badhanddoek Mr. Scholten: speciale zorg voor onze jeugd Tegen handelaar in verdovende middelen zware straf geëist GREET JE KAVFFELD IS NAAR CANNES VERTROKKEN DONDERDAG 16 MAART 1961 P li UVINÜIALL 3 tl ts.U Wla U O (J ti A N T OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 5 1 KUSSENSLOOP OF 5 2 FLEURIGE THEEDOEKEN Voor Amsterdamse rechtbank Prof. Kok laat waarschuwing horen De officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank mr. W. K. ba ron van Dedem, heeft gistermiddag tegen de 31-jarige verkoper C. W. W. uit New York, die door de Ameri kaanse F.B.I. wordt gezocht wegens handel in verdovende middelen, we gens het in bezit hebben van een aan zienlijke hoeveelheid verdovende mid delen de maximum straf van vier jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De 29-jarige Tunesiër S. A. uit Lion, die zich voor hetzelfde feit moest ver antwoorden, hoorde twee jaar ge vangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. Belden werden In november j.l. in Amsterdam gearresteerd. Het bleek een goede vangst te zijn, want niet alleen kreeg de politie aanwijzingen dat zij met de arrestatie van de Ame rikaan een internationaal bekend smokkelaar had gearresteerd, boven dien maakte zij kennis met twee ver dovende middelen, die nog niet eerder in Amsterdam waren gesignaleerd. De Tunesiër had 86 blokjes haschisch (kauwtabletten uit de hars van hen nep bereid) en de Amerikaan had o.m. dertien gram heroïne in zijn be zit het gevaarlijkste verdovende middel dat men kent dat voldoende ia om te voorzien in de helft van de voor wetenschappelijk gebruik in heel Engeland noodzakelijke jaarlijkse hoeveelheid. Uit de behandeling van beide zaken bleek dat W. een jaar lang onder een valse naam door Eu ropa heeft rondgezworven, nadat hq in mei 1959 uit Amerika was verdwe nen, waar hij was gearresteerd onder verdenking van marihuanasmokkel en onder borgstelling was vrijgelaten. Er bestond voor de behandeling van beide zaken, vooral van de-zij de van de pers en politie, grote belangstelling. De volle rechtszaal luisterde met gespannen aandacht naar hetgeen de Amsterdamse hoogleraar in de biochemiè, toxi cologie en farmacie, prof. dr. J. Kok (rector-magnificus van de universiteit van Amsterdam) als getuige-deskundige verklaarde over de schadelijke invloed van al lerlei verdovende middelen. Zijn oordeel over het gebruik van marihuana was het mee 1 mild. „Ook bij blijvend gebruik heeft marihuana geen ernstige schade voor lichaam en geest tot gevolg", zei prof. Kok, die dit opwekkende middel („men voelt zich opgewekter, krachtiger, lacherig en praterig, omdat alle remmen weg- Rel in Oeroendi na vergissing in ziekenhuis Een tragische vergissing van een negerverpleger heeft het afgelopen weekeinde in Oesoem- boera de dood veroorzaakt van negen inheemse kinderen en het begin van een opstand, waarbij twee Afrikanen zijn gedood en zeven gewond. In een ziekenhuis in de plaats Nga- gara moest de yerpleger een aantal kinderen medicijnen geven tegen een ingewandsziekte. Inplaats van een onschuldig middel gaf hij hen echter een dosis kinine. Negen kinderen stierven aan vergiftiging. Het nieuws over deze tragische ge beurtenis verspreidde zich als een lopend vuurtje onder de bevolking. De ouders bestormden met familie een arts, die was gealarmeerd, werd vernield. De politie die de orde trachtte te herstellen, werd met een regen van stenen verdreven. De rijkswacht werd te hulp geroepen, die met gebruik van wapens de me nigte