Minister De Pous antwoordde de Eerste - Ka merleden linnen heeft alléén voordelen, -..let op dit garantie- merk Kostbare parfum om losgeld uit te geven GELIJKE STIJGING VAN DE INVESTERINGEN MERKBAAR Pyromaan in bossen bij Soest PREMIÈRE VOOR NEDERLAND VAN „DE BEKRONING" Een' plezierige avond behoeft niet bedorven te worden door hoofdpijn Neem direct Rheumin DE RUYTER KANDIDAAT VOOR EUROPESE DRIEBANDENTITEL MEISJE IN VENLO VOOR DIENST OPGEROEPEN ZATERDAG 11 MAART 1961 fttOVIHVlALlS ZB EU W 8 B V O tc A N 'l PARTICULIERE CONSUMPTIE TOEGENOMEN Bij de Eerste Kamer is inge diend de memorie van antwoord op de begroting van econo mische zaken voor 1961. Volgens de voorlopige cijfers van het C.P.B. is het volume der particuliere consumptie in 1960 toegenomen met 6,5 pro cent en dat van de bruto inves teringen in vaste activa van be drijven met 15 procent. Uit een relatief achterblijven van de consumptie mag niet zonder meer worden afgeleid, dat er een toenemende discrepantie is ontstaan tussen arbeidsinkomen en winstinkomen. Een meer directe maatstaf voor de ontwikkeling van het arbeidsinko men in verhouding tot het overige inkomen is de loonquote Deze is in 1960 volgens gegevens, ontleend aan het jongste centraal economisch plan, enigszins gestegen en wel van 55,5 in 1959 tot 56,3 in 1960. Het is derhalve blijkbaar mogelijk, dat een dalende consumptiequote samengaat met een relatieve toeneming van het arbeidsinkomen. De minister is van mening dat on danks de stijging van de investerin gen het evenwicht tussen de natio nale bestedingen en de nationale middelen niet Is verstoord. Vervol gens wijst hij erop, dat het toepas sen van speciale maatregelen ten aanzien van de investeringen vooral ook dient te worden gezien in samen hang met de vooruitzichten. In dit verband is het van belang, dat het centraal planbureau voor 1961 een stijging der investeringen voor ziet, die belangrijk geringer zal zijn dan de stijging, die in 1959 en 1960 Bovendien verwacht het {ilanbureau, dat een toeneming der nvesteringen zal blijven binnen de mogelijkheden, die onze totale eco nomie daartoe biedt. Geen maatregelen De minister acht het daarom voorshands verantwoord na de be. (Van onze correspondent) Ook dit jaar opereert in de Soester bossen een pyromaan. Tot deze conclusie zijn brand weer en politie vrijdagmiddag gekomen, toen kort na elkaar twee bosbranden waren uitge broken in het gebied achter het sanatorium Zonnegloren. Men beschikt over aanwijzigingen dat in beide gevallen opzet in het spel is geweest. Hoewel de vrijwillige brandweer de bran den spoedig onder de knie had, ging tenminste 5000 vierkante meter heide en dennebomen in vlammen op. Nog nooit is de brandweer zo vroeg in het seizoen voor bosbranden in touw geweest. Door het fraaie voor jaarsweer zijn de bossen echter zeer brandbaar geworden. Men verwacht dat bij aanhoudende droogte meer bosbranden worden gesticht. Prak tisch ieder jaar hebben pyromanen in dit gebied de brandweer 's zomers handenvol werk bezorgd. Zo braken in 1959 niet minder dan 72 bosbran den uit op grondgebied van de ge meente Soest. Tientallen hectaren fraai natuurschoon zijn toen verlo ren gegaan. Koning Boudewijn der Belgen en zijn gemalin koningin Fabiola brengen enige vakantiedagen door in Spanje. Waar het koningspaar in het open baar verschijnt, wordt het door de Spaanse bevolking hartelijk toege juicht. perkingen, die in het afgelopen jaar zijn aangebracht, voor de in vesteringen geen verdergaande maatregelen te nemen. Hij voegt hieraan toe, dat de omvang van de investeringen niet alleen wordt beïnvloed door manipulaties in de investeringsaftrek, doch ook door het op het voorkomen van overspanning gerichte algemeen sociaal-economisch beleid, alsme de