Aantal spijtoptanten wordt niet verhoogd Minister Visser: geen gevaren bij opslag van kernwapens VOOR OP-SCHERP-STELLEN ZIJN VELE GREPEN NODIG lekker en gezond DUITSE ALPINISTEN WILLEN NAAR TOP VAN DE EIGER ONDERZOEK PLANTA-AFFAIRE IS NOG NIET VOLTOOID EERSTE PAAL VOOR DE NIEUWE VLISSINGSE U.T.S. DE GROND IN DONDERDAG 9 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TECHNISCHE UITEENZETTING IN KAMER De minister van defensie, mr. Visser, lieeft gisteren in de Twee de Kamer aan het begin van zijn antwoord in het debat over zijn begroting een verklaring afgelegd over de veiligheid en de gevaren van de opslag van kernmunitie. De minister geeft daarbij een motivering van het door hem ten volle onderschreven oordeel, dat de opslag van kernmunitie noch grotere, noch geringere gevaren met zich brengt dan de opslag van conventionele munitie. Hij grondde zijn betoog op een aantal categorische verklaringen van Amerikaanse en Britse autoriteiten, op resultaten van proeven op last van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, op de praktijk met ongevallen, op het technische principe van kernexplosies en op in alle kernwapens ingebouwde beveiligingen. Bij alle In ons land opgeslagen kern wapens is bovendien de medewerking van tenminste twee personen (twee verschillende sleutels) nodig voor dit op-scherp-stellen. Tot op heden hebben zich volgens minister Visser twintig incidenten aan deze zijde van het IJzeren Gordijn voorgedaan, waarbij op één of andere wijze kernwapens waren betrokken. Van deze noemde hij een ongeluk bij het opstijgen van een vliegtuig dat kernwapens vervoerde, een explosie in de lucht van een ben zinetank van een dergelijk vliegtuig, een blikseminslag in de lucht, het onvrijwillig laten valen van een kernwapen uit een vliegtuig en het ontploffen van een raket met kern lading. Bij geen van deze incidenten heeft zich ooit een onvrijwillige kernexplo sie voorgedaan, aldus de minister van defensie. In het vervolg van zijn toespraak gaf minister Visser een uiteenzetting over het technische principe van de kernexplosie, die hij een zeer inge wikkelde materie achtte. Kritische massa Het principe berust op het ontstaan en voortduren van een ketting-reac tie in een zogenaamde kritische mas sa van splijtbaar materiaal. Een niet- kritische massa kan niet worden ge spleten en is dus volledig onschuldig, zij wordt eerst kritisch en dus ge vaarlijk door samenpersing. Gaat men nog verder, dan wordt de mas sa over-Kritisch, in dit geval splijt zij zichzelf (een soort zelfontbranding dus). Een kritische massa behoeft derhalve altijd nog een van buiten komende aanleiding, willen ketting reacties en explosies optreden. Zelfs bij een zeer geringe afwij king wordt de noodzakelijke ver dichting niet bereikt en kan er derhalve niets gebeiiren. Teneinde deze fijne precisie te bereiken ge schieden de verschillende ontste kingen langs elektrische weg, een elektrische batterij is voor dit doel eveneens in het kernwapen inge bouwd. Batterij Hiervorenbedoelde batterij wordt vol gens minister Visser in de opslag plaats uit het wapen verwijderd. Bo vendien is een hele reeks veiligheids schakelaars ingebouwd, zodat een aantal doelbewuste, sommige zeer moeilijke mechanische, andere een voudiger met de blote hand te ver richten handelingen noodzakelijk zijn, alvorens het kernwapen op scherp kan worden gesteld. Patrick Henry na 66 dagen weer boven water De Amerikaanse atoomonderzeeër Patrick Henry is na een patrouille- tocht van 66 etmalen en 22 uur onder water woensdag aangekomen op de Clyde, en Holy Loch binnengevaren. De Patrick Henry, die zestien polaris- raketten, alsmede de hiervoor te ge bruiken kernwapens aan boord heeft, werd