69.- Geen subsidie van waterschap voor concert Rotterdams Orkest Automonteur stroper „tegen wil en dank" Regenweer - toch een heer! YERSEKENAREN BETWISTEN ELKAAR RECHT VAN DOORGANG Kreymborg FRUITHANDEL TROK AAN OP DE ZEEUWSE VEILINGEN MR. DR. MES OPENDE NIEUWE BIBLIOTHEEK TE TERNEUZEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 16 MAART 1961 BESTUUR KWAM OP BESLUIT TERUG Hoofdingelanden op Noord-Beveland stemden tegen met elf tegen zes Met elf tegen zes stemmen heeft de vergadering van hoofdingelanden van het waterschap „Noord-BevelandV tijdens de woensdagmiddag in „De Stadswijnkelder" te Kortgene gehouden vergadering besloten geen subsidie van f250,te verstrekken voor het op 21 juni a.s. te houden concert van het Rotterdams Philharnionisch Orkest. Aanvankelijk had het be stuur van het waterschap een voorstel op de agenda geplaatst om deze subsidie wél te geven, maar liet was in een aanvullende agenda op dit punt teruggekomen. De dijkgraaf van het waterschap, de heer ai. W. van Arenthals, motiveerde deze stap als volgt: „Van bepaalde zijde zijn na 't lanceren van ons eerste voorstel reacties los gekomen. Men wees ons erop, dat dit niet op onze weg ligt als waterschap. Een lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland heeft het ons ook afgeraden", zei hij in zijn toelich ting. het Nut van het Algemeen, Depar tement Noord-Beveland. Met de zelfde stemmenverhouding werd afgewezen een verzoek van het kringbestuur der Z.L.M. op Noord- Beveland om een financiële bij drage in de kosten van de te or ganiseren landbouwmanifestatïe op 27, 23 en 24 juni a.s. In de rondvraag kwam burgemeester A. Schuit van Kortgene, die alleen het slot van de vergadering bijwoon de, nog terug op dit punt. Hij be treurde het, dat het waterschapsbe stuur in tweede instantie op zijn be sluit was teruggekomen. Hij zag het concert van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest als een uiting van blijdschap en dankbaarheid in ver band met de sluiting van de dam door het Veerse Gat. „Wel heeft het waterschap reeds toe gezegd, evenals dat het geval was bij de feestelijkheden rond de opening van de weg over de Zandkreekdam, een bedrag van f 1500 beschikbaar te stellen voor de feestelijkheden, die met de sluiting van de dam door het Veerse Gat gepaard zullen gaan", vervolgde de dijkgraaf. Hij was met de meerderheid van het dagelijks be stuur van het waterschap van me ning, dat dit concert losstaat van de feestelijkheden. Da heer G. E. de Jonge kon deze me ning niet delen. „De festiviteiten van de Z.L.M. en het daaraan vooraf gaande concert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest moet men wel degelijk zien in het kader van de af sluiting", betoogde hij. „Er is toch een post van f1500 op de begroting uitgetrokken voor de feestelijkheden rond de opening van de dam", consta teerde hij. Hij was vóór het verlenen van een subsidie. De heer Joh. Breu- re bleek een andere mening te zijn toegedaan. „Het geven van een sub sidie brengt consequenties met zich mee", was hij van oordeel. „Straks kan ook de C.B.T.B. wel mee een dergelijk verzoek komen". De heer K. van Langeraad was het geheel eens met de heer De Jonge. Hij vond het „wat klein" van het be stuur, dat het op zijn voorstel was téruggekomen. Afgewezen Do dijkgraaf bleek evenwel niet te overtuigen. Dc voor de feestelijk heden uitgetrokken f1500 kunnen /we niet verdelen", betoogde hij. Na nog enig heen en weer gepraat werd het aanvullende voorstel van het dagelijks bestuur aanvaard mgt 11 tegen 6 