PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Z-AFRIKA BLIJFT IN STERLINGBL0K Verwoerd niet naar Parijs en Bonn Kongolezen sluiten vliegveld voor V.N. Ook in Zeeland kritiek op de kwaliteit van de woningbouw Vandaag... Ziekenvervoer Veiligheid 204e jaargang - no. 65 Dagblad, ultgava van do firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van do Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; Ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 17 maart 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Mlnim. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3506 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, teL 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, edm. tel. 2094. Nieuwe vorm van handelsbetrekkingen met Engeland Premier Verwoerd van Zuid-Afrika lieeft gisteren in Londen verklaard dat zijn land deel zal blijven uitmaken van het ster- lingblok wanneer Zuid-Afrika het Britse gemenebest zal hebben verlaten. Verwoerd zei dat handelsbetrekkingen zouden worden aangeknoopt gelijk aan die tussen Engeland en Zuid-Ierland. Regelingen zouden ook kunnen worden getroffen, aldus Ver woerd, „wat betreft de defensie en andere aangelegenheden". De Zuidafrikaanse premier keert maandag uit Londen naar Zuid-Afrika terug. De conferentie van premiers van landen van bet gemenebest eindigt vanavond. In verband met de gang van zaken op de conferentie heeft Verwoerd voorgenomen bezoeken aan Parijs en Bonn afgezegd. Audiëntie Dr. Verwoerd is gisteren op Bucking ham Palace ontvangen door konin gin Elizabeth, aan wie hij formeel heeft meegedeeld dat Zuid-Afrika zich uit Harer Majesteits gemenebest heeft teruggetrokken. Premier Macmillan heeft gisteren in het Britse lagerhuis uiting gegeven aan zijn diepe leedwezen over het feit, dat de gemenebestlanden met Zuid-Afrika, die bijna vijftig jaar bestaan, binnenkort zullen worden verbroken. Hij zei vooral de omstan digheden die tot het Zuidafrikaanse besluit hebben geleid te betreuren. Beurskoersen Nadat de goudaandelen op de beurs te Johannesburg gistermor gen een scherpe koersdaling te Amerikaanse bommenwerper onder Nederlandse kust vermist Sinds donderdagavond omstreeks kwart over acht wordt, naar thans blijkt, onder de Nederlandse kust een straalbommenwerper van de Amerikaanse Luchtmacht vermist. Het vliegtuig, van het type Douglas B 66 „Destroyer", heeft drie man aan boord. Het is een onderdeel van vermoedelijk de achtste Amerikaan se luchtmacht die gelegerd is op het' vliegveld Falkenborough in Enge land. Het toestel was met twee an dere van hetzelfde type bezig te oefenen met lichtfakkels en oefenbommen op het daarvoor be stemde oefenterrein bij de Vliehors. De scheepvaart is via Engelse kust- stations verzocht uit te kijken naar de zilverkleurige straalbommenwer per. Aan de schepen is opgegeven dat het vliegtuig zich zou kunnen bevin den in het zeegebied tussen Great Yarmouth en de eilanden Vlieland en Terschelling. vieren de Ieren St.-Patricks day; viert de bekende Zwitserse psycholoog en nohelpriiswin- naar prof. dr. W. R. Hess, be kend door zijn onderzoekingen van hersenen, bloedsomloop en ademhaling, te Zurich zijn 80ste verjaardag. *\WW*WWW\*WWWWV Het dalen van de koersen op de effec tenbeurs van Johannesburg gevolg van het intrekken door premier Ver woerd in Londen van zijn verzoek tot opneming van de republiek Zuid- Afrika in het Britse gemenebest heeft op de beurs een grote druïde veroorzaakt van handelaren, die trachtten te redden wat er te redden viel door zo snel mogelijk te verko pen. De foto geeft een beeld van die druk te. zien hadden gegeven, is er later op de dag een krachtig herstel in getreden. Men blijft zich in Zuid- Afrika evenwel herinneren, dat de onlusten te Sharpeville en elders in Afrika, welke het vorige jaar plaats vonden, de wereld hebben geschokt en een omvangrijke vlucht van kapitaal naar elders hebben veroorzaakt. Overigens verklaarden bankiers en financiers gisteren dat zij geen nieu we panische kapïtaalsvlucht ver wachten, daar de meeste kapitaalbe zitters, die gauw bang zijn, hun geld al in veiligheid hebben gebracht. Nu Zuid-Afrika zich uit het gemene best heeft teruggetrokken, zullen de Afrikaanse leiders hun campagne te gen dit land nog met meer kracht gaan voeren dan voorheen, zo heeft Tom Mboya, voorzitter van