Weinig interesse in België voor reclame in de televisie oren, yen en schrijven ONTROEREND RUSSISCH WERK „HET LOT VAN EEN MENS" PUOViNÜIALB ZEEUWSE 'JOU B A NT WOENSDAG 15 MAART 1961 Tweetaligheid een probleem SPARTAK-BARCELONA OP T.V.-SCHERM In het Strahov Stadion te Praag vindt de voetbalwed strijd SpartakBarcelona plaats in het kader van het toernooi om de Europa Cup. Van 15.00 tot 16.45 uur neemt de N.T.S. een rechtstreekse reportage van deze wedstrijd over. Commentator is ir. J. van Emmenes. Land te klein voor derde programma Nu er vrijwel in alle West- europese televisielanden van enige betekenis over het op zetten van een tweede pro gramma, waarbij aan com merciële televisie, wordt ge dacht, zijn ook in België stemmen opgegaan om zulk een stap te doen. Hiervan zal echter voorlopig niets komen, want van over- lieidszijde is geantwoord dat België te klein is voor eex derde programma en dat de grote adverteerders geen in teresse tonen voor commer ciële televisie. Tweetaligheid Nu is het een feit, dat in België de kaarten geheel anders liggen dan in Nederland. De landen mogen elkaar in afmeting en de kiikers- aantallen in totaal mogelijkheden benaderen, de situaties echter verschillen dermate, dat geen ver gelijking is te trekken. België heeft namelijk de handicap van tweetaligheid en dus bestaan er in feite van het begin af aan al twee programma's: een Nederlands en een Frans. Deze verdeeldheid, over een gebied met plm. 700.000 kij kers, bereiken dus elk ongeveer de helft van het gehele aantal kij kers. Zou België overgaan tot in voering van een commercieel pro gramma, dan zou dat betekenen dat er niet een, maar twee zouden moeten komen: weer een Neder lands en een Frans. Niet de frequentieverdeling zou hierbij het voornaamste beletsel zijn, maar het gebrek aan produk- tieve. artistieke en technische krachten. Volgens een zegsman van de overheid, die de vraag naar een commercieel programma min of meer officieel beantwoordde, is men in kringen van de grote ad verteerders ook niet happig -op commerciële t.v. onder deze om standigheden. V ersnippering De adverteerders vrezen een on- mogelijke versnippering van de te- - levisie potentie en daardoor zwak ke programma's, die bovendien te weinig huiskamers bestrijken. Ge zien de hoge kosten die zij moe ten maken om hun reclamebood schappen door te laten geven, ach ten zij dat niet lonend. Merkwaardig is ook, dat zich in België geen enkele gegadigde fir ma voordoet: zelfs een onderne ming „ziet er niets in". De Belgi sche televisie heeft van, het begin af geleden onder de zware op dracht van twee programma's en de tweetaligheid belet alles en iedereen, één reclameprogramma te maken. Bovendien houdt die tweetaligheid een vrij diepgaande scheiding in tussen de bevolkingsgroepen en hun mentaliteit: de Franse pro gramma's zijn van andere allure dan de Nederlandse en een poging om de beide taalgebieden m één programma te vangen is gedoemd schipbreuk te lijden. Toch is de Belgische overheid niet afkerig van reclame in de televisie, vooral, wanneer de buurlanden Frankrijk en Nederland er ook mee zouden beginnen. Reclameloos eiland De Belgen, die in de grensgebie den wonen kunnen a! meekijken naar de Duitse en de Luxemburgse reclame. Zouden Nederland en Frankrijk nu ook reclame gaan uitzenden. U weet, dat er in Frankrijk al bijna een jaar lang ""er de mo""1"1'" al dan i program: dan zou België een „recli eiland" worden. In dat geval ziet de Belgische over heid als enige weg, dat de Belgi sche t.v. in beide programma's het Beierse systeem gaat toepassen, n. 1. een half uur of drie kwartier re clame-uitzendingen in de voor avond. Daarbij blijft 't dan niettemin de vraag, of men de adverteerders zal kunnen meekrijgen in hun bezwa ren tegen twee programma's en 'n beperkt afzetgebied voor reclame. Nadrukkelijk werd echter gezegd, dat België nog in het geheel geen plannen heeft voor een dergelijke opzet. In de bijzonder aardige televisie-show van Lou van Burg, („Een kwartje per seconde"), heeft het Vlissingse echtpaar Wiessner-de Bruijne ditmaal veel geluk gehad en 1473 kwartjes gewonnen. Het mag wel eens gezegd worden dat de AVRO met