De natuur is dit jaar ongeveer drie weken voor Sigaar-óorMaar-Mó „GROENE KRUIS" WEMELDINGE HAD FINANCIEEL SLECHT JAAR UITBREIDINGSPLAN SLUISKIL IS ZO GOED ALS GEREED RAAD DRIEWEGEN TEGEN HOGERE WETHOUDERSWEDDEN ZATERDAG 11 MAART 1961 PROVINCIAL F; Z E B U W 8 E COO RANT ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Krokustijd, tijd voor imkers We hebben al kunnen lezen, dat de ontwikkeling van de na tuur dit jaar drie weken vóór is. Ditmaal kloppen de medede lingen goed. Op twintig meter afstand vliegen de hommels van bloem tot bloem, en steeds meer bloemensoorten staan voor hen klaar. Het is nu al haast niet meer bij te houden. Kon ik zaterdag jongstleden met een aantal Amsterdamse liefhebbers een eerste bloem van Speenkruid ontdek ken, é'a dag daarna stonden Zeeuw se slootkanten reeds geel van de speenkruidsterren. Het longenkruid bloeit al weer volop in onze duinbos sen en de maartse viooltjes doen dit maal hun naam weer eer aan omdat ze hier en daar op de dijken in grote getale tussen het door schapen kort gehouden gras hun donkere kelken omhoog beuren. Een liefhebber-lezer constateerde een week geleden al een zwartkop (grasmus) en zelf hoorden we de eerste fitiszaag op zaterdag 25 fe bruari. We konden onze oren niet geloven, maar de boom, waarin het vogeltje zat te zingen stond op nog geen 10 meter van ons verwij derd en bood, bladerloos als hij was een uitstekend uitzicht op het vo geltje. Het moet wel een trekkertje zijn ge weest, maar ook dan is een vroeg zin gende fitis iets bijzonders. Op 8 mrt. hoorde ik op ongeveer dezelfde plaats maar nu in een boomgaard en ih de mist, opnieuw de fitis-zang. Er is ook een Middelburgse melding van twee roodborstjes in één tuintje en verder van een vroeg merelnest eveneens in een stadstuintje. Hoefblad Het klein en het groot hoefblad staan dit jaar gelijktijdig in bloei en de bloemen in de voortuintjes bij de wo ningen zijn niet eens meer te vermei den. Er worden reeds vroegbloeiende tulpen gesignaleerd. Tijdens de huldiging van koningin Juliana zagen we vlinders voorbij de camera's vliegen en vanmorgen maak ten kinderen me er op attent, dat een spinnetje een oorworm in z'n web had gevangen. Ook de insektenwereld begint te ontwaken. De bloeiende wil gen zijn uitstekende plaatsen om eens te controleren hoe net staat met de hommelsoorten, die reeds op pad zijn getogen. Op een groepje zagen we drie soorten tegelijkertijd, de aardhom- mel, de akkerhommei en de weide- hommel in diverse exemplaren. De honingbijen vliegen reeds druk, ja in verschillende volken bevindt zich al een aardig broednestje. De krokussen hebben hun al vroeg stuifmeel geleverd en ook de wilgen genieten van een drukke klandizie. Bijenhouders zijn dan ook nogal sterk op krokussen en wilgen gesteld. Zij maken er vaak een sport van te ont dekken op welke bloemen hun bijen de zo gewaardeerde stuifmeelvoor- raad verzamelen, zodat zij direct zien met welk vrachtje de stuifmeelbijen Oud-wethouder P. Lombaard van Groede overleden Vrijdag is in „Rozenoord" te Sluis overleden de heer P. Lombaard, oud wethouder van de gemeente Groede. De heer Lombaard, die 91 jaar oud werd, trad op 31 mei 1910 toe tot de gemeenteraad van Groede. Op 9 mei 1916 werd hij wethouder en ambte naar van de burgerlijke stand. Deze beide ambten bekleedde de heer Lombaard tot 4 september 1939. Ook was hij vele jaren dijkgraaf van de polder „Groede en Baanst". Maandagmiddag om twee uur zal de heer Lombaard op de algemene