stemmen. Er werd daarmee afwijzend beschikt op het verzoek om subsidie, dat was gedaan door do Maatschappij tot B. v. d. Ketterij 40 jaar bij Hollandia N.V. De heer B. v. d. Ketterij, voorman op de fadeling flessen van de melk inrichting Hollandia N.V. te Bergen op Zoom. herdacht woensdag het feit, dat hij veertig jaar geleden bij deze firma in dienst trad. Van deze veertig jaar was de heer Van de Ketterij 33 jaar werkzaam op de boterfabriek Koena te Vlis- singen, die destijds in de Hollandia fabrieken is opgenomen. De directeur, de heer P. Sprundel, sprak de jubilaris toe. Hij overhan digde hem tevens een geschenk on der couvert. Namens het personeel sprak de lieer Van de Berge de jubilaris toe. Hij bood hem enkele geschenken aan. De heer Van dc Ketterij dankte ten slotte allen, die blijk van belangstel ling hadden gegeven. Johannes Passion in Grote Kerk De Christelijke Oratorium Vereni ging uit Bergen op Zoom heeft dins dagavond, onder leiding van Wim ter Burg, een uitvoering gegeven van Bach's „Johannes Passion". Aan de ze uitvoering werd medewerking ver leend door het Brabantse Orkest, de Bredase Christelijke Oratorium Ver eniging en enkele solisten. De aan wezigen hebben kunnen genieten van een mooie uitvoering, waarbij het samenspel tussen koor, orkest en so listen zeer goed was. (Advertentie) In dezè Waarborg-regenjas - vlot gesneden, vlot In 't dragen - ziet u er sportief èn verzorgd uit! Super poplin in gedekte multicolors; de mode van dit ogenblik KANTONRECHTER MIDDELBURG Voor Jongens, egyptische katoen, diverse modellen, 8 jaar v.a. 26." 25 zaken in Nederland. Voor Zeeland Lange Delft 60-62 - Middelburg, NValstraat 84 - Vlissingen. Op aanvrage bezoeken wij U gaarne. Onderhoud zeeweringen in Middelburg aanbesteed Woensdagochtend heeft de rijkswa terstaat-te Middelburg het uitvoe ren van onderhoudswerken geduren de 1961 aan de rijkszeeweringen en het directiegebouw nabij de Oude Hoeve en in de polder Westeren Ban van Schouwen en aan de afsluitdam door het voormalige Dijkwater, be horende tot de rijkszeewerken in de provincie Zeeland, aanbesteed. Deuitslèg hiervan luidt als volgt: 3. firma Van Dongen en de Voogd, Haamstede, f 93.265; 2. M. de Oude, Zierikzee, f 93.650; 3. D. Rentier, Noordgouwe. f 93.949; 4. Aann. bedr. H. Stouten, Brouwershaven, f 94.200; 5. firma P. cn T. K. de Jonge, Re- nesse, f 94,700: 6. A. J. Herwig, Wil lemstad, f 95.200 en 7. J. M. Dekker, Brouwershaven, f 95.800. Kolonel B. H. Slager bevorderd tot commodore De kolonel van de Koninklijke Luchtmacht B. H. Slager, geboren te Vlissingen,laatstelijk commandant van de vliegbasis Ypenburg, is bij Kon. Besluit van 9 maart j.l. met in gang van 15 maart bevorderd tot commodore. Hij zal een functie gaan vervullen bij het directoraat mate rieel luchtmacht als plaatsvervan gend hoofd. Aanhouding tot 17 januari 1962 „U moet toch echt eens luisteren. Ik heb nog meer te doen". Met deze op zeer welwillende toon uitgesproken woorden probeerde de Middelburgse kantonrechter mr, J. Moolenburglï woensdagochtend een bejaarde ver dachte bij de zaak bepalen. Ondanks deze aandrang gelukte liet mr. Moo- lenburgh maar ten dele. De Yersekse landbouwer J. S. wilde steeds op be schuldigingen van een getuige in gaan, die slechts zijdelings op zijn zaak betrekking hadden. De feiten, die S. ten laste waren ge legd, konden moeilijk een halsmis drijf worden genoemd. Eerder waren ze van simpele aard, maar toch was het genoeg geweest om twee bejaar de inwoners van Yerseke verbitterd voor de groene tafel in