BARON BLUFF DE KERKEN DierentuinJeruzalem kleine ark van Noach ASPIRIN maatschappij ONTMOETINGSDAG NATIONAAL PROTESTANTS CENTRUM RESA-HILVERSUM GEPRIKKELDE LANDBOUWER BEWERKTE PAARD MET RIEK e verdioevxew 18 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG IS MAART 1961 de beschermende basis voor blijvende schoonheid HUIDVERZORGINGSPREPARATEN Endocil vloeibare crème Endocii cleansing tonic Endocil dagcrème Endocil nachtcrème O R G A N O N GEEN LIJK OP EIGER Uit vergrotingen, gemaakt van de luchtfoto's, die men de vorige week lieeft genomen, is gebleken, dat liet „lijk" tegen de wand van de Eiger in werkelijkheid geen lijk, maar ecu stuk rots is. Men liad eerst gedacht dat het hier een lijk betrof van een Alpinist. De luchtfoto's zijn gemaakt tijdens de beklimming van de noordelijke wand van de Eiger door vier Al pinisten. de BESCHEIDEN BEGIN IN 1940 Zoo herbergt thans meer dan 700 bijbelse dieren Jeruzalems imïeke dieren tuin, een ark van Noach in miniatuur, bezit alleen die ren, waarover in de bijbel wordt gesproken. Enkele die ren, zoals de zeldzame kleine vossen, moesten omdat zij in Israël reeds lang uitgestor ven waren uit Australië worden overgebracht. Tegen woordig heeft de bijbelse die rentuin meer dan 700 dieren 'De dierentuin werd in 1940 heel - bescheiden ingericht, toen dr. Aaron Shulov, een dierkundige van de Hebreeuwse Universiteit, be sloot een paar bijbelse dieren bij- een te brengen, om zijn jonge vrienden een plezier te doen. Hij begon met enkele apen, een arend, een gier en een luipaard achter een gebouw in het centrum van de stad. Maar al spoedig werd de dieren tuin overgebracht naar een gras- - veld buiten de stad. Dr. Shulov besloot daar zijn collectie op gro- te schaal uit te breiden. Bond inwendige zending bestaat zestig jaar Eind apri! van dit jaar zal liet zestig jaar zijn geleden dat de Centraal Bond voor inwendige zending en christelijk maatschap pelijk werk werd opgericht. Dit feit zal worden herdacht in een samenkomst in de Westerkerk te Amsterdam op vrijdag 28 april, 's middags 2 uur. Ter gelegenheid van het jubileum geeft de Centraal Bond een boek uit over enkele facetten van het christelijk maatschappelijk werk. De Centraal Bond is ontstaan uit de fusie van de Centraal Bond van Christelijk Philanthropische Inrichtingen in Nederland en het Comité voor Inwendige Zending in Nederland. Bij de huidige Centraal Bond zijn circa 180 instellingen aangesloten. Zij bewegen zich op het gebied 1 van evangelisatie, jeugdbeweging, zorg voor wezen, verwaarloosde jeugd, geestelijk en lichamelijk defecten, ouden van dagen, zie ken enz. De dierentuin verhuisde later weer opnieuw. Nu naar een plaats die, naar het scheen, ideaal was: de pijnbossen op de Scopusberg, vlak bij de universiteit. Maar tijdens de Palestijnse oorlog kwam deze berg in de vuurlinie te liggen, water en voedsel werden schaars en dr. Shulov moest vele dieren de vrijheid geven. Na de oorlog waren er nog maar acht tien over. Na de ondertekening van de wa penstilstand, duurde het nog 4 jaar eer dé Joraniërs die dit gedeelte van de stad bezet hiel den toestemming gaven om de dierentutin naar het Israëlitische gedeelte van Jeruzalem over te nu een vast tehuis een prachtig park, waarvan men over geheel Jeruzalem uitziet. Gezinsbond van 't Leger over de gehele wereld In Amsterdam zijn grote bijeen komsten gehouden voor vrouwen ter gelegenheid van het bezoek aan Nederland van mevrouw ge neraal Kitching, wereldpresidente van de Gezinsbond van het Leger des Heils. Deze bond, op een na de grootste vrouwenorganisatie ter wereld, telt 297.000 leden. In Nederland zijn 128 Gezinsbonden met bijna 5000 leden. Vanaf het begin van zijn werk zaamheden heeft het Leger des Heils een belangrijke plaats toe gekend aan de vrouwen. Ceylon, Frankrijk, Italië en een deel van India hebben vrouwelijke territo riale bevelhebbers. De