Herboren Botwinnik weer tegen kunstenaar Tal in schaakarena TIJDELIJK: BIJ 4 STUKKEN PALMOLIVE ÉÉN STUK GRATIS FAMILIE- EN BURENRUZIES IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN FEIJEN00RD VERSLOEG MET 2-1 STADSELFTAL MOSKOU NEDERLANDSE JEUGD WON VAN ENGELAND MET 1-0 VRIJDAG 10 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Advertentie WAARDE 32 ct Kamerleden willen ook bij het onderwijs een vijfdaagse werkweek In het voorlopig verslag uit de Eer ste Kamer nopens de begroting 1961 van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen komt ook de vijfdaagse werkweek ter sprake. Vele leden vragen namelijk de mi nister of hij het niet de hoogste tijd acht zijnerzijds stappen te onderne men, die kunnen leiden tot oplossing van het vraagstuk waarvoor de ge meentebesturen en de besturen van bijzondere scholen zich zien geplaatst bij de aanpassing van het schoolleven aan de steeds meer toenemende in voering van de vijfdaagse werkweek. Voorts wordt gevraagd, indien het antwoord bevestigend is. welke stap pen de bewindsman dan meent te kunnen doen. NIEUWE STRIJD OM WERELDTITEL Uitdagen toch gemakkelijker dan verdedigen Volgende week woensdag treedt grootmeester dr. ir. M. M. Botwinnik, dan 49 jaar ond, voor de zevende maal aan voor een strijd om de schaak wereldtitel. Be befaamde ti telhouder Michail Tal, die verleden jaar de tweekamp tegen Botwinnik met IW/2 8Yi op zijn naam bracht, is 24 jaar; hij werd op 9 no vember 1936 geboren. Vroeg verleden jaar de gehele schaakwereld „wie wint" nu een herboren Botwinnik in de arena wort verwacht is welhaast de gehele sportge- manschap in het antwoord geïnteresseerd. Vooraf zij gememoreerd dat de revan chematch een recht is, dat de wereldschaakbond (F.I.D. E.) Botwinnik als laatste heeft toegekend. Zou Tal de tweekamp verliezen dan heeft hij niet meer dè moge' lijkheid rechtstreeks om het verloren terrein te kampen. In topvorm De verliezer verwerft wel de gele genheid in 1962 in het kandida tentoernooi dat een nieuwe pretendent zal opleveren uit te komen. Het opmerkelijke bij het stellen van ile diagnoses in het algemene uit gangspunt is, dat Botwinnik tij dens de Olympiade te Leipzig in topvorm was. Zijn openingsre pertoire bleek te sluiten, zijn vechtlust was als vanouds en zijn vermogen de tegenstander zijn strategische inzichten op te leg gen bleek virtuoos. Tal schitterde in de achtkamp tegen de Westduitser (7% uit 8) doch liet in Leipzig een kleine smet op zijn blazoen achter; hij was de enige Russische grootmeester die een partij verloor. Het moet gezegd worden, dat dit schoon heidsfoutje minder gewicht in de schaal legt dan het oordeel over Botwinnik. Bij de prognoses speelt eveneens een nieuw ele ment het feit, dat de 49-jarige „uitdager" 53. een grotere rol dan diens leeftijd. Was tot en met 1985 de schaakwe reld van mening, dat een uitda ger geen werkelijke kans op een succesvolle come-back had, se dert de tweekamp dr. Euwedr. Aljecliin 1987 is deze opvatting allengs in haar tegendeel omge slagen. Het verdedigen van de titel wordt zwaarder geacht dan het verwerven. Grote handicap En nu zijn we min of meer op het uitganspunt 1960 teruggekeerd; toen golden voor Botwinnik èn leeftijd, èn verdedigen èn geringe praktijk. Dit alles samen bleek een te grote handicap tegen de vurige aanvalsdrift van de tove naar uit Riga, hoewel...: en de schaakanalyticus wijst opnieuw op de befaamde 17de partij toen Botwinnik een strategisch mees terstuk door een blunder in een beslissende nederlaag zag verke