mm Radioman Broeksz blijft in de radio geloven er zijn geen betere „VOETSTAPPEN IN DE NACHT", MISDAADFILM MET SFEER uit de ETHER Gezellig stoken in de nieuwe stijl. WOENSDAG 8 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 Omroep lijdt onder geldgebrek (Van onze radio-t.v.- redacteur) „Radio en televisie blijven afzonderlijke media met elk hun eigen publiek", aldus de heer J. B. Broeksz, die wij de ze keer niet aantreffen in zijn heiligdom te Hilversum, maar in de wandelgangen van de Eerste Kamer, waar hij deel van uitmaakt. De heer Broeksz is radioman van het eerste uur en als om- roepsecretaris van de VARA speelt hij een belangrijke rol in de Hilversumse radiowe reld. „Potentieel zijn kijkers- en luiste- raarspubüek hetzelfde, maar zij ontdekken steeds meer, dat radio en televisie niet hetzelfde zijn. Het staat voor mij vast, dat de radio moet doorgaan met een gevarieerd programma, dat alle cultuurge beurtenissen omvat. Wel zijn er natuurlijk bepaalde programmaon derdelen die zich voor het ene me dium meer lenen dan voor het an dere. Lichte en klassieke muziek bijvoorbeeld zijn beter geschikt voor de radio dan voor de televisie. In actualiteiten die van te voren bekend zijn, zal de televisie sterker zijn dan de radio, omdat zij nu een maal het beeld erbij kan leveren. Maar bij onverwachte actualiteiten zal de radio toch wel steeds num mer een blijven, omdat hij mobie ler is, aldus de heer Broeksz. Hij vindt het na enige jaren praktijk nog altijd bijzonder moeilijk te zeggen, noe de verschuiving in luister- en kijkgewoonten onder in vloed van de televisie zullen verlo pen. Wat dit betreft acht hij een opinieonderzoeking, zoals enkele jaren geleden door het CBS is ge daan een tweede staat op stapel „nuttig". Luisterspel Met het luisterspel heeft de radio een belangrijke troef in handen. „Er zijn ook nu al mensen, die het hoorspel preferen boven het televi siestuk. Een deel van de mensen is auditief ingesteld, een ander deel visueel, en de eersten zullen liever naar een hoorspel luisteren. Bij een hoorspel kun je ook je eigen fan tasie laten meespelen", vindt de heer Broeksz, die zich overigens niet ontveinst dat op een aantal punten de televisie de radio het gras voor de voeten wegmaait. Zendtijd-voordeel Wat de omvang van de zendtijd betreft blijft de radio bovenaan staan. De geluidsomroepen zijn per week en per zender 118 uur in de week. „Ik geloof niet in t.v.-pro- framma's van de hele dag. En zal e televisie tot twaalf uur s nachts doorgaan Als we in ons land twee netten van 30 uur hebben, kunnen we voorshands flink vooruit. Ter zijde merkt hij op dat als er een tweede t.v.-net komt alle vijf om roepverenigingen over die twee zenders zouden moeten roulex-en. Over een co-t.v. maatschappij rept hij in dat verband niet en dat kan partijen, V.PJR.O. Die onderdelen zullen veel meer bij elkaar ge voegd moeten worden. Het V.P.R.O.-programma zal naar zijn mening een gesloten geheel moeten gaan vormen en veel meer gevarieerd moeten zijn. De tijd is voorbij, dat de VPRO buiten de co ördinatie kan blijven. Er heeft nu op vrijdag 'n opeenhoping van ge sproken woord plaats, een teveel dat zich ook in de vooravond tussen zes en acht manifes teert" vindt de heer Broeksz. „EEr wordt vaak geschreven over het gebrek aan coördinatie tussen de twee zenders", zo volgt hij. „Maar coördinatie is voor mij geen uitgangspunt. Uitgangspunt is het maken van twee goede program ma's en daarbij is net onvermijde lijk dat er gelijksoortige program ma's op gelijke tijden worden uit- fezonden. Als je de formule 20% lassieke muziek, 40% lichte mu ziek en 40% gesproken woord aan houdt zijn overlappingen niet te vermijden". Interland-voetbal op Vlaamse T.V. De Belgische t.v. heeft voor vanmiddag om 16.25 uur een reportage van de voetbalwedstrijd België- West-Duitsland ingelast. Een verslag zal worden gegeven van de gehele wedstrijd. Gemakzucht De heer Broeksz is een beslist te genstander