vrouwen, die lid 2ijn van de Gezinsbond komen wekelijks bij een, niet voor een soort thee kransje, maar om te leren hoe 2ij hun huis tot een eclit tehuis, hun gezin tot een christelijk gezin kunnen maken. Het is al vaak gé- bleken dat de vrouwen, die de Gezisbond gaan bezoeken een ver anderd gezin hebben gekregen. Ontwikkeling, vriendschap, aan bidding, dienen dat is het vier voudige doel dat in dé. bond wordt nagestreefd. Het eind december 1960 gestich te protestants centrum voor do geestelijke gezondheidszorg in Nederland, waarin samenwerken de N.H. Stichting voor de Gees telijke Volksgezondheid, de Stich ting gereformeerd landelijk or gaan voor de geestelijke volks gezondheid en de Stichting Protestant s- f Advertentie) WILT U LERAAR WORDEN Er is een schromelijk tekort aan leraren. Wij raden U aan z.s.m. tc gaan studeren voor Engels, Duits, Frans of Ned. M.O.A. Ook de studie voor Wiskunde L.O. of M.O.A. is mo menteel zeer lucratief. Vraag p.o. een prospectus met proefles aan bij: (Nederlands Talencentrum). Tel. 45432. ï-Christelijk Lande lijk Bureau voor de Geeste lijke Gezondheidszorg in Neder land, heeft op 1 maart een ont moetingsdag in Utrecht gehou den. Na een inleiding van professor R. Hornstra uit Utrecht heeft de zenuwarts J. H. Plokker gespro ken over de psychologisch-socia- le benadering van de mens. Hij noemde als algemeen psychische behoeften van de mens: de be hoefte aan gevoelscontact met de omgeving en de behoefte aan vei ligheid en zekerheid op lange ter mijn. Vandaar de noodzaak van een psychologiseh-sociale benade ring van de mens. Prof. dr. E. Smelik heeft dc evangelische benadering van de mens belicht. Wie zich op evange lische wijze met de geestelijke gezondheidszorg wil bezighou den. zal een bewogen, ontwaakt en bekommerd mens moeten zijn, aldus professor Smelik. Belang rijk is dat wij de ander, aan wie wij onze zorg geven, als subject blijven zien eu hem niet degra deren tot object. Wij kennen de gezondheid eerst als wij iets we ten van Jezus Christus. De norm van dc gezondheid in evangelische zin ligt in Hem en Zijn Geest. Professor dr. G. Brillenburg Wurth heeft tenslotte erop gewe- zén dat de kerk in de geestelijke gezondheidszorg dient te waken voor grensoverschrijdingen o.m. bij de ambtsdragers. De kerken diénen te waken over de geeste lijke gezondheid van eigen interne en onderlinge verhoudingen. KERKNIEUWS Minister Strauss: Kazerne en kerk beide nodig In West-Duitsland is beroering ont staan over een rede, die de Westdultse minister van defensie, Josef Strausn in Vilsliofen heeft gehouden. Strauss zei in deze rede letterlijk: „Er kan een tijd komen ik spreek een hard woord dat een kazerne even noodza kelijk is als een kerk. Weet U waar om? Om te kunnen waarborgen, dat in de kerk ook in de toekomst liet woord van God in vrijheid kan wor den verkondigd. Wanneer men met de zielszorgers van de beide confessies spreekt die aan de andere kant van de zone.grcswerk- zaam zijn en wanneer men de trage die van de Evangelische Kerk. waar over men thans in de krant kan le zen, en die van de Rooms-Katholieke Kerk daarginds beleeft, dan moet men toch kunnen zien wat het zwaarste weegt. Zolang wij er zijn, zullen we verhinderen, dat het woord Gods niet meer in vrijheid verkondigd worden mag". Aldus de Westduitse minister van defensie Strauss. R.-k. nieuwe testament wordt veel gevraagd De belangstelling voor de dezer da gen uitgekomen nieuwe r.-k. verta ling van het Nieuwe Testament is zo groot, dat de uitgeefster de pas opgerichte katholieke bijbelstichting Sint Willibrord op het ogenblik niet aan de vraag kau voldoen. Er is een eerste druk opgelegd van 25 duizend exemplaren, waarvan ze ven-en-een-half duizend voor België zijn bestemd. Van deze oplage is on geveer de helft ingebonden en afgele verd aan de boekhandel, die de exem plaren op vrijwel alle plaatsen heeft uitverkocht. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Klaaswaal en Vlaar- dingen A, Vergunst te Rotterdam-C. POLITIERECHTER MIDDELBURG Veertien slagen met een peeënrïek had een rijkspolitieman op 25 novem ber geteld, toen een geprikkelde landbouwer A. C. R. uit Heinkens- zand een van zijn paarden mishan delde. „Tikjes", noemde de landbou wer liet donderdagmiddag op de zit ting van de politierechter te Middel burg, waar hij zich voor deze mis handeling moest verantwoorden. „Het was een lui beest", betoogde de landbouwer R., die tijdens het natte najaar boos was geworden, toen het middelste van drie paarden er op het land de brui aan had gegeven cn voor de wagen was gaan liggen. „Tikjes", maar de verbalisant liet een ander geluid horen. Deze had gezien hoe het middelste paard was gevallen en weer overeind Ds. A. van der Deijl naar Paramaribo De Hernhutter-Broedergemeente te Zeist heeft benoemd tot predikant voor het werk onder de Hindoestaan- se bevolking in Paramaribo ds. A. v. d. Deijl, gereformeerd predikant te Dalfseii. Ds. v. d. Deijl zal in mei naar Zeist vertrekken om zich aan de zendings school van de Broedergemeente aldaar voor zijn nieuwe taak voor te berei den. Ds. v. d. Deijl, die 28 jaar is, aanvaardde in 1959 het predikambt te Dalfsen, zijn eerste gemeente. NED. HERVORiMDE KERK. Beroepen te Kootwijkerbroek en te Loon op Zand L. Doppenberg' te Wil- sum (Ov.); bedankt voor Heusden (toez.) H. J. de By te Alblasserdam; voor Huizen (vijfde pred.plaats) I. Kok tc Zegveld; voor Middelburg wijkgemeente 1) (toez.) G. J. Rijks te Oosterland. was gekropen. Na tien meter viel het voor een tweede maal, waarna de landbouwer zijn heil had gezocht in de peeënriek, waarmee hij het on willige" paard bewerkte. Op een or der van de rijkspolitieman was het paard uitgespannen. Na een half uur stond het dier nog te trillen op zijn benen en keek schichtig uit de ogen, aldus de ver-klaringen van de verbali sant. Verwondingen had het dier ech ter niet opgelopen. De officier: van justitie, mr. T. Lebret, vergeleek het optreden van de landbouwer R. met houthakken. De eis luidde 50 subsi diair tien dagen hechtenis. Het von nis was 30 of 6 dagen, hetgeen neerkomt op iets meer dan twee gul den per slag. Ontstellend „Ontstellend gemeen en gevaarlijk", waren de woorden, die de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, over het optreden van de fabrieksarbeider C. M. D. R. uit Koe wacht bezigde. In een opwelling van drift had deze in Axel een jongeman met een bierglas in het gezicht ge slagen, waardoor dezo bloedend ver wond werd, zoals de stukken ver meldden. Zeven acht krammen waren er no dig geweest om het gezicht van het slachtoffer weer in orde te brengen. Gelukkig waren er geen pdele delen geraakt. Twee weken gevangenis straf luidde de eis, maar de politie rechter wilde verdachte nog een kans geven. Het vonnis was twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. en een boete van f60. De Souburger F. S. stond terecht om dat hij'op 27 januari een maatschap pelijk werkster had mishandeld door naar in het gezicht te slaan. De cis hiervoor luidde f10 of 2 dageu en viér dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Politierech ter mr. Sieperda volstond echter met een boele van f 10. A rivet tent ie) en nu ook kinder- AS PI RIN in élk gezin „gezien!" 