Communistisch regiem valt kerk aan DE KERKEN Noodkreet per brief van Estlander PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer maatschappij LITURGISCHE BEWEGING IS NOG GEEN GEMEENGOED De schoonmaak woedt... 1/eeb/e*s Ijoodwiil GESLAAGD... dank zij RESA - HILVERSUM PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 11 MAART 1961 de Atheïstische propaganda Augustijner monniken kregen strenge straffen Het communistische regiem in Tsjechoslowakije probeert voort durend de Kerk in discrediet te brengen met behulp van hardnek kige atheïstische propaganda. Burgers, wier deuken „ergens in de middeleeuwen is blijven ste ken" moeten een training van hun geest ondergaan, aldus radio Praag. Op het ogenblik overheerst do neiging om het atheïsme een voonvaartfe te maken voor succes in de wereld, en een christen die zijn kerkelijke plichten nakomt kan wel alle hqpp om een plaats te verwerven op een universiteit of een technische hogeschool, of om een goede betrekking te krij gen, laten varen. Het te Bratislava verschijnend vakbondsdagblad PRACA bijvoor beeld berichtte dat Josèf Kosik, leider van een ploeg die mededong naar de titel Socialistische Ar- beids Brigade, bezwaar maakte tegen de lessen in ahteïstische propaganda die ze moesten vol gen. De arbeiders die volgens de krant nog niet „met het religieuze vraagstuk (hadden) afgerekend" weigerden uiteindelijk de cursus te blijven volgen. Een paar dagen later 'besliste de directeur van het bedrijf dat Kosik niet langer bri gadeleider kon zijn. In zijn com mentaar op deze houding tegen, over de godsdienst, zei PRACA dat de brigade-leden moeten „pro beren een (natuur) wetenschap pelijke wereldbeschouwing te ver- krijgen". Leven op aarde Een andere poging om de gods dienst aan de kaak te stellen is fedaan door het Genootschap voor e Verspreiding van politieke en wetenschappelijke kennis. In een recente tentoonstelling te Praag fetiteld „Religie en atheïsme, in e geschiedenis der samenleving" heeft, volgens het Praagse blad Svobodne slovo (het vrije woord) het genootschap gedemonstreerd, hoe de mensheid „religieuze voor oordelen afbrak", en aangetoond de beslissende betekenis dei- leerlingen van het wetenschappe lijke socialisme, die. in plaats van een denkbeeldige hemel na de dood, een plan hebben ontworpen voor een bloeiend leven voor al len hier op aarde". De tentoonstel ling zal in de tweede helft van '61 verschillende gewestelijke steden aandoen. De actie tegen de kerk bestaat echter niet louter uit propaganda. Het te Brno verschijnende lad Rovnost be- com- munistisch partijblad" richtte dat vier Augustijner mon niken daar hebben terecht ge staan wegens „activiteiten tegen de staat" en veroordeeld zijn tot gevangenisstraffen van zeven jaar en minder. De monniken werden beschuldigd van het houden van „regelmatige geheime" bijeen komsten, ofschoon religieuze or den in 1950 waren ontbonden. Duitse synode roept op tot nadenken bij proces-Eichmann De syuode van de Evangelische Kerk in Duitsland heeft op de laatste dag van haar jongste ver gadering de christenen in West en Oost-Duitslaiid aangemaand het komende proces-Èïchmann nauwlettend en met een nederig hart te volgen. In de betrokken oproep zegt de synode: „Het proces-Eichmann zal nog eens een licht werpen op de gruwelen waarvoor de Duitsers als volk verantwoordelijkheid dra gen. A's die historische gebeurte nissen' worden opgediept, mag nie mand zijn oren