Middelburgs burgemeester met 1 april in Amersfoort benoemd COAK-DRUMBAND BRACHT WERKLUI MUZIKALE HULDE S AWE MA n.V. Zeeuwse Almanak ZEEUWSE BEJAARDEN WACHTEN VOORLOPIG NOG AF 2 PROVINCIAL.!!; A E to U IV S to U O U R A N '1 ZATERDAG 11 MAAKT iSoi NA AMBTSPERIODE VAN DRIE JAAR „Hoofdlijnen getrokken voor talrijke belangrijke zaken en plannen GISTERMIDDAG laat is de benoeming afgekomen van bur gemeester mr. Joh. de Widt tot burgemeester van Amers foort. Met ingang van 1 april a.s. zal mr. De Widt de lieer H. Molendijk opvolgen, die 31 januari j.l. met pensioen is gegaan. Na Pekalongan op Midden-Java, Avereest (Dedems- vaart) en Middelburg wordt Amersfoort de vierde gemeente van burgemeester De Widt, die op 16 februari 1958 met de leiding van de Zeeuwse hoofdstad werd belast en dat dus even drie jaar bleef. Terwijl de telefoon in het burgemccs- terlijke huis aan de Dam .rood gloeiend" stond, hadden wij gister avond een kort gesprek met de heer De Widt. Deze verklaarde bijzonder verheugd te zijn over zijn benoeming in zijn rond 70.000 inwoners tellen de nieuwe gemeente. „Maar daar naast betreur ik het. dat ik na zo korte tijd uit Middelburg wegga", betoogde mr. De Widt, die het on middellijk met zijn echtgenote eens was, dat Middelburg een bijzonder prettige gemeente voor hen is ge weest. In de dus vrij korte ambtsperiode van mr. De Wildt in Middelburg, zijn twee belangrijke regionale za ken naar voren gesprongen, na melijk de dubbelstadsgedachte met daaraan verbonden het Sloeplan, en de grenswijzigingsplannen. Burgemeester De Widt wil zijn Middelburgse ambtsperiode dan ook zien als een tijd, waarin voor deze belangrijke en enkele Middel burgse zaken (als de sanering) de hoofdlijnen getrokken zijn en de hoofdpunten vastgesteld, die voor de eerstkomende tien tot vijftien jaar alle aandacht zullen vergen. Uitstel Mr. De Widt was nauwelijks in Zee- lands hoofdstad benoemd of hij werd geconfronteerd met de problemen van de grenswijziging. Aanvankelijk was de installatie van de burgemees ter in verband met het bezoek van minister Struijcken drie dagen uitge steld, maar toen ook de minister zijn bezoek moest uitstellen, moest de nieuwbenoemde burgemeester toch ook voor dit onderwerp de taak van de wethouders overnemen. En in de afgelopen drie jaar heeft de gemeen telijke herindeling herhaaldelijk de aandacht van mr. De Widt opgeëist. Na de eerste kwesties roet de Wal- cherse grenzen lanceerde burge meester De Widt tezamen met zijn Vllssingse collega de dubbelsiad- gedachte. De heer De Widt is een enthousiaste pleitbezorger van deze stedenzaak. „Deze gedachte is be langrijk voor de toekomst", aldus de burgemeester. „Ik hoop dan ook, dat mijn opvolger op dezelfde voet van samenwerking niet "Vlissingen zal kunnen voortgaan. Niet alleen in het belang van Middelburg, maar van geheel Zeeland. Het Sloeplan, waarvoor de steden- 8amenwerking een belangrijk element vormt, ziet mr. De Widt als de kans van Zeeland om na de grote MB. JOH. DE WIDT naar Amersfoort bloeiperiode, die met de Franse re volutie is afgeknapt, weer tot een behoorlijk niveau te komen. „Maar dan moet er ook met man en macht voor gestreden worden", aldus Mid delburgs burgemeester. Plannen Middelburg niet meer klaar zie"), terwijl een groot aantal scholen („Nog niet genoeg") gebouwd werd en de Stromenwijk zich ge stadig uitbreidde. In deze rij van belangrijke Middelburgse zaken noemde mr. De Widt