Lou van Burg een heel goede greep heeft gedaan. Hij brengt humoristische televisie wedstrijden, die op internationaal niveau staan en waarop andere quiz- en wedstrijdorganisatoren in Nederland jaloers kunnen zijn en het vermoedelijk ook wel heel erg zijn!! Aan de show, waarvoor zondag alleen Zeeuwen waren uitgenodigd, namen de Vlissingse echtparen Warren-Borgstein, Wiessner-de Bruijne en Polderman-v. d. Broeck deel. Terneuzen was vertegen woordigd door het echtpaar Goossens en voorts was ook de heer A. J. van Haaren uit Vlissingen, waarover wij gisteren reeds schre ven op het scherm te zien. Op de foto: onder onbedaarlijke aan moediging van Lou van Burg wint het echtpaar Wiessner vele kwar tjes. Aan dit deel van het programma kwam ook een aap te pas, die veel belangstelling toonde voor mevrouw Wiessner. Rijp en groen „Oog om oog" - „mens om mens". In het V.P.R.O.-programma van vandaag 15 maart vertelt Pierre Jansen over gezichten en hun ka raktertrekken in de schilderkunst. In de eerste uitzending van het programma .Paastriptiëk' spreekt ds. J. G. Jacobs over „Het ver raad". Hij zal verscheidene visies over de Judasfiguur uit toneel stukken aanhalen. RADIOEN T.V.-RUBRIEK VANDAAG TELEVISIE Pas geperst, waar de NCRV haar programma mee opent, komt ditmaal uit het Ame rikaanse Theater van Brussel, waar voornamelijk Belgische ar tiesten zullen laten horen, wat zij f>as op de plaat hebben laten vast- eggen. Daarna, om 10 voor negen, een programma rond „De voet," samengesteld door Wolf Kielich. Om half tien zingen de meisjes van „Sweat Sixteen" wat opgewek te liedjes, om tien minuten later plaats te maken voor Peter van Campen met zijn rubriek atten tie. De Vlaamse televisie zendt om half negen het feuilleton „Schipper naast Mathilde" uit. Om tien óver negen in de serie „belangrijke fei ten uit de geschiedenis van de 20e eeuw" het interessant verhaal over de „Zeppelin". AAAAAAAAAAAAA/VWVWWVN^ RADIO Via Hilversum I (VA RA) wordt om kwart voor twee een gesproken portret gegeven van de befaamde balletleider Markies de Cuevas, die onlangs is overle den. De tekst van Joóp Schultink wordt door Joop Koopman uitge sproken. Om kwart voor negen 's avonds „Dit is uw leven" met Bert Garthoff en om kwart over elf het Radio Philharmonisch Orkest, onder leiding van Bernard Haitink, dat werken van Ludwig von Beethoven uitvoert. In het NCRV-programma «Hilver sum II) wordt om vijf voor drie 's middags een piano-recital gege ven door Geza Anda, die (op de grammofoonplaat) de pianosonate no. 3 in f kl. t.. van Brahms zal spelen. Om kwart voor zes zingt Leo Eine Jiddische liederen, 's Avonds om vijf over negen speelt James Wolff op de piano de „Mo ment Musicaux" van Schubert. VIJFDE EUROPEES DANSTOERNOOI Op zaterdag 15 april organiseert de AVRO in het Kurhaus te Sche- veningen voor de vijfde maal haar Europees Danstoernoöi. Aan dit toernooi, dat zoals bekend, de eni ge sportieve ontmoeting van deze aard in Europa is, die speciaal voor de televisie wordt georgani seerd, zal ditmaal worden deelge nomen door België, Denemarken, Frankrijk. Groot-Brittannie en Nederland, welke landen elk vier paren, waaronder de nationale kampioensparen zullen afvaardi. gen. Aan het programma wordt voorts medegewerkt door de Bel gische zanger Jacques Brell, de Duitse zangeres en filmactrice Heidi Briihl, de Nederlandse zan geres Marie-Cécile Moerdijk en de AVRO-orkesten „The Skymas- ters" en „De Zaaiers". Demonstra ties op het terrein van ballroom- dancing en Latijns-Amerikaanse dansen zullen worden gegeven door de vermaarde Engelse Frank Spencer Formation Group. Van het lustrumtoernooï worden twee rechtstreekse uitzendingen verzorgd, t.w. van 20.20 tot 21.00 uur en van 22.30 tot 23.30 uur. Het programma zal in het kader van de Eurovisie aan het buiten, land worden aangeboden. Wielerreportage Milaan-San Rem o De klassieke wielerwedstrijd Mi- laan-San Remo wordt zaterdag 18 maart gehouden. Van 15.25 tot 16.30 uur zal de N.T.S. een Euro visie-reportage van deze wedstrijd overnemen, waarin het laatste gedeelte en zo mogelijk de aan komst zullen zijn opgenomen. Commentator is Barend Barendse. K.L.M. twijfelt aan goedkopere oceaanvluchten De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Seabord and Western Airli nes, die zich tot nu toe heeft beperkt tot vracht en alleen in chartermachi nes passagiers vervoerde, heeft bij de Civil Aeronautics Board (de Ameri kaanse rijksluchtvaartdienst) permis sie gevraagd om over de Atlantische Oceaan op experimentele basis passa giers naar en van Europa te vervoe ren tegen een uiterst laag tarief, dat 44 procent beneden de normale I.A.T.A.