Amerikaans smaldeel niet naar Kongo Duitse misdadigers in Estland berecht Ontvoerders van Eric Peugeot hebben volledig bekend -PRÜTTI Bach's passiewerken weer in drie Zeeuwse kerken PROCES-VERBAAL NA DOODBIJTEN VAN DUIF WOENSDAG 8 MAART 1961 PROVINCIALE ZE EU W 8 bi CO U it AN T Na dramatisch verhoor Daders leidden vrolijk leventje van losgeld Raymond Rolland en Pierre Larcher hebben gistermorgen be kend de ontvoering van Eric Peugeot te hebben georganiseerd en uitgevoerd. Raymond Rolland en Pierre Larcher legden hun bekentenis af na een dramatisch en vaak stormachtig verlopen verhoor. Maandagmorgen hadden de bewijzen tegen Rolland, die zich in de aristocratische kringen waarin hij verkeerde, Roland de Beauford noemde, zich zo hoog opgestapeld, dat hij niet langer kon ontkennen. Hij gaf toe in het bezit te zijn geweest van de Hermes-schrijf machine, waarop de twee anonieme brieven, die aan de vader van Eric waren gezonden, waren getikt, doch hij ontkende zelf de brieven te hebben geschreven. Imiddels bleef Larcher echter nog uit alle macht ontkennen. In de loop van de nacht werden Rolland en Larcher met elkaar geconfronteerd, en tegen het ochtendkrieken begon laatstge noemde in verwarring te geraken. Om tien uur gistermorgen verloor hij zijn zelfverzekerdheid en bekende hij zijn aandeel in do ontvoering. Het hoofd van de Franse „Surete Na tionale", Jean Verdier, verstrekte gistermorgen tijdens een persconfe rentie in Parijs nadere bijzonderhe den over de bekentenissen van de 25- jarige Raymond Rolland en de 38-ja- rige Pierre Larcher. Beiden hebben verklaard, dat alleen zij de ontvoering van Eric Peugeot hebben voorbereid en georganiseerd. Larcher verklaarde, aldus het hoofd der Franse politie, in de win ter van 1959/60 in aanraking te zijn gekomen met een Belgische koopman voor een transactie over bandopname-apparaten. De Belg bedroog hem echter, waardoor Larcher zijn geld kwijt raakte. Om weer wat op dreef te komen over woog Larcher, die reeds een goede bekende der justitie was, de mo gelijkheid van een gewapende overval, doch dit vond hij uiteinde lijk te gevaarlijk. De rijkspolitie te Venray heeft inge grepen tegen de dader en de aanstich ter van dé barbaarse weddenschap in een café te Venray waar een van de bezoekers een rondje uitloofde, indien iemand een duif, die hij bij zich'had, de kop afbeet, waartoe zich prompt een der cafébezoekers die fink in het glaasje had gekeken, ter beschikking stelde en ket diertje inderdaad de kop afbeet. Wegens dierenmishandeling is tegen de 24-jarige W. K. en wegens uitlok king van dierenmishandeling tegen de 29-jarige W. B., beiden uit Venray, proces verbaal opgemaakt. Echtgenote van Townsend in blijde verwachting Het Parijse dagblad Paris Presse wist dinsdag te melden dat de 21- jarige. Belgische echtgenoot van Pe ter Townsend in blijde verwachting is en dat haar baby „tegen het mid den van de zomer" wordt verwacht. In 1959 is group-captain Peter Townsend gehuwd met Marie-Luce Jamagne, dochter van een Belgische tabakmagnaat. Het echtpaar is volgens het Parijse blad maandag uit Londen terugge keerd, waar Townsend die be roemd werd als de bijna-verloofde van de Engelse prinses Margaret een werkkring zou hebben gezocht. Het hof van appel van de staat New York heeft de staatscommissie voor be strijding van discriminatie gelast het on derzoek naar een klacht tegen de Arabian American Oil Co te heropenen. De Aram- co zou zich aan discriminatie hebben schuldig gemaakt door in de Verenigde Staten geen joden in dienst te nemen en reeds in dienst zijnde joden niet voor uit zending naar Saoedi-Arabië