Meerderheid Tweede Kamer wenst meer woningen voor militairen Na „My Fair Lady" musical „Oliver" KLANKBORD GEHEIMEN OVERBOORD FEESTELIJKE OPENSTELLING MERWEDEBRUG DONDERDAG 16 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Twee moties ingediend Bedrag ineens gevraagd voor soldij genietenden bij afzwaaien (Van onze parlementsredatie) Een grote meerderheid van de Tweede Kamer heeft er in de vergadering van gisteren door middel van een motie bij de mi nister van defensie op aangedrongen dat op korte termijn maat regelen getroffen zullen worden, waardoor van het woning bouwprogramma voor 1961 een naar evenredigheid redelijk deel ter beschikking komt voor de huisvesting van militair personeel. In een andere motie werd namens een drietal fracties aange drongen op uitkering van een bedrag ineens aan al het af zwaaiende soldljgenietende dienstplichtige personeel, met welk bedrag de genoemde categorie de eerste onkosten voor aanschaf van nieuwe burgerkleding zou kunnen opvangen. genietende militair, zou moeten wor den voldaan, zou dit een belasting van de begroting met 7.5 miljoen gulden betekenen, zo deelde staats secretaris Calmeyer mee. Vandaag zal worden gestemd over het amendement-Schouwenaar en de moties-Van Vliet zomede over de be groting. De begroting van het staats bedrijf „artillerie.inrichtingen" werd aangenomen. Geestelijke verzorging Deze twee moties en een vrij uitge breid debat over door e.en aantal Ka merleden als bestaand geachte ach terstelling van de humanistische ver zorging in het leger ten opzichte van de protestantse en de rooms.katho- lieke geestelijke verzorging, vorm den de drie belangrijkste onderwer pen bij de behandeling van het laat ste deel van de defensiebegroting voor 1961, het deel dat uitsluitend handelde over personeelsaangelegen heden. Overplaatsingen De geestelijke vader van de twee moties was de heer Van Vliet (kvp), die betoogde dat het overplaatsings- beleid bij de krijgsmacht aan het woningprobleem ten grondslag- ligt. Hij drong aan slechts bij uiterste militaire noodzaak tot overplaatsing van personeel over te gaan. Ook de heren Kieft (ar). Blom (pvda), Kikkert (ch) en Van Dis (sgp) waren van mening dat maatregelen op het gebied van de huisvesting om de grootste urgen tie bij het departementale beleid vragen. In de motie werd de mi nister derhalve uitgenodigd over deze materie in overleg te treden met zijn ambtgenoot van volks huisvesting en bouwnijverheid. De heer Van Vliet drong er op aan dat nog dit jaar 2000 woningen voor de militairen ter beschikking- zullen komen. Bedrag ineens Een bedrag van 200 voor iedere soldij-genietende militair in handen te stellen bij vertrek met klein ver lof, was het punt waar het verder bij de heren Van Vliet, Kieft, Bakker cpn) en Kikkert o.m. in dit Kamer debat om ging. Minister Visser ont raadde de motie over deze materie ten sterkste, nadat reeds eerder door staatssecretaris Calmeyer was be toogd dat op onbekrompen wijze uit de vijf ton steun kon worden ver leend en was meegedeeld dat op dracht was gegeven dat discrimine rende onderzoeken achterwege dien den te blijven. Indien aan de 200 gul den voor iedere afzwaaiende soldij- Op een congres van geologen uit 25 landen in het gebouw van d; Unesco in Parijs is besloten tot oprichting van oen internationale unie ovor de geologie. De Canadees Harrison is gekozen als ovor- zitter. Mr. W. G. J. Veenhoven t Op 60-jarige leeftijd is te Amsterdam overleden oir. \V. G. J. Veenhoven secretaris van de vereniging „De Ne derlandse Dagbladpers'. Na het gymnasium te Haarlem te hebben doorlopen, studeerde hij rech ten aan de universiteit van Amster dam, waar hij in 1923 de meestersti tel verwierf. Spoedig daarop vestigde hij zich in Haarlem als advocaat en procureur. In september 1929 werd de heer Veenhoven benoemd tot se cretaris van de vereniging „De Ne derlandse Dagbladpers". Gedurende de tweede werldoorlog heeft hij deze