be graafplaats te Groede ter aarde wor den besteld. beladen zijn. Op de schitterende lente dag, waarvan we 5 maart konden ge nieten, was ik in de gelegenheid de bedrijvigheid gade te slaan in het unieke bijenpark te Sloten onder de rook van de stad Amsterdam, waar duizenden daar uitgeplante krokussen in volle bloei stonden. Vele imkers hadden zich naar hun bijen begeven en stonden daar elk voor zich te genieten van en te peinzen over de drukke bijenvluch- ten. Al van ver zag men de met stuifmeel beladen bijen nader ko men met hun tegen het licht ge zien donkere klompjes aan de po ten. Vlak voor de kast met de zon erop, kwamen de kleurverschillen tussen de klompjes fraai tot hun recht. Vuil grauw Opeens trad een der imkers snel naar de kast, liet een zich neerzettende bij op zijn vinger lopen en kwam ermee terug. Deze bij droeg geen geel stuif meel, ook geen diep oranje, maar vuil grauwe klompjes en nu ontspon zich een geanimeerd gesprek over de soort bloem, die deze bij toch wel kon hebben bevlogen. We kwamen er met z'n allen niet uit, maar het geval tekent'de belangstel ling van de imker voor de planten, die hem het stuifmeel leveren. Er bestaan dan ook kleurenfoto's van gehalveer de stuifmeelcellen, waarin laagje voor laagje en kleur na kleur de verschil lende stuifmeelsoorten zijn opgetast van het helderwitte van het slangen- kruid tot het blauwzwarte stuifmeel van van de klaproos toe. Alleen al over de vorm en de aard van de stuif meelsoorten zou men een omvangrijk boek kunnen schrijven. Van het droge stuifmeel, dat door de wind moet worden vervoerd tot het kleverige, dat slechts door bepaalde insekten (in de tropen ook door vo- feitjes) kan worden overgebracht, tuifmeel met zuivere gladde korrel en andere, dat de meest uiteenlopen de gestekelde en zelfs gevleugelde vormen vertoont. Stuifmeel samen hangend door draadverbindingen en droog poederachtig. Stvj rctc I - kprr&is I Te um s bloem jl D« 3 Ay ,F<Lt3>. Ook en vooral in het kleine wekt de natuur hier onze hoge bewonde ring, al moet de microscoop er aan te pas komen om de grote rijk dom op dit gebied met volle teu gen te kunnen genieten. Maar alle maal stuifmeel noodzakelijk om het doel van de bloem, de vrucht vorming, te bereiken. Een toekomst, die zich voor onze fruitstreken reeds weer gaat af tekenen, want de vroege pruimen staan in hun bloesemkleed. Onge twijfeld zal de koekoek dit jaar vroeg roepen, meldingen worden weer zeer op prijs gesteld. ALGEMENE JAARVERGADERING Verliezen op badhuis en wijkgebouw Donderdagavond hield de afdeling Wemeldinge van „Het Groene Kruis" haar algemene jaarvergadering in het wijkgebouw, onder voorzitter schap van de heer J. Burger. De se cretaris van de afdeling, de heer M. Florusse, kon naar aanleiding van zijn jaarverslag een optimistisch ge luld laten horen, in tegenstelling tot de penningmeester. De secretaris deelde nog mee, dat in het komende seizoen de afdeling haar 25-jarig bestaan hoopt te vie ren. Als hoogtepunten in het afge lopen jaar noemde de heer Florusse de Emmabloemcollecte, het bezoek van St.