PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT GEHEIM BESTAND TUSSEN FRANSEN EN ALGERIJNEN? Onderbouw Haringvlietbrug aanbesteed Officiële ontkenning wordt niet geloofd Positieve waardering voor revaluatie DAYALWORDT VERVANGEN Vandaag.., Samenwerking Recreatie I Recreatie H 204e jaargang - np. 57 Dagblad, uitgave van de rirma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, S 7.00 P- kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 8 maart '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minim, p." advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. ,3rieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes. Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel '425. adm tel 2C&4. DEBRÉ: EERST VERKLARING AFWACHTEN Parijs heeft gisteravond gegonsd van de geruchten over een geheim bestand tussen de Franse regering en de voorlopige regering van Ferhat Abbas. Beide zouden erin hebben toege stemd alle militaire acties te staken. Om half negen bevestigden enkele regeringsfunctionarissen deze veronderstelling, maar drie kwartier later haastte een woordvoerder van de Franse regering zich naar het ministerie van binnenlandse zaken om officieel mee te delen dat er geen sprake is van een gentlemans agreement. Een vertegenwoordiger van premier Debré liet oen gelijk geluid horen. Maar laatstgenoemde officiële persoon was erg voorzichtig in zijn ontkenning. Hij raadde de journalisten aan 'n eventuele officiële verklaring van b.v. de president af te wachten. „Momenteel is er nog geen overeenkomst gesloten", zo zei de woordvoerder letterlijk, waaruit werd geconcludeerd, dat het misschien een kwestie van een dag zou zijn. Later op de avond zei de minister van voorlichting van Tunesië, Mohammed Masmoedi, dat de eerste fase van de geheime onderhandelingen tussen Frankrijk en Abbas zijn voltooid. Uit de omgeving van Masmoedi kwam het bericht dat eind maart een Franse dele gatie onder leiding van Louis Joxe, minister voor Algerije, een ontmoeting op Chateau de Champs bij Parijs zal hebben met een delegatie van Abbas. Deze mededelingen verstevigden bij velen in Parijs de mening dat het nieuws over het bestand was uitgelekt en dat de regering nu een ontkenning heeft gegeven om de Algerijnen in Cairo, die door hun contact met de Franse president dreigen bij de linksen in Algerije aanhang te, verlie zen, niet voor het hoofd te stoten. In de loop van. gisteren zijn echter de schermutselingen tussen Fransen en Algerijnen voortgezet. Eeheden Franse parachutisten hebben nabij de Marokkaanse grens een groep Algerijnse op standelingen omsingeld en over meesterd. Van de 80 man sterke groep, die zich een weg wilde vechten naar Algerije, werden er 50 gedood en 15 gevangen geno men, terwijl een hoeveelheid wa pens werd buitgemaakt. Een deel van deze operatie werd uitgevoerd in aanwezigheid van Femand Gambiez, de Franse opperbevel hebber in Algerije. Hij was naar het gebied van de grote aanval der rebellen op de grensverdedi- ging gekomen. Parachutefakkels De rebellen waren in de nacht van vrijdag op zaterdag hun aanval be gonnen. Franse vliegtuigen wierpen parachutefakkels uit en marine commandotroepen werden aange voerd om de. verdediging van de grensposten te versterken. Van de zijde van de Marokkaanse grens wer dén later nog twee aanvallen onder nomen op andere punten langs de grensversterlïing van prikkeldraad, doch deze werden afgeslagen. Vier dagen en nachten duurde de strijd voort. Tenslotte verschenen 30 transportvliegtuigen die para chutisten uitwierpen. De parachu tisten groepeerden zich en begon nen van verscheidene kanten de aanval, die na korte tijd met suc ces werd