Goes wil gemeentelijke dienst voor zieken- en gewondenvervoer KWATTA BILT Zeeuwse Almanak ABDIJSIROOP BESTSELLER-TENDENS BLEEF TIJDENS DE BOEKENWEEK itoin Zo'n heerlijke reep cadeau Jjt^ÊKlEUXREMaKKA-S I voor 10 Kwatta-soldaatjes DEEL WESTVEST IN GOES IN TOEKOMST PARKEERTERREIN? VERBETERDE DISTRIBUTIE VAN BROOD IN MIDDELBURG Vehkculk KOEK PROVINCIALE Z to to U VV 8 to Li U U It A N T DUNDEKJJ AG y ivi-aAitl 1961 VOORSTEL VAN B. EN W. AAN DE RAAD Gemeente is verantwoordelijk Het dagelijks bestuur van de gemeente Goes wil overgaan tot liet instellen van een ge meentelijke ziekenvervoer- dienst. Aan de raad is een voor stel toegezonden om in principe te besluiten over te gaan tot het instellen van een dergelijke dienst. Onder liet zïekenvervoer wordt mede verstaan liet ver voer van gewonden. Het college stelt de raad tevens voor: 1. niet in te gaan op het denk beeld opnieuw 'n contract af te sluiten met een garagehouder voor verzorging van het zïe kenvervoer; 2". de tijdelijk getroffen voorzie ning inschakeling Rode- kruisambulance voorlopig te handhaven tot een nieuwe regeling in werking treedt; 3. bij het overwegen van verdere maatregelen als uitgangspunt te nemen, dat het ziekenver- voer in het rayon Goes, omvat tende Goes, Kloetinge, Kapelle, Wemeldinge, Kattendijke, Wol- phaartsdijk, 's-Heer Arendsker- ke (gedeeltelijk), 'sHeer Abts- kerke, Nisse, 's-Gravenpolder, en Hoedekenskerke gedeelte lijk), blijft gewaarborgd. In een uitvoerig schrijven aan de raad. wijzen 1». en w. van Goes erop, dat bij besluit van 20 mei 1959 de gemeente toetrad tot de gemeen schappelijke regeling voor Zuid- en Noord-Bevel and inzake ziekenver- voer. In hoofdzaak komt deze rege ling erop neer, dat overeenkomsten worden gesloten met garagehouders in verschillende plaatsen, waarbij deze zich belasten tegen een jaarlijk se vergoeding het vervoer van zie ken en gewonden in een bepaald ge deelte van Zuid- of Noord-Beveland voor hun rekening te nemen. Met deze regeling wordt over het alge meen een bevredigend resultaat be reikt, menen b. en w., hoewel zich af en toe ook wel eens moeilijkheden hebben voorgedaan. Het college wijst erop. dat de taak van het col lege in deze was beperkt tot formele afsluiting van de overeenkomst, na dat een commissie van advies en bijstand alle vooi'bereidende maatre gelen had getroffen. Éen en ander geldt ook voor het rayon Goes, waar het zieken- en gewondenvervoer in handen was van de garagehouder C. van Strien te Goes. De heer Van Strien heeft eind 1960 zijn aflo pend contract met de kring echter niet verlengd. Aanvankelijk bleek geen andere garagehouder in Goes genegen tegen dezelfde ver goeding en op dezelfde wijze als de heer Van Strien het ziekenver- voer in dit district te verzorgen, schrijven b. en w. verder. De af deling Zuid-Beveland West van het Rode Kruis besloot daarop haar ziekenauto tijdelijk ter be schikking te stellen. Eigen dienst Het college vervolgt, dat nadat deze zaak aldus was georganiseerd, alsnog een garagehouder te Goes bereid werd gevonden tegen aanvaardbare voorwaarden het zïekenvervoer te regelen. Noodzakelijk was echter 'n contract voor acht jaar, aldus b. en w., in verband met de periode van afschrijving van de auto. Ondanks dit aanbod menen b. en w. toch gevolg te moeten geven aan hun aanvankelijk voornemen om te besluiten tot instelling van een gemeentelijke ziekenvervoers- dienst. B. en w. schrijven dit voorstel