In blauw geklede geheime agenten getuigen in spionageproces Mr. Luns sprak met Aziatische leiders PRINSES MARIJKE OPENT DE NIEUWE JAARBEURSHAL PLATINA PLAAT VOOR THE BLUE DIAMONDS WOENSDAG 15 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Tweede zitting in „Old Bailey" Knappe blondine hield Londense bungalow in het oog Ook gisteren hebben enkele leden van de Britse militaire inlich tingendienst, gekleed in nette blauwe pakken en zonder hun naam of rang bloot te geven, een rol gespeeld in het proces te gen de vijf spionnen. Dit proces is maandag begonnen in zaal 1 van de Londense „Old Bailey". Hoofdverdachte is GOTdon Lons dale, een man die een Canadees paspoort bezit en de spionnen leidde. Hij zou een Rus zijn. Old Vic Theater op 7 januari te getuigen. Hij zet dat hij op de ar restanten vier pamfletten van de admiraliteit en enkele nog niet ontwikkelde films had gevonden. Russische brief Smith zei dat hij later naar de bun galow'van Kroger was gegaan om de Krogers te vertellen dat zij gearres- Afgeluisterde gesprekken „De heer C." werd gisterochtend als eerste getuige opgeroepen en ver klaarde op 6 augustus vorig jaar in een café Lonsdale en de verdachten Houghton die op de Engelse ma- rinebasis te Portland heeft gewerkt te hebben afgeluisterd toen zij, zittend in een café, spionagezaken spraken. Onder andere kwam het overlopen van twee Amerikaanse rekenkundi- gen ter sprake. „De heer C." zat met zijn rug naar het tweetal en hoorde alles wat zij bespraken. Hij had Houghton een telefooncel zien bin nengaan, waar hij van Lonsdale een krant kreeg. Daar stopte hij een pakje in. waarna hij krant en pakje aan Lonsdale teruggaf. Ook „de heer D.", een tweede lid van „M. I. 5", had in het caf. zit ten luisteren. De derde getuige was „juffrouw K.", een knappe blondine van ongeveer 25 tot 30 jaar, die een blauwe regenjas en een blauwe sjaal droeg. Ook zij was lid van de geheime dienst. Haar binnenkomst wekte enige deining in de zaal. Trouwens, nog nooit eerder zijn zoveel geheime agenten bij een rechtspraak als getuige opgeroepen. Wellicht waren zij daarom allen in het blauw gekleed Bankiershuis Juffrouw K. zei dat het haar taak was de bungalow van Kroger in het oog te houden. Volgens de officier van justitie werden in het huis, waar van ramen en deuren van dubbele en drievoudige sloten waren voorzien, grote sommen gelds in dollars en ponden gevonden, en dat het niet al leen het verbindingscentrum van de spionagebende was maar ook het bankiershuis. Op 11 december om kwart voor elf 's avonds, aldus juffrouw K., had zij Lonsdale, Kroger en mrs. Kroger bij het huis zien arriveren in de auto van Kroger. „Lonsdale stapte uit en ging er binnen", vertelde zij, „de Krogers reden de auto in de garage. Toen gingen zij ook het huis binnen". Kruisverhoor Onder kruisverhoor van de verde diger zei juffrouw K. dat zij het huis van Kroger sinds november in het oog had gehouden. Zij kon vervolgens gaan waarna George Smith, hoofdinspecteur van Scot land Yard, in de getuigenbank plaats nam om over de arrestatie van Lonsdale, Houghton en miss Gee in Waterloo Road nabij het teerd' zouden worden en dat hij het huis ging doorzoeken. Mrs. Kroger vroeg hem toen toestemming naar de keuken te gaan om brandstof in de verwarming te doen. Hij zei dat zij dat mocht doen maar dat hij eerst wilde zien wat zij in haar handtasje had. Toen hij dit opende vond hij een enveloppe met een in het Russisch geschreven brief, een stuk papier met cijfers en nog een papier met adressen. Smith zei dat nadat alle vijf beklaagden waren gearresteerd, Houghton aanbood voor de Kroon te getuigen. Paspoort Vervolgens beschreef hij hoe hij Lonsdales flat had doorzocht en een Canadees paspoort vond, waarin