functie enige jaren moeten neerleg gen, doch onmiddellijk daarna heeft hij met grote voortvarendheid zijn taak weer opgevat. Kort na de vie ring van zijn 25-jarig jubileum wer den zijn grote verdiensten erkend door zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Als secretaris van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" heeft de overledene een centrale rol gespeeld in de wereld van pers en publiciteit. Daarnaast vervulde hij diverse uit eenlopende functies in het maat schappelijk leven: onder meer was hij geruime tijd kantonrechter plaatsvervanger in Haarlem en was hij commissaris van verschillende on dernemingen. Van „West Side Story" afgezien Lars Schmidt onderhandelde in Nederland (Van een onzer verslaggevers) Een uur voor de Zweedse filmac trice Ingrid Bergmann gisteren per vliegtuig uit Rome op Schip hol landde, arriveerde haar echt genoot, de Zweedse filmprodu cent en Europese producent van de My Fair Lady Show. op de Amsterdamse luchthaven. Hij zou 24 uur in Nederland blijven om samen met zijn vrouw niet al leen de Nederlandse produktie van My Fair Lady nog een keer te zien, maar ook om besprekin gen te voeren met de Nederlandse producenten mr. P. Meerburg en drs. H. J. Hofman over een vol gende nrusical-produktie. Dit zal hoogst waarschijnlijk „Oliver" in Nederlandse versie worden, geba seerd op Charles Dickens' beken de Oliver Twist. In Londen draait deze musical al ge ruime tijd met enorm succes. Wel hebben we een ogenblik gedacht aan een Nederlandse versie van de West Side Story, vertelde Lars Schmidt ons, maar daar hebben we van afgezien. Te moeilijk om een goede bezetting te kr ijgen. In Scandinavië probeer ik deze mu sical nu. Daar kan ik putten uit Deense. Noorse, Zweedse en Finse krachten, maar hebben er deson danks moeite mee. In Nederland zal het nog moeilijker zijn. Vandaag vertrekt Lars Schmidt „misschien samen met mijn vrouw" naar Berlijn waar zo PICCOLO. Dc vroegere Cubaanse consul-generaal in San Francisco, die twee maanden geleden het Cuba van Fidel Castro is ontvlucht, is thans werkzaam als „piccolo" in ccn casino in Lake Tahoe, Nevada (V. S.). De gewezen consul, de 43-jarige Rodrigo Parajon, advocaat en sport beoefenaar, verdiende in zijn vroe gere functie 600 dollar per maand, nu krijgt hij er tien plus fooien. Zijn 19-jarige broer Eduardo is portier in dienst van. dezelfde baas. Deze foto laat zien hoe dc filmster Ini/rid Bergman en haar man dc 'pro ducer Lars Schmidt, die al eerder in Nederland nas aangekomen, op Schiphol ieerden geïnterviewd door een reporter van de televisie. Fred Roeske begraven Onder buitengewoon grote belang stelling, vooral uit de wereld van de toonkunst, is gistermiddag op de nieuwe Oosterbegraafplaats te Am sterdam het stoffelijk overschot van de vrijdag j.l. op 92-jarige leeftijd overleden dirigent en componist Fred ■T. Roeske ter aarde besteld. juist een nieuwe Duitse niaat- sehapij werd opgericht voor de My Fair Lady-produktie. De lei der van het Komödietheater uit Berlijn, de heer Wölffer, heeft in deze Duitse produktie deelgeno men. Of Catlierina Valente de rol van miss Doolittle zal gaan spelen, zoals de geruchten willen, kon de heer Schmidt nog niet bevestigen. Morgen zullen wij erover praten, aldus lachte hij geheimzinnig. In Stockholm heeft de My Fair Lady- produktie reeds 750.000 bezoekers getrokken. „Fantastisch", zei Lars Schmidt, wanneer je be denkt dat heel Stockholm 800.000 inwoners telt. Een beeld van het bezoekdat de Ne derlandse eerste minister:, prof. dr. J. E. de Quay, op het ogenblik brengt aan Suriname. Na zijn aankomst op het vliegveld Zanderij, wandelt, premier De Quay hier tussen de waarnemend gouver neur, dr. C. Nagtegaal (linksen de Surinaamse minister-president mr. S. D. Emmanuels. Een tweemotorïg Amerikaans le gervliegtuig kreeg dinsdagavond ter wijl het boven de stad Wilkes-Barre, in de staat Pennsylvania vloog, sto ring aan een der