de eerste atoomonderzeeër die gebruikmaakt van de basis in Holy Loch. De basis bestaat uit het Ame rikaanse onderzeebootmoederschip Proteus, het voorraadschip Betelgeu- ze en enkele kleine hulpvaartuigen, die de Atlantische Oceaan zijn over gebracht aan boord van de beide grote schepen. Minister Visser naar Amerika (Van onze Haagse redactie) Minister Visser zal woensdag 15 maart naar Amerika ver trekken voor een aantal be sprekingen met zijn ambtge noot in de V.S., Robert Mc- Namara, zo vernemen wij uit zeer betrouwbare politiek bron in Den Haag. De minister zal in Washington, zo neemt men vrij zeker aan. zich nader oriënteren over de houding van Amerika inzake de militaire hulpverlening. Van het overleg in Amerika zal, aldus onze zegsman, de beslissing van de minister ten aanzien van het nieuwe tankmaterieel en van de aanschaf van het nieuwe geweer voor de pai'ate een heden afhangen. Tenslotte wees de minister erop, dat de opslagplaatsen van een speciale constuctie zijn. Mocht er door vuur of conventionele ontploffing in of buiten een kernwapen enig splijtbaar materiaal vrijkomen, dan zal dit zich of slechts binnen de opslag plaats zelf of in het allerergste geval in de naaste omgeving van de opslag plaats kunnen verspreiden: hierbij te denken in afstanden van maximaal i paar honderd meter. TOCHT IN GEHEIM BEGONNEN Zwitserse berg vergde reeds achttien doden Maandag zijn vier Duitsers na uit gebreide voorbereidingen en on der de diepste geheimhouding be gonnen aan een poging om de noordwand van de Eiger in het Berner Oberland te beklimmen. De noordwand van de 3974 meter hoge Eiger heeft sinds 1938 acht tien doden geëist. Slechts 18 bergbeklimmers uit een veertig tal expedities hebben de top en daarna het dal levend bereikt. De noordwand van de Eiger is een levensgevaarlijk object, speciaal in de winter. De gemeente Grin- delwald, die telkens weer moet zorgen voor het reddingswerk, heeft er een gewoonte van ge maakt eventuele beklimmers er aan te herinneren dat zij nie mand kunnen verplichten hen te Toni Hiebeler uit München, een zeer ervaren klimmer, heeft de leiding over het groepje van vier. Slechts enkele der meest ervaren berg gidsen waren tijdens de voorbe reiding door Hiebeler in vertrou wen genomen. Niemand mocht iets van de beklimming weten a.1 was het alleen maar omdat het motorlawaai van passerende vliegtuigen met journalisten of persfotografen lawines zou kun nen veroorzaken. Maandagochtend zijn de vier Duit sers uit het hotel op de Kleine Scheidegg vertrokken en dinsdag avond hadden zij het „lage sneeuwveld" bereikt en er hun bivak ingericht. De klimmers zijn volgens een berg gids die hen geholpen heeft zeer DOOFPOT WORDT NIET GEBRUIKT Fabrikant heeft recht op openbaarheid (Van onze Haagse redactie) De officier van justitie te Rotterdam mr. S. J. van der Hoeven, houdt zich nog steeds bezig met het onderzoek naar de Planta-affaire. „Het kost me gemiddeld nog twee tot drie uur per week. Het is een enorm onderzoek. Het proces-verbaal van de politie be draagt mi al 99 bladzijden. Ik ben afhankelijk van deskundigen-onder zoek en dat kost tijd. Hoe eerder liet klaar is, hoe. liever het me is, aldus mr. Van der Hoéven, maar ik kan nog niet bij benadering zeggen, wan neer dat zal zijn en hoe mijn conclu sie zal luiden". Er is geen sprake van. dat de zaak in de doofpot gestopt zou worden, zoals o.m. van communistische zijde in de Eerste Kamer is gesuggereerd. Integendeel: „Ik geloof, dat het pu bliek recht heeft op openbaarheid en up opening van zaken. Maar ook vind ik, dat wanneer niet een straf baai- feit zou zijn gepleegd, de fabrikant recht heeft op die openbaarheid. Ik zou dan bijvoorbeeld Vrijspraak kun nen