vanzelfspre kend ook de pas bekendgemaakte Schouwburguitbreiding, die hij van zeer groot belang achtte, als mede de plannen voor het Delta museum, in samenwerking met Zuid-Kolland en Brabant. Hoogtepunten in de Middelburgse tijd van burgemeester De Widt wa ren ouder meer de viering van het derde lustrum der bevrijding in no vember 1959 met het zeer gewaar deerde bezoek van de Engelse gene raal Hakewill Smith, en het be zoek van koningin Juliana tijdens de opening van Zeelands nieuwe pro vinciehuis. Ook de sportuitwisselings- bjjeenkomsten met Folkestone moch ten zicli altijd in de bijzondere be langstelling van 'Middelburgs eerste burger verheugen. Moeilijkheden Bij al de vreugde over de promotie is mr. De Widt zich echter wel be wust van de moeilijkheden, die Mid delburgs bestuurscollege de komende periode krijgt op te lossen. Want mr. De Widt vindt het jammer, dat hij vertrekt op een moment, dat ook wethouder J. W. Kögeler, die vele jaren een uitstekende loco-burge meester was, geen zitting meer zal nemen in het college van b. en w. In de loop van de drie laatste jaren heeft mr. De Widt zowel in ge westelijk als plaatselijk verband tal rijke functies bekleed. In Middelburg was hij president-curator van het gymnasium, plaatsvervangend rech ter en voorzitter van de Stichting Concert- en Gehoorzaal, in regionaal verband viee-voorzitter van het Wegschap Walcheren, voorzitter van de schoolartsendienst voor Walcheren en de Bevelanden, lid van de bestu ren van het Zeeuwse Landschap, de Tijdens mr. De Widts ambtsperio- stichting Westhove en dc schoon de werden ook de plannen maakt voor de stadssanering, wer den vele hiaten opgevuld in de we deropbouw van de hoofdstad, dc toren van het stadhuis kwam uit de steigers („Jammer, dat ik het stadhuis tijdens mijn bestuur in heidscommissie en lid van de com missie beheersvorm Zuid-Sloe. In zyn functie als bestuurder van de Ver eniging van Nederlandse gemeenten, is mr. De Widt lid van dc Europese commissie en de commissie van volkshüisvestiging In de vereniging. IN MIDDELBURG Hoogste punt uitbreiding Berghuys-kazerne bereikt Vrijdagochtend heeft een pittig spe lende C.O.A.K.-dunibaud de rond vijftig werklui, die werkzaam zijn aan ae nieuwbouw van de Gene- raal-majoor Berghnyskazerne te Middelburg een daverende muzi kale hulde gebracht. Deze aubade stond in verband met het berei ken van het hoogste punt van de Centrale verwarming Xedersiraat 19 - Middelburg - Tel, 01180-2962 KOTTER VAST. De kotter YE-66 van schipper.elge- naar M. Pekaar ui Yerseke, is in de mist van enkele dagen geleden, be laden met een lading mosselen, niet ver gekomen. Bij het verlaten van de mosselverwatcrplaats, op weg naar de mosselschoonderij „Soli dair", liep het vissersscheepje uit de koers en voer het op een buitenpunt in de Hardenhoek. Pogingen om los te komen mislukten. Maar toen het water weer opkwam, bleek ook voor de kotter het uur der bevrijding weer geslagen. VERKOOPMIDDAG. Enkele dagen geleden heerste een flinke drukte in het Torenlokaal OPNAMEN Het op de geluidsband opnemen van erii carillonconcert is geen geringe opgave, zo leerden wij gisteren in Veerc. Het geluid kun gaan „zwe ren". de wind kan in de microfoon blazen, bromfietsers zorgen soms voor overdonderende bijgeluiden en wanneer het dan allemaal net een beetje klopt, is er altijd wel een meeuw of een andere vogel, die zo nodig iets van zich moet laten ho- Dat hebben ze bij de