Eis in de strafzaak tegen dr. O. blijf t levenslang RUILBUREAU Kamer aanvaardt de moties-Van Vliet ,DE GAULLE WIL ENGELAND MET IN E.E.G. HEBBEN" DS. DORSMAN MOET KIEZEN STAPHORST OF BINNENHOF TELEVISIEPERSONEEL EIST C.A.O. EN LOONSVERHOGING HUISHOUDBEURS LEGT ACCENT OP WONINGINRICHTING VRIJDAG 17 MAART 1961 PROVINCIALE E E U W 8 E COC RAN T Berkelse arts opnieuw voor rechters Psychiaters brachten rapport uit De Leeuwarder rechtbank her opende gistermorgen de straf zaak tegen de 44-jarige dr. O., verdacht van gifmoord op zijn medegevangene Lodder in de Leeuwarder strafgevangenis. De officier van justitie mr. M. H. Gelinck, persisteerde bij zijn eis van levenslange gevangenis straf tegen O. De officier zag in de onder leiding van prof. dr. mr. P. A. H. Baan, hoogleraar in de psychiatrie te Gro ningen, uitgebrachte rapporten een aanleiding om af te wijken van de eis, die hij op 2 mei van-het vorig jaar had gedaan. Zoals bekend, be paalde de rechtbank op 16 mei vorig jaar bij interlocutoir vonnis dat een nieuw psychiatrisch rapport over dr. O. uitgebracht moest worden. Als resultaat van de arbeid van prof. Baan, van prof. G. Th. Kempe, hoog leraar in de criminologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, van drs. P. E. Boeke, hoofd van de afdeling klinische psychologie van de psychia trische kliniek van de Groninger uni versiteit en van de zenuwarts W. K. van Dijk, chef van deze psychiatri sche kliniek, lag gistermorgen voor de president, mr. H. J. van Maanen, een rapport van 152 pagina's op de groene tafel. Een van de slotconclusies van prof. Baan is, dat verdachte een sterk gestoorde zeer onrijpe per soonlijkheid is, die evenwel stel lig in staat moet worden geacht de wederrechtelijkheid van een daad als moord in te zien. Geringe belangstelling De belangstelling voor deze zaak was donderdagmorgen betrekkelijk ge ring, tenminste vergeleken bij de stormloop die verleden jaar op het ëileis van justitie werd ondernomen, ehalve een 20-tal vertegenwoordi gers van de Nederlandse en buiten landse pers. waren er enkele toehoor ders, die om vaktechnische redenen belangstelling voor dit proces had den. Het eigenlijke publiek was wel haast op de vingers van een hand te tellen. Levensgeschiedenis Van het totale rapport van 152 pa gina's bleken de eerste 83 door ver dachte zelf te zijn volgeschreven met zijn levensgeschiedenis. Dit relaas ontlokte de president mr. Van Maa nen de opmerking, dat tot verwonde ring van de rechtbank hierin voor de eerste maal door verdachte wordt gerept over het op heterdaad betrap pen van zijn vrouw met een andere man. Algemeen bleek men van mening, dat verdachte geenszins lui of nalatig kan worden genpemd. Wel vertelde hij vroeger dikwijls fantastisch aan doende verhalen. Een andere conclu sie is, dat hij niet in staat is gevoels- warme bindingen met medemensen aan te gaan. Hij wordt als zeer ma terialistisch omschreven en weinig toegankelijk geacht voor aandoenin gen van hoger ethisch gehalte. Ten aanzien van vrouw en kinderen, zou hij ruw en .onverschillig zijn geweest en verder werden ten aanzien van O. de woorden: agressief, rancuneus, zelfingenomen, eigenwijs, querulant, ressiment, en grote mond gebruikt. Pleidooi Mr. H. Schootstra, de raadsman van verdachte, bleef in zijn pleidooi voor opstellen, dat de zaak dr. O. naar zijn oordeel juridisch buitengewoon simpel is. Het gaat slechts om de vraag of het bewijs van O.'s schuld geleverd kan worden. Pleiter hand haafde daarom zijn conclusie, dat de rechtbank de verdachte moet vrij spreken, omdat het bewijs van diens schuld niet geleverd is. „Lodder heeft in zijn dood het bewijs geleverd van zijn gewilde zelfmoord", aldus mr. Schootstra. Niettemin achtte spreker de tijd, die aan het psychiatrisch on