motoren. Om het toestel veilig aan de grond te kun nen zetten, wierp de bemanning de lading van 2500 kg overboord. Later bleek deze lading echter „ge heim" te zijn, waarna de geheime diensten van leger en luchtvaart, alsmede de staatspolitie van Penn- sylvanië een jacht organiseerden om te trachten de geheimen terug te vinden. „Mijdrecht" loopt averij op bij aanvaring De 13.115 brt. nietende tanker „Mij drecht" van Phs. van Ommeren N.V. te Rotterdam Is dinsdag ter hoogte van Kaap Finisterre in aanvaring gekomen met 'n Noors schip, vermoe delijk de „Norefjord" van de Den Norske Amerikalinje A.S. in Oslo. De „Mijdrecht" werd midscheeps ge raakt, maar bleek in staat te zijn op eigen kracht verder te varen. Het schip, dat onderweg was van North- fleet naar Port Said, heeft koers ge zet naar Marseille, waar het gerepa reerd zal worden. Nadere bijzonder heden over de aanvaring zijn nog niet bekend, wel staat vast dat er geen gewonden aan boord zijn. Ook over de identiteit van het Noorse schip en de schade daaraan is nog niets met ze kerheid bekend. ZUID-AFRIKA TREEDT UIT HET BRITS GEMENEBEST Het Wereldgebeuren Geen inmenging Nadat gistermorgen premier Mac- millan van Engeland alles in het. werk had gesteld --- en naar het aanvankelijk leek met succes - - om Zuid-Al'rika binnen cle politieke, culturele en economische gemeen schap van hel Britse gemene best te houden, heeft premier Ver- woerd gisteravond in Londen meege deeld dat de republiek Zuid-Afrika. wanneer deze op de 31ste mei wordt uitgeroepen, geen lid blijft van het gemenebest. Daarmee waardeert de regering van Zuid-Afrika de econo mische voordelen van het gemenebest lager dan zelfstandigheid bij de be handeling van de rassenpolitiek. Want daar ging het al sinds enkele dagen in Londen om: een groep Afro- Aziatische landen van het gemene best onder leiding van Nehroe wilde alleen besluiten het lidmaatschap van Zuid-Afrika te prolongeren, wanneer in de akte van toelating scherpe af keuring werd uitgesproken over de rassenscheiding. De diplomaat Mac- millan slaagde ei-in de nederlaag j van Verwoerd tot een minimum te- I rug te brengen door de formulering van de afkeuring te verzachten maar ook de gewijzigde vorm bleek voor I Verwoerd, "natuurlijk na rugge- I spraak met zijn regering, onaan- vaardbaar. Vandaar dat zijn besluit, na een aan- vankelijk toegeven, was: Zuid- j Afrika trekt de aanvrage voor het lidmaatschap van het Britse gemene- J best ïn. De apartheid, zoals in vrijwel alle talen de rassenpolitiek van Ver- i woerd wordt genoemd, is één der moeilijkste problemen van Zuid- Afrika en het is nogmaals duidelijk geworden, dat bij de oplossing van deze voor de buitenstaander ingewik- kelde materie, premier Verwoerd geen inmenging duldt. Zeker niet van regeringen, met wie hij in één landenbond. in casu het gemene best. is verenigd. De gehele rassen kwestie is al jarenlang in de sfeer van de sentimenten getrok ken en in een zwart-wit sche ma dat nog sterker is dan de kleuren van de Zuidafrikaanse ..rassen". Het was daarom voor dc andere kabi netsleiders niet gemakkelijk, zo niet onmogelijk een voor Verwoerd aan nemelijker oordeel te vellen, want ook zij hadden een standpunt dat zij niet wilden prijsgeven. Zo is het dan te Londen niet gelukt deze affaire binnenskamers te houden als een „huiselijke" twist binnen liet geme nebest. Slot van pag. 1) king van Zuid-Afrika wordt onder drukt", vervolgde Verwoerd. „Ik ben niet voornemens op dit ogenblik mijn sterke weerlegging van deze bewe ringen te herhalen". REACTIES In Johannesburg heeft het nieuws verbazing, ontsteltenis en wrok te weeggebracht. Talrijke Zuidafrika- CUBAANSE DIPLOMATEN IN NEDERLAND NEMEN ONTSLAG De ambassadeur van Cuba in Nederland, benevens alle andere leden van de Cubaanse diplomatieke missie en consulaire diensten in Nederland hebben ontslag genomen. De ambassadeur, Ingnacio Fi- terre, de ambassaderaad, dr. Miguel a Campo, de