Greetje voelde zich geweldig bij vertrek Veeb&fs Brutale roofmoord op Oostends taxichauffeur opgehelderd MORCEN VANDAAG WITTE KRUIS LEMMY CAUTION ONTMASKERT INTERNATIONALE SPION IjlNMlwffl ZEEUWS AMATEURTONEEL TIJDENS ANTWERPSE WEEK ZATERDAG 18 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Wat een dag" Honderdzestig juryleden zitten klaar (Van onze radio- en t.v.- redacteur) Als vanavond in het voor jaarsachtige Cannes om tien uur de eerste zanger (es) een poging gaat wagen de eerste prijs in het Eurovisiezang- festival te veroveren, kan zij er in ieder geval van verze kerd zijn dat 160 kritische kijkers haar van seconde tot seconde nauwkeurig zullen observeren. Geen onhandige beweging, geen onzuiverheid- je In toon, geen dissonantje in het orkest zal hun ont gaan. Met zijn 160-en vormen zij namelijk de internationale jury, die zal uitmaken wie tenslotte met de Eurovisie- prijs naar huis zal gaan. Jury Elke televisieorganisatie, die op het festival is vertegenwoordigd heeft een jury van tien man aan gewezen en in Nederland staat die onder voorzitterschap van Siebe van der Zee, hoofd van de A.V.R. O.-televisiedienst. Elk jurylid geeft een (1) punt aan het liedje, aat volgens hem het besta van de zestien was. Het maximum aan tal punten dat de winnaar kan bereiken is dus tien maal zestien is honderdzestig punten, maar dat zou dan tevens betekenen, dat geen enkel ander liedje een punt zou hebben gekregen. Smaken verschillen gelukkig, dus zo ex treem zal de puntenverdeling niet uitvallen. Opgewonden Als om kwart over elf vanavond de laatste tonen zijn verklonken moeten de voorzitters van de zes tien Jury's, verspreid over hèel Europa, de puntenwaarderingen van hun medeleden doorbellen. El ke nationale jury staat via een rechtstreekse telefoonlijn in ver binding met de zaal in Cannes, van waaruit de voorzitters stuk voor stuk zullen worden opgeroe pen. Van de zestien zenuwachtige en in spanning afwachtende execu tanten zal Greetje Kauffeld er een zijn. Vlak voor haar vertrek naar Cannes woensdagmorgen hebben we haar nog even gespro ken. „Ik voel me geweldig en ook een beetje opgewonden, ik kan vannacht vast niet slapen. Ik ver heug me er erg op naar Cannes te gaan", vertelde zij. Dick Schal- lies' en Pieter Goemans' lied „Wat een dag" heeft zij een tijdje laten liggen. „Als je het elke dag zingt, vind je 't niet leuk meer. Dan gaat het spontanè eraf. De laatste da gen heb ik er wel weer hard aan gewerkt", aldus Greetje Kauffeld. Haar moeder is ook mee naar Cannes. „Dat heeft ze wel ver diend, ze heeft het zo druk gehad de laatste tijd", meent Greetje. Fanmail Mevrouw Kauffeld beantwoordt namelijk een belangrijk deel van de fanmail die haar dochter ont vangt. Ook gaat ze vaak mee op de binnenlandse reizen van Greet je. „Zo'n meisje alleen 's avonds laat met de -auto onderweg, dat vind ik toch wel akelig", vertelde zij ons onlangs met een bezorgd gezicht. Want voor liaar blijft Greetje liet kleine dochtertje dat maar nauwelijks de kinderschoe nen is ontgroeid. ..Nee", antwoordde Greetje Kauf- fel op onze vraag of ze de liedjes van haar concurrenten al heeft gehoord. En even later: „O ja, toch wel een paar, van Italië en van Engeland. Het Italiaanse vond ik niet zo leuk. Ik vermoed wel dat het in Cannes allemaal vlugge liedjes zullen zijn. Of ik dat een bezwaar vind Nee, want het ligt toch ook aan de aard van de lied jes of ze goed zijn of niet". Vakantie Haar leraar Kris van de Velde, balletdanser en choreograaf bij wie zij tweemaal per week les in bewegingsleer neemt, heeft haar voor de presentatie van „Wat een dag" de nodige aanwijzingen ge geven. Met groot orkest heeft zij het maar een paar keer gezongen. „Ik heb „Wat een dag" in „Week uit - week in" voor de radio ge bracht met