PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DICHTE MISTWOLKEN LEGDEN VERKEER IN NEDERLAND LAM Bestseller-tendens gehandhaafd tijdens Boekenweek in Zeeland Veerboot Rozenburg- Maassluis aangevaren Losgeld voor Eric Peugeot terecht lii Vandaag... OPPOSITIE IN PORTUGAL Ontsporing I Ontsporing II Ontsporing III 204e jaargang - no. 58 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 9 maart '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.ra Minim, p. advertentie Ing. -ïededelingeD dnemaaJ tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25 „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60. tel. 2365 4 Lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51. tel 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 8140 (b.g.g. adv 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 2395. Terneu2en. Brouwerijstraat 2; Ziertkzee. red tel '425 adm tel 2094- VIER DODEN EN TIENTALLEN GEWONDEN Vanaf dat het woensdagmorgen licht werd, lag het grootste deel van Nederland in dichte mistbanken, die omstreeks drie uur schenen te verdwijnen, maar na het vallen van de avond, en niet het minst omstreeks elf uur, was op sommige plaatsen in ons land het zicht nog geen tien meter. In totaal verloren in Nederland vier personen door de mist het leven. Kleinere ongevallen, vooral op het platteland, eisten vele lichtgewonden. De veerboot Maassluis-Rozenburg kreeg op de Waterweg een aanvaring, die goed afliep. Ook Schiphol had met de „vale duisternis" te kampen. Diverse bootdiensten staakten de over tocht. In de late avonduren was de mist in Hengelo ongewoon dicht. Niemand durfde meer te reizen en de hotels waren over bezet. Be politie werd ingeschakeld en in de arrestantencellen werden enkele buitenlanders vrijwillig gehuisvest. Toen ook de cellen vol waren, besloot een groep reizigers in geparkeerde auto's de nacht door te brengen. De K.N.A.C.-informatiedïenst had 's middags reeds voor het dichter worden van de mist ge waarschuwd, zodat het verkeer aanmerkelijk kon worden ge reduceerd. Op de door knipperlichten beveiligde overweg bij het vliegveld Twente werd de 33-jarige tractorbestuurder G. Borghuis in de mist door een trein gegrepen. De heer Borghuis werd op slag gedood. De héér J. Oude Lan- sink, die ook op de tractor zat, werd zwaar gewond naar een. ziekenhuis in Hengelo gebracht. De spoorbaan was urenlang versperd. Een ambtenaar van de rijkswater staat te Veenendaal, de heer J. Ver laan, afkomstig uit Maarsbergen, is met zijn motor geslipt toen hij in de mist een vrachtwagen probeerde te ontwijken. Het slachtoffer was op slag dood. Hij laat een vrouw met vier kinderen na. Nadat dit ongeluk was gebeurd, reden nog vier perso nenwagens op de aan de kant van de weg gezette beschadigde vracht wagen. Hierbij werden nog vier per sonen gewond. Twee melkrijders lieten in de mist door ongevallen eveneens het leven. De 32-jarige F. van den Aker uit Esch werd op een onbewaakte over weg gegrepen door de sneltrèin Eindhoven-Amsterdam. Het slacht offer reed melk op een tractor met aanhangwagen. Tot op een kilome ter "afstand lagen de brokstukken. De trein werd eveneens zwaar bescha digd en kon zijn normale dienst- route niet vervolgen. De 36-jarige H. J. Broekman uit Kockange reed melkbussen naar de zuivelfabriek van Meppel. De snel trein uit Meppel bemerkte hij niet door de mist die omsteeks twaalf uur ter plaatse buitengewoon dik was. Hij werd in de gemeente De Wijk op een onbewaakte overweg Op 81-jarige leeftijd overleed gister morgen in Londen de wereldberoem de dirigent en componist Sir Thomas Beecham. Voor levensbeschrijving zie pagina 3. MAN KOMT IN VLAMMEN OM In de vroege ochtenduren is bij een uitslaande brand in de Nïeuwstraat te Doetincliem de 75-jarige J. Kin- naer om het leven gekomen. Het huis werd bewoond door drie zwagers en hun huishoudster. Twee van de mannen en de vrouw hadden de avond tevoren een feestje gehad. Een van hen, P. van H„ was niet thuis. De hoofdbewoner, E. R. en zijn huishoudster zijn erin geslaagd het brandende huis te verlaten. Toen de brandweer en de politie al ver trokken waren, herinnerden zij zich, dat nog iemand tot het gezelschap behoord had. Bij onderzoek werden de verkoolde resten van deze man gevonden. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. gegrepen. De heer Broekman was vrijwel op slag dood. Op de Westduitse overwegen zijn talrijke ongelukken gebeurd, waar door tot gisteravond twaalf uur 104 mensen min of meer ernstig waren fewond. De schade wordt op rond én miljoen mark geschat. Alleen al op de autoweg Düsseldorf-Dortmund werden zeventig mensen gewond. Aanvaring Om kwart over drie is de veerboot „Hoofdingenieur Van Elzelingen", die gemeerd lag aan de veersteiger in Maassluis, tijdens mist'aangeva ren door de kustvaarder „Geersaam", die met behulp van radar de haven van Maassluis wilde binnenlopen. De veerboot werd aan het stuur boordachterschip vrij ernstig bescha digd. Boven de waterlijn ontstond een gat van ongeveer een meter in het vierkant. Enkele voertuigen die op de veerboot stonden, werden eveneens beschadigd. Het kustvaartuig, eigendom van re derij Waling van Geest en Zonen uit 's-Gravenzande, werd aan het voor schip licht beschadigd. Na een uur kon de beschadigde veerboot de dienst op Rozenburg hervatten. Een Rotterdamse agent is van morgen slachtoffer geworden van de mist. Bij het opnemen van een botsing tussen twee auto's ge raakte hij op de Delftweg be kneld, doordat de chauffeur van een derde wagen te laat reageer de en op één der auto's inreed. De agent, de 37-jarige P. B. Helder, werd het inwendige kneuzingen naar het Bergweg-ziekenhuis ver voerd. Omstreeks middernacht zijn in het Noordzeekanaal in de dichte mist het uitvarende Nederlandse motor- vrachtschip „Ouwerkerk" (7148 brt.) en het binnenkomende kleine Duitse kustvaartuig „Hoffnung" (212 brt.) met elkaar in aanvaring gëkomen. De „Hoffnung" kreeg aan bakboord zijde even boven de waterlijn ter hoogte van de machinekamer een groot gat. De „Ouwerkerk" bleef on beschadigd. Beide schepen liggen langs de wal. Zodra de mist is opgetrokken, zal het beschadigde schip naar een dok wor den gesleept en zal de „Ouwerkerk" de reis voortzetten. De mist hèeft het verkeer te water nagenoeg geheel stilgelegd. Schiphol Tot grote ontstemming van honder den wachtende passagiers kwam in het weer op Schiphol ook na het mid daguur geen verandering. Het K.N.MX op Schiphol deelde het slechte nieuws mee, dat de mist waarschijnlijk niet zou optrekken voor morgenmiddag. Intussen echter bood de K.L.M. veie passagiers een lunch aan. Naarmate de dag vorder de, werdey steedsmeer vluchten ge annuleerd. Geen enkel vliegtuig uit het buitenland kon Schiphol berei ken. Uit Brussel namen vele reizi gers, die daar uit uitgeweken ma chines waren gestapt, de trein naar ons land. Om 1 uur was het zicht nog steeds beperkt tot enkele tientallen meters, zodat het luchtverkeer volkomen lamgelegd bleef. Er steeg geen en kel toestel op en er kwam er geen Een bakker in Utrecht maakt op het ogenblik voor een warenhuis m de Domstad dat gaat jubileren deze enorme taart. De reuzen-lekkernij met een hoogte van 1,50 meter en een doorsnede aan de voet van 1£0 meterzal onder de eerste negen honderd klanten op de jubileumd'ag worden verdeeld. De taart weegt 75 kg; er zijn tweehonderd eieren en 25 kg marsepein in verwerkt. - vjh®* - SCHRIJFMACHINE LIGT IN DE