consul attaché, mevrouw Piedad Anduiza, en de consuls Alberto Rodriguez Leon en Marcelo R. Fraga, hebben de regering in Havanna gisteravond tele grafisch mededeling gedaan van hun onherroepelijke ontslagaanbie ding. In het telegram zeggen zij te zullen streven en strijden voor een nieuw Cuba, met gerechtigheid voor allen, vrijheid voor allen en waardigheid voor allen. De heer Fiterre. die 14 maanden ambassadeur in Nederland is ge weest voor de regering Fidel Castro, deelde het A.N.P. mee, dat hij zijn houding heeft moeten wijzigen als gevolg van de radicale wijze, waarop de regering Castro de revolutie in Cuba verder heeft ont wikkeld. De heer Fiterre, die van origine leraar wiskunde is, heeft nog geen bepaalde plannen voor de toekomst. Als gevolg van het besluit van aftreden zijn de Cubaanse ambassade en de consulaire afdelingen in Den Haag en Rotterdam gesloten. nen waren reeds ontstemd dat hun land op de conferentie van premiers van de gemenebest-landen „een zon debok" was geworden. Men acht de openlijke aanvallen op Zuid-Afrika juist daarom verwerpelijk omdat be paalde andere gemenebest-landen niet volledig voldoen aan de criteria voor een democratische staat. In hot hoofdkwartier van de Ver enigde Naties verwacht men dat Zuid-Afrika thans onder grote druk zal komen te staan. De afgevaardig den van de landen van het gemene best. die zich tot nu toe verplicht voelden matiging te betrachten, zul len in de toekomst wellicht een meer uitgesproken standpunt innemen. De afgevaardigde van Nigeria bij de V.N., Jaja Wachuku, begroette het nieuws met „hoera". Een woordvoerder van Sir de Villiers Graaff, de leider van de Verenigde Partij, verklaarde dat „het volk moet worden geraadpleegd voordat het on herroepelijke besluit wordt genomen". Afrikaanse en Indiase politici in Zuid-Afrika zijn „opgetogen". De Australische premier, Menzies. ver klaarde „geschokt" te zijn. „Het is een trieste dag voor hen die waarde hechten aan het gemenebest als al liantie van onafhankelijke staten die hun eigen zaken naar eigen inzicht behartigen, maar samenwerken voor een gemeenschappelijk doel. Ik maak mij ernstig ongerust". In Canadese delegatiekringen merkte men op dat Zuid-Afrika zelf heeft gekozen. Premier Nehroe zei dat de weige ring van de Zuidafrikaanse rege ring van haar apartheidspolitiek terug te komen onverenigbaar met de recente ontwikkelingen in Afrika" is. KONINGIN VERRICHTTE OPENING Nieuwe verbinding van noord met zuid Onder onbeschrijfe lijke jubel van dui zenden en duizenden Ziiidhollanders en Brabanders en onder een onverwachts door de mist brekende stralende zon, heeft, koningin Juliana gis termiddag om vijf minuten over half vijf, die grote nieuwe brug over de Merwe- de bij Gorkum in ge bruik gesteld. In een bonte stoet, voor afgegaan door een mu ziekkorps en Brabantse vendeliers, betrad de ko ningin, vergezeld van de minister van verkeer en waterstaat en mevrouw Korthals, de commissa rissen der koningin in Zuid-Holland en Noord- Brabant, mr. Klaassesz en mr. Kortmann, haar secretaresse en adjudant alsmede honderden an dere autoriteiten de brug van de Brabantse kant, Werlcendamse kant. Dui zenden schoolkinderen en volwassenen juichten zicli van enthousiasme dc kelen schor. Aan het einde van de tweede overspanning vormden corpsen van de studen tenweerbaarheden een erewacht, die door de koningin werd geïnspec teerd. Nadien drukte zij op een knop, waarna de klapbrug aan de Zuid hollandse kant langzaam sloot en de brug voor 't wegverkeer openging. Terwijl de klap brug zakte weerklonk een oorverdovend geluid van stoomfluiten van schepen, sleepboten en andere vaartuigen. Toen de brug eenmaal geslo ten was, weerklonk plechtig het Wilhelmus. Fotoboek De koningin werd bij de ze gelegenheid een foto boek van de stad, ge bonden in rood leer en een zilveren herinne- rings-legpenning van de streekstichting Alblas- serwaard en vijf Hee- renlanden aangeboden