het kantonge rechtsgebouw aan de Balans te brengen. De landbouwer J. S. als verdachte; de 72-jarige fruitteler J. S. als getuige. De inzet vormde een onschuldige grasdreef, waarvan verdachte J. S. naar zijn zeggen al 28 jaar gebruik maakte om op een perceel grond van hem te komen. Nooit waren hier moeilijkheden over geweest, tot de fruitteler J. S., die dit stukje grond gepacht had, een bordje verboden toegang aanbracht. „Omdat liij met de zware vrachten over de grasdreef reed en de boel „verinneweerde", zei de fruitteler als getuige in deze zaak tegen de kantonrechter. „Ruim twin tig jaar heb ik het getolereerd, dat S. over de grasdreef kwam, maar ook omdat nij zei: „ik ben hier de baas en ik doe wat ik wil" had de fruitteler besloten hier een eind aan te maken. Het verbodsbordje kwam er, waarvan de landbouwer zich ove rigens niets had aangetrokken, het geen hem voor de kantonrechter bracht. Lastig mens „Maar waarom heeft U dan toch zo lang toegestaan, dat S. van de gras dreef gebruik maakte", wilde mr. Moolenburgh weten. „Ik ken zijn ka rakter. S. moet zijn zin hebben. Het is een lastig mens", was het ant woord van de getuige, die hieraan toevoegde, dat hij het ook uit vriend schap had toegelaten, maar van dit laatste de vriendschap was op de zitting overigens niet veel te mer ken. Ook betoogde getuige S., dat de ver dachte hem driemaal zou hebben aangevallen, waarvan éénmaal zelfs met een mes. De reactie vau ver dachte: „De getuige doet niets an ders dan leugenen edelachtbare", de eigenaar van de grasdreef, de Een tweede getuige in deze zaak was heer C. H., die betoogde, dat-bij geen bezwaar had als verdachte van de dreef gebruik maakte. „Maar dan- móet do pachter er mee akkoord gaan". En hier wrong juist de schoen. Verdachte zelf had een getuige decharge meegebracht, de 80-ja- rige J. de K. Lzn, maar deze kon weinig in het voordeel van land bouwer S. inbrengen. Waarschuwing De officier van justitie, mr. T, Le bret, vatte het hele probleem in zijn requisitoir in enkele zinnen samen: „Verdachte heeft zich zonder hiertoe Uitvoeren van baggerwerk in 1961 aanbesteed Aan het rijkswaterstaatskanloor te Middelburg is woensdagochtend het uitvoeren van baggerwerk in enige grote havens in Zeeuwsch-Vlaande- ren met bijkomende werken gedu rende 1961 aanbesteed. Van de acht inschrijvers voor dit werk was de n.v. Baggermij. „Holland" to Har- dinxveld met f 449.600 de laagste. Voor de overige inschrijvers wer den de volgende bedragen genoteerd: 2. n.v. Baggermij. Noordenne, Slie- drecht f 458.850; 3. Prins aann. mij. n.v. Sliedrecht f 467.100; 4. n.v. mij. tot aann. van waterbouwwerken v/h Hofman, Haarlem f 473.530; 5. Th. Smulders, Utrecht f 478.850: 6. D. Blankevoort en Zn., n.v., Bioemen- daal f 491.780; 7. Holland aann. bedr. Zanen Verstoep, Den Haag f 498.650 en 8. firma gebr. Kalis en Co., Slie drecht f 540.780. gerechtigd te zijn op de grasdreef bevonden. Verdachte bestrijdt het. maar hij heeft geen grond hiertoe". Twaalf gulden of drie dagen was de eis, waaraan de officier aan ver dachte en getuige qog een ernstige waarschuwing verbond: „Laat de zaak niet ontaarden in klappen, slaan of beledigende taal. want dan wordt dit niet in deze zaal. maar op het Hofplein voor de politierechter behandeld. Ep daar liggen de kaarten andérs", aldüs de officier. Mr. Moolenburg wilde de verdachte echter nog een kans geven. „Aanhou ding tot 17 januari 1962", waarmee verdachte de kans krijgt niet behulp van een advocaat of van de burger- lijke-civiele rechter te laten onder