ZÉLANDICA O PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer 2) WALCHEREN Bur.ger»lijike Stand ZUID-BEVELAND e veraweueu M&vnanien WOENSDAG 8 MAART 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT p het fenomeen polder raken we niet uitge keken. We hebben er in deze rubriek al meer op gewezen. Ditmaal iets over een inter nationale polder. Het rijksarchiefwezen in België laat slag op slag inventarissen in druk verschijnen. Voor ons hebben we van de hand van mevr. H. Coppejans-Desmedt de inventaris van het Archief van de Heerlijkheid en van de Polder van Sint-Alhert, ten zuiden van de vroegere Braakman gelegen. Wanneer we de Braakman noemen, dan weten we hoe deze „zee" het gevolg was van de dijkbraken en overstromingen van de 14e en begin 15e eeuw. Gronden die een eeuw en meer waren bedijkt, verdwenen opnieuw in het water. In de 16e eeuw gaat men weer herdijken, maar tijdens het twaalfjarig bestand bereiken deze werken een hoogtepunt. Op 9 november 1610 werd een nieuw octrooi op naam van Jacob van Lom en Co. uitgegeven „voor de bedijking van het gehele gebied tussen Sas van Gent en de brede waterweg „Haven van Zeeland naar Sas van Gent" genoemd, onder voorbehoud van de eventuele rechten van Frangois De Langhe" (de vroegere concessionaris). Moeilijkheden ontstonden doordat men niet binnen de gestelde ter mijn klaar kon komen. De bedijkers zagen van hun rechten af ten gunste van de aartshertogen. In 1612 kwam men met de werken klaar, een polder die thans een oppervlakte van 943 ha telt. Aan vankelijk behoorde het gehele gebied onder de soevereiniteit van de koning van Spanje, maar ten gevolge van de grensregeling in 1664 kwam nagenoeg de helft van de grond op Staten Bodem te liggen (463 ha op Nederlands gebied). Het poldercollege was samengesteld uit één dijkgraaf en twee heymraden (heemraden) ook gezworenen genoemd. Bovendien werd een penningmeester aangesteld. Het is Fockema Andreae die er op wijst dat we in het woord heemraden duidelijk Hollandse invloed bespeuren. Een term noch Vlaams, noch Zeeuws (Schouwen geldt als een overgangsgebied). We merken in deze tijd dat de door Den Haag en Brussel gegeven octrooien stil zwijgend of uitdrukkelijk met elkaar in overeenstemming zijn. Het gehele nieuw bedijkte gebied werd aan de jurisdictie van de schepenen van Assenede-Ambacht onttrokken. Het werd een eigen heerlijkheid met volledige jurisdictie, ja in 1712 werd de heerlijkheid van Sint Albert tot burggraafschap verheven. Wanneer we de inventaris van het polderarchief dat met het heerlijkheidsarchief in het rijksarchief te Gent berust bekijken, zien we dat er over het suatiegeld nog al eens processen zijn ge voerd. Het betreft het- recht dat door de naburige polders moest worden betaald om het overtollige water langs de Sint Albertus- polder te mogen lozen. Het wordt in de inleiding van de inventaris niet genoemd, maar zeker zal ook een regeling voor de lozing op het later Nederlandse gebied getroffen zijn, een nederig internatio- naal-publiekrecht, dat aan de aandacht der geleerden ontsnapte, aldus Fockerpa Andreae. Nee, we raken op de polders nooit uitge- keken. VW\WVVVW*VVW*VWWVVVVWV\*WVW*VWW\*A'WV MIDDELBURG Meteorologie belicht voor Natuurkundig Gezelschap Onder de titel „Hoe komt het weer bericht tot stand?" heeft professor dr. W. Bleeker te De Bilt dezer da gen te Middelburg in 't Schuttershof ren voordracht gehouden voor het Natuurkundig Gezelschap en de Ne derlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde, afdeling