ren. Maar het „als" in de schaakdiscus sie is irreëel; vermoeidheid for ceren en tijdnood „afdwingen' zijn zonder meer praktische schaaksuccessen, die tenminste zo zwaar kunnen tellen als een be tere positie, een kansrijke stel ling en soortgelijke elementen. Rekenkunstenaar Het zal in deze tweekamp in sterke mate opnieuw gaan tussen de snelheidsduivel Tal en de bou wende strateeg Botwinnik. De strategie vraagt veel tijd en een zeer vertakte analyse van mo gelijkheden. Zal Tal Botwinnik „zijn" tijd geven door zelf lang(er) na te denken? Dat is een open vraag, die echter van groot gewicht is. De rekenkunstenaar Tal behoeft voor zijn concepties, die herhaal delijk van halsbrekende gecom pliceerdheid blijken te zijn, vrij weinig „strategische tijd", wel „rekentijd", maar juist het reke nen, zeer ver en vrijwel foutloos, zit hem adembenemend diep in het bloed. De grootmeesterschare is minder positief in haar voor spellingen dan verleden jaar. Toen achtte men de kansen van Tal over het algemeen beter dan die van Botwinnik, maar sedert Leipzig is er meer terughoudend heid in de uitspraken. Leven begint bij 40 Een onlangs te Riga gehouden en quête onder de schaakwereldgro ten leverde geen onverdeeld me- ningsplus voor Tal op. En de leeftijd? Het verzamelen van vol doende schaakkennis en volledige strategische ervaring schat de moderne schaakkenner op 25 jaar. Eeii grootmeester van 40 is op zijn hoogtepunt, aldus de nieuwe me ning, die de oudere vervangt, die het ontwikkelingseindpunt op het dertigste legde. En tien jaar geeft men een schaakkunstenaar om zijn plafond te behouden, zelfs nog langer. Van deze redenering uit (he In toenemende mate BOTWINNIK ...herboren^.— Smyslov oyer tweekamp Tal-Botwinnik p Zoals zo vele schaakexperts p heeft ook oud-wereldkampioen Vasily Smyslov het zijne ge- |j p zegd over de komende twee- p p kamp om het wereldkampioen- schap schaken tussen zijn land- genoten, de titelhouder Tal, en p zijn uitdager, de oud-wereld- kampioen Botwinnik. „In zijn eerste duel met Tal kwam Botwinnik, die op een grote ervaring kan bogen, niet tot zijn sterkste eindspel en zo- als het Cubaanse schaakgenie Capablanca reeds in zijn tijd benadrukte, is de kennis van het eindspel in een strijd als p deze, waarin het om de titel gaat. van beslissende beteke- H s nis. Belangrijk is bovendien, of s p men bij de nieuwe openings- p systemen, die men tijdens de voorbereiding heeft ontwik- H keld. bij het huidige hoge ni- p veau van de schaaktheorie de nodige varianten kan aanpas- sen. Het is zaak, iedere ont- M wikkeling in de opening op- nieuw te analyseren. De eerste nederlaag, die Botwinnik in de vorige H tweekamp leed in de Franse p verdediging, trof hem zwaar p en had als 't ware een ver- Jammend effect op Botwin- niks initiatief, dat hij daar- p na geheel uit handen gaf. p Het is de vraag, of Botwin- nik de lessen uit de vorige p tweekamp tegen Tal ter harte heeft genomen en of hij in staat zal zijn, de juis- te speeltrant te vinden te- p gen de briljante tacticus, die Tal is. Tevens, of Botwinnik in staat p zal zijn uit tijdnood te blijven. Het was juist hierdoor, dat p p Botwinnik in de zeventiende p partij het vorige jaar verloor. toen Tal op de rand van een nederlaag met een onverwachte scherpe combinatie de strijd besliste". imyslov ziet het als een zeer p moeilijke opgave van tevoren een winnaar aan te wijzen. Hij p zwijgt hierover dan ook wijse- lijk. lllllllUII!lllllllllll!ll!lllllllll!illllllllll!llllllll|lllllll!l!!llllllllllllll|||lul TAL .rekenkunstenaar.. wordt aanvaard Iran Botwin nik nogmaals een hoogtepunt- prestatie leveren. Maar evenzeer kan de jonge Tal zijn gegroeid. Diens spel ver toonde verleden jaar nog strate gische leemten hoewel men die beslist niet te zwaar moet tellen, want zonder een zeer hoge strategische visie bereikt niemand de top die inmiddels kunnen zijn opgevuld. Het belang van de openingen is bul ten kijf. Eveneens is het zeker, dat beiden zich wat dit onderdeel betreft uitmuntend zullen hebben voorbereid; het „gelijk" zal in het bijzonder in de eerste helft van de match aan het licht tre den. Zo men al een voorspelling mag doen dan schijnt de oud-vaderlandse uitspraak „het kan vriezen, het kan dooien" de situatie het meest te benaderen; met als zekerheid, dat de jongeren op Tal wedden en de ouderen weigeren hun „vol maakte" Botwinnik af te schrij ven. Midvoor Rob Moens speelt zondag tegen Taxandria In tegenstelling tot een eerder gepu bliceerd bericht zal midvoor Rob Moens zondagmiddag wel meespelen in de thuiswedstrijd van de tweede klasser Vlissingen tegen Taxandria. Deze speler is namelijk niet gebles seerd. Wel geblesseerd is Adri Stroo, wiens recntsbuitenplaats zondag wordt ingenomen door Johnny Lilli- pali. Cas Huibregtse, die niet als rechtsbuiten is opgesteld, is vervan gen door Chris de Nooijer.. Ir. Huisman van Akkerbouwridder Nederlandse leeuw Ir. T. P. Huisman heeft donderdag tijdens een receptie in het gebouw van het hoofdproduktschap voor ak- kerbouwprodukten afscheid genomen als voorzitter van dit hoofdprodukt schap en van de vier daaronder res sorterende produktschappen: granen, zaden en peulvruchten, aardappelen, veevoeder en landbouwzaaizaden. De minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, sprak hem toe en deelde hem zijn benoeming tot rider in de Orde van de Nederlandse Leeuw mee. Barcelona en Benfinca wonnen voor Europa-beker De eerste wedstrijd voor de kwart finales van het toernooi om de Eu ropese voetbalbeker voor clubs tus sen F.C. Barcelona en Spartak (Kra- lova) uit Tsjecho-Slowakije, die in Barcelona werd gespeeld, is met 4 0 (rust 20) gewonnen door de Spaanse club. De doelpunten werden gescoord door: Suarez in de tiende min., Evaristoin de 39e min., Tejada in de 63e min. en door Kubala in de 89ste min. uit een strafschop. De returnwedstrijd zal op 15 maart a.s. in Praag wor den gespeeld. In een wedstrijd voor de kwart finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor clubs heeft de Portugese kampioen Benfinca woensdagavond te Lis sabon met 31 gewonnen van Aardenhus (Denemarken). De ruststand was 10 in het voor deel van de Portugezen. Het was de eerste ontmoeting tussen beide ploe gen. De doelpunten voor Benfinca werden gescoord door middenvoor Aguas (tweemaal) en rechtsbuiten Augusto. Voor de treffer van Aar- hus zorgde rechtsbinnen Amidsen. Meer dan 65.000 toeschouwers woon den de wedstrijd bij. Sonny Liston eerste op De Amerikaanse zwaargewicht Son ny Liston, die als eerste geklasseerd staat op de lijst van uitdagers van wereldkampioen Floyd Patterson, be haalde woensdagavond te Miami Beach zijn 25e overwinning in suc cessie. Zijn tegenstander Howard King ging in de derde ronde knock out, nadat hij in de tweede ronde reeds voor negen tellen neer was gegaan. Het gevecht werd gehouden op korte afstand van de Convention Hall, waar maandag de wereldtitel in hét zwaargewicht op het spel zal staan in de strijd tussen Patterson en de Zweed Johansson. Van de 33 gevechten, die de nu 28- jarige Liston als professional heeft