PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DJAKARTA BLIJFT ALSMAAR HAMEREN OP NIEUW-GUINEA-AAMBEELD Soekarno is bezorgd over „vriendschap" met Engeland Minister Visser nog niet naar Amerika Zeeuwse bejaarden-zonder-vrees nog niet en massa „om hulp" Va nd aag Doorgangshuis Geen brieven 204e jaargang - no. 60 Dagblad, uitgave vaD de tirma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 11 maart '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Mlnim. p. advertentie 4,—. Ing. nededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van f 1,25. „Brieven bureau van dit blad' 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61. tel. 3841; Goes. Grote Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. adv 6213); Oostburg. G. P. de Pauwstr. 9. tel. 2395. Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. red tel 7425 adm tel 2094. Tijdens een bespreking van hoge functionarissen van liet Britse ministerie van buitenlandse zaken met vertegenwoordigers van de Nederlandse ambassade, hebben de Britten de Nederlanders uitvoerig ingelicht over de nota, die Engeland van Indonesië heeft gekregen en over bet staken van de bemiddeling in de behartiging van de Nederlandse belangen in Indonesië. De Indonesiërs hadden geen reden opgegeven voor hun besluit, maar in hun nota aan de Engelsen stond wel, dat de Indonesiërs niet wilden, dat de vriendschappelijke betrekkingen tussen En geland en Indonesië zouden lijden door het geschil van Indo nesië met Nederland. Voorts werd door politieke waarnemers gezegd, dat in de nota van de Indonesiërs geen voorstellen werden gedaan, ten aan zien van eventuele vertegenwoordiging van Nederlandse belan gen in Indonesië, door een andere mogendheid dan Engeland. In Britse kringen zal zaterdag nog overleg worden gepleegd terzake van eventuele stappen naar aanleiding van de Indone sische maatregel. ken, Luns, daar een tweedaags be zoek komt brengen. Dinsdag zal Luns het noenmaal gebruiken met zijn Britse ambtgenoot lord Home en mis schien zal Luns dit en andere pro blemen van wederzijds belang ook met beambten van het Foreign Offi ce bespreken. Tevens wordt venvacht dat de kwestie Nieuw-Guinea een be langrijke) plaats zal innemen in de Londense besprekingen tussen Luns en de premiers van Australië en Ma- lakka die in de Britse hoofdstad deel nemen aan de conferentie van het Gemenebest. Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse za ken onthield zich van direct commen taar op de aanstaande ontmoeting van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken met lord Home en de tengkoe. De woordvoerder zei dat Nederland het eerst liet woord internationalisa tie had gebruikt bij de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in het parlement vorige maand. „Het is niet duidelijk of dit betekent inter nationalisatie van het conflict an dere naties daarin betrekken of internationalisatie van het gebied. Het laatste zou beheerscliap kunnen betekenen en Indonesië zal beheer scliap in de conventionele betekenis van dat (voord afwijzen". De woordvoerder verwees naar een vroegere verklaring van minister van buitenlandse zaken Soebandrio: „In donesië is bereid UNO-bemiddeling in het conflict te aanvaarden, als dit zou leiden tot volledige overdracht van „West-Irian" aan Indonesië binnen één of twee jaar". Oud verhaaltje Ook zei de woordvoerder dat een opmerking van Soebandrio over een mogelijke ontmoeting tussen Luns en president Kennedy ook gold voor een ontmoeting tussen Luns en leiders van het Gemene best. In dit verband haalde de woordvoerder deze woorden van Soebandrio aan: „Wat de Neder landers ook zouden