uiteendreef. Twee Afrikanen werden hierbij gedood en zeven ge wond. De gespannen toestand in Ngagara bleet echter beslaan nadat geruch- ten de ronde hadden gedaan, dat missionarissen en Europese artsen hel plan hadden alle Afrikanen tc doden. Het bestuur kondigde een aantal maatregelen af. In het week einde werd een avondklok ingesteld, alle samenscholingen werden verbo den en zelfs de wekelijkse voetbal wedstrijden werden afgelast. Het toedienen van de verkeerde me dicijnen kon gebeuren doordat een niet-gediplomeerde verpleger het toezicht had op de apotheek van het •ziekenhuis. vallen, waardoor men tevens elk ge voel voor tijd en afstand verliest") wel een gevaar beschouwde voor jon geren.: „Het besturen van een auto onder invloed van marihuana is veel gevaarlijker dan wanneer iemand on der invloed van alcohol verkeert", zei prof. Kok. B eginnelingen Hoewel het gebruik van mari huana. tot gewoontevorming leidt, achtte prat. Kok het toch moge lijk er zonder nadelige gevolgen mee te stoppen. Gevaarlijk achtte prof. Kok marihuana vooral, om dat het gebruik ervan tot versla ving aan sterkere en gevaarlijker middelen kan leiden. „Verslaafden beschouwen marihuanarokers als beginnelingen" zei prof. Kok, die vooral het snuiven van heroïne uitermate gevaarlgk vond. Het zelfde geldt t.a.v. de haschisch, die eveneens de misdadigheid in de hand werkt. Prof. Kok merkte voorts op, dat de helft van het aantal verpleegden in een krankzinnigengesticht in Egypte uit gebruikers van haschisch bestaat. „Bij onthouding van het gebruik van cocaïne, heroïne en haschisch kunnen ernstige psychische storingen optre den" zei prof. Kok, waaraan hij toe voegde dat het gebruik ervan een po tentieel gevaar is, vooral voor jonge mensen. Het gevaarlijkste elefnent van alle verdovende middelen achtte prof. Kok de omstandigheid, dat de gebrui ker zijn normbesef en alle remmen verliest, zodat wellicht in de persoon lijkheidsstructuur aanwezige crimi nele verborgenheden ongeremd tot ontwikkeling kunnen komen. IN 1629 AL „FATTERIGE BAARDEN" Onbewuste hunkering naar verantwoordelijkheid Van 15 tot 18 maart wordt in het Rijnhotel in Rotterdam, onder auspi ciën van de Raad van Europa, een conferentie gehouden waarvan het thema is: „Problemen van onaange paste jeugd". Deze conferentie is woensdag geopend door de staatsse cretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten. In zijn openigsrede zei mr. Scholten, dat in vrijwel alle landen valt te con stateren dat er zich bij de jeugd meer dan ooit moeilijkheden voordoen bij haar „ingroei" in het maatschappe lijk leven. Deze moeilijkheden gaan gepaard met uitingen van onaangepast ge drag. De staatssecretaris legde er de na druk op dat jeugdproblemen beslist niet alleen van deze tijd zijn. Ter illustratie daarvan haalde hij de Bas- Ier Chronik uit het jaar 1629 aan, waarin zinsneden voorkomen als: „Onze hedendaagse jeugdigen met hun lelijke kleding, afschuwelijke haardos en fatterige baarden". „Toch, aldus mr. Scholten, „al moge er dan op het eerste gezicht weinig nieuws onder de zon zijn, is evenzeer zo dat de opgroeiende jeugd van onze tijd speciale zorg vereist". Een van de redenen daarvoor noem de spreker het feit dat het maat schappelijk leven veel meer dan vroeger wordt beheerst door de ou dere generatie. Daarbij komen een veel langere duur van school- en vakopleidingen. Dit alles is er oor zaak van, dat het thans veel langer duurt voordat de jonge mens een verantwoordelijke positie in het maatschappelijk