van een cultureel derde programma, zoals de BBC dat kent „Je kunt nooit concurreren tegen de „culturele" gemakzucht van de mens" en naar zijn mening moet je de culturele onderdelen tussen het andere programma door vlechten. Er gaan de laatste maanden, ook in de Kamer, stem men op voor een derde programma, dat via een FM-net zou kunnen worden uitgezonden. De heer Broeksz wil daar liever niet over praten, omdat hij dat derde radio programma helemaal niet ziet ko men. „Maar éls het komt, moeten natuurlijk de omroepverenigingen en de Nederlandse Radio Unie de voorprogramma's verzorgen" claimt hij meteen, reeds nu in ver zet komend tegen mogelijkheden van een andere aanpak, waarop staatssecretaris Scholten zinspeel de in een recent Kamerdebat. „Het tweede televisienet vindt ik echter belangrijker dan een derde radio net", volgt de VARA-radioman eraan toe. Tonnen tekort Eén ding staat voor de heer Broeksz als een paal boven water: de radiouitzendingen zouden aan zienlijk kunnen worden verbeterd, als de financiële positie van de om roep florissanter zou zijn. „Geld zo.u ons met enorme stappen voor uit brengen. De televisie kan rede lijkerwijs rondkomen en zelfs met een tweede net beginnen, maar de geluidsomroep heeft te weinig geld. Er zijn tal van dingen, die je zou willen doen, die je niet kan doen. Ik zou al weet ik niet wat hebben gedaan, als we maar geld hadden". De omroepverenigingen leggen er per jaar uit eigen mid delen 7'/2 ton bij. Bovendien moe ten we dan ook nog onze eigen stu- diebouw bekostigen", aldus de heer Broeksz, die ook nog even wijst op de zeven tot acht miljoen gulden, die jaarlijks uit de retributiegel- den aan de Wereldomroep worden uitbetaald, maar die naar het idee der omroepverenigingen 'eigenlijk de binnenlandse omroep moeten toevloeien. Lale Andersen zal op 18 maart a.s. Duitsland vertegenwoordigen op het Eurovisiesongfestival in Cannes met het liedje ,fEinmal sehen wir uns wieder" van de componist Rudolf Maluck. De foto toont Lale Andersen tij dens het zingen van het bekroonde lied in de schouwburg van Bad Hombergwaar zij er de eerste prijs en haar uitverkiezing voor Cannes mee toon. standpunt, dat Broeksz'omroep- RADIOEN T.V.-RUBRIEK standpunt, dat Broeksz' omroep vereniging met de andere t.o.v. dit onderwerp inneemt. Meer vrij voelt Broeksz zich op het terrein van de nieuwe omroepwet. Die zal naar zijn oordeel allereerst de zendtijd verdeling van de geluidsradio moe ten verbeteren. De uitzendingen zijn nu te verbrokkeld met water standen, regeringsuitzendingen, Radio Volksuniversiteit, politieke STRAKS STRIJD IN STOCKHOLM OM DE GOLFLENGTEN In mei of juni van dit jaar werdt in Stockholm de conferentie ge houden over de verdeling van de verschillende FM-kanalen en ook een Nederlandse delegatie van P.T.T.-ambtenaren zal aanwezig zijn om onze goiflengtebelangen te verdedigen. Hoe liggen onze kansen op het ogenblik en wat zullen we uit het vuur slepen? In de eerste plaats moet worden vastgesteld dat Nederland toch al met een scheef oog wordt aangekeken. We zijn een vlak land en kennen geen taalverschillen en onze relatief hoge aanspraken op grond van het typisch Nederlands omroepbestel worden door de bui tenlandse delegaties moeilijk aanvaard omdat zij dat bestel nu een maal niet begrijpen. Op het ogenblik beschikt ons< land over twee zenders op de middengolf (AM-zenders), die elk ter ondersteuning een FM-component hebben. Deze twee FM-netten zenden dus het zelfde programma uit als de AM-zenders en ingewijden achten het dan ook uiterst moeilijk om voor de geluidsradio nog een derde FM- net los te branden. „Als men in Nederland een derde programma wil creëren, dan moet men daar maar een van de bestaande FM- netten gebruiken", aldus de redenering. Of de omroepverenigingen echter bereid zullen zijn vrijwillig van een FM-ondersteuningsnet af te zien ten behoeve van een derde programma is nog zeer de vraag. In Stockholm worden alleen de