-pryzen ligt. Zo zal een enkele reis van New York naar Amsterdam of omgekeerd circa 500,bedragen tegen de huidige prijs van 956,30, die de grote lucht vaartmaatschappijen voor vluchten op deze lijn met propellervliegtuigen bedingen. Voor straaltoestellen is die prijs nog ruim 100,hoger. Sea bord and Western Airlines baseren hun prijzen op een tarief van 3.S dol larcent per mijl. Passagiers mogen circa 60 pond aan bagage gratis mee nemen. Aan. boord zullen geen maal tijden worden geserveerd. De K.L.M. heeft kort na het bekend worden van de plannen verklaard, dat betwijfeld dient te worden dat het plan realiteit bezit. „Seabord and Western", aldus de K.L.M., „hebben alleen een vergun ning voor vrachtvervoer. Het is zeer de vraag, of een vergunning voor ge regeld passagiersvervoer op korte termijn verleend zal worden". FILMS IN ZEELAND Twee uiteenlopende westerns Het City-theater Middelburg vertoont deze week een opmer kelijke film, een produkt van de Russische filmindustrie, die na de tweede wereldoorlog talrijke goede werken heeft voortge bracht, waarvan we echter slechts nu en dan eens iets te zien krijgen. „Het lot van een mens" van regisseur Sergej Bon dartsjoek is een universele cre atie, die niet ontsierd wordt door enige ideologische propaganda. Het is een uiterst sobere ge schiedenis, waarin een ex-chauf feur de hoodrol speelt. Zoals zovele uitstekende Russische films van na de oorlog is „Het lot van een mens" geïnspireerd op de toestand van direct na de tweede we reldoorlog. Technisch vernuftig ge filmd is de rolprent ook artistiek een succes met een bijzonder fijne sfeer tekening en karaktertypering. De ex-legerchauffeur Sokolof (gespeeld door de regisseur zelf) is geen held in welke betekenis dan ook. Hij is een simpel mens, die wanneer de tweede wereldoorlog uitbreekt in het rode leger terechtkomt. Hij raakt in krijgsgevangenschap en imponeert dan niet zo zeer door staaltjes van (Advertentie) AICTlE GEEFT REAKTIE Dat geldt niet alleen in de natuurkunde, maar ook in de praktijk. Dat er aktie in een motor zat hebben heel wat automobilisten na gebruik van Platinum N ondervonden: die pijlsnelle start, die felle acceleratie en dat pingelvrije optrekken. De reaktie bleef dan ook niet uit, zoals u hier onder kunt zien: A. C. Kramer, Noord 420, Workum: „Tot voor kort tankte ik alle mogelijke benzines door elkaar, pingelen en nadieselen op de koop toe nemend. Nadat ik echter enkele weken geleden eens Caltex Super met Methyl tankte merkte ik prompt dat ik niets op de koop toe hoefde te nemen, omdat er van pingelen en nadieselen geen sprake meer is. Ook valt mij op dat do motor 's morgens vlot start, hoewel de wagen (ook in de winter) 's nachts buiten staat." L. Boomaars, Beverweg 15, Breda: „De ervaringen die ik heb opgedaan met Caltex Platinum N benzine overtreffen al mijn verwachtingen. Van pingelen, waartoe mijn hoog-gecomprimeerde motor neiging had, is geen sprake meer,- acceleratie en topsnelheid zijn belangrijk toegenomen, de bougies blijven brandschoon, en, wat het belangrijkste ls: mijn verbruik is met 10% afgenomen." mptMFTHYl ontsnappingskunst als wel door zijn zelfverzekerd en kalm optreden. Zelfs een S.S.