te doen in overleg met de commissie van advies en bijstand inzake het zielcenvervoer en wel op een tijdstip, dat het college de raad nog niet alle gegevens kan verschaffen nodig voor een definitieve beslissing. B. en w. achten continuering van het systeem van particulier zïekenver voer niet wenselijk. Met alle waar dering voor de voordelen, welke het systeem van contracteren van gara gehouders in het verleden heeft ge had en in de toekomst voor de plat telandsgemeenten nog kan hebben, is het college van mening, dat Goes zich thans op een keerpunt bevindt. De jongste ervaringen bij het aan trekken van een garagehouder heb. ben in deze gemeente duidelijk ge maakt, dat dit systeem onvoldoende waarborgen biedt voor de toekomst. Bovendien acht het college het zie- kenvervoer, speciaal wanneer het verkeersongevallen betreft een zo gevoelige zaak, dat het gemeente bestuur zich niet mag onttrekken aan de verantwoordelijkheid voor de verzorging van dit publiek belang en dat het dientengevolge ook de volledige zeggenschap dient te heb ben over de organisatie en de dage lijkse praktijk van het zielcenver voer. Het college vervolgt met do opmer king, dat het niet helpt als do ge meente tracht door liet afsluiten van een langdurig contract deze verant woordelijkheid voor een reeks van jaren af te schuiven en naar een ga ragehouder over te hevelen. Het pu bliek acht in een centrumgemeente als Goes, wanneer er fouten zijn ge maakt, in de eerste plaats het ge. meentebes.tuur verantwoordelijk, wordt verder door het college opge merkt. En niet ten onrechte, voegen b. en w. eraan toe. Die verantwoor delijkheid kan slechts worden gedra gen als wij de beschikking hebben over de nodige middelen om die ver antwoordelijkheid te continueren, be sluiten b. en w. hun toelichting aan de raad. (Advertentie) Dc 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Si roop) jagen die gevaarlijke griephoest weg uit uw gezin. Slot van pag. 1 zien de resultaten, In Zeeland uit stekend. Op dit gebied spreekt de huidige hoogconjunctuur trouwens ook een woordje mee. Dit blijkt onder meer uit de verkoop van ency clopedieën, zoals een der boekhan delaren heeft ervaren. „Ze wil len altijd de duurste ook al vertel je den mensen nog zo na drukkelijk, dat er ook uitstekende, goedkopere uitgaven bestaan, waar men vaak best mee zou kunnen volstaan. Maar 't is mis schien niet als met een t.v.- toestel: het hoort er bij Leeshonger Hoe dan odlc: de leeshonger wordt nog steeds groter, al is het niet zo erg meer als kort na de twee de wereldoorlog, toen een boek handel in Rotterdam de omzet in één jaar met 70 zag stijgen! Vanzelfsprekend wordt die lees honger ook gestimuleerd door liet verschijnen van tientallen en tien tallen pockets. „Hoeveelheden om wanhopig onder te worden. De ene serie na de andere ziet het licht", zo verklaarde een boek- VAN TOT HALVE EEUW Gisteren schreven we in deze rubriek over de heren Giljam te IJzendïjke die lange jaren op één en hetzelfde boerenbedrijf werkzaam waren. Van daag blijkt, dat een halve eeuw als landbouwersknecht op één bedrijf, In Zeeland vaker voorkomt. Gisteren lu de buurt van het Zwin, vandaag bij het Zijpe, waar In Brtiïnisse de POSTORDER Mevrouw in Aardenburg had bij een postorderbedrijf een jurkje besteld: geel met paarse noppen. Toen de post de order van het bedrijf bracht, was mevrouw niet thuismaar géluk kig was een buurdame zo vriendelijk de