Zeeland. In een verhelderend betoog zétte pro fessor Bleeker uiteen dat het weer bericht het resultaat is van een groot aantal waarnemingen, ver richt op verschillende meteorologi sche stations. Met behulp van licht beelden werd een en ander verduide lijkt en geïllustreerd. Na de pauze besprak professor Bleeker de verschillende luchtsoor ten en fronten, met de daarbij op tredende weersverschijnselen. Na de causerie kwamen vele vragen naar voren, die door de spreker uitvoerig en duidelijk werden beantwoord. De voorzitter van het Natuurkundig Ge zelschap sloot de bijeenkomst met een dankwoord aan de spreker. Vergadering c.h.-vrouwen In een vergadering van de Christe lijk Historische Vrouwengroep te Middelburg, die onder leiding stond van mevrouw E. Strubbe-van Veen, sprak Jkvr. mr, C. W. I. Wttewaal van Stoelwegen over de dingen, die momenteel aan de orde zijn in de Tweede Kamer. GRIJPSKERKE Jaarfeest jeugdverenigingen Vrijdag en zaterdag j.l. hielden de hervormde jeugdverenigingen te Grijpskerlce hun jaarfeest. Na een welkomstwoord van ds. Wapenaar volgde de opening, waarin' door en kele leiders en leden .een indruk werd gegeven van de achtergrond van hun werk. Hierna werden twee stukjes opgevoerd. Door de jongere groep „Rover Jan", door de oudere „Ronkende motoren". F. Tournoy kreeg bronzen medaille uitgereikt De burgemeester van Vlisslngen, mr. B. Kolff, heeft maandagmiddag de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitge reikt aan de heer F. Tournoy. De. -heer Tournoy, chef-banketbakker bij- de firma Speckens, herdacht die dag het feit, dat hij veertig jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad. Een van de firmanten van de firma Speckens bood de jubilaris een ge schenk onder couvert aan, vergezeld van een oorkonde en de zilveren me daille van de Nederlandse Bakkers- bond- NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Volksonderwijs-af deling hield feestavond De afdeling Nieuw- en Sint-Jooslancl van „Volksonderwijs" hield zaterdag haar jaarlijkse feestavond in het ver enigingsgebouw. Na het openings woord van de voorzitter, de heer L. de Voogd, sprak de heer Alberts een propagandawoord om nieuwe leden te winnen. Van deze afdeling zijn hoofdzakelijk ouderen) die geen kin deren meer op school hebben, lid. De heer Alberts vond het jammer, dat ook nu slechts weinig jongeren op deze vergadering aanwezig waren. De heer Lode van Gent vertoonde vervolgens „In het hart van het oer woud", Tijdens het draaien van deze kleurenfilm, die hij zelf had opgeno men in de binnenlanden van Kongo, gaf hij een leerzame uiteenzetting. AAGTEKERKE Jeugdverenigingen gaven feestavond In het verenigingsgebouw Aniicitia te Aagtekerke gaven de meisjesclub „Van knop tot bloem" en de jongens club „Excelsior" zaterdag een feest avond. Na de opening door de leider van de jongensclub, de heer S. J. Wisse, brachten leden van beide verenigin gen enkele sketches, afgewisseld met gedichten, op verdienstelijke wijze voor het voetlicht. Het programma na de pauze bevatte wederom enkele sketches en een een-akter, „Kobus Pompernikkel gaat filmen", opgevoerd door leden van de grote meisjesverenigïng en de C.J. M.V. Ouderavond diaconieschool De diaconieschool te Aagtekerke hield vrijdagavond j.l. haar jaarlijk se ouderavond. Na het openings woord van de voorzitter van het schoolbestuur, ds- L. H. W. Theunis- sen. bracht het schoolhoofd, de heer C. Klap, verslag uit v.an het afgelo pen cursusjaar. Na de pauze, waarin gelegenheid was het