de Pan- afrikaanse vrijheidsbeweging in Oost- en Midden-Afrika, in Nairobi verklaard. De afgevaardigden van deze beweging zullen op de bijeen komst van het Afrikaanse volkscon gres, die de volgende week in Cairo gehouden wordt, nieuwe stappen te gen Zuid-Afrika eisen, aldus Mboya. Stakingsoproep Het verboden Panafrikaause Con gres heeft in enkele Zuidafrikaanse steden opgeroepen tot een staking ter herdenking van de schietpartij in Sharpeville, 21 maart. Zoals bekend werden in Sharpeville 72 Afrikanen gedood en 180 gewond. Bij de R.D.M. in Rotterdam is don derdagochtend de Nederlandse onder zeeboot Zeehondovergedragen aan de regering en vervolgens in dienst gestéld. Foto boven: De staatssecretaris van marine, P. J. S. de Jong, tijdens zijn redevoering. Foto onder: Driewerf hoezee op de nieuwe bodem. Vluchten voorlopig afgelast Patrouille komt blanken in Kivoe te hulp Troep©» van generaal Moboetoe hebben gisteren het vliegveld van Coquilhatstad in de Kongo lese Evenaarsprovincie geslo ten voor alle vliegtuigen van de Verenigde Naties, aldus is in kringen van de Verenigde Na ties te Leopoldstad meegedeeld. Moboetoes militairen uitten liet dreigement dat zij elk vliegtuig dat zou proberen te landen, zul len neerschieten. Generaal Mo boetoe is woensdag te Coquil- hatstad aangekomen. In genoemde leringen werd vernomen dat de Verenigde Naties met het oog op het dreigement voorlopig alle vluchten naar Coquilhatstad hebben afgelast. Woensdagavond reeds, toen een vrachtvliegtuig van de Verenig de Naties met levensmiddelen aan boord op het vliegveld wilde landen, hebben de Kongolezen de landings- lichten op het vliegveld niet laten branden. Het vliegtuig keerde naar Leopoldstad terug. Gisteren is er nog één V.N.-vliegtuig op het vliegveld geland. De Kongole zen zeiden echter tegen de piloot dat zij andere vliegtuigen die zullen pro beren te landen, zullen neerschieten. Het Katangese ministerie van voor lichting heeft meegedeeld dat de Ka tangese troepen die naar Bendera zijn gezonden, de ring van aanhan gers van de Loemoembistische Gi- Luebke brengt bezoek aan Frankrijk De Westduitse president Heinrich Luebke zal van 21 tot 28 juni dit jaar een staatsiebezoek aan Frankrijk brengen, zo is in Bonn bekend ge maakt. Het wordt het eerste staatsiebezoek van een Duits staatshoofd aan Frankrijk. Luebke was uitgenodigd door president De Gaulle. zenga rondom deze plaats hebben gebroken. De mannen van Gizenga die op Katangees gebied waren door gedrongen, zijn teruggedrongen. Bendera ligt in het uiterste noord oosten van Katanga aan de grens met Kivoe. Een patrouille van. de Maleise V.N.-troepen is op weg naar de provincie Kivoe, om de vrijlating te vragen van. een aantal zende lingen, missionarissen en andere blanken, die nog in dè provincie verblijven. De missionarissen zou den huisarrest hebben gekregen van de Kongolese militairen. Bij de Algerijnse plaats Ain-Draham zijn vier mohammedanen om liet leven gekomen, toen zij in een hinderlaag vie- A, dii door dë Algerijnse opstandelin gen was gelegd. De vier slachtoffers maakten deel uit van het gevolg van de onderprefect van Frenda, die er het leven afbracht. BABY JELKE KREEG HONGER - JAARBEURS HAD FLES GEREED Bij de persdienst van de jaarbeurs te Utrecht meldde zich gister morgen een onthutste moeder met zuigeling. Haar man had haar op het Utrechtse station afgezet -vanwaar zij naar Naarden zou reizen, terwijl hij zaken zou doen op de jaarbeurs. In de hal van het station ontdekte de jonge moeder tot haar grote schrik dat haar tas met geld en babyvoeding nog in de auto van haar man zat. Zij toog naar het jaarbeursterrein waar behulpzame handen zich ont-<. fermden over de baby. Een politiesurveillancewagen reed langs de grote hal en riep via de luidsprekerinstallatie van de politiewagen de vader op. Tevergeefs echter. Papa bleef zoek en de kleine Jelke, bleef verwoed aan zijn duimpje zuigen. In allerijl werd een flesje babyvoeding gehaald, compleet met speen. Nadat de baby zijn buik je vol had gegeten werd hij met zijn moeder in een taxi naar het station gebracht. Een treinkaartje was door de jaarbeurs inmiddels besteld en aan het Naardense station zorgde de jaarbeurs eveneens voor een taxi die moeder en baby veilig thuisbracht. IN JAPANSE MIJN 26 DODEN Een ongeluk in een Japanse mijn heeft gisteren