derzoek is besteed geen verloren tijd. De uitspraak is tenslotte bepaald op donderdag 30 maart. MINISTER LUNS IN „DIE ZEIT": In vitale kwesties geen besluiten bij voorbaat In een interview niet het Westduitse onafhankelijke weekblad „Die Zeit", dat gisteren in Bonn is gepubliceerd, zou de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns hebben verklaard, dat generaal De Gaulle wel een voorwendsel om te weigeren zal kunnen vinden, als Engeland mocht aanbieden zich on voorwaardelijk bij dc E.E.G. aan te sluiten. Volgens dit weekblad zei minister Luns over de houding van generaal De Gaulle: „Hij wenst Engeland niet in de besloten Europese associatie te zien. Men hoeft alleen maar naar zijn opmerkingen te luisteren en zijn ge schriften te lezen om dat te besef fen". Op de vraag wat generaal De Gaulle zou doen, als Engeland mocht aan bieden onvoorwaardelijk tot de ge meenschappelijke markt, toe te tre den, antwoordde minister Luns vol gens „Die Zeit": „zonder twijfel zou altijd wel een of andere reden, b.v. „hier staat een komma verkeerd", kunnen worden gevonden om het te verwerpen". Minister Luns zei dat gezien de plan nen van generaal De Gaulle met be trekking tot een „Europa dei; vader landen", men op het ogenblik nau welijks kan denken aan Europese in tegratie, die Nederland wenst. Volgens „Die Zeit" vervolgde de minister: in een dergelijke si- V oorbereidingen voor het proces Eichmann in Jeruzalem op 11 april a.s. Een grote groep meisjes is in opleiding om straks te gaan dienen als telexisten en stenografen. OM KAMERLIDMAATSCHAP Beslissing nog niet gevallen (Van een onzer verslaggevers). Dominee P. J. Dorsman, Nederlands hervormd predikant te Staphorst, heeft nog drie weken de tijd voor het nemen van wat hij noemt „een zeer moeilijke beslissing". Hij zal moeten kiezen tussen zijn plaats op de kansel van zijn gemeente in de kop van Overijsel. of een zetel op het Binnenhof in Den Haag. Toen hij zondag na de dienst naar huis wandelde werd hij aangehouden door een paar vrouwen, die hem zeiden: „dominee, U moet hier niet vandaan gaan, U moet bij ons blij ven", maar het hoofdbestuur van de Staatkundig Gereformeerde Partij heeft hem met klem verzocht de plaats van wijlen ds. P. Zandt te willen innemen. Ds. Dorsman h*eft nog geen beslissing genomen. De 43-jarige predikant heeft zich al vroeg tot de politiek aangetrokken gevoeld, onmiddellijk na de bevrij ding in 1946 - werfl hij benoemd tot lid van het hoofdbestuur yan de S.G.P. en daarnaast is hij ook nog voorzitter van de provinciale vereni ging Overijsel van die partij en ere-voorzitter van de kiesvereniging van Staphorst. Dat werk was te ver enigen met het ambt van predikant, maar besluit hij naar Den Haag te gaan, dan zal ds. Dorsman emeri taat moeten aanvragen, want de Ne derlands Hervormde Kerk staat niet toe, dat het ambt aan het Kamer lidmaatschap wordt gekoppeld. „Mocht ik besluiten gehoor te ge ven aan de roep van de S.G.P.", aldus ds. Dorsman, „dan blijft het mij niettemin mogelijk in kerk diensten voor te gaan. Ik kan dan in het vervolg gaan preken in kleine gemeenten, die om finan ciële redenen geen pigen predi kant kunnen beroepen. Hij zou daarmee treden in de voet stappen van wijlen ds. Zandt, die tot op hoge leeftijd nog iedere zon dag «op de kansel stond. Mocht ds. Dorsman naar Den I-Iaag gaan, dan betekent dat een opmerke lijke verjonging van de staatkundig gereformeerde fractie. De heren Van Dis en Kodde lopen beiden tegen de zevèntig en ds. Zandt ,was tacfctlg. tuatie kunnen wij niets anders doen dan trachten de Franse plannen waar mogelijk te ver zwakken. Wij in Nederland zijn zeer bezorgd. „En tot dusver heb ben wij uit Parijs geen bewijs van het tegendeel gekregen. Verder vrezen wij ja, schrijf dat maar