Goese raad achter b. en w. in kwestie-ziekenvervoer Zeeuwse Almanak Last' van zenuwen? VRACHTBOOT RAMDE IN HET 00STGAT EEN KUSTVAARDER SEROOSKERKE OP SCHOUWER RU HET VEILIGSTE DORP 2 PROVINCIALE ZEEUW8B COURANT DONDERDAG 16 MAART 1961 IN PRINCIPE AKKOORD MET GEMEENTELIJKE DIENST Burgemeester Noteboom „Goes treft geen blaam in geval 's-Heerenhoek" De gemeenteraad van Goes heeft zich tijdens de woensdagavond gehou den vergadering volledig achter b. en w. geschaard inzake het zieken- en gewondenvervoer. De raad was daarbij niet mals met zijn kritiek op de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Noord--en Zuid-Beve land en op de Commissie van Advies en Bijstand inzake het zieken- en gewondenvervoer op de Bevelanden. De heer Ph. Haverhoek fp.v.d.a.) noemde de aanvallen van de Vereniging van B. en S. op de gemeente Goes een „aantasting van de gemeentelijke autonomie" en de heer N. E. van Santo fv.v.d.) vond de kritiek „vrij onredelijk". De raad was het geheel eens met de zienswijze van het eolle ge van b. en w. zelf stappen te onder nemen om uit de impasse te geraken. Wel werd aangedrongen op een blijvende samenwerking met de andere gemeenten op Zuid-Beveland. zijn ongerustheid uit over de wijze waarop B. en S. zich bemoeien met het beleid van Goes. Hij zag hierin een aantasting van de gemeentelijke autonomie. Kunnen b. en w. zeggen of in het gcval-'s-Heerenhoek sprake is van schuld van Goes? Hoe zijn b. en w. eigenlijk tot het voorstel geko men om een gemeentelijke zieken en gewondenvervoersdienst in het le ven te roepen? Kan en wil Goes zich uit de gemeenschappelijke regeling terugtrekken?, vroeg hij b. en w. De heer Van Santé herinnerde er aan, dat de Commissie van Advies en Bijstand al bijna een jaar ge leden wist, dat de heer Van Strïen zijn taak zou beëindigen. Als de zaak niet loopt, ligt dat niet aan Goes, maar aan deze commissie, betoogde hij. Zij heeft Goes in de steek gelaten, voegde hij eraan toe. Hij zag het zieken- en gewon denvervoer als een overheidstaak, zoals b. en w. ook in hun principe- voorstel hadden verklaard. Hij vond voorts samenwerking tussen de gemeente en de ziekenhuizen op zijn plaats. De heer J. G. v. d. Burgt (a.r.), die voor een groot gedeelte met de vorige sprekers kon meegaan, stemde in met Ook het geval 's-Heerenhoek kwam tijdens deze raadsvergade ring ter sprake. Burgemeester dr. J. w. Noteboom zei er dit van: „Goes treft in dezen geen blaam". Wethouder J. S. Visscher (p.v.d. a.) wees erop dat de uitvoering van de gemeenschappelijke rege ling inzake het zieken- en gewon denvervoer formeel in handen is van b. en w. van Goes. Het col lege heeft dit echter gedelegeerd aan de Commissie van Advies en Bijstand. Deze commissie heeft gedurende negen maanden vruch teloos gepoogd een oplossing te vinden, toen de heer C. van Strien had medegedeeld, dat hij met het ziekenvervoer zou stoppen. Ook gaf de wethouder zijn visie op het geval-'s-Heerenhoek. De regeling is zo, dat meldingen bij de politie binnenkomen. Dit houdt in, dat dege ne, die de telefoon aanneemt, een be slissing moet nemen. „Dit is het moeilijke punt. De man staat voor een zware beslissing. Welke beslis sing hij ook neemt, hij moet risico's aanvaarden. Als de auto naar 's- Heerenhoek was gestuurd en als zich tien minuten later een ongeval in Ka- pelle had voorgedaan, zou dan de kri tiek niet groter zijn geweest?" zo vroeg wethouder Visscher zich af. Kritiek De heer C. W- Verweet (r.