-Nicolaas aan het wijkgebouw en de cursus voor kleuter- en zuige lingenopvoeding, die door een 25-tal moeders werd gevolgd. Ook memo reerde hij het feit. dat de gemeente Wemeldinge de afdeling een schuim rubber bed heeftg eschonken. Tot slot sprak de heer Florusse woorden De heer Ed. G. M. de Waal, dijkgraaf van de Verenigde Polders van Osse- nisse heeft vrijdagmorgen de eerste betonnen paal geheid voor de nieuwe uitwateringssluis aan de Knuiters- hoelc. De sluis is een onderdeel van de dijkverzwaring en -verbreding, waaraan in het begin van dit jaar is begonnen. Fotode heer De Waal slaat de eer ste paal in de grond. (Foto P.Z.C.) van dank tot de wijkzuster, mejuf frouw Borns, voor de 3000 bezoeken, die zij in het afgelopen jaar heeft afgelegd. De penningmeester, de heer A. P. Schouwenaar, maakte gewag van een nadelig saldo van 2171,92 voor het badhuis. Dit verlies komt voor rekening van de ge meente Wemeldinge, maar een nadelig saldo van 1565,01 op de rekening van het wijkgebouw zal door de afdeling zelf moeten wor den gedragen. Tegen een voor delig saldo van 509,05 het vorig jaar staat dan ook nu een batig saldo van ruim 300 minder, na melijk van 176,37. Naar aanlei ding van een desbetreffende vraag van de heer C. M. Dagevos deelde de voorzitter mee, dat reeds ho gere subsidies voor de afdelings- instellingen zijn aangevraagd. Bij de bestuursverkiezing werd bij acclamatie herkozen de heer M. Flo russe, terwijl in plaats van de heer J. Ruissen, die zich niet herkiesbaar stelde, de heer P. van Hekken werd benoemd. De heer Burger dankte vervolgens de heer Ruisser voor het vele werk, dat deze in de 16 jaren van zijn bestuurslidmaatschap neeft verricht. De statuten voor de „Stich ting Centrum Kraamzorg" werden goedgekeurd. Tot lid van de kascom- missie werd de heer G. Hoek be noemd, waarna besloten werd de moeders, die het consultatiebureau bezoeken en geen lid zijn van de ver eniging te wijzen op het belangrijke werk van de vereniging, dat alleen mogelijk is door steun van „Het Groene Kruis''. Nadat de voorzitter nog bad mee gedeeld, dat de wijkverpleegster dit jaar baar 15-jarig jubileum te Wemeldinge zal vieren, vertoonde zuster Fuikschot nog een aantal films. (Aavertent te) nM r,7/ in 4 variaties: Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem Tarwegries Provinciale vergadering Ned. Chr. Radiovereniging De Ned. Clir. Radiovereniging kwam vrijdagmiddag onder leiding van de heer D. Peereboom te Ede in hotel Noordzee-Boulevard te Vlissingen in vergadering bijeen. De heer E. van der Zee uit Goes nam het secreta riaat waar. In het algemeen bestuur van de N.CJt.V. werden de heren F. de Boer te Andijk, G. A. Keuning te Wageningen, D. Peereboom te Ede, ds. D. Vreugdenhil te Zwolle en G. Westra Mzn. te Hoogeveen gekozen. In de vacature-drs. C. P. Hazenbosch werd gekozen professor mr. dr. I. A. Diepenhorst en in de vacature-J. W. van 't Hoff te St.-Laurens de heer J. van den Bosch, burgemeester van St.-Annaland. De voorzitter dankte de heer J. W. van 't Hoff voor het vele werk gedurende tal van jaren voor de N.C.R.V. in Zeeland verricht. Door het vertrek van ds. E. Durkstra naar Almelo waren vacatures ont staan in de provinciale commissie en de verenigingsraad. In beide functies werd ds. Th. A. Rothfusz, Ned. her vormd predikant te Vlissingen, be noemd. Verder werden in de vereni ging herkozen de heren I. J. van Boostel te Schoondijke en W. G. Pot- appel te Zerlkzee. De voorzitter van de N.C.R.V., mr. A. B. Roosjen, be sprak hierna het radio- en televisie- bestel. Hit wees in het bijzonder op de grote bezwaren tegen de voorge stelde commerciële televisie, die z.i. een breekijzer zal zetten in het ge hele omroepbestel en ook een cultu rele achterstelling zal veroorzaken. Alleen de grote industriële bedrijven, vooral buitenlandse, banken etc. zul len de grote kapitalen kunen op brengen, die