FM-zendernetten onder de loep ge nomen de middengolven vallen onder de conventie van Kopenha gen. De eerstkomende conferentie over deze golflengten zal nog min stens een jaar op zich laten wachten. Verwacht wordt dat er op die Kopenhaagse conferentie een ware veldslag zal worden geleverd en het is twijfelachtig of Nederland te zijner tijd zijn twee middengol ven zal kunnen behouden. Deskundigen menen dat Nederland wel een goede kans maakt nog twee netten ln band 4 voor de televisie te verkrijgen, zodat Nederland ln totaal over drie netten kan be schikken. oren, yew ew.... sclmjven VANDAAG TELEVISIE In het AVRO- programma komt na Televizier en het sportpanorama om tien voor negen de derde aflevering van „Het is zover", de Duitse t.v.- filmserie naar een boek van Fran cis Durbridge. Om half tien het literaire ronde tafelgesprek „De kring", dat deze keer wordt geleid door H. A. Gomperts, toneelcriticus van „Het Parool". De Vlaamse t.v. brengt vanavond een telerecording op het scherm van „Reiziger zonder bagage", dat al eerder onder regie van Ton Lensink via de AVRO werd uitgezonden. Het is een sterk stuk met zwak slot, dat voor treffelijk wordt gespeeld. Om tien voor tien reportageflitsen van de voetbalwedstrijd DuitslandBel gië die 's middags in Frankfurt werd gespeeld. RADIO In het VARA-pro- gramma (Hilversum I) kan men om vijf uur 's middags luisteren naar de befaamde gitarist Django Reinhardt, die op betrekkelijk johge leeftijd hij werd 43 jaar in 1953 overleed. Men zal hem in een achttal op de gra- mofoonplaat vastgelegde num mers kunnen horen, 's Avonds om vijf over half negen wordt een hoorspel van Dick Dreux „Maarten moet hangen" uitge zonden onder regie van Jan C. Hubert. Via de andere zender geeft de NCRV om vijf voor half tien een verkorte uitvoering van do musi cal „Merry England" met een verbindende tekst van Ab van Eyk. FILMS IN ZEELAND „Op hoop van zegen" uit DONDERDAG 9 MAART 1961 HILVERSUM I 402 m, 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.39 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. vrouw. 11.15 Gram. 11.45 De opvoeding van het geweten, le zing. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws., meded. en beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Pianorecital. 14.30 V. d. vrouw. 15.05 Zangrecital. 15.35 Voordr. 15.55 Accorde- onmuz. 16.25 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 V. d. jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Concertgeb. ork. en sol. (21.1021.39. Pocketboek en Jeugd, gedachtenwlsseling). 22.15 Zang en piano. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Dlscotaria. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II 298 m., 1007 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.03 Idem. 10.15 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Pianospel. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Metro- pole ork. en soliste met klein koor. NCRV: 14.00 Bondsdag Chr. Plattelandsvrouwen en -meisjes. 14.45 Gram. 16.00 Bijbelover denking. 16.20 Pianorecital. 16.50 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs ber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Meisjeskoor. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.90 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.3 Gram. 21.50 Periodieken parade. 22.00 Kerkorgelconc. 22.30 Nws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.25 Volksmuz. met comm. 23.55—24,00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Filmbespr. 20.50 Gevar. progr. 21.15 Politie, satirisch blijspel. 22.20 Dagsluiting. Vlaams-Belgische t.v.-programma's 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 Filmrep. 19.45 Kunstprogr. 20.00 Nws. en weeroverz. 20.30 Speelfilm. 22.00 Rep. 22.25 Terugblik op de voetbalwedstrijd DuitslandBelgië (onder voorbehoud). 