door de burgemeester van Noordeloos, Hoor naar en Hoogblokland, dc heer M. W. Schakel. In de „Nieuwe Doelen" gaf, voordat de brug ge opend werd, de direc teur-generaal van de rijkswaterstaat ir. A. G. Maris, een technische uiteenzetting over de nieuwe brug. „Deze", zo zeide hij, „is van een nieuwe constructie van het bureau bruggen van de dienst. Het gewicht aan staal van 3300 ton is. vergeleken met de traditionele constructies gehalveerd. Het gewicht aan wegdek hed raagt slechts een kwart van een wegdek „oude stijl" van 4.000 ton". Dit is bereikt door een gelast stalen brugdek, als één ligger te bou wen. die met staalkabels opgehangen is aan twee lichte bogen. Minister Korthals heelt tijdens de samenkomst bij de opening van de Gorkumse brug een toe spraak gehouden, waar in hij wees op de enor me betekenis van dit werk voor de Noord- zuid- en Oostwestverbin- dingen, en ook voor de ontwikkeling van het aanliggende gebied. Hulde Bijzondere liulde bracht hij aan de ontwerper van de brug, ir. Van dei- Eb, van het bureau bruggenbouw van de rijkswaterstaat. Om streeks half zeven heeft koningin Juliana de stad Gorkum verlaten. Zij werd door een grote me nigte hartelijk toege juicht. De koningin droeg bij haar vertrek een tailleur van zacht- paarse stof, waarbij een bijpassende hoed in ve lours changeant. Bij de opening van de brug droeg Hare Majesteit daarover een bontcape. Een prachtig boeket ro- se-rode orchideeën werd liaar bij de aankomst ïn Gorkum overhandigd door Adrie en Wilma Al taard; kinderen van de hoofdingenieur voor bijzondere diensten van dc rijkswaterstaat direc tie bruggen. De Gor kumse banketbakker M. J. de Munek bood haar een model van de brug aan, vervaardigd uit chocolade en marsepein. Op de brug werd na mens een ere-wacht van gedecoreerde rijswer- kers een zogenaamde „bandhaak", waarmee de rijswerkers het riet snijden, aangeboden door «Ie beer L. C. Schadcle- lee uit Werkendam. Tegelijk met het intrekken van de aanvrage tot toelating hier mee voorkwam Verwoerd een ne derlaag. wanneer men alsnog de toe lating had afgestemd heeft de Zuidafrikaanse regering besloten dat in de radio-nieuwsberichten niet meer over apartheid mag worden gespro ken. Men dient voortaan te spreker- en te schrijven over „volksontwikke ling". Hieruit zou kunnen blijken, dat men zonder de rassentegenstel ling te overbruggen toch een tweede fase van de rassenpolitiek heeft doen ingaan. Wat het uiteindelijke resul taat van deze nieuwe politiek zal zijn. valt niet te zeggen en dus ook niet of de buitenwereld wat meer begrip zal opbrengen voor de rassenpolitiek van Zuid-Afrika. Het merkwaardige is overigens dat Verwoerd altijd en hartstochtelijk betoogt dat zijn rassenpolitiek veel beter is dan zij in het buitenland wordt afgeschil derd. Ook moesten mensen die het niet met Verwoerd eens zijn. en het ook nooit met hem eens zullen wor den, toch vaak moeten toegeven, dat hij oprecht gelooft in zijn eigen stel sel. Te Londen heerste uiteraard grote verslagenheid over het besluit van Zuid-Afrika om uit het gemenebest te treden. Het is een van de ernstig ste gebeurtenissen, waarvoor het Britse Imperium zich sedert het ein de van de jongste wereldoorlog ge steld ziet. zo ernstig, dat de gevol gen zich nog niet laten overzien. PREMIER VERWOERD ...zelfontwikkeling.... Zuivelprodukten worden niet goedkoper De revaluatie van de guldeu zal niet leiden tot een verlaging van de bin nenlandse prijzen van zuivelproduk ten. Dit is de consequentie van liet gis termiddag door het produktscnap voor zuivel genomen besluit, niet over te gaan tot wijziging van de in- leveringsprijzen voor zuivelproduk ten onder invloed van de nieuwe mo- nétaire situatie. Het bestuur hoert gistermiddag in Utrecht een extra besloten vergadering gehouden om zich te beraden over <le gevolgen van de herwaardering van de gul den op de zuivelafzet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5