Belg veroordeeld tot 4 maanden gevangenis WALCHEREN Agenda MARKTBERICHTEN GOESE A.-R.-RAADSLEDEN OVER GEMEENTEPOLITIEK VRIJDAG 17 MAART 3961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 POLITIERECHTER MIDDELBURG Voorwaardelijke hechtenis voor rijden onder invloed Een Indrukwekkende lijst van mis stappen had (le officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mie- rop, de Belg D. ten laste gelegd, die donderdagmiddag voor de Middel burgse politierechter, mr. B. S. Sie- perda, terechtstond. In 1959 had de Belg met een mooi verhaal in Aar denburg twintig gulden van een ka pelaan weten los te krijgen vervol gens had hij in Bergen op Zoom met zijn spraakzaamheid zestig gulden van een caféhouder weten te lenen, terwijl hij bovendien nog een schuld achterliet van 340,Begin van dit jaar maakte hij ruim honderd fulden schuld bij een caféhouder te Jzendijke, waarna hij in Axel op dook en weer verdween en hier een schuld van ruim 200,niet vol deed. Bovendien maar dit was hem niet ten laste gelegd had hij in Bra bant nog een schuld bij een hotel houder en bij een taxibedrijf. Ook in zijn vaderland had de Belg geen schoon strafblad. Voordat hij dit jaar naar Nederland kwam, had hij reeds een vonnis van vier maagden uitgezeten, terwijl hem nog altijd een gevangenisstraf van acht maan den wacht. Naar Nederland was hij gekomen, zoals de Belg verklaarde, om handel te drijven in goud en dia manten. Daar hij echter zonder geld zat was hij wel gedwongen geweest om schulden te maken. De politierechter bestempelde dit echter liever met oplichten. De officier van justitie vorderde een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van de maand voorarrest. Nadat de raadsman van verdachte, mr. J. J. van der Weel, nog enkele achtergronden van de Belg zijn mis stappen had belicht, vonniste de po litierechter conform de eis. Als hij deze uitgezeten heeft wacht de man uitlevering' aan België. Mildheid Naast niet mis tc verstane waar schuwingen klonk er ook mildheid in het requisitoir van de officier van justitie iu de zaak tegen de Oost- burgse groothandelaar M. Voor de derde maal moest deze zich verant woorden voor het rijden onder in vloed van sterke drank. De eerste tweemaal was de Oostburger er met een voorwaardelijke straf afgeko men en ook ditmaul wilde de officier het gezien de omstandigheden by een voorwaardelijke hechtenis laten. Ondanks een alcoholpromillage van 2,40, dat bij verdachte na een rare schuiver op de weg was geconsta teerd. Verdachte was tussen Schoon- dijke en Oostburg met zijn wagen tegen een tractor gebotst én vervol gens helemaal naar de andere zijde van de weg gezwierd, hetgeen M. weet aan een tegenligger. „Hoe vreemd het ook mag klinken", zei mr. Schenkenberg van Mierop, „wil ik gezien de persoonlijke narig heden van verdaente niet overgaan tot een onvoorwaardelijke vrijheids straf". De financiële toestand van verdachte achtte de officier ook van dien aard. dat er geen geldboete ge vorderd werd. Het zwaartepunt van de straf moest volgens mr. Schen kenberg van Mierop in de ontzetting liggen, hetgeen tot uiting kwam in de eis 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, toezicht van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme en twee jaar ont zetting uit de rijbevoegdheid, waar van zestien maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De voorwaardelijke hechtenis hield mr. Sieperda in zrjn vonnis aan. De ont zetting wijzigde de politierechter in twee jaar, waarvan achttien maan den voorwaardelijk met een proef- ttfd van drie jaar. 1 Poolse verstekeling vraagt asiel Naar Vlissingen met Amerikaanse