leven gaat bekle den, hetgeen hem geruime tijd het fevoel geeft er niet bij te horen, taatssecretaris Scholten zei dat veel jeugdigen tot negatieve daden en vooral ook tot een negatieve in stelling komen, omdat er zo bijzonder weinig van hen wordt geëist. „Ik meen zelfs te mogen zeggen dat er een onbewuste hunkering naar verantwoordelijkheid en naar moei lijke opdrachten en eisen bestaat bij onze jeugd, mits deze maar liggen binnen haar bevattingsvermogen en haar aanspreken. Telkens opnieuw blijkt immers hoe de jeugd zich weet te geven wanneer voor rampen en andere typische menselijke noden haar offer en inzet worden gevraagd. Uiteindelijk kan men pas leren zwemmen wanneer men in het water ligt", aldus mr. Scholten. De staatssecretaris signaleerde, dat helaas de ouders tegenwoordig vaak als hoogste opvoedingsideaal zien: gezondheid, netheid en carrière en zich meer de vraag stellen „wat wordt mijn kind" dan: ..hoe is mijn kind". Kampen Na er aan te hebben herinnerd, dat de deelnemers aan de conferentie een bezoek zullen brengen aan een kamp en een internaat voor sociale jeugdzorg, zei de staatssecretaris, dat deze kampen een preventief ka rakter hebben en dat plaatsing van jeugdigen daarin slechts geschiedt met toestemming van de ouders. Momenteel worden 28 van deze kam pen en internaten beheerd door het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Jaarlijks worden 2400 jongens en meisjes opgenomen. De kampen zijn gedifferentieerd naar gelang van leeftijd en aard der deelnemers, vermoedelijke duur van het verblijf en de vakscholing die aan deze jeugdigen wordt gegeven. Sprekend over het clubhuiswerk zei de heer Scholten, dat de bakermat in Rotterdam ligt. Met de opening van het clubhuis „De Arend" in 1922 is dit werk in de vorm waarin we het thans kennen, in feite begonnen. Na de bevrijding is de belangstelling voor het clubhuiswerk zeer toegeno men. In ons land bestaan er thans zo'n 450. Noor vermoordt 2ijn ouders en zusje In het Noorse plaatsje Svorkrao, dichtbij Trondjem, is een 21-jarige man gearresteerd die bekend heeft zijn ouders en zyn 13-jarig zusje te hebben vermoord. De slachtoffers zijn de horlogemaker Ole Berbu, zijn vrouw Karen, beiden van middelbare leeftijd, en hun doch ter Ingeborg. De politie arresteerde het enig over gebleven familielid, Jostein Berbu, die, naar zij meedeelde, bekende de drievoudige moord gepleegd te heb ben. De bouw van de pier in Scheveningen vordert. De uiteindelijke vorm is nu al duidelijk te herkennen. (Luchtfoto A.N.P.) Dienstplicht voor vrouwen bevalt Venlo goed I| (Van onze correspondent) M Venlo schijnt hardnekkig van H plan te zijn om de dienstplicht voor vrouwen toch door te voe- Nelly Linssen uit de Genbroek- straat de enige en eerste Ne- M derlandse vrouw die een officie- 1| le kennisgeving van het ge- meentebestuur ontving, dat zij was bestemd voor inlijving bij H de lichting 1963. Nelly heeft nu gezelschap gekregen, zodat ze niet alleen de vrouwelijke wa- üi penrok zal behoeven te dragen. M Het blijkt nu namelijk dat ook s de 18-jarige Tonny Thiessen uit i| H de Dr. Schaeprnanstraat te Ble- s| rik eenzelfde kennisgeving heeft ontvangen. Illlllllllilll!llllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllillllll!!lllii:!llllli1llll!llliir Marihuanarokers van Leidseplein veroordeeld De Amsterdamse rechtbank heeft gisterochtend vier jeugdige Amster dammers wegens bet in bezit hebben van een hoeveelheid hennep (mari huana) veroordeeld tot gecombineer de straffen. De 