stond dat Lonsdale op 27 augustus 1924 in Coblat, Ontario, was gebo ren. Hij vond er ook twee Chinese kokers die meer dan 1.800 dollar in Amerikaanse valnta bleken te bevat ten. Midden onder het kruisverhoor van Smith werd de zitting tot van daag verdaagd. Mr. J. Luns, heeft gisteren langdurig geconfereerd met de Maleïse premier Abdoel Rah man over het geschil met Indo nesië over Nederlands Nieuw- Guinea. Beide bewindslieden kwamen overeen hun krachtsin spanning voor vermindering van de spanningen voort te zet ten. De ontmoeting tussen de Nederland se bewindsman met de Indiase pre mier, Jawaliarlal Nehroe, later op de avond was gericht op gelijksoortige pogingen tot verzoening. De ontwik kelingen wijzen in de richting van een bemiddelingsactic van Aziatische leiders, hoewel geen bepaalde beslui ten werden genomen. Men verwacht dat het overleg op een breed front zal worden voortgezet, waarbij In dia, Malakka en Australië zijn be trokken. TIJDGEEST. Het. melodieuze gebei er van de kerkklokken van elf uur 's morgens in de Duitse plaats Holl- feld is ten offer gevallen aan de me chanisatie van de landbouw. De klokken herinnerden de boer op het land eraan dat het tijd werd voor de middagboterham. De ge meenteraad van Hollfeld heeft beslo ten dat dit niet meer nodig is om dat ook de boer tegenwoordig een horloge draagt. Voorts, meende de raad. was het klokgebeier al niet meer effectief omdat de boeren het toch niet hoorden door het geronk van hun tractors. EERSTE OFFICIËLE DAAD Radio-telefonisch gesprek met „Zeeland-boot" De nieuwe jaarbeurshal aan het Croeselaanterrein in Utrecht, die de naam van prinses Marijke ontving, is gistermiddag door onze jongste prinses officieel geopend. Hare Majesteit de Koningin verge zelde haar dochter naar de jaar beursgebouwen, waar een aantal autoriteiten, onder wie de voorzitter van de raad van beheer van de jaar beurs, dr. G. van der Wal, de direc teur van dit instituut, de heer J. H. D. van der Kwast, alsmede de com missaris der kóningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg en de burge meester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, hun opwachting maak ten. Liesbeth van Dien. een dochtertje van het hoofd van de .technische dienst der jaarbeurs, en Monquet Daanhouiver, een dochtertje van een der deelnemers, boden de vorstin en Voordat prinses Marijke de officiële j openingsplechtigheid verrichtte, her innerde dr. Van der Wal eraan, dat i het een vertrouwde en goede ge woonte is geworden om belangrijke delen van het nationale jaarbeurs- complex de naam te geven van leden van het koninklijk huis. Daarmee wenst het jaarbeursinstituut de ver bondenheid niet alleen van het jaar beursinstituut. maar van het gehele Nederlandse bedrijfsleven met het koninklijk huis gestalte te geven. Eerste fase Dr. Van der Wal releveerde, dat met de nieuwe hal een expositie ruimte van bijna 17.000 vierkante meter aan het jaarbeursgebou wencomplex is toegevoegd, zodat de jaarbeurs thans kan beschik ken over een totale overdekte ex positieruimte van 78.000 vierkan te meter. Zo wij op deze ingesla gen weg zullen mogen voortgaan, dan ïs dit het begin van een ver der dynamisch en expansief be leid, een eerste fase in een groot bouwprogramma dat uitgestip peld werd om in vijftien tot twin tig jaar geheel in vervulling te kunnen gaan, zo zei dr. Van dei- Wal. .Een grote eer voor de jaarbeurs noemde dr. Van der Wal het feit. dat Hare Koninklijke Hoogheid prin ses Marijke haar eerste officiële daad, zoals ze zelf zei, in de wereld der grote mensen, op de jaarbeurs- terreinen verrichtte. „In naam van Oranje Prinses Marijke luidde vervolgens een scheepsbel, waarna door twee zeecadetten de roltrappen in de nieu we