de commerciële televi sie zal vergen. De heer Van der Veen, directeur van de N.C.R.V., be antwoordde tenslotte uitvoerig ver schillende door de vergadering ge stelde wagen. Voorstellingen van „De huisbewaarder" De voorstellingen van het toneelstuk „De huisbewaarder" door „Ensem ble", die tengevolge van ziekte van de acteur Maxim Hamel op vrijdag 3 en zaterdag 4 maart in Goes en Middelburg met konden doorgaan, zijn nu vastgesteld voor woensdag 22 maart te Middelburg en donder dag 23 maart te Goes. Deze voorstel lingen staan onder auspiciën van de GEMEENTERAAD TERNEUZEN Bewoners van Sluiskil worden voorgelicht „Het uitbreidingsplan Sluiskil is voor 99% gereed en zal waarschijn lijk over vier a vijf weken ter visie worden gelegd. Het ligt in de bedoe ling, om dit plan ook één avond te Sluiskil aan de bevolking te tonen en dan daarop een toelichting te ge ven. Verwacht wordt, dat dit uitbrei dingsplan daarna binnen betrekke lijk kort tijd kan worden vastgesteld en goedgekeurd". Deze voor Sluiskil zo belangrijke mededelingen deed de wethouder M. de Vos (p.v.d.a.) vrij dagavond, tijdens de openbare ge meenteraadsvergadering van Ter- neuzen, als antwoord op een door de heer J. J. Weterings (k.v.p.) gestelde vraag. De agendapunten voor deze vergade ring gaven weinig aanleiding tot be sprekingen. De raad ging zonder hoofdelijke stemming akkoord met het voorstel van b. en w., om de bouw van het nieuwe zwembad aan de „Oesterput" onderhands aan te besteden aan de aannemers, gebr. Krieckaert te Hengstdijk, voor de som van f 516.600. „Wanneer begint men eraan en wanneer is het klaar?" wilde de heer R. Hol (p.v.d.a.) weten. Vol gens wethouder De Vos is dit af hankelijk van de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland en van de D.A.C.W. De bouwtijd is geschat op ongeveer 300 werk dagen, zodat verwacht kan wor den, dat het Terneuzense zwem bad voor het séizoen 1962 tijdig gereed zal zijn. Op diens verzoek werd, ingaande 1 april 1961. eervol ontslag verleend aan mr. P. II. W. F. Tellegen als lid van het college van curatoren en van de commissie van toezicht voor het Petrus Hondius lyceum te Terneu. zen, onder dankbetuiging voor de be langrijke, in die functie bewezen .diensten. Vragen over brandweer De gemeenteraad van Driewe-, gen heeft zich in een vrijdag avond gehouden vergadering, tegen het voorstel van G.S. tot verhoging van de wethouders salarissen gekeerd. Bij de dis cussie, die naar aanleiding van dit onderwerp ontstond, bleek het merendeel van de raadsle den sterk tegen het voorstel, dat voor Driewegen neerkwam op een verhoging met f 180 tot f 900, gekant te zijn. De heer W. van Loo (v.v.d.) vroeg, of de werkzaamheden van de wet houders nu zo waren vermeerderd. Burgemeester D. Lodder antwoord de, dat de bezoldiging van de wet houders mede moet worden verhoogd Concert Kapel Kon. Luchtmacht voor „oud" en „nieuw" te Rilland De „oude" bewoners van de gemeente Ril- land-Batn moeten de „nieuwe" ingezetenen na gisteravond wel uitermate dankbaar zijn! Want dank zij de nieuwe inwoners enkele honderden mili tairen van land- en luchtmacht met hun gezinnen was vrij dagavond de kapel van de Koninklijke Luchtmacht naar Ril land gekomen om daar in het sfeervolle, een half jaar geleden ge opende dorpshuis „Luctot et Emergo" een concert te geven. „Om het contact tus sen militairen en bur gers in casu dus „oud" en „nieuw" Ril land te verstevigen", verklaarde majoor Terpstra van de Ko ninklijke Luchtmacht, die