bekroond. Het feit dat 30 vliegtuigen parachu tisten werden ingezet alsmede de aanwezigheid van generaal Gambiez Dit, is. de Zweed.sc kunstenaar A me Norbergdie met zijn twee kinderen de twaalf maanden oude Angela en- de vijfjarige Rolf, uit een brandend huis vluchtte. Hij heeft zijn vrouw, >e schrijfster Synnoever Ringlander- Norberg, in de vlammen moeten ach terlaten. Zij is overleden. De heer Norberg liep brandwonden op aan het hoofd. De familie logeerde bij vrienden in Sundsvall, toen in het huis brand uilbrak. toonden duidelijk aan hoe belangrijk- deze operatie was. Het F.L.N. zou momenteel In Ma rokko 20.000 vrijwilligers hebben, die in het grensgebied zijn opgeleid en- gereed staan om het F.L.N. in Alge rije te versterken. Trein explodeerde De vrijwilligers, waarover de rebellen beschikken, zouden allen zijn samen- gebi'acht In een kamp nabij Oujda, dichtbij de grens tussen Marokko en Algerije. Op korte afstand van Oujda te Sidi Yahia, zou volgens te Rabat ontvangen berichten maandagavond om tien uur een munitie-opslagplaats zijn geëxplodeerd. Verscheidenen po litiemannen zouden hierbij zijn ge dood. De oorzaak van de munitie ontploffing is niet bekend. Te Algiers wordt vernomen dat de aanvallende rebellen waren voorzien van Duitse machinepistolen, waarvan aangenomen wordt dat het uit een Uit welingelichte bron is dinsdag in Leopoldstad vernomen dat de spe ciale vertegenwoordiger van de se cretaris-generaal der Verenigde Na ties In Kongo, Radjeshwar Dayal, binnenkort zal worden vervangen door de Soedanese econoom Mekki Abbas. Dayal vertrekt eind van deze week voor „overleg" naar New York. Vol gens de zegslieden kan de benoeming van Mekki Abbas over enkele dagen worden verwacht. Dayal heeft zijn zes maanden in Kon go uitgediend, maar de Indiase pre mier Nehroe heeft hem nog zes maanden beschikbaar gesteld aan Hammarskjöld. Oosteuropees land afkomstige vrachtschip „Bulgari" die de vorige week in Tanger heeft aangevoerd. In Algiers stijgt de spanning onder de Europese extremisten. Er lopen geruchten dat vijftig officieren en onderofficieren van het Franse leger in Algerije zijn ondergedoken en de zijde van de verzetsbeweging hebben gekozen. De verzetsbeweging van de extremisten noemt zich „Maquis" en zou beschikken over verscheidene schuilplaatsen op het platteland dit zijn de maquis waaraan de be weging zijn naam ontleent. Twee militairen gedood tijdens oefening Twee militairen zijn maandagavond om het leven gekomen en zes zijn er gewond, toen tijdens een oefe ning een drietonner van de weg raakte en inreed op een groep mili tairen. Het ongeluk gebeurde om even over hall' elf aan de Eberweg in de na bijheid van de legerplaats ,,'t Harde". Het ongeluk gebeurde doordat de drie tonner plotseling moest uitwijken voor een uit de tegenovergestelde richting komend halfrups voertuig en daarbij in de linker wegberm terecht kwam. Daar liep juist een groep mili tairen, die waren uitgerukt voor een alarmoefening. In verband daarmee voerde de in de berm geraakte auto ook gedimd licht. Bij het ongeluk zijn twee huzaren om het leven gekomen, een zestal werd gewond, waarvan een viertal licht gewond. De overleden slachtoffers zijn de dienstplichtig hu zaar T. Meiboom, oud 19 jaar, afkom stig uit Enschede, die nog naar het So- fiaziekenhuis in Zwolle is overge bracht, waar hij 's nachts, om half drie is overleden. Het tweede dode slachtoffer is de dienstplichtig huzaar J. Kramer, oud 20 jaar, afkomstig uit Leeuwarden, die nog is overgebracht naar de ziekenzaal van de legeiplaats waar hij kort daarop is overleden. De gewonden hebben alleen maar ■kneuzingen en ontvellingen opgelopen een tweetal