-er die hem met de dood dreigt kan geen enkele indruk op hem maken. De vorm van compositie, die Bon- dartsjoek koos, versterkt nog in gro te mate het gevoel van eenvoud, die uit de hele film spreekt. De rolprent begint met het einde. Dat wil zeg gen, dat we Sokolof ontmoeten, na dat hij alle narigheid van de oorlog achter de rug heeft en begonnen is een nieuw leven op te bouwen. Eén grote flash-back tovert ons dan zijn hele voorgeschiedenis voor ogen. „Het lot van een mens" is een in drukwekkende film, honderdmaal ontroerender dan welk oorlogsepos ook. Grand (Goes) heeft een western van formaat op het programma staan: „De laatste trein uit Gunn Hill", een rolprent, waarin men de spanning nu eens niet met al leen maar kruitdamp en saloonge vechten weet op te wekken. Kirk Douglas speelt een goede rol in de film, Anthony Quinn is zijn te genspeler. Verder schreven we reeds eerder prijzende woorden over deze betere western. Op wat lager niveau staat „De zeven bandieten van Silver-Springs", een rolprent van hetzelfde genre, die meer op het klassieke recept van de western is gebaseerd. Er wordt in geroofd en gedood en er komt zelfs een postkoets aan te pas, die met een lading geld door de prairie trekt. Allemaal heel. spannend en compleet met het happy end. Randolph Scott speelt de hoofdrol. De film is te zien in Luxor (Vlissingen)-. Alliambra (Vlissingen) vertoont „Op hoop van zegen", de film die ver vaardigd werd naar een van de be roemdste toneelstukken uit de ge schiedenis van het Nederlands toneel. Esther de Boer van Rijk speelt de rol van de vissersvrouw Kniertje. „Duikbootoperatie Zeehavik", Elec tro (Middelburg) is een oorlogsfilm vol actie en opnamen van de strijd ter zee tijdens de tweede wereldoor log. Super-supertanker in Rotterdam Een van de grootste tankers ter we reld, het Liberiaanse s.s. „Frisia" met een draagvermogen van 85.569 ton, Is gistermiddag, om ringd door acht sleepboten, de Nieuwe Waterweg binnengelopen. Het was het grootste schip, dat het Rotterdamse havengebied tot dusverre ontving. De „Frisia" meerde omstreeks vier uur af bij de Tankercleaning N.V. in Schiedam, waar 300 man het schip de afgelopen nacht olie- en gasvrij maakten. Het werd daar mee voor deze maatschappij eeii zeer bijzondere dag, want langs de 750 meter lange steigers lagen reeds twee zeer grote schepen: de „Philidora" van de Shell met een draagvermogen van 47.000 ton, en de „Caltex Copenhagen" van 16.000 tori. Een gezamenlijk tonnage van de drie schepen der halve van 150.000 ton, wat een re cord is voor de Tankercleaning N.V. Vandaag zal de super-tanker (lengte: 257 meter, breedte 38 meter en een beladen diepgang yan ruim 14 meter) voor een normale dok beurt worden overgebracht naar de werf van de Rotterdamsche Droogdok Mij. Daar zal het schip, eigendom van de Universe Tank- ships Corporation in Monrovia, onder de waterlijn worden schoon gemaakt en opnieuw worden ge verfd. De „Frisia" vaart regelmatig van de Perzische Golf naar Emden, via Kaap de Goede Hoop. De terugreis wordt meestal in ballast via het Suezkanaal gemaakt. Samenwerking Grasso en A'doornse machinefabriek Twee producenten van koelinstalla ties, de Apeldoornso machinefabriek N.V. en de N.V. Grasso's koninklijke machinefabrieken in Den Bosch heb ben besloten tot samenwerking. De aandeelhouders van de A.M.F. hebben hun aandelen ingeruild voor aandelen Grasso. De twee fabrieken, die op hetzelfde terrein werkzaam zijn, zullen dus voortaan gezamen lijk optreden waardoor, naar de di recties verwachten, meer efficiency in de produktie en in de verkoop zal worden bereikt. Divdenden Unilever De raden van bestuur van Unilever N.V. en Unilever Limited delen mee, dat zij hebben besloten aan de jaar lijkse algemene vergaderingen van aandeelhouders der béide maatschap pijen, te houden op 27 april 1961, voor te stellen over het jaar 1960 op do gewone aandelen de navolgende slotdividendt-n, betaalbaar van 12 mei 1961 af, te declareren: In het geval van Unilever N.V. een slotdividend van 13 procent (1959: 13 procent), zodat het totale gewone dividend over 1960 dan zal bedragen 21 procent (1959: 20 procent); in het geval van Unilever Limited een slotdividend van 3 sh. 1,2 pence {>er gewoon aandeel van nom. ster- ing 1 (1959: 2 sh. 11,3 pence) welk slotdividend in geldswaarde gelijk is aan dat van Unilever N.V. overeen komstig de in de egalisatie-overeen komst tussen de beide maatschap pijen. voorgeschreven wijze van be rekening. Het totale gewone dividend van Unilever Limited zal dan over 1960 bedragen 10,9 pence (1959: 4 sh. 6,5 pence) per aandeel van nom. sterling 1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 20