-k.) opende de rij van sprekers. Hij stelde de vraag of het college de kritiek neemt, die door de Vereniging van B. en S. is geuit. De heer Haverhoek sprak de motivering van het college. Te recht ligt hier een overheidstaak, zei hij. Het zal echter een aanpassen aan de omstandigheden blijven. Ook de buitengemeenten dienen in te zien, dat dit een overheidstaak is. Spreker zag als doel in eerste instantie een gemeenschappelijke regeling, die la ter zou kunnen uitgroeien tot een soort geneeskundige gezondheids dienst. De heer J. H. Roose (k.v.p.), die evenals enkele vorige sprekers lof toezwaaide aan de heer Van Strien voor de wijze, waarop hij gedurende een reeks van jaren het zieken- en gewondenvervoer heeft verzorgd, be toogde, dat het ziekenvervoer onder alle omstandigheden goed moet zijn. De gemeente moet voorts in de ge meenschappelijke regeling blijven werken. Tevens zullen voor een op lossing van het vervoersprobleem alle mogelijkheden terdege moeten wor den onderzocht en zullen b. en w. cij fers aan de raad moeten voorleggen. De heer M. Loeve wees er nog op, dat een en ander in volledige overeen stemming zal dienen te geschieden met de andere gemeenten. „Wonderlijk" De lieer Visscher noemde het In zijn antwoord op de vragen van de raads leden „wonderlijk", dat de Vereniging van B. en S. zich op deze wijze met de 7,aak had bemoeid. Als dat zo door gaat betekent het een ondergraving van de gemeentelijke zelfstandigheid betoogde hij. Uitvoerig schetste hij de gang van zaken met betrekking tot het gewon denvervoer vanaf het tijdstip, waarop Mist veroorzaakte storing bij Zeeuwse veerdiensten In Zeeland, Zuid-Holland, Utrecht en het rivierengebied kwam gistermor gen weer mist voor. Het zicht va rieerde tussen 150 en 300 meter: in Zeeland was het hier en daar om streeks 100 meter. Bij de veerdienst Vlissingen-Breskens 'werden vóór 11.55 uur slechts twee tochten ge maakt, nl. om 7.30 uur en 10.25 uur, door de kleinere veerboot „Prins Hendrik". De dienst Krulningen- Perkpolder was tot 12.00 uur onre gelmatig. De veerdiensten Hoedekenskerke- Terneuzen en Zijpe-St.-Philipsland ondervonden geen hinder van de mist. De eerste tocht van de dienst Zierikzee-Katseveer kon echter niet gemaakt worden. de heer Van Strien op 11 april 1960 verklaarde zijn taak te zullen neerleggen. Dat is op 12 december van het vorig jaar gebeurd. Maar de commissie van bijstand had toen nog geen oplossing gevonden. In volledige overeenstemming met de commissie hebben b. en w. van Goes hun plannen opgesteld om te komen tot een ge meentelijke vervoersdienst, aldus spreker. Wat de commissie in negen maanden niet kan, kunnen wij niet in enkele weken. Daarom komen we thans met een principevoorstel, waar van de raad altijd kan afwijken, ging hij verder. Hjj deelde nog mede, dat by b. en w. van Goes niet in het minst sprake is de banden met de gemeenschappelijke regeling to verbreken. Na nog enkele korte opmerkingen van een paar le den, ging de raad akkoord met het voorstel van b. en w. om in principe te besluiten tot instelling van een ge meentelijke zïekenvervoersdienst. f Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen VAN TOT VROEGERTJE III We hebben op deze plaats al eer der betoogd dat de seizoenen dit jaar wel zeer vreemd ineengrij- pen en de vele vroegertjes als: bebroede eendeëieren, vroege bloe sem enzovoorts, zijn welhaast aan de orde van de dag. Vandaag hebben we er weer een. In ver schillende Zeeuwse fruitcentra hebben de vroege pruimebomen, de zogenaamde „krozen" hun wit te blocsemkleed al aangetrokken. VOORAAN Het aantal telefoonaansluitingen op landbouwbedrijven is in tien jaar verdrievoudigd, zodat' nu 34 