Wereldomroep al eens eerder ondervonden, Bij deze instelling hud men het carillon van Vee re bok eens op het programma gezet, en er waren naarstig opnamen gepleegd. Heel naarstig. En bij liet proefdraaien bleelc, dat ze prima ge slaagd waren. Eén ding was jammer. Carillonspel was niet te horen. Wél had men plot seling de beschikking over een mooie serie vogelgeluiden en in het archief run de 'Wereldomroep rust sindsdien het carillon van Veere onder de ru briek vogelgezang Wrant ook dat kan te pas komen.... te Axei, waar de dames-leden van "de hervormde zendingsvereniging een verkoopmiddag hielden. Tal rijke. zelfvervaardigde, artikelen gingen vlot van de hand. De niet onaanzienlijke opbrengst zal wor den afgedragen aan het Zendings bureau te Oegstgeest. CULTUREEL. In het Schouwse Serooskerke staan culturele plannen op stapel. Men overweegt een „Dorpsgemeenschap" op te richten, een vereniging, die 'n cultureel karakter zal moeten dra gen. De plannen zijn reeds in een vergevorderd stadium gekomen. Bin nen zeer korte tijd zal een vergade ring worden belegd waarin een be stuur zal worden gekozen. SPEELTUIN. Een minder cultureel aspect heb ben Brouwershavense plannen voor de oprichting van een speel tuinvereniging. Een vergadering werd reeds gehouden door de oudercommissies van de openbare lagere school, de kleuterschool en het schoolbestuur van de bijzon dere lagere school. Voorts werd reeds een commissie benoemd, die de mogelijkheden van een speel tuin zal onderzoeken en vervol gens de nodige stappen zal onder nemen. Men wil de speeltuin zó inrichten, dat de kinderen van de lagere scholen er sport kunnen beoefenen, terwijl de kleuters zich in een ander deel met veler lei attributen kunnen vermaken. GOUD. Op woensdag 22 maart zal het feest zijn In dé Bankertstraat to Axel. Om precies te zijn bij het echtpaar G. v. d. Vliet-do Wlpter, waar het gou den huwelijksfeest zal worden ge vierd. uitbreiding van liet kazernecom plex, waaraan de drumband enige luister bijzette. Vrijdagochtend negen uur zou het hoogste punt bereikt worden", al dus had uitvoerder J. van Es C.O. A.K.-seliooleommandant kolonel J. Potteboom enkele dagen gele den meegedeeld en uitvoerder Van Es hield zijn woord. Even voor negen kwam zelfs het sein, dat 't zover was, zodat, dank zij deze stiptheid van de werklui, met mi litaire punctualiteit precies om ne gen uur de vlag kon worden ont plooid. Bijna negentien meter boven de be gane grond stonden de werklui toen voorman J. Louwerse de Ne derlandse driekleur langzaam in de mast hees, terwijl een hoorn, blazer op zijn standplaats hoog boven het stadsgewoel het signaal vlaghijsen deed schallen. Op het kazerneplein stonden de drumbanden en enkele tientallen militairen in de houding, toen dc vlag zich ontplooide, waarna de de drumband met een mars inzet te. Vervolgens stelde de drum band zich in een cre-haag op, waartussen de werklui in een lan ge rij naar de manschappenkan- tine „afmarcheerden". Hier kregen zij het gebruike.lijke pannebier aangeboden, terwijl ionel Potteboom namens de toe komstige bewoners vau het ge bouw, officieren, onder-officieren en manschappen, van zijn vreug de over dit belangrijke moment in de bouw getuigde. „Met vertrouwen zien wij het mo ment tegemoet waarop het nieuwe hoofdgebouw klaar is", aldus zei de kolonel tot de werklui. Ook wees de schoolcommandant op do grote behoefte, die aan deze ka. zerneuitbreiding bestaat, „want in de C.O.A.K.