een verzwakking van de NAVO. Ook deze bezorgdheid is nog niet van ons weggenomen. Minister Luns merkte op, dat de Franse en Westduitse leiders de an dere leden tijdens de vorige vergade ring van de ministerraad in Parijs voor een „fait accompli" hadden ge steld. „Natuurlijk is de vriendschap tussen Frankrijk en Duitsland een belangrijk feit in de na-oorlogse pe riode. Doch in de vitale kwestie van de Europese-gemeenschap willen wij geen besluiten bij voorbaat", aldus de Nederlandse minister. Engels agent De correspondent van „Die Zeit", Hans Gresmann, tekent bij het bo venstaande aan, dat na de Parijse conferentie stemmen opgingen die minister Luns trachtten voor te stel len als een agent van Engeland. „Doch niets is minder waar wat deze onafhankelijke man betreft. Hij ver dedigt de belangen van zijn land met IAdvertentiet STAAT WEER VOOR U OPEN! Van hu af aan ontvangt U de plaatjes voor het boek „Zo leeft dc Hoge Veluwe" niet meer van Uw leverancier. Hoe U ze wel krijgt? Elk pakje Rama is voorzien van een zegeltje met een hertekop. Deze hertekopjes kunt U inwisselen tegen plaatjes bij het RAMA RUILBUREAU postbus 99 - Rotterdam Een ruüformulier, dat U bij Uw Rama leve rancier krijgt, kimt U biervoor gebruiken. Dit formulier dient ook voor het inwisselen van plaatjes die U dubbel hebt. Zo zal het U niet moeilijk vallen de serie plaatjes voor het prachtige boek snel compleet te krijgen! RA 1101.125.144 Jaar voor poging vrouw uit trein te gooien De rechtbank in Groningen heeft gis termorgen de 29-jarige landarbeider Luppo H. uit Nieuweschans, die ge probeerd had zijn vrouw uit de trein gooien veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk niet een proeftijd van drie jaar. vuur en met goede argumenten. Het is bloot toeval, dat deze politieke be langen klaarblijkelijk geheel over eenkomen met zijn persoonlijke op vattingen." In verband met het interview, gepu bliceerd door het Duitse blad „Die Zeit", verklaarde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken dat de inhoud van dit artikel volledig voor rekening van de schrij ver blijft, die inderdaad hier te lande door de minister van buitenlandse zaken is ontvangen. De minister heeft zich noch naar de vorm, noch naar de inhoud in deze zin uitgela- aldus de woordvoerder. RUMOERIGE NACHTVERGADERING Staking voorlopig afgewend (Van onze rtv-redacteur). Woensdagavond en woensdagnacht heeft het personeel van de N.T.S. en van de omroep televisiesecties in Hilversum een roerige vergadering gehouden, die somtijds een opstan dig karakter aannam en die aan vankelijk dreigde uit te zullen lopen in een onmiddellijk stakingsbesluit. Na urenlang vergaderen en na een schorsing werd om kwart voor drie 's nachts overeenstemming bereikt over een aantal eisen die na lang tegenstribbelen door de bestuurders van de drie bonafide vakbonden, die de vergadering op verzoek van het personeel hadden georganiseerd, wer den overgenomen. Korter werken Namens alle televisiemedewerkers in vaste dienst, wordt per 1 oktober o.a. een collectieve arbeidsovereen komst en een loonsverhoging van minstens 12 procent geëist. Verder moet per 1 april een begin worden gemaakt met de invoering van de vijfdaagse werkweek. Als deze eisen niet voor 1 april worden ingewil ligd, zal het personeel zich op nieu we stappen beraden en het was op de vergadering duidelijk, dat dan tot staking zou worden overgegaan. Al meteen tijdens de openingstoe spraak van de heer A. Niemansver- driet, die de vergadering leidde, en de Nederlandse Christelijke Beamb- tenbond vertegenwoordigde, bleek de geladenheid van de ruim 300 personeelsleden in de grote zaal van de Karseboom in Hilversum. De opmerking dat de „drie bon den behoefte hadden gevoeld, contact met de leden te hebben", werd