22.45 Nws. oude doos gehaald Misdaad en liefde zijn nauw verweven in Laslo Benedeks rolprent „Voetstappen in de nacht", die deze week in AI- hambra Vlissingen vertoond wordt. Het verhaal van de ju- weiendiefstal, waarop de film steunt, is een doodgewone ge schiedenis, zoals er tientallen zijn verfilmd en de rivaliteit tussen de twee inbrekers, zowel in de liefde als in hun werk, is ook geen nieuw aspect in de film. Wat „Voetstappen in de nacht" echter van soortgelijke produkties onderscheidt is, dat de rolprent onmiskenbaar sfeer bezit. De hoofdrollen worden CT__, door uitstekende acteurs, namelijk Trevor Howard en Edmund Purdom. Howard is uiteraard de sympathieke inbreker, die tot de misdaad is over gehaald en het ligt voor de hand, dat deze figuur zich aangetrokken zal voelen tot Gianna, de exotische vriendin van zijn keiharde „collega". Gianna heeft namelijk om de een of andere reden iets tegen de nachtelij ke karweitjes van haar vriend en de ze gezamenlijk afkeer van de mis daad vormt de basis van een groei ende nieuwe vriendschap. De rol van Gianna wordt gespeeld door Derothy Dandridge en om de exotische verschijning van deze ac trice uit te buiten heeft men de han deling na de misdaad verplaatst naar Spanje, waar de ontknoping niet lang op zich laat wachten. Grand (Goes) vertoont de film versie van het klassiek geworden Nederlandse drama „Op hoop van zegen" met Esther de Boer- van Rijk in de rol van Kniertje. In dit succes uit de begintijd van de Nederlandse filmindustrie zijn onder anderen nog te zien Frits van Dongen en Jan van Ees als Kniertjes zonen Geert en Barend, Annie Verhulst, Sophie de Vries- de Boer en Aaf Bouber. „Het schot uit het venster", Luxor (Vlissingen) van de regisseur Ri chard L. Bare levert kritiek op be paalde misstanden in de Verenigde Staten. Dergelijke hekelfilms, waar in de Amerikanen zich uitputten in felle zelfkritiek, kwamen een aantal jaren terug in de mode na enkele serieus bedoelde produkties op dat gebied, zoals bijvoorbeeld „On the waterfront". Deze laatste film was ongetwijfeld G. Stobbelaar te Yerseke jury-lid Songfestival De heer G. Stobbelaar te Yerseke is door de Nederlandse Televisie Stichting uitgenodigd zitting te ne men in de jury, die de prestaties tij dens het Eurovisie Songfestival te Cannes zal beoordelen. De heer Stobbelaar had vorig jaar zitting in een provinciale jury. Dit maal zal echter geen nationale fina le worden gehouden, zodat degenen, die vorig jaar provinciaal jury-liid waren, werden uitgenodigd. Zoals be kend zal het Eurovisie Songfestival op 18 maart worden gehouden. Ne derland zal worden vertegenwoor digd door Greetje Kauffeld, die het liedje „Wat een dag" van Dick Schallies en Peter Goemans zal zin- f Advertentie) een eerlijke poging om de corruptie bij de overheid en de gangsterme thoden van bepaalde Amerikaanse vakbonden aan de kaak te stellen. Bare heeft in „Het schot uit het venster" hetzelfde willen doen, maar is daarbij niet verder gekomen dan een imitatie, waarin de sensatie bo vendien nog de overhand heeft. In de hoofdrollen Efrem Zimbalist jr. en Erin O'Brien. City-theater (Middelburg) draait de bekende en reeds eerder be sproken Franse film „Babette op het oorlogspad" met in de titelrol Brigitte Bardot. Brigitte is als onschuldig lijkend dienstmeisje vele Gestapo-leden te slim af, dank zij haar prima natuurlijke vermomming. „Babette" is een film van Christian Jacque. In dezelfde periode als „Babette" speelt een andere Franse film „Zon daars in bezettingstijd", een wat re alistischer creatie met Frangoise Arnoul en Lino Ventura in vele spannende scènes. Te zien in Elec tro (Middelburg). Donderdagcyclus In de donderdagcyclus deze week slechts één film, te weten „De ver loren zoon", zoals de Nederlandse titel luidt voor „East of Eden", waarin de jong gestorven acteur Ja mes Dean de hoofdrol vervult. „East of Eden" is zoals bekend de verfil ming van John Steinbeck's gelijkna mige roman. In Alhambra (Vlissin gen). Nieuw model 1961 De Beckers 466 kolenhaard Deze gezellige, robuuste brander is gul met warmte en zuinig met kolen. Met omkeerbaar voorhangrooster, dus geschikt voor nootjes III en de voordelige nootjes IV. Onverwoestbare, gietijzeren body. In ambergrijs of zwart. M jÊ r Bruto cap. 17000 kcal /u(voor grote gezinskamer) I 429I11 Type 455 (iets kleinere afmetingen dan de 466). Bruto cap. 15800 kcal /u f 365.