140. De motoren van het vliegtuig deden het nog best; zonder hape ren bleven de propellers draaien. „Komaan, dat gaat goed", sprak baron Bluff oplevend, „laat ons thans eens nagaan, waarheen wij de koers zullen zetten". „Excuseer, maar een koerswijzi ging is niet mogelijk, meneer de baron", zei Johan, „dit toestel kan alleen maar in een rechte lijn vliegen, zoals de handelaar reeds opmerkte". „Goed, dan. maar in een rechte lijn", zei dé baron schouderopha lend, „elke koers is goed, zolang die ons maar ver van het regen land voert. Geef nog wat meer gas, Johan, dan zijn we er vlug- fer, waar dat dan ook mag zijn. k verlang naar een droge streek, waar men een regenmaker op zijn juiste waarde weet te schatten". Johan liet de motoren nog sneller draaien, zodat het toestel dreun de en enkele houtjes en moertjes lostrilden, maar dank zij bindende roestlagen, bleef de boel nog vrij goed bijeen. Zo ging het lange tijd voort, tot Johan opeens met schrik iets zag, dat wel eens een ernstige hinderpaal zou kunnen zijn voor een vliegtuig dat niet wenden konPal voor hen re zen hoge bergtoppen uit de wol ken op! Haringteelt begint dinsdag na Pinksteren Het liaringseizoen 1960/1961 zal op 15 april, de gebruikelijke datum, worden gesloten, cn op 23 mei, de dinsdag na Pinksteren, zullen de drijfnetschepen mogen uitvaren om een begin te maken met de teelt 1961/1962. Drijfnetschepen met een motorver mogen van 100 pk of minder zullen reeds om 12 uur in de nacht van pinkstermaandag op dinsdag mogen uitvaren. De grotere moeten wach ten tot dinsdagmorgen zes uur. Trawlschepen zullen op zaterdag 27 mei voor het eerst ter haringtrawl. visserij mogen uitvaren. Advertentie i door REX CORBETT 18 „Kleur en kentekenen?" vroeg een der politiemannen in uniform, ter wijl hij zijn zakboekje en potlood voor de dag haalde, maar de inspec teur wenkte, dat hij moest zwijgen, zodat juffrouw Welish een ogenblik met Payne van gedachten kon wis selen. „Maar Paynestamelde ze ver schrikt, „wat zeg jc nu? Waarom zou de man met dat griezelige ding. die stalen fleswaarom zou hij in een Ruggiero hebben gezeten?" ,.U heeft uw verloofde toch verteld, dat we naar Stakepool zouden gaan, nietwaar?" „Met geen woord", fluisterde juf frouw Welish opgewonden. „Ik heb er wel voor opgepast! U weet toch, dat Anthony Dux verder onderzoek in deze zaak volkomen doelloos vindt!" „Maai- U hebt immers zijn auto ge leend?" Die veronderstelling was juffrouw Welish blijkbaar niet naar de zin. „Wie heeft U dat gezegd?" liep ze, met haar* voet stampend. „Anthony Dux, mijn verloofde, heeft er hele maal niets mee te maken! Hij weet niet, dat ik vandaag naar U toe ben gegaan en evenmin, dat we de quiz- koning in Stakepool wilden bezoe ken. De auto is me geleend door Johnnie Coleman uit de club". „Johnnie Coleman...... aha! Dat is immers die jonge reus met het roof diergebit, die ze in de wandeling al tijd Teddy-Boy noemen?" „Ja zeker. En Teddy-Boy doet me graag elk plezier waarom ik hem verzoek!" Juist. En Teddy-Boy weet dus, dat U naar Stakepool wilde?" Hij was inderdaad de enige, die ik iets heb gezegd over het doel van on ze rit. Anders weet geen sterveling ervan. Geen sterveling! En evenmin lets van onza afspraak". 'Inspecteur Storm mengde zich in het gesprek. „We zullen wel te weten komen hoe de vork in de steel zit", meende hij. „Natuurlijk eerst hoe zc aan die fles zijn gekomen, 't Heeft er inderdaad veel van, dat ze nog gevuld is, ofschoon een stuk van de dop ontbreekt. Nu ja, dat zal onze specialist wel uitmaken. Hij kan er over een kwartiertje mee beginnen. Maar wat hebt U daareven over een Ruggiero-auto gezegd heeft iemand in de omgéving ze ge zienof keert hij nu via een om weg naar Londen terug'-'. Op last van de inspecteur begaf een van de politiemannen, zich naar de radiowagen. „U vindt het toch/wel denkbaar, juf frouw Welish", zei Payne, „dat Ted dy Boy, nadat hij U zijn auto had gegeven, zelf een Ruggiero van een clubgenoot heeft geleend?" „Ja", antwoordde juffrouw Welish, na enig aarzelen. „Theoretisch is dat uiteraard mogelijk". „En praktisch.?" vroeg,de detective snel. „Kan Teddy Boy een reden heb ben gehad om onze rit te vcrhindc- i-en? Heeft hij er belang bij de ge luidsband in handen te krijgen?" „Dat is een onzinnige veronderstel ling. Wat zou Teddy Boy met de diefstal van de. diamanten hebben uit te staan?" „Hm, hm!" kwam inspecteur Storm andermaal tussenbeide. „Zou