Regionale rekeningen van belang voor provinciale politiek BARON BLUFF NIEUWS UIT DE KERKEN VLISSINGSE ELEKTRICIEN MET 125 BEBOET VRIJDAG 17 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 NIEUWE METHODIEK Artikel van drs. M. C. Verburg en dr. C. de Galan in E.S.B. Over het onderwerp Regionale rekeningen en hun betekenis voor de pro vinciale economische politiek schreven dr. C. de Galan en drs. M. C. Ver burg van het E.T.I. voor Zeeland een studie in het laatste nummer van Economisch Statistische Berichten. Voor Nederland als geheel zijn derge lijke jaarrekeningen of boekhoudingen na de oorlog in gebruik gekomen. Voor de provincies zijn zij betrekkelijk nieuw. Alleen de universiteiten van Groningen en Amsterdam hebben hieraan aandacht gewijd, n.l. voor de provincie Groningen en de stad Amsterdam. In het buitenland zijn er studies gemaakt voor de provincies Bordeaux en Luik en in Frankrijk zijn de regionale comité's bezig met een opzet voor het gehele land. kan men tenslotte het effect voor de werkgelegenheid benaderen. Voor het provinciaal beleid kunnen dei-gelijke jaarrekeningen die ook ge gevens bevatten over de uitvoer naar de andere provinciën en naar het bui tenland, een belangrijk middel van beleid vormen. In de Verenigde Sta ten hebben daarom grote concerns door universiteiten zulke boekhoudin gen laten opzetten om te kunnen vast stellen of grote vestigingen in be paalde streken kunnen worden inge past. Zo bleek een nieuwe staalfabriek beter te passen in een streek omdat het werkgelegenheidseffect er van froter was, terwijl elders meer be- oefte bestond aan een aluminiumfa- briek omdat daarvaan het inkomens effect groter bleek te zijn. In Nederland wensen de mijnen het effect van hun wellicht afnemende be drijvigheid in Limburg te kennen. Een jaar geleden informeerde de directie van de Kon Mij „De Schelde" naar de betekenis van dit bedrijf voor de Zeeuwse economie. Een boekhouding voor een gebied of dit nu een land, provincie of stad is geeft de transacties aan die in een jaar plaatsvinden tussen allerlei mogelijke sectoren van het economi sche leven. Zij wordt geplaatst in een soort competitietabel met horizontaal en verticaal dezelfde indeling. Neemt men de horizontale regel landbouw, dan splitst het totaal in deze sector verdiende inkomen zich in vakjes, die aangeven waar dit inkomen terecht komt. Men ziet b.v. wat de landbouw besteedt aan vervoer, aan chemie (kunstmest), aan bouwnijverheid en aan lonen. De laatste komen in de verticale kolom gezinsbestedingen te staan, die in grote lijn bij de midden stand terechtkomen. Neemt men dus de verticale kolom „middenstand" dan zien wij uit welke sectoren en in wel ke omvang de bestedingen komen. In bijvoorbeeld 16x16 vakjes wordt dan een beeld gegeven van de economische structuur van een provincie. Het in zicht langs deze weg gewonnen is veel verfijnder dan het gebruikelijke door middel van arbeidsplaatsen. De pro- duktie per arbeidsplaats loopt im mers af naar gelang de sector enorm uiteen. Men kan de zaak zelfs omke ren en zien welk het effect is van de vestiging b.v. van een hoogoven. Uit de bedrijfsbegroting volgen de bestedingen van de waarde der jaar- produktie. Men plaatst die in de ho rizontale kolom en becijfert de verti cale uitgangen, b.v. het bedrag aan transport. Wat de transporteurs er aan verdienen komt dan weer in de hori zontale kolom vervoer en dit levert weer allerlei andere bestedingen op. Heeft men nu de eindrekening ge maakt en kent men de produktie per werknemer per branche of