in aanmer king te laten komen. Op de voorjuarsbenrs in Frankfort is een firmauitgekomen met poppen van staatslieden, die als automascot te gebruikt kunnen worden. In een mandje v.l.n.r. broederlijk bij elkaar de poppen van Fidel Castro, John F. Kennedy, Charles de Gaulle, Nikita Kroesjtsjew, Konrad Adenauer en "Willy Brandt. Op zekere dag. toen hij een boekwin kel passeerde, kocht hij een boek, ge titeld „Ontvoering". Dit bracht hem op het idee een ontvoering in elkaar te zetten en dan een losprijs te vra gen. Hij sprak hierover met zijn vriend Rolland. Zij schaften zich een adresboek van vooraanstaande fami lies aan, die wel een, grote losprijs zouden kunnen betalen, en kozen ten slotte de faihilie Peugeot voor hun plannen uit. V oorbereid ing Hierna begonnen Larcher en Rol land met de voorbereiding van de ontvoering. Zij schaduwen het kindermeisje en de chauffeur, die de kinderen elke dag naar de golf baan van Saint Cloud brachten, stelden zich nauwkeurig op de hoogte van de omgeving van de golfbaan, en besloten de kleine Eric uit de kindertuin te ontvoeren. Vervolgens stalen zij een auto, waar na zij klaar waren hun plannen uit te voeren. Op de dag van de ontvoering bleef Larcher in de auto zitten, ter-, wijl Rolland via een gat in de muur, die het golfterrein omgaf, daarin bin nendrong. Na de uitvoering van het plan, brachten zij Eric naar een huis in het departement Seine et Oise. Over de ligging van het huis, waar de jon gen gevangen werd gehouden, wilde de politie nog geen nadere mededelin gen doen. Vrijlating Op de dag van de betaling van het losgeld lieten de twee ontvoerders de jongen alleen in de woning ach ter. Rolland nam van zijn vader het losgeld over, en begaf zich ver volgens via de Passage Doisy naar Larcher, die hem daar met een auto opwachtte. Hierna haal den de beide, vijftig miljoen frank rijker geworden ontvoerders de jongen uit zijn tijdelijke bewaar plaats, en zetten hem later neer voor een café in de Avenue Ray mond Poincare, waar Eric tenslot te werd gevonden. Rolland en Larcher namen vervolgens de wijk naar de provincie. Onderweg staken zij de gestolen auto in brand. Van het losgeld van vijftig miljoen frank hebben Rolland en Larcher, die een vrolijk leventje gingen leiden, naar hun zeggen reeds 43 miljoen uit gegeven. Na de bekentenis van Rolland en Lar cher zijn alle andere personen, die in verband met deze zaak waren aange houden, in vrijheid gesteld. Dit is Raymond Rolland, alias Roland de Beauford, die gearresteerd werd in verband met de ontvoering, verle den jaar, van de kleine Eric Peugeot in Parijs. VRUCHTEN UIT HET ZONNIGE ZUIDEN ETENTJE...? Gezellig, geef 's wentelteefjes met tutti frutti toe. FEESTJE...? Maak *s een bowl met tutti frutti. De recepten - en vele andere - vindt U in het NIEUWE GRATIS receptenboekje voor gedroogde zuid vruchten. Uw winkelier heeft het in voorraad! CONFERENTIE ZONDER GIZENGA Kasavoeboe stelt nationale defensieraad voor Het Amerikaanse smaldeel dat voor de monding van de Kongo-rivier was verschenen, heeft opdracht ontvan gen zijn koers te wijzigen en naar Zuid-Afrïka op te stomen. Het smaldeel bestond uit twee landings schepen, een torpedobootjager en een tankschip. Aan boord waren vijfhonderd volledig strijdvaardige Amerikaanse mariniers, alsmede zes helikopters. Het smaldeel was maandag onder weg naar Zuid-Afrika toen het op dracht kreeg naar de monding van de Kongo te koersen. Een dag later kwam het bevel de koers te wijzigen. De Verenigde Naties hadden de Amerikaanse regering meegedeeld, dat er geen behoefte bestond aan de aanwezigheid van het smaldeel. Volgens