gebokst, won hij er 32, waarvan 22 door knock-out. Slechts eenmaal ver liet hij als verliezer de ring, namelijk in 1954 na een gevecht tegen zijn landgenoot Marty Marshall, die hij later tweemaal versloeg. f Op 1 Januari waren er meer dan tien miljoen motorvoertuigen in West-Duits- land, te weten 4,405 miljoen personenauto's 1,780 miljoen motorrijwielen, 2,3 miljoen bromfietsen, 289.000 bestelwagens, 664.000 vrachtwagens en 901.000 trekkers. POLITIERECHTER MIDDELBURG In één geval werd er zelfs geslagen De Middelburgse politierechter, mr. B. S. Sieperda, is donderdagmiddag weer eens geconfronteerd met enkele Zeeuws-Vlaamse familie- en buren ruzies. Tijdens de behandeling daar van verklaarde mr. Sieperda, dat Aardenburg op bepaalde ogenblikken toch niet zo'n rustig plaatsje is als hij wel gedacht had. Vooral niet toen de politierechter van de ruzie hoorde tussen de landbouwer J. F. J. C. en zijn nichtje M. C. en neef P. C. Op 23 oktober en 1 december had de landbouwer volgens de dagvaar ding zijn nichtje beledigd door haar woorden van minder gevoeglijke strekking toe te roepen. In het eerste geval gebeurde dat 's avonds laat op straat, in het twee de geval na een kerkdienst, om streeks kwart over acht 's morgens. „Dat kan niet", betoogde de ver dachte, „want ik ga altijd naar de kerkdienst van 10 uur, die om kwart over elf afgelopen is. Me neer pastoor zal U dat kunnen bevestigen", aldus de Aardenburg- se landbouwer. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mi erop. achtte in beide geval len de belediging bewezen en eiste een gezamenlijke boete van 60, waartoe de politierechter C. con form veroordeelde. De betrouwbaarheid van zijn neef schatte de landbouwer niet erg hoog. „Hij heeft zich door zijn vader laten aanzetten om mij aan te randen", verklaarde hij tot mr. Sieperda. „Nou dat valt nogal mee", meende de poli tierechter, „want U ziet er nog wel varend uit". Die aanranding zou dus de neef op zijn geweten hebben. Hij zou de landbouwer met een autosleu tel op het hoofd hebben getikt. Bedenkelijk „Hij is met het hoofd waarschijnlijk op de straatstenen of tegen zijn fiets aan gevallen", veronderstelde de ver dachte. „Want ik heb geen sleutel in m'n handen gehad". De officier dacht echter van wel. Zolang het bij schel den blijft, is het niet zo erg, ver klaarde mr. Schenkenberg van Mier- op. Maar als er wordt GEFLATTEERDE UITSLAG Russen waren zeer onfortuinlijk Het Rotterdamse Feyenoord heeft donderdagavond voor 65.000 toe schouwers op de valreep een sen sationele 21-overwinning behaald op het stedelijk elftal van Moskou. Het was een verdiende zege, al dient direct gezegd, dat de Russen niet be paald fortuinlijk speelden. Hadden zij in het begin van de twee de helft in plaats van driemaal ach tereen tegen de lat te schieten een maal gescoord, dan zou de einduit slag waarschijnlijk andersom hebben geluid. Het hoge tempo van de eer ste helft begon zich toen te wreken, maar toen de Russen niet in staat bleken doelpunten te forceren, veer de Feyenoord op, verlegde het spel VERRASSENDE OVERWINNING Linksbinnen Keizer scoorde na rust Het Nederlands jeugdelftal, samen gesteld uit spelers van 16 tot 18 jaar, heeft donderdagavond in het DOS- stadion in Utrecht een verrassende 1O-overwinning behaald op Enge land. Het enige doelpunt kwam tot stand in de twaalfde minuut van de tweede helft toen de overigens falende rechtsbuiten Hainje voor de eerste maal langs de solide linksback Brookes kwam en vervolgens links binnen Keizer ien niet te missen kans bood 10. Daar