Nederlands televisiepersoneel overweegt staking MIJNRAMP IN JAPAN EISTE 71 DODEN „Wegbrengers" maakten gedwongen zeereisje naar Europa GROOTS OPGEZET ONDERZOEK VAN MISDADEN TEGEN JODEN FILMISCHE VLOOT SCHOUW VAN VEERSE VISSERS ZATERDAG 11 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE (JOU RANT 8 NEDERLAND-BELGIË OP T.V. IN GEVAAR Salarisverhoging van vijftig procent zou opzet zijn De ernstige ontstemming die al jaren bij het N.T.S.-personeel leeft over de salarissen, dreigt tot een uitbarsting te komen. >Ien heeft het voornemen om woensdagmiddag 22 maart een proteststaking te houden, die zal verhinderen dat de voetbal- interlandwedstrijd Nederland- België op het scherm komt. Ook zal volgende week in Hil versum een proteststaking wor den gehouden. De salarissen van het personeel zijn inderdaad verhoudingsgewijs bijzon der laag. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt doordat de salarissen van radio en televisie zijn. gekoppeld, overigens ingevolge het televisiebe- sluit van de regering. Volgens een vooraanstaande figuur In de Neder landse t.v.-wereld, die zelf geen be lang bij de actie heeft, wordt een sa larisverhoging van vijftig procent geëist. „De N.T.S.-personeelsleden maken soms weken van zeventig tot tachtig uur zonder dat zij overwerk krijgen uitbetaald en zonder dat er extra vrije dagen voor worden gege ven", aldus deze zegsman. Protestvergadering Er heerst ook verbolgenheid over het feit dat de salarissen zijn vastgesteld HOGE DRUK MET ZON f§ (Van onze weerkundige medewerker) M De eerste tien dagen van deze maand heeft in het grootste deel van ons land een tempe- ratuur te zien gegeven, die normaal zou zijn geweest voor de eerste week van mei. Gis- M termiddag werd in Oost-Bra- H bant nog 17 graden Celsius gemeten, toen er in Zeeland al M koelere lucht van 10 graden van de Noordzee binnen in stroomde. Er is ons een zwak H oceaanfront gepasseerd, met tijdelijk wat meer bewolking en plaatselijk mistbanken, Uit het westen stroomt nu iets koelere lucht binnen, met een temperatuur van ongeveer 10 k 11 graden Celsius. Via de Golf van Biscaye breidt een jH nieuwe hogedrukgebied zich boven West-Europa uit. Dit s zal tot gevolg hebben dat ook zondag de zon weer van de, H partij zal zijn. zoals de laatste s weekeinden regelmatig voor- komt. De temperaturen zullen in de middag niet bijzonder hoog liggen, maar voor de eer- m ste heltt van maart nog steeds j| flink boven normaal. Doordat de depressies nog weinig acti- viteit aan de dag leggen, zijn de regenkansen de eerste da- gen nog zeer klein te noemen. Ill!llll!llllil!llllllllllllllllllllllllllli!lilllllllllllllllllllllll|llll|l||||||||||f op grondslagen die voor kantoorbe- diendepersoneel gelden en de vakbon den wordt verweten dat zij deze mis vatting niet uit de weg willen ruimen. Het ligt in de bedoeling van de mor rende personeelsleden volgende week in „De Karseboom" te Hilversum een protestvergadering te houden. Of de staking doorgaat hangt af van de reactie van de K.N.V.B. Deze had de N.T.S. namelijk als voorwaarde van de uitzending gesteld, dat het stadion moest zijn uitverkocht. In dit verband zou ook pas op het laatste nippertje bekend worden ge maakt dat Nederland-België zou wor den uitgezonden. Het is nu de vraag of de K.N.VJB., gezien de voortijdige publikatie9, alsnog toestemming zal De dood van 71 Japanse mijnwerkers op donderdag als gevolg van het grootste mijnongeluk in Japan sinds het einde van de tweede wereldoor log, heeft geleid tot de vraag naar een onderzoek naar de veiligheid in de Japanse mijnen. De slachtoffers waren van de buiten wereld afgesloten als gevolg van een ontploffing van een oververhitte com pressor die vlammen en rook door de schachten van de Kamikoeyo-mijn verspreidde. Reddingsploegen verklaarden dat de voor de hand liggende veiligheids maatregel van het omringen van de luchtkamer met een stalen plaat, in de bewuste mijn niet was genomen. Volgens hem stikten de opgesloten mijnwerkers door de giftige gassen, terwijl hun redders acht uur lang streden om een defecte luchtkoker voor het uit de mijn houden van rook open te maken. verlenen tot uitzending. Gebeurt dit niet, dan gaat de staking ook niet door, want het personeel heeft Juist