de U.S. National Broadcas ting Corporation heeft de premier van de Loemoembistische regering in Stanleystad, Gizenga, verklaard, dat hij de conferentie van Kongolese politici in Tananarive niet zal bij wonen. Zoals bekend, besloten de deelne mers aan de conferentie maandag de aanvang van de besprekingen uit te stellen tot dinsdag omdat Minister Petitpierre van Zwitserland treedt af De Zwitserse minister van buiten landse zaken Max Petitpierre fe deraal president van Zwitserland in 1950, 1955 en 1960 heeft zijn voor nemen bekendgemaakt af te treden. Petitpierre, die 62 jaar is, maakte zijn voornemen kenbaar op een ver gadering van de parlementaire frac tie van zijn radicaal-democratische partij. Zijn ontslag zal ingaan op 30 juni. Gizenga te kennen zou hebben gegeven wel naar Tananarive te komen. Defensieraad President Kasavoeboe heeft de Ver enigde Naties de vorming van een „nationale defensieraad", bestaande uit vertegenwoordigers van de Kon golese strijdkrachten en de volke renorganisatie, voorgesteld om een opleidingsprogramma en reorganisa tieschema voor het Kongolese leger voor te bereiden. Het voorstel is vervat in een brief aan Hammarskjöld, die dinsdag in New York is gepubliceerd. De raad zou een neutrale voorzitter moeten hebben. De Kongolese rege ring zou het recht moeten hebben militaire technici die door de raad zijn voorgesteld en via de Verenigde Naties zijn aangeworven te aanvaar den of te weigeren. Duitse „zeelui" op straat gepakt direct na overval De surveillance met radiowagens, die de Rotterdamse politie dag en nacht onderhoudt, heeft in de nacht van dinsdag op woensdag weer eens haar doeltreffendheid bewezen. Twee Duit se jongens, opvarenden van het in de Merwehaven liggende Duitse zee schip „Selma Mintz" hielden op de Mathenesserweg een taxi aan en verzochten de chauffeur hen naai de Twee-stedenstraat te brengen, die vlakbij de Merwehaven gelegen is. Daar aangekomen lieten zij de chauf feur midden op straat stoppen, sloe gen hem met een hard voorwerp op het hoofd en spiongen de wagen uit zonder te betalen. De chauffeur, de 46-jarige D. J. Schaap uit de Berg- polderstraat, bleef bij zijn positieven. Hij rende de jongens achterna. Toen deze echter dreigend op hem afkwa men, sprong hij weer in zijn wagen en waarschuwde per mobilofoon de politie. Deze verscheen zo snel met een radiowagen, dat één van de Duit sers nog op straat kon worden aan gehouden. De ander werd onder een spoorwegwagon, waaronder hij was weggekropen, gevonden. Het bleken te zijn de 19-jarige H. J. S. uit Ham burg en de 17-jarige S. T. uit Altena. Beiden zijn gearresteerd. ONGEVEER 125.000 MENSEN VERMOORD Engeland verleent aan nazi's gastvrijheid In Tallin is een proces tegen Estland- se oorlogsmisdadigers aan de gang. Het Sowjet-persbureau meldt daar over dat de 55-jarige Ralf Gerrets, die plaatsvervangend leider van het concentratiekamp Jagala is geweest en Jan Viik, een bewaker van dat Slechte beurt van Averell Harriman Averell Harriman, president Kenne dy's reizende ambassadeur, heeft zich dinsdag in do Westduitse hoofdstad Bonn een slecht diplomaat getoond. Hij verloor zijn geduld op een pers conferentie en noemde de eerste vraag die tot hem werd gericht „dom". De man die de vraag had gesteld, Bynum Sliaw van de Baltimore Sun, verliet de persconferentie terstond, gevolgd door zijn Duitse assistent. Harriman gaf vervolgens voor de overgebleven tweehonderd journalis ten een lezing over hoe hij meent dat de pers zich "dient te gedragen. De Libanese minister van onderwijs heeft bepaald, dat voortaan in school boeken niet meer gesproken