PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KONGOLEZEN STICHTEN STATENBOND Goede prestaties op Zeeuws solistenconcours Nieuwe poging tot samenwerking onder pres. Kasavoeboe Mr. Luns ontmoet Abdoel Rahman Luchtreis te laat voor ziek meisje Frans-Algerijns contact in Zwitserland BEDOEÏENEN MOESTEN NASSER DODEN Vandaag.., 204e jaargang - no. 61 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F, van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 13 maart '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Mlrum. p. advertentie <-• Ing. nededellngeD driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad' 25 cent meer. Giro no. 359300 P.ZC. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. i of 3546); Middelburg. Markt 51. tel. 3841; Goes. Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv 5213); Oostburg. G. P de Pauwstr. 9. tel. 2395. Terneuzen. B rouwerijstraat 2; Zierlkzee red tel '426 adm tel 2094. Optimisme na gesprek op Madagascar Gisteren is de Kongolese ronde-tafel-conferentie in Tananarive op Madagaskar afgesloten. Gedelegeerden zeiden dat de top conferentie een daverend succes was geworden. Resultaat is dat het vroegere Belgische Kongo van nu af aan een „confederatie" van staten zal zijn die „soeverein" ten opzichte van elkaar" zul len zijn. In een officieel communiqué werd de benoeming bekend gemaakt van Joseph Kasavoeboe tot de eerste president van de confederatie, samen met de benoeming van een „executief lichaam een organisatie voor coördinatie tussen de staten". „Dé taak van de bestaande centrale regering zal eindigen wan neer deze organisatie van coördinatie is opgericht", werd in het communiqué gezegd. Financiële hulp van V.N. blijft welkom De Kongolese conferentie heeft tie Verenigde Naties verzocht om schrapping van de resolutie, die de Veiligheidsraad 31 februari ten aan_ zien van Kongo heeft aanvaard. In het telegram aan de voorzitter van de algemene vergadering en aan de secretaris-generaal van de V.N. heet het, dat genoemde resolutie van de Veiligheidsraad geen zin meer heeft omdat de eenheid tussen de autoriteiten van Kongo hersteld in. De Kongolese autoriteiten, aldus het communiqué, hebben voorts besloten dat binnenkort een con- GHANA CONTRA ZUID-AFRIKA In Londen doen op grote schaal geruchten de ronde dat Ghana zou overwegen uit het gemene best te treden als Zuid-Afrika zijn apartheidspolitiek voortzet en lid van het gemenebest blijft. De hoge commissaris van Ghana in Londen heeft gezegd, dat president Nkröema van Ghana van oordeel is, dat de apartheidskwestie niet losge maakt kan worden van die van het Zuidafrikaanse lidmaatschap van het gemenebest wanneer Zuid-Afri ka een republiek is geworden. Het comité van Afrikaanse organisaties in Londen heeft aan de Afrikaanse en Aziatische eerste ministers, die op het ogenblik de gemenebestconfe rentie in Londen bijwonen, in een te legram de eis gesteld, dat Zuid-Afri ka uit het gemenebest wordt gesto ten, „daar zijn rassenpolitiek onver enigbaar is met het gemenebest, dat een gemeenschap is van vrije volken van velerlei ras". Op het buitenverblijf van premier Macmillan is zondag een brief be zorgd van 38 socialistische parle mentsleden, waarin zij zeggen te me nen, dat wanneer Zuid-Afrika als re publiek verzoekt om toelating tot het gemenebest, dit verzoek moet wor den afgewezen. Dit is de eerste vrijgegeven foto van het Russische mimtehondje Tsjerny- nsjka, gemakkelijker gezegd >rBlac- kie". De foto is gemaakt nadat Blac- lde geheel volgens plan een tocht door de ruimte had gemaakt en daar van heelhuids was teruggekeerd. In een Russische raket met andere die ren en met planten heeft Blackie op een maximum-hoogte van 155 mijl verschillende omlopen om de aarde gemaakt alvorens de raket