Nederland-België verkozen om het ef fect van zijn actie te vergroten. De staking zou eventueel buiten de vak bonden om gaan. De groepsraad gevormd uit het per soneel in overleg met de vakbonden staat namelijk niet achter de eis van vijftig procent loonsverhoging van het personeel. Bij de N.T.S. toonde men zich hoogst verbaasd over de stakingsberichten. „Van enig voornemen tot een protest staking is bij de N.T.S. niets bekend. Ook heeft geen enkel lid van het per soneel bij de raad van beheer of bij de groepsraad ook maar enige sala riseis voorgelegd", luidt het officiële commentaar van de N.T.S. Vijf Newyorkers hebben een gratis reis naar Europa gemaakt, maar zij moesten zich tevreden stellen met hetoude werelddeel n H vanaf het dek van een schip te bekijken. De vijf vier mannen en een vrouw zeiden dat zij. toen zij in §f W de Newyorkse haven als bezoekers aan boord van het lijnschip In- g dependence waren, niet hadden bemerkt dat het schip zou vertrek- H ken. Zij hadden niet het via luidsprekers aan de bezoekers gedaan g j= verzoek gehoord het schip te verlaten. Sommigen van hen bevonden n zich in hutten van vrienden, anderen in het restaurant of aan dek. m M Toen zij de stoomfluit van het schip hoorden, renden zij naar het g n gangboord, maar het schip was al los van wal. De kapitein weiger- n H de terug te keren. De onvrijwillige passagiers werd vrije overtocht g H aangeboden en de familie werd per radiotelefoon verwittigd. De vijf kregen hutten in de toeristenklasse en deelden in de maaltijden en M het amusement. Maar zij mochten nergens van boord, daar zij geen g H passen bij zich hadden. Zij hebben Tenerife, Majorca. Cannes en n Genua gezien, doch alleen vanaf het schip. Gisteren begon uit iÊ laatstgenoemde haven de terugreis naar Amerika. IllIll!lll!llllll!!llll»lllllIIIIIIIDIIlV IN BEIEREN NU OFFICIEEL Commissie van vijftig functionarissen De staat Beieren heeft een commissie van ongeveer vijftig functionarissen ingesteld. Defce commissie wordt be last met een groots opgezet onder zoek van oorlogsmisdaden welke te gen joden zijn begaan. De commis sie neemt het werk van een kleinere commissie over, die in de Sowjet- Unie en de Oekraïne begane oorlogs misdaden in stilte heeft onderzocht. Dr. H. Schneider, chef van de politie in de deelstaat Beieren, heeft vrijdag verklaard dat de nieuwe commissie alle misdaden tegen joden, in Oost- Europa en het huidige Oost-Duits- land begaan, zal onderzoeken. Na de tweede wereldoorlog zijn tal rijke nazi's en oorlogsmisdadigers naar het zuiden van Duitsland ge vlucht, want Beieren zou de redoute worden van het nazisme en het bol werk van de „Weerwolf". Daar is weliswaar niets van terechtgekomen, maar vele oorlogsmisdadigers zijn toch in zuidelijk Duitsland blijven hangen. Talrijke S.S.-lieden en leden van de Gestapo hebben zich valse paspoorten verschaft en zich daar mee onder de stroom van vluchtelin gen gemengd. In het noorden van Duitsland zijn de laatste maanden verscheidene oor logsmisdadigers gearresteerd doch in het zuiden zijn er betrekkelijk weinig achterhaald. Daarom zal de opsporing met grote kracht worden aangevat. De instelling van de nieuwe commis sie waarin een twintigtal hoge po- litie-officieren zitting heeft is overigens geschied op gerechtelijk bevel, aldus Schneider. Ook in de staat Hessen en Ham burg zijn dergelijke commissies reeds enige tijd aan het werk. En in andere deelstaten hebben ver scheidene instanties zich met dit werk beziggehouden. Het is echter do eerste maal dat officieel mede deling wordt gedaan van een nieu we krachtsinspanning, die zo groot is opgezet. Tengevolge van de stormen van de laatste weken is op het westelijke strand van het Westduitse eiland Sylt het wrak van een middeleeuws koggeschip aan de oppervlakte gekomen. Een schip van dit type is niet eerder in deze streek gevon den. Liz Taylor buiten gevaar De lijfarts van Elizabeth Taylor heeft donderdagavond laat aange kondigd, dat de filmster thans defi nitief buiten gevaar is, en dat zij wellicht over een week of tien dagen het ziekenhuis zal mogen verlaten en weer nagr haar kamers in het Dorchesterhotel in Londen zal kun nen -terugkeren. Negentig jaar geëist in Spaans politiek proces Tegen tien bekende