Het gesproken woord voor Zeeuwse blinden Tweede Kamer niet geestdriftig over financiële verhoudingswet Johannes de Heer (94) overleden KLANKBORD Waardering voor werk commissie-Oud VISSER HIELD ER DAGENLANG PRIVÉ SCHOOL WIJTING OP NA Leider Maranatha-beweging RUSSEN EISEN V.N.-DEBAT OVER KONGO iiiiiiimmiiimiiiiii,,,iiniinin!niiiii!iiiniiiiiii[iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiii" VRIJDAG 17 MAART 1961 PROV IN OlALE ZEEUWSE! COURANT 8 Zelfstandigheid gemeenten wordt er niet door vergroot (Van onze parlementaire redacteur) De gemeentelijke specialisten van de verschillende fracties uit de Tweede Kamer hebben zich donderdag in het geheel niet enthousiast getoond over het wetsontwerp, dat beoogt een nieuwe financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten tot stand te brengen. Algemeen was men van oor deel, dat het aandeel van het gemeentefonds in de opbrengst van de daar voor aangewezen rijksbelastingen, dat in het wetsontwerp is bepaald op een percentage van 12.33, te gering is. Hierdoor kunnen dc uitkeringen, die de gemeenten uit het fonds krijgen, niet voldoende zijn voor het voe ren van een zelfstandig beleid. Toch nam dc Kamer nog een zekere reserve in acht. Een definitief oordeel wilde men niet uitspreken alvorens de ministers Zijlstra en Toxopeus de vele vragen en opmerkingen hadden beantwoord. 6Ü0 gemeenten een vooruitgang zal betekenen en voor 400 een achteruit gang. Hulde Ruimte voor culturele initiatieven l)e lieer Venverloo (p.v.d.a.) be toogde. dat er meer ruimte moet ontstaan, opdat de gemeenten op cultureel gebied initiatieven kun nen ontwikkelen. Ook de heer Geerteema (v.v.d.), de pas be noemde burgemeester van Wasse naar, was van oordeel, dat de uit kering zodanig moet zijn, dat de gemeenten bij het aanvatten van nieuwe taken niet direct in finan ciële moeilijkheden komen. Scherper uittte zich de heer Van Hel- yoqrt (k.v.p.), die geen enkele moge lijkheid zag voor een gezonde groei van de gemeenten. De kosten van de lichamelijke opvoeding, de sport en het maatschappelijk werk kunnen volgens hem op den duur niet opge vangen worden. De heer Van 'Hei- voort begreep daarom niet waarom de regeling zo star vasthoudt aan het aandeelpercentage. Ook volgens de heer Verkerk (A.R.) dient het aan deelpercentage te worden verhoogd, terwijl de heer Beernink fc.h.) erop wees. dat de aandcclpercentages al tijd te laag zijn geweest, waardoor geld moest worden onttrokken aan cic reserves van het gemeentefonds. Alleen de Staatkundig-Gereformeerde heer Kodde zag in de verhoging van het aandeelnercentage geen oplos sing. Deze kan volgens hem alleen worden bereikt bij een uitbreiding van het gemeentelijke belastingge bied. Schoolbedrag Het wetsontwerp houdt onder an dere in een schaaJbedrag- per in- De meeste afgevaardigden brach ten hulde aan het werk. dat de commissie-Oud had verricht om te komen tot een betere regeling van de financiële verhouding tus sen het rijk en de gemeenten. Daarom betreurde men het, dat de regering in verschillende op zichten de voorstellen van deze commissie niet had overgenomen. Met name vond men het onjuist, dat de regering niet was ingegaan op het voorstel van de meerderheid der commissie-Oud tot de instelling van een uit vertegenwoordigers der ge meenten bestaande en van het rijk onafhankelijke raad voor de gemee'n- tefinanciën. De regering heeft thans een oplossing gezocht in de adviessfeer. In het wetsontwerp zijn de benoeming van de leden en het terrein van de werk zaamheden van