postorderjurk van de postbode in ontvangst te nemen. Dat ging trou wens in één moeite door, want ook voor de buurdame had de post een order van het bedrijf in kwestie bij zich. „Ik heb", zei de buurdame tot de me vrouw, die terugkwam van weg ge weest ..voor U een pakje aangeno men van het postorderbedrijf. Dat ging gemakkelijk, want ik had bij dat bedrijf ook een order besteld". Mevrouto verbleekte. „Zo'n gele met paarse noppen?", vroeg ze eenvoudig. Buurdame verbleekte. ,fien gele met paarse noppen", antujoordde ze sint- pel. Twee gele met paarse noppen dus. Goeie raad was heel duur. Een van beiden moest verhuizen, liefst heel ver weg. Of de jurk terug sturen. Of weet-je-veel-doen. Gelukkig lag de oplossing in de gele met de paarse noppen zelf. Mevrouw kon de jurk niet aan. Hij was te krap, of zij was te dik, al naar het U lijkt. En de buurvrouwen leefden nog lang en gelukkig heer Dingeman Bal woont. Zaterdag aanstaande is het precies een halve eeuw geleden dat Dingeman Bal zijn eerste schreden op het erf van „Zorgvlied" zette. Dat gebeurde nog toen de heer 31. K. Krepel er de scepter zwaaide. Hij werd opgevolgd door zoon P. L. Krepel en nu werkt Dingeman Bal onder kleinzoon M. K. Krepel. Als we in landbouwers kringen van rangen kunnen spreken, moet de heer Bal toch zeker een all-round landbouwersknecht worden genoemd, die zich in de loop der ja ren vertrouwd maakte met alles wat zich op het veelzijdige bedrijf kan voordoen. Ook op het gebied van do mechanisatie. Voorts zij nog vermeld, dat de heer Bal als koster van de hervormde kerk elke zondag trouw tweemaal op zijn post is. GEZAMENLIJK Het district Zeeland van dc Maatschappij tot Nut van het Algemeen in Goes heeft de leden opgeroepen op 18 maart aanwe zig te zijn op een provinciale ver gadering voor Nutsleden. Het is de bedoeling de ervaringen van de verschillende departementen uit het afgelopen seizoen eens te ver gelijken en de mogelijkheden te overwegen tot samenwerking te komen. Wellicht, zo vraagt men zich af, zal een gezamelijke cul turele avond niet tot de onmoge- ijkheden behoren. UITSLAG Ook in Oud-Vossemeer wordt de noodzaak van een veilig verkeer dui delijk ingezien. Dat bewijst de uit slag van het gehouden examen Vei lig Verkeer voor alle weggebruikers, dat door wachtmeester L. J. Nelis, in tegenwoordigheid van do V.V.V.- afdelingsbestuurders werd afgeno men. Van de twintig cursisten bleek er niet één te zijn afgewezen. Vol gende week slarl wachtmeester Ne lis met een korte vervolgcursus voor de meer gevorderden. verkoper. „Wanneer U iets over de Griekse beschaving wilt lezen om maar een voorbeeld te noe men kan ik U zo zes ver schillende pockets leveren. Er zijn rond 26 series in omloop, waar van een goede boekhandel er minstens 12 tot 15 in voorraad moet hebben. Nog afgezien van de moeilijkheden met rubriceren". Naar de mening van deze boek handelaar zou enige coördinatie hier dringend gewenst zijn. In Duitsland gebeurt dat. Daar ver schijnen maximaal vier series pocket-uitgaven. De wassende stroom in Nederland dreigt een vloedgolf te worden, die èn lezer èn handelaar wel eens mee zou kunnen sleuren Voorkeuren De voorkeuren lopen, gezien de „bestsellerlijst", in Zeeland vrij wel parallel. Behalve op Schou- wen-Duiveland. Daar merkt men de invloed van... de Deltawerken! Waren tot voor kort streek- en familieromans plus boeken over de zeevaart favoriet tegenwoor dig moet men ook een klein