Spanjaarden, die een „misdaad tegen de regeringsvorm in Spanje" ten laste is gelegd, heeft de officier van justitie te Madrid vrijdag negen jaar gevangenisstraf geëist. De rechtbank zal zaterdag uitspraak doen. Een van de verdachten is Dionisio Ridruejo, een oprichter van de Fa- lange die bekendstond als de „dich ter van de Falange". Voorts stonden onder andere terecht Francisco Her- rera Oria, een broer van de bisschop van Malaga en dr. Enrique Tierno Galva, professor in het politiek recht aan de universiteit van Salamanca. De officier van justitie, Lopez Zapa- ter, achtte alle tien schuldig aan een samenzwering tegen de staat en eiste tegen elk der verdachten negen jaar gevangenisstraf. KORTE PREDIKATIE JEZUS' ZWIJGEN. Mattheus 27 IJ/. In de Evangeliën lezen wij veel woorden van Jezus. Ook in en rond de Lijdensgeschiedenis treffen wij reel uitspraken van de lijdende Heer aan. Ik deuk b.v. aan de schone af- scheidsredenentoen de Heer met Zijn discipelen de paasmaaltijd ging houden. Vanzelfsprekend komen de kruiswoorden in onze gedachten. Daarom treft 't ons des te meer, wanneer wij in 't passieverhaal en kele keren de opmerking tegenko men, dat Jezus zweeg, llij zivijgt in enkele gevallen voor zijn rechters. Zowel voor Kajafas, de kerkelijke rechter als voor Pilatus en Herodes, de wereldlijke rechters. (Voor zover men t proces tegen Jezus nog recht spraak durft te noemen Voor Kajafas zwijgt Hij tegenover valse beschuldigingen. Voor Herodes en diens spot heeft Hij geen woord. En voor Pilatus zwijgt Hij. wanneer deze Hem toevoegt: Hoort gij niet, hoe zwaar zij U beschuldigen?". Dit zwijgen vinden wij op 't eerste gezich t, niet gewoon. Meestal zal men pogen met woorden de rechter van zijn onschuld te overtuigen. Hier niet Jezus heeft gesproken voor Kajafas en Pilatus, toen Hem gevraagd werd: „Zijt Gij de Christus, de Zoon van de levende God?" en „Zijt gij de koning der Joden?". Dan antwoordt Hij vol mondig, bevestigend. Opdat ieder lean weten, dat Hij niet als martelaar naar 't kruis is gegaan, maar omdat Hij bekent de Zoon van God, de Koning der Joden, de Mes sias, de Verlosser le zijn. De beschuldigingenvoor Pilatus ge uit, zijn dezelfde valse aanklachten uit Kajafas' paleis geweest. En dus zwijgt de Heer. Hij verdraagt geen valsheid en spot. Zelfs niet met Barabas en de kruis weg in 't vooruitzicht. Morgen is 't de zondag, die de oud christelijke naam Laetaredraagt, d.i. Verblijdt U. Midden in de Lij- drustijd een zondag met leze naam? Ja, omdat Pasen in t zicht komt, de overwinning over dood en graf en zonde en valsheid en spot. Verblijdt U, want Christus leed en zweeg ook op z'n tijd, als „een schaap, dat stom is voor zijn scheer der" (Jes. S9). Als het Lam Gods, dat ook in Zijn zwijgen de zonde der wereld draagt. Middelburg. W. F. ten Rouwelaar.. Ondaiilis de minder gunstige weersomstandigheden dan ver wacht werd» is gistermiddag toch de Veerse vissersvloot uit gevaren om te paraderen voor het oog van Bert Haanstra's camera. Zoals wij reeds giste ren uitvoerig konden melden, vormt het (symbolisch) laatste uitvaren van de vloot, vóór de sluiting van liet Veerse Gat, een belangrijk onderdeel van de documentaire, die Haanstra In Opdracht van de Regeringsvoor lichtingsdienst maakt over deze afsluiting. Het wordt een vijf tien minuten durende kleuren film. De omstandigheden waren dus gistermiddag niet bijzonder gunstig en cineast Haanstra zal nog moeten afwachten of de resultaten bevredigend zijn ge weest. Niettemin is er, onder een vrij grote publieke belang stelling, naarstig gefilmd en geheel volgens afspraak maak te de uit Arnemnidse vissersbo ten bestaande Veerse vissers vloot 'n filmische (halvestoks) vlaggetocht (Foto's P.Z.C.) Het Wereldgebeuren Champagne De Kongolese leiders die sinds enkele dagen in Tanarive om een ronde tafel zitten, schelden soms zo hard op elkaar dat men in de kamer beneden de conferentie zaal de harde stemmen kan horen. Speciaal Moïse Tsjombe moet zich nogal opwinden en zijn banvloeken over de ronde tafel laten rollen. Maar alle leiders van Kongo.staten en mi niatuur-staatjes waren over een man wel heel bijzonder le spreken. Over hem waren ze eensluidend in hun lor. Deze man is de Augustijner monnik Dom