zoeken of hij werkelijk gerechtigd was en is om van de grasdreef gebruik te maken. KANTONRECHTER GELOOFDE HET NIET Officier: „geen afstand van hoger beroep" Doortastend optreden van post- comraandant P. M. Polderman van de rijkspolitie te Borssele, waarvoor Middelburgs kanton rechter mr. J. Moolenburgh en de officier van justitie mr. T. Lebret niets dan lof hadden bracht de automonteur J. P. uit 's Heerenhoek woensdagmiddag voor de groene tafel in het kan tongerechtsgebouw aan de Ba lans, waar hij terecht stond FRANKRIJK OPENDE GRENZEN EN.. Bewaring was in dit seizoen slecht Na een tamelijk lange periode van stabiele, maar matige prijzen, is de fruithandel op de Zeeuwse veilingen de laatste veertien dagen hard aan getrokken. Dit komt in de eerste plaats doordat Frankrijk zijn gren zen voor invoer heeft geopend, wat vooral de vraag naar Golden Delici ous fors heeft aangewakkerd. Het wegvallen van een belemmerende exportbepaling betekent voorts, dat er met ingang van vandaag (don derdag) geen heffing meer betaald ral moeten worden bij export van appelen naar België en Luxemburg. Een verlichting voor bepaalde ras sen en kwaliteiten is voor export- mogelijkheid, dat de minimumaan koopprijs van appelen voor West- Duitse rekening is verlaagd van 28 naar 22 cent per kilo. Met het weg vallen van de heffing heeft België de laatste twee dagen al direct be langstelling getoond voor Jonathan en Goudrenet. West-Duitsland, dat tot nog toe altijd flink aan de markt is geweest, staat nog altijd van de - afnemers als nummer één op de lijst. Ondanks het sterk aantrekken van het prijspeil, blijft ook het binnenland goed meedoen. Vooral de keuken en fabriekskwali- teiten zijn hiermede op een hogere notering gekomen. Teleurstellend voor do kwekers is het, dat al deze verbeterende be palingen niet vroeger zijn geko men.' De bewaring is dit winter seizoen namelijk matig tot slecht te noemen, wat een snelle rui ming tot noodzaak heeft ge maakt. De Goudrenet en Jo nathan zijn nu zo goed als ver kocht, terwijl ook do voorraden Golden Delicious hard slinken. In Goes is een begin gemaakt met de verkoop van Bramley Seedling, waarvoor vooral België evenals voorgaande jaren weer een goede belangstelling toont. De afgelopen dagen had de Golden Delicious een notering voor de grove kwaliteiten tussen dc 55 en 100 cent, Jonathan 30 tot 55 cent en Goudrenet 30 tot 50. Er zijn dit seizoen echter bij be paalde rassen grote uitvalpercenta ges, die met de koelkasten de ge middelde prijzen sterk zullen druk ken. IN AANWEZIGHEID GENODIGDEN Streven naar filialen in omliggende gemeenten "I. Mes heeft woens- zijn kwaliteit van Mr. dr. A. J. J. dagmiddag voorzitter der katholieke centrale vereniging voor lectuurvoorziening in Zeeland, de kortgeleden opgerichte „Katholieke Openbare Uitleenbiblio theek Kanaalzone" te Terneuzen of ficieel geopend. Deze gebeurtenis vond plaats in liet r.k.-maatschappe- lijk centrum aan de Leeuwenlaan, in aanwezigheid van diverse genodig den. Mr. Mes begon met zijn dank te be tuigen aan rijk, provincie en gemeen ten voor de toegezegde subsidies en verder aan de velen, die aan de tot standkoming van de bibliotheek heb ben meegewerkt. Hij was van me ning, dat er voldoende argumenten voor een r.-k.