21-jarige balletdanser R. H. R. en de 22-jarige treinkelner R. M„ die op 7 september j.l. een hoeveelheid hennep kochten van een in Frank rijk wonende Tunesiër, die zich we gens handel in verdovende middelen voor de Amsterdamse rechtbank moet verantwoorden, werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van vijf maanden met aftrek van vijf maanden voorarrest. Zij werden on middellijk op vrije voeten gesteld. Hun vrienden, de 23-jarige cineast W. R. en de 28-jarige kunstschilder E. L., die réeds acht weken in voor arrest hebben gezeten, werden ver oordeeld tot acht weken gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. BLOEMEN OP SCHIPHOL Per vliegtuig met mama (Van e verslaggever) Een uiterlijk aller minst nerveuze Greet- je Kauffeld met goudbruine pothoed en ijpassend mantelpak je is gistermorgen om elf uur, vergezeld door haar moeder van Schiphol naar Cannes vertrokken. Zaterdagavond zal ze Nederland daar verte genwoordigen in de fi nale van het Euro songfestival met het bedje „Wat een dag", waarvoor Dick Schal- lies de melodie maakte en Pieter Goemans de tekst. Even heeft het er de afgelopen dagen op geleken of een ver koudheid Greetje dezer dagen 21 jaar geworden parten zou spelen. Met kunst en vliegwerk kon dit euvel echter nog juist op tijd naar de achter grond verdrongen wor den. Voor haar ver trek werden Greetje, zowel door de VARA- televisiesectie (Gijs Stappershoef) als door haar platenmaatschap pij „Phonogram" bloe men aangeboden. Dolf van der Linden, die in Cannes Greetjes diri gent zal zijn, zal haar zo snel mogelijk narei zen. De organisatoren van het internationaal lied- jesfeest voor de Euro visie hebben te Cannes bekendgemaakt met welke liedjes zestien landen op 18 maart a.s. in het festival-pa leis naar de Europese lauweren zullen din gen. Duitsland: „Einmal sehen" een liedje in de sentimentele groep. Oostenrijk: „Sehn- sucht" eveneens ln de sentimentele klasse ingedeeld. Italië: „Al- dila", dat het stempel romantisch kreeg. En geland: „Are you su re", sentimenteel. Zuid- Slavië: „Neke davne zezde" (Ster van het verleden), romantisch. Frankrijk: „Prin- temps", een ballade. Luxemburg: „Nous les amoureux roman tisch. Monaco: „Allons, allons, les enfants", een marsliedje. Hol land: „Wat een dag", een ballade. Zwitser land: „Nous aurons de- main", een vrolijk liedje. Dit zijn de deelnemers die volgens de organi satoren de belangrijk sten van het feest zul len zijn. Denemarken. Spanje, Finland, Noorwegen en Zweden hebben ook een liedje klaar, Tsje- cho-Slowakije heeft zich teruggetrokken. Duitse vrouwen krijgen geen waar voor kijkgeld De Duitse bond van huisvrouwen, die 150.000 leden telt, heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard dat de Westduitse t.v. onvoldoende rekening houdt met de belangen van de vtouw. De bond zou graag programma's zien die een soort hogeschool voor vrou wen zouden moeten zijn en zij is be reid bepaalde onderwerpen voor te stellen, die in deze uitzendingen zou den moeten worden behandeld. KLUIZENAAR VAN HEUGTEN MOET BOSSEN BIJ DEURNE VERLATEN Gemeente bang voor brand v (Van onze correspondent) De 58-jarlge holbewoner Fried- ie van Heugten, die gedurende het laatste halfjaar zijn tenten heeft opgeslagen in de ge- meentebossen onder Liessel, gemeente Deurne, waar hij een plaggenhut heeft gebouwd en een kluizenaarsleven leidt, heeft van het gemeentebestuur bericht ontvangen dat hij liier het veld moet ruimen. Indien aan deze lastgeving niet wordt