158.- Vlissingse „Bomvrije" leeg gesloopt kies uit de serie van vier VIJFDAAGSE WERKWEEK VOOR HET GEMEENTEPERSONEEL DONDERDAG 9 MAART 1961 P Li O V I N (J l A L h. 'Z. ki L V Ve b V U U H A ti 1 11 -fed Inwendige wordt kale ruimte> EEN In de mist verzonken zonnebol glanst even over de boulevard van Vlïssingen. Dwars door de grijze nevelmassa vangt haar stralenbundel een glimp op van de gevangentoren: de nog steeds wat vormeloze kolos, die in de omarming van een houten stelling geduldig een grondige restauratie ondergaat. Op, in en onder het boulevardmassief ratelen drilboren. Met dof geruis stuiven brokken steen naar beneden. Even verderop wordt dit la waai ondervangen door een vriendelijk muziekje uit een radiotoestel. In driekwartsmaat of op de strakke cadans van een pittige mars bikken steenhouwers cementresten van oorspronkelijke brokken bouwmateriaal. De „bomvrije" wordt leeggesloopt om langzaam maar zeker op een ri goureuze „verjonging" aan te gaan.... DE „BOMVRIJE". Het klinkt op het ogenblik een beetje paradoxaal uit de mond van de Vlissingers, die daar mee de markante stomp bedoelen, die eeuwenlang het beeld van de boulevard heeft beheerst. Een enkele bulldozer zou zich nu tegenover de kunstma tig op de been gehou den kolos als een niets ontziende vandaal kun nen gedragen. En glans rijk als overwinnaar uit de strijd te voor schijn komen. De „bomvrije" is in dit be ginstadium van zijn restauratie zwakker dan ooit. Hij verdient zijn naam minder dan ooit DAT WID overigens niet beduiden, dat ge vangentoren momen teel ook minder inte ressant is. Wie archi tect M. J. J. van Beve- ren op het restauratie werk aantreft krijgt van hem een uitgebreid verslag over de vond sten, die men de laat ste maanden heeft ge daan. Een tiental werklieden, die het klappen van de restauratie-zweep wel aardig kennen, zijn in de weer met het verwijderen van oude reparaties, kleine res tauraties, die in de loop der jaren het oor spronkelijke op sommi ge plaatsen een weinig hebben „overwoekerd". Inmiddels is ook een flinke voorraad histo rische bouwsteen van oude werken aange voerd, die bij de restau ratie van de gevangen toren goed van pas zal komen. DAARNAAST liggen flinke blokken witte natuursteen klaar, die in enkele gevallen al tot spelthanden I In de maktaal paramen ten zijn geformeerd. Dat is bijvoorbeeld het geval met de omlijs ting voor de „poort", die in het restauratie plan aan de landkant van de toren, op de hoogte van de boule vard-rijbaan is gepro jecteerd. Ook de schiet gaten en kantelen krijgen een omlijsting, die onder de handen van de restaurateurs in natuursteen hun vor men krijgen. HET INWENDIC-E van de „bomvrije" wordt nu een zo goed als kale ruimte. Zoals bekend houdt de res tauratie onder meer in, dat de toren niet in, maar óp de boulevard wordt geplaatst. Alles zal dientengevolge on geveer drie meter mee rijzen. Boven op de to ren wordt een stuk bij gebouwd en alle ope ningen (raampjes, schietgaten en deur) worden dus hoger in de muur aangebracht. Ui teraard in zijn oor spronkelijke vorm. DAT BETEKENT nog al eens naarstig zoe ken. En soms met suc ces. Zo hebben de man nen van aannemer D. M. Geuze uit Middel burg lange tijd ge speurd naar een kruis- venstèr. En tenslotte fragmenten van twee oude ramen gevonden. De vroegere oude Westpoort geeft dus af en toe nog enkele van zijn geheimen prijs aan de herstellers. De mannen, die er naar streven om van de „bomvrije" Inderdaad weer een bomvrije te maken.... Raad kwam bijeen Poortvliet werkt mee aan huisvuilophaaldienst Tijdens de woensdag gehouden raadsvergadering van Poortvliet werd een principebesluit genomen om