werk van de leerlingen te be zichtigen, las mevrouw C. Satter- v. d Linde een verhaal voor. ZOUTELANDE Ontspanningsavond van Z.P.M. en L.J.G. Zaterdagavond gaven de Zeeuwse Plattelandsmeisjes en de Landbouw Jongeren Gemeenschap te Zoutelande een ontspanningsavond in „Midden dorp". Na een welkomstwoord van de voor zitter, de heer L. Minderhoud, werd een gevarieerd programma aangebo den, bestaande uit muziek door „De Ricardo's uit Middelburg, de opvoe ring van een klucht getiteld „Pya- madrama" en het vertonen van enke le films. In de pauze werd een ver loting gehouden. Chr. Hist, kiesvereniging Zoutelande vergaderde Vrijdagavond'hield de chr.-hist. kies vereniging te Zoutelande onder lei ding van de heer Joh. Licvense haar algemene vergadering. De aftreden, de vooi'zitter en secretaris, de heren J. Jonker en P. de Visser, werden beiden herkozen. Wethouder P. Leijnse sprak over het gemeente beleid, terwijl het raadslid de heer J. Riemens een causerie hield over het onderwerp: „Samenwerking ge meenten en dan?". OOSTKAPELLE Chr. Landarbeidersbond hield jaarvergadering De afdeling Oostkapelle van de Ned. Chr. Landarbeidersbond hield dezer dagen haar jaarvergadering. Na de opening door de voorzitter, de heer W. Geldof en het voorlezen der jaar verslagen sprak het hoofdbestuurs lid, de heer P. Minnaard over: „Waar blijft toch de tijd en hoe is onze houding in deze tijd". Na de pauze werd de avond verder öp gezellige wijze doorgebracht. Afgevaardigden waren aanwezig van de Chr. Bestu renbond en de Chr. Bouwvakarbei dersbond. In de plaats van de aftre dende voorzitter, die zich niet her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer J. Spruit. Burgerlijke stand DOMBURG Bevallen: J. de Pagter-de Brujjne z.. M. J. Maas-van de Kreeke z.. L. Wisse-de Visser d.. L. A. Dingenianse-Wisse z. Overleden: C. Passenier 80 J. SEROOSKERKE (W> Bevallen: G. Wondergem-Louwerse z. Getrouwd: G. A. van Wezel 22 j. cn C. Rieniens 21 j. KOUDEKERKS Bevallen: C. Brasser-Erasser z.. P. de Lange-Brasser d., C. Sanderse-Wielema- ker d. Overleden: J. Goossen 73 wedn. v. M. S. Sol.' L. Brasser 69 j. e.v. C. Wielemaker. C. de Waard 81 j. wed. v. W. Willen», C. Hoogcsteger 90 j. wed. v. M. P. Seen. A. Maljaars 22 L. Labruijfcre 65 AAGTEKERKE Bevallen: E. Joosse-Maljaars v. Getrouwd: tijn 18 J. Overleden Joosse. MELISKERKE Ondertrouwd: P. Ton 21 j. en L. Ges 24 j.. L. Wattel 23 j. en.W. Matthij» j Getrouwd: J. Koppejan 33 j. cn Benou 41 J. e 23 C. C. Bevelandse kring van geitenfokkers bestaat 25 jaar De kring Zuid-Beveland van Vereniging tot Verbetering van Geitenras in Zeeland hielü zaterdag 25e jaarvergadering, onder lei- "ïeer M. Rieniens uit haar ding van de lieer Nieuwdorp. Bij de feestelijke bijeenkomst waren oolc aanwezig de heren A. J. Ver boom, K. Kleinepier en C. den Engel sen, respectievelijk waarnemend voorzitter, secretaris en penning meester van de pronvinciale vereni ging. Uit het jaarverslag van de kringsecretaris, de heer D. Wisker- ke. bleek, dat de kring thans 74 leden telt met samen ongeveer 150 geiten. In 1948 telde de kring nog 763 leden. Het aantal geiten in die tijd is onbe kend. De kring heeft op 30 augustus van het afgelopen jaar deelgenomen aan de derde provinciale keuring te Goes, met 36 geiten. De Zuidbevelandse geit Nellie van Leuvendijk werd daar kampioene. Dezelfde geit werd pre cies een maand later op de naaionale keuring te Den Bosch reservekam pioene. Eigenaar van deze geit is de heer D. Sandee uit Nieuwdorp. Deze fokker behaalde ook een succes in de afdeling produktie, daar drie van zijn geiten een gezamenlijke produk tie van 4344 kilogram melk. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de kring de juiste da tum is 6 maart sprak' tenslotte nog de heer Verboom een felicitatie uit. Hij bood het kringbestuur een bloemstuk aan. KORTGENE Uitvoering L.J.G. De afdeling Noord-Bcvcland van de L.J.G. gaf vrijdagavond in hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene haar. jaarlijkse toneelavond. De voorzitter, de heer H. v. d. Maas kon in zijn openingswoord een aantal vertegenwoordigers van zusterorga nisaties welkom heetten, waarna de L.J.G. tonelisten een vrolyk mysterie in drie bedrijven opvoerden „Als de klok waarschuwt". De talrijke aanwezigen "hebben zich met dit stuk bijzonder geamuseerd. De heer G. M. F. Bom, afdelingsvoor zitter van de Z.L.M., sprak aan het einde zijn erkentelijkheid uit voor de wijze van zelfwerkzaamheid die de L.J.G. aan de dag legt. De dames kregen een bloemetje, de heren een rokertje aangeboden. Tot slot was er nog een bal, met mede- werikng van de „Orpheans" uit Goes. OUDELANDE Z.L.M.-afdeling bijeer De afdeling Oudelande van de Z.L.M. hield haar jaarlijkse familie avond in het dorpshuis te Oude lande. De voorzitter, de heer D. J. Dees, heette allen hartelijk welkom. „Scheldegalm" uit Hansweert bracht eerst enkele muzieknummers ten ge hore waarna de heer C. Burger uit Wilhelniinadorp enkele Zeeuwse schetsjes voordroeg, door hemzelf ge schreven. Een en ander werd door de aanwezigen zeer gewaardeerd. Na de pauze met verloting liet de heer B. van Gorsel uit Rilland kleu rendia's zien over Amerika, waar hij 9 maanden is geweest via het uit. wisselingsprogramma voor land. bouwjongeren. Het waren interessan te beelden. Aan het eind van de avond dankte de voorzitter alle me dewerkers en ontvingen zij een aan denken aan deze avond. De opkomst was zeer bevredigend. Onderlinge schaakcompetilie Maandagavond werd de onderlinge schaakcompetitie van de Vlissingse schaakvereniging voortgezet niet de volgende partijen: J. BIom-G. M. Steinhauser %-tjA. Mabelis-E. C. van Noppen 1-0; De Best-Wise 0-1: i J. v. d. Hagen-J. van Dullemen 1-0; I F. M. van Èekhout-A. Willemse 0-1; A. Mast-P. Benski 0-1; A. Smit-A. de I Ridder 1-0; P Lemson-M. de Bruijno i 1-0; J. C. Lagendijk-J. den Engelsman 1-0; M. C. Braam-H. Reynhout 1-0; i H. Smit Roeters-J- Izeboud 1-0: D. J. )BIom-J. Cappon 1-0; J. Hoogstrate- F. H. J. Dieperink J- Jansen-J. M. van de Berg 1-0; P. Langedijk-M. Hasselaar afgebr.; J. G. Olfjvc-P. A. C. Bikker 0-1; P. Haccou-C. Cappon 0-1. Voor de schaaktitel van Walcheren eerste klas werden de volgende par tijen gespeeld: J. A. Zachariasse-L. J. Woudstra 1-0; A. Mast-P. Benski 0-1: P. Lemson-M. dfe Bruijne 1-0. In deze klas staat Benski met 4 uit 4 aan de leiding gevolgd door Van Wij nen met 3 uit 3. Waterschap N.-Beveland vergadert 15 maart Het Waterschap „Noord-Beveland" komt woesdag 15 maart in algemene vergadering bijeen, des middags om 2 uur in hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene. De agenda vermeldt o.m. zaken be treffende de calamiteuze waterkering van de polders Onrust-Jacoba en Anna-Friso en van de Jonkvrouw Annapolder en Lcendert Abraham polder. Voorts worden er voorstellen behan deld tot verkoop aan de. provincie Zeeland van bepaalde pérceelsgedeel- tén ten behoeve van de aanleg pro vinciale weg WissenkerkeKamper landVeerse-Gatdam, tot het onder hands aanbesteden van de verbete ring van diverse wegen en tot het aangaan van een kasgeldlening groot 220.000.voor de tijd van 1 jaar, tegen een rente van 2% bij de Ned. Waterschapsbarik N.V. te Den Haag. Een bij die bank lopende kas geldlening van 242.000.zal per 1 april 1961 worden afgelost. 