procent van de Nederlandse land- en tuin bouwbedrijven over een eigen tele foonaansluiting beschikt, tegen 12 procent in 1950. Naar provincie- be zien ligt Zeeland met 48 procent dui delijk vooraan. Een en ander blijkt uit een publika- lie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin de uitkomsten worden bekendgemaakt van de land bouwtelling 1960, betreffende de aan sluiting van land- en tuinbedrijven op de openbare nutsbedrijven, zo deelt het ministerie van economische zaken mee. Ruim zes procent van genoemde bedrijven is nog niet aan gesloten op het elektriciteitsnet. In Friesland en Groningen is respectie velijk 13 en 14 procent niet aange sloten. Voorts is komen vast te staan dat tweederde van de bedrijven op do watervoorziening is aangesloten. MISTIG De zon stond gistermiddag recht in de redactievertrekken en overmoe dig als altijd openden vnj breed het venster om het bottende voorjaar gastvrijheid te verlenen. Want zo zeggen de ware natuurvrienden dat tochHet bottende voorjaar. Zo'n geopend venster brengt overigens niet slechts zon en frisse lucht, maar ook geluiden met zich. Want terwijl die zon maar onophoudelijk pogingen deed om de mist de baas te worden, bliezen de boten op de Schelde in koor hun alarmerende boodschappen de wereld in. Een weinig melodieus concert van misthoorns als een na drukkelijke waarschuwing voor op timisten achter geopende vensters, dien menen mochten dat Koning Winter bereids de aftocht geblazen zou hebben. Om de zaait in evenwicht te houden, zijn er gelukkig ook de pessimisten, die alsmaar roepen, dat maart gewoon is om zijn staart te roeren en dat er nog best een dik pak sneeuxo kan komen. Persoonlijk kennen wij zelfs lieden, die nog steeds hun schaatsen gereed houden voor de Walcherse dorpentocht. Maar dat zijn van hun standpunt be zien in feite weer optimisten en zo dromerig voortbabbelend zijn wij dus op een punt gekomen, waarop pessimisten en optimisten tot één mistig geheel zijn versmolten en daar wilden wij het vandaag dan maar bij laten Afscheid van Veerse vissers H Volgende week zaterdag, 25 y maart, zal Veere tijdens een M bijeenkomst ïn het verenigings- y gebouw, afscheid nemen van y zijn vissers. Voor deze bijeen- M komst zijn alle vissers met s hun dames, die Veere regelma- y tig als thuishaven bezigden, uitgenodigd, door het gemeen- y tebesluur. y De bijeenkomst zal om half f§ drie beginnen. Nadat burge- jf meester jhr. J. F. den Beer -- Poortugael de aanwezigen zal hebben begroet, zal „Veere's Genoegen" voor een stukje muziek zorgen. Jhr. W. L. den Beer Poortugael zal zijn kleu- jf rendia's vertonen, die betrek- king hebben op de Veerse, Thoolse en Arnemuidse vissers m en hun schepen. Ook zal de 22 minuten duren- de film en de zee was m niet meer" van Eert Haanstra y worden vertoond. y Diezelfde zaterdagmiddag zal y de burgemeester van Veere het i§ agentschap van de reddingboot f§ y overdragen aan zijn collega y van Westerschouwen, Ihr. R. J. y H. Q. Roëll. Dit zal tijdens een y speciaal daartoe belegde bij- eenkomst in de Campveerse y Toren, geschieden. ff liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiW Slot van pag. 1 mee. Ik zit vlak bij het strand. Volgens de eerste indruk is het schip niet beschadigd. Schroef is in orde en zo te zien is het roer ook goed. Ik wil een sleepboot hebben", aldus een laconiek spre kende kapitein Hoek. Angst Maar hoewel de korte zinnen van de ze gezagvoerder geen emotie ver raadden, moeten de opvarenden van de „Martin Lütje", die vroeg in de morgen toch nog te Vllsslngen aan land werden