zich sedert enige tijd inwoner van RU- land-Bath mag noe men. Zoals men weet, zijn enkele jaren geleden in Rilland een paar honderd huizen ge bouwd voor militairen van verschillende land en luchtmachtbases in westelijk Noord-Bra bant. Er bestaat al een goede verstandhouding tussen dc burger- cn de militaire bevolking van Rilland, maar dit contact kan altijd nog wel iets verbeterd wor den. Een middel daar toe vormen gezamen lijke (massale) bij eenkomsten, zoals gis teravond bijvoorbeeld. Dit is dan ook de re den, waarom de kapel van de Koninklijke Luchtmacht naar Ril land is „gehaald". „Oud" en „nieuw" Ril land hebben volop van het concert genoten. Onder leiding van de dirigent, kapitein H. F. W. van Diepenbeek, bracht de kapel een aantrekkelijk en luch tig muziekprogramma, dat voor elk wat wils bood. Voor de pauze bracht de kapel lichte, klassieke werken ten gehore, onder andere .Orpheus in de onder wereld" van J. Offen bach, „Carmen" van G. Bizet en „Luxem burg Wals" van Frans Léhar. Werken, die tot de verbeelding van de talrijke muziekliefheb bers spraken en waar voor de luchtmacht muzikanten, die in bin nen- en buitenland een uitstekende reputatie genieten, menig open doekje in ontvangst mochten nemen. Het programma na de pauze was van een lichter genre: uitge voerd werd een tiental populaire nummers, o.a. „SL-Louis Blues March", „Come back to Sorrento", „The Clarinet Boogie" en het „gewilde'^ „When the saints go march ing in". Een ovationeel applaus, waarin zowel „oud" als „nieuw" een aandeel had, viel aan het slot de muzikanten ten deel. omdat ook de burgemeesterssalaris sen zijn opgetrokken. De heer J. Nijsse (c.h.) kon zich met een ver hoging evenmin verenigen. Als hij goed was ingelicht, kwam het colle ge van b. en w. tweemaal in de maand bijeen. Hij vond de bezoldi ging, zoals deze thans is, namelijk f 60 per maand, meer dan voldoen de. Wethouder J. Boogert (c.h.) zei niet voor zichzelf te pleiten. Maar hij wilde toch wel even naar voren brengen, dat hij wekelijks minstens 2 uur nódig had om verschillende stukken door te nemen. Bovendien moest hij in zijn functie van wethou der vele vergaderingen bezoeken. Ook de heer P. J. Mol (gem. bel.) was het evenals de heer J. M. Plat- schorre (gem. bel.) met een verho ging niet eens. In de raadsstukken had de heer Mol de verhoging van de schoonmaakster bekeken. Hij vond het verschil ten opzichte van de wethouderssalarissen wel erg groot. De voorzitter achtte dit niet te vergelijken. Bij een stemming over dit onderwerp werd het voorstel van G.S. verwor pen met 4 tegen 1 stem. De beide wethouders onthielden zich van stem ming. De gemeentebegroting voor de ge wone dienst voor 1961 werd gewij zigd. Ook hechtte de raad zijn goed keuring aan een wijziging van de begroting van het burgerlijk armbe stuur. Aan het initiatiefcomité „De Bevelanden" werd evenals vorig jaar een bijdrage verleend van 4 cent per inwoner. De bestaande uitkeringsverordening onderging enkele wijzigingen. Voorts ging de raad akkoord met de wijzi ging van de gemeenschappelijke re geling verdeling kosten Zeeuwse Muziekschool. De raad ging voorlo pig niet in op een verzoek tot deel name aan de volkskredietbank te Goes. In de commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de heren J. P. Israël. C. de Jonge, A. P. Smallegange en A. Nijsse Jz. Tot nieuw lid in deze commissie werd benoemd de heer J. M. Platschorre. Bij de rondvraag vroeg de heer Mol of de plaatselijke brandspuit