sector, aan fAdi>erh-nttel Voorstel minimum-prijzen voor landbouwprodukten De ministerraad van de E.E.G. zal zich de volgende week opnieuw bezig houden met het vaststellen van mini mum-prijzen voor landbouwproduk ten in het handelsverkeer tussen de zes landen van de gemeenschappelijke markt. Het resultaat van een vorig overleg is geweest, dat een wijziging is ge bracht in het niveau van minimum prijzen voor die landbouwprodukten, waarvoor in de lidstaten gegarandeer de interventieprijzen bestaan. Het nieuwe voorstel luidt, dat een mini mumprijs 105 procent van de inter ventieprijs zal mogen bedragen. In de voorstellen is echter geen wij ziging gebracht voor de vaststelling van minimumprijzen van landbouw produkten, waarvoor geen gegaran deerde interventieprijzen bestaan. Het criterium daarvoor is gehandhaafd zo dat de minimumprijzen voor deze pro- dukten indien de voorstellen van de commissie door de ministers wor den goedgekeurd niet hoger mogen zijn dan 90 procent van de gemiddel de prijs in de voorafgaande drie jaar. Tegen dit voorstel bestaan echter be zwaren van Franse, Belgische en in mindere mate van Duitse zijde. Ook het Europese parlement heeft zich, tegen Nederlandse oppositie, uit gesproken voor een verhoging van 't percentage tot 95 procent. De Belgi sche regering zou de voorkeur geven aan een systeem, waarbij zoals in de Benelux, de kostprijs en een winst marge als basis worden genomen voor de minimumprijs van een landbouw- produkt, waarvoor geen gegarandeer de interventieprijs bestaat. In augustus hervatting ontwapeningsgesprek President Kennedy heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard dat hij de Sowjet-U Unie heeft voorgesteld, uiterlijk in augustus de ontwapeningsbesprekingen te hervat ten, nadat hij eerst september had genoemd. Het overleg zou moeten worden voortgezet in de tien-mogendheden. commissie of in een dergelijk or gaan Onder leiding van John Mccloy dL arnaamste adviseur van de pre- siuem op ontwapeningsgebied, wordt thans gewerkt aan het opstellen van het Amerikaanse standpunt. 1-Iet zou wellicht wel tot .de zomer kunnen du ren voordat men hiermee klaar zou zijn. Op dit punt kunnen vele andere voor beelden worden gegeven. Wat beteke nen de toeristische bestedingen voor de middenstand, ook wat het kooptoe- risme betreft. Wanneer de werkgele genheid uit hoofde van de recreatie voor onze dorpen niet zo belangrijk is, zijn de bestedingen het des te meer. Hetzelfde geldt voor de landbouw, waarin de werkgelegenheid daalt, maar het inkomen wellicht niet of minder. Houdt het agrarische inko men wel gelijke voet met het inkomen in andere sectoren; dat is voor de Zeeuwse economie een belangrijke vraag. Hoe ontwikkelt zich de tuin bouw financieel? Uit welke sectoren wordt het vervoer vooral gevoed? Voor de situatie in deze branche is dit een belangrijke vraag. Wat is het totale effect van de visserij voor het Zeeuwse inkomen Vele van deze za ken worden toch al uitgezocht met 't oog op de aanspraken die Zeeland in „Den Haag" moet doen gelden, maar in een jaarrekening geplaatst wordt het verband en de achtergrond nog duidelijker. Er zijn nog vele andere zaken waar voor de regionale boekhouding bete kenis heeft, zoals de regionale druk van omzetbelastingen of invoerrech ten, van subsidies en investeringen door het rijk, van cultuurtechnische werken, van veertarieven. Voor marktonderzoek en voor de mogelijkheid en bezwaren van sprei ding van bepaalde bedrijfstakken (naar het Sloe of Terneuzen) en een gedifferentieerde overheidssteun hier aan is zij eveneens van belang. Ten slotte zij gewezen op de gelegenheid tot vergelijking over enige jaren waardoor het „aelta-effect" kan wor den benaderd. Vandaar dat het E.T.I. streeft naar een spoedige uitwerking. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft er dit jaar al een post op de begroting voor. KANTONRECHTER MIDDELBURG Weer groot aantal verkeersovertredingen Eén boete van f 40, twee van f 80 en een voorwaardelijke ontzetting uit de rijbevoegdheid voor drie maanden eiste de officier van Justitie, mr. T. Lebret, woensdagochtend tijdens de zitting van het kantongerecht te Middelburg tegen de jeugdige Vlïs- singse electricien A. J. van der V. Deze stond terecht, omdat hij mét zijn personenauto geen voorrang had verleend, na het inhalen te vroeg naar rechts was gegaan en bovendien een achteropkomende personenauto had gehinderd. De electricien gaf deze feiten slechts ten dele toe en met name van het laatste punt, het hinderen, zou geen sprake geweest zijn, aldus viel uit zijn verklaringen te beluisteren. Het vonnis dat de kantonrechter mr. J. Moolenburgh hem oplegde luidde: één boete van f 25 en twee van f 50, ter wijl de kantonrechter ontzetting uit de rijbevoegdheid achterwege liet. Voor het rijden zonder geldend rij bewijs werd de Middelburgse sla gersknecht met f 10 beboet; het rij den zonder groot licht tijdens dichte mist kwam C. V. uit Sint-Laurens op f 15 en de metaaldraaier W. M. uit Veere, die met verblindende ver lichting had gereden, werd f 10 op gelegd. Te hard rijden op zijn brom fiets kostte de Vlissinger E. de V. B. een boete van f 15. Een defecte rem op zijn bromfiets kwam de landbou wer P. de V. uit Vrouwenpolder op f 6. Het niet in acht nemen van de voorrangsregels kwam de Vlissingse melkhandelaar J. C. de K. op f 25, en de bakkersknecht A. B., even eens uit de Seheldestad, op f 15. Bo vendien kreeg B. nog een boete van f 7,50, omdat gebleken was dat één van zijn remmen niet in orde was. Het plotseling openen van een por tier, waar een auto tegen gebotst was, kostte de chauffeur P. A. T. uit Wolfaartsdijk een boete van f 30. De Vlissingse kok K.L. had zijn luis tervergunning niet voldaan. De boete was f 10. Bij het afslaan had de Goesenaar H. M. N. de doorgang naast zich niet vrijgelaten. Het von nis luidde f 27,50. omd mdat hij als waarnemend caféhou der twee jongelui beneden de zestien bier geschonken had, werd de metse laar J. S. een boete van f 50 opge legd. De caféhouder P. H., die toen juist even afwezig was en die ten laste was gelegd, dat hij beide kna pen had toegelaten, werd conform de eis vrijgesproken. HOOG EN LAAG WATER uur meter nap Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge 2.42 3.16 4.09 4.14 4.46 2.36 2.50 2.54 1.59 1.87 uur meter nap 15.11 2.48 15.42 16.42 16.56 17.16 uur meter nap 9.26 2.50 uur meter nap 2.62 2.71 1.80 2.09 10.03 10.39 10.03 10.15 2.67 2.S0 1.99 2.25 21.31 22.06 22.43 22.21 22.36 2.15 2.32 2.45 1.58 1.84 H.M. de Koningin heeft woensdag middag de brug over de Merxoede bij Gorlcum in gebruik gesteld. Lagere winst van Shell Oil De Shell Oil Company heelt een net toresultaat over 1960 gemeld ten be drage van dlr 144.588.000 en een recordopbrengst van dlr 1.827.882.000. Voor 1959 waren deze cijfers resp. dir. 147.418.000 en dlr 1.809.953.000. De heer Monroe E. Spagbt, president der vennootschap, zei dat het resul taat nadelig was beïnvloed door een geringe daling der verkoopprijzen per eenheid en iets hogere kosten. Blijkens het 39e jaarverslag van de Mij. komt het nettoresultaat over het