medewerking te verlenen aan een gemeenschappelijke ophaaldienst voor huisvuil op Tholen. Voorts besloot de raad een krediet te verlenen voor het bestedingsklaar maken van een plan voor een ambts woning ten behoeve van het hoofd van de openbare lagere school bij de te bouwen school. Dé voorberei dingen voor het aanbrengen van een nieuwe huisnummering in de ge meente bleken in een zo vergevor derd stadium, dat de raad besloot een krediet van 1000 te verlenen voor dit doel. In dit bedrag zijn ook de kosten voor het aanbrengen van nieuwe straatnaambordjes- begrepen. Een wijziging in het uitbreidings plan werd niet algemene stemmen goedgekeurd. Naar aanleiding van deze wijziging waren in het geheel geen bezwaren binnengekomen. Burgemeester W. J. van Doorn deel de tijdens deze raadsvergadering nog mee, dat ingevolge de reorgani satie van dé B.B. Tholen, St.-Philips- land en Schouwen-Duiveland thans één district vormen. De raad besloot tenslotte de Burgemeester Van Oeve- venstraat, die thans van riolering is voorzien, te doen verbeteren door een klinkerbestrating aan te bren gen. Herbenoeming burgemeesters Met ingang van 1 maart is herbe noemd tot burgemeester van 's Heer Arendskerke, de heer D. M. Vermet. Tot burgemeester van Waarde is de heer A. Lokker herbenoemd, met in gang van diezelfde datum. Twee aanrijdingen te Bergen op Zoom Woensdagmorgen reed J. R. uit Ka- pelle met zijn personenauto op de Parallelweg te Bergen op Zoom te gen een autobus, die werd bestuurd door J. v. B. uit Roosendaal. Do Zeeuwse automobilist moest uitwij ken voor een geparkeerd staande melkwagen en kon bij nadering van de autobus niet tijdig naar rechts uithalen, zodat een frontale botsing ontstond. De bestuurder van de personenauto en een mede-inzittende moesten naar het Algemeen Burgergasthuis te Ber gen op Zoom worden overgebracht. De personenauto werd zwaar, de autobus licht beschadigd. De politie maakte tegen R. proces verbaal op. Op de Antwerpsestraatweg te Bei--,, gen op Zoom botsten een vrachtauto, bestuurd door J. B. uit Middelburg en een bestelauto, bestuurd door H. K. uit Bruinisse. B. liet voor zijn mede weggebruiker de kruising bij de Bea- trixlaan niet vrij, tengevolge waar van de aanrijding ontstond. A. S. en D. v. O., beiden uit Bruinisse, werden bij deze botsing gewond en per zie kenauto overgebracht naar het Alge- mee Burgergasthuis, maar konden na" behandeling naar huis terugkeren. De politie stelde een onderzoek in en maakte proces-verbaal op. Onderwijzeres benoemd Tot onderwijzeres aan de hervormde school te Berkel is met ingang van 1 september benoemd mejuffrouw M. Albers onderwijzeres aan de Prinses Ireneschool te Zoutelande. De collecte voor de Reumabestrijding bracht ta Zoutelande f 266,75 op. Watzou u denken van het Philips tonmodel O Voor overal waar vaak en veel stofzuigen nodig ishet Philips tonmodel. Met een geweldige zuigkracht. En met èen stol'ruimte zó groot, dat leegmaken maar eens per 2 tot 3 maanden nodig is! Bovendien wentelbaar 3-in-l mondstuk met schuilsluiting, zuigkrachtregdaar, voctschakdaar. En natuurlijk: aangepast zuig-vermogen, d.w.z. met een goed reinigend- vermogen op elke soort van vloerbedekking! met aangepast zuigvermogen Handsteelmode! O.a. voor kleinere gezinnen. Door lange steel gemakkelijk hanteer baar. Borstel met vrije frontzui- ging. Pluisopnemer. Zuigbuizcn met drukknopbevestiging. En: met aangepast zuig- d Of) vermogen. i cXj." Trommelmodel Wentelbaar drie-In-een mond stuk. Grote stofruimtc: 4 liter! Voctschakclaar, dus niet xncc£ bukken. Gemakkelijk opbergen: hangend of slaand. Dichte zuig buizcn met drukknopbevesliging. En: met aangepast j a j- zuiguermogen. 