SEINE ...is het 300 jaar geleden, dat de omstreden Franse staats man Jules Mazarin (als gebo ren Italiaan feitelijk Giulio Mazarini geheten te Vincennes overleed. Ondanks het feit, dat hij slechts de lagere en niet de hogere priesterwijding had ontvangen, werd hij tot kardi naal verheven. Mazarin deed Frankrijk over de Duitse en Spaanse Habsburgers zegevie ren en bestreed in het binnen land met succes de Fronde-be- weging, die hem om zijn heb zucht en despotisme haatte. wwwwvwwwvwwww Woensdag zijn ontvoerders officieel beschuldigd Woensdag is in een Parijse ga rage een bedrag van ongeveer f 46.000 opgespoord dat af komstig was van het indertijd voor de ontvoerde Erie Peugeot betaalde losgeld. Het geld werd gevonden op aanwijzingen van de arrestant Pierre Larcher, die het had ver borgen in de kofferruimte van een Amerikaanse auto, die in de garage op naam van Robert Rotman was gestald. Larcher had zich voor deze gelegenheid tlie naam aangemeten, waarbij bij zich voordeed als een oom van de in zijn gezelschap zijnde student in de medicijnen Jean Rotman. De Parijse politiemannen, die het on derzoek in deze zaak leiden, zijn er thans van overtuigd dat de twee ont voerders Larcher en Rolland mede plichtigen moeten hebben gehad en wel met name te Düsseldorf in West- Duitsland, die hen behulpzaam zijn -eweest bij de inwisseling van het De politie poogt ook de schrijfma chine op te sporen, waarop de brie ven aan Erics vader, Rolland Peu geot, werden getikt. In deze brie ven waren de aanwijzingen ver strekt volgens welke het losgeld moest worden betaald. De ontvoer ders hebben verklaard dat de schrijfmachine in de Seine is ge worpen. De 24-jarige Raymond Rolland en de 38-jarige Pierre Larcher zijn woens dag in staat van beschuldiging ge steld wegens het ontvoeren van een kind van nog geen vijftien jaar. De voormalige Deense schoonheidskonin gin Lise Bodin, een ander meisje, Ro- lande Niemesik en de medische stu dent Jean Rotman zullen worden ver volgd wegens medeplichtigheid en he ling. Reuter meldt dat een driehonderd man sterke menigte bij de aankomst van de 5 beklaagden aan het zwaar bewaakte gebouw van de Parijse rechtbank, waar zij zullen worden be recht, „zij verdienen de doodstraf" en ontvoerders de gevangenis in" riep. Meer dan honderd Portugezen heb ben president Thomas een boodschap gezonden waarin zij zich geheel ach ter de eisen plaatsen die drie leiders van de oppositie de president vorige maand hebben gesteld. De ondertekenaars protesteren tegen de aanvallen op de drie politici door medestanders van de regering en door bladen „die voor de pressie van de regering zijn gezwicht". De cen suur heeft tot nu toe verhinderd dat de politici deze aanvallen konden be antwoorden. Wij zijn er stellig van overtuigd dat „nationale eenheid en onderlinge vrede, meer dan ooit noodzakelijk, slechts in een democratie kunnen worden verwezenlijkt", aldus de boodschap. Geen devaluatie van pond sterling De Britse minister van financiën, Selwyn Lloyd, heeft in liet Lagerhuis verklaard, dat de Britse regering niet voornemens is tot devaluatie van het pond sterling over te gaan. Dc minister zei dit in commentaar op berichten in de buitenlandse pers waarin werd beweerd dat mogelijk tot devaluatie van het pond sterling zon worden overgegaan. De Britse minister voegde hier nog aan toe dat de regering niet van mening is dat het pond sterling Avordt overgewaar deerd, uitgedrukt in andere valuta's. „LADY CHATTER LEY" AAN TOP... Pocketstroom wordt een vloedgolf SINDS DE BOEKENWEEK, die nu alweer enkele dagen achter de rug is, zijn in Zee land in ieder geval weer meer lieden ingelicht over het be wogen leven van een zekere Lady Chatterley, dan voor