de in te stellen raad voor de gemeentefinanciën geheel bij de Vereniging voor Nederlandse Ge meenten gebracht. De heer Van Heivoort vroeg of de ministers konden zeggen, welke hou ding dc Vereniging van Nederlandse Gemeenten zal aannemen, indien de door haar gewenste wetswijziging niet tot stand zal komen. Antwoord De lieer Van Heivoort pleitte voor verhoging van het bedrag van vijf gulden per lia grondgebied, dat mede behoort tot het basisbedrag van de voorgestelde algemene uitkering uit het gemeentefonds. De heer Van Hei- voort wilde dit bedrag op acht gul den bepaald zien in het belang van de sterk industrialiserende gemeen ten. De ministers Zijlstra en Toxo peus verzochten de Kamer op een nader le bepalen dag de sprekers te beantwoorden. Op 94-jarige leeftijd is gister middag te zijnen huize in Drie bergen overleden de evangelist Johannes de Heer, redacteur van „Het Zoeklicht" en leider van de „Maranatha-beweging". Hij werd op 23 mei 1866 le Rotter dam geboren. Van jongsaf had hij een voorliefde voor de muziek. Hij groeide op in Rotterdam en trad in 1879 als jongste bediende in dienst van een muziekhandel, waar de grond werd gelegd voor zijn verdere loopbaan. Door het overiijden van een dochtertje in 1.895 kwam er een keerpunt in zijn leven. Hij kwam in woner als onderdeel van de alge- j contact met twee godsdienstige krin- mene uitkering, voor een s'emeen- p-eri rip Zpv-ptk-Ip nnosnrivoniicffm" mene uitkering. Voor een genieen- ie met minder dan 2000 inwoners is dit bedrag 35 gulden per inwo ner. voor gemeenten met 2000 of meer doch minder dan 50.000 in woners 40 gulden, voor gemeen ten met 50.000 of meer doch min der dan 250.000 inwoners 45 gul den en voor gemeenten met 250.000 of meer inwoners 50 gul den per inwoner. Op dit schaalbedrag kan nu een z.g. „verfijning" worden toegepast, d.w.z. een verhoging van de uitkering in het geval van een bijzondere samenstel ling van de bevolking of wegens een ongewoon verloop van het aantal in woners dan wel wegens andere bij zondere omstandigheden. De heer Geertsema vond het belangrijkste van de nieuwe regeling dat de sub jectieve normen voor de uitkering aan de gemeenten worden vervangen door objectieve. Daarom wilde hij opmerken, dat we bij de verfijning weer lopen op de rand van de sub jectiviteit. De heer Verkerk consta teerde, dat de nieuwe regeling voor Strenge stfaffen voor leden van de „Ladies-gang" De rechtbank in Rotterdam heeft gistermorgen haar vonnis uitgespro ken over de „Ladies-gang", de jeugd bende van een twintig jongens met het motto „stelen als raven en zwij gen als goud". De zwaarse straffen die de recht bank oplegde waren cv twee van een jaar en zeven maanden jeugdgevan genis, en een van een jaar en vijf maanden „gewone" gevangenisstraf. Dan volgden straffen van negen, acht en zeven maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. gen „De Zevende Dagsadventisten' en „De Jeruel-Kring". In 1898 begon de heer De Heer een orgelhandel. Hij is de samensteller van een zang- en muziekbundel, die op ve le samenkomsten en in vele huis gezinnen zeer bekend is. In 1905, op 39-jarige leeftijd, is de evange lisatie-arbeid van de heer De Heer begonnen, in 1919 verscheen het eerste nummer van „Het Zoeklicht", een blad, gewijd aan ..Het onderzoek der schriften en dc tekenen der tijden". Ook de Nederlandse Tent-zending en de Haagse stads-evangelisatie waren arbeidsterreinen van de overlede. In 1910 ondernam hij een reis naar Palestina. Op 4 april 1924 hield de heer De Heer zijn eerste