voor raadje Harry Mulisch hebben. En naar een gedichtenbundel van Ka- rel Jonckheere wil ook wel eens vraag zijn. Het zijn de import mensen betrokken bij de Delta werken, die een andere voorkeur aan de dag leggen dan de gebo ren en getogen eilandbewoner en de boekhandelaar heeft zich ook naar die voorkeur te richten. Daarom: Mulisch in voorraad, Jonckheere achter de hand... Tenslotte is ook tijdens de Boeken week nog eens gebleken, dat bij het bepalen van de voorkeur re censies in dag- en weekbladen vaak een rol spelen, evenals boek besprekingen voor de radio. Men wil zich nogal eens refereren aan het oordeel van de recensent, ter wijl ook de film soms van invloed is. Wanneer er een naar een boek gemaakte film ddraait, wil de ver koop van het betrokken boek nog al eens oplopen, zo is gebleken. Het boek blijft in trek. Dat heeft de Eoekenweek 1961 eens temeer bewezen. Ook in Zeeland. Raad Ovezande Geen bezwaar tegen hogere wethouderssalarissen De raad van Ovezande heeft zich tij dens zijn vergadering van dinsdag middag verenigd met het voorstel van Ged. Staten tot verhoging van de wethouder.'^bezoldiging. De woning Bloemenstraat 16 werd verhuurd aan de heer P. Koens, voor een prijs van 8.70 per week. De heer M. Vermeule kreeg de medewer king van de raad bij het aansluiten van zijn bedrijf op het elektriciteits net. Hiervoor werd 365 gevoteerd. De regeling voor de verdeling van de kosten, die verbonden zijn aan de iZeeuwse muziekschool, werden aan. gepast aan de praktijk. Tenslotte ging men akkoord met een aanbie ding van de Bank.voor Nederlandsche Gemeenten' om een bedrag van. 60.000 Le lenen. AAA\A/VWVVWVVV*VVWVV\A Voor Zeeuws nieuws zie ook dc pagina's 4, 5 en 11 Kies bij Uw winkelier uit: melk. puur. hazelnoot, pinda, mokka enBiskie (20 ct) Bouw van zes woningen bij Zandkreekdam aanbesteed Van de zeven gegadigden voor de bouw van drie groepen van elk twee dienstwoningen met bijkomende wer ken bij de schutsluis in de Zand kreekdam in de gemeente Kortgene. welk werk woensdagochtend door de rijkswaterstaat te Middelburg werd aanbesteed, was de firma J. de Jon ge Zoon te Biezelinge met 160.884 de laagste. De verdere in schrijving voor dit werk was als volgt: 2. firma v/h Gebr. Kievit, Co- lijnsplaat 162.570; 3. firma A. de Bourgraaf Zoon, Wilhelminadorp 165.000; 4. D. van der Poel, Oude- lande 166.388; 5. C. Priem, Lewe- dorp 170.320; 6. A. Blankenburgh, Nieuwdorp 171.000 en 7. C. J. Ane- maet, Coüjnsplaat 171.500. In de volgende week woensdag te houden openbare vergade ring van de gemeenteraad van Goes zal de raad opnieuw wor den geconfronteerd met het parkeerprobleem in de gemeen te. B. en w. stellen voor voor het gedeelte van de Oostsingel tussen de Heernissevveg en de Korte Niéuwstraat een alge heel wachtverbod in te stellen. Nader ingaande op het par keerprobleem in Goes schrijven b. en w. in hun toelichting op het voorstel, dat er verschillen de goede parkeergelegenheden zijn dichtbij het stadscentrum. Het probleem dient zich daar om alleen aan op dinsdag, de wekelijkse marktdag en met name tussen twee en vier uur. Op dinsdag vervalt als par keerruimte de Grote Markt en een gedeelte vande Singel straat (rond de Grote Kerk), die anders tezamen aan ruim 200 auto's parkeergelegenheid bieden. Het aantal te parkeren voertuigen is juist- op dinsdag het grootst. Het probleem is slechts op te lossen door uit breiding van het aantal par keerplaatsen menen