jaarbeurshal in werking werden gesteld. Tegelijkertijd zette de mari- nierskapcl liet „In naam van Oranje doe open de poort" In. Al spelende daalden de pijpers van deze kapel de roltrap af. om vervolgens via de an dere roltrap weer naar boven te gaan. In de stand van „Radio Holland" werd vervolgens een radiotëlefo- nisch gesprek met het m.s. „Ko ningin Wilhelmïna" van de Maat schappij Zeeland gevoerd. Terwijl de heer W. D. P. Stenfer-t, direc teur van Radio Holland een toe lichting gaf, werd dit radiotele- fonische contact door Ir. H. Th. Hylkema tot stand gebracht. Geschenken Nadat de koninklijke gasten nog een bezoek hadden gebracht aan de ondiepwatermijnenvegers, werd de thee gebruikt in de Marijkehal. Hier bood dr. G. van der Wal na mens de jaarbeurs een vulpen aan, terwijl namens de deelnemers dooi de heren W. A. V. van Doorne en ïr. J. M. G. D. baron van Slingelandt een reisnecessaire werd geoffreerd. Tegen vijven vertrokken de konink lijke gasten weer naar Soestdijk. Geschenken van marine voor prinses Marijke Tijdens het bezoek ilat de ko- p j ningin en prinses Marijke gis- termiddag aan een der ondiep- wat er mijnenvegers in Utrecht hebben gebracht, zijn de prin- se.t enkele geschenken aange- boden. Zij kreeg het scheeps- M embleem van de mijnendienst, een gesneden mijnbol, die het symbool is van het veilig ma- ken van de zee. Ook ontving M zij een mascotte in de vorm ran Donald Duck, die het squa- dron van de ondiepwatermij- II nenvegers altijd met zich mee- H voert. Donald Duck is tevens de roepnaam die gebruikt s H wordt in het onderling radio- H telefonisch contact van deze ze mijnenvegers. H De geschenken werden over- H liandigd door bootsman Kleine- pier en machinist Van Lienden. p Belinda Lee verongelukt Het Wereldgebeuren illllillllllilll llllllllllllllllllllllililillliiillllllilillliiiilllllllll Brazilië wijzigt wisselkoersen Het Internationale Monétaire Fonds heeft bekendgemaakt dat Brazilië met ingang van gisteren wijziging heeft gebracht in de wisselkoersen voor de cruzeiro, waarbij de waarde van de cruzeiro voor de invoer van bepaalde dringend noodzakelijke goe deren wordt verminderd van 100 tot 200 cruzeiro per dollar. Volgens het I.M.F. hebben de maat regelen ten doel het Braziliaanse bui- tenlandse-valutasysteem te vereen voudigen en beter met de werkelijk heid overeenkomende wisselkoersen in te voeren. Bovendien, zo gaat het I.M.F. voort, heeft Brazilië toegezegd verdere vereenvoudigingen in het wisselkoersstelsel te zullen aanbren gen. Oliedeskundigen na ontvoering terecht Eeu woordvoerder van de Marok kaanse ambassadeur in Madrid heeft dinsdag medegedeeld, dat de elf olie- deskundigen, die zondag in de Spaan se Sahara, op ongeveer tien kilometer van de Marokkaanse grens door een uit Marokko gekomen bende werden ontvoerd, zich veilig in het zuiden van Marokko bevinden. Zij zullen onmid dellijk door de Marokkaanse autori teiten aan Spanje worden overgedra gen. De oliedeskundigen werden door een patrouille van het Marokkaanse leger bevrijd, nadat zij door de bende die hen ontvoerde, van Spaans naar Ma rokkaans gebied waren gebracht, al dus de woordvoerder van de Marok kaanse ambassade in Madrid. In een op de, onder Spaans bestuur staande, Kanarische eilanden uitge geven comuniqué werd echter gezegd, dat de gevangenen door een Marok kaanse patrouille waren gearresteerd, nadat zij per ongeluk de Marokkaan se grens hadden overschreden. OPVOLGING SPAAK NOG ONBESLIST lil Parijs is gisteren vernomen dat de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie het niet eens kan worden over de opvolging van de Belg Paul Henri Spaak als secretaris-generaal van de NAVO. Op het ogenblik zijn er twee sterke kandidaten voor Spaaks