voorstellen Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken .deel de gisteren mede: „We zullen moeten beslissen hoe wij zullen handelen, na dat wij deze kwestie hebben bespro ken met de Nederlandse regering". Verwacht wordt dat het overleg zal worden gevoerd zowel met de Neder landse ambasade in Londen als met de regering in Den Haag. De woordvoerder zei dat Engeland donderdag in Djakarta was gewaar schuwd dat men bezig was een nota op te stellen, waarin niet langer werd goedgekeurd dat Nederland door En geland werd vertegenwoordigd. De Nederlandse ambassadeur in Londen werd diezelfde dag nog van deze ont wikkeling verwittigd. Gisternacht werd de nota in Londen ontvangen. De woordvoerder van het Foreign Office zei dat tussen Engeland en In donesië geen diplomatieke contacten hadden bestaan die in de richting van de door Djakarta genoemen be slissing wezen. Internationalisatie Venvacht werd dat de besprekingen- op-hoog-niveau volgende week naar Londen zouden worden verlegd, wan neer de minister van buitenlandse za- P.Z.C.-zaterdagnummer g HOE RICHT MEN ZIJN wo- 1 g ning in? Ter gelegenheid van g de „Tiendaagse voor de wo- ninginrichting", die dit jaar 16 j= maart begint, hadden enige g g van onze verslaggevers vraag- g gesprekken met jonge (trouw- lustige) mensen en werd de g g woninginrichting ook op an- dere maniereu onder de loep genomen. De resultaten vindt g men op de pagina's 18 en 21. g Verder in dit 28 pagina's tel- lende P.Z.C.-zaterdagnummer: Voorjaar „onder Zeelands ho- g ge hemel" door Barend Zwerf- n mans (pag. 5); „In kleuren en lijnen" oftewel schilderende g jonge Zeeuwen op „Tussen der- g tien en twintig" (pag. 9); Ra- n dio en t.v. met films in Zee- g land (pag. 11); Sport en uit g „De wondere wereld der tech- n niek" (pag. 15)letterkundige kroniek en kunst (pag. 17): „Tiendaagse voor beter wo. nen" (pagina's 18 en 21): „Uw pagina, mevrouw!", met een vraaggesprek van onze redac- g trice met een binnenhuisarchi- g M tecte (pag. 23); „Kerken en g Maatschappij" en feuilleton n (pag. 24); en de kinderkrant met puzzel en klanken uit de M ether op pagina 26. m IllllllHIIIIIIlllllllllllllllll'flIllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllHllllllllW NOTA VOLGENDE WEEK IN LONDEN BESPROKEN Een overzicht van de conferentiezaal in Tananarive op Madagaskar, waar de Kongolese leiders bijeenkwamen om de toestand in hun land te be spreken. Katwijker visser op Noordzee verdronken Op de Noordzee is woendag een van de opvarenden van de logger Kat wijk 37 overboord geslagen en ver dronken. Het was de 16-jarige J. Imthorn uit Katwijk aan Zee. Het ongeval gebeurde, toen bij het halen van het net een touw om de jongen heen sloeg. De logger is na het ongeluk direct aan de thuis reis begonnen en donderdag IJmui den binnengelopen. met betrekking tot „West- Irian", zou alleen ten doel hebben hun kolonialisme in dit gebied voort te zetten. Dit is een oud verhaal". In een interview voor de microfoon van Radio Nederland Wereldomroep heeft professor mr. dr. M. Bos. hoog leraar in het volkenrecht aan de rijksuniversiteit te Utrecht, ver klaard dat er thans na het ver breken door Indonesië van de indi recte diplomatieke betrekkingen met Nederland stappen kunnen worden ondernomen door de Veiligheidsraad zelf. Het lijkt mij, aldus professor Bos. dat er, wanneer Indonesië blijk geeft van een gezindheid, zo vijandig als men zelfs tussen beschaafde sta ten niet mag verwachten in oorlogs tijd, reden te over bestaat voor de Veiligheidsraad om zich weer met de zaak te gaan bemoeien en dan actie ver dan tot dusver het geval is ge weest. De vraag hoe dat moet gebeu