tanker Naar wij vernemen heeft een 20- jarige Pool, die zich in de Poolse ha venstad Gdynia als verstekeling op deA merikaansc tanker Thetis" in scheepte, vanuit Vlissingen in Neder land politiek asiel gevraagd. Hij heeft dit asiel inmiddels verkregen via de vreemdelingendienst. Hoewel de jonge Pool reeds in Vlissingen vertoefde, heeft de kapitein van het Poolse vrachtschip „Pawer Finder" in op dracht van de Poolse regering nog getracht zijn landgenoot te overreden mee naar Polen terug te keren. De verstekeling wilde hier echter niet van horen en de kapitein van de „Tlietïs" wilde hem niet uitleveren. De jonge Pool zocht een schuilplaats op het 24.000 ton metende Ameri kaanse tankschip „Thetis" toen dit in Gdynia bunkerde. De „Thetis" voer van Gdynia naar Vlissingen. Inmid dels was de verdwijning van de jonge Pool opgemerkt en het dichtstbijzijn de Poolse schip werd gealarmeerd. Dat was de „Pawer Finder", een 4000 ton metend vrachtschip dat op de Vlissingse rede lag. waarvan de kapi tein zich ijlings naar de Amerikaanse tanker spoedde. Tussen de twee ka piteins volgde een onderhoud van en kele uren, waarna de Poolse gezag voerder onverrichterzake naar zijn schip terugkeerde. Inmiddels werd via Den Haag en de vreemdelingen dienst geprobeerd politiek asiel voor de jonge verstekeling te verkrijgen. Dit bleek te lukken, zodat de vluch teling aan de Koninklijke Marechaus see te Vlissingen kon worden overge geven. SINT-LAURENS Raad St.-Laurens bijeen Dinsdag 21 maart a.s. komt de ge meenteraad van Sint-Laurens 's mid dags om vier uur in openbare ver gadering bijeen. De agenda voor de ze bijeenkomst vermeldt onder meer een voorstel tot een garantiestelling in verband met het bevolkingsonder zoek op t.b.c., een verhoging van de subsidie voor het torenuurwerk en twee voorstellen tot verlening van een premie voor woningverbetering. Officiële rxubKkatie VLISSINGEN*. HINDERWET. Verzoek om vergunning. Burgemeester en wethouders van Vlis singen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie, 2e afdeling, ter inzage ligt een verzoek inet bijlagen van de N V. „Confecta" te Vlissingen om ver gunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een confectie-atelier. waarin 26 elektromoto ren met een gezamenlijk vermogen van 13 pk. gebezigd zullen worden In het per ceel Bellamypark no. 3 en 5. Gedurende tien dageri, te rekenen van 17 maart 1061 -.af, beslaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren te gen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 4 april a.s.. des voormiddags 10 uur. ten gemeentehuize, een openbare zitting worden gehouden, waarin mondeling bezwaren tegen de in williging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een leder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zij» de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is versche nen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die. zonder op de openbare zitting te zrjn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in doze gemeente of in ccn aangrenzende ge meente, waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Vlissingen, 16 maart 1961. Middelburg City: De kat, 20 uur, 18 J. Elctro: De schat der Watusi, 19.30 uur. 14 J. Cone.- en Gehoorzaal: lezing Z.V.U.. 20 uur. Vlissingen Luxor: Greep naar de macht, 20 uur, 14 J. Alhambra: Hier is Lemmy Caution. 20 uur, 18 J. St. Jacobskerk: uitvoering Johan nes Passion. 20 u.; Concertgebouw: contactavond v.e. „Vlissingen". 20 u. Goes Grand: Hier is Lemmy Caution. 20 uur, 18 j. Grand„Hier !s Lemmy Caution", 20.00 uur, 18 Jaar. Terncuzen Luxor: De held van Ma rathon. 