nog een armfractuur. Mevr. Sirimavo Bandaranaike, eerste minister va.n Ceylon, is de eerste vrouw, die zal deelne men aan een conferentie van premiers van de Gemenebest- landen. De conferentie begint vandaag in Londen. Foto: toen mevr. Bandaranai ke bij Admiral-Tyhouse in Londen afscheid had genomen van de Engelse premierMc- millan, hield deze hoffelijk het autoportier open. MINISTER ZIJLSTRA IN KAMER Ontspannende werking op binnenlandse economie De minister van financiën, prof. Zijlstra, verklaarde dinsdag in de Tweede-Kamervergadering naar aanleiding van de plaats gehad hebbende revaluatie van de gulden onder meer: De regering heeft onder voor behoud van goedkeuring door het internationale monetaire fonds, na overleg met de Ne- derlandsche Bank besloten, de officiële pariteit van de gulden met ingang van heden vast te stellen op 0,245489 gram fijn goud, overeenkomende met een koers voor de U.S.-dollar van f 3,62. De goedkeuring door het internationale monetaire fonds is inmiddels verkregen. De re valuatie van de gulden van 4,74 pet ten opzichte van de oude pariteit is dus definitief. Een wijziging van de pariteit van de munt is voor de economie van een land en voor het internationale be talingsverkeer 'n zeer belangrijke en ingrijpende maatregel. Wanneer wordt gesproken van factoren, die aanleiding mogen geven tot een pari teitswijziging gebruikt men de term: „fundamental desequillibrium". Men zou deze term kunnen vertalen met: een structurele over- of onder waardering van een valuta. De oor zaak van zulk een fundamentele on evenwichtigheid ligt in de verhouding van het binnenlandse loon. en prijs peil ten opzichte van dat in het bui tenland. Het symtoom van een over waardering is, dat er een voortduren de tendentie is tot onderbezetting van het produktie-apparaat bij gelijktij- dige tekorten op de lopende rekening van de betalingsbalans. Overzien wij, aldus de minister, voor Nederland de periode na de devalu atie van 1949, dan zijn op de arbeids markt en in het produktie-apparaat de perioden van spanning en over spanning overheersend. De betalings balans gaf op de lopende rekening meestal belangrijke overschotten te zien. De tekorten waren daar tegen over van incidentele aard. Gebiedende eis Voor Nederland blijken de kenmer ken van een onderwaardering van de gulden aanwezig, te zijn. Deze stand van zaken zou intussen voor ons land nog niet noodzakelijkerwijze aanlei ding zijn geweest een stap te nemen tot herwaardering van de gulden. Nu Duitsland wel tot een dergelijke maatregel is overgegaan, werd, aan gezien daarvan nog een toeneming van dc overspanning kon worden verwacht, het gebiedende eis tot een standpunt te komen met betrekking tot de vraag van het al of niet be staan van een fundamentele oneven wichtigheid in de zin van de stauten van het internationale monetaire fonds. De revaluatie is een structurele maatregel, die wordt genomen op grond van de aanwezigheid van een structurele onevenwichtigheid. De herwaardering heeft ander- v zijds een ontspannende werking op de binnenlandse economie en moet derhalve uit conjunctuur- politiek oogpunt positief worden gewaardeerd. Uit dien hoofde en door de gewijzigde prijsverhou dingen met het buitenland kan te vens tegendruk worden uitge oefend tegenover de krachten, die werkzaam zijn om het Nederland se prijspeil te verhogen, aldus prof. Zijlstra. M hoopt de bekende Neder- H landse dierkundige en radio- i spreker dr. A. F. J. Portielje, j oud-inspecteur van de levende j H have en oud-hoofd voorlich- i tingsdienst van Artis te Am- sterdam, te Bennebroek zijn i M 75e verjaardag te gedenken. Vervaardiging pijlers begint reeds in mei