met hoongelach ontvangen. En VARA-regisseur Gijs Stap- pershoef wilde geen twee minu ten later een motie van orde in dienen, die echter door de voor zitter van de hand werd gewezen. Hoongelach Het was duidelijk, dat de personeels leden weinig vertrouwen in de vak bondsbestuurders hadden, zeker na dat Stappershoef's voorstel: „Wij willen zelf een voorzitter van deze vergadering kiezen met een eigen secretaris", met daverend applaus was begroet. „Wij hebben gewoon rottigheid in onze gezinnen", zo zei Stappcrshoef, „en als wij het gevoel hebben dat U onze vertegenwoordi gers niet bent, zullen we ons anders doen vertegenwoordigen". Van verschillende kanten (o.a. door VARA-regisseur Milo Anstadt, AVRO-presentator Nico van Vliet, VPRO-regisseur Joes Odufré en A. van Dijk, voorzitter van de NTS groepsraad) werd de besturen ver weten, de taal van de leden niet te verstaan. Zes punten De discussie bepaalde zich ten slotte tot de eis, die door de groepsraad van de NTS in een zestal punten werd vastgelegd: 1. Een versnelling van de onderhan delingen over dc C.A.O. per 2 okto ber 1961; Een nieuwe werktijdenregeling, i. Een salarisregeling die voor be paalde klassen niet naar leeftijd naar naar dientsjaren wordt be paald. Deze herziening zal een mi nimum-verhoging van 12 procent moeten betekenen. 4. De marge, die boven het vastge stelde salaris als prestatieloon mag worden gegeven, moet tot 50 procent kannen bedragen. Op het ogenblik bedraagt deze marge 15 tot 20 pro cent. 5. Een nieuwe functie-Indeling en groepsomschrijvlng. 6. Een spoedige invoering van de vijfdaagse werkweek voor kleinere groepen te beginnen per 1 april cn voor de rest van het personeel per 1 juli. Defensie-begroting goedgekeurd Amendement- Schouwenaar verworpen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gister middag de begroting van defen sie goedgekeurd. De communis ten en de Pascifistisck-Socialis- ten stemden tegen. De heer Fed- de Schurer (pvda) legde, mede namens zijn fractiegenoten de lieren drs. H. M. Franssen en drs. J. Koopman, de verklaring af, dat zij tegen atoombewape ning van het Nederlandse leger in NAVO-verband zijn en dat zij bijzonder verontrust zijn over het opslaan van atoomwa penen in Nederland. Daarom wilden zij geacht worden te hebben gestemd tegen het des betreffende begrotingsartikel. Tevoren had de Kamer met 92 stem men voor en 28 stemmen tegen de motie-Van Vliet (kvp) aanvaard, waarin wordt gevraagd aan elke dienstplichtige na het volbrengen van zijn eerste diensttijd een uitke ring te geven van tien gulden voor elke in dienst doorgebrachte maand. Minister Visser had deze motie ern stig ontraden, die echter de eensge zinde steun kreeg van de fracties van de K.V.P., de P.v.dA, de Staat kundig Gereformeerde Partij, van de communisten en van de Pacifistisch- Socialisten alsmede van de heer Kik. kert (chu). Tegen stemden de frac ties van de V.V.D., de A.R. en de C.H.U., de laatste met uitzondering van de heer Kikkert. Een andere motie-Van Vliet, waarin de minister van defensie wordt uitgenodigd in overleg te treden met zijn ambtgenoot van volkshuisvesting en bouwnijver- ZAKELIJKER EN MINDER GEZELLIG Veel over koeltechniek en wasbehandeling (Van onze redactrice) Voor de eerste maal is de inteiuiatio- nale huishoudbeurs de zestiende dit jaar ondergebracht in het nieuwe R-A.I.