140. Driehoekmodel Anders van buiten én van binnen. Extra zuigvermogen. Vraagt wei nig plaats. Stootrand met drem- pclglijder. Wentelbaar drie-in een mondstuk. Voetschakelaar. Scharnierende snocraansluiting. Zuigkrachtrcgelaar. Grote stof- ruimte, inhoud 4 liter. En: met aangepast zuigvermogen. *J fjEj In alle Philips stofzuigers is het ge bruik vah papieren stof zakken mogelijk. RAAD SAS VAN GENT BESLOOT Bomen in Stationsstraat worden gerooid Met ingang van 16 april /.al voor liet gemeentepersoneel van Sas van Gent de vijfdaagse werkweek worden ingevoerd. Dit werd besloten in de woensdag gehouden vergadering van de raad van deze gemeente. Tot en met oktober zullen de gemeentelijke diensten iedere zaterdag vrijaf heb ben. De vrije zaterdag geldt echter niet voor de wintermaanden. Dan zal op zaterdagmorgen normaal gewerkt worden. Na een uitvoerige discussie besloot de raad de bomen in de Stations straat te rooien. Dit punt was reeds in de vorige vergadering ter sprake gekomen. Men kon toen niet tot overeenstemming komen. Voor de aanvang van de raadsver gadering van woensdag hadden de leden over het al of niet rooien, advies gekregen van Staatsbosbe heer. Ook de pas gezette lichtmas ten in deze straat, die aangepast zijn aan het bladerdek, worden op geruimd. Zij zullen worden vervan gen door andere masten. Een nieuwe kleuterschool zal worden gebouwd voor het r.-k. kleuteronder wijs op het nieuwe terrein tussen kerkhof en Westdam. Het zal een drieklassige school worden. Besloten werd voor f 35.000 de boomgaard aan de Westdam van de lieren A. Gars- kamp en. E. E. Martens aan te ko pen. Op dit terrein zal de Poelstraat worden doorgetrokken naar de Paul Krugersteeg. Aan deze straat zal dan de nieuwe kleuterschool verrijzen. Om de uitbreidingswerken in Plan „West" te kunnen financieren, zal een lening van f 100.000 worden aan gegaan bij de n.v. Bank van Neder landse Gemeenten. De raad stelde f 25UU beschikbaar voor het aanschaffen van een nieuwe feestverlichting. Ook werd f 2000 aan b. én w. gevo teerd om reclamecampagnes te voe ren in de dagbladpers. De heer L. F. S. de Meijer (g.b.) in formeerde of men, nu de centrale dienst de pomp tijdens de carnavals dagen op de markt heeft zien staan, spoedig een definitieve pomp mag tegemoet zien. Burgemeester R. A. J. de Boer antwoordde dat deze „car- navals-"pomp praktisch geheel be antwoordde aan het ontwerp dat men op het oog heeft. Bisschop van Breda opent expositie in Goes Over missie- en zendingswerk In Goes wordt van zaterdag 3 tot on met zondag 11 juni a.s. de missie ac- lietentoonstelling „Amate" gehouden en wel in de zalen en in de tuin van „Het Schuttershof". De bisschop van Breda, monseigneur Baeten, zal de expositie zaterdagmiddag 3 juni om 3 uur officieel openen. Voor de uitwerking van de plannen en ter stimulering van de activitei ten heeft rector J. A. van Poppel, directeur van het diocesane missie bureau, een hoofdcomité benoemd dat onder voorzitterschap staat van mr. H. Koopmans, met als vice-voorzitter de heer J. de Winter, secretaris de heer H. de Boer, penningmeester de. heer P. Menheer e en Iedên de heren B. de Kok, M. van de Leur en J. van Stee. Reeds vele malen na de oprich ting van het hoofdcomité op dinsdag 24 januari j.l. is dit comité in ver gadering bijeen geweest en zijn al tal van zaken behandeld en besluiten ge nomen. Zo heeft men in nagenoeg I alle parochies van het dekenaat Mid- 1 delburg een parochie-comité opge richt, of daartoe een verzoek inge diend bij de pastoor. Om het bezoek aan de tentoonstelling te vergemakkelijken, zal een eigen vervoersdienst gedurende de tentoon- stellingsweek