20 uur. 14 j. Sas van Gent Olympia: Zij waren nog geen 20. 20 U., 18 j. MIDDELBURG MAATREGELEN VOOR ELEKTRA-VOORZIENING B. en w. Middelburg vragen krediet van f 31.000 Voor de elektriciteitsvoorziening' van liet nieuw te bouwen rioolgemaal aan het Klein Industrieterrein te Middel burg zal een hoogspanningsruimte moeten worden ingericht en op het 10 kV-distrïbutienefc worden aange sloten, terwijl ook het laagspannings net ter plaatse op de nieuw te bou wen ruimte kan worden aangepast. Voor de inrichting van do hoogspan ningsruimte is een bedrag begroot van f 15.000: voor de aansluiting en aanpassing op het bestaande net zijn de kosten f 27.000, totaal f 42.000. Als bijdrage in de aansluitingskosten kan van dit bedrag f 20.000 ten laste van het krediet voor de rioolwater afvoer worden gebracht. Voor reke ning van de bedrijven komt dan nog een bedrag van 22.000. Als gevolg van het leggen van een zinker door het Kanaal dpor Wal cheren doet zich thans de gelegen heid voor zonder hoge kosten de elektriciteitsvoorziening op het groot, industrieterrein aan de Kleverskerk- seweg veilig te stellen voor eventuele hoogspanningsstoringen. Het is dan mogelijk door het met deze zinker meeleggen van kabels alle hoogspan- ningsruimten, op één station na, in een hoogspanningsringnet op te ne men. De kosten van deze voorziening worden begroot op f 9000,zodat voor rekening van de bedrijven een totaal bedrag van f 31.000.komt, welk bedrag d. en w. van Middelburg dan ook aan de raad verzoeken Ier beschikking te stellen. A.R.-kiesvereniging, Noord, hield jaarvergadering Tijdens de jaarvergadering van de A.I{.-kiesvereniging Middelburg-N. deed Middelburgs wethouder J. W. Kögcler hefc voorstel ont twee A.R.- kiesverenigingen in de Zeeuwse hoofdstad (Noord en Zuid) samen te voegen. De heer Kögeler was van me ning. dat het bezoek aan de vergade ringen dau zeker beter zal worden, terwijl de vergaderingen zelf aan trekkelijker kunnen worden. „Ik weet niet welke voetangels en klemmen hier liggen, maar als bui tenstaander vraag ik me af, waar voor die scheiding noodzakelijk is", aldus de heer Kögeler. De voorzitter van de noordelijke kies vereniging, de heer G. M. Kerkhof, betoogde, dat deze kwestie eerst rus tig moet worden bekeken. „Wc zul len uvy suggestie in elk geval „warm" houden", beloofde hij de heer Köge ler. Uit het jaarverslag van secretaris A. Meulbroek bleek, dat het afgelopen jaar voor de kiesvereniging in alle op zichten rustig is geweest. Met het le dental is het echter de verkeerde kant opgegaan, hoewel een groot deel van het verlies moet worden afgeschre ven op de overschrijving van leden naar de zuidelijke kiesvereniging. De secretaris deed een dringend beroep op de leden om de propaganda en lectuurverspreiding ter hand le ne men, Ook werd tijdens deze vergade ring gewezen op de noodzaak andere vergaderingsméthoden toe te passen, teneinde de leden actiever in het ver enigingsleven te betrekken. De penningmeester, de heer B. J. v. d. Berg. maakte melding van een vergroting van het saldo van rond 70. Daar de heer Van de Berg- uit Middelburg vertrekt, dankte de lieer- Kerkhof hem voor hetgeen hij vele jaren op materieel gebied voor de partij heeft verricht. „Uw werk munt te uit door accuratesse", aldus de voorzitter. Na de afhandeling van de huishoude lijke zaken besprak burgemeester J. v. d. Bos van Sint Annaland in een helder betoog de economische, maat schappelijke en staatkundige aspec ten van de ontwikkeling van Zeeland, waarop nog een discussie volgde. Hogere presentiegelden voor de raadsleden B. en w. van Middelburg zijn var mening, dat in verband niet de