en ogen sluiten. Wij moeten voor God bekennen, dat wij door gebrek aan waak zaamheid mede schuldig zijn ge worden aan de dood van zes mil joen joden". Aldus de synode van de E.K.D. in een oproep tot de Duitse christenen. In verband met liet feit dat 50 jaar geleden de liturgische bewe ging in de Hervormde Kerk een aanvang nam, werd in dc Kloos terkerk te Den Haag een confe rentie gehouden die uitging van de Liturgische Vereniging. Na de opening door de voorzitter van de vereniging, ds. W. P. ten Kate, Gereformeerde predikanten gaan vergaderen De vereniging van predikanten van de Gereformeerde Kerken in Nederland zal haar jaarlijkse con ferentie houden op woensdag 5 en donderdag 6 april in liet Jaar beursgebouw te Utrecht onder lei ding van ds. P. D. Kuiper van Sassenheim. Gastreferent zal zijn dr. A. A. Koolhaas, conrector van het hervormd instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen en oud- preases van de generale synode der Ned. Herv. Kerk. Dr. Koolhaas zal spreken over de vraag: „Hoe functioneert liet op zicht in de Ned. Herv. Kerk?" Voorts zullen referenten zijn de heren 'ds. O. Jager, geref. predi kant te Haarlem-Zuid, over: „Heeft de vernieuwing in de kunst betekenis voor de vernieu wing in de kerk?", prof. dr. W. H. Gispen, hoogleraar aan de vrije universiteit over: „De Dode Zee rollen" en het Eerste-Kamerlid. prof. mr. I. A. Diepenhorst van Zeist over het onderwerp: „Kerk en oorlog". heeft prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink gerefereerd over „Een halve eeuw liturgische be weging". „Het begin van de beweging m 1911 was zeer bescheiden en om zichtig' om geen aanstoot te geven aan liet traditionalistische her vormde kerkvolk, wie de sleur lief was", zo ving pi-of. Bakhuizen van den Brink zijn inleiding aan. Als de innerlijke betekenis van de liturgische beweging zag hij de aanbidding, dc belijdenis én de werkelijke beleving van de ge schonken heilsgaven. Spreker ging vervolgens enkele perioden na in de liturgische be weging. Daar zijn allereerst de jaren rondom 1911 tóen dr. J. H. Gen-etsen de eerste liturgische dienst in de Kloosterkerk in Den Haag hield. Het is kenmerkend, aldus de Leid- se hoogleraar, dat onder de theo logen die zich na 3911 met de li turgische vernieuwing bezig hiel den, de beste predikers van hun generatie voorkwamen. De liturgische beweging ontwik kelde zich slechts langzaam en vond aanvankelijk onder het kerk volk als geheel geen grote weer klank. Dit moet ten dele worden verklaard uit ons volkskarakter: een dieper geestelijk leven blijft, uitzonderingen daargelaten, in het persoonlijk leven besloten. Daar naast' is m weinig landen, die met de Hervorming z>jn meegegaan de verwerping' van priesterschap en kerkelijke vormelijkheid, zo fel en consequent geweest als in Neder land. aldus professor Bakhuizen van den Brink. AdoerlenUp.j en Libellc verschijnt met 1001 tips voor schoonmakende huis vrouwen. Met handige wenken voor het zelf bekleden van lampen en het zelf repareren van stekkers. Met extra ge makkelijke menu's. Met bruik bare adviezen, voor het bestrij den van voorjaarsmoeheid in die drukste weken van het jaar. Bovendien een compleet le vensverhaal, twee feuilletons en maar liefst acht sprankelende reportages van Libelle's eigen redactiestaf! En dit allemaal in één Libelle, want... is nu eenmaal beter! „De handen van de kerk", boekje voor nieuwe leden Utrecht, getiteld „De handen-van