1732. De verlammende schrik die de twee gang sters enkele seconden ge vangen hield, week lang zaam om plaats te maken voor een gevoel van groot onbehagen, toen de giftige dampen van de traangas- bom zich snel door de toch tige grot verspreidden en onweerstaanbaar In neus, mond en ogen drongen. Hoewel het verstand hun vertelde dat dit slechts een middel van de belegeraars was om hen naar buiten te krijgen en zij zich dus on der geen voorwaarde daar toe zouden laten verleiden, werd hun vastbera denheid danig ondermijnd door de stekende pijn in hun ogen en longen. Huilend en naar lucht snakkend wankelden zij door de grot. Off-*~le miSDkatie MIDDELBURG Centraal slembureau. De voorzitter van (iet centraal stembureau ter verkiezing van de leden van de ge meenteraad van Middelburg brengt ter openbare kennis dat ter gemeentesecreta rie ter inzage is neergelegd het besluit, waarbij A. Maas te Middelburg is be noemd verklaard tot lid van de gemeente raad van Middelburg (vacature J. W. Kögcler). Middelburg. 4 rnaart 1961. Boven op de klippen zagen sergeant Fisher en zijn mannen hoe piloot Storm een tweede gra naat naar binnen wierp en daarna een triom fantelijk gebaar naar boven maakte. De agen ten hielden hun wapens op iie donkere opening in de rotsen gericht. Ieder ogenblik konden de heren nu naar buiten strompelen! Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 4-3 Scarcity van Londen. Lyra van Londen. Beekber gen van Londen, Keyset van Antwerpen, op 5-3 Arctic van Tyne, Albert V van Londen. Jupiter van Aberdeen, Fernside van Port Said, Pacific-Express van Kris- tiansand, Kate-Grammerslorff van Ant werpen, op 6-3 Erasmus van Bayonne. Viissïngen vertrokken op op 4-3 Oberon naar Hamburg, Scarcity naar Antwer pen. Lyra naar Antwerpen, Beekbergen naar Antwerpen op 5-3 Keyser naar Dublin, Albert V naar Gent, KonJngin- Emma naar Hoek van Holland. Fernside naar Beyrout. Arctic naar Corpus-Chris- ti. Kate-Grammerstorff naar Freetown, Pacific-Express naar Port of Earrios. Viissïngen gepasseerd naar Antwerpen op 4-3 Intrepide van Randers-Tern. Cumu lus van Londen. Senegalkust van Am sterdam, Pavonis van Newhaven. Metro- pole van Zee-Tern.. Dubbe van Londen- Gent, Maaskade van' Rotterdam, Tanny van Duinkerken, op 5-3 Santa-Maria van Larick, Jura van Hull, Mutua-Fides van Teignemouth-Tern„ Helen van Londen, Aagtedijk van Hamburg. Jason van Hamburg, Meidoorn van Vigo. Hera van Amsterdam, op 6-3 Albert-Willeni van Lorient, Jagersfontein van Las Palmas. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 4-3 Loppersum naar Hamilton, Admiraal- Courbet naar Colchester, Irene naar Rot terdam-Gent, Catharina-W naar Engeland Roepat naar Amsterdam. Nïeuwe-Water- weg naar Cork-Sluiskil. Prinses-Irene naar Rotterdam, Albatros naar Londen. Mariscal-Lopez naar Rotterdam. Prins- Alexander naar Rotterdam, Elda naar Londen, Fambo naar Rotterdam, Waal naar Amsterdam, Vedette naar Huil, op 5-3 Oosterburgh naar Stockholm, Dinkel naar Londen. Japara naar Amsterdam. Meres-N naar Lisbon, Corrïe-Broere naar Boston, Soestclijk naar New York. Vlissingen vertrokken: 6-3 Erasmus naar Greager. Jupiter naar Cork. Gepasseerd naar Antwerpen: 6-3 Pacific van Nantes, Venus van Londen. 