nog aanwezig was. Burgemeester Lodder antwoordde hierop bevestigend. Hij was echter van mening, dat bij het uitbreken van brand een directe aan sluiting van de slang op de water leiding of een blusapparaat het meest doeltreffend zou zijn, zolang de gemeenschappelijke motorbrand. spuit nog niet aanwezig zou zijn. De burgemeester deelde mede, dat b. en w. reeds hadden overwogen of er nog een brandblusapparaat moet worden aangeschaft. Het voorstel van de burgemeester om het college van G. S. mede te de len, dat de raad der gemeente geen bezwaar heeft tegen de voorgenomen wijziging van de regeling jaarwed den wethouders, werd zonder bespre kingen of hoofdelijke stemming aan genomen. Het perceel Dijkstraat 50-52 kan door de gemeente worden aange kocht. Over de bestemming daarvan kan de raad binnenkort nadere me dedelingen verwachten. Tot slot werd besloten een tweetal percelen bouwgrond aan de Jacob Catsstraat te verkopen. Voor de aanvang van de vergadering hield burgemeester Rijpstra een kor te toespraak ter gelegenheid van het 12%-jarig regeringsjubileum van HM. Koningin Juliana. Aanbesteding le fase plan zuid te Goes Namens het gemeentebestuur van Goes is vrijdagmorgen in het stad huis aanbesteed de eerste fase van het uitbreidingsplan Zuid ten zuiden van d'e Fruïtlaan. Dit omvat het egaliseren van het bouwterrein, het leggen van een nieuwe riolering en het maken van een noodbestratlng. Ingeschreven werd als volgt: Aannemingsbedrijf „Zeeland", Mid delburg 239.700; fa. Boone en Be- suyen, Goes 245.600; fa. de Exter, Goes 246.500; gebrs. Geldof, Seroos- kerke (W.) 247.000; J. en K. T. Dc Oude, Biervliet 248.000; fa. J. A. Leijs, Kapelle 249.500; fa. v. d. Elshout en de Bont, Raamsdonk voor 251.000. Eveneens werd aanbesteed de bouw van een rioolgebouw nabij de Poel- weg I. De uitslag luidt: J. A. Leijs, Kapelle 53.500; aan nemingsbedrijf H. Stouten, Zierikzee 53.500; D. v. d. Poel, Oudelande 54.440; fa. Hopmans, Goes 55.350; fa. Lagrand, Hoedekenskerke, voor 56.200; bouwbedrijf P. de Raad St. Philipsland 59.820; J. Lagasse, Koudekerke 66.100; C. v. d. Klippe, Vlissingen 67.500; G. Schermer en Zn., Nieuwerdijk 72.000. Raad Zuidzande doet grondaankopen De raad van Zuidzande heeft ln zijn vrijdagavond gehouden vergadering een belangrijk besluit genomen. Na een uitvoerige voorlichting door burgemeester H. P. Everwijn, werd zonder hoofdelijke stemming beslo ten tot aankoop van een drietal per celen grond achter en langs de Oost- burgse straat tot een totaalbedrag van ruim ƒ40.000, liggende in het gewijzigde uitbreidingsplan, dat mo menteel ter inzage ligt. Eind maart zal dit plan in de raad komen ter vaststelling. Wanneer daarna de be nodigde goedkeuringen worden ver kregen, zal waarschijnlijk nog dit jaar met de uitvoering worden be gonnen. In plaats van kaarten. Met dankbaarheid en grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze dochtertjes en zusjes JOLANDA JEANNETTE. P. A. de Jonge J. de Jonge-de Witte Els Annie Koudekerke, 10 maart '61, Dorpsstraat 10. Heden is nog onver wachts van ons heen gegaan onze geliefde vrouw, moeder, be huwd-, groot- en over grootmoeder, ADRIANA DE GOFFAÜ, echtgenote van Jac. van de Visser, in de ouderdom van 71 jaar. De diep bedroefde familie. Namens allen, Jac. van de Visser Wemeldinge. 10 maart 1961, Wilhelminastraat 28. De begrafenis zal plaatsvinden op de al gemene begraafplaats te Wemeldinge op dinsdag 14 maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21