afgelopen jaar overeen met dlr 2.39 per aandeel tegenover dlr 2.43 in 1959, voor elk der 60.573.368 aande len die op 31 december 1960 uitston den. Het nettoresultaat voor afschrijvin gen steeg van dlr 342807.000 tot dlr 345.608.000 in 1960. De dividenden bedroegen voor elk kwartaal dlr 0.275 per aandeel, de totale dividend uitkering beliep dlr 66.631.000. Flink spaaroverschot In februari is, zo deelt de Nederlandse Spaarbankbond mede, bij de plaatse lijke spaarbanken 153,1 miljoen in gelegd en 105,8 miljoen terugbe taald, zodat het spaaroverschot 47,3 miljoen bedroeg. Het totale inleggerstegoed van de spaarbanken onder toezicht van de Nederlandse Spaarbankenbond be droeg aan het eind van februari 2932 miljoen. Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN Amsterdam, 16 maart 1961. Londen 10.05%—10.06%; New York 3.59%—3.59 H: Montreal 3.63%— 3.63%: Parijs 73.35%—73.40%: Brus sel 7.21%7.22: Frankfort 90.56— 90.61: Stockholm 69.59%—69.64%: Zürich 83.19—83.24: Milaan 57.73% 57.78%; Kopenhagen 52.03% 52.08%: Oslo 50.28—50.33; Wenen 13.80%—13.81%: Lissabon 12.55%— 12,57%. ww*w*wwvwvwwww Vier procent dividend Verenigd Bezit De N.V. Vereenigd Bezit van 1894 te Rotterdam zal van 4 april af een in terim-dividend van vier procent in contanten over 1960-1961 betaalbaar stellen. Over 1959-1960 werd eenzelfde inte rim-uitkering gedaan. Het totale di vidend over dat jaar was zeven pro cent in contanten plus vier procent in aandelen. Per 14 maart bedroeg 't geplaatste kapitaal ruim 28 miljoen' en het vermogen ongeveer 77 mil joen, terwijl de waarde van een aan deel van 50 nominaal, vermeerderd met de kosten van uitgifte, 144,10 tvas. tegen 130,20 per 31 december 'I960. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Stemming was licht verdeeld De stemming was gistermiddag bij de opening voor de internationale waarden licht verdeeld. AKU's en Unilevers een weinig boven de voorgaande elotkoersen, Hoogovens aan de vaste kant, daarente gen Philips iets lager en Kon. Olies min een gulden. De handel was zeer rustig. Er werd kennelijk door de arbitrage en het publiek een afwachtende houding aangenomen. Het uittreden van Zuid- Afrika uit het Britse gemenebest werd ter beurze wel druk besproken, doch voor kennisgeving aangenomen. Dit uit treden was praktisch niet van invloed op de aandelenkoersen in Amsterdam. Loriöen was flauw. Van die kant werden op het Damrak aandelen Kon. Olie ver kocht waardoor deze aandelen gedrukt in de markt lagen. De flauwe stemming voor het pond sterling werkte nu niet bepaald een hausse-stemming op het Damrak in de hand. Donderdag maakte het Kon,/Shell concern de cijfers over 1960 alsmede het dividend over dat jaar bekend. De cijfers vielen tegen. Kon. Olies die woensdag In Wallstreet dollar lager sloten, daalden van f 142,20 tot f 141,80. De aandelen verlie ten de markt op circa f 142. De slot- koers van woensdag was f 143. De stuk ken lagen een weinig beneden pariteit New York. AKU's hielden zich aanvan kelijk op 529% (527%) zeer goed, doch moesten gedurende de verdere beurs- duur terrein prijsgeven, waardoor de koers beneden de slotkoers van woens dag kwam te liggen. Het gepubliceerde jaarverslag van Philips bracht voor de beurs, na het uitgebreide communiqué Gouden ambtsjubileum van ds. P. L. Kiehl (Ritthem) Zondag is het een halve eeuw gele den dat ds. P. L. Kiehl bevestigd werd als predikant van de hervormde ge meente van Ritthem. Ds. Kiehl, die te Breda woont, werd in 1S85 geboren. Hij studeerde te Utrecht. Na de ge meente van Ritthem, die