loons- herzieningen een verhoging van de presentiegelden voor de raad, de raadscommissies en de afdelingen van de raad wenselijk is. Zij stellen voor om de presentiegel den voor de raadsvergaderingen te verhogen van f 10 tot f 15 en die voor de commissie- en afdelingsver gade-ringen van f 5 op f 7,50. Middelburgse kermis Voor de komende Middelburgse ker mis van 31 juli tot 5 augustus heeft de gemeente bij inschrijving aan 28 exploitanten standplaats ge gund. Op de Middelburgse kermis kunnen onder meer verwacht worden de au toscooters, twee schiettenten, een zweefmolen, dierenshow, Peter Pan railway, sensatiebaan, variété-thea ter, pony-baan, draaimolen en een cake-walk. Verder zijn er diverse kramen, onder andere twee ohebol- lenkramen, twee palingkramen, een suikerspin, een nogakraam, een wafel- en poffertjeskraam en een patates-frites- en ijstent. GRIJPSKERKE Collecte De zendingscollecte in de Hervormde Kerk te Grjjpskerke heeft opgebracht 171,25, terwijl de collecte op Biddag in dezelfde kerk 202,50 bedroeg. Burgerlijke stand VLISSINGEN Bevallen: M. Sülzle-Tiessens, cl J. Sluis- Kruit, z.: A. H. Sarneel-de Koster, d.; J. M. Franken-Smit. z.: D. Sehipper-Goe- inan, z.: M. C. Klink-Verkoelen, d.: L. E. Speek-Schout, z.: J. M. van der Burght- van dé Velde, cl.; C. C, Patliruhu-Nortier, d.: M. Moens-Vader, d.: J. L. Raterink- Kroon, z.; F. de Klerk-de Koning, z.; J. Stokx-Oostdijk. d.: C. G. de Gelder-de Bruijn, z.\ M. van Waardenberg-van Nes, z.: M. L. van Cadsand-Poortvlïet. d.; J. Kole-van de Grulter. d. Ondertrouwd: Ch. Riemens, 27 j. en H. Engberts, 21 j.: A. Meerman, 27 j. en J. J. C. Regeer, 22 j. Getrouwd: L. J. Schmelzer, 23 j. en L. H. Erkelens. 23 j.: Ph. J. van Zuilekom. 19 j. en M. J. C. Jilleba. 18 j. Overleden: A. Daane. 85 j wedn. v. F. Bebelaar: C. L. Spuij, 44 j.. e.v. L. La- bruijère; R. Borg. 23 j. „Tiendaagse voor de woninginrichting" In het kader van de „Tiendaagse voor de woninginrichting" belegde den gezamenlijke Middelburgse wo ninginrichters dertien in getal donderdagavond een voorlichtings bijeenkomst in de Concert- en Ge hoorzaal. waar de heer J. Schekker- man enkele aspecten van het wo- ninginrichten besprak. De heer Schekkerman betoogde, dat voor bijzonder veel mensen juist de inrichting van hun woning dc enige plaats is. waar zij scheppend bezig kunnen zijn. Hier kan ook iedereen i naar eigen ideëen en inzichten een geheel eigen atmosfeer maken, die yan de woning een thuis maken. waar men tot rust kan komen. In dit verband vestigde de heer Schek kerman de aandacht op de geheel gewijzigdfe inzichten over dc wo ninginrichting sinds de tweede we- j reldoorlog. „In de nieuwbouw, meest- al kleine woningen, kan men geen f grote meubelstukken meer kwijt", aldus betoogde hij. Bij de inrichting van zo'n nieuwe woning, dient men zich ook te bezinnen op de beschik bare ruimte en hoe men deze zo eco nomisch mogelijk kan gebruiken en niet hoeveel men er in kwijt kan. Bij het Inrichten dient men dan ook vooral te denken, aan de mensen en niet aan de materiële dingen. De woning mag geen toonzaal van een meubelmakerij, geen toneeldecor of een uitdragerij worden, maar een eigen huis met een eigen atmosfeer, waar het goed is met elkaar te le ven. Ook besteedde de heer Schek kerman aandacht aan het probleem van opgroeiende kinderen, die op een eigen plaats in de woning recht heb ben. verder ging de heer Schekker man nader in op het budget voor het inrichten van de woning, de ruimte en de kleur. Vooral aan dit laatste punt besteedde de heer Schekker man veel aandacht. Tot slot van de avond behandelde een forum onder leiding van de heer Rein Kuin verschillende binnenge komen vragen. R1TTHEM Vergadering christelijk lager onderwijs De vereniging voor christelijk lager onderwijs te Ritthem hield haar jaarlijkse ouderavond. De heer Jac. de Lange, voorzitter, opende de ver gadering met schriftlezing en gebed, en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Daarna vertelde dc heer R. Nonnekens over het werk van de b. 1.