door het in de sector van de bouwnijverheid gehanteerde ver gunningenbeleid. Het valt op dat de stijging der in vesteringen zich bij vrijwel alle ca tegorieën investeringen ongeveer gelijkelijk heeft voorgedaan. De in dustriële investeringen zijn niet krachtiger toegenomen dan de ande re categorieën. Eiger-beklimmers hebben „Doorgang der goden" bereikt De vier bergbeklimmers, die maandag zijn begonnen aan een winter-bestijging van de noord wand van de Eiger, zijn vrijdag tot het punt gekomen vanwaar ;een terugkeer mogelijk is. Verborgen voor de tallozen ach ter telescopen en kijkers, richt ten zij op tweederde van de hoogte tegen de zwarte berg wand hun nachtbivak in. De te rugkeer van 't punt dat zij had den bereikt, geldt als even ge vaarlijk als de verdere tocht. Inmiddels is het weer wat minder goed geworden. Er hangen veel wol ken en de barometer is gedaald. Dit kan betekenen dat de vorst afneemt, hetgeen lawines en allerlei andere gevaren kan doen ontstaan. De klim mers zijn ook vrijdag traag gevor derd. Zaterdag moeten zij de „Door gang der goden" passeren en dan ligt „De spin", een gletsjer waar zij wel een volle dag voor nodig zullen hebben, nog voor hen. De berggidsen, die de tocht mede hebben voorbereid, geloven niet dat de vier klimmers erin zullen slagen de top van de Eiger voor maandag te bereiken. Goede bekende in Zeeland Zweedse ambassadeur Dahlman naar Cairo De Zweedse ambassadeur in Den Haag, Sven Dahlman, is benoemd tot Zweeds ambassadeur in Cairo en Taiz (Jemen). De huidige ambassadeur in Cairo, Brynolf Eng, zal de Zweedse be langen in Dén Haag vertegenwoor digen. De heer Dahlman, die voortreffelijk Nederlands spreekt, is in Zeeland geen onbekende. Na de ramp be zocht hij vele malen deze provincie. Zo heeft hij zich bijzonder ingespan nen voor de bouw van kleuterscho len in getroffen dorpen, onder meer in Oosterland. Juan Peron op weg naar Zwitserland Juan Peron, voormalig dictator van Argentinië, is donderdagavond per auto uit Barcelona vertrokken voor een bezoek aan Zwitserland. Het staat echter allerminst vast dat Zwitserland hem zal toelaten. Peron heeft zijn Argentijns paspoort verloren toten hij na de omwente ling werd verjaagd. Het is mogelijk dat hij een Spaans paspoort bezit of een paspoort van de Dominicaanse republiek. Maar in beide gevallen zal hij een Zwitsers visum nodig hebben en tot dusver heeft hij dat niet aan gevraagd. En zonder geldig paspoort met eventueel bijbehorend visum komt niemand de Zwitserse grens over. Minister De Pous over Rozenburgs staalproject Ten aanzien van de betekenis i H van een tweede, eventueel op Rozenburg te vestigen staal- bedrijf in Nederland, is de mi- p nister van economische zaken van mening, dat zulk een be- drijf ongetwijfeld belangrijke industriële activiteiten met zich zou brengen. Hoewel dit p zeker een versterking van on- p ze basisindustrie zou beteke- nen, dient men daarbij echter H niet uit het oog te verliezen, H dat andere basisindustrieën daarom nog niet minder aan- trekkelijk behoeven te zijn dan een staalindustrie. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' Militair door losse patroon ernstig gewond Donderdagmiddag omstreeks drie uur is tijdens een militaire oefening in de omgeving van Bndel de dienst plichtig soldaat A. A. Kriezemann oud 19 jaar, woonachtig in Kerkrade en behorende tot de 432e compagnie Van Heutz, met een losse patroon in de rug geschoten. Het slachtoffer is met zijn rug tegen de loop van een geweer terecht ge komen, waardoor net schot afging. Hij is in ernstige toestand in het ziekenhuis in Weert opgenomen. Mascha ter Weeme verlaat Amsterdams Ballet Mascha ter Weeme zal aan het eind van dit seizoen het Amsterdams Bal let verlaten. De reden daarvan zou zijn