- Type 444 (speciaal voor de moderne flatkamer). Bruto cap. 12000 kcal /u f 298.- BECKERS HAARDENFABRIEK N.Y.-BERGEN OP ZOOM Speurtochten naar gouden beeld bij Port Said Port Said gonst weer van de geruch ten over de 44 jaar oude geschiede nis van het gouden Christusbeeld dat een waarde zou vertegenwoordigen van 1 miljoen Egyptische ponden. Volgens de legende zou een Russisch oorlogsschip dat in 1917 ter hoogte van Port Said door een Duitse onder zeeër tot zinken werd gebracht, een gouden Christusbeeld aan boord heb ben gehad dat een geschenk was voor de tsaar. Kort na dit voorval brak in Rusland de Bolsjewistische revolutie uit en het verhaal van het beeld raakte in het vergeetboek. De hele bemanning van het Russische oorlogsschip was ten onder gegaan. De zaak kwam dezer dagen weer aan de orde, toen een vissersvaartuig bij toeval de naam „Sarwat" (geluk) dragend voor de haven van Port Said op een wrak stiet en zonk. Het eevolg is nu dat verschillende expeditfes georgani seerd worden om de legende te ont zenuwen of waar te maken. Eerder gehouden expedities zijn vruchteloos gebleven. Er zijn mensen die menen dat strandjutters zich al lang van het beeld hebben meester gemaakt. Middenstandsvoorlichting op de voorjaarsbeurs Op de aanstaande voorjaarsbeurs, die van 13 tot en met 22 maart wordt gehouden, krijgen de onder nemers in het midden- en kleinbe drijf extra service in het midden- standscentrnm, dat vlakbij de Russische stand wordt ingericht in de Merwedehal op het Croeselaan- terrein. De centrale middenstands organisaties, vijf grote instellingen die ten behoeve van de middenstand werken en de Kijksmiddenstands- vooriichtingendienst staan daar klaar om de middenstanders alle mogelijke service en voorlichting te geven. Aan dit middenstandscentrum zijn tevens verbonden: een etalagewed strijd van twaalf vormingsscholen voor de detailhandel uit het gehele land en drie bijeenkomsten in de congreszaal, waar actuele problemen uit het midden- en kleinbedrijf aan de orde worden gesteld en bediscus sieerd. De middenstand zal hier op vrijwel ieder terrein informaties, voorlich ting en hulp ontvangen. Ieder der deelnemende instellingen beschikt over een eigen ruimte, terwijl daar naast een algemene informatiestand en een lectuurstand aanwezig zal zijn. Een van de trekpunten van dit centrum zal zijn een stand, waarin Hindeloper kunst- nijverheidsartikelen worden tentoon- festeld, terwijl daar tevens een Hin- eloper zijn kunstambacht beoefent. Vierentwintig jongelui van 12 de tailhandelsdagscholen (van iedere school twee) zullen elkaar de hoogste eer van het etalage-maken betwisten. Zij krijgen alle dezelfde materialen om een etalage-kast in te richten onder de ogen van het publiek. Een deskundige jury zal hun werk be oordelen. Zilveren broodman 1960 voor dr. Hirschfeld De Nederlandse vereniging van meel fabrikanten heeft besloten de zilve ren broodmand 1960 uit te reiken aan dr. H. M. Hirschfeld. De zilveren broodmand zal hem op 6 april in Den Haag worden overhandigd. De zilveren broodmand is in 1956 in gesteld als onderscheiding voor bij zondere verdiensten voor de voedsel voorziening. De onderscheiding is dr. H. M. Hirschfeld toegekend wegens zijn bij zondere verdiensten voor de voedsel voorziening van ons volk in oorlogs tijd. Gistermiddag omstreeks twaalf uur is het 4-jange jongetje Tulteman uit Purmerend. toen hij plotseling een straat overstak tussen een vrachtwagen en een aanhangwagen terecht gekomen en dodelijk veron gelukt. De chauffeur van de vracht wagen, die zeer langzaam reed, heeft niets van het ongeluk gemerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9