Dolf van der Linden en toen heb ik dus een paar keer met diens orkest kunnen repete ren. Daarna niet meer, want het arrangement moest naar Cannes worden gestuurd", aldus Greetje Kauffeld. In Cannes zal zij name lijk door het orkest van Frank Pourcel worden begeleid en ze moesten daar de partituren bij tijds in huis hebben. Overigens zal als Greetje Kauffeld zingt het orkest door Dolf van der Linden worden gedirigeerd en in Cannes heeft zij de gelegenheid gehad „Wat een dag" nog een paar keér met hem door te nemen. „Als het me In Cannes bevalt blijf Ik er misschien nog een paar dagen", zei ze ons. Want waar om zou je na die inspannende we ken niet fijn een paar dagen va kantie met je moeder houden Zeker in Cannes, waar volgens de t.v.-weerman nog steeds een tem- peratuurtje van om en nabij de twintig graden heerst. Voor zij «laar aan toe is, zal Greetje Kauf feld voor aanmerkelijker -fieter- vuren komen te staan en we kun nen alleen hopen dat onze natio nale trots vanavond niet versmelt. RADIOEN T.V.-RUBRIEK Voor de VARA-t.v. bézocht Laurens ten Cate, letteront werper en typograaf Dick Dooijes in zijn woning in Am sterdam. oren, y,<tw en.... sc/vrljven T elevisie lie uitzending van vanavond ls natuurlijk het Eurovisie songfes tival, dat In Cannes wordt gehou den en waar Greetje Kauffeld het met „Wat een dag" (tekst: Pieter Goemans, muziek: Dick Schallies) tegen vijftien concurrenten zal moeten opnemen. De uitzending begint om tien uur en duurt vijf kwartier. Daarvoor ontrolt zich het A.V-R.O.-programma, waarin men van half negen tot kwart over negen naar ,[Hou je aan je woord" 'kunt kijken en vervolgens ge spannen de verwikkelingen in de vierde aflevering van „Het is zo ver" kunt volgen. De Vlaamse t.v. zendt om half negen „Wie is wie" uit. Voordat onze zuiderburen ook naar Cannes overschakelen worden dan nog eerst een drietal korte films ge draald. Radio Geen vaste amusementsprogram ma's vanavond. Bij de K.R O. niét vanwege de vastentijd, bij de VARA niet vanwege het song festival, dat om tien uur wordt uitgezonden. In het K.R.O.-pro- gramma kan men om 12.33 uur 's middags naar Papa Bue's Vi king Jazz Band luisteren. Om tien voor zes een reportage van de interlandhockeywedstrijd voor da mes tussen Engeland en Neder land, die in Birmingham wordt gespeeld, 's Avonds om acht uur zijn Davld Olstrach en zijn zoon Igor solisten in het concert in D kl t voor twee violen en orkest van Bach met het Concertgebouw, orkest o.l.v. Bernard Haitink. T elevisie De K.R.O. geeft om acht uur „Achter en voor de camera", een Walt Disneyproduktïe, die om acht uur begint. Om vijf minuten voor negen wordt een televisie spel, met medewerking van Trins Snijders uitgezonden, naar de on veile „Te vuur en te zwaard" van Marianne van Noortwijk-Colïjn. De Belgische televisie wijdt om half negen een muzikale fantasie aan de droomstad Wenen. Een close-up van Jules Dassin wordt om vijf minuten over tien uitge zonden. Jules Dassin is niet al leen de regisseur van de bekende film „Nooit op zondag", maar hij schreef ook het scenario voor die film en speelt bovendien ^e man nelijke hoofdrol. Radio Voor de K.R.O.over Hilversum II maakt Jules de Corte om acht uur weer zijn „wintertoer". Om vijf over half negen wordt over deze zender de opera „Trou ble in Tahiti" van Leonard Bern stein uitgezonden. Over Hilver sum I gaat in het A.V.R.O.