aan een parachute behouden neerkwam, op de plaats, wélke daarvoor voor de lan cering was uitgezocht. ferentie van staatshoofden zal worden gehouden, voor de ronde tafelconferentie te Elisabethstad Deze twee conferenties hebben ten doel, maatregelen uit te wer ken voor de Uitvoering van de besluiten die op de conferentie van Tananarive zijn genomen. Militair verdrag De militaire overeenkomst die de re gering van Leopoldstad, Katanga en Zuid Kasai vorige maand in Elisa bethstad hebben gesloten blijft van kracht. Technische en financiële bijstand via de Verenigde Naties blijft welkom, vooropgesteld dat deze geen inbreuk maakt op de soevereiniteit van Kon- *o. Amerikaans ambassadeur in Den Haag benoemd President Kennedy heeft John S. Rice democraat uit Pennsylvania, benoemd tot zijn ambassadeur in Den Haag. De 62-jarige Rice, woonachtig in Get tysburg, Pennsylvania, heeft een lan ge staat van dienst in de democrati sche partij. Hij wordt de opvolger van Rice is aan de regering van de staat Pennsylvania verbonden sinds 1958. Rice is directeur van verscheidene za kelijke ondernemingen. In de eerste wereldoorlog diende Rice in het Ame rikaanse leger, in de tweede was hij kolonel van de luchtmacht. Met het chartervliegtuig „Coral Sea'' van de K.L.M. zijn don- dagmiddag van Schiphol naar Israël vertrokken 26 dames en heren, die daar gaan deelnemen aan de vierdaagse afstands marsen, welke op 20, 21, 22 en 2S maart zullen worden gehou den. Een van de deelnemers, de geitenfokker Van der Poel uit Haamstede heeft op de reis het geitje ,Hollandia 10" mee genomen, dat afkomstig is van een bekende geitenfokkerij op Schouwen en dat zal worden aangeboden aan de kibboetsj ,j)aganï'. De foto toont de groep op Schiphol voor het vliegtuig. De heer v. d. Poel houdt ,jlollandia 10" aan de riem. Gesprek over Indonesië Oudstrijders vragen luchtbrug De minister van buitenlands za ken mr. J. M. A. H. Luns, is gis teren in Londen aangekomen. Minister Luns zal morgen be sprekingen voeren mefc premier Nehroe van India, premier Ab- Joél Rahman van de Maleïse fe- ieratïe en met de Britse minis ter van buitenlandse zaken Lord Home (Nehroe en Abdoel Rah man nemen op liet ogenblik deel lan de gemenebest-conferentie in Londen). Minister Luns wilde bij aankomst geen verklaring afleggen. In conferentiekringen in Londen werd gezegd dat premier Abdoel Rahman op de gemenebestconferentie moge lijk in algemene termen naar het In- donesisch-Nederlandse geschil zal verwijzen. Premier Menzies van Australië sprak reeds over Australisch-Nieuw-Guinea- Volgens conferentiekringen legde hij er de nadruk op dat zijn land Nieuw- Guinea niet uitbuit. Het hele optre den van Australië is erop gericht dit gebied zo spoedig als redelijkerwijs mogelijk is tot zelfbeschikking te'; 2^2' brengen. Mijnramp in Joego-SIavië vergt 13 doden Dertien mijnwerkers zijn zaterdag morgen vroeg om het leven gekomen tengevolge van een gasontploffing In een kolenmijn te Zagorje bij de oego- Slavische stad Ljubljana. Toen het ongeluk gebeurde, werkten er 200 man in de mijn. Op de dertien na konden zij allen j 1 worden. De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, heeft de ambassadeur van de Federatie van Malakka in Djakarta een overzicht gegeven van het Indonesische stand punt in de kwestie Nieuw-Guinea, met het verzoek, de visie over te brengen aan premier Abdoel Rah man. Luchtbrug De Federatie van Nederlandse Oud Strijders Organisaties 2>eeft de rege ring gevraagd op korte termijn de Amerikaanse regering en het inter nationale Rode Kruis te verzoeken een luchtbrug te openen tussen Dja karta en Singapore ter redding van de nog in Indonesië wonende Neder landers- Het verzoek was vervat in een telegram van de federatie aan de minister-president. Het