-kazerne te Vlis singen slaat het Water zelfs door de muren". Eerder tijdens deze bijeenkomst in de kantine hadden de eerst aan- wezend ingenieur F. Lind uit Bergen op Zoom en uitvoerder Van Es van het aannemersbedrijf B. Stegink in hun toespraak uiting gegeven aan hun vreugde over het bereiken van het hoogs'e punt. Des! middags hebben commandant en officieren van de C.O.A.K. een ontvangst belegd, waar zij vele genodigden mochten begroeten. De bijzonder geanimeerde recep tie. waar nog eens duidelijk de goede verstandhouding tussen C.O.A.K. en burgerij tot uiting kwam. werd onder meer bezocht door de commissaris der konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot met zijn echtgenote. (Advertentie Examens De hoer J. J. F. Nicolai, lei aar aan de h.t.s. te Vlissingen, slaagde dezer dagen cum laude voor het examen clvielingenieur aan de technische hogeschool te Delft. Tc Breda slaagden voor het prak tijkexamen van do Centrale Melk- controledienst voor controleur tok en controlcvercnlging do lieer P. Hannewijk te Wolphaarlsdijk. Voor circa 1000 gulden vol-automatische oliestook centrale-verwarming Interessant nieuws voor de bezitters van kolen- of gas- centralfi-venVar- ming. Men hoeft geen duizenden gul dens meer te investeren voor ccn vol automatische oliestook installatie. De Amerikaanse Rocket oliebrander speciaal vervaardigd voor woningen en flats tot 500m3 wordt voor circa 1000 gulden geleverd, compleet met ketel- en kamerthermostaat, tank en volledig geïnstalleerd. Op de Utrecht se Voorjaarsbeurs wordt op de Croe- selaan op stand 509 in de Margriet hal de Rocket vol-automatische olie brander gedemonstreerd. Oliehaard met koienhaardvuur op de Vooriaarsbeurs UTRECHT, Zateraag Een van de grote trekpleisters van de Utrechtse Voorjaarsbeurs zal on getwijfeld de Hoenson oliehaard zijn met het zelfde gezellige roodgloei ende kolenvuur als eeri kolenhaard. Door toepassing van het Gerichte Warmtesysteem kan bovendien schriftelijk worden gegarandeerd, dat men géén last zal hebben van koude voeten, terwijl Jaarlijks een bespa ring van 50 tot. 100 gulden aan bi andstofkosten wordt bereikt. Hier door is het olie stoken werkelijk vol maakt geworden gezellig, gemak kelijk. veilig en zeer zuinig. De Hoen son oliehaard zal op de Croeselaan zijn te bezichtigen on de grote Hoen- sonstand nummer 509 in de Mar- sriefhal. Vereniging B. en S. over ziekenvervoer op de Bevelanden Instemming met voorstel Goese college van b. en w. Tijdens een vrijdagmiddag in „Dc Korenbeurs" te Goes gehouden ver gadering van de Vereniging van Bur- gemeseters en Secretarissen op Noord- en Zuid-Bevcland is uitvoe rig van gedachten gewisseld over de kwestie van het zieken- en gewon- denvervoer op de Bevelanden. De vicc-voorzitter, burgemeester Tli. J. Andriessen uit Ovezande schetste de gang van zaken inzake het zieken vervoer, waarbij hij herinnerde aan het auto-ongeval onder 's-Heercn- hoek, toen een zwaar gewonde man drie kwartier op een ambulance moest wachten. Zoals bekend, wei gerde de gemeentepolitie to Goes, volgens de instructies, om de in dienst der gemeente zijnde rodehruis- ambulance liulp te laten verlenen. Verschillende burgemeesters noem den dit een hoogst onbevredigende gang van zaken, die dringend waar borgen voor de toekomst vraagt. Met instemming namen de burgemeesters en secretarissen daarom kennis van het voorstel van b. en w. van Goes om