bleef het bij wat de doelpunten betrof, want in het Engelse slot- offensief dat volgde, groeide het spel van de Nederlandse verdedigers, vooral linksback Terhorst en De yries tot grote hoogte. spil Slechts eenmaal kreeg de Engelse middenvoor Hewitt, die overigens evenals zijn medespelers de fout maakte de combinaties te lang door te voeren, een kans toen De Vries een hoge voorzet niet meteen kon onderscheppen. De spil van Ensche- dese Boys herstelde zich echter voor treffelijk en werkte met een spec taculaire omhaal de bal weg. Bij een van de schaarse Neder landse uitvallen In deze spannen de slotfase, ontsnapte ook het Engelse doel maar net aan een doorboring. De voor Jansen (ADO) Ingevallen middenvoor De Wit (SC Enschede) wierp zich namelijk in zijn volle lengte naar een ogenschijnlijk te scherpe voorzet van Hainje, raakte de bal wel, maar zag het leer net naast gaan. naar de helft van doelman Jaschin en scoorde door invaller Temming twee minuten voor tijd het winnende doelpunt. Het was kenmerkend voor de Russi sche aanvalskwalïteiten dat doelman Jaschin de meest opvallende rol ver vulde en zulks ondanks het feit dat hij eigenlijk weinig moeilijk werk te doen kreeg. De Russische aanval zelf ontbrak het aan elke schotvaardig heid. Het spel werd teveel in de breedte gespeeld met slechts zelden een throughpass. Dat was vooral een kolfje naar de hand van rechtshalf Kreyermaat, die dit breiwerk met een enkele trap placht te ontrafelen. Feyenoord startte onstuimig. Maar toch duurde het nog tot de veertigste minuut voordat het eerste doelpunt viel. Het kwam voort uit een strafschop nadat Schouten en Van der Gijp enkele malen vergeefs hadden getracht doelman Jaschin te passeren. De Russische rechtsback Medakin, die al herhaaldelijk tot zijn onge noegen had kennis gemaakt met de sprinterskwaliteiten van Mou- lijn, greep naar grove middelen en scheidsrechter Bronkhorst was resoluut in zijn beslissing: straf schop. Moulijn scoorde zelf via de handen van de keeper. Maar nog voor de i'ust maakten de Russen gelijk. De Feyenoord-verdediging reageerde niet snel genoeg op een scherpe doorloopbal en linksbuiten Batanow kon ongehinderd inschieten. Na de rust begonnen de Rassen zoalsg emeld een offensief, dat re sulteerde in schoten tegen de lat van respectievelijk rechtsbuiten Metreveli, middenvoor Penedelnik en opnieuw' Metreveli. Feyenoord putte er de moed uit door "te gaan en twee minuten voor tijd, toen elke supporter van de Rotterdam mers al dik tevreden was met een gelijk spel, kwam het beslis sende doelpunt van Temming, die na de rust Schouten had vervan gen op de linksbinnenplaats. Ook de Russen vervingen in de tweede helft een speler, namelijk Bata now, de architect van de Russi sche aanvallen, wiens plaats werd i Ingenomen door Bnbukin. wordt het veel bedenkelijker. De of ficier eiste een boete van 75,Mr. Sieperda legde een boete van 60 op. De Oostburgse mej. B. M. M. had ru zie gekregen met haar buurman van drie huizen verder, de sloper E. C. Op een zondag schoot C. met een windbuks op een schijf, die hij aan een schuurtje had vastgespijkerd. Zijn buurvrouw meende evenwel, dat zij de kogeltjes door haar vliegen- denr hoorde slaan. „Als je mijn boel tje wilt kapot maken, zul je het ook moeten betalen", riep zij de schutter toe. Deze antwoordde, dat hij hele maal niet op haar boeltje schoot. Hij had wel een paar schoten gelost op de asemmer. „Maar die is van de ge meente", verklaarde hij. Er was een scheldpartij ontstaan, die mej. M. een geldboete van 