dien het geval was! Na het geruchtmakende Londense proces in het najaar van 1960 over de tendens van het boek, kwam de roman van D. H. Lawrence (1885-1930) opnieuw in de belangstelling en die herleefde interesse manifesteerde zich ook tij dens de Boekenweek in Zee land. De Nederlandse versie, „Lady Chatterley's min naar", was in de boekhandel een veelgevraagd werkje en in Middelburg, Vlissingen en Goes gold het bepaald als één der bestsellers, zo leerde ons een kleine enguête. Voorts kwam vast te staan, dat de boekenweek in Zee land wederom als goed ge slaagd kan worden aange merkt. Evenals in vorige ja ren was de omzet in deze week groter dan in „norma le" weken. Die verhoogde omzet is naar de mening van de boekhandelaren een rechtstreeks resultaat van de propaganda, die telkenjare voor de Boekenweek wordt ge voerd door de Vereniging ter be vordering van de belangen des Boekhandels/Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek. Om dat laatste ging het in eerste opzet namelijk om het Neder landse boek. De laatste jaren is daar evenwel geen kentering in gekomen; gedurende de Boeken week wordt de Nederlandse ro man niet bij voorkeur gekocht. De belangstelling gaat uit naar alle mogelijke werken, waarbij zich in het algemeen de „best seller-tendens" voortzet. Zodat ook tijdens de Boekenweek werken als^ „Exodus" van Leo Uris, „Fa briek van Officieren" van H.H. (08/15) Kirst, „Opmars naar de Galg" (in de goed'-ope editie) en „Lady Chatterley' Minnaar" aan de top bleven. Van de Nederland se romans werd vooral „De Ver liezers", het laatste boek van An na Blaman, gevraagd. Uiteenlopende ervaringen hadden de boekhandelaren in Zeeland ten aanzien van de Arerkoop van hel gebonden boek. Waar men bij voorbeeld in Goes en Axel een Aoorkeur onderkende voor het fraaie, gebonden boek ten opzich te A'an de populaire pocket, bleef elders de pocket sterk in trek. Plicht vervuld Zeer velen hebben in ieder geval hun „boekenweekplicht" ver vuld. .Want zo wordt het in som mige gevallen opgevat, zo meende een der boekhandelaren. Dank zij de intensieve propaganda weet vrijwel iedereen alles van de Boekenweek af èn van het ge schenk vanzelfsprekend en dat laatste is mede een stimulans tot liet doen van aankopen in die week. Die propaganda is overigens een kostbare geschiedenis, zo verze kerde men ons. Zó kostbaar, dat de verhoogde omzet niet tegen de kosten opweegt, maar daar gaat het ook niet in eerste instantie om. De bedoeling is immers om het boek onder de aandacht te brengen; om goodwill voor het boek te kweken en dat lukt, ge- Zie slot pag. 5 kol. 2) ftdntlijK Op gezette tijden treden er in de samenleving groepen op, die de monstratief protesteren tegen geijkte vormen en gewoonten. Hun voortrekkers A'indt men vaak onder de artistieke figuren van de jonge feneratie, wier voorbeeld soms zo (ringend is, dat de navolgers al spoedig in grote stoeten komen op zetten. Een andermaal gaat het om een groep onevenwichtigen, die elke discipline van buitenaf afwijzen. Voor alle categorieën echter is snel een etiket gevonden, soms door hen zelf, soms door anderen: zo komen er namen als teddy-boys, beatniks, nozems, en ontstaan er groepsge- woonten als cesar-kapsels, nauwe broekspijpen, baardjes, leren vesten en brom s. Hoe sterk deze uitin gen van raar ook mogen verschil len, toch is er een relatie: alle zijn zij symptomen van een nict-confor- meren aan bestaande maatschappij opvattingen. Iedere generatie kent overigens deze verschijnselen, al schijnt de frequentie in deze tijd nogal groot. Vroe ger waren het flu welen jasjes en strikjes, vandaag zijn het in een bepaalde categorie truien en baarden. Maar het karak ter blijft in wezen gelijk: uiting van protest. Men herkent het A'oorts bij de beatniks in de kwasi-intellectuele isolementshouding, bij de nozem in de razende brommer. Er zijn volwassenen, die zich aan dit alles mateloos ergeren. Soms te recht, dikwijls ook ten onrechte. Men moet niet alles over één kam scheren en voorts dient bedacht te worden, dat protest en non-confor- misme zo oud zijn als de wereld en vaak een prikkelende en zuiverende werking hebben. Wel reden tot er gernis ontstaat echter, wanneer sprake is van ontsporingen. Maar tegelijkertijd moet dan de vraag worden gesteld waar de schuld ligt. En meestal zal de ergernis dan sa mengaan met A^erontrusting! Want men komt er niet met het hooghar tig vaststellen \-an excessen, men komt er niet met zure en algemene verwijten aan het adres van wat nog altijd de „jeugd van tegenwoordig" heet. Het exces is helaas tegenwoordig geen uitzondering. In Rotter dam deden zich ernstige ont sporingen voor met jongelui uit di verse milieus, die een complete „gang" hadden gevormd en die tal van inbraken en diefstallen pleeg den. En uit Amsterdam kwamen be richten over jongeren, die hun toe vlucht hebben genomen tot verdo vende middelen. In Enschede is er een bende anders kan men het niet noemen die vorige week de binnenstad heeft geterroriseerd. Stuk voor stuk zijn het trieste za ken, waarbij vooral het gebruik van verdovende middelen schokkend is. Wie zich wel eens heeft verdiept in „Confessions of an English opium- eater" van Thomas de Quincey, weet welk een. afschuwelijke vorm dit kwaad kan aannemen. De Quincey, die jarenlang aan narcotica vvas verslaafd, spreekt over de „verlam mende gevolgen op het verstandelijk vermogen" en hij heeft voorts in dringend zijn „bevrijding" beschre ven, de onmenselijke strijd om van de verslaving af te komen. „In die tijd werd ik gekweld als een mens, die van het ene bestaan naar het an dere overgaat" zo noteerde hij en hij voegde eraan toe, dat de ontwenning aan narcotica hem onvergelijkelijk zwaarder voorkwam dan die aan alcohol. Wanneer men dit overweegt en zich daarbij realiseert, dat in deze tijd groepen van jongelui zich aan deze middelen te buiten gaan, dan vooral is er reden tot verontrusting. Bij wie nu de schuld van deze ont sporingen? Mag men deze jon geren overladen met bittere ver wijten, omdat zij geen houvast meer hebben, omdat zij uit een nihilisme leven, dat hen zelfs naar verdovende middelen doet grijpen? Omdat zij geen verschil meer erkennen tussen mijn en dijn en omdat zij er een vreemd genoegen in vinden anderen te terroriseren? Het zou niet billijk en zéér eenzijdig zijn. Toen in Rot terdam de „ladies-gang" terecht stond, heeft de officier van justitie zich over de hoofden van de jeugdige verdachten tot de ouders gericht: zij hadden het heel gewoon gevonden, dat hun kinderen laat in de nacht thuiskwamen, zij \roegen niet waar ze geweest waren cn informeerden er niet naar waar het geld vandaan kwam voor bromfietsen cn draag bare radio's. Terecht werd deze ouders die uit diverse sociale mi lieus kwamen een bitter verwijt gemaakt. Wel heel scherp kwam hier naar voren, hoe een oudere generatie volkomen in gebreke was gebleven. Geruchtmakende zaken ais deze Amsterdamse en Rotterdamse af faires zijn een teken aan de wand. Zij behoren voor de velen, die dage lijks met jongeren en hun opvoeding hebben te maken, een reden tot zelf- onderzoek te zijn. Hertog van Kent verloofd De hertog van Kent, 25 jaar achtste in de lijn van opvolging voor de En gelse troon en een neef van koningin Elizabeth, heeft zich verloofd met Katherine Lucy Maru Worsley, even eens 25 jaar oud, aldus is te Londen officieel bekendgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1