-bibliotheek aanwezig Van onze adverteerders Watersportshow in Bergen op Zoom In dc grote zaal van Thalia te Ber gen op Zoom is van 15 tot en met 19 maart en van 23 tot en met 26 maart eèn watersportshow te zien, georganiseerd door de fa. C. C. Bruys. Op deze show worden enige nieuwe typen boten getoond; onder meer een van de nieuwste Amerikaanse motorsportboten, de F 100, een zeil bootje van het type „Piraat" (speci aal voor jeugdige zeilers) en de nieuwe „Three B' boot. polyester roei- Op het gebied van de waterskisport vindt men er diverse fiiodellen ski's en ski-lijnen. Tevens wordt er een uitgebreide collectie scheepsbeslag en accessoires geëxposeerd. waren. Het streven ging uit naar een katholieke bibliotheek het is een openbare geworden, maar dan op de grondslag van een eigen levensbe schouwing, aldus de heer Mes. Spre ker stelde echter uitdrukkelijk, dat de bereidheid aanwezig is om in on derlinge samenwerking met anderen tot een goede lectuurvoorziening te komen. Dat noemde hij ook belang rijk voor de verhoging van de leef baarheid ln de streek. Tevoren had de voorzitter van de nieuwe stichting, de heer H. de Caluwe. al gewezen op het belang van deze bibliotheek, mede in verband, met de toekomstige ont wikkeling in en rondom de Ka naalzone. De bibliotheek wil ko men tot filialen in Sas van Gent. Axel, Philippine, Westdorpe en Sluiskil, zo bleek uit zijn woorden. Hij verzekerde, dat de samenwer king met de algemene openbare bibliotheek te Terneuzen loyaal zal zijn. Deken A. Koopman uit Hulst vond het een uitstekend idee, dat er ook hier een instantie is ontstaan, die lei ding wil geven bij de selectie uit dc hoeveelheid lectuur, die het publiek wordt voorgeschoteld. Stimulans Burgemeester mr. H. Rijpstra had het gefrappeerd, dat over 'de subsidie aan de stichting in de Terneuzense raad wel is gesproken, maar dat die toch met algemene stemmen werd goedgekeurd. Ook al had men alge meen een samenbundeling graag ge zien. Hij noemde het een stimulans van Axel en Terneuzen, gemeenten met een min of meer reformatorische signatuur, om het goede voorbeeld te geven bij de subsidieverlening. De heer J. Zwier sprak als rijksinspec teur der openbare bibliotheken in Nederland zijn waardering uit voor dit universeel streven naar volksont wikkeling. De heer J. Rademaker bracht gelukwensen over namens de katholieke centrale vereniging voor lectuurvoorziening in Nederland. De nieuwe r.-k.-bibliotheek is gevestigd in het voormalige Wit-Gele-kruisge- bouw ln dc Johan Willem Friso- straat. opzettelijk behulpzaam zijn bij jagen door anderen, en het vervoer van vier hazen in zijn auto, terwijl de jacht ge sloten was. Twee feiten, die in de nacht van vyf oktober van het afgelopen jaar na een spannende achtervolging per auto aan het licht waren gekomen en waarbij de wachtmeester P. M. Pol derman zich genoodzaakt had gezien om van zijn dienstrevolver gebruik te maken. Twee waarschuwingsschoten in de lucht en één gericht op de achter band, die echter schampte en via de achterruit door de voorruit van de auto van de stropers verdween, had den een einde gemaakt aan de achter volging door de polder onder de ge meente Driewegen. Hier was de wachtmeester met en kele jaclitgerechtigden 's avonds in een auto gaan patrouilleren, waar zij op één van de smalle polderwegen de stropersauto hadden opgemerkt. Op het linkerspatbord was een van de jagers gezeten met het geweer „of iets dat erop leek", aldus de verbali- sant over de knie. Met gedoofde lichten had men de achtervolging ingezet, maar toen de stropers dit merkten was men er in snelle vaart vandoor gegaan, terwijl de jager op het spatbord languit op de motorkap was gaan liggen. Toen de wachtmeester van zijn pistool gebruik maakte, had men de auto echter verlaten en was men de pol der in gevlucht. Met