge maakt van het feit. dat minister Ma- rijnen besloten heeft de oesterproe- ven doorgang te doen vinden. Zevihel heeft hier steeds ernstig naar ge streefd. Na de benoeming van do heer PekaaV in het bestuur van de Visserij op de Zeeuwse stromen kwam duidelijk naar voren, dat een volgende vaca ture zal moeten worden vervuld door een Zevibel-lid uit Schouwen-Duive- land. Met de betreffende instanties zal contact worden opgenomen om tot de gewenste oplossing te komen. Besloten werd te trachten de oefen- mijnenvelden, die zich op goede vis gronden bevinden te doen verleggen. Hiertoe zal contact worden opgeno men met de directie visserijen te 's-Gravenhage. De jaarvergadering van Zevibel zal in juli a.s. in Hulst worden gehouden. DEFINITIEVE TOEDELING GEREED Optimistisch jaarverslag streekverbetering Bij de herverkaveling op Tholen is de toedeling niet een definitief karakter in het gehele streekverbeteringsge- bied gereed gekomen. Hoewel het zeer natte jaar 1960 een behoorlijke ach terstand in het cultuurtechnische werk deed ontstaan, bestaat een ge gronde hoop dat ook dit werk gereed zal zijn, voordat de inzaai voor de oogst 1961 begint. Dit wordt geconstateerd in het jaar verslag 1960 van de streekverbete- ringscommissie Tholen en er wordt nog aan toegevoegd, dat in het bedoel de gebied, bij Sint Maartensdijk, het streekverbeteringswerk nu eerst goed tot zijn volle ontplooiing kan komen. De bedrijfsvergroting is nu in een dergelijk stadium, aat voor 75 pet. van de grondgebruikers die hiervoor in aanmerking kwamen, het vergro ten van hun bedrijf is gerealiseerd. Uit het jaarverslag blijkt voorts, dat dit in cijfers betekent, dat 84 gemengde land- en tuinbouwbedrij ven zvjn vergroot van 2.9 tot 4.9 ha.. 7T tweemansbedrijven 7.9 tot 14,2 ha. Deze cijfers zijn uiteraard gemiddelden. VRIJDAGMIDDAG GEÏNSTALLEERD Mevrouw W. Postema- Woldhek vervangt de heer J. de Grave Vrijdagmiddag heeft mevrouw W. PosteniaYVoldliek als raads lid haar intrede gedaan in de ge meenteraad van Souburg. Me vrouw PostemaWoldhek verte genwoordigt de Partij van de Arbeid en is het eerste vrouwe lijke raadslid, dat in Souburgs fenieenteraad zitting heeft. Mede aardoor werd aan deze installa tie meer aandacht besteed dan gewoonlijk, hetgeen onder meer tot uiting kwam in enkele prach tige boeketten bloemen, waarach ter mevrouw PostemaYVoldliek bijna schuil ging. Alle fracties hadden voor zo'n bloemenattentie gezorgd, terwijl het gemeentebestuur een prach tige ruiker in de kleuren van Souburg, geel, rood en zwart, voor de zitplaats van liet nieuwe raadslid had doen plaatsen. Nadat mevrouw PostemaYVold liek die in de plaats komt van de afgetreden heer J. de Grave de zuiverings- en de ambtseed had afgelegd, werd zij in de raad verwelkomd door bur gemeester A. H. S. Stemerding. Deze wees op het bijzondere van deze installatie, want zoals bur gemeester Stemerding zei, heeft in het ruim 125-oarig bestaan van de gemeente Oost- en West- Souburg nog nooit een vrouw in dc raad zitting gehad. De raads voorzitter wilde het dan ook als een min of meer historisch ogen blik zien, waarvoor hij zelfs in de geschiedenis was gedoken: Uit een boekje uit 1860 over de ge meente haalde de burgemeester aan, dat Souburg jaarlijks toe neemt met nette en wel opgetrok ken woonhuizen, waarvan onder scheidene ten verblqve strekken van bejaarde landlieden. We moeten glimlachen, als wij dan denken aan het Souburg van vandaag zei de raadsvoorzitter, „want