b. en w. Een bijdrage tot oplossing van dit probleem heeft het college reeds gevonden door de oprich ting van 'n bodencentrum, dat te zijner tijd in een ander deel der gemeente zal komen. B. en w. schrijven verder, dat een uitbreiding van de parkeer gelegenheid gevonden zou kun nen worden door demping van een gedeelte van de Westvest van het begin van de West- singel tot aan de Zuidvliet- straat. Hierdoor zon aanslui tend op het parkeerterrein aan de Koepoort een parkeergele genheid worden gecreëerd, die van de rijksweg zou lopen tot het Consulentenhuis. Aan staande woensdag zal de raad uiteen kunnen zetten hoe hij over dit denkbeeld denkt. Examens Voor het te Goes gehouden examen van de Nederlandse Unie voor Prak tijk-examens slaagden de volgende dames: A. A. Tierie en L. de Visser te Goes voor stenografie Nederlands 130 lettergrepen per minuut; A. C. J. Hoekman, M. L. Kok en J. Nieuwen- huyzen te Krabbendijke, J. M. Ver- merris te Rilland-Bath en M. J. de Jonge te Goes voor stenografie En gels 100 lettergrepen per minuut;" A. C. Vermue 's-Heerenhoek, B. P. de Kraker, 's-Gravenpolder en C. Kloos terman teKapelle voor machine- schrijven. Er werden drie kandidaten afgewezen. Voor het diploma machineschrijven slaagden te Terneuzen de dames: M. E. de Blaey, H. J. Dieleman, M. J. Dieleman, M. de Jonge, E. J. van Liere, M. Ribbens en do heren: T. Rusch, J. P. Uytdewilligen en J. D. Willemsen. Reeds eerder slaagden voor genoemd diploma: de dames: J. F. M. Aude- naert, M. de Bruyne, J. L. E. Duu- rinck, G. G. Gijsel, J. Herrebout, N. C. Oostdijk, P. Padmos. J. G. H. Remery, M. J. v. d. Vrede en de heer L. Kempe. Allen leerlingen aan de Erkende Poritschool. BAKKERS MAKEN PLAN VOOR Na voorbereiding eerst overleg met consumenten Een commissie van zes verte genwoordigers van de Middel burgse bakkers stelt momenteel een onderzoek ïn naar de moge lijkheid van een verbeterde brooddistributie in de Zeeuwse hoofdstad. Dit werd tijdens een voorlichtingsbijeenkomst mee gedeeld door de rijksmïdden- standsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje. Er wordt naar gestreefd om in de toe komst het brood in Middelburg vóór twaalf uur te bezorgen. Zoals bekend zijn er reeds eerder pogingen ondernomen in Middelburg een verbeterde brooddistributie in te voeren. Deze plannen zijn echter een drietal jaren geleden mislukt. Daar de stad zich echter met name naar de Vlissingse zijde steeds uit breidt en het ook nu nog voorkomt, dat soms acht van de zesentwin tig Middelburgse bakkers hun brood in één kleine wijk moeten be- BOEKENWEEK IN ZEELAND boek bleef in trek Nieuwe kleuterschool voor Oud-Vossemeer Eerste steen woensdag feestelijk ingemetseld De heer P. M. Polderman, wacht meester der rijkspolitie te Borssele, logde woensdagmiddag in z(jn kwali teit van oud-voorzitter en mede-op richter van de algemene christelijke kleuterschool te Oud-Vossemeer, de eerste steen voor het nieuwe gebouw van deze schoolvereniging aan de Bou Koojjmanstraat. Tijdens een korte plechtigheid, sprak de huidige voorzitter, de heer J. van Dienst, een welkomstwoord tot de nieuwe kleuterschoolinspectrice, me juffrouw M. J. de Jonge te Middel burg, het voltallige schoolbestuur, de leden van de gemeenteraad, de archi tect, aannemer en de leidster, mejuf frouw C. C. Rijstenbil. De lieer Van Dienst herinnerde aan de bijzondere verdiensten van oud voorzitter Polderman. „In een tijd dat het kleuteronderwijs