-pro- gramma het hoorspel „De beken tenis". Dit spel begint oni vijf over half negen. I Auverient\et DE eCbte PIJNSTILLER Kiespijn, hoofdpijn of griep onder de leden? Neem Witte Kruis en u bent het snel kwijt tabletten, poeders of cachets 1 FILMS IN ZEELAND Het Mes naar buitenland De nieuwe Nederlandse speelfilm van Fons Rademakers, „Het Mes", zal waarschijnlijk ook In het buitenland in roulatie komen. De Nederlandse Filmproduktie Maat schappij heeft namelijk uit Amerika en West-Duitsland verzoeken om in lichtingen over de vei'koopsvoorwéar- den ontvangen. Definitieve onderhan delingen zijn nog niet gevoerd, de N.F.M. wacht daarmee tot medio mei. Muziekweek „Gaudeamus" Voor de internationale muziekweek van de Stichting Gaudeamus te Bilt- hoven, die dit jaar gehouden zal worden van 2 tot 10 september, zijn 51 composities binnengekomen uit twaalf landen, te weten uit Argen tinië (6), België (3), Denemarken (1), Duitsland (12), Engeland (3). Israël (3), Italië (1). Joego-Slavië (3), Nederland (7), Oostenrijk (6), V.S. (3) en Zweden (3), waarbij in begrepen 5 muziekdramatische wer ken voor televisie. De jury is haar werkzaamheden reeds begonnen en bestaat dit jaar uit de heren Ernst Krenelc uit Los Angeles, Gyorgy Ligeti uit Wenen en Karlheinz Stockfiausen uit Keu len. Voor het muziekdramatische werk zullen aan deze jury worden toegevoegd de heren Kees van Iersel en Gijs Stappershoef. Twintig Inzittenden van een autobus zijn nabij Rio de Janeiro verdronken, doordat de bus in de rivier Cairu terecht kwam. Op het moment dat de bus een brug passeerde, stortte deze in. Liefde en verzet in „La Chatte" In twee Zeeuwse bioscopen Grand (Goes) en Alhambra (Vlissingen) draait dit week einde de nieuwste film in de be roemd geworden Lemmy Cau- tion-serie, getiteld „Hier is Lem my Caution". In deze film, naar een roman van de detective schrijver Peter Cheyney, kun nen de bewonderaars van Eddy Constantine hun hart weer eens ophalen. Op de van hem beken de wijze, met een knipoogje naar de vele mooie vrouwen, een glas whisky in de ene en zono dig een geladen revolver in de andere hand, lost hij ook in deze film weer een misdaad op. Lemmy Caution heeft van de F.B.I. opdracht gekregen een gevaarlijke internationale spion, een zekere Var- ney, te ontmaskeren. Slechts weini gen schijnen deze misdadiger per soonlijk te kennen. Advertentie! BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBEO TIJDENS de „Zeeuwse week" in Ant werpen (begin juni) zullen de amateur-tonelisten uit Zeeland op 6 juni in de Vlaamse Opera twee korte opvoeringen verzorgen, zo vernamen wij. Onder regie van de provinciaal toneel-adviseur, Toine A an Bergen, is men begonnen niet "dé instudering van liét rond an derhalf uur durende stuk „De vrouwen krijgen hun zin" van de Spaanse gebroeders S. en J. Quin- tero en met de éénakter „Het lan ge afscheid" van Tennessee Wil liams. Het Spaanse stuk zal gespeeld wor den door amateurtoneelspelers van de „eilanden", afkomstig van o.m. Het Middelburgs Dilettanten To neel, Vlissingsch Schouwspel, Openluchtspelers en St. Paulus en de Zeeuws-Vlamingen hebben' de vertolking van de éénakter op zich genomen. Het. eerste stuk telt zes tien rollen; hét tweede negen. Een definitieve rolbezetting is nog niet vastgesteld. „De \-rouwen krijgen hun zin" is de blijmoedig vertelde geschiedenis van een Andalusisch dorpje, waar weinig schokkende dingen gebeu ren, maar waar dientengevolge de kleine dingen van alledag voor de dorpelingen grote betekenis heb ben. De spelers krijgen dus vooral "tot" taak die 'schijnbaar onbelang rijke dingen dezelfde diepte en inhoud te geven, die zij voor de uit te beelden dorpelingen hebben. „Muzikaal zou je dit kostuumstuk kunnen vergelijken met Mozart", zo vertelde Toine van Bergen, die de opdracht had te zorgen voor een niet-avondvullend stuk. „Het is een charmante geschiedenis, met allemaal leuke mensen. Zelfs de man die „het meisje" niet krijgt, blijft opgewekt Voor de instudering van beide stuk ken is een straf repétitierooster samengesteld, teneinde straks in Antwerpen de best mogelijke re sultaten t kunnen bereiken Wie ls Varney? De dranksmok kelaar