Pérignon, die enkele eeuwen geleden tot de ontdekking kwam dat men wijnen kon laten mousseren, zo. dat er een edele drank kwam. die men, naar de landstreek van de cu linaire geestelijke, champagne noem de. Want de Kongolese leiders ge bruikten de ronde tafel met alleen om hun conferentiepapieren op te leggen, maar dit meubelstuk deed vooral dienst voor de glazen met champagne, die de dorst van de kij vende Kongolezen moesten lessen. Ze lieten er de president van het gast land Madagascar urenlang met de lunch voor wachten. „Daar krijgen we misschien maar thee met een broodje", hebben de zichzelf opge worpen prominenten gedacht. En zij gaven opdracht dat nog meer flessen het leven zouden laten tot meerder succes van de conferentie. Ze hebben elkaar boven de glazen nog eens santé toegewenst, al was het dat wat hun betreft de gezond heid van de ander niet van zo erg lange duur behoefde te zijn. Gizenga was niet op de champag ne-conferentie. Niet dat hij ge heelonthouder is. maar hij had andere zorgen aan zijn hoofd. Zijn voorganger Loemoemba mag nu wel worden geëerd door straten in de hoofdsteden van het communistische blok, maar zijn einde was toch wel vrij droef. Gizenga heeft voorlopig liever geen Gizenga.straal in Mos kou. »En ondanks al zijn goede zor gen is het hem niet gelukt de macht vast te houden. Ook Gizenga be hoort politiek tot de voltooid verle den Kongolese tijd. Misschien toch ook weer niet. want de Kongo plaatst de wereld telkens voor verrassingen. Gizenga behoeft dus niet definitief tot het verleden te behoren, maar voorshands heeft een generaal hem uitgeschakeld. Een generaal overi gens met een fabelachtige carrière, zo fantastisch, dat hij alle officiers rangen oversloeg en zonder meer van sergeant generaal werd. Gizenga die zich bij voorkeur in de hitte van Kongo met een bontmuts tooit op de wijze van de Russische leider is uitgeschakeld. De cham pagne ging zijn neus voorbij. Hij houdt het wellicht liever bij wodka. Op de ronde-tafelconferentie van Tanarive is ook nog wel serieus gepraat. Dat bleek wel uit de ijlbode, die er op uit werd gestuurd orn het handvest van de Verenigde Naties te halen. Het moet een won derlijk gezicht zijn geweest De Kon- go-leiders die, toen ze op blote voe ten tussen de hutten van de dofjes rondom Leopoldstad speelden, wel nooit aan een premierschap, laai staan aan mousserende wijnen had den gedacht, wilden wel eens precies weten wat er in dat gewichtige do cument stond. De glazen werden op zij geschoven en men verdiepte zich in de artikelen die politici van de eerste orde met moeite hadden sa mengesteld. De lectuur heeft blijk baar niet te lang de dorstige leiders geboeid, want, zoals United Press meldde, klonken donderdagavond al weer ruwe stemmen door het paleis te Madagascar, dat hun ter beschik king was gesteld. Misschien hadden ze wel fouten ontdekt in het hand vest. Misschien ook probeerden ze hun eigen geweten te overschreeu wen. Want de dagelijkse rampspoed van de Kongolezen wordt met de dag groter. Het aantal hongerenden is onrustbarend. Kongo heeft be hoefte aan een goede regering en aan een gezonde economie. Maar daar was men in Tanarivfc niet voor bij elkaar. Het ging daar alleen om hei verdelen van de ntukken grond die samen Kongo uitmaken. Tot dus ver is dat nog niet gelukt. Er zul len, voor het zover is, nog wel wat flessen moeten sneuvelen. Fred. Roeske overleden Gisteravond is in het Wilhelmina- gasthuis in Amsterdam, waar hij enige dagen geleden was opgenomen', de bekende dirigent en componist; Frederik Jan Roeske in de ouderdom van 92 jaar overleden. De heer Roeske. die in Amsterdam werd geboren, kreeg zijn opleiding aan de muziekschool van de Maat schappij tot bevordering der toon kunst in Amsterdam. De heer Roes ke leidde vele aubades bij feestelijke gebeurtenissen. Van 1S96 tot 1953 was hij dirigent van de koninklijke mannenzangvereniging Apollo, waarmee hij ook vele malen in het buitenland optrad. Tot zijn voornaamste composities van gemengde en mannenkoren be horen o.m. Het geuzenvendel op <ie thuismars. Gebed voor de tempel Requiem Pater nostcr. De gemeente Amsterdam ondei - scheidde hem met de zilvcien me daille van de stad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3