gezet, toch een panische angst beleefd hebben. Want deze 499- ton metende kustvaarder van de derlj Hans Lütje ïn Hamburg werd eerst ten dele overvaren, op zijn kant geduwd, vervolgens een eind meege sleurd door de ijlings weer op volle kracht vooruit varende „Schelde- lloyd" en tenslotte door het snel binnendringende water en de druk van de lading ijzer naar de zandbo dem geduwd. Het mag een wonder heten, dat alle opvarenden onder de. ze omstandigheden heelhuids in het water konden springen „Ik zag hoe de coaster meegesleurd werd aan het achterschip van die grote hoot", vertelde de 15-jarige Willem de Looff uit Dishoek, die toe vallig op het strand liep en die de enige ooggetuige-op-de-wal van het drama was. Door de flarden mist lieen zag hij vier of vijf opvarenden van de snel zinkende kustvaarder springen. „Zij zwommen om het gro te schip heen, dat toen al stil lag", kon hij vertellen aan meer „Dishoe kenaren", die gealarmeerd door de heftige slag van de botsing tot ver over de duinen te horen het strand waren opgerend. Redding Inmiddels had de „Scheldelloyd" een reddingsboot gestreken, reddingsves ten in het water gegooid en touwlad- Raad Goes voteerde extra krediet voor diner Kritiek van raadsleden op gevoerde beleid Niet dan na veel aarzeling heeft de gemeenteraad van Goes gisteravond besloten bij begrotingswijziging een extra krediet van f 755,01 uit te trek ken om het diner te kunnen betalen, dat het (vorige) college va b. en w. van Goes tijdens het fruitcorso aan de burgemeesters niet hun echtgeno ten van gemeenten op Noord- en Zuid-Beveland heeft aangeboden. Op een enkele uitzondering na was de» raad van mening, dat een derge lijke gang van zaken hoogst onbevre digend is. B. en w. wisten toch, welk bedrag op de begroting voor 1960 was uitgetrokken voor representatie- en vergaderkosten, zo ongeveer luid den de verschillende opmerkingen. Welnu, heeft het college dan niet na gegaan hoeveel geld nog op deze post restte, toen het op de idee kwam de burgemeesters met hun echtgenoten voor een diner uit te nodigen?, werd de vraag gesteld. Mr. J. G. v. d. Burgt (a.r.) verklaar de, dat ook de post evenementen met f 1000 is overschreden. Overigens, zo deelde de burgemeester, dr. J. W. Noteboom daarop mede, zullen in de toekomst nog wel meer van derge lijke begrotingsoverschrijdingen aan de orde komen. Waarop de heer Ha verhoek (p.v.d.a.) antwoordde zich dan tweemaal te zullen bedenken of hij er zijn stem aan zou geven. Het thans ter tafel liggende voorstel werd aanvaard, met de aantekening van de heer Vervest, dat hij tegen stemde. „Alleen tegen het verkeerde beleid", zei hij. Hij kreeg van burgemeester Noteboom 'de toezegging, dat naar de „kredietbewaking" inzake deze post een onderzoek zal worden ingesteld. ders over de railing geworpen. Dank zij deze snelheid van handelen wa ren alle drenkelingen dan ook op de „Scheldelloyd" reeds in droge kle ren gestoken, toen de reddingsboot „President Wierdsma" uit Breskens ter plaatse kwam. Deze reddingsboot behoefde dus geen werk te doen. Maar wel was er werk voor de In Vlissingen gestationeerde Belgische sleepboot „Jean Marie Gerling" en het bergingsvaartuig „Zeeleeuw" van het bergingsbedrijf, Van der Tak, die snel ter plaatse waren. Beide boten slaagden er reeds vijf voor half tien in de „Scheldelloyd" weer in diep vaarwater te trekken. Niet vast De vraag was slechts: vlot getrok ken of alleen maar in diep vaarwa ter getrokken? Bijkans iedere oog getuige was er namelijk van over tuigd, dat de Rotterdamse vracht vaarder onmiddellijk na de aanva