een gemeentelijke zieken- en ge wondenvervoersdienst in het leven tr roepen. De vergadering achtte dit wel de beste oplossing. De gemeente secretaris van Goes, de heer M. J. Taillie, gaf een toelichting op dit voorstel van liet Goese college. Nieuwe luchtmachtofficieren op Woensdrecht beëdigd Twaalf'in keurige formatie vliegen de T-33 straaltraincrs brachten vrij dagmiddag op de vliegbasis VVöétlS- drcclit een saluut aan eenenveertig zo juist beëdigde reserve-officieren van de Kon. Luchtmacht. Onder hen bevonden zich twee Zeeuwen, name lijk de heren C. van der Maas uit Vlissingen en C. L. J. Buiting Uit Sas van Geut. Dit luchtdcfilé vormde het slot van een militaire plechtigheid, waaraan ook de luchtmachtjcapel haar mede werking verleende. Nadat de troepen van de vliegbasis zich in carré had den opgesteld en voorlezing was ge daan van de benoemingen, legden de nieuw benoemde luchtmachtoffi cieren de eed af, in handen van de commandant commando luchtmacht opleidingen, commodore W. Bakker. Vervolgens richtte de commandant zich nog met een toespraak tot de nieuwe tweede luitenants, waarbij hij hen wees op de rechten én plich ten van het officierschap. Nadat de luchtmachtkapel het Wil helmus had gespeeld, defileerden vervolgens de manschappen van de vliegbasis nog' voor de nieuwe offi cieren. Naast enkele militaire en burger lijke autoriteiten woonden ook tal van familieleden en vrienden van de nieuwbenoemden de plechtigheid bij. Geen verplichting voor fust bij export fruit Het produktschap voor groenten en fruit heeft meegedeeld, dat voor fruit, bij export, op het ogenblik geen verplichting geldt om gebruik te maken van eenmalig fust* Wel heeft men in enkele fruitgebieden een regeling ontworpen om de uit voer van de beste appel- en pereras sen in eenmalig fust te dóen plaats vinden. KUNST Kunstmaandorkest speelde in Vlissingen Dirigent: Anton Kersjes. Solist: Walter Ëllegiers. Opnieuw willen wij hier de lof zin gen van het Kunstmaandorkest gisteravond speelde het in het Vlis- singse Britannia cti het was weer voortreffelijk. Voor de pauze Mozart, daarna Strauss. En vanaf de eerste inzet, tot het laatste akkoord kon men genieten van het frisse, vitale orkestspel, waarmee dit Kunstmaand orkest hier in vorige jaren al zulk een uitstekende indruk maakte. De ouverture Figaro fungeerde als ope ningsstuk en het was direct al Mo zart: licht, vol raffinement, uitmun tend in samenspel. En deze indruk werd nog eens nadrukkelijk bevestigd in de „Haffner"-symfonie. Ook hier weer dat verrukkelijke Mozartiaanse musiceren, waarvan dit orkest blijk baar het geheim kent. Met gratie en zwier tenslotte na de pauze Strauss. Wij volstaan met deze mededeling en laten dit keer alle superlatieven in de la van ons schrijfbureau. Het zou weliswaar al leszins gemotiveerd zijn er hier een grote voorraad van tc gebruiken, maar we willen ze bewaren tot een volgende keer: dit Kunstmaand orkest moet nog maar dikwijls naar Zeeland komen! Niet om de goede stemming te be derven, maar eerlijkheidshalve ten slotte nog een licht-zure opmerking: concertmèester Walter Ëllegiers speelde Mozarts vioolconcert in G (K.V. 216) en zorgde daarmee niet voor het hoogtepunt van de avond. Het klonk allemaal wat droog en stijfjes. Het slot leverde een ovationeel ap plaus voor dirigent Kersjes en het orkest op. dat als dank de Radetzky- mars bisseerde. De belangstelling voor dit concert -georganiseerd door