de kerk". Het zal dezer "'dagen verschijnen, opdat het op Palm zondag aan de nieuwe leden der gemeente kan worden uitgereikt. Het wordt een boekje van 20 bladzijden kunstdrukpapier met enige foto's, een wat luxe uitgave die zich leent om ten geschenke te geven. Het boekje vertelt wat het in houdt, dat de leden der gemeente tot de dienst der barmhartig heid zijn geroepen. Ds. T. Poot conrector Tot stafmedewerker van „Kerk en Wereld" te Driebergen is be noemd ds. T. Poot, hervormd pre dikant te Middelharnis. Naast het geven van enkele les sen zal ds. Poot worden belast met het conrectorschap van het internaat van „Kerk en Wereld". Boekhouder meldt zich na fraude bij politie De 48-.jarige boekhouder A. D. heeft zich bij de politie gemeld met de bekentenis, dat hij enige tienduizen den guldens ten nadele van de tran sportcentrale in de Rotterdamse binnenstad, waar hij werkte, ver duisterd zou hebben. VERONTWAARDIGING NIET UIT TE DRUKKEN Waarom Baltische landen niet onafhankelijk DE Münchner Merkur heeft een brief gepubliceerd, die dit blad heeft ontvangen uit Re- val (Tallinn), de hoofdstad van Estland, dat thans door de Sowjet-Unie is geannex eerd. De opmerkelijke brief luidt: Uw krant is mij bekend door vrienden in de Bondsrepubliek. Zij stuur den mij dit jaar twee knipsels. Ik neem de vrijheid U te vragen de ze brief te publiceren. De op 5 de cember 1960 in Moskou beëindig de conferentie van de leiders van het internationale communisme, beeft in haar slotcommuniqué on der meer verklaard, dat bet doen instorten van de kolonialistische slavernij(?) tot de belangrijkste taken van het communisme be hoort. Soortgelijke verklaringen J van de Sowjetmachthebbers krij- Êen wij haast elke dag te horen, i© communisten noemen zich zelf zonder schaamte de' grootste te genstanders van het kolonialisme. Ik ben Estlander en ken heel goed de geschiedenis van de destijds vrije Baltische staten en hun inlijving in de Sowjetunie in 1940, met be hulp van pantserwagens, terreur en bedrog. Daarom valt het mij en veel andere Estlanders moei lijk onze verontwaardiging in woorden uit te drukken, als wij van de „strijd der communisten tegen het kolonialisme" horen. Kroesjtsjew herhaalt onvermoei baar: de Sowjetunie was steeds een vijand van het kolonialisme en een vriend van de nationale vrij heid van alle volken. Moraal Natuurlijk heeft ook 't communisme een moraal. Maar ik vraag U: hoe lang nog kunnen vohvasse en normale mensen dergelijke hemel tergende leugens aanhoren? Kond uit zou ik Kroesjtsjew willen vra gen: Waarom moeten de heren ko lonialen wel uit Afrika verdwij nen, maar niet uit Tallinn, Riga en Vilnius? Waarom onafhanke lijkheid van Kongo en niet voor Estland, Letland en Littauen? Waarom onafhankelijke Afrika nen iu de Verenigde Naties, maar geen enkele vertegenwoordiger van de souvereine landen Estland, Letland en Littauen Campagne Ik zou wel willen, maar ik kan Kroesjtsjew deze vragen niet stel len. Wij hebben ook kinderen. Daarom is het minste wat ik doen kan. schrijven aan een vrije krant in een vrij land. En ik verzoek U begrip voor het feit dat ik niet mijn eigen naam en adres noem. Ten slotte: kan het westen niet eens dat het met dezelfde energie op het communi- me moet slaan als het communis me dit op het westen doet? Wan. neer begint het democratische westen een grote wereldomvatten de campagne tegen het Sowjet- kolonialisme Wanneer begint het doeltreffende