aan 26 mensen het le ven gekost. Tengevolge van het uitbreken van een brand In de compressorkamer van de Otsoedjimijn bij Katsoeki in Zuid-Japan geraakten twee mijnwer kers en 24 leden van een reddings ploeg op 915 meter diepte van de buitenwereld afgesneden. De hoop dat deze mensen nog zouden knnnen worden gered, werd spoedig opgege ven. Zesentwintig mijnwerkers dï< zich in de omgeving van de plaats van het ongeluk bevonden, konden zich in veiligheid stellen. Op negen maart kwamen bij een soortgelijk ongeluk in de Kamikijo- mijn in Zuid-Japan 71 mijnwerkers om het leven. Dit was het-ergste mijnongeluk in Japan sinds het ein de van de tweede wereldoorlog. SIERRA LEONE WORDT LID VAN GEMENEBEST De premiers van het gemenebest hebben besloten de vroegere kolonie Sierra Leona, in West-Afrika, tot het gemenebest toe te laten. Het gebied wordt volgende maand onafhankelijk. CURVEPRIJS DE „ZONDEBOK" Bestuurders van woningbouw verenigingen geven hun mening Iïe woningbouw in Zeeland en trouwens in het gehele land is de laatste tijd nog ai eens aan kritiek onderhevig. Kritiek op de afwerking van de woningén, die vaak al los breekt als de wo ningen nog maar enkele weken of maanden zijn betrokken. Ge rechtvaardigde kritiek ook vaak, zo is ons gebleken tijdens ge sprekken met bestuurders van woningbouwverenigingen, die in de meeste Zeeuwse steden de door de gemeente gebouwde woningwetwoningen beheren. Muren scheuren, sloten werken niet, kozijnen zitten los, het wa ter dringt soms vreselijk naar binnen, kortom er is een was lijst van klachten, die op de tafels van de beheerders terecht komt. i De oorzaak hiervan, zo menen vele bestuurders van woning bouwverenigingen, is in de eerste plaats te wijten aan de door de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid vastgestelde richt lijnen inzake de bouwkosten. Voor woningwetwoningen geldt een z.g. curveprijs, waarboven men niet mag komen. „Meestal valt de prijs te hoog uit en dan volgt onvermijdelijk het uitkle- dingsproces", vertelde ons een Middelburgse bestuurder van een woningbouwvereniging. En hij vervolgde: „Doordat men moet beknibbelen en de bouw niet kan uitvoeren zoals men dat wenst, moet men genoegen nemen met mindere kwaliteit materiaal". Het gevolg hiervan is, dat vele wo ningen al spoedig gebreken be ginnen te vertonen, die op zichzelf misschien niet' ernstig van aard zijn, maar toch wijzen in de rich ting van „revolutiebouw". Het staat wel vgSt, dat nieuwe wo ningen, bepaald niet van die kwali teit zijn, welke men toeschrijft aan de vóór de tweede ^weldoorlog ge bouwde woningen. Noodgedwongen moet bij de bouw van nieuwe wonin gen gebruik worden gemaakt van een mindere kwaliteit steen en van vers hout. Want als een zwarte drei ging staat op de achtergrond de „curveprijs", die nu eenmaal niet mag worden overschreden. „Waren we maar niet gebonden aan deze curveprijs. De woningen zouden dan ongetwijfeld van betere kwaliteit zijn", verzuchtten enkele bestuurders van woningbouwverenigingen. Onderzoek Overigens wordt zowel van de zijde van de woningbouwverenigingen als van de zijde van de gemeenten alles gedaan om het ongemak voor de be woners tot een minimum te beper ken. Veelal is het zo, dat waar ge rechtvaardigde klachten worden ge uit, op korte termijn een timmerman of metselaar wordt gestuurd, die de fouten herstelt. Maar er zijn ook gebreken, die be paald niet opgelost kunnen worden. Met name flatbewoners klagen nog al eens over gehorigheid, hetgeen zonder meer een gevolg is van de constructie van de woningen. En daaraan is bitter weinig te doen. In Goes, waar de meeste nieuw bouwwoningen, waaronder vele flats, in beheer zijn bij de ie- (Zie slot pag. 2 kol. 4) Het ziekenvervoer op de Bevelan- den houdt de gemoederen bezig en daarbij is het nu tot een dis cussie gekomen tussen de Vereni ging van Burgemeesters en Secreta rissen enerzijds en de raad van Goes anderzijds. Aan de ene kant is de opmerking gemaakt, dat Goes een zijdig wil optreden, terwijl aan de andere zijde de autonomie der ge meente als argument in het geding is gebracht. Dat is wat men noemt „grof geschut", waarvan het geluid echter de aandacht van de hoofd zaak zou kunnen afleiden. Het punt. waar het hier om gaat alle par tijen in deze zaak zullen het daar over wel eens zijn is namelijk het algemeen belang