geestelijke radio-toespraak voor de „Hilver- sumsc Draadloze Omroep", (H.D.O.) over het onderwerp „Hoe wij door de draadloze de geestelijke dingen ver- Tot collega's er achter kwamen Terwijl de grote vloottreilcrs uit Umuiden, Scheveniugen, Katwijk en Vlaardingen al van begin januari af zeer slechte vangsten aan haring en ronil- vis in de noordelijke Noord zee tussen 58 en 61 graden noorderbreedte meldden, heeft zich plotseling, dicht onder dc Nederlandse kust, ter hoogte van Texel op ongeveer 40 mijl van IJmniden een wijting explosie voorgedaan. Schipper Jacob van Duijn uil Katwijk aan Zee van de trei- ler KW 176, de „Gezina Geer- truid", ontdekte ruim twee we ken geleden deze enorme school wijling dicht bij de thuishaven. Hij viste in alle stilte en uit concurrentie- overvvegingen zonder zijn collega's op de hoogte te stel len enkele dagen op de school wijting en besomde te IJmui- den voor de vangst f 19.000. Onmiddellijk werd weer naar zee getrokken en deze week maandag' was de Kw. 176 weer te IJmuiden met een schip wijting aan de afslag om 1' 7000 Le besommen. Nog die zelfde maandagmiddag voer de „Gezina Geertrui" weer naar zee. Circa 36 uur later was schipper J. van Duijn weer terug in Umuiden om aan de woensdagmarkt 600 kisten wijting, voor een bedrag van f 9000 aan te voeren. Het geheim van de bemanning van de KW 176 kon nu niet langer bewaard worden. An dere treilers moeten in de noordelijke Noordzee ruim twee weken vissen voor een vangst van 400 tot 500 kis ten vis en dc KW 176 presteer de dit in nog geen twee da gen. Van de drie reizen op ue school wijting besomde de KW 176 in 15 dagen tijds ruim f 35.000, hetgeen voor deze tijd van hel jaar een prestatie is. Woensdag hebben vele visse- rijniaatschappijen hun schip pers, die in de noordelyke Noordzee niet de treilers vis ten, van de vangst van de KW .176 op de hoogte gesteld. Woensdagavond viste reeds een flinke vloot IJmuidense en Katwijkse treilers op de school wijting, dicht bij de Neder- Nu Klacht van Amsterdamsche Bank afgewezen Er zal geen strafvervolging worden ingesteld tegen dr. I. J. Ippius Fockens uit Voorburg, tegen wie de directie van de Amsterdamsche Bank een klacht wegens belediging bij de justitie had ingediend. Het hoofd van het arrondissements parket in Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, heeft het A.N.P. naar aanleiding van deze zaak desge vraagd het volgende meegedeeld: „Op 13 februari 1961 is bij de offi cier van justitie een klacht ingeko men tegen dr. I. J. Ippius Fockens te Voorburg wegens belediging in een memorandum, hetwelk door de heer Ippius Fockens openlijk is ver staan". Deze uitzending is de aanloop geweest van de oprichting van een christelijke radiovereniging. de „Christelijke Vereniging voor Draad loze Telefonie", en de oprichting van de N.C.R.V. op 15 november van dat jaar. De thans overledene was lid van het hoofdbestuur van de N.C.R. V. Honderdvijftig maal heeft de heer De Heer meegewerkt aan de radio door morgenwijdingen, evangelisatie- uurtjes, Maranatha-conferentie-toe- spraken en liederenuurtjes. Voorts zijn er ruin» vijftig grammo foonplaten met zang en toespraken en ruim zestig boeken, brochures en traktaten van zijn hand verschenen. TE VER. Een Italiaan die per schip van een bezoek aan Australië terug keerde, herkende een van de bekend ste havensteden van zijn land niet en reisde verder naar Londen. Np 5 maart voer Alfredo Geroldi uit rescia de haai van Napels binnen, /aar hij had moeten debarkeren om le trein naar