-school te Middelburg. Spreker wees er op, dat er veertien soorten van buitengewoon onderwijs zijn. Dit on derwijs is thans nog geregeld bij Ko ninklijk Besluit. Daarna gaf hij uit leg hoe het onderwijs aan deze kin deren wordt gegeven. Deze leerlingen zijn erg motorisch'aangelegd en be hoeven dus onderwijs, waarbij ze zelf veel moeten doen. Het gespro kene werd met verschillende meege brachte leermiddelen duidelijk ge maakt. Aanvankelijk werden dc leer middelen door de leerkrachten zelf bedacht en vervaardigd. Thans kan men deze ook betrekken bij dc uit gevers. De school die met circa 30 leerlingen begon, telt thans 160 leer lingen. Ook wordt geholpen om deze kinderen een geschikte plaats in de maatschappij te bezorgen, terwijl er veel nazorg is voor leerlingen, die de schooi hebben verlaten. Na de pauze werd ruim gebruik ge maakt van de gelegenheid om vra gen te stellen. Daarna sloot de heer Nonnekens deze zeer geanimeerde ouderavond met dankgebed. WESTKAPELLE N.C.V.B, vergaderde De afdeling Westkapclle van de N.C.V.B. hield maandag haar eerste jaarvergadering, onder leiding va*n de presidente, mevrouw Van Rooyen- Van Sighem. Bij de bestuursverkie zing, werden de aftredende bestuurs leden met algemene stemmen her kozen. Na het huishoudelijke gedeelte, werd de verdere avond gevuld met schet sen, declamaties, solo-zang en her sengymnastiek. Op 10 april spreekt mevrouw Van Beerd-Weyland, lid van het hoofd bestuur, over ..Onze taak en roe- ping". COOP. KIEK VEILING UAflS'EVELD. Weckaanvocr ï.ooo.ouo. waarvan cr Uian* 300.340 in veiling werden gebracht; han del redely. Prijzeii 100 stuks: eieren van 43—50 gr. t 8.52—f 9.32; van 50—55 gr. t 9.51—1 10.31: van 55—60 gr. f 10.96— f 11.29: 60—65 gf. I 11.43—t 12.29; 65—6» gr. t 12 51—f 13.17 Prijzen per 100 sinks: eieren van 3500 gr. f 10.73—f 11.26: 60—05 gr. f 11.32- I 12.00; eendoleren: 05—71 gr. f 9.01— f 9.49; 71—81 gr. f 9.52—f 9.95. AARDAPPELEN Bintjes 7,00—5,50. bonken 12.02. drielin gen 2.99. Furore 4. Voer 1.31. Aanvoer 60 ton. VISMIJN VEERE 16 maart- 1713 kg exportgarnalen 2.73— 3.54. 348 kg schar. 80 kg bot. 406 kg wil ling 104 kg tong. 19 kg rog. 9 kg kabel jauw. 145 kg doorgedraaid. VEILING SINT-MAARTENSDIJK Uien 40-55 25.24. 55-70 23.01. bonken 23,12. drielingen 27, picklere 30. Aanvoer 23 EIERMARKT. Aanvoer ca. 1,750,00, handel vlug. Eieren van 57 tot 60 gr, alg. prijs t 1250 f 11,90, kiloprijs 1 1.95 (bas big). GKAANBEURS Tarwe 22—32. Gerst 24—26. Haver 23— 24. Kleine erwten 24—28. Schokkers 24— 28. Bruine bonen 40—50. Maanzaad 6070. Antieke draailier en moderne humor voor jeugd Een antiek instrument en moderne humor. Dit had het motto kunnen zijn voor het optreden door de trou badour Rob van der Bas, donder dagavond in de Vlissingse muziek school voor de afdeling Walcheren van „Jeugd en muziek". Antiek was zeker de draailier uit. 1720, waarop hij enkele van zijn ballades, minne liederen en chansons begeleidde. Mo dern de liederen, die soms wel iets geleken op dc liedjes van Jules de Corte. Na een korte inleiding door de heren H. Stam en R. Soesman leidde Rob van der Bas. die in Zeeland vooral bekendheid verkreeg door zijn me dewerking aan bet „Klank- en licht spel" te Middelburg, zichzelf in met