gelegen in de omstandigheid dat zij haar functie van artistiek leidster van dit ballet niet wezenlijk heeft kunnen uitoefenen. Van betrokken zijden wenst men zich van elk com mentaar te onthouden. Advertentie Driemaal doodstraf geëist in Nazi-proces te Tallinn Op het proces in Tallinn, hoofdstad van het bij Rusland ingelijfde Est land, tegen drie mannen die worden beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op 125.000 mensen in nazikampen In Estland tijdens de oorlog, is tegen alle drie de dood straf geëist. De eis werd geformuleerd door de of ficier van justitie van het Estlandse hooggerechtshof, Walter Raudsalu. Twee der beklaagden, Gerrets en Viik, hebben maandag schuld bekend. Tegen Mere, die than: woont in Lei- cester in Engeland en die niet door de Britse regering is uitgeleverd, is bij verstek de doodstraf geëist. FRANSE POLITIE DOET ONTDEKKINGEN Ook dit stond in het Amerikaanse romannetje De Franse politie komt tot steeds verrassender ontdekkingen in de zaak tegen de ontvoerders van de kleine Eric Peugeot, die vorig jaar tegen een losgeld van 50 miljoen oude franken aan zijn ouders werd terugbezorgd. Een van de schuilplaatsen, gebruikt door de ontvoerders, bleek nJ. vol te staan met grote flessen van een van de kostbaarste parfums uit de Fran se reukwerkindustrie. Niet dat de ontvoerders zelf dol wa ren op dit door beroemde filmsterren gedragen reukwater, maar het ko pen ervan bleek een goed middel om van de gevaarlijke biljetten van 10.000 frank af te komen. Ook deze manier om het geld te wis selen, waarvan de serienummers door Interpol over geheel Europa waren verspreid, hadden de Franse ontvoer ders van Eric uit hun Amerikaanse misdaadroman „ontvoering" geleerd. Schoonheidssalon Een van de met het ondeizoek be laste politiemannen gromde: „Wie verwacht er nu, dat een gangster in een schoonheidssalon de voor hem zo gevaarlijke biljetten gaat wisse len?" Rusland gaat zich ook met kwestie- Algerije bemoeien Naar ïn betrouwbare diploma tieke kringen in Parijs vrijdag verluidde, zou Rusland in be dekte termen de Franse presi dent hebben gewaarschuwd, dat rij geen vredesverdrag met Al gerije zou toestaan, tenzij pre sident Charles de Gaulle be langrijke concessies zou doen op het gebied van de koude oor log. De waarschuwing zou aan De Gaulle zijn overhandigd door de Sowjet-Rus- sische ambassadeur Vinogradow. De laatste heeft op 23 februari een on derhoud met het Franse staatshoofd ehad. Kort tevoren was de Rus uit loskou teruggekeerd. Vinogradow zou zijn boodschap op de volgende wijze hebben overge bracht: „Frankrijk zal de Algerijnse kwestie heel goed zonder ons kun nen oplossen. Maar zij zal het ge schil niet uit de wereld kunnen hel pen zonder onze welwillendheid". Weer doodstraf geëist tegen Menderes In het proces te Yassiada, dat sinds 14 oktober 1960 wordt gevoerd tegen ongeveer 500 belangrijke figuren in het regime-Mender es. heeft ae Turk se openbare aanklager vrijdag de doodstraf geëist tegen ex-premier Adnan Menderes en drie voormalige parlementsleden, uit Menderes' demo- atische partij. Uit het onderzoek Is tot nu toe ook gebleken dat een relatie in Duitsland geld voor Larcher en Rolland heeft ingeruild. In de schuilplaats van de ontvoerders werden ook vele, onge opende kisten sigaren gevonden. Blijkbaar werden de bankjen dus ook wat dichter bij huis ingewisseld. In de kleine kamer die Larcher in de Rue de Chateau Landon had ge huurd, had de politie zoveel flessen parfum gevonden, dat een van de agenten zei: „We hadden er zo een eigen schoonheidssalonnetje kunnen beginnen". Na vertoning in New York, Holly wood, Londen en verscheidene andere wereldsteden, is gisteravond in Am sterdam de premiere voor Nederland gegeven van de muzikale