gelukkig is het karakter veel veranderd, wy zyn een an der soort gemeente geworden, die, hoewel geen grote industrie bin nen de grenzen heeft, toch nauw betrokken is bij een grote indus trie". Oo ksprak de raadsvoorzitter de hoop uit, dat mevrouw Postema- Woldhek nog lange tijd met haar gaven en krachten een zelfstan dige gemeente Souburg mag die nen, hetgeen de raad met een hartelijk applaus onderstreepte. Namens de fracties van de A.R.P. de K.V.P., Souburgs Belang en de C.H.U., sprak de heer G. J. Janse het nieuwe vrouwelijke raadslid toe. Vijftig bedrijven konden niet worden vergroot, omdat hiervoor niet vol doende grond beschikbaar was. Het streekverbeteringsplan richtte zich dan ook speciaal op deze vergrote be drijven, zo wordt in het jaarverslag opgemerkt. De boerderijverplaatsing werd voor 88 pet. gerealiseerd. Zestig bedrijven werden verplaatst en acht bedrijfs- hoofden, die hun bedrijfsgebouwen in de dorpskom hebben, wensten niet te verplaatsen. „Van een terughoudendheid van de bevolking, omdat men nog niet weet waar men aan toe is in verband met de hei-verkaveling, behoeft bij het streekverbeteringswerk nu geen spra ke meer te zijn", zo wordt in het jaar verslag gezegd. De binding tussen de bevolking en de commissie werd ver stevigd. M eikcontrole Met de twee melkcontroleverenigin- gen op het eiland werden verschillen de vergaderingen belegd. Doel hier van was een fusie tot. stand te bren gen. Dit is gelukt. Tholen kent nu 'n melkcontrole vereniging, die later uitgebouwd kan worden tot één fok- vcreniging. Getracht wordt het aan tal deelnemers aan de melkcontrole te vergroten. Per 1 juli 1959 namen 79 bedrijven deel met een totaal van 445 koeien, per 1 juli 1960 waren deze aantallen reeds gegroeid tot respectievelijk 104 en 586. Ook de deelneming aan de K.I. werd gestimuleerd. Het aantal ge- insemineerde koeien bedroeg per 1 jan. 1960 1146 op 233 bedrijven. Ook deze cijfers vertonen een stijging: per 1 januari 1961 was een toraal van 1282 koeien geïnsemineerd van 259 bedrijven. Het drachtigheldspercenta- ge steeg van 89,4 pet. tot 91,4 pet. In streekverbeteringsverband werden in 1960 zes melkkoeien aangekocht, veertien kalfvaarzen en één kalf. Over de silobouw wordt in het jaar verslag opgemerkt, dat voor 1960 voor de bouw van twintig silo's premie in het vooruitzicht werd gesteld. Dooi de zeer natte weersomstandigheden konden er vier niet gebouwd worden voor het voorjaar van 1961. In het verslagjaar werden er vijftien ge bouwd. Aan alle veehouders werd 'n kalverenopfokschema verzonden. In de praktijk wordt hiei-van veel ge bruik van gemaakt, met gunstige re sultaten. Tenslotte zij vermeld, dat in het jaar verslag nogmaals gewezen wordt op de noodzaak van het gezamenlijk ge bruik van "-erktuigen. Men stuit hier bij nog op weerstand van de betrok kenen. In het jaarverslag wordt daarover op- gwnfU'Kt: „De landbouw en niet alleen °P Tholen zal echter gezien de voor uitzichten zelf initiatieven In deze richting dienen te ontwikkelen. Opof fering van een gedeelte der Ifstan- digheid zal kunnen dienen tol behoud van de boerenstand. De roodzank hiertoe dwingt nu meer dan ooit. Ook een verdere inschakeling van dc loon werker geeft technisch-eco~ "misch gezien meer mogelijkheden". Het mocht in het achterliggende jaar gelukken de capaciteit van de lucht- gekoelde aardappelenbewaarplaats op het eiland tot 2000 ton ta ver groten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21