7-3 Heemskerk van Amsterdam, Ida D van Yarmouth. Wodan van Rotterdam. Paris van Halmstad. Meerdrecht van Nor folk. Bintang van Hamburg. Oranje van Londen, Gepasseerd van Antwerpen: 6-3 Ardito naar Rotterdam van Terneuzen. Liberty naar Plymouth, Antares naar Frederics van Gent, Capricornus naar Sligo, Jason naar Rotterdam, Maaskade naar Duinker ken, Beekbergen naar Dundalk, Cumulus naar Londen, Meidoorn naar Rotterdam, Borculo naar Granton, Tanny naar Bou logne. Kleine Beer naar Sligo. 7-3 Batavier naar Vasberg, Biak naar Weston Point, Start naar zee. Pavonis naar Cork. door HEX CORBETT „Waarheen?" informeerde Mattox, op zijn hoede. „Nergens heen. Ik ga naar huis. Ik wil een bad nemen, ^nijn kamerjas aantrekken en pianospelen. Ik heb me kwaad gemaakt". „Maar de geluidsband dan?" „Die 2al wel vervalst, zijn. Docli- t er li ex grijpt elk middel aan om pa pa te redden. Ze doet. dat energiek, vol animomaar op typisch vrou welijke manier...... als een kip zon der kop!" Na deze voor het zwakke geslacht weinig vleiende uitval gingen beide mannen op stap. „Hoor eens", zei Mattox, „ik ge loof geen woord van wat je zegt. Je bent een stiekemerd Je voigt zeker een of ander spoor en brobeert nu me kwijt te raken". „En tk vroeg juist of je met mij ieeging!' ,Hm, bromde Mattox nijdig, „houd je laffe grapjes maar voor Je. Vol gens mij had je je nooit mét deze zaak belast als je niet ergens een spoor had ontdekt. Ik laat me dus hoegenaamd niets wijsmaken!" „Ik heb me met niets belast", ver zekerde Payne. „En ilc wil je niets wijsmaken. Ik had je immers al ge zegd, dat ik geen voet in de goud smidswinkel zou zetten voor het een en ander was opgehelderd. Nu heeft die opheldering zich voltrokken en wel op een manier, die mijn optre den volkomen overbodig schijnt te maken. Vermoedelijk heb jij het met je beweringen aan 't rechte eind ge had. Ik wens je dus veel geluk, ami ce". „Hm", zei Mattox andermaal, ter wijl hij plotseling staan bleef. „Als juffrouw Welish die geluidsband vervalst heeft, zou dat een nieuw bewijs voor de schuld van haar va der zijn. Ik zou het ding dus best kunnen gebruiken". „Zo. zo", mompelde Payne. Hij dacht een ogenblik na. maar zei toen heel beslist: „Ik geloof, Mattox, dat zoiets niet eerlijk van mijn kant zou zijn. Geef mij die band maar, ik zal haar terugbrengen". „Ben je gek geworden?" „Neen, maar zoals ik het zie, zou het misbruik van vertrouwen zijn jegens een onbesuisde, misschien ge raffineerde en desondanks onschul dige vrouw. Bovendien heb je geen verdere bewijzen tegen haar vader nodig". „Eigenlijk heb je gelijk", mompelde Mattox, terwijl hij Payne de tas met de geluidsband ter hand stelde. „Dank je en zand erover!" hernam Payne, „Laat het meisje erbuiten, vergal haar niet onnodig haar le ven. De slag is al hard genoeg als papa achter de tralies komt". Mattox bleef andermaal staan. „Tot mijn spijt kan ik niet verder met je meelopen", zei hij, „want ik moet nog naar de Yard. Maar dit zeg ik je, voor 't geval je me toch voor de mal houdt om zelf ongestoord een nieuw spoor te kunnen volgen: Ik zal op mijn hoede zijn! In elk geval wil ik de proef met de stofzuiger ne men". „Wat voor proef?" „Houd je nu niet van de domme! Ik heb je al driemaal verteld, dat op het ogenblik van de diefstal een rei ziger in stofzuigers de winkel was binnengekomen" „En ik heb je slechts éénmaal, I maar toch wel heel duidelijk gezegd, dat het geruis op de geluidsband mijns inziens niet van een stofzuiger afkomstig is. Bovendien herhaal ik zo mogelijk nog duidelijker dat ik geen enkel nieuw spoor volg". Inmiddels