eisen". Mr. Van der Hoeven wees erop, dat hij dit niet geheel in de hand heeft. Indien geen straf baai- feit zou blijken, kan hij de zaak eventueel seponeren. Persoonlijk zou hij, terwille van de openbaarheid de voorkeur geven aan het aanhangig maken en dan vrij spraak eisen, doch ook de regering spreekt hierin een woordje mee. „Ik kan me overigens ook indenken, dat de fabrikant in dit; geval de voorkeur zou geven aan een behandeling van de zaak", zei mr. Van der Hoeven. Er is echter nog een andere moge lijkheid: indien de fabrikant een n.v. schuldig en strafbaar zou worden bevonden, dan kan hij aan bieden de maximale geldboete af te kopen. De wet staat dit toe. Ofschoon dan wel strafoplegging plaatsheeft, komt de zaak niet in de openbaar heid. goed uitgerust. Zij dragen zware rugzakken en kunnen daarom niet snel klimmen. Door de vorst is de kans op lawines of steenstortingen klein en de klimmers maken daarom een door de deskundigen als tamelijk goed beoordeelde kans om hun doel, de top, te bereiken. Het viertal heeft de Hinterstoisser Passage, een strategische punt op de levensgevaarlijke weg naar de noordwand, reeds bereikt en het bivak ligt voorbij deze plaats. Pas dinsdagavond laat lekte er iets uit over het plan van de vier Duitsers. Hiebeler is een van de weinigen die de Eiger beklommen en die de tocht overleefd hebben. Amerikaan in Amsterdam neergestoken Aan de Amstel in Amsterdam hebben eén 27-jarige in Frankrijk gelegerde Amerikaanse militair «I. W. en e**n 26-jarige Brabander W. H. F. M. B. dinsdagnacht hevig met elkaar ge vochten, waarbij de Amerikaan enige messteken opliep. Hij is in zorgwekkende toestand naar het Binnengasthuis overgebracht. Aanleiding tot de vechtpartij was een 26-jarige vrouw, die Indische C. W. van E., eigenares van een café aan de Amstel. Onlangs toen de Brabander in de ge vangenis zat, kwam de Amerikaan de vrouw als gewoonlijk opzoekeu. Zij vertelde hem dat zij met de Braban der zou gaan trouwen. De Amerikaan uitte daarop ernstige bedreigingen tegen de vrouw. „Als je dat doet steek ik je dood", zou hij gezegd hebben. Dinsdag arriveerde hij weer in Am sterdam. Hij bezocht samen met de vrouw de bioscoop, tegen middernacht keerden zij terug bij het café. Daar stond de Brabander hen op te wach ten. Onmiddellijk stoof de Amerikaan op hem af en begon hem te bewerken met stoelen en flessen. De Brabander greep toen zijn mes en braent de mili tair een aantal steken toe in zijn, borst en armen. Hevig bloedend is de Amerikaan daar na een politieposthuis in de nabijheid van de Amstel binnen gestrompeld. De Brabander kwam even later ook het politiebureau binnen met de medede ling dat er een man neergestoken was. Spoedig bleek dat hij de dader was. Uit het langdurige verhoor dat de vrouw en een getuige is afgeno men concludeert de politie dat de Bra bander uit zelfverdediging moet heb ben gehandeld. De toestand van de Amerikaanse ver lofganger liet gisteren nog geen ver hoor door de politie toe. De nieuwe Britse ambassadeur in Ne derland, sir Andrexo Noble, en lady Noble, die op het ogenblik een vier daags bezoek aan Amsterdam bren gen, zijn woensdag o.m. rondgeleid door het bedrijf van Asscher's Dia mant Mij. n.v. in de hoofdstad. Geboeid kijkend naar het werk van een diamantslijpster ziet men Hier v.l.n.r.: mevrouw J?an Hall, echtge note van de burgemeester van Am sterdam, sir Andrew Noble en lady Noble. Andros Fortune behouden De Andros Fortune blijft be houden. Het personeel van de sleepboten Oostzee (L. Smit en Co.), Atlantic en Hennes (bei de: Bugsier, Hamburg), die de zwaar gehavende Canadese tanker vorige week na een spectaculaire reis aau de grond hebben gezet in de baai van Corcubïon, is er namelijk