mag worden over de staat Israël. „MATTHAUS EN JOHANNES PASSION" Aardenburg, Hulst en Vlissingen trekken veel muziekliefhebbers ZOALS langzamerhand in Zeeland een traditie is geworden zal de uitvoering van Bach's grote passiewerken ook de ko mende weken binnen de hoge gewelven van drie grote ker ken op het muzikale vlak de aandacht voor zich opeisen en de tijd voor Pasen overbruggen. Aardenburg en Hulst hebben se dert jaren een bekende klank voor minnaars van de Matthaus Passion. Met een vierde uitvoering van de Johannes Passion heeft ook Vlissingen zich langzamerhand van een belangrijke en hechte plaats op het landelijk rooster voor deze klassieke meesterwerken verzekerd. Twee zondagen 12 en 19 maart worden op de Zeeuwse kunstagenda gereserveerd voor de Matthaus Pas sion. Honderden en nog eens hon derden zullen dan de zware deuren van de Basiliek in Hulst en de St.. Baafskerk in Aardenburg passeren om daar vier uren lang getuige te zijn van de uitvoering van het mas sale passiestuk, waarin Bach het Mattheus-evangelie muzikaal heeft vastgelegd. In de Vlissingse St.-Ja- cobskerk is vrijdagavond 17 maart aanstaande de Johannes Passion te beluisteren. Voor Aavdenburg is de uitvoering van de Matthaus Passion in de loop van acht jaren uitgegroeid tot een evenement, dat tot ver buiten de grenzen van het Zeeuws.Vlaamse gewest van zich doet spreken. Akoetisch heeft het duizend jaar oude kerkgebouw een zekere faam verworven. Binnen de imponerende gewelven nemen de uitvoerenden op een amphitheatersgewijs opgebouwd ■jodium 'n unieke plaats in. Terwijl links en rechts op kansel en orgel de Evangelist en de vertolker van de christespartij domineren is ook de opstelling- van de overige solisten, de koren-en het orkest-zo, dat niemand in het middenschip van de kerk een van de uitvoerenden zelfs visueel be hoeft te „missen". Als vanouds Aardenburg kent de Matthaus Passion binnen zijn muren sinds 1954 heeft de be kende orkest- en koordirigent Piet van Egmond de leiding van het geheel. In een zoveel moge lijk ongewijzigde samenstelling van de solistenpartijen vindt de Aardenburgse Matthaus Passion haar kwaliteit. Bekende gezichten Zo zijn er ook dit jaar weer veel be kende gezichten. Voor de vijfde maal fungeert Willy van Hese als evange list, terwijl men er wederom in is geslaagd de Engelse concert- en operazanger Bruce Boyce voor de vertolking van de christespartij aan te trekken. Andere bekende namen zijn die van de sopraan Corry Bijs ter, de alt Wilhelmme Matthès en de tenor Reinier Schweppe. Een nieuw gezicht is dat van de bas Peter de Vos. Mar. Metz bespeelt het orgel en Lcny v. d. Lee is voor de vierde maal met haar clavecimbel onder de uitvoerenden. Piet van Egmond's Amsterdams Oratoriumkoor, het lenapenkoor van de „Vredesscholen" te Amsterdam en het Utrechts Ste delijk Orkest komen ook weer naar Aardenburg. Speciale treinen en veerboten worden daartoe ingescha keld. Het probleem van de inkwar tiering in de stad zelf is daarmee op gelost. Groter koor In de Hulster Matthaus Passion aanstaande zondagmiddag treedt voor de eerste maal een koor op, dat de helft groter is dan andere jaren. Dat is te danken aan een fusie tus sen het Rotterdamsch Philharmo- nisch Koor en het koor van de Maat schappij tot Bevordering van Toon kunst uit de Maastad. Deze fusie de naam van het nieuwe koor is: Philharmonisch Koor Toonkunst brengt ook een nieuwe dirigent naar de Matthaus Passion: Kees Stolwijk. Om de bereikte resultaten van het verenigd koor verder uit te bouwen heeft men leider Kees Stolwijk een kans gegeven als dirigent. Waai-- schijnlijk zal volgend