scheen Mattox eerst zo beslist van plan de diamanten diefstal als afgehandeld en opgehel derd te beschouwen nu volledig van mening te zijn veranderd. Payne schudde er lachend het hoofd om. „Je kleeft aan die geluidsband als een vlieg aan de lijmstok", lachte hij. „Wel te rusten". '..Wel te rusten", riep Mattox knor rig, „maar we zien elkaar terug!" „In de goudsmidswinkel". luidde het antwoord. HOOFDSTUK 111 Toen Payne de stille Londense voorstad met haar kleine villa's had bereikt en op het punt stond zijn huis binnen te gaan, zag hij licht op de eerste verdieping. „Juffrouw Ross heeft zeker nog wat voor me klaar gezet", dacht hij. De hospita liep hem reeds in de vestibule tegemoet. Op haar anders zo vastberaden gezicht Ia» een trek van ontsteltenis en onder naar grote zwarte sjaal wreef ze hoorbaar de handen tegen elkaar. „Bezoek, me neer Payne", kondigde ze aan. Payne ontdeed zich van zijn jas. hing zijn hoed op een kapstok en staarde juffrouw Ross verbaasd aan. „Ik ben zo vrij geweest, de jonge dame in uw salon te laten wachten", sprak ze verlegen. „Dat vond ik maar het beste. Ze fladderde hier binnen als een vogel en 't leek wel alsof ie mand haar achterna zattoen heb ik boven het licht aangestoken". Payne liep snel naar de trap. „Daar begrijp ik niets van", mompelde hij. „Nu ja, voor het geval daar weer van die verdachte figuren rondzwer ven", zei mevrouw Ross. „Dat heb ben we toch al eens meegemaakt. En tenslotte ben ik geen politieagent, maar een oude vrouw". „O, dus U wilde mogelijke spion nen buiten in de waan brengen, dat ik thuis was. Nu begrijp ik het". En meteen liep hij zacht de trap op. „Ssl", fluisterde mevrouw Ross, terwijl haar grote witte handen on der ae sjaal te voorschijn kwamen en een waarschuwend gebaar maak ten. „Er was namelijk nóg iets", ging ze op dezelfde toon voort. .Jets zoZe schraapte haar keel, niet in staat om te blijven fluisteren en liet er eindelijk, diep adem schep pend. op volgen: „Iets zo. zo afgrij selijks, dat ik eerst dacht liet te heb ben gedroomd". „Kom, kom", zei Payne, even staan blijvend. „Anders is U toch niet zo gauw van de kook". „Neen, maar zoiets!" riep mevrouw Ross, die echter onmiddellijk haar stem weer liet dalen. „De jongedame was nauwelijks hier of „Later, als 't U schikt", viel Payne haar in de rede. „U vertelt me 'dat straks wel. Eerst wil ik met die da me spreken". „Goed, meneer Payne. Apropos. ik heb nog wat koud vlees en „Heel graag. Ik kom dadelijk te rug!" Meteen deed hij de deur van de zitkamer open en stond tegenover juffrouw Welish. De dochter van de juwelier en verloofde van de president der Rug- giero-club zag eruit alsof ze ternau wernood een vechtpartij was ont vlucht. Haar bontmantel was open gerukt, de bovenste knoop ontbrak, terwijl de parelketting, die ze om de hals had gedragen, ten enenmale ontbrak. Handtasje en sjaal lagen op de stoel in Biedermeierstijl maar zij zelf stond middenin de kamer en staarde Payne ontsteld aan. Haar rechterschoen, waarvan de hak be schadigd leek, hield ze in de hand. „Dat noem ik een zonderling weer zien", zei Payne. „Is de toestand, waarin U zich nu bevindt, soms het gevolg van een verbroken engage ment?" Juffrouw Welish schudde zo hef tig het hoofd, dat haar verwarde ha ren in 't rond schenen te vliegen. „Iemand heeft me achtervolgd", bracht ze er met enige moeite uit. ..maar dat gaat buiten de hele zaak om. rkhet zou te veel tijd ver ben om U dat uit te leggen..!..." (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11