in ge slaagd liet' schip weer drijven de te krijgen. Het binnengestroomde water is uit de tanker gepompt, daarna heeft men het schip laten overhellen naar stuur boordzijde om de grote scheur aan bakboord, ca. 10 meter, te kunnen dichten. Dat geschiedt met cement en men heeft daarmee nog vijf a zes da gen werk. Na deze voorlopige repara- :ie zal de Andros Fortunè naar een haven worden gesleept. De eerste paal voor Vlissingens nieuwe uitgebreide technische school is de grond in. De eerste van de 157 stuks, die élk een lengte hébben van 13 meter, en de basis zullen vormen van dit nieuwe gemeente lijke gebouw aan de Edisonweg. Met wethouder Ch. J. Gillissen Verschage „aan het roer", dreef de heiblok de „officiële paal" de laatste decimeters naar beneden, tot een diépte van ongeveer 12 meter. In de kleine kring van aanwezigen, die dit gebeuren woensdagmor gen bijwoonden, waren onder meer naast de heer Gillissen Ver schage de directeur van de u.t.s., de heer G. van Doorn, de heren K. Box en Joel, resp. directeur en adjunct-directeur van gemeente werken, gemeentesecretaris W. Peters, de heer Stoel, als vertegen woordiger van het adviesbureau irHuydts, aannemer J. Verhage en de opzichters van het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft. De verwachting is, dat de bouw ongeveer een jaar tijd in beslag zal nemen. Directeur Van Doorn verwacht in ieder geval volgend jaar september met ingang van de cursus in een nieuwe school te kunnen starten, Foto P.Z.C.) WVWV^A'WWWWVVAAAAAAAAA'WWWWV^AAA'VSAAAAAA/ MINISTER BEERMAN IN KAMER Verontrusting over aantal zedendelicten (Van onze parlementaire redacteur) Minister Beerman heeft woensdag morgen bij de beantwoording van de vragen, die hem dinsdag bij de be handeling van zijn begroting in de Eerste Kamer zijn gesteld, het ver wijt van zich geworpen, dat hij de parlementaire democratie zou hebben geschaad door de wijze waarop hij het toto-ontwerp heeft aangepakt. Bij de behandeling van dit ontwerp, aldus de heer Beerman, heeft men de zakelijke merites uit het oog ver loren en dat juist brengt de parle mentaire democratie schade toe. Hij bestreed vervolgens de mening, on der meer door prof. De Gaay Fort man naar voren gebracht-, dat men met de totstandkoming van het nieu we burgerlijk wetboek in een impasse is geraak.t De minister deelde mee, dat het zesde boek omstreeks augus tus in druk zal verschijnen. Er zal zoveel mogelijk vaart achter een en ander worden gezet. Sprekend over het echtscheidings- vraagstuk zei de minister, dat het een brevet van armoe zou betekenen, als er geen oplossing zou kunnen worden gevonden. De bewindsman legde er de nadruk op, dat hij zich zeer zou inspannen, om zo spoedig mogelijk tot het indienen van eer wetsontwerp te komen. Op zeer kor- Seerp Anema te Zeist overleden Zeist overleden de schrijver Seerp Anema. De heer Anema verwierf zich vooral grote faam door zijn studie van het bijbelboek „Het Hoog lied" van Salomo. Over dit onder werp publiceerde hij een vierdelig standaardwerk. Seerp Anema werd op 31 oktober 1875 in Minnertsga geboren. Hij volgde een onderwijzersopleiding en behaalde daarna de akte Nederlands m.o. Aanvankelijk was hij werk zaam als onderwijzer, later als le raar aan een hogere burgerschool. In 1924 werd hij benoemd tot schoolop ziener in fle inspectie Amsterdam. Dit ambt legde hij op 65-jarige leef tijd neer. Als letterkundige presenteerde hij zich het eerst als dichter met de bun dels „Poëzie 1903" en „Van Hol lands kusten" (1907). In zijn sonnet ten bezong hij dc schoonheid van de natuur. Latere gedichten geven uiting aan een grote zielespanning van deze protestantse dichter, de eerste, die na 1880 zijn beginsel be wust in zijn