ren zal, volgens professor Bos, ge heel van de politieke constellatie af hangen. H is het 20 jaar geleden, dat op de Waalsdorpervlakte te Den m s Haag de eerste door een Duits H Feldgericht ter dood ver- H oordeelde Nederlandse verzets. strijders werden gefusilleerd, p H De veroordeelden waren vijf- tien leden van de illegale groep êe „De Geuzen" en drie leiders van de februaristakingen te Amsterdam. In verband met dit feit schreef Jan Campert ff die later zelf in een concentra- tiekamp om het leven kwam zijn beroemde gedicht „De achttien doden". tillliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM WASHINGTON NOG NIET KLAAR Beslissing over geweren en tanks valt pas in mei (Van onze Haagse redactie) De reis van minister Visser van defensie naar de Verenigde Sta ten zal enkele weken worden uitgesteld. Oorzaak hiervan zijn o.m. de behandeling van de be groting van defensie in de Tweede Kamer, die meei* tijd vergt dan men aanvankelijk dacht, en een aantal wijzigingen in het Amerikaanse denarte- ment van defensie, die vertra gend hebben gewerkt op de voorbereidingen ih Washington van de onderwerpen, waarover de Nederlandse minister met z'n Amerikaanse collega Mcna- mara van gedachten zal wisse len. Zoals gemeld, zou minister Visser in Washington zich o.m. nader oriën teren over de mogelijkheden voor de aanschaf van tankniaterieel en ge weren, twee voor de Nederlandse landmacht in zijn moderne opzet broodnodige geveehtsuitrustingen. Op de Europese markt zijn voor bei de uitstekende fabrikaten beschik baar, namelijk voor tanks het mate rieel van A.M.X. en voor de geweren het nieuwste produkt van de Belgi sche fabrique national. Het laat zich thans aanzien dat de beslissing van de Nederlandse minis ter, die reeds lang had moeten zijn genomen volgens de in Haagse de fensiekringen algemeen geldende op vatting, nog later zal vallen dan be- in april, een datum die zeer recent nog door deskundigen werd genoemd. Men neemt aan dat minister Visser na het Starfighter-debacle in Parijs waar bij van de Amerikanen slechts 25 in plaats van 118 straal jagers uit de M.D.A.P.-hulp kreeg van plan is in Washington zoveel mogelijk medewerking los te bran den. Deze overweging lijkt te meer aanvaardbaar na de opmerking van de bewindsman in de Tweede Kamer, dat hij aan Amerika duidelijk zou maken dat het geen pas geeft hulp verlening abrupt af te breken. Hier over gingen zoals men weet geruch ten, die in de Starfighter-teleurstel- ling gretig voedsel voor een zekere overredingskracht vonden. Tot de terugkeer van minister Vis ser uit de V.S. blijven de landmacht- materieelorders in ieder geval een groot vraagteken. Men rekent er op dat het beslissende woord niet voor mei zal worden gesproken. Nog onbekend met nieuwe wet ZONDER VREES, dat faun kin- deren of kleinkinderen groten deels voor de kosten moeten opdraaien, kunnen behoeftige ouden van dagen sinds 1 maart bij de dienst van sociale zaken aankloppen om sociale bijstand. Men weet het: met ingang van die datum is een wet van kracht geworden, waarbij de „verplich- :e onderstand" aan ouders en grootouders grotendeels is ver vallen. En dus behoeven die ouden van dagen nie* meer bang te zijn voor de wrok en de gramschap van kinderen, die niet tegenzin de gedwongen bijdrage moeten leveren in het noodzakelijke levenson derhoud van hun ouders Maar hoewel die „belemme ring" nu weggenomen is, was er in de eerste maartse da gen toch nog geen „storm loop" op de plaatselijke diensten van sociale zaken in Zeeland te zien. Haat en nijd We behoeven het niet tc verbloemen: iedere stad, ieder dorp, ook in Zee land, kent de familieruzies, die zijn