ik nog even uw. papieren mogen zien?, De rest hoor ik wel van hoofdinspecteur Mattox. Hij heeft beloofd onmiddel lijk hierheen te komen". „Ja", liet juffrouw Welish er aan Payne's adres op volgen. „En ik heb hem aan de telefoon ook laten weten, dat hij van hier liefst naar Stake pool moet doorrijden, waar hij ons ten huize van Norman Winter kan aantreffen". „Zo, dus, als ik het goed begrijp, wis ten drie mensen van uw of onze rit naar Stakepool af", constateerde Payne, toen ze weer voortreden. Me vrouw Ross, Teddy Boy en de quiz koning zelf. U hebt immers in Stake pool bf'.et gevraagd, nietwaar?" „Ja, maar ik heb niet gezegd waar om en met wie ik kwam", verzeker de juffrouw Welish. ,„In elk geval wilde de bommengooier beletten, dat het raadsel van de ge luidsband werd opgelost", bromde Payne. „Ik mag gehangen worden als dat niet klopt". „Laat eenb zien", ging hij voort. „Mevrouw Ross kan het niet geweest zijn, want zij had het eenvoudiger kunnen klaarspelen. Een aardig ver dovingsmiddeltje in de thee..." „Och, stel U niet aan", risp juffrouw Welish knorrig. „U doet zowaar alsof U uw hospita verdenkt!" „Tja", grijnsde Payne, „in een fat soenlijk detectiveverhaal moet toch ledereen worden verdacht, niet waar?" Bij de ingang van het dorp stónd een veldwachter met een staf lantaarn. „Goed zo", merkte Payne op. „De politie van Ronesdale is in actie!" Hij stopte even om met de beambte enige woorden te wisselen: daarna echter zweeg hij wel twintig minuten en pas bij Stakepool deed hij de mond weer open. „Hebt U er enig idee van hoe we nu verder moeten?" „Door het plaatsje heen", antwoord de juffrouw Welish. ,,'t Huis van me neer Winter staat aan de andere kant, dicht bij het water". Juist op dat ogenblik kwamen ze bij een tweesprong en lazen op een links af gerichte wegwijzer: „Naar de ha ven!" „Misschien kunnen we hier wat af korten", zei Payne, terwijl hij van de hoofdweg afboog, 't Was pas kwart over acht, maar toch liep er niemand meer op straat. Waar schijnlijk ging Stakepool met de kip pen op stok. „Wat is dat daar vóór ons?" vroeg juffrouw Welish, zich voorover bui gend. „Dat zal dc baai wel zijn", bromde Payne. Boven hen welfde zich een tamelijk bewolkt uitspansel, met hier en daar een zilverig sprankje maanlicht. In het halfduister doken vage omtrek ken van voor anker f ggende vissers boten op. Verderop flikkerde het licht van de vuurtoren. Aan hun linkerzijde verrees een hoge schutting met daarvoor struikgewas, rechts begon de strandboulevard. „Zouden we zo wel verder komen?" vroeg jufrouw Welish weifelend. „We volgen de strandboulevard",. zei Payne. „Er zal daarginds toch wel een verbindingsweg naar de stad zijnHij voltooide de zin niet, want de koplichten beschenen juist een in aanleg zijnd spoorlijntje. Mis schien was dit wel hét eerste van een reeks hinderpalen. „Laat ons toch maar liever omkeren", besloot hij opeens. „Ja, ik zou het ook zeggen", merkte jufrouw Welish op. Payne stuurde de auto naar het strand en maakte in een sierlijke boog rechtsomkeert en wilde juist de richting waaruit ze gekomen waren weer inslaan toen juffrouw Welish 'n snel gesmoorde kreet slaakte. Payne had liet echter ook gezien en remde krachtig. Tussen de struiken, nu be schenen door hun koplampen, stond half verscholen een zwarte bestel auto met op de achterkant in gouden letters: „Welish. W W". „Wat heeft dat te betekenen?" vroeg Payne verbaasd. „U ziet het toch", zei juffrouw We lish, die zich nauwelijks kon beheer sen: „Dat is onze bestelauto". „Uit de zaak bij Piccadilly Circus in Londen! Wat doet hij hier? Eezorgt hij de vissers van Stakepool soms kostbare juwelen en ander moois?" „Wat is U nu van plan?" „Het terrein eens verkennen", ant woordde de detective, die inmidddels lichten had uitgeschakeld en de motor stopgezet. XWordt yer.volgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 10