in werking treden. Voor de schoolkinderen komt via een, op de vergadering van de K.O.B. op 18 maart a.s. op te richten, school comité een speciale regeling. Eenmaal per 10 jaar wordt het deke naat met de tentoonstelling bezocht. Op moderne visuele wijze worden de belangstellenden ingewijd in de moei lijkheden van en de oplossingen voor diverse missie- en zendingsproble men. In de tentoonsteling wordt in de inleldingsstand de nadruk gelegd op de oecumene. Hierin ziet men de voorstelling van één grote wereld kerk. Eén schaapstal, één herder, sa men met het protestantisme en or thodoxe en alle andere geestelijke richtingen. Raad 's-Heerenhoek wil een lening van 50.000 De raad van 's-Heerenhoek heeft zich woensdag tijdens een extra zit ting in een half uur door de agenda heen gewerkt. Besloten wera ccn lening van f 50.000 aan te gaan bij de n.v. Bank van Nederlandse Ge meenten. De kasgeldlening van f 75.000 werd verlengd. De raad ging" akkoord met het voor stel van G.S. tot verhoging van de jaarwedden van de wethouders. Deze verhoging bedraagt f 240 per jaar. De raad verstrekt een krediet van f 1100 voor de aankoop van nylon brandslangen. Bromfietser in ziekenhuis na botsing met honden De 45-jaiige M. de B. uit Vlïssingen kwam dinsdagavond in de Paul ICru- gerstraat te Vlïssingen in botsing met twee honden, die daar op de rijweg liepen. De B., die een brom fiets bestuurde, kwam te vallen en liep een lichte hersenschudding, een gebroken pink en een vleeswond bo ven de ogen op® Het slachtoffer werd per ambulance overgebxacht naar het St.-Josefziekenhuis, alwaar hij werd opgenomen. De eigenaars van de honden zijn nog niet bekend, maar de politie zet het onderzoek voort. Kantonrechter beboette verkeersovertreders Voor verkeersovertreding heeft Mid delburgs kantonrechter inr. J. Moo- lenburgh op de zitting van woens dagochtend en -middag boeten opge legd variërende van f 3 tot f 100 per overtreding. Een boete van f 100 kreeg de vertegenwoordiger W. M. G. uit Eindhoven bij verstek opge legd wegens overschrijding van de maximumsnelheid met zijn auto. Voor eenzelfde feit kregen de brom fietser A. v. O. uit Middelburg en de Vlissingse scholier W. S. beiden een boete van f 15. Voor het rijden met een defect licht kreeg de chauffeur A. J. R. uit Oostkapelle een boete van f 10. Rijden op een afgesloten weggedeelte kwam de Vlissingse scholier A. S. op f 5 te staan. De grondwerker L. G. T. uit 's-Heeren hoek had een verblindende verlichting op zijn bromfiets gevoerd, hetgeen met f 10 werd gehonoreerd. Omdat hij bij het achteruitrijden te gen een personenauto was gebotst, werd de chauffeur L. W. uit Bigge- kerke een boete van f 7.50 opgelegd. Het rijden zonder achterlicht en zon der een verlicht kentekenbewijs kost te A. van E. uit Souburg f 20 en f 3. Geen voorrang en het rijden met een onvoldoende uitzicht vanuit de cabine was de chauffeur J. M. V. uit Goes ten laste gelegd. Dit onvol doende uitzicht was te wijten aan een defect portierraam. Om de kou te weren had V. hier toen een kleed gehangen. De boete voor beide over tredingen waren f 15 en f 10. Tot aanhouding werd besloten in de zaak tegen de metselaar L. L. de VV. uit Oudelande, Qie links van de weg ge bromd zou hebben, en in de zaak tegen de Vlissinger J. M. D., die een overtreding van het wachtverbod ten laste was gelegd. De jeugdige fruit kweker B. P. de S. uit Goes stond terecht, omdat hij tegen een stoppen de personanauto was gebotst. Eis en boete waren f 40. Collecte De collecte voor het Nationaal Rheu- mafonds heeft in Vlissingen een be drag van 1341,17 opgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9