offensief van de vrije wereld in de Verenigde Na ties? Wij wachten er op met gloeiende harten en knarsende tanden. Hoogachtend, A. S. BINNENVERINGBEP SCHUIMRUBBERBED Arrestatie na moord in Engelse antiekwinkel Dc 21-jarige Edwin Bush, die in ver band met dc moord op de eigenaresse van een antiquariaat in Londen werd gearresteerd, is formeel in staat van besehuldiging gesteld terzake van de moord op mrs. Elsie Batten. Hij werd opnieuw Ingesloten en zal op 17 maart voor de rechter worden geleid. Bush, dc zoon van een Pakistaanse vader en Engelse moeder, betuigde zijn onschuld. De winkel van mrs. Batten ligt aan de drukke Charing Cross straat en werd in de buurt de „winkel van de verschrompelde hoofden" genoemd, omdat mrs. Batten dergelijke curiosa in. haar winkel had. Zij werd enkele dagen geleden op de vloer van haar winkel dood aange troffen. met een kostbare antieke dolk die diep in haar hart was ge stoken. AdvBTtmitte) Franse auteur verongelukt Bij een botsing tussen een zware vrachtauto en een personenwagen op de Place de la Concorde in Parijs in de nacht van woensdag op donderdag is de Franse schrijver en producent Philippe de Coninck om het leven ge komen. De Coninck heeft een aantal myste- rieverhalen op zijn naam staan. Hij was voorts theaterproducent en di recteur van een verzekeringsmaat schappij. r Artuerrttnnei (Bekende Schriftelijke Cursus) - lel. 45432. H.B.S., Gymnasium, On derwijzersakte. Middelbare Akten Frans, Duits, Engels en Nederlands M.O. Tolkver- taler, Hoofdcovrespondent, V.T.H.- diploma. 1735. Zondér veel omhaal werden de twee tranende gangsters en hun nog steeds bewusteloze „Boss" in een overvalwagen ge plant, evenals de kist met de kostbare, gevloekte smokkelwaar. Daarna ging het in snelle vaart terug naar La Jolla, waar de baas onder behandeling van een politiedokter kwam en zijn twee handlangers recht streeks de arrestantencel van het bureau mochten in wandelen. Ziezo, de heren zullen het voorlopig rustig hebben! gnuifde sergeant Fisher, terwijl hij de zware traliedeur met veel sleutelgerinkel op slot draaide. En vooral dankzij jouw doortastend optreden, vervolgde hij en klopte Arend joviaal goedkeurend op de schouder. Je hoort er natuurlijk nog meer van Waar kunnen wij je bereiken? Ik logeer bij Een ringslang van 2000 km... Geen dierentuin ter'wereld heeft een reptielenhuis dat groot genoeg is om een ring slang van tweeduizend kilo meter te bergen. Want als zo'n beest met z'n kop op het Amsterdamse Leldseplein ligt, zwiept zijn staart tegen de zuilen van het Parthenon in Athene. Gelukkig bestakt het enge beest niet. Maar telt U alle stofzuiger slangen bij elkaar die Ruton in de tientallen jaren van zijn bestaan al heeft afgeleverd, dan komt U tot die lengte. Meer dan een miljoen stof zuigers en bij elke stofzuiger minstens 2 meter slang. Wie zoveel stofzuigers ge bouwd heeft mag zeggen dat hij over ervaring beschikt. Over meer ervaring dan anderen! U profiteert van die ervaring als U een Ruton of Rutonnette koopt. Laat U zo'n onmisbare hulp in de huis houding demonstreren door de vakman, ook die is en thousiast over Ruton. kolonel Vanderbrink. Maar doe mij een plezier en laat mij zoveel mogelijk met rust! mees muilde onze piloot. Trouwens over een paar dagen zit het luie leventje er weer op en reis ik terug naar het oosten! Sandra slaakte een zucht- van verlichting, toen zij haar verloofde weer in levende lijve zag. Wat ben je laat te rug, kerel! riep de kolonel uit. En nog iets ge vangen? Arend grinnikte en schudde het hoofd. Neen, neen in die lagune zat niet zoveel vis als ik verwachtte. 