kleuren film „De bekroning" (The crowning experience). De belangstelling hier voor is zo boven alle verwachtingen gebleken, dat „Morele Herbewape ning", die de film heeft geproduceerd, zich genoodzaakt heeft gezien de film tegelijkertijd ïn Cinema du Midi en in Rialto te doen vertonen. Vele burgerlijke en militaire autori teiten, onder wie baron en baronesse Van Till, adjudant en dame du palais van de koningin, ltz. der le klasse W. W. Kuyck, adjudant van prins Bern- hard, de ambassadeurs van de Phl- lippijnen, Joego-Slavië en Oostenrijk, een tiental parlementsleden en leden vande Frovinciale Staten en 'n groot aantal burgemeesters en wethouders van Nederlandse gemeenten, gaven van hun belangstelling blijk. Rheumin- tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig I Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 et Een Brocades - product, dus: vertrouw er odï TOERNOOI IN TRIEST Met zes punten leider in zijn poule Henie dc Ruyter heeft vrijdagmiddag nadrukkelijk zjjn kandidatuur ge steld voor de Europese titel drieban den, waarom dezer dagen met een grote verbetenheid in Triëst wordt gestreden. Voor de derde achtereenvolgende maal kwam hij tot een overwinning, ditmaal op de sterke jonge Belg Ceulemans, maar het was niet alleen hierdoor dat hij zich onder de titel- pretendenten schaarde. Zijn bijzon der knappe spel in de eerste helft van zijn partij na 24 beurten be droeg zijn gemiddelde 1.375 droeg hiertoe mede voor een belang rijk deel bij. Na de derde ronde luidt de stand: Om de jeugdschaaktitel J. C. Bartel wint van W. van Wjjnen Voor het jeugdkampioenschap van Zeeland werd vrijdagavond in hotel Pax te Middelburg de wedstrijd J. C. Bartel-W. van Wijnen gespeeld. Laatstgenoemde had reeds aan re mise voldoende om de titel in de wacht te slepen. Bartel heeft het ech ter gepresteerd om de partij in zijn voordeel te beslissen, n.l. in 12 zetten Hierdoor is de titel weer voor drie kandidaten bereikbaar geworden, namelijk W. van Wijnen 3% uit 5; A. den Hamer 2%4 en A. M. Verspoor 2j/24. Wanneer dus Den Hamer en Verspoor hun laatste partij weten te winnen, dan staan deze drie kandi daten gelijk. Om Zeeuwse damwisselbeker De uitslagen van de 4e ronde van de afvalwedstrijd om de Zeeuwse dam wisselbeker zijn: J. BlomVroegop 20; J. N. de VroomJ. Louwerse 02; G. Blom M. F. de Jonge 02; A. J. v. d. Broe- keR. Rijkse 02; J. SinkeA. Walraven 11; C. v. o. SlikkeF. Blaas 02; Joh. LereA. v. d. Schraaf 11. Wegens het bereiken van 4 verlies- puntenz ijn na deze ronde uitgescha keld de spelers Vroegop, De Vroom, v. d. Broeke. R. Rijkse heeft zich uit de wedstrijd teruggetrokken. POULE A: 1. De Ruyter 6 pnt uit 3 part. h.s. 7, alg. gem. 0.821; 2. Siguret, 4 uit 2, 9, 0.869; 3. Ceulemans 2 uit 2, 7, 0.843; 4. Sogaard 0 uit 2, 6, 0.684; 5. Tonsich 0 uit 3, 4, 0.372. POULE B: 1. Scherz 4 uit 2, 7, 0.909; 2. Ru dolph 2 uit 2, 7. 0.643; 3. Vieira 2 uit 2. 5, 0.630; 4. Domingo 2 uit 3, 7, 0.686 5. VoltasRos 2 uit 3, 6, 0.613. Belg Desmet won eerste etappe Parijs-Nice De Belg Armand Desmet won vrij dag de eerste etappe van de weg wedstrijd Parijs-Nice, die naar Ava- lon voerde over een afstand van 217 kilometer in 5 uur 43 minuten en 51 seconden. De negen volgende ren ners waren: 2. Groussard (Fr.) 5.43.52; 3. Levèbre (Fr.) z.t.; 4. Zor geloos (België) z.t.; 5. Proost (Bel gië) z.t.; 6; Milesi (Fr.) z.t.; 7. An- quetil (Fr.) 