Glrotti,*de schone maar ge vaarlijke Isabelle, of misschien de Franse detective Demur? Hoewel hij wordt tegengewerkt door ge neraal Rupert vah de Franse Ge heime Dienst, die van een meer zachtzinnige werkwijze houdt, lost Lemmy ten lange leste ook dit mysterie op. De beloning hier voor bestaat uit de lieftalligs Martine. City (Middelburg) vertoont de Fran se film „La Chatte", die de Neder landse titel „De Kat" kreeg. Het is het dramatische verhaal van twee jonge mensen, die elkaar liefhebben, ondanks het feit dat zij uit hoofde van hun nationaliteit eigenlijk vijan den zijn. Franchise Arnoul speelt de rol van een jonge Franse vrouw „La Chatte", die tijdens de tweede wereldoorlog, na de dood van haar man, in het verzet terecht komt. In een bar leert zij een man kennen, die zich uitgeeft voor een Zwitsers journalist, maar die in werkelijkheid een Duits officier is. Zij worden op elkaar verliefd. Er doen zich uiteraard vele moeilijk heden voor. Door hun wederzijdse liefde komen de beide jonge mensen in conflict met hun superieuren. Het verhaal voor deze film schijnt vol komen authentiek te zijn. Electro (Middelburg) presenteert „De schat der Watusi" een vervolg op „De Mijnen van Koning Salomo". Óok deze film, waarin de hoofdrol wordt vertolkt door George Mont- gommery, speelt zich af in Afrika. Da zoon van de hoofdpersoon uit „De Mijnen van Koning Salomo" is voor nemens om ook deze mijnen te gaan zoeken. In Afrika ontmoet hij een oude vriend van zijn vader en samen ondernemen zij de expeditie. Onder weg maken zij kennis met de doch ter van een door de inboorlingen ge dode Duitse zendeling. Na vele avon turen slagen zij erin gedriën bij da schat te komen. Beladen met rijk dommen keren zij terug. Jeff Chandler en Nicole Maurey ver tolkten de hoofdrollen in „De ^greep naar de macht", LUXOR (Vlissin gen). Het is een rolprent over een land, waar moord en plundering aan de orde van de dag zijn en waar ieder het recht in eigen hand neemt.. Zondagmiddag draait in GRAND (Goes) „Martin en Lewis door dik en dun". Dat deze film een lach succes is behoeft welhaast geen bé toog, wanneer we weten dat de hoofdrollen worden vertolkt door liet komische duo Jerry Lewis en Dean Martin. Geen carnet en triptiek meer nodig voor Portugal De A.N.W.B. deelt mee, dat Portu gal sinds gisteren bepaalde grensdo- cumenten heeft afgeschaft. Toeris ten, die dit deel van het Iberisch schiereiland bezoeken, behoeven voortaan niét meer In het bezit te zijn van een carnet of triptiek voor hun voertuig. Ook autobussen, die gebruikt wor den voor toeristische doeleinden, kunnen zonder triptiek of carnet tij delijk over de grens worden gevoerd. Dit geldt eveneens voor kampeerwa gens en bagage-aanhangers. Het hoofdkwartier der Westdultse ma rine zal met Ingang van l april van Wil helmshaven worden overgebracht naar Flensburg aan de Oostzeekust. ZATERDAG GEPLEEGD Revolverkogels leidden naar het goede spoor (Van onze correspondent) In de naclit van woensdag op donderdag bekende na urenlan ge ondervraging de 22-jarige Oostendse visser Hubert Hol mens samen met zijn vriendin, de 24-jarige Simonne Vuylsteke de Oostendse taxichauffeur John Fonteyne in het stadscen trum koelbloedig te hebben neergeschoten. Deze misdaad werd jongstleden zaterdag vroég in de morgen gepleegd en aanvankelijk zag het er naar uit dat de rechter van instruc tie Dewulf uit Brugge en de ge rechtelijke politie er niet in zou den slagen de daders van deze weerzinwekkende roofmoord te vatten. Dinsdag kreeg het onderzoek een gunstige wending, toen men zeker heid had gekregen dat de revolver kogels, waarmede de moord werd ge pleegd, enkele dagen vroeger wer den gekocht bij een Oostends wa penhandelaar, die in deze zaak de gerechtelijke politie van Brugge bij