ontstaan door die „verplichte onder stand". Vaak waren de bejaarde va der en moeder wel gedwongen (voor kolen, voor kleding, voor een deel van de huur bijvoorbeeld) aan te kloppen bij de gemeentelijke dienst voor sociale zaken. De kiem van de familieruzie school dan in de (wettelijke) omstandig heid, dat die dienst een (soms belang rijk) deel van de bijdrage moest verhalen op de kinderen, soms zelfs op de kleinkinderen. In duizenden families legde men zich in alle ge moedelijkheid bij dit feit neer, maar talrijk waren ook de families, waar in het tot baat en nijd aanleiding gaf- Alleenstaand kind Met ingang van 1 maart is die „ru zie-kiem" voorgoed uitgeroeid. Al thans voor verreweg het grootste deel van de Nederlandse families. Een „alleenstaand kind" moet name lijk al meer dan 12.000 gulden per jaar verdienen om nog verplicht bij te moeten dragen; een echtpaar zelfs meer dan 14.000 gulden en bovendien loopt dit bedrag voor ieder kind nog op. Zo men ziet: de wet heeft die grenzen nu zeer ruim gesteld. Met die „ruime grens" voor ogen lag de verwachting voor de hand, dat vele ouden van dagen, die zelfs op het allernoodzakelijkste nog moesten beknibbelen, einde lijk de weg naar liet bureau voor sociale zaken zouden vinden. Een kleine enquête bij de Zeeuwse ge meenten wees echter uit, dat daarvan nog nsir .elijk sprake Vlissingen was de uitzondering. Hier kon gesproken worden van een „dui delijk merkbare tendens": ongeveer 10 nieuwe aanvragen om ondersteu ning kwamen plotseling binnen. Aversie Ook in Middelburg was die tendens er, maar heel wat minder „duidelijk merkbaar": slechts vijf aanvragen. Terneuzen (pas één geval). Oostburg (totaal niets), Goes (maar twee aanvragen) Zierikzee (nog niets ge merkt) zijn plaatsen waar de be hoeftige ouden van dagen nog niet of nauwelijks van de gewijzigde om- (Zie slot pag. 2 kol. 5) bijzonder lastig probleem, ook al om dat de grote meerderheid van het Nederlandse volk heel weinig ge ïnteresseerd is in het land van de Papoea's. Zij zal niet veel anders kunnen doen dan hardnekkig blijven streven naar internationalisatie van de Nieuw- Guinea-kwestie en voor het overige moeten hopen, dat Kroesjtsjew, Nas ser en andere onruststokers voorlo pig het oog meer gericht houden op andere streken en landen van c.. we reld c~-n op Nieuw-Guinea. Een woord van oprechte gelukwens is hier op zijn plaats aan het adres van mr. Joh. de Widt, bur gemeester van Middelburg, nu hij benoemd is tot eerste burger van Amersfoort. Deze benoeming is voor hem te beschouwen als een eervolle promotie en mede daarom zal menig een zich over het gisteren afgekomen koninklijk besluit verheugen: de heer en mevrouw De Widt hebben in de afgelopen drie jaar de achting van de Middelburgse burgerij verworven. Ook hier geldt, dat men blijde is met de blijden. Wij moeten echter erkennen, dat onze blijdschap ditmaal van uitermate korte duur is. Kort omdat met het vertrek van de heer De Widt een einde komt aan een bur gemeesterschap, dat slechts drie ja ren heeft geduurd. Toen in 1958 een nieuwe burgemeester in de Zeeuwse hoofdstad werd benoemd, hebben wij de hoop uitgesproken, dat er thans eindelijk eens sprake zou zijn van een lange bewindsperiode: de na-oor- logse jaren waren in dit opzicht voor Middelburg door allerlei omstandig heden niet bijzon der gelukkig. Het leek ons destijds dringend nodig, dat de toen benoemde gedurende lange tijd leiding zou kunnen geven aan het gemeentelijk beleid. Die hoop is ijdel gebleken. De Mid delburgse periode van de heer De Widt heeft slechts de helft bedragen van het zesjarig tijdvak, waarvoor een burgemeester wordt benoemd. Wij