zetel: mr. Stikker en Manlio Brisio, Italiaans ambassadeur in Washington. Stikker geniet de steun van de Ver enigde Staten, Canada. Engeland. West-Duitsland en de Scandinavi sche landen. Signor Brosio wordt gesteund door Frankrijk. Italië zelf zou bereid zijn Brosio's kandidatuur in te trekken. UiUt Londen is intus sen vernomen dat de Engelse rege ring zou overwegen een derde figuur „met het been te laten gaan strij ken", door Lord Gladwyn kandidaat te stellen. De dood op de weg De 41-jarige elektricien-timmerman G. Pilkes uit Graft, is toen hij met zijn motor voor een tegenligger uit week, in de wegberm terecht geko men en over de kop geslagen. In het centraal ziekenhuis in Alkmaar is hij kort na aankomst bezweken. P. Iaat een vrouw en vier kinderen achter. De Britse filmster Belinda Lee is maandag om liet leven gekomen bij een auto-ongeluk. De wagen, die be stuurd werd door Alet Niuo Falenga. had een snelheid van bijna 180 kilo meter per uur. De bestuurder ver loor de macht over het stuur, zodat de wagen over de kop vloog en uit een bocht schoot. De 26-jarige Be linda Lee werd uit de auto geslin gerd. Zij kwam meer dan 20 nieter verder op de grond terecht en overleed op weg naar het ziekenhuis. Het ongeluk ontstond door een klap band. Twee andere inzittenden, de 34-jarige Pola Cavara en de 41-ja- rige G. Jiacopeitti werden gewond. Belinda Lee werd door velen be schouwd als het Britse antwoord op Brigitte Bardot. Jayne Mansfield en Sophia Loren. Ze was de dochter van een welgestelde familie in Devon shire. waar zij haar opleiding had gehad aan dure scholen. In 1953 maakte zij haar filmdebuut met „Point of departure", daarna maakte zij nog verscheidene andere films. Indonesische vlag op Nederlandse ambassade Op het gebouw van de Nederlandse ambassade is gisterochtend de Indo nesische vlag gehesen. Vorige week vrijdag, toen ook de indirecte betrekkingen met Nederland verbroken werden, werd de Engelse vlag welke sinds het vertrek van de Nederlandse zaakgelastigde op 31 augustus boven het gebouw had ge waaid, neergehaald. Tot dan toe was het gejsouw een officiële dependance van de Britse ambassade te Djakarta geweest. Kinderpostzegelactie bracht 2,5 miljoen op (Van onze Haagse redacteur) De kïnderpostzegelactie 1960 heeft het ongekend hoge bedrag van twee en een half miljoen gulden opge bracht, dat is 150.000 meer dan in 1959. Er zijn S.028.755 postzegels ver kocht van 4 cent met een toeslag van 4 cent, 986.485 postzegels van 6 cent met een toeslag van 4 cent, 1.052.572 postzegels van 8 cent met een toeslag van 4 cent, 14.446.471 postzegels van 12 cent met een toe slag van 9 cent en 955.682 postze gels van 30 cent met een toeslag van 9 cent. Bovendien is een groot aan tal prentbriefkaarten, kerst- en nieuwjaarksaarten, linnen kerst groeten. felicitatiekaartjes en dub bele nieuwjaarskaartjes verkocht. Unieke onderscheiding (Van onze speciale verslaggever) Ruud (39) en Riem (17) De Wolff uit Driebergen, het populaire teen-agerduo The Blue Diamonds f hebben gistermiddag in Amster- dam in bijzijn van tientallen ar- j tiestcu nït de wereld van de lïch- te muze een unieke onderschei- ding gekregen, een platina gram- mofoonplaat omkranst door tien f diamantjes. De aanleiding De Nederlandse ver koop van hun grammofoonplaat „Ramona" passeerde de 250.000. een absoluut record op de Neder landse platenmarkt. Eerst op 2 januari j.l. werd hun de gouden plaat uitgereikt, toen hun „Ramo na" het verkoopcijfer van 100.000 haalde. Een soortgelijke gouden plaat plus elk een fraai gouden horloge kregen ze maandag in Hamburg, omdat ook in Duitsland al 100.000 (in het Duits gezongen) Ramona's verkocht waren. Om mani padme hum Nog steeds wandelen over de mu ren van de