jaar Eduard Flipse weer dirigeren. Twee jongens koren „St. Willibrord" te Rotterdam en „Zingende Jeugd" te Hulst wer ken mee aan de uitvoei-ing, waarin onder de solisten twee nieuwe ge zichten zijn: de Franse zanger Pier re Mollet (Christus-partij) en de bas Cornelis Schell. Naan Pöld, evangelist, Elly Ame- ling, sopraan, Willy van Hese, tenor en Annie Hermes, alt, zijn solisten, waarmee men in Hulst al eerder heeft kennis gemaakt. Johannes Passion De Vlissingse Oratoriumvereni ging verzorgt volgende w-eek vrij dagavond in de Sint-Jacobskerk een uitvoering van de „Johannes Passion". Voor de vierde maal. Jan Kuiler dirigeert daar; verdere medewerkendendo Vlissingse Orkestvereniging bekende solisten en leden van het Vlissings Man nenkoor D.O.U. Han le Fèvre, tenor, is evangelist, Peter de Vos, bas, vertolkt de Chris tus-partij en verder zijn er als solis ten mevrouw Collette de Vries, so praan, Watty Krap, alt en Jan Huls bos, bariton. Mevrouw Maclaine Pont verzorgt een clavecimbel-partïj. kamp, een volledige bekentenis heb ben afgelegd. Bij verstek wordt de vroegere chef van de Estlandse vei ligheidspolitie uit het nazi-tijdperk, Erwin Mere, berecht. Tass vermeldt dat Mere thans in Engeland woont en dat de Britse regering het Rus sisch verzoek heni met het oog op zijn berechting uit te leveren, had afgewezen. De beschuldiging luidt dat Genets en Viik een actieve rol hebben ge speeld bij de vernietiging van naar schatting 125.000 burgers en krijgs gevangenen in het door de Duitsers bezette Estland. Aan de verhoren ontleent Tass deze bijzonderheden: „Het schieten (in het kamp) duurde van de ochtend tot de avond voort", aldus Gerrets, „het graf was tot de rand gevuld met lijken. Terwijl het, werd dichtgegooid, hoorde men nog kreunen". Met grote kalmte vertelde Gerrets dat hij de slachtoffers ringen, brillen en horloges placht af te ne men. De slachtoffers werden naakt langs een rij bewakers naar een groot graf gedreven. Zij die verzet boden, werden geranseld. Eens had Gerrets geweld gebruikt om een priester te dwingen een gou den kruis los te laten voor hij werd vermoord. Gerrets vertelde dat in september 1942 negenhonderd men sen in hoofdzaak kinderen, oude man nen en vrouwen, sommigen met ba by's, naar Jagala werden gestuurd en volgens een omlijnd plan werden doodgeschoten. Ook vertelde Gerrets dat hij en kampleider Alexander Laak die zich in 1960 in Canada verhing, „praktische ervaring" hadden opge daan in het getto van Riga. De vroegere assistent-chef van de veiligheidspolitie. Jak Lats, getuigde a charge tegen de in Engeland ver toevende Mere. Hij zei dat toen Mere de leiding van de politie had, gevan genen zonder procs of onderzoek wer den neergeschoten. Ook nam Mere kledingstukken en kostbaarheden in beslag van op beestachtige wijze vermoorde Tsjechen cn Duitsers in het kamp Jagala. Een andere getuige vertel de dat een nazi deze lof aan Mere had toegezwaaid: „Wij waren snel met de vernietiging van joden in Duitsland, maar ik heb bewonde ring voor de snelheid waarmee U de joden in Estland om zeep hebt geholpen". Koninklijk gespan in Den Haag op hol Twee paarden voor een brik uit de. koninklijke stallen in Den Haag zijn gistermorgen op hol geslagen toen de dieren schrokken in de Witte de With- straat ter hoogte van de Van Diemen- straat. Het gesoan holde de Marnixstraat in, waar een tot nu toe onbekend geble ven burger de paarden tot staan heeft gebracht. De koetsier was machteloos, omdat de leidsels braken toen de paarden op hol sloegen. Er zijn ove rigens geen mensen gewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5