Brescia te nemen. Hij ring inderdaad aan land, maar hoor de zoveel Engels spreken dat hij tot de conclusie kwam dat hij nog niet in Italië was. Het schip lichtte het anker. Tegen de tijd dat men in Londen arriveerde, wist Alfredo eindelijk dat hij te vei was gegaan. Maar toen kon Mj nog niet regelrecht naar huis gaan. Hij moest eerst naar Napels vliegen, om dat daar zijn bagage aan land was gezet. Sedert 5 maart had Alfredo niet van kleren kunnen verwisselen en toen hij in Napels zijn koffers wilde ophalen had hij niet voldoende geld om de kosten van bewaring te voldoen. Alfredo nam toen maar de trein naar Brescia zonder de koffers. spreid op een op 9 februari 1961 ge houden vergadering van aandeelhou ders van de Amsterdamsche aBnk. Hoewel de bewoordingen waarin de publikatie van de heer Ippius Fockens was vervat m.i. onbehoorlijk en niet verantwoord waren, meen ik toch dat van een strafbare beledi ging in de zin van de artikelen 261, 262 of 266 van het wetboek van strafrecht nog" net niet sprake is ge weest. Een strafvervolging zal dan ook niet worden ingesteld", aldus mr. Bakhoven. In het geschrift van de heer Ippius Fockens werd o.m. opgemerkt, dat de vermogensbeheerders (twee func tionarissen van de Amsterdamsche Bank) van zijn in Zurich wonende 78-jarige moeaer ontoelaatbare han delingen hebben gepleegd. Zonder enige noodzaak zouden zij volgens de heer Ippius Fockens zonder overleg, zonder enige informatie en zonder een officiële taxatie, alle agrarische eigendommen van zijn moeder heb ben verkocht, na aan zijn moeder hiervoor een volmacht te hebben ge vraagd. De Russische minister van bui tenlandse zaken, Andrei Gromy- ko, heeft gisteren een onmiddel lijk debat over Kongo in de al gemene vergadering der Ver enigde Naties geeist. De voor zitter van de assemblee, Frede rick H. Boland (Ierland) be paalde dat het debat over Kon- £0 aanstaande maandagmiddag zou worden gehouden. De Russische minister had in een brief aan Boland verklaard dat de toestand in Kongo „gestadig aan het verslechteren is, als gevolg van de tegen die staat ontketende agressie". Gromyko maakte geen melding van de onlangs in Tananarive gehouden conferentie van Kongolese politieke leiders, die besloten van Kongo een statenbond te maken 'en de Verenig de Naties te verzoeken zich van ge weld te onthouden bij het herstel van de orde en rust in hun land. Maar hij schreef: „onlangs zijn po gingen gedaan de republiek Kongo te ontbinden, waardoor het gevaar voor de onafhankelijkheid en terri toriale eenheid van dat land 13 toe genomen". Met de overhandiging van één hand recorder reikte de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, gistermiddag aan tien Zeeuwse blinden symbolisch een bandrecorder uit. Foto P.Z.C.) Tien Zeeuwse blinden zijn sinds gisteren wat het gesproken woord via apparaten betreft niet meer alleen afhankelijk van de radio. Zij hebben thans namelijk de beschikking over een bandrecorder, waarmee ook voor hen een nieuwe weg geopend is op liet terrein van de gesproken lectuurvoorziening voor blinden. Naast het populair-wetenschappelijke tijd schrift, dat de Nederlandse Braillepers maan delijks uitgeeft, kunnen zij zich en straks met hen nog talrijke andere Zeeuwse blinden, omdat het in de bedoeling ligt 0111 aUe daar voor In aanmerking komende blinden een bandrecorder in bruikleen te geven onder meer abonneren op dc twee gesproken week bladen, die er voor de Nederlandse blinden reeds in omloop zijn, en op de gesproken boe ken. Volgens het orgaan van de