de Z. V.U. en de Vlissmgse Arheiderskunst- kringwas redelijk. Voor solist cn dirigent waron er bloemen. de K. (Slot van pag. 1 standighéid profiteerden. Is hier een verklaring voor te vin den Ongetwijfeld! Zo vertelde men in Terneuzen. dat er helaas „nog altijd een bepaald aversie bestaat: tegen zulke gemeentelijke Instellin gen De grootste rem is echter een heel simpele: onbekendheid met do fei ten. „Er zijn genoeg ouden van da gen, die het nóg niet helemaal ver trouwen en die daarom eerst dé kat eens uit de boom willen kijken", wft* de mening van andere deskundigen op diensten voor sociale zaken. Ruimer schaal In alle Zeeuwse plaatsen, die wij in deze enquête betrokken, bestond echter dc stellige mening, dat lang zamerhand steeds meer ouden van dagen gebruik zullen maken van de ze nieuwe wet. „De weg naar het bejaardentehuis wordt de behoeftige WWVVVWWWWVWVVS Voor Zeeuws nieuws zie ook c de pagina's 5 en 7. v WWWWWVSAVSAAWAW Bijna negentien meter boven de be gane grond is op het in aanbouw zijn de hoofdgebouw van de Oeneranl- majoor B er giluyskazerne te Middel burg vrijdagochtend de Nederlandse driekleur gehesen ten télten, dat het hoogste punt bereikt was. Terwijl voorman J. Louwerse het dundoek langzaam naar het topje Van de vlag- gemast trokliet een hoornblazer van de COAK-drumband het signaal vlaghijsen weerklinken. (Foto P.Z.C.) oudjes nu ook gemakkelijker ge maakt", zei men bijvoorbeeld. A'èrder is de verwachting, dat véle bejaarden, die alleen van de A.O.W. moeten leven (voor ecu echtpaar rond 30 gulden per week) in de toekomst op ruimer schaal zullen aankloppen voor on dersteuning in de allernoodzake lijkste levensbehoeften, waarbij bijvoorbeeld een deel van de huur vergoed kan worden. Ook brand, stoffenvergoedlng (in de meeste gevallen rond 100 gulden per Jaar) êu kledingbijdrage (meestal 100 tot 350 gulden per Jaar) kunnen na worden aangevraagd, zonder dat veelal deze bijdrage op do kinderen wordt verhaald. Langzamerhand zal de invloed van deze wet »lch daarom ook in Zee land doen gelden. Geen exportbeffing appelen voor België es Luxemburg nog «t( aankoop van 16 maait zal de hef- etaaid moet worden bij >op van appelen voor export naar België en Luxemburg, komen te vervallen. Dit houdt verband met het feit, dat genoemde landen met ingang van die datum ook invoer van appelen zullen toestaan uit an dere landen dan Nederland. De laatste maanden liep de handel vanuit het Zeeuwse produktlegebied op genoemde landen bijzonder stroef. De laatste tijd lag deze praktisch geheel stil. Een en ander was het gevolg van de zeer hoge heffingen. Mogelijk kan nu de vraag van Bel gische zijde weer wat opleven, hoe wel de voorraden momentcel hard slinken, vooral nu ook Frankrijk zijn grenzen opent en er voor dit land de laatste weken behoorlijke hoeveelheden zijn gekocht, Daarbij komt, dat dc matige bewaarbaarheid van diverse rassen de voorraden snel doet ruimen, zodat mag worden ver wacht. dat dit jaar de koelhuis- quanta vlugger dan in andere jaren zullen zijn verdwenen. De prijzen van de goede kwaliteiten zijn flink aan getrokken, vooral die van Golden De licious. Ook Ierland aal met ingang van .16 maart de invoer van appelen toe staan. DE HUUH PLAATSELIJK OPKLARINGEN. Vrijwel overal droog weer en plaatse lijk opklaringen. Overwegend matige westelijke wind. In het binnenland lagere middagtempora turen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2