maken hem daarvan geen ver wijt: het is duidelijk, dat het initia tief, dat uiteindelijk leidde tot deze benoeming, niet in de eerste plaats van hem is uitgegaan. Maar wel is het redelijk en noodzakelijk een bit ter, verwijt te richten tot de minister van binnenlandse zaken en tot het kabinet, omdat hier de belangen van Middelburg met de voeten zijn ge treden. Den Haag kent de geschiede nis van de na-oorlogse burgemeesters in Middelburg. Den Haag weet voorts, dat een stad als Middelburg in deze tijd een krachtig beleid vergt, weet dat in Zeeland allerlei ontwikkelingen aan de gang zijn, die het gemeente bestuur van de Zeeuwse hoofdstad directelijk aangaan. Desondanks wordt thans na een periode van drie jaar een burgemeester op het mo ment dat hij volkomen was inge werkt en dat de stad van zijn be stuurskracht profiteerde wegge haald. Het is een gang van zaken, waarop slechts kritiek in de scherp ste bewoordingen past. Den Haag de monstreert hier wel héél duidelijk dat Middelburgse belangen geen rol spelen en dat deze stad slechts als een doorgangshuis wordt beschouwd. In het doorgangshuis gaat men nu weer een interimperiode tegemoet. Een touwtrek-periode mag men wel zeggen, met allerlei geruchten en fluisteringen over kansen van kan didaten. Politieke partijen zullen weer wel gaan vechten om deze zetel en bij 'n benoeming zal men wel heel vroom de hoop uitspreken, dat een vruchtbare tijd zal aanbreken voor gemeente en voor burgemeester. Het hoort er allemaal bij. Maar Mid delburg wikt. Den Haag beschikt. En juist over die beschikkingen kan men de laatste jaren hier niet erg juichem De Nieuw-Guinea-affaire blijkt weer eens opnieuw voor de Ne derlandse regering en het Ne derlandse volk een bijzonder onaan gename zaak te zijnNu heeft dan Indonesië aan Engeland mede gedeeld, dat het niet langer de zeer bescheiden Nederlandse be langen in Indonesië mag behartigen. Dat is heel ongewoon, want zelfs in oorlogstijd plegen strijdende volkeren nog een ambassadeur of èen gezant van een neutraal land aan te wijzen om hun belangen voorzover ze er zijn te behartigen in het vijan delijke land. Indonesië wenst dus geen briefwisseling of notawisseling meer via Engeland. Op zichzelf is het overhandigen van brieven en nota's zo'n on beduidende handeling, dat dit toch eigenlijk geen verklaring kan vormen voor het jongste Indonesische optreden. Gedacht moet dan ook worden aan andere beweegredenen. Wil Indonesië een harde wenk geven aan Engeland, dat juist op dit ogen blik zijn gemenebest-conferentie houdt in Londen, waar de premier van Malakka onder meer de Nieuw- Guinea-kwestie zou bespreken en waar ook ongetwijfeld de premier van Australië deze kwestie zal aan roeren Wil Indonesië beletten, dat Engeland straks de Nederlandse protestnota's zou moeten aanbieden als er in de nabije toekomst meer Indonesische infiltraties op Nieuwguinees grond gebied worden uitgevoerd? Wil men activiteiten van Malakka en Austra lië bij voorbaat uitschakelen? En spelen hier op de achtergrond zulke lieden als Nasser en Kroesjtsjew mee? Deze vragen stellen is in feite daarop een bevestigend ant woord geven. Indonesië wil geen enkele bemoeienis van anderen met de Nieuw-Guinea-kwestie. Het wil zelfs de zaak niet voor de Verenigde Naties brengen. Het denkt alleen maar over een bezetting van weste lijk Nieuw-Guinea met of zonder gebruik van geweld. Voor Neder land ligt hier de moeilijkheid, dat het zowel tegen de psychologische oor logsvoering van Indonesië als tegen grotere infiltratiepogingen maar heel weinig kan doen. Onze regering staat hier voor een

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1