20, kostte. Conform. Voor de mishandeling, waarmee de sloper een tijdje later zijn buurvrouw had bedeeld, moest hij conform een boete van 15,betalen, terwijl hij ook nog rekening moet houden met 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De arbeider J. A. K. uit Hulst had een vertegenwoordiger van een Bel gisch weekblad opgelicht door meer abonnees op te geven dan hij in wer kelijkheid had gewonnen. „Een ma nier van oplichting, die vrij vlug moest uitkomen"' was de mening van de officier, die vijf maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, alsmede toezicht van de reclas sering vorderde. Het vonnis was con form. Het beledigen van een caféhoudster, die hij vervolgens geslagen had. waarna de hofmeester-bediende W. J. A. uit Kloosterzande tot slot van de ruzie een glazen deur had ingegooid, waren eveneens minder fraaie feiten, waarvoor de bedeesde hofmeester- bediende zich had te verantwoorden. De schade ad 75,was reeds ver goed, maar hiermee was het straf bare feit nog niet afgedaan. Een boete van 75,wilde de officier opgelegd zien, waarbij mr. Schen kenberg van Mierop rekening hield met het gunstige voorlichtingsrap port, dat over verdachte was uitge bracht. Mr. Schenkenberg van Mier op noemde het optreden van A. dan ook een soort uitschieter. Maar een dure uitschieter, want hoewel de po litierechter in zijn vonnis nog een beetje van de eis afdeed, kreeg A. nog een boete van 50 opgelegd. De jeugdige O. A. B. uit Sirit-Jansteen was ook betrokken geweest bij een ruzie in een café, waarvoor eis en boete 15 waren. De landbouwer De M. uit Aardenburg kreeg een boete van 25 opgelegd de helft minder dan de eis omdat hij slingerend op zijn fiets had gereden, hetgeen geweten werd aan het gebruik van enkele biertjes. Beroep op telers van suikerbieten De produktie van Nederlandse biet suiker van oogst 1960 is 170.000 ton groter geweest dan de voor binnen landse consumptie benodigde hoe veelheid. Nu geldt de garantieprijs alleen voor die in het binnenland te verkopen hoeveelheid, zodat het over schot van 170.000 ton niet de garan. tieprijs van 62 per honderd kg, maar slechts de wereldmarktprijs van ongeveer 27 per honderd kg opbrengt. Dat betekent, dat een flin ke korting moet worden toegepast op de prijs, die de telers voor hun suikerbieten krijgen. De meerderheid van het bestuur is van mening dat op dit tijdstip, nu vele boeren hun bouwplan al ge maakt hebben, geen beperkingen meer aan de telers kunnen worden opgelegd door middel van individuele garantietoewijzingen. Wel wil men een beroep op de telers doen om te voorkomen, dat het suikerbieten areaal voor de oogst 1961 opnieuw reden wordt tot het toepassen van een korting op de garantieprijs. Bij een oogst, die minder groot is dan de binnenlandse behoefte, zal dan nog een gedeelte van het overschot van de oogst 1960 in de gegarandeerde hoeveelheid voor 1961 kunnen wor den opgenomen. Over een dergelijke „overloopregeling bestaat in princi pe al overeenstemming met de over heid. J uniorenvoetbal in Zeeland De Zeeuwse clubs speelden in de ju niorencompetitie als volgt: zaterdag 18 februari in afdeling A, klas H: Vosmeer 4Halsteren 5 14, Tho- lensche Boys 2Lepelstraat 3 10; afdeling R klas I: Smerdiek 3 Halsteren 7 71. Zaterdag 25 februari: afdeling A klas II: Vosmeer 4Steenbergen 4 05. Voor zaterdag ziet de competitie er als volgt uit: afdeling A, klas II: Tholensche Boys 2—Halsteren 5, Steenbergen 4Vosmeer 4. afdeling B, klas I: Smerdiek 3—NVS 3,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13