stond als wapenexpert. Hij kon een keurige beschrijving ge ven van de jonge vrouw, dio de ko gels had gekocht en zo kwam men op hec spoor vai Simonne Vuylsteke. Enscenering Het stoffelijk overschot van taxi chauffeur John Fonteyne werd zater dagochtend omstreek» half zes ont- dekt door een voorbijgang». Het lag dwars over een tramrails. Enkele me ters verder stond de verlaten taxi met de deuren wijd open. Aanvankelijk dacht men te doen te hebben met misdadigers die niet wa ren vertrouwd met Oostende, omdat het lijk op de tramsporen lag, waar door ze wellicht een ongeluk hadden willen ensceneren. Deze rails worden inderdaad sinds jaren niet meer ge bruikt. Ondervragingen van collega's van het slachtoffer brachten al spoe dig aan het licht dat John Fon teyne, die 61 jaar was, omstreeks half twee 's nachts een Jonge vrotlw had vervoerd met zijn taxi. Waarschijnlijk was dit zijn laat ste rit geweest. De jonge vrouw had een slordig voorkomen en al les wat de politie verder nog kwam te weten, was dat de taxi van het slachtoffer in de richting van de Madridstraat was gereden. Portefeuille gestolen De lijkschouwing wees uit dat John Fonteyne in de taxi werd neergescho ten. Hij had echter nog de kracht om uit de auto te komen, maar enkele meters verder werd hem liet genade schot gegeven. In-de wagen had een korte worsteling plaats waarna eerst twee revolverschoten werden gelost, die John Fonteyne dodelijke verwon dingen toebrachten aan de schouder en aan het hoofd. Daarna werd het slachtoffer letterlijk afgemaakt met een nekschot. Het bleek al dadelijk dat men hier te doen had met eên brutale roofmoord. De portefeuille van de taxichauffer was immers ner- jens te vinden en het was algemeen bekend dat hij steeds veel geld op zak had. De gerechtelijke politie ondernam onmiddellijk een grootscheeps on derzoek in tientallen drankgele genheden. waar vooral de dien sters onder handen werden geno men. Zo kreeg men zekerheid dat John Fonteyne in de leop van de nacht een vrij lange rit met zijn l late klanten had gemaakt, terwijl ook een jongeman werd opgela den. De kogels zouden echter de doorslag geven. Onder de vele jonge vrouwen, die aan de beschrijving van de wa pendeskundige voldeden, bevond zich ook Simonne Vuylsteke, die geen steekhoudend alibi kon opgeven. In de nacht van woensdag op donderdag ging ze tenslotte tot volledige beken tenis over, waardoor dadelijk kon worden overgegaan tot de aanhou ding van Hubert Holmens. Vroeg' in de morgen Thans blijkt dat John Fonteyne met zijn moordenaars naar Oudenburg, een dorp in de omgeving van Oosten de is gereden om daarna vroeg in de morgen terug te keren naar deze had plaats. De misdaad was dus nog niet zo heel lang gepleegd, toen het stof felijk overschot van de taxibestuur der in de Fortstraat werd ontdekt. De schoten werden, volgens de eerste Verklaringen Aan do daders gelost door Hubert Holmens, die echter be- Aveert pas te hebben geschoten, na dat John Fonteyne zich heftig to Aveer gesteld had, toen hij hem onder bedreiging Aan de revolver beval zijn portefeuille af te geven. De opheldering van deze misdaad 13 A'oor de bevolking van Oostende een hele opluchting. De moord op Clau- dine Vandervloet in 1957. die veel ophef maakte in binnen- en buiten land, maar die nooit werd opgehel derd, ligt A'elen nog vers in het ge heugen. Deze jonge vrouw werd om het leven gebracht op het strand van Lombardzyde, op enkele kilometers van Oostende, waar haar stoffelijk overschot werd gevonden. Men heeft achteraf aangenomen dat het hier een afrekening in het „milieu" betrof en aanvankelijk geloofde men te Oostende dat de moord op taxibestuurder John Fonteyne door gangsters uit de zelfde groep uw gepleegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 19