'z.t.; 8. Planckaert (Bel- fië) z.t.; 9. Cerami (België) z.t.; 10. tablinski (Fr.) z.t. De Nederlander Michel Stolker eindigde op de 11e plaats in dezelfde tijd als Groussard. Coen Niesten werd 14e in 5.44rl7, De Roo 32e in 5.45.22, Geldermans 33e in dezelfde tijd, De Haan 64c in 5.55.48 en Van Est 71e in dezelfde tijd. Swift in uitwedstrijd tegen 0D0 Dordrecht Het eerste team van de Middelburgse korfbalvereniging Swift speelt van daag (zaterdag) in Dordrecht tegen O.D.O. De inzet van dit duel is de tweede plaats, waarop beide ploegen thans aanspraak doen gelden. Hoewel we nog met direct geloven in een Zeeuwse overwinning, zijn de Swif- tianen toch wel in staat om althans de helft van de buit mee uit Dordrecht te nemen. Nederlandse ijshockeyers wonnen van België: 5-4 ln groep C van het toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey heeft de Nederiandse ploeg vrijdagmiddag in Lausanne met 54 van Belgie gewonnen. De tussenstande waren 2—0, 1—1, 2—3. De beide hoofdrolspeelsters uit de film, Muriel Smith (foto links) en Ann Buckles (foto rechts), die vrij dagmiddag uit Oslo op Schiphol wa ren gearriveerd, woonden deze eerste voorstelling bij. De film is geïnspireerd op het leven van Mary Mcleod Bethune. Geboren als kind van negerslaven heeft zij in haar jeugd hard moeten werken op de katoenplantages in Zuid-Carolina. Door grote opofferingen slaagde zij erin onderwijsdeskundige te worden en werkte als zodanig met bezieling aan de geestelijke ontwikkeling van haar ras. Later werd zij zelfs be noemd tot adviseuse van president Roosevelt. Zij werd gegrepen door de ideologie van de „morele herbe wapening" en beschouwde haar werk hiervoor als het hoogtepunt, de be kroning van haar leven. In de film heet zij Emma Tremaine. Haar rol wordt vertolkt door de zan geres Muriel Smith, die destijds de hoofdrol vervulde in „Carmen Jones" op Broadway en in „Carmen" in het Londense Covent Garden. Zij speelt samen met Ann Buckles, die bekend heid verwierf door haar optreden in de Broadway-Musical „Pajama game" De fotografische verzorging was in handen van de Zweedse cineast Rickard Tegström. Tot slot van de avond betraden de hoofdrolspeelsters Muriel Smith en Ann Buckles het toneel. Zij mochten een langdurig applaus van het dank bare publiek in ontvangst nemen. (Van onze correspondent) §j H Het Initiatief van de gemeente Venlo om de dienstplicht voor vrouwen in te voeren zal zeker p waardering vinden bij het de- partement van defensie, nu al- lerwege wordt getracht het p nodige personeel aan te trek- ken voor de landmacht tenein- p de de voorgenomen verkorting p van de dienstplicht te kunnen doorvoeren. De eerste stap is daartoe gezet, want de 18-ja- rige Petronella L. te Venlo heeft namelijk bericht ontvan- p gen van het gemeentebestuur, p dat zij is ingedeeld bij de lich- p ting 1963. De vader van het p meisje, die van dienstplicht p voor vrouwen nog niet had ge- M hoord, heeft de kennisgeving p terugbezorgd op de afdeling p militaire zaken. De aanwijzing p voor de dienstplicht geschiedt aan de hand van een ponskaar- p tensysteem en door een ver- p p keerde impuls is de naam van p het meisje terecht gekomen p tussen de aanstaande dienst- H plichtigen. Ook de adressering p geschiedt automatisch, zodat p de fout eerst werd ontdekt, toen de vader de kaart terug- bracht. IniiiiiniinmÉiiinnniMiiiinnnniminiiiiiiinniimiimmiiiiiiiliï Ds. P. J. Dorsman (s.g.p.) lid Tweede Kamer De voorzitter van het centraal stem bureau heeft in de vacautre van wij len ds. P. Zandt (staatk. geref.) be noemd verklaard tot lid der Tweede Kamer ds. P. J. Dorsman te Stap horst. Indienststelling Hr. Ms. onderzeeboot Zeehond Donderdag 16 maart zal de onder zeeboot Zeehond door de bouwmees ter, De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V., aan de staat der Nederlanden worden overgedragen. Namens de minister van defensie zal de overneming geschieden door de staatssecretaris van defensie P. J. S. de Jong. Ver koudheidsbacillen zijn al$ de dood voor Dit doosje betekent: protektie tegen infektic

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17