ring tegen het strand aan de grond was gelopen. Kapitein Hoek had ech ter een andere mening! Via een ra dio-telefonische verbinding vertelde hij met nadruk aan een Rotterdam se relatie: „Ik ben beslist niet vast gelopen. Ik kon alleen niet wegva ren omdat ik met het achterschip precies tegen de gezonken coaster aan lag. Daarom moest een sleep boot mij naar het diepe vaarwater trekken, want zelf kon ik niet ma noeuvreren". Hoe het ook zij: korte tijd nadat de „Jean Marie Gerling" en de „Zee leeuw" hun werk hadden gedaan, kon de „.Scheldelloyd" tussen Zoute- lande cn Westkapelle veilig voor an ker gaan". Het schip kon reeds in de afgelopen nacht zijn reis voortzetten. De opvarenden zijn omstreeks 1 uur 's nachts in Vlissingen met de loods boot aan wal gebracht. De „Scheldelloyd" was bezig aan een rondreis langs Antwerpen, Hamburg, Bremen cn Rotterdam om vracht te verzamelen alvorens aan de zeereis te beginnen. Het schip had voor deze „vrachtverzameling" alleen nog maar Antwerpen aangedaan en was dus praktisch ongeladen, toen de ramp zich afspeelde. De „Martin Lütje", die bij laag water ten dele boven wa ter uitstak, verdween in do loop van de avond bij opkomend water geheel onder de golven. ^WWWWWWMWWWA Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 8. vwwvswvwvwvwwvwv KOELKASTEN WASMACHINES verkoopkantoor voor nederland: NELL STUTTERHEIM N.V. Den Haag - Tel. 986760 JAARBEURS STAND 303 „europ" 349.- Afscheid burgemeester en wethouder Middelburg Tijdens een buitengewone vergade ring van de raad van Middelburg op vrijdag 24 maart a.s. in de Burger zaal van het stadhuis zal afscheid ge nomen worden van wethouder J. W. Kögeler, die de raad zal verlaten. Deze vergadering begint om S uur. Drie dagen later, op maandag 27 maart a.s., des middags om half drie zal in de Burgerzaal van het stad huis tijdens een buitengewone ver gadering van de raad afscheid geno men worden van burgemeester mr. Joh. de Widt, die per 1 april a.s. in Amersfoort is benoemd. Benoemingen Bij K B. is de heer W. Staal te Stop peldijk. lid van de Grondkamer voor Zeeland benoemd tot plaatsvervan gend voorzitter van deze Grondkamer. Tot inspecteur van 's Rijks belastin gen met standplaats Middelburg is jenoemd de heer B. G. H. Holthuis, surnumerair met de persoonlijke titel van adjunct-inspecteur in ambulante dienst aan de rijks belastingacademie te Rotterdam. Rector Goese Lyceum plotseling overleden Woensdagmiddag is plotseling In zjjn woning té Goes overleden de rector van het Goese Lyceum, dr. J. S. Bart- stra jr. De heer Bartstra bereikte de leeftijd van 41 jaar. Hjj was gehuwd en had drie kinderen. Dr. Bartstra kwam niet lang geleden, namelijk op 16 oktober 1959, naar Zeeland, toen hij tot rector van het Goese Lyceum werd benoemd. De heer Bartstra volgde toen nir. G. W. F. Snijders op, die in de zomer van 1958 overleed, De heer Bartstra werd geboren in Heemstede. In Haarlem doorliep hij de cursus gymnasium alpha, waarna hij aan de Leidse universiteit geschie denis studeerde. Na te zijn afgestu deerd was de thans overledene korte tijd verbonden aan het stedelijk gym nasium te Haarlem. Daarna werd hij leraar aan de gemeentelijke h.b.s.