De onderbouw voor de brug over het Haringvliet is aanbe steed! Dat gebeurde dinsdag in Middelbands: met een bedrag dat in de richting van negen miljoen gulden liep, 1' 8.713.000, was dc N.V. Aaiineiningswer- ken v/h H. J. Nederhorst uit Gouda de laagste iuschrijfster. Een bedrag dat nog iets onder de raming ligt en het is derhal ve te verwachten, dat het werk spoedig zal worden gegund. Want het staat reeds vast, dat in mei van dit jaar met het ma ken van de betonnen pijlers voor de brug zal worden begon nen. De stalen overspanningen voor de bovenbouw zijn reeds in fabricage. In de zomer van 1964 zal deze ruim 1200 meter langé brug voor het verkeer worden opengesteld en zal Goe- ree-Overflakkee met Hoeksche Waard en daarmee het vaste land van Zuid-Holland, verbon den zijn. In diezelfde zomer van 1964 zal er ook verkeer over de Greve- liugendam daveren, de secun daire Deltadam, die weliswaar om waterloopkundige redenen wordt aangelegd, maar die als „prettige bijkomstigheid" een brede verkeersader op zijn kruin krijgt. In 1963 wordt de Grevelingen afge sloten en het spreekt voor zichzelf dat Rijkswaterstaat er naar zai stre ven de weg over deze dam tegelijk met het openstcUen van de Haring- vlietbrug voor het verkeer vrij te wwvwwwwwvwwww geven. Zomer 1964 wordt dus wel byzonder belangrijk voor twee eilan den in het Deltagebied op de grens van Holland en Zeeland Goeree-Over- flakkee en Schouwen-Duiveland wor den dan voorgoed uit hun isolement verlost. Het zijn het kleine Tien Gemeten even buiten beschouwing gelaten de laatste eilanden in het Deltage bied, die men thans nog maar alleen per veerboot kan bereiken. Dat bete kent wachttijden, zure gezichten, verloren uren, geldelijke verliezen dus en een totaal isolement bij mist en ijsgang. Over ruim drie jaar is dat voorbij. Bij Numansdorp draaien deze zomer betonmolens voor de pijlers van de Haringvlietbrug en bij Brui- nisse legt men dan een eerste ge deelte van de Grevelingendam over de Plaat van Onrust. Krijgt Schou wen-Duiveland hiermee dus zijn rechtstreekse verbinding met Rot terdam en de randstad Holland, uit zuidelijke richting zijn Gedeputeerde Staten van Zeeland met hun Ooster- schelde-brugplan tegemoet gekomen. In een officiële publikatie van het ministerie voor verkeer en water- slaat over de Haringvlietbrug komt dit project niet tér sprake. Wel wordt enige voorzichtigheid in acht genomen bij de vermelding- van de lengte van de Haringvliet brug: „de totale lengte van land- hoofd tot landhoofd bedraagt 1222 meter, waarmee deze brug dus langer zal zijn dan de Moerdijk- Zie slot pag. 2 kol. 2) f j et is duidelijk, dat in Goes nieu- rH we richtingen worden ingesla- gen: er is thans een vereniging voor bedrijfsoverleg gesticht en in middenstandskringen beraadt men zich over nieuwe vormen van samen werking. In deze laatste sector zal het vermoedelijk wel wat moeilijker gaan dan in de eerste: vrijwel elke middenstander is tegenwoordig lid van een organisatie op levensbe schouwelijke grondslag, waarbij het in de praktijk niet altijd eenvoudig blijkt elkaar te vinden. In de loop der jaren is het er niet eenvoudiger op geworden en het is begrijpelijk, dat sommigen heimwee hebben naar vroeger, toen het alle maal zoveel vlotter ging: de meeste middenstanders waren lid van een plaatselijke belangenvereniging, die zich uitsluitend bezighield met lokale Zaken als winkelweken, etalagewed strijden en dergelijke. Die tijd is ech ter voorbij en men dient dus graag of niet uit te gaan van de huidige werkelijkheid: drie zuilen. Drie stevige pilaren dus. Maai' men zal zich er tegelijkertijd toch bewust van moeten zijn. dat deze drie vrij hecht