Nederlandse blin- denbond, de Blindenbode, kan niemand er meer aan twijfelen, dat de gesproken lectuur voor blinden voorziet in een werkelijke behoefte. De hoorbibliotheken, die nog maar in hun eerste stadium van ontwikkeling verkeren, kunnen ternauwernood voldoen aan de vraag naar ge sproken boeken en het aantal abonnees op de gesproken weekbladen neemt snel toe. En dat terwijl toch nog lang niet iedere blinde, die hiervoor in aanmerking zou behoren te komen, van een bandrecorder is voorzien. Het is het begin van een ontwikkeling, waar voor niet alleen diegenen zijn geïnteresseerd, die het brailleschrift niet of niet in voldoende mate beheersen, maar waarvoor ook de gerou tineerde braillelezers grote belangstelling heb ben. Dat is heel begrijpelijk, niet alleen met het oog op de bijzondere problemen, die verbon den zijn aan de voorziening in studie- en docu mentatiemateriaal, maar ook omdat het druk ken van een periodiek, dat vaker dan éénmaal per maand verschijnt, in landen met een klein taalgebied zoals Nederland in brailleschrift zo goed als onmogelijk is. De twee gesproken weekbladen zijn het alge meen gesproken weekblad voor blinden, dat wordt uitgegeven door een stichting, waarin de drie blindenbibliotheken vertegenwoordigd zijn. en het algemeen vormend weekblad „De Band", dat wordt uitgegeven door de vereni ging „De Band" te Grave, en dat van populair- wetenschappelijke aard is. In de Verenigde Staten bestaat reeds sedert tientallen jaren in het kader van de Congres- bibliotheek een „hoorbiblïotheèk" voor blinden op grammofoonplaten, die de omvang van de gezamenlijke braillebibliotheken ver te boven gaat. Voor landen als Nederland was dit voor beeld niet- voor navolging vatbaar om de ont zaglijk hoge kosten, die daaraan verbonden zijn. In Nederland heeft men dus de mogelijkheid gevonden van de bandrecorder. Men schat, dat er ongeveer 4000 bandrecorders nodig zijn. Daar de diverse comités van de blindenbonden ongeveer 850 apparaten in V/2 jaar hebben ge distribueerd, betekent dit, dat in het huidige tempo ongveeer vijf jaar nodig is om in de eerste behoefte te voorzien. Deze schatting lijkt misschien op het eerste gezicht heel hoog in verhouding tot het totale aantal blinden, dat in ons land wordt geschat tussen de zesduizend en zevenduizend. "Hierbij is dan ook nog het onbekende, maar vermoede lijk relatief hoge aantal psychisch gestoorden inbegrepen, dat nooit voor een recorder in aan merking zou komen. Als de blinden echter ver trouwen hebben in de stelling, die de blinden bonden hebben verdedigd tegenover de rege ling. namelijk dat een recorder voor een blinde op de duur evenzeer als een normale levens behoefte van culturele aard dient te worden beschouwd als een radio voor een gezin, clan wordt de verhouding minder onwaarschijnlijk. Het Wereldgebeuren Rood en groen Er begint geheel onverwacht overigens leven in de poli tieke brouwerij van Finland te komen. Men geloofde dat tot eind van dit jaar net politieke leven van Finland wel gezapig zou voortgaan in afwachting van de grote ver kie zingsstrijd niet de zetel van presi dent Urhó Kaleva Kekkonen als in zet. Volgend jaaA omstreeks deze tijd zullen driehonderd Finse kies mannen de nieuwe president aanwij zen. Daaraan gaat een intensieve verkiezingspropaganda vooraf, die, naar men dacht, na de zomervakan tie zou starten. De sociaal-democra tische oppositiepartij heeft nu al een kandidaat gelanceerd: Honka. kanselier van het departement van justitie. Door deze manoeuvre is de campagne