werk liet klinken. Anema's letterkundige werkzaam heid bleef niet beperkt tot gedich ten. Zijn eerste roman verscheen in 1907: „In 's levens opgang", in 1921 zag een historische studie „Een ver geten dichteres uit de 18de eeuw" het licht, kritische proza leverde hij in „Moderne kunst en ontaarding". Over bijbelse onderwerpen handelen „Davidisch of Salomonisch" (1927), „Proeve eener nieuwe verklaring van het Hooglied" (1928) en een reeks bijbelse roman „Jeroesjaleem verloren", waarvan de eerste, „De sjocnemieti3che", in 1952 verscheen. In 1936 verschenen van zijn hand „Eerherstel voor Schaepman's Eva Sofia", het „Hooglied metrische be werking" verscheen in 1950 en het „Hooglied in de eeuwigheid" in 1952. Zaterdagmorgen om elf uur zal het stoffelijk overschot worden begraven op de nieuwe algemene begraaf plaats in Zeist. te termijn zal de heer Beerman, naar hij verklaarde, een onderhoud hebben met de centrale organisaties van werknemers en werkgevers teneinde te komen tot het formuleren van een wetsontwerp op het stakingsrecht. Het probleem der spijtoptanten aan snijdend, merkte de minister op, dat hij met voldoening heeft vastgesteld, dat, al was de kritiek dan niet van de lucht, er toch ook begrip voor de moeilijkheden van de regering door klonk. Men kan, aldus de minister, nu eenmaal niet iedereen toelaten. Hij herinnerde eraan dat de repa triëringsregeling, waaronder de spijt optanten naar Nederland komen, vlak na de oorlog in het leven was geroe pen om Nederlanders, die als gevolg van Japanse gevangenschap aan het einde van hun' krachten waren geko men, naar Nederland t® halen. Ingaande op de wenselijkheid de spijtoptant te toetsen voor hem een vergunning te verlenen, merk te de bewindsman op, dat dat toet sen ook in het belang van de spijtoptant zelf geschiedt. Er zijn thans al gevallen bekend van spijtoptanten, die weer terug wil len naar Indonesië. De heer Beer man zei het vervolgens niet te willen weerspreken, dat er nood is in Indonesië, maar hij legde er de nadruk op, dat die nood indivi dueel is en dat de nood van ver scheidene visumaanvragers niet door de feiten wordt gestaafd. De heer Beerman verklaarde tenslot te, dat per week twintig aanvragen in behandeling worden genomen en dat hij op het standpunt blijft staan, dat de toelating thans ruim genoeg is en ook in de toekomst geval voor geval, na individueel onderzoek, zal worden bekeken. Zedendelicten Ten aanzien van het gratiebeleid zei de minister: „Ik neem zeer beslist niet het standpunt in, dat de thans nog zittende vier Duitse oorlogsmis dadigers, die levenslang hebben, nooit zullen mogen vrijkomen. Met de Kamerleden, die dc toeneming van de seksuele misdrijven onder de aandacht hadden gebracht, zei de minister verontrust te zijn over deze gang van zaken. Er zijn, zo zei hij, maatregelen genoenien om ontvluch tingen te voorkomen en het opspo ringswerk te intensiveren. Een strengere straf voor zedendelic ten zoals door mej. Zeelenberg was bepleit, heeft volgens minister Beer- veel gevallen ziekelijke afwijkingen. Mag Soekarno niet naar Duitsland De woordvoerder van liet Indo nesische ministerie van buiten landse zaken, Harsono, lieeft woensdag de Nederlandse be richten dat president Soekarno moeilijkheden heeft niet zijn voorgenomen reizen naar West en Oost-Duitsland „pure leu gens" genoemd. Volgens deze berichten was de uit nodiging aan de president voor een bezoek aan West-Duitsland afgelast in verband met een complicatie die zich n.a.v. zijn bezoek aan Oost- Duitsland zou voordoen. Vorige week sprak majoor Harsono tegen dat de reis naar West-Duits land werd afgelast wegens druk van Nederland op Bonn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7