Tunesische regeringsgezin- blad „Afrique Actiën" sclirijft dat binnenkort in Zwit serland onderhandelingen op hoog niveau tussen Fransen en Algeerijnen zullen worden ge houden. Reeds enigè tijd hebben vertegen woordigers van beide partijen in Zwitserland over de voorwaarden voor het toekennen van zelfbeschikkings recht gesproken en ook in Parijs heb ben ontmoetingen op hoog niveau plaats gehad. „Afrique Action" meent te weten dat Zwitserland toestemming heeft gege ven voor onderhandelingen tussen een delegatie onder leiding van minister Joxe en een Algerijnse delegatie op ministerieel niveau ergens in Savoie, dicht bij de Franse grens. VVVVWVWVVVVWVSA TOP VAN DE EIGER BEREIKT De drie Duitse en de Oostenrijkse bergbeklimmer die zich sedert vorige week maandag bij de steile noordwand van de Eiger om- hoogworstelden, hebben gisterochtend omstreeks tien uur hun doel, de top van de Eiger. bereikt. Het is voor de eerste maal dat berg beklimmers er in zijn geslaagd in de winter via de noordwand aan de top van deze bijna vierduizend meter hoge berg ïn Zwitserland te komen. Men kon de vier mannen op de top zien staan waar zij elkaar de hand schudden en elkaar op de rug sloegen. De drie Duitsers zijn de 31-jarige Toni Hiebeler, de 27-jarige Kins- hofer en de 22-jarige Mannhardt en de Oostenrijker is de 28-jarige Almberger. De vier bergbeklimmers dalen af via de gemakkelijke andere helling. De Duitser Harrer heeft in 1958 als eerste de steile noordwand in de zomer met succes bestegen. Tragische aankomst op Schiphol Op weg naar ziekenhuis overleden Zaterdag is een IJslandse moe der in haar woning te Reykjavik teruggekeerd na de treurigste reis die ze in haar leven ooit ge maakt heeft. Haar 11-jarige dochtertje, Jona Arnorsdottir, is ondanks alle moeite die ge daan ïs om haar te redden vrij- 'dag in een ambulance, waarin zij van Schiphol ijlings naar het Wilhelmïna Gasthuis in Amster dam werd vervoerd, overleden. De kleine Jona was zeer ernstig ziek. Zij kon alleen nog door een snelle hersenoperatie worden gered, die op IJsland zelf niet kon worden uitge voerd. Na telefonisch overleg met een Deense chirurg werd besloten, dat ze terstond naar Kopenhagen zou worden vervoerd. Er was geen regelrechte verbinding en daarom werd Jona op een brancard in het lijntoestel van de IJslandse lucht vaartmaatschappij Loftleidir naar Londen gelegd. Van daar uit zou zij met een ander vliegtuig de reis voort zetten. Toen de machine, een DC.6, ech ter boven Londen arriveerde hing daar zo'n dikke mist, dat het toestel onmogelijk kon landen. De gezagvoerder besloot tenslotte, dat hij naar Schiphol zou uitwij ken. Intussen werd het meisje in LOF VAN JURYLID Afscheid van de oud- bondspianist P. de Rooy Zaterdag 11 maart: de tweede dag van het jaarlijkse solisten concours van de Bond van har monie- en fanfareverenigingen in Zeeland in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg, waar 35 solisten, drie duetten en één kwartet voor het jurylid de heer P. van Mever itilt Rotterdam op traden. Van 's ochtends half twaalf tot na negenen 's avonds beluisterde hij de jeugdige Zeeuwse muzikanten, die aan het slot van de avond waarderende woorden uit de mond van de heer Van Mever kregen te horen. Want in zijn bespreking van deze tweede dag van liet solistenconcours toon de dit jurylid veel bewondering voor him optreden. De presta ties waren volgens de heer Van Mever over het algemeen mee gevallen en de laatste jaren vooruit gegaan. „Er zijn solisten in Zeeland", aldus stelde liet jurylid, ,;waarop men trots kan zijn en voor wier presta ties ik mijn petje afneem". Het pu bliek in de zaal deed dit laatste niet, maar wel gaf het uiting van zijn vreugde door de woorden van de heer Van Mever met een hartelijk applaus te