-a het huidige Laurens Kosterlyceum. In 1952 promoveerde de héér Bartstra op het proefschrift „Vloothorstel en legeraugmentatie in 1770-1780". Buiten de schooltijden wijdde de heer Bartstra zich aan muziek en sport. In onderwijskringen was hij een zeer geziene figuur. Serooskerke op Schou wen, tot voor kort Neerlands kleinste ge meente, is nu het vei ligste dorp van ons land. Naar de mens ge sproken althans sinds gisteren (woensdag avond) kan het er zich op beroemen, dat hier Erocentueel onder de evolking het grootste aantal verkeersdiplo- mabezitters van Neder land woont Van de 180 inwoners daar zijn do zuigelingen bij geteld hebben 30 mensen deelgenomen aan een door de heer A. W. Koppen hol geor ganiseerde verkeerscur- sus. Acht lange avonden stond de heer Koppen- hol wachtmeester eerste klas der rijkspo litie „voor de klas". Gisteravond kon burge meester jhr. R. W. H. Q. Röell van Wester schouwen de balans op maken 24 cursisten, onder wie een 68-jarige lieer, slaagden voor het diploma van het Ver bond van Veilig Ver keer. In café Geluk reikte jhr. Röell de di ploma's uit, nadat de adjudant van de rijks- Ëolitie W. Muddeuit fouwershaven 'n toe lichting had gegeven op de door de heer Kop- penhol samengestelde vragen. In zijn felicita tie sprak jhr. Röell zijn grote bewondering uit voor 'de procentueel ge zien fantastisch grote deelname. „Dit zijn zeer imposante cijfers, Se rooskerke heeft het goede voorbeeld gege ven voor wat betreft de bevordering van de ver keersveiligheid". Hulde bracht de burge meester aan de heer Koppenholde heer Röell had vooral be wondering voor de consciëntieuze, maar vaak ook oorspronke lijke wijze waarop hjj de vragen had samen gesteld. „Onvoldoende" voor de hygiëne op vele scholen Verslag schoolarisendiensl oostelijk Zuid-Beveland De hygiëne laat op vele scho- len te wensen over. Dit con- y staleert de schoolarts van de y sehoolartsendienst Oostelijk Zuid-Bcveland in het pas ver- y schenen jaarverslag over 1960. i Hét blijkt, dat vele scholen y slechts eenmaal per week y worden schoongemaakt. Op sommige scholen voorzien de j| oudere leerlingen hierin bij y wijze van corveedienst, ver volgt het verslag. Indien het een gymnastieklokaal betreft, dat door alle scholen van het dorp wordt gebruikt, is een maal per week schoonmaken geheel onvoldoende, meent de schoolarts. Uit liet verslag blijkt verder, dat het werk van de school arts in verband met cursus sen gedurende enkele maan den heeft stilgestaan. Hier door is het onderzoek van rond 1200 kinderen achterwe ge gebleven. Dit betrof met name kinderen van het uitge breid lager, middelbaar en nijverheidsonderwijs. De leer lingen van de kleuterscholen en de lagere scholen kwamen vrijwel allen aan de beurt. Het periodieke onderzoek werd grotendeels op de scholen zelf verricht. De ruimten, waarin dit gebeulde, waren lang niet altijd ideaal te noemen, schrijft de schoolarts, dokter C. E. Pelsma verder in zijn verslag. Het voordeel daaren- y tegen was een groter contact met de leerkrachten. Waar het onderzoek op school be- |y slist niet mogelijk was, werd dit verricht in het wijkge- bouw. Het aantal onderzochte kinderen bedroeg 3403. De al- y gemene lichamelijke toestand was goed. De schoolarts noemt het aantal visus-afwijkingen y y ontstellend groot. De oorzaak hiervan is niet geheel duide- lijk. Deze ligt zeker niet aan y een onvoldoende verlichting van de lokalen, want ook daar, y y waar deze aan alle eisen vol- y deed, werden deze hoge per- y centages gevonden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï Advertentie WESTELIJKE WIND Droog weer met aanvankelijk enige mist. Overdag op de meeste plaatsen vrij zonnig, vooral in het zuiden van het land. Dezelfde of iets hogere mïd- dagtemperaturen dan op woensdag. In het noorden van het land tijdelijk matige tot vrij krachtige wind, ove rigens zwakke tot matige wind uit weet tot zuidwest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2