-gebouw te Amsterdam. Dit heeft als voordeel dat deze zestiende beurs, die donderdagochtend officieel is geopend door de minister van maatschappelijk werk, mej. mr. M. A. M. Klompé, meer oppervlakte, meer licht en een ruimere indeling heeft gekregen. Als een nadeel zullen veel trouwe bezoeksters misschien ervaren, dat liet karakter van de beurs zakelijker, minder gemoedelijk en daardoor (naar vrouwelijke maat staven althans) wat ongezelliger is geworden. Aan dit laatste is wellicht ook de om standigheid debet, dat van jaar tot jaar de techniek een grotere plaats gaat innemen op dit soort beurzen voor-de-vrouw: steeds meer wasma chines, steeds meer koelkasten en an dere elektrische apparaten die steeds geperfectioneerder worden. Vandaar ook misschien, dat er dit jaar op de openingsdag opvallend veel manne lijke bezoekers waren, W oninginrichting Omdat de huishoudbeurs ditmaal sa menvalt met de jaarlijkse „tiendaag se voor de woninginrichting", is er in het R.A.I.-gebouw opmerkelijk veel te zien op het gebied van het wonen. „Pièce de milieu" van de grote afdeling woninginrichting is een geheel ingerichte woning van twee verdiepingen, bedoeld als huis-in- een-rij, bij de inrichting waarvan men is uitgegaan van een middel matig budget. Een voorbeeldwo ning, waarin verscheidene aardige details zitten die het in de prak tijk ongetwijfeld ook goed zullen doen. Zoals de woonhal die door beide verdiepingen heenloopt en daardoor een suggestie van ruimte en hoogte wekt. Experiment Een aardig experiment op deze zes tiende beurs was het idee, om vier groepen van jongeren een riertal ka mers naar eigen inzicht te laten in richten, waarbij een bedrag van dui zend gulden niet mocht worden over schreden. In een speciaal voorlichtingscentrum exposeren diverese instanties, die de Nederlandse vrouw van huishoudelij ke voorlichting yoorzieaa het Gezin?' heid teneinde te komen tot een ruimere toewijzing van woningen ten behoeve van het militair per soneel, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Alleen de communisten kregen de aanteke ning te hebben tegengestemd. De minister had geen bezwaar tegen deze motie. Bij zitten en opstaan vei-wierp de Kamer een amendement-Schouwe- naar (pvda), dat bedoelde een post van vijf miljoen gulden voor de aan bouw van een tanker voor de Kon. Marine te schrappen en de post voor het aanschaffen van gepantserde personeelsvoertuigen voor het leger korps met eenzelfde bedrag te verho gen. Alleen de P.v.d.A.-fractie was voor dit amendement. De communist Bakker ze! geen enke le sympathie te hebben voor het amendement, omdat het slechts be oogt een verschuiving van „de ad miraals naar de generaals". Nadat de minister voor maatschap pelijk werkmej. dr. M. A. M. Klom pé, donderdagochtend in het nieuwe R.A.I.-gebouw in Amsterdam de of ficiële opening had verricht van de huishoudbeurs, werd zij rondgeleid door de directeur van de beurs, de heer P. F. Blokker. Toen de minister een gemakkelijke stoel ontdekte kon zij de verleiding niet weerstaan er even op plaats te nemen. begrotingsinstituut, de Stichting ter Bevordering van Hygiënische Ge woonten, het Veiligheidsinstituut, het Landelijk Centrum voor Ouders en Opvoeders, het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, de Stichting Huis houdelijke en Gezinsvoorlichting en de voorlichtingsinstanties van de Verenigde Gas- en Elektriciteitsbe drijven. En na alle huishoudelijke voorlich ting kan de bezoekster weer wat tot zich zelf komen in de afdeling „Len teflora": een ware oase vol geurende voorjaarsbloemen, met flamingo's, kakatoes en echte aapjes (uit Ouwe hands Dierenpark). Hier vindt zij dan tevens de traditionele camping show en de uitgebreide afdeling toe risme. En is zij weer wat uitgerust, dan k*n ze nog gaan kijken naar de resulta ten van de wedstrijd nationale vrije- aljdsbesteding (waarvoor ditmaal bijzonder veel belangstelling be stond), naar demonstraties met „slumberland" (het meest comforta bele en ingewikkelde bed ter wereld). En naar de traditionele modeshows die ook dit jaar de huishoudbeurs weer opluisteren. Tot cn met 26 maart is de bears geopend,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5