Lamakloosters van Lhasa. Depong en Sera in Tibet de monniken. Uur na uur maken zij de cirkelgang bovenop de omheining van hun gebied, want elke stap die zij op de muur zetten, betekent een gebea. ..Om mani padme hum" staat om de halve meter op de muur ge schréven. ..O gij juweel in de lotus bloem" bidden de monniken, wier strenge cclibaatvoorschrfiten evenzo bekend zijn als de overtredingen van deze gelofte. Zijn de monniken moe geworden van het wandelen, dan draaien ze nog gauw enkele tiental len gebedsmolentjes om. Elke om draai is weer een gebed tot de „ju weel in de lotusbloem", waarmee niemand minder dan Boeddha wordt bedoeld. Gaan ze na deze vermoeien de. religieuze plechtigheden wat uit rusten, dan wapperen ze nog even met een gebedsvlaggetje: „Om mani padme hum". Zo is het eeuwen ge weest en zo zou het ook nog eeuwen zijn gebleven, als Tibet, het „dak van de wereld", niet door China was be zet. Het communisme heeft geen be hoefte aan gebedsvlaggetjes en Boeddhamolentjes en de al of niet juweelachtige lotusbloem kan de Pekinguezen worden gestolen. Tot voor kort werd Tibet het gesloten- ste land van de wereld genoemd. Even is het mogelijk geweest dat men vanuit het westen op dit wereld- dak klauterde om er eens een kijkje te nemen, maar sinds de „volksrepu bliek" werd uitgeroepen, is Tibet weer gesloten. India grenst aan Tibet eii beide lan den hebben in overgrote meerder heid de religie van Boeddha als de voornaamste godsdienst. Teikenjare. gaan de vrome mannen uit India de grens over van Tibet om een pel grimstocht te ondernemen naar de heilige berg Kaila. Dat was eertijds al geen uitstapje voor een vrije za terdag. want wegen zijn in Tibet niet aangesloten op die van de nabuurlan den. maar sinds de Chinezen Tibet onder hun communistische hoede hebben genomen, is een pelgrims tocht een nog gevaarlijker onderne ming geworden. Op vragen van In dia over de verblijfplaats van de niet teruggekeerde bedevaartgangers antwoordde de Tibetaanse mario nettenregering dat „de toegangswe gen naar de heilige berg blijkbaar vrij gevaarlijk waren en dat India er misschien maar beter aan deed. dergelijke tochten van zijn onderda nen stop te zetten". Peking wilde geen garantie meer bieden voor het leven en het bezit van de pelgrims. De actie van de communisten te gen de bedevaarten ligt niet al leen in het feit dat het hier een religieus gebeuren betreft. Op het ogenblik voert Mao een onteige- ningspolitiek in Tibet die niet alleen het aantal vluchtelingen vanuit Tibet naar India met tweeduizend per dag doet stijgen, maar ook niet minder dan een half miljoen Chinezen van uit hun land naar het wingewest Ti bet doet verhuizen. Men zegt dat een stad als Schigatse haar Tibetaanse uiterlijk heeft verloren en verchi- neest is. Van al die dingen behoeven de India-pelgrims niets te weten en daarom moeten ze, volgens Peking, maar blijven waar ze zijn. Pas heel kort is het geleden dat in New Delhi een verdrag werd gesloten tussen Ti bet en India op basis van „vreed zame coëxistentie". De politiek wat vreemdsoortige lieden in het westen van Europa, die zo graag leuteren over vreedzame coëxistentie met Rusland en daarom al vast maar wil len beginnen met de eigen wapens tot schroot te smelten, kunnen een vooi'beeld nemen aan de situatie tus sen Tibet en India. Zo'n pelgrims tocht zou vele „overgevoelige" typen in het westen goed doen. Ze zouden wellicht nog worden toegelaten ook. want al heeft Tibet 'dan geen" aan sluitende wegen op de vrije wereld, langs de „derde weg" heeft ieder een er gastvrijheid. Foto: De „Blue Diamonds" met -Jack Buiterman, (midden) die de muzikale leiding had, en voor deze gelegenheid een gouden plaat kreeg. Het ongekende succes dat dit. in