voldaan zal de zonderling met de sterke arm uit de gemeen- tebosseu worden verwijderd. Friedje bracht ongeveer dertig jaren in Canada door, waar hij zijn vrouw en kinderen in de steek liet. Na zijn terugkeer woonde hij aanvankelijk een paar maanden in een pension te Asten, maar dat beviel hem daar niet, zodat hij verdween. In een hol in de bossen bracht hij de nacht door. Met mede werking van de sociale dienst werd hij hier verdreven en on dergebracht in een ziekenhuis. Maar ook hier verdween hij om in de Vlierdensebossen zich een onderkomen te verschaffen. Een poging om hem in een be jaardentehuis onder te bren gen, stuitte op de onwil van de holbewoner, die aan dit leven de voorkeur geeft. De man doodt zijn tijd met het sprok kelen van hout en het verga ren van alles wat eetbaar is. dat hij dan zelf voor zijn hut in het bos kookt. Het gevaar voor brand in het bos is niet denk beeldig en dit schijnt nu ook de voornaamste oorzaak te zijn, om aan hetkluizenaarsleven van de man voorgóed een einde te maken. 3= De foto toont Greetje met haar moeder, die haar vergezelt, wui- H vend op de trap voor H het vliegtuig llllillllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllil^ Belgisch bezit in Indonesië onder beheer gesteld In een communiqué van het In donesische leger wordt medege deeld, dat in Noord-Snmatra de Belgische bezittingen tijdelijk onder beheer van het leger zijn gesteld „in het belang van de veiligheid van de staat". Het besluit is genomen door de Indo nesische minister van defensie, Na- soetion omdat aldus het communi qué de maatregel noodzakelijk was geworden door de heftige terugslag in Indonesië van de moord op Pa trice Loemoemba. Er hebben zich volgens het communiqué de laat ste dagen op verschillende Belgische ondernemingen in Noord-Sumatra incidenten voorgedaan. Het grootste deel vaii de rubber- en palmonderne- mingen in Noord-Sumatra behoort aan de Belgische maatschappij „Soc. fin" (Societé Financiere des Caout choucs te Brussel). In Brussel wordt aangenomen, dat de Indonesische maatregelen tegen de Belgische ondernemingen in Noord- Sumatra „als voorzorgsmaatregelen" moeten worden beschouwd. Officieel is de Belgische regering van de „tij delijke" bezetting van deze onderne mingen door het Indonesische leger nog niet op de hoogte gesteld. EOKA OP CYPRUS STICHT WASSENBEELDENKABINET De jonge onafhankelijke republiek Cyprus zal zich spoedig kunnen beroemen op het bezit van een wassenbeeldenkabinet dat afbeel dingen zal bevatten van vrijheids strijders die sneuvelden of wer den terechtgesteld, kopieën van geheime schuilplaatsen en wapen opslagplaatsen in rotspartijen, en zelfs een kamer van verschrik king. Het museum zal een beeld in was ge ven van de vijf jaar oorlog die de Cyprioten hebben moeten voeren om onafhankelijk van Engeland te worden. Het denkbeeld van het levend houden van de herinnering aan deze jaren is afkomstig van generaal George Grivas, de com mandant van de toenmalige onder grondse verzetsbeweging „Eoka". Onder de scènes die op ware grootte in het kabinet een plaats zullen krijgen, zal ook het gewezen ge heime hoofdkwartier van Grivas zijn, met wapentuig, huishoudelij ke instrumenten, dagboeken, uni formen. scheergerei en al. Aan het museum zal voorts een bi bliotheek en archief worden ver bonden waaruit men de geschiede nis van de Eoka zal kunnen afle zen. Hieronder zijn ook brieven die Grivas en aartbisschop Maka- rios uitgewisseld hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7