voor de presidentsverkie zingen ongewoon vroegtijdig begon nen. En dat kan wel eens heel ver velend zijn voor het kabinet van Vieno Sukselainen. die toch al niet zo vast in het zadel zit. Want de mi nisters van zijn kabinet behoren al leen' tot de minderheidspartij, de agrarische beweging, in tegenstel ling tot de „roden" wel eens aange duid als de „groenen". Het politieke leven te Helsinki, dat al enkele ja ren op een zacht pitje suddert, zal gaandeweg interessanter worden. u moet men niet volgens Neder landse begrippen een regerings crisis, een kabinetsformatie of zelfs parlementsverkiezingen in Fin land beoordelen. Tot tweemaal toe stonden Finse en Russische soldaten tegenover elkaar. In 1939 had de wereld grote sympathie voor de op leven en dood vechtende Finnen. Toen zij zich op de twintigste juni 1941 aan de Duitse kant schaarden, zakte die geestdrift. Met Duitsland verloor ook Finland deze oorlog te gen Rusland. Door de bekwaamheid van enkele uitgekookte Finse politi ci ontkwam Finland aan het lot van Bulgarije en Roemenië, maar toch blijft het Kremlin de verrichtingen op het Finse politieke vlak nauw keurig gadeslaan. Vandaar ook dat toen Rusland te kennen gaf. niet te zijn gesteld op de sociaal-democra tische partij in IJinlancl, deze groep geen rood-groene coalitie kon vor men. Overigens hebben de commu nisten vijftig van de tweehonderd zetels van het pai'lement en zijn daarmee de grootste partij. Vieno Johannes Sukselainens par tij. de agrarische beweging, be gint nu ér van sociaal-democra tische zijde een kandidaat voor het presidentschap is aangewezen, roeri ger te worden. Zij zouden het liefst zien dat hun partijgenoot minister president af was. want uit de moei lijke binnenlandse toestand zouden de tegenstanders munt kunnen slaan bij de presidentsverkiezingen. Een coalitie van niet-communistische partijen is ondenkbaar, omdat Fin land een zwarte lijst van politici heèft samengesteld, die niet in een Finse regering mogen zitting nemen. De zelfstandigheid van het land heeft dus nog een flink litteken van dc beide oo»"logen-overgehoudei"L olgeiaè het Franse blad Le Mon de zouden enkele partijen zelfs spelen met de gedachten aan vroegere verkiezingen. De boeren partij van premier Sukselainen heeft al met dit denkbeeld ingestemd. Men herinnert zich in Finland nog maar al te goed hoe moeilijk het is ge weest in 1957 een kabinet samen te stellen, een kabinet nog wel dat moest worden gesierd met de naam „nationale eenheid". Er is binnens kamers nogal wat geharrewar ge weest over kinderbijslag, landbouw subsidies. woningbouw en prijsverla gingen (tout comme chez nous) en Sukselainen zal er wel voor oppas sen deze zaken, die hij niet tot een oplossing wist te brengen, zelf in de verkiezingstijd onderwerp van dis cussie te maken. Daar zullen zijn po litieke tegenstanders wel voor zor gen. Of de Russische pottekijkcr. die nu de kwart van de volksvertegen woordiging die op het kompas van Moskou vaart, ook wel eens aan de regering wil zien. V° VIENO SUKSELAINEN ...rust werd wreed gestoord..- Grote vraag naar Britse paspoorten in Zuid-Afrika Na het uittreden van Zuid- s Afrika uit het gemenebest heeft zich bij de Britse voor- s I lichtingsdienst in Johannes- I burg een stroom van gegadig- den gemeld om een Brits pas- poort aan te vraen. Vierling geboren Woensdagavond heeft de 24-jarige mevrouw Arlene Cutaiar in het Dela ware County Memorial Hospital ht leven geschonken aan vier meisjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3