een speurhond had men nog getracht het spoor te volgen, maar door de vele plassen op het veld was hel dier het spoor bijster geraakt. Autonummer Aan de hand van het autonummer had men echter de eigenaar kunnen opsporen, die meedeelde, dat de mon teur J. ,P. die avond zijn wagen ge leend had. Bij zijn aanhouding had deze het stro- persavontuur toegegeven, maar vol gens zijn verklaringen was het voor hem een avontuur tegen wil en dank geweest. "s Avonds had hij een tweetal lifters meegenomen, die hem dwongen te stoppen, waarna zij met hun jachtge weer het veld ingingen. „Ik moest wel op hun wachten verklaarde de automonteur, „want zij hadden het contactsleuteltje meegenomen". Dat hij vier hazen vervoerd had, ontkende P. niet. In zijn requisitoir wees de officier van justitie, mr. T. Lebret, ei-op, dat het stropen per auto een veel voorkomend euvel is geworden. Do voordelen van jagen per auto zijn voor de stropers vele, zo betoogde de officier op geriefelijke wijze rijdt men naar het jachtveld ver der heeft men het voordeel van de koplichten bij de jacht, terwijl men vlug het hazepad kan kiezen. Weinig geloof Het belangrijkste voordeel achtte mr. Lebret echter, dat de stropers vlug ger uit de voeten kunnen dan de po litie, die liet hoogstens met een brom mer moet doen. „Ook kan de auto- stroperij gemakkelijk tot gewelds criminaliteit leiden", zei mr. Lebret, die overigens weinig waarde aan vcr- dachtes verhaal hechtte. In zijn verweer tracht hij het element overmacht te krijgen", aldus de offi cier. die dit niet wilde geloven. Sa menvattend kwam mr. Lebret tot twee overtredingen, waarvoor de eis 150,en 100,respectievelijk 30 en 20 dagen hechtenis waren. Verdachtes raadsman, mr. P. C. Adriaanse, was het hier niet mee eens en toonde zich ook niet te spre ken over de schietvaardigheid van de wachtmeester. Van een schampschot wilde de raadsman niets weten, waar aan hij toevoegde, dat men van geluk mag spreken, dat het nog zo was af gelopen. Mr. Moolenburgh-toonde zich echter evenals de officier minder gelukkig met het verhaal van de monteur. „Is daar nu iets van aan vroeg de kantonrechter met enige nadruk, waarop dc verdachte met een „ja" antwoordde. Niet bewezen De kantonrechter achtte hierop het eerste ten laste gelegde feit het behulpzaam zijn niet wettig' en overtuigend bewezen, maar tevens liet mr. Moolenburgh geen enkele twijfel bestaan hoe hij over het ver haal dacht „ik geloof er geen snars van. Maar ik kan het niet weerleg gen", zodat dit eerste feit vrijspraak werd. Het vervoer van de hazen acht te de kantonrechter daarentegen wel bewezen. Het vonnis luidde hiervoor 40,of 8 dagen, waarmee de zaak voor de automonteur die zich hier bij neerlegde echter nog niet af gedaan zal zijn. Want dc officier van justitie deed geen afstand van hoger xeroep Nagekomen advertenties Heden is na een kort stondige ziekte zacht en kalm, van ons heen gegaan onze Innig ge liefde man, vader, be huwd-, groot- en over grootvader, JANUS HOLLEBRANDSE in de ouderdom van 88 jaar. Uit aller naam, J. Hollebrandsc- Mindcrhout. Vlissingen, 15 maart 1961 Kasteelstraat 49a. Heden overleed geheel onvei-wachts onze lieve man en vader, DU. J. S. BARXSTRA JR, op de leeftijd van 41 jaar. M. Bai tstra-Hoog'-veen Nel en Jan Rolfje. Goes, 15 maart 1961. Ravelijn de Groene Jager 6. De begrafenis zal plaatsvinden zaterdag 18 maart 1961 op de algemene begraafplaats te Goes. Ver trek Ravelijn de Groene Jager te 14 uur. Liever geen bezoek aan huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8