een kort liedje met gitaarbegelei ding. Vervolgens zong de Neder landse troubadour een liedje over zijn woonplaats Blaricum en over een zekere Diederick van Loender- sloot, die zijn leven verloor bij een steekspel. Na een lied over een hou ten been vertelde de zanger een en ander over de enige nog bespeelbare draailier in Nederland, de zijne. Hij begeleidde zichzelf vervolgens op dit instrument in een parodie op „Daar was laatst een meisje loos". Het eerste gedeelte van het pro gramma werd besloten met een lied je over vier nietsdoende paters. Na de pauze wijdde Rob van der Bas zich met zijn gitaar aan „Vakantie plannen", „De A-griep" ccn vi ruslied in a-kleine terts een „chanson triste", „Het meisje met het snoer van rode bloedkoraal" en „Baron Hupsasa". Een „doordenkertje" was het liedje van de gek. „Ebbe en vloed", was een chanson met veel kolderachtige coupletten. Rob van dc Bas wilde zijn optreden besluiten met het marktlied „De vrouw met de baard", maar de aanwezige jeugd vroeg om nóg een nummer met de draailier. Besloten werd toen met een lied over een koning, die het troubadoursbo- staan verkoos boven het regeren en een instrumentaal uitgevoerd Frans rondo. De aanwezige leden van ..Jeugd en muziek" bleven nog enige tijd bijeen om hun wensen uit tc spreken over later te beleggen bij eenkomsten van de afdeling. AAGTEKERKE Bijeenkomst C.B.T.B. Onder leiding van haar voorzitter, de heer A. Bosselaar, hield de C.B.TB.- afdeling Aagtekerke dinsdagmiddag in Amicitia Tiaar jaarvergadering. In deze vergadering werd het woord gevoerd door drs. Hoogvliet uit Mid delburg. die als titel voor zijn boei end referaat gekozen had „In ont wikkeling achtergebleven gebieden". Zowel voor als na het referaat de clameerde mejuffrouw P. Wisse en kele gedichten, die met genoemd re feraat in verband stonden. Op deze leerzame uiteenzetting volgde een drukke bespreking. Drs. Hoogvliet besloot de vergade ring met dankgebed. VOOR KIESVERENIGING Weinig aandacht geschonken aan de gezagscrisis Ruim twee en een half uur hebben de beide Goese a.-r.-raadsleden, mr. J. G. v. d. Burgt en de lieer M. Loe- ve in de donderdagavond in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden vergadering van de a.-r.-kiesvereni- ging over de gemeentepolitiek ge sproken, waarbij zij eenter vrijwel geen aandacht hebben geschonken aan de gezagscrisis van vorig jaar. Dit ondanks bet feit. dat hierop uit de vergadering werd aangedrongen. Beide raadsleden zeiden in hun be toog bijzonder veel waardering te hebben voor de bestuurlijke capaci teiten van waarnemend burgemees ter dr. J. W. Noteboom. De heer Loeve drong er zelfs op aan. dat de lieer Noteboom langer als waarne mend burgemeester zal aanblijven dan destijds bij zijn komst is mede gedeeld. Misschien is het mogelijk, dat de kiesvereniging, na rugge spraak met andere kiesverenigingen deze suggestie eens zou kunnen doen stelde hij voor. De heer Loeve merkte op met be trekking tot de gezagscrisis liever de vragen van de vergadering te wil len afwachten. Wel verklaarde hij, dat het juist is geweest, dat het vo rige college is afgetreden. Het speet hem echter, dat één van vroegere wethouders gemeend heeft deel te moeten blijven uitmaken van de ge meenteraad". Het college is als ge- tuur. heel afgegleden", aldus de heer Loe ve. Als een van de belangrijkste oor zaken zag hij het nauwe keurs lijf, waarin (Ie gemeenten dooi de centrale overheid zijn gedron gen. „Het college was actief en enthousiast", vervolgde hij. "Door dit streven zijn de ambte lijke zaken uit het oog verloren. Onder de voortvarende leiding van de waarnemend burgemees