met elkaar verbonden behoren te worden. Sa menwerking vooral op het plaatse lijke vlak is onontbeerlijk! De indus trie in Goes heeft dat begrepen en daartoe een speciale organisatie in hét leven geroepen. Eén van de ta ken dezer vereniging, zo stelt men zich voor, is het onderhouden van pe riodiek contact met de gemeentelijke overheid. Daarmee geeft men tevens een duidelijke vingerwijzing aan de middenstand: niet alleen de indus triële sector heeft hier grote belan gen, maar immers ook de midden stand. In een enkele Zeeuwse plaats be staat reeds enige tijd een intensief contact met het gemeentebestuur via een federatieve middenstandssamen - werking en daarbij worden goede resultaten bereikt. De overheid hoort wat er onder de winkeliers leeft en omgekeerd weten de middenstanders hoe er bij het gemeentebestuur over bepaalde zaken wordt gedacht. Een dergelijk contact eist aan beide zij den openheid en vertrouwen, maar als die er eenmaal zijn, dan gaat het snel de goede kant op. En de ge meente als geheel heeft er voordeel van. Naast het onderhouden van dit contact zijn er echter nog vele an dere taken en kansen voor een over koepelend middenstandsorgaan, zeker in een gemeente als Goes, die zich zo sterk ontwikkelt. Samenwerking kan derhalve niet worden gemist! Het bedrijfsleven gaf reeds het voor beeld. De middenstand kan nu niet achterblijven! Botsende belangen in Koudekerke: de eisen van de drinkwater voorziening gaan in tegen die van de recreatie. Het is een si tuatie, die niet helemaal nieuw is in deze gemeente, want er is hier aan de duinrand reeds eerder „slag ge leverd". Eens was prikkeldraad de inzet en nu is het dan een serie bordjes, die nogal demonstratief staan aan te geven, dat er niet mag worden geparkeerd. Nu heeft de ge middelde Nederlander neiging woe dend in opstand te komen tegen der gelijke opschriften, zeker in deze tijd, waarin men een teruggang van de oppervlakte reereatiegronden maar in overeenstemming moet zien te brengen met een toenemende vraag. Wie de toestand rond de Kou- dekerkse Dishoek in de zomei'maan- den kent, zal zich dan ook bezorgd afvragen: is dat verbod echt nodig? De realiteit gebiedt echter te er kennen, dat een waterwingebied voor de bevolking van belang is en dat de instandhouding daarvan tot bepaal de voorzorgsmaatregelen dwingt. In deze aangelegenheid waren de maat regelen blijkbaar van een dusdanige urgentie, dat de waterleidingdirectie zelfs tot onsympathieke maatregelen moest overgaan. Het zij zo. Maar er is een lichtpunt: V.V.V. Koudekerke heeft reeds een suggestie gedaan om de omstreden terreintjes gereed te maken tot parkeergelegenheid op een manier, die óók voor de water leiding acceptabel is. Het is te ho pen, dat het overleg tot een gunstig resultaat zal leiden en wel op korte termijn. Want anders zou het hier op parkeergebied wel eens een moei lijk seizoen kunnen worden! Uit Zandvoort komen berichten over bordjes, die wel voor de recreatie welkom zijn: de veel gekritiseerde opschriften als „Zim- mer mit Früstück" zullen hier name lijk verdwijnen om plaats te maken voor gevelplaatjes met afbeeldingen. Een bed betekent: logies; een bed plus koffiekop en mes en vork vor men de aanduiding voor logies met ontbijt. Het is een simpel systeem, dat na volging verdient. Kan de Algemene Vereniging voor Vreemdelingenver keer dit Zandvoortse initiatief niet overnemen? Want als iedereen in de Nederlandse kuststreek nu zijn eigen borden zou gaan schilderen, dan kan er op den duur niemand meer wijs uit. Enige normalisatie is gewenst! En dat kan nu nog. want Zandvoort is pas deze week gestart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1