hij tot 1915 diende, was ds. Kiehl nog predikant te Joure, Hoorn, Echteld, Hazerwoude en Leur. In alle gemeenten beijverde de jubilaris zich voor de stichting van bijzondere scholen. In de mobilisatie tijd en de oorlogsdagen was ds. Kiehl veldprediker op Walcheren. Intrede ds. L. J. Altena Zondag zal ds. L. J. Altena, gekomen van Steggerda, worden bevestigd als predikant van de hervormde gemeen- :e van Koudekerke't Zandt. Beves tiger zal zijn ds. H. W. Cazemier tc Wolvega. Ds. Altena, die enkele ja ren onderwijzer is geweest, is 45 jaar. HERV. KERK Beroepen te St. Panreas A. de Bruijn te Werkendam; bedankt voor Sex- bierum J. M. de Mey te Opperdoes. GEREF. KERKEN Beroepen te Enschede (vierde pred- plaats) J. P. Dondorp te Hattum. GEREF. GEMEENTE Beroepen te Zaandam P. Honkoop te Yerseke. Diamanten jubileum van dr. J. Riemens (Zeist) Vandaag is het zestig jaar geleden, dat dr. J. Riemens, tnans wonend te Zeist, werd bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Hoogland. Hij werd daar bevestigd door zijn vader, die enige jaren pre dikant in Middelburg is geweest, in welke stad de jubilaris enige jeugdja ren doorbracht. Dr. Riemens stond na Hoogland nog te Dedemsvaart er Leiden. Bekend is dr. Riemens ook ge worden door zijn pennevruchten. in 't weekblad Pniël van dr. Gunning. De jubilaris, die thans 86 jaar is, houdt ter gelegenheid van de derde oktober te Leiden nog jaarlijks een meditatie in de Pieterskerk bij de officiële her denking aan de vooravond van die feestdag. Ds. R. E. Sluiter overleden In Hillegom is op 88-jarige leeftijd overleden ds. R. E. Sluiter, emeritus predikant der Christelijke Gerefor meerde Kerken. Ds. Sluiter, die in Enschede, Murmer- woude, Maassluis, Assen en 's Gra vendeel heeft gestaan, ia verscheide ne malen praeses en scriba van de Generale Synode der Christelijk Ge reformeerde Kerken geweest. Na zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau in 1928, werd hij in 1957 bevorderd tot offi cier in deze orde. van verleden week van dit concern, geen nieuw» meer dat invloed zou kunnen zijn op de koersvorming van de elektro- nandelen. De stemming was voor deze stukken op 1193 nauwelijks prijshoudend met weinig zaken. Unilevers lagen op 836 circa 5 punten boven de vorige slot koers, De stukken werden hier voor Zwitserse rekening uit de markt geno men. Dit wordt duidelijk door het feit, dat de margarinewaarden maandag a.s. in Zwitserland ter beurze worden ge ïntroduceerd. Hoogovens die circa 6 punten hoger openden op 979, moesten gedurende de verdere beureduur de be haalde koerswinst, vrijwel geheel prijs geven. In de cultuursector bestond slechts de eerste tien minuten belangstelling voor HVA's, die werden verhandeld tegen de 148, vrijwel onveranderd bij de slotkoers van woensdag. Amsterdam Rubbers lagen aangeboden in de markt. In de scheepvaarthoek verliep de handel kalm. De stemming was door- elkaar goed prijshoudend. Scheepvaart Unies boekten op 187% ruim 2 punten koerswinst. Staatsfondsen stil en prak tisch onveranderd. In de lokale afdelingen werden aandelen Lohuizen een paar punten hoger op 203 geadviseerd op de aanstaande conver teerbare obligatielening en de zeer ruime orders. Aandelen Heemaf en die van Ma chinefabriek Mahez. kregen hogere ad viesprijzen. Op deze twee fondsen werd door een groot commissiehuis de aan dacht gevestigd. Aandelen Hollandse Be ton werken op 375 (369) geadviseerd als nawerking op het gunstige dividend- voorstel. Ook in de lokale afdelingen was de belangstelling gisteren veel ge ringer, vergeleken bij de voorgaande beursdagen. Prolongatie 3% procent. 