ter zijn ai vele oude zaken opge ruimd", merkte hij voorts op. Vogelvlucht De lieer Loeve belichtte de verschil lende gemeentezaken in vogelvlucht, zoals hij het uitdrukte. Met name sprak hij over het werk van de com missies voor de financiën en het grondbedrijf en voor het onderwijs, waarvan hij deel uitmaakt. De heer v. d. Burgt noemde het een gelukkige omstandigheid, dat het burgemeestersambt in Goes thans wordt bekleed door een bekwaam magistraat, „die blijmoedig, kalm en vastberaden de wagen van de ge meente in het goede spoor leidt". ..Hij geeft doelbewust en met be kwame hand leiding aan de gemeen te". betoogde hij. Uitvoerig sprak de heer v. d. Burgt over de toekomsti ge ontwikkeling van Goes, waarbij hij aan de hand van een structuur- kaart van de gemeente de stede- bouwkundige ontwikkeling naging. Ook schonk hij aandacht aan de in dustrialisatie en aan de infrastruc- Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 15-3: Berend-N v. Antwerpen: Dinkelstroom v. Amster dam: 16-3: Caltex-Eindhoven v. Napels: Munkcdul v. Immingham: Albatros v. Londen: Thetis v. Gdynia. Vlissingen venrokken op 15-3: Karmas it. Narvik: Gertrud-Bnkke n. Panama: Dinkelstroom n. Shoreham: 16-3: Ooster- diep n. Kastrtipj Rijnborg n. Stockholm. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 15-3: Eenhoorn v. Constanza: Andïjk v Rotterdam: Aleor v. Hamburg: Sirius v. Rotterdam: Zevenbergen v. Le Havre; Baltic v. Londen; Nederland v. Liverpool: Sont v. Ipswich: Jura v. Huil: 16-3: Steen bergen v. Hamburg: Subra v. Hamburg: Velox v. zee-Ter neuzenAlge v. zee-Ter- neuzen: Corrie-Broere v. Klaipeda: Aal tje v. Rotterdam: Delta v. zee-Terneuzen: Cateli v. Middlesborough: Dacapo v. Lis- Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 15-3: Ludo n. Halmstadt: Skagerak n. Le Havre: Schelde-Lloyd n. Hamburg: Archi medes n. Amsterdam; Senang n. Le-Havre Adine n. Rotterdam: Patria n. Kopenha- gen-Terneuzen; Albert V n. Cork; Schie n. Rotterdam: Cumulus n. Londen: Gruno n. Dundalk: Madjoe n. Drogheda: Tjoba n. Londen; Jtï-3: Hado n. Dublin. Van onze adverteerders Burgemeester Sprenger opende „Zeeiandia" Donderdagmiddag heeft burgemees ter F. G. Sprenger van Oostkapelle het nieuwe café-hotel „Zeeiandia" ge opend, nadat hem de sleutel van het gebouw was aangeboden door het dochtertje en zoontje van de exploi tant. dc heer G. Wattel. Het fraaie nieuwe hotel is op dezelfde plaats ge bouwd in de Dorpsstraat, waar voor heen het oude café „De Vriendschap" stond. Het is niet alleen een fraaie aanwinst voor de Dorpsstraat, maar verhoogt ook in aanzienlijke mate de hotelaccommodatie van Oostkapelle. Er was grote belangstelling voor deze opening. Vele bloemstukken sierden de hotelzaal. Ook de voorzitter van de V.V.V. Oostkapelle. de heer P. Bom, gaf uiting aan zijn vreugde over deze be langrijke aanwinst. Het café-hotel is modern ingericht. Op de bovenverdieping is vergader ruimte aanwezig. Onderzeeboot „Zeehond" in dienst gesteld Op dc basis van de onderzeebootdienst ui de Waalhaven in Rotterdam is gistermorgen door de plaatsver vangend chef van de marinestaf, commandeur J. G. Stegeman, de nieuwste aanwinst van de Konink lijke Marine officieel In gebruik gesteld: Hr. Ms. Onderzeeboot „Zeehond" (s 809), een zusterschip van de „Dolfijn", dc eerste onder zeeboot ter wereld van het zoge naamde drie-cilinder type. De „Dolfijn" werd op 16 december j.l. in gebruik genomen. Hr. Ms. „Zeehond" heeft een lengte van 79,5 meter, een grootste breed te van 7,84 meter en een standaard waterverplaatsing van 1493 ton (boven water), resp. 1825 Ion (on der water). De voortstuwing ge