In donesië geboren teen-agerduo ten deel valt sinds het twee jaar ge leden spelenderwijs voor het voet licht kwam, is de jongelui aller minst naar het hoofd gestegen. „We begrijpen zelf nog steeds niet, waar we dit succes aan te danken hebben", zegt Ruud be scheiden. „Over de gehele wereld zijn er al meer dan anderhalf miljoen Ramona-platen van ons verkocht. Ja Amerika heeft er ook een flink aandeel in. Waar schijnlijk in september zullen we de Verenigde Staten bezoeken, tenzij onze medewerking aan een in Wenen o"p te nemen speelfilm dit-voorlopig nog onmogelijk zou maken". Zeevaartschool Ruud was korte tijd leerling op een school voor zeevaartwerktuigkun- de en wilde evenals zijn vader een K.P.M.-employé zeaman worden. Toen de directeur van de school zich verzette tegen de mu zikale aspiraties gaf hij de stu die op. „Maar zodra de werkzaam heden het toelaten, ga ik weer studeren", verzekerde hij ons nu. „Nee, geen werktuigkunde, maar binnenhuisarchitectuur". IOok Riem heeft vanwege zijn zang- j succes de school de rug toege- keèrd. Wanneer hij de kans krijgt I gaat hij een conservatorium be- i i zoeken om zijn gitaarspel te ver- volmaken. „Misschien wil het in mijn diensttijd lukken alvast een 1 begin met die studie te maken", zegt Riem. „Februari 1962 zullen we samen het veldgrijs aantrek ken. Ruud kreeg vorig jaar an derhalf jaar uitstel om ons duo bij elkaar te houden. Wanneer hij j onder de wapenen had moeten ko men zouden we vier jaar uit el- j kaar gehaald zijn. Eerst Ruud j twee jaar en daarna ik een zelfde tijd". Bubbles Eind van deze maand komt er in ge- j heel Europa een nieuwe lang- speelplaat van de Blue Diamonds „Till we meet- again" met twaalf nieuwe nummers uit het wereld- repertoire. Gelijktijdig zullen dan in Amerika van hen worden uit gebracht „Have I told you lately" gekoppeld aan „I'm for ever blo wing bubbles". In de hulde hun dinsdagmiddag in het Amstelhotel te Amsterdam gebracht ter gelegenheid van de verschijning van de 250.000ste ..Ramona" op plaat op de Neder landse markt betrok de nieuwe Phonogram-directeur, de heer J. T. van der Meer niet alleen Ruud en Riem 's „vanzelfsprekend aan wezige" ouders, maar ook de ar rangeur-coach van het duo Jackie Buiterman. Uit waardering voor diens aandeel in de opbouw van. de Blue Diamonds werd liem bij hoge uitzondering een gouden plaat overhandigd, terwijl ,het ge zin De Wolff een kostbaar televi sie-apparaat werd aangeboden. Felicitaties Rudi Carrell, Ria Verda, Ria Valk, Mïeke Telkanip, Teddy en Henk Scholten, de Fonryo, Kees Man tlets (met lilliputhond), Rïta Jans sen, Frans Poptie, Willy Afberti, Bernard Drukker en nog vele an dere artiesten kwamen The Blne Diamonds na de officiële huldi ging de hand drukken. geen bedevaart Frans-Duits overleg twee dagen uitgesteld (Van onze Haagse redactie) Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen heeft minister Luns althans op een punt succes gehad tijdens de voor hem zo teleurstellende confe rentie van de regeringsleiders van de zes E.E.G.-landen die vorige maand in Parijs werd gehouden. De ontmoetiug tussen De" Gauile en Adenauer in Bonn is twee dagen uit gesteld, zodat De Gaulle Adenauer in plaats van op de 18e vóór de con ferentie, zul bezoeken op de 20ste na de conferentie. Het initiatief tot deze herziening van het programma schijnt van Adenauer te zijn uitgegaan, die klaarblijkelijk alles wil doen om te voorkomen, dat Nederland zich andermaal door een Frans-Duits samenspel bedreigd zou kunnen voelen op deze conferentie die de grondslag zou moeten leggen voor een regelmatig topoverleg tus sen de zes landen van Europa, waar voor Den Haag toch weinig gepor teerd blijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17