15 maart 16 maart 139. Nadat hij het vliegtuig had gekocht, gaf de baron Johan op dracht, de vrachtwagen met drip- drups er in te rijden. Dit ging ge makkelijk, want het was een toe stel, waarmee vroeger tanks wa ren vervoerd. Vervolgens liet hij Johan in de stuurstoel plaatsne men en sprak: „Maak je even vertrouwd met 't besturen van dit vliegtuigje en zo. Maar doe het vlug, want we vertrekken meteen." „Jawel, meneer de baron", zei Johan aarzelend, „maar... eh... als ik zo vrij mag zijn, het is nogal ingewikkeld. Zoveel knop jes en dingetjes, waarvan de be tekenis mij ontgaat". „Daar hoef je je niet druk over te maken, want ze werken toch niet", zei de handelaar, die hen was gevolgd, nadat hij het roer wat had bijgebogen. De baron fronste de wenkbrau wen. „Dat had U wel eens mogen zeg gen, voor U het verkocht", sprak hij, „hoe kunnen we ons doel be reiken, als liet vliegtuig onbe stuurbaar is?" „Heel eenvoudig", antwoordde de handelaar, „je zet het toestel met de neus in de richting waarheen je wilt en start. Daar is de star ter". „En als we er zijn?" vroeg de baron. „Dan zet je de motor af", ant woordde de handelaar, „en je komt vanzelf naar beneden". Na deze klare uitleg stapte hij haastig uit en wenste hen een goede reis. Even later begonnen de motoren te brullen ten teken, dat Johan de starter had inge drukt en dat die nog werkte. Gespannen keek de handelaar toe hoe het zware toestel zich ver hief. En pas toen het een flink eind van zijn terrein verwijderd was, zuchtte hij opgelucht en keerde zich om. Nederland 1959 (4%) Nederland 1951 (3%) Nederland 1948 (3%) Nederland 1955 (3%) Nederland 1947 (3% Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 Invcsteringscert. 3 Nederland 1962-64 3 Ned. Indië 1937 3 6 v* Woningbouwlening 1957 110!' Ned. Handelmij. 340gi Alg. Kunstzijde Uni# 527gt Berghs' en Jurgens 289 Calvé-Delft 830 Hoogovens n.r. 973 Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Feijenoord Billiton Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paket.vaart Rotterdamse Lloyd Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland K.N.S.M. Ver. H.V.A. Mij N.V. Deli M(j. Bank voor Ned. Gem. 4% 102)3| 102% 98b 98% 9oy«b 91 91% 91f| 94 H 94% 93% 93% 91% 90% 99% 99Hgb 100% 100% 99% 110% 6G9gb 669%gb 1194 1191% 831gb 835% 559 144 122 178 559b 142.70 120%gb 181% 179% 180gl .84% 186%gb 212gb 215 219% 217% 147% 147% 171.50 172.10 100% Bank voor Ned. Gem. 5-1958 105' 105% Van Berkels Patent 374%gb 375gb Albert Heqn <590 500 Bronswerk 195 198% Centrale Suiker 513% 514% Kon. Mij. De Schelde N.B. 343% 347 Intern. Nickel 66 65% American Motors 18% i8{i Anaconda 51% 52 Bethlehem Steel 46 46% General Motors 44ft 44^ Kennecott 85% 86 Tide Water 25% 25% Pennsylvania Republic Steel 60% 62% Shell Oil Comp. 87% 88 U.S. Steel 85 86% Nat. Can. Corp. - 11% PREMIELENINGEN Amsterdam 1951 90 Breda 1954 83% 83% Eindhoven 1954 82 Enschede 1954 84 Den Haag 1952 I 93 Den Haag 1952 H 94% 94% Rotterdam 1952 I 93 Rotterdam 1952 II 92% Rotterdam 1957 99% 100% Amsterdam 1956 I 86 86% Amsterdam 1956 II 95% 96 Amsterdam 1956 H 95% 96% Amsterdam '33 (C. c A.) 106b 106% b Dordrecht 1956 32 83 Alkmaar 1956 861 86 Zuid-Holland 1957 99% 99% ANP-CBS BEURS1NDICES. 14-3 15-3 16-3 ,13 619.48 619.04 Intern. Concern» Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen 383.41 384.27 386.62 210.71 211.38 210.94 228.95 232.54 232.54 170.55 172.13 172.33 442.23 441.27 441.62

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13