schiedt boven water met twee die selmotoren van elk 1550 pk en on der water door twee elektromoto ren van elk 2200 pk. Het schip is bewapend met acht lanceerbui- zen van 53 cm. Dc bemanning van 64 koppen staat onder commando van Itz der eerste klasse D. Schrij vershof. De „Zeehond" heeft gedurende vier maanden proeftochten gemaakt naar dc Noorse fjorden en de At lantische Oceaan, waar tot grote diepte is gedoken. Het drie-cilin der type, ontworpen door ir. M. F. Grunning leent zich daar door zijn grote drukvastheid bijzonder voor. vandaag vertrekt de „Zeehond" voor haar eerste operationele reis, die zes weken zal duren. Kort daar op volgt weer een tocht van zeven weken. Maatschappij „Nederland": nadeel van revaluatie Voor de N.V. Stoomvaart Maat schappij „Nederland" te Amsterdam is, zo heeft de directie desgevraagd in de jaarvergadering medegedeeld, de revaluatie van de gulden als een bijzonder onaangename verrassing gekomen. De inkomsten bestaan ri.I. nagenoeg geheel uit ponden en dollars. Een verzachtende omstan digheid is dat ca. 50 pet. van deze inkomsten weer in het buitenland aan kosten worden uitgegeven. De resterende 50 pet. wordt naar Nederland geremitteerd. De revalua tie met 4.75 pet levert voor de maatschappij dus een nettoverlies van bijna 2,5 pet op, hetgeen niet zo erg klinkt, doch in de vorm van miljoenen guldens moet worden ingehaald. Indien de vrachtprijzen met 2,5 pet zouden omhoog gaan of indien het ladingsaanbod met 3.5 pet zou stijgen, dan zou de maat schappij „er uit komen". Op het ladingaanbod bij de maat schappij verwacht de directie van de revaluatie geen invloed, omdat de „Nederland" alle Europese ha vens bedient, zodat er alleen een verplaatsing van aanbod kan op treden. De in 1960. door het wegvallen van de vaart op Indonesië, geopen de nieuwe lijnen vertonen een lang zame ontwikkeling. Vorig jaar le verden zij nog geen belangrijke bij drage tot de winst. De directie ge looft, dat het landingaanbod in deze diensten zeker nog zal toenemen. Het dividend werd bepaald op 9 pet Amerikaanse geleerden melden leven in heelal Drie Amerikaanse geleerden zijn na langdurig onderzoek van een meteo riet tot de conclusie gekomen dat zij sporen hebben gevonden van een vorm van leven ergens iu liet heelal. Dr. Bartholomew Nagy en dr. Dou glas Henney van de Fordham Uni versiteit en dr. Warren Meinschein van de research afdeling van de Es- so hebben dc meteoriet die 14 mei 1S64 bij Orgucil. Frankrijk, viel met behulp van infrarode en ultraviolette spectroscopen en andere moderne ap paraten onderzocht. Zij ontdekten or ganische samenstellingen met name hydro-kooistoffen. gelijk aan die wel ke in levende stof op aarde voor komt. ..Van waar deze meteoriet komt heeft iets geleefd", aldus dr. Meinschein. Toch nog passencontrole aan Belgische grens? Het lid der Tweede Kamer, de heer J. M. Peters (k.v.p.) heeft aan de minister van buitenlandse zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het de minister bekend, dat op be paalde plaatsen langs de binnengren zen der Beneluxlanden door de ko ninklijke marechaussee personencon trole wordt uitgeoefend Acht de minister dit in overeenstem ming met het bepaalde in artikel 2 van de „overeenkomst tussen het ko ninkrijk der Nederlanden, het Ko ninkrijk België en het Groothertog dom Luxemburg Inzake de verleg ging van de personencontrole naai de buitengrenzen van het Benelux- gebied". Indien de tweede vraag ontkennend wordt beantwoord, is de minister dan bereid om zodanige maatregelen te nemen, dat bedoelde overeenkomst wordt uitgevoerd 7.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 19