nog onvol doende gesubsidieerd werd, getuigde het van veel initiatief een school te stichten en zware financiële lasten op zich te nemen", aldus de heer Van Dienst. Nadat de heer Polderman de steen had ingemetseld, volgden verschil lende felicitatie-toespraken. Burgemeester mr. J. J. Versluijs sprak de hoop uit, dat het gebouw op 25 augustus a.s. brj het 12 Va-jarig bestaan van de schoolvereniging, of ficieel in gebruik kan worden geno men. De nieuwe school zal plaats kunnen bieden aan 40 leerlingen. Het is een éénklassige school. In het gebouw komen verder ccn leidsterkamer, eer. keuken, een wasgelegenheid en een opbergruimte. Het geheel zal aan de modernste eisen voldoen. Het school bestuur gaf na afloop van de plech tigheid een receptie in de zaal van de heer J. C. Ampt. zorgen, hebben de bakkers besloten tot een hernieuwde samenwerking om verbetering in de booddïstributie te brengen. Deze verbetering eist echter een niet onaanzienlijke administratie ve voorbereiding. Wanneer de bak kerscommissie tot een regeling is gekomen, zal overleg gepleegd worden met de consumenten. Ook de Nederlandse Bakkerijstichting zal in het overleg worden betrok ken. Een nieuwe distributierege ling Is zeker belangrijk tijdens de vakantieperiode van de bak kers. Wanneer in Middelburg een aan vaardbare regeling wordt gevonden, dan zullen zeer waarschijnlijk ook andere gemeenten tot een verbeter de brooddistributie overgaan. Advertentie tnetévMty- VWWWWlWVWWVWWVW 1 Mist legde alle veerdiensten stil ZEELAND 7,at woensdagavond weer potdicht. Een dichte mist, die het Vlissingse K.N.M.I.-station 's avonds om zeven uur niet meer dan 10 tot 20 meter zicht bood, hield alle veerboten op de Wester- en Oosterschelde in de fuiken en aan de steiger. In de loop van de avond wer den de diensten stuk voor stuk gestaakt, nadat ook eerder op de dag al bijzonder onregelmatig was gevaren. Dat was bijvoorbeeld de hele dag op de lijn Vllssingen-Breskens het geval. Er werd gevaren, af en toe met twee schepen, maar de tijden weken nogal eens van de dienstregeling af. Om half negen 's avonds werd het hele veerver- keer stilgelegd. Op Kruiningen-Perkpolder heb ben de veerboten alleen tijdens de middaguren gevaren: van twintig over twee tot ongeveer vier uur. Hetzelfde beeld gaf de dienst Hoedekenskerke-Terneu- zen te zien. Tegen één uur 's mid dags vertrok de eerste boot uit Terneuzen en 's avonds tegen ze ven uur werd niet meer uitgeva ren. Op de lijn Zierikzee-Katseveer viel 's morgens de eerste dienst van kwart over vijf uit. 's Avonds om acht uur moest de veerboot weer in de haven „De Val" aan de kant blijven. De R.T.M.-veerdienst tussen Zij pe en Anna Jacobapolder werd aan het eind van de middag ge staakt. Bij een zwakke noord-oosten wind mat het K.N.M.I.-station In Zie_ rlkzee gisteravond om zeven uur 60 tot 70 meter zicht en dat op vliegbasis Woensdrecht 40 tot 50 meter. Vlissingse kamerverhuurder in arrest De recherche van dc gemeentepolitie te Vlissingen heeft dezer dagen dc 52-jarige kamerverhuurder L. to Vlissingen gearresteerd, wegens het geven van gelegenheid tot rendez vous. Hij werd in' verzekerde bewa ring gesteld en zal worden voorgeleid aan de officier van justitie. VERWACHT. PLAATSELIJK OPKLARINGEN Aanvankelijk mist, in de loop van de dag plaatselijk opklaringen. Droog weer. Weinig verandering in tempe ratuur. Zwakke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2