onderstrepen. Ook gaf de heer Van Mever enkele aanwijzingen aan de jeugdige Zeeuwse muzikanten deze twee de concoursdag over het algemeen zestien jaar en" ouder die hij er vooral op wees te studeren met pi anobegeleiding". Want er komen zelfs solisten op het concours, die dit nog nooit gedaan hebben, aldus zei het jurylid. „In plaats dat ze op het concours dan steun ondervinden van de bege leiding, hebben ze er eerder last van". Een tweede punt, dat aan het slot van de tweede concoursdag de aan dacht trok, was het afscheid van de oud-bondspianist, de heer Piet de Rooy uit Vlissingen. Na op rond der tig concoursen de pianobegeleiding voor zijn rekening te hebben geno men en op voortreffelijke wijze, zoals uit de afscheidswoorden van de heer J. Burger, de voorzitter van de Zeeuwse bond van harmonie en fanfareverenïgingen, bleek heeft de heer De Rooy zijn functie op dok tersadvies moeten neerleggen. Zeer hartelijk waren de woorden, die de heer Burger tot do oud-bonds- pianist en diens echtgenote richtte. Dankbaarheid en lof kwamen hierin naar voren voor de wijze, waarop de heer De Rooy altijd de solisten tot steun was geweest. Deze waar dering voor de oud-bondspianist liet de heer Burger vergezeld gaan van een cadeau onder couvert. Mevrouw De Rooy werd met een ruiker in de hulde betrokken. Ook de heer P. Minderhoud, die het woord voerde namens de solisten en oud-solisten, stak zijn lof voor het werk van dc heer De Rooy niet on der stoelen of banken. Als blijk van waardering kreeg de oud-bondspia nist een enveloppe met inhoud als bijdrage in de aanschaf van een bandrecorder. Mevrouw De Rooy be dachten solisten en oud-solisten met een fraai boeket. Zoals uit dc woorden van het ju rylid de heer Van Mever reeds was gebleken, waren de resulta ten van deze tweede dag van het (Zie slot pag. 2 kol. 2) het vliegtuig zo goed mogelijk verzorgd door haar moeder en de IJslandse arts Björn Juliavsson, die haar samen vergezelden. Ze lag in een afgesloten ruimte voor in het toestel. Dertig andere pas sagiers leefden geheel met me vrouw Arnorsdottir mee. Tot overmaat van ramp verergerde onderweg van Londen naar Schiphal de toestand van Jona, die buiten be wustzijn raakte en bijna niet meer kon ademhalen. De stewardess haal de een zuurstoffles tevoorschijn en assisteerde de dokter, die het meis je de zuurstof toediende. De situatie werd zo precair, dat de dokter de gezagvoerder liet doorgeven, dat Jo na onmiddellijk na aankomst op Schiphol naar een ziekenhuis in Am sterdam moest worden gebracht. Daar moest dan een Nederlandse chirurg proberen Jona nog te redden. Dat is niet meer gelukt. Onderweg naar het Wilhelmina Gasthuis stierf Autoriteiten in de provincie Sy rië van de Verenigde Arabische Republiek hebben een samen zwering tegen liet leven van de president van de V.A.R., Nas ser, ontdekt. Deze autoriteiten hebben gisteren de pers meegedeeld dat drie bedoeïenen opdracht hadden gekregen Nasser te doden tijdens een bezoek dat de pre sident aan Soeeida in het Druzenge- bied zal brengen. Volgens de drie arrestanten hebben zij granaten en geld voor de aanslag ge kregen van een kapitein van de Jor daanse geheime dienst, Abdel Kerim De mannen is beloofd dat zij duizend dinaren zouden krijgen en de rang van sergeant in het Jordaanse leger. H is het 100 jaar geleden, dat in de Opéra te Parijs de pre- H mièré ging van Richard Wag- ners omgewerkte opera „Tann- j hauser". Deze opvoering werd j een dusdanig fiasco, dat Pau- i line prinses von Metternieh, echtgenote van de Oostenrijk- I se gezant te Parijs, op wier i m aandringen Napoleon III toe- 1 stemming voor de opvoering j ji in de Opéra had gegeven, van woede haar waaier op de rand van haar loge stuk sloeg. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1