een snel transport van gewonden en zieken. De opgave is nu hiervoor de beste oplossing te vinden. Er zijn thans ambulances in Krab- bendijke, 's-Heerenhoek en Kam perland plus een Rode-Kruiswa gen in Goes, die alle onder de (in 1964 aflopende) gemeenschappelij ke regeling tussen de Bevelandse gemeenten vallen, terwijl voorts Goes nu woensdag heeft besloten over te gaan tot een eigen vervoers dienst. Het principe, dat aan dit to taal van maatregelen ten grondslag ligt, is duidelijk dat van decentrali satie. En dit vaststellende rijst de vraag of aldus de aangewezen op lossing wordt gevonden voor het probleem. Wij wagen het te betwij felen. De functie van het ziekenvervoer is de laatste jai-en fllllliljjl» vrij ingrijpend ge wijzigd. Vroeger was dit transport voornamelijk nodig voor patiënten van en naar ziekenhuizen, maar te genwoordig is daarbij gekomen de verlening van diensten bij ongeval len. En daarbij is spoed een voor name factor. Nodig is dus een appa raat, dat vlot reageert en dag en nacht beschikbaar is. Dit komt er op neer, dat er bij de ambulance een wacht van mensen aanwezig behoort te zijn, die als chauffeur ervaring hebben, maar bovendien als verple ger zijn gekwalificeerd. Een derge- fijke wacht is dag en nacht nodig, vooral ook op zon- en feestdagen omdat juist dan het verkeer het in- i tensiefst is. Wanneer men nu deze redelijke ei sen legt naast de feitelijke situatie op de Bcvelanden een sterk ge decentraliseerde dienst dan lijkt ons de hierboven uitgesproken twij fel gerechtvaardigd. Men zal immers nooit tot eenzelfde trefzekere hulp verlening in staat zijn ais een ge centraliseerde en gespecialiseerde dienst met een vaste personeelskern. In de debatten, die woensdagavond in de Goese raad zijn gevoerd, zijn trouwens ook in deze richting op merkingen gemaakt. De toestand lijkt thans eniger mate gecompliceerd, omdat er over en weer nogal scherp is ge reageerd. Maar dat kan overgaan en hopelijk is een vrede spoedig gete kend. Want dan kan men gezamen lijk nagaan welke regeling voor de toch niet zo dichtbevolkte Bevelan- den de beste is en voorts hoe deze re geling in de praktijk te verwerke lijken valt. Daarbij dient dan het algemeen belang voorop te staan en niet dat van één of meer (al dan niet grote) gemeenten. In een ver verle den bestond er tussen Goes en het omringende platteland een voor Ne derland unieke samenwerking een regeling namelijk voor het gezamen lijk onderhoud van de wegen naar Goes, een soort wegschap avant la lettre. Waarom zou men elkaar nu niet kunnen vinden in deze kwestie 7 Dat móet kunnen. De hoofdingelanden van het water schap Nóord-Beveland hebben met elf tegen zes stemmen be sloten geen subsidie te verlenen aan het concert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dat deze zo mer in Wissenkerke wordt gegeven. Aanvankelijk had het bestuur voor gesteld wél een bijdrage te geven, maar het kwam later daarop terug. Zo op het eerste gezicht lijkt deze gang van zaken nogal vreemd. Waarom terugkrabbelen Het con cert wordt immers georganiseerd omdat er vreugde is over de (dank zij het Drie-eilandenplan) bereikte veiligheid Het waterschap kan volgens deze redenering zonder bezwaar aan een dergelijk evene ment subsidie geven bij .vreugde over veiligheid van de zeewering past muziek Het is evenwel redelijk ook de an dere kant te belichten. Het water schap beschouwt deze zaak anders én formeler, vermoedelijk niet hele maal ten onrechte een polder is een doelcorporatie, zo heeft men gerede neerd, en het verlenen van steun aan concerten behoort niet tot de waterschapstaak. Men weigert dus een relatie te zien tussen concert en aanleiding, tussen de (muzikale) vreugde en de veiligheid. Hoe dan ook met deze politiek heeft de pol der zich zeker niet in eventuele nes ten gestoken en ook in dit opzicht naar „veiligheid" gestreefd. Er is zelfs nog een brede marge over, een ideaal voor elk waterschap Met deze gang van zaken wordt overi gens nog eens gedemonstreerd, dat hier, behalve voor het particulier initiatief, in de eerste plaats een taak voor de gemeenten ligt en ver volgens voor de provincie. Zij zullen zich vermoedelijk daaraan niet ont trekken. Gelukkig, vrant een eerste symfonie-concert op Noord-Beve land is toch wel een evenement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1