't was Ruton - 't is Ruton 't blijft Ruton RADOMA N.v. AMSTERDAM verdwenen door REX CORBETT „Neen, neen, neen!" klonk het bijna verontwaardigd. Ze is ongetwijfeld echt. 't Is een verschrikkelijk ge zicht". „Mooi", zei Payne. „Ik kom!" In zijn kamerjas, op pantoffels en met een dikke sjaal om de hals. stond Payne aan de telefoon en belde 999. bet beroemde nummer van Scotland Yard, op. 't Licht in de zitkamer was uitge draaid, maar de vensters ^tonden wijd open. „Vat U maar geen kou", vermaande mevrouw Ross hem vanuit het por taal. Payne hief zijn hoofd met het tegen zijn oor gedrukte toestel even op. „Is zc daar?" vroeg hij en meteen klonk in de verte een plotseling afgebroken •ehreeuw. „Hm, dat lijkt wel het ge fluit van een locomotief Mevrouw Ross" snelde langs hem heen en boog zich uit het venster. „Ja", zei ze, „dat moet ze zijn". Juist op dit ogenblik kwam Scotland Yard aan de telefoon. „Afdeling C, alstublieft", zei Payne. „Hoofinspe«teur Mattox". Mevrouw Ross kwam dicht naast hem staan en vouwde hoorbaar haar handen onder de sjaal. „Ja, hallo", riep Payne. „Met wie spreek ik Inspecteur Cramer. Hoort U eens. ik ben Payne. Stuurt U, zo mogelijk, vlug MC Q overvalwagens en laat ze naar een oude vrouw speu ren„O, ja", vroeg hij snel aan mevrouw Ross: „Hoe zag ze er ook weer uit?" „Groot, mager, met sneeuwwit haar". „Groot en mager", herhaalde Payne in het toestel. „Mijn hospita beschrijft dichterlijk haar haren als sneeuwwit. Bovendien moet ze op een oude heks lijken". „Ze is vast nog in de buurt", fluister de mevrouw Ross. „Die schreeuw kwam uit het park". „Misschien is er bij' dc politie reeds bericht ontvangen", ging Payne voort. „De vrouw loopt overspannen snikkend rond". Verder omschreef hij zo nauwkeurig mogelijk "de plaats van het gebeurde, waarbij inspecteur Cramer zich blijkbaar op een kaart oriënteerde. „Het houdt verband met de zaak Welish, W W. Die oude vrouw is een hoogst verdachte factor. Ik ge loof, dat Mattox er terdege rekening mee moet houden", besloot Paync. Hij legde de hoorn weer op het toe stel en keek om zich heen. „Wat zoekt U?" vroeg mevrouw Ross. „Mijn zaklantaarn. O, ik heb zc al. Zo en nu gaan we naar Ijet dak. Daar hebben we uit strategisch oog punt het beste overzicht". ,,'t Is bijna als in de tijd van dc luchtbescherming". „Ja en die oude vrouw vertoont veel overeenkomst met een sirene", zei Payne. „Niet alleen wat haar stem, maar ooit, denk ik, wat haar taak aangaat". Hij liep naar het portaal en snelde de trap op. Mevrouw Ross volgde hem met van haar zeker niet verwachte snelheid. ,.'t Komische van het geval is", hijg de ze achter Payne, „dat ze niet meer tot bij het huis kwam". „Tot welk huis?" „Tot dat van ons", zei mevrouw Ross. „Eerst was ze hier, ja maar nu le^k bet wel of ze dit huis niet meer kon vinden. Ze liep maar voor de huizen in de buurt heen en weer". „Des te beter; dan hebben we getui gen". „Hier op de balk ligt de sleutel", hernam de hospita, terwijl ze de lad der voor Payne vasthield. „Vat U geen kou, alstublieft". „U zult toch wel een grog voor me moeten klaarmaken", mompelde Pay ne. Toen deed hij het zolderluik open en klom op het dak. De hemel was donker en bedekt met wolken, alleen in de richting van de binnenstad door het vele licht melkachtig gekleurd. Zwart en zwijgend lag het park ach ter de twee dwarsstraten en even donker waren de grote tuinen van de villa's. In de verte klonk geblaf van blijkbaar opgeschrikte honden. Tus sen de bomen van de stille straat wieRpen lantaarns met hun nevelige lichtplekken sombere schaduwen op het vochtige afgevallen loof. Payne boog zich naar het luik en riep: „Mevrouw Ross, is U daar?" „Ja", klonk het dadelijk. De hospita was eveneens de ladder opgeklom men: de sporten kraakten ervan. „Wat is er?" vroeg ze snel. „Hiernaast bij dokter Kingslcy brandt licht". „Jawel", zei mevrouw Ross ijverig. „Daar liep ze op en neer. Ze heeft de dokter zeker gestoord!" Payne richtte zich op en luisterde aandachtig. „Nu is ze blijkbaar _weg", zei bij. ,Ik hoor niets. O, daar*komt een auto aan!" Een grote wagen met afgeschermde lichten kwam uit een kleine zijstraat in snelle vaart naderbij en stopte on der de lantaarn voor het huis. Het scheen een MCQ-wagen, een van die als gewone auto's „vermomde" poli tievoertuigen, te zijn en inderdaad was een van de twee mannen, die ér- uit sprongen, hoofdinspecteur Mat tox. „Hallo!" riep Payne. „Waar zit je?" riep Mattox terug. „Hier. op het dak; Wacht, ik kom zo beneden!" Het. duurde nog een ogenblik, want Payne moest eerst zijn nogal stevige hospita van de lad der werken. „Wat betekende dat verhaal over 'n sneeuwwitte heks", vroeg Mattox, toen Payne zijn jas had aangedaan en de huisdeur geopend. „Cramer heeft me over een wonderlijk tele foongesprek met jou verteld!" „Heb je overvalwagens uitgestuurd?" „Natuurlijk", bromde Mattox. „Ik ken je toch. Jij bent een van de wei nigen, die nooit vals alarm maken". „Bedankt voor het compliment", zei Payne. Meteen liep I-jij naai- het tuin hek om Cramer te begroeten, terwijl mevrouw Ross bij de voordeur ver scheen en een kortademige woorden stroom op Mattox losliet. „Wie heeft er „Leeuwenhart, Leeu wenhart" geroepen?" vroeg Mattox, die er niets van begreep. Maar Payne drong naastig aan: „Ga eerst mee naar die dokter Kingsley hiernaast". De dokter had het licht alweer uitge draaid. zodat Payne hem wakker moest bellen. Nauwelijks was het schrille geluid verklonken, of in oen kamer op dc eerste verdieping gin gen de bovenlichten aan en verscheen de schaduw van een grote, breedge schouderde man aan het venster. De gordijnen werden opzij geschoven cn de ramen geopend, waarna dokter Kingsley zich voorover boog. „Hallo, wie roept daar?" vroeg hij enigszins verbaasd. „Neemt U me niet kwalijk, buur man", zei Payne, „maar is U ook door dat mens in uw nachtrust gestoord?" „Hoezo? O. ja, U bedoeltDe dokter schraapte zijn keel en boog zich nog wat meer voorover. „Dat was toch wel heel vreemd! Hebt U bet dus óók geboord?" „Ja", antwoordde Payne, „maar ik heb niets gezien. Deze heren zouden graag weten wat het allemaal bete kende". „O, juist, politie", hernam dokter Kingsley begrijpend. „Ja. ik werd door hysterisch gegil uit mijn slaap gewekt; 't leek me dicht voor het huis. Toen ik bij het venster kwam, zag ik een gestalte, die zich door bet park verwijderde, maar kon alleen wat vage omtrekken herkennen, want ik bad in de haast